SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigy probléma miatt írok Önnek. Szerencsére a göbök a pm-ben 1 cm alattiak, erre azt mondták, nem kell velük foglalkozni. A TSH-m egyre jobb, 0,42, majd 0,76, a legutóbbi 1,08. Pajzsmirigyre semmilyen gyógyszert nem szedek (örülök neki), azonban van egy labor leletem : TPO (thyroid peroxidáz) AT: 42,7 U/ml. Azt látom, hogy a referencia érték 0-35 között van. Az az endokrinológus szakorvos, ahol voltam, azt mondta, ezzel nem kell foglalkozni. Mégis motoszkál bennem a kérdés: 20 %-al több az én értékem, mint a megengedett felső határ. Ön szerint is jó ez így? Hozzá kell tegyem, világ életemben kövér voltam, de amíg a TSH-m 0,42 volt, folyamatosan tudtam fogyni. (összesen 15 kg) Most, hogy 1,08 már nem fogyok, az is nagyon nehéz, hogy tartsam a súlyomat. Van összefüggés e között és a kérdezett labor érték között?
Tisztelettel várom és köszönöm válaszát: Anikó
Tisztelt Anikó!

A lírtak alapján az autoimmun pajzsmirigygyulladás nem zárható ki.
Ebbe az irányba további vizsgálatok, ill. sze. immunmodulásn kezelés indokolt.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-08-01 13:11:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Németh Evelin vagyok, az Ön egyik betege, de most az Édesanyámmal kapcsolatban szeretném kikérni a véleményét. A napokban diagnosztizáltak nála pajzsmirigy túlműködést, már korábban is voltak gondok a pajzsmirigyével. Budapesten a Kékgolyó utcában vizsgálták meg izotóppal, meleg göböket találtak nála. Most többek között azért jelentkezett a háziorvosnál, mert a vérnyomáscsökkentő és a béta blokkoló szedése ellenére magas volt a vérnyomása és a pulzusa, ezen kívül nagyon nagy fokú izzadás, ingerlékenység, türelmetlenség, feszültség lett úrrá rajta, kezei, lábai remegnek, legfőképpen a reggeli és a délelőtti órákban. A menstruációs ciklusa is össze-vissza van , lehet, hogy a változókor is bejátszik, mert 49 éves, vagy a pajzsmirigy vagy a kettő együtt...?!A vérkép alapján diagnosztizálta a háziorvos a túlműködést, a papírokat sajnos nem kaptuk meg, de a Doktornő azt mondta a TSH-nál kicsi az eltérés. A süllyedése viszont 70 és vérszegénység is kimutatható nála. A pajzsmirigy túlműködésre a Metothyrin nevű gyógyszert kapta, amiből az első héten 3x1-et, a második héten 2x1-et kell bevennie, és a fenntartó adag pedig 1x1. A vérszegénységre még nem kapott gyógyszert, a süllyedésre kapott antibiotikumot, és 3 alkalommal ezután 10 naponta kell vérvételre mennie. Az lenne a kérdésünk, hogy a Professzor Úr szerint Édesanyukám megfelelő gyógyszert kapott-e a túlműködésre, valamint, hogy a pajzsmirigy túlműködés és a vérszegénység együttese okozhatja-e ezt a magas süllyedés értéket? Előre is köszönöm válaszát!
Üdvözlettel:
Németh Evelin
Tisztelt Németh Evelin!

Sajnos a példa mutatja, hogy a pajzsmirigybetegségek családi halmozódást mutatnak, öröklődnek. A leírtakból sajnos az nem derült ki, hogy milyen eredetű a pajzsmirigy túlműködése, mert a kezelés ( és a kísérő egyéb tünetek, a magas süllyedés ) ettől is függnek.
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-08-01 07:54:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az én problémám úgy kezdődött hogy egyre több és több hajam kezdett el hullani, mikor is elmentem a háziorvosomhoz aki adott egy teljes vérkép és pajzsmirigy vizsgálatra beutaló papírt. Levették a vért, és kiderült hogy a koromhoz (26) képest elég magas a TSH értékem 7,55-ös érték. Kaptam is rá letrox 50 tablettát amiből napi felet kel szedjek. Elkezdtem szedni 6 nappal ezelőtt, és még tegnap is örömmel láttam hogy már csak olyan 50 szál hajam hullott ki 2 nap alatt. Ma azonban nem tudom mi történhetett hirtelen szinte csomókba hullik a hajam. Egyszer végighúzom a fésűt a hajamnál főleg hátul és az egész fésű hemzseg a hajszálaktól, pedig nem fésülöm erősen. Mi lehet az oka ennek? Létezhet ilyen gyors mértékű állapot romlás letrox 50 tablettától? Kétségbe estem kicsit hogy ez miért van. Remélem önhöz fordulva választ kaphatok erre is hogy ez normális, esetleg igy áll helyre a pajzsmirigy, vagy esetleg most meg túlműködne? Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Norbert.
Tisztelt Norbert!

A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, , autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás!), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:

• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.
Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-08-01 07:50:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Prof. Úr!
Autóimmun pajzsmirigy betegségem van, de még abban a fázisban, hogy nem működik alul a pajzsmirigyem. Szeretném tudni, hogy ön foglalkozik-e az autóimmun betegségek OKAINAk feltárásával? Tudom, hogy lehetséges az immunreakciók okainak kutatása, feltárása, az immunrendszer túlműködésének természetes módon történő csökkentése(nem szteroidokka, a gyulladás csökkentése természetes módon,). Az immunválasz okainak feltárásával pedig mérsékelhető az autóimmun betegség így a pajzsmirigy pusztulása is lassítható, akár olyan mértékben, hogy nem lesz alulműködés. Tudom, hogy a bevált módszer az, hogy ezzel nem foglalkoznak és a pajzsmirigy pusztulásával hormonpótlást alkalmaznak. De ez a betegek nagy százalékánál (bár a hormonszint határon belül lesz) a tünetek nagy részét nem tudja megszüntetni(depresszió, idegi problémák, szívproblémák stb.) Figyelemmel követem a munkásságát és tudom, hogy Ön egy olyan orvos, aki kutat és nem áll meg a kérdések megválaszolásával, akinek ez nem csak egy munka, hanem hivatás is. Ezért merem elküldeni önnek a következő cikket, amelyben Dr. Boydston a fenti témáról ír. Gondolja az ő szemlélete Magyarországon is létezik, megvalósítható? 
Nagyon köszönöm az idejét.
Rebeca

Tisztelt Rebeca!

Köszönöm elismerő szavakat és teljes mértékben egyetérte a Dr Boydston által írtakkkal. Valóban az immunmoduláns kezelést még akkkor kell elkezdeni, amíg a pajzsmirigy nem károsodott. Az anti-TPO szint tartós magas értéke pedig rossz prognosztikai jel (mellékelem az átalam közölt ábrát)



Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-08-01 07:46:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Most május végén véletlenül kiderült,elég nagyméretű göbeim vannak,műtétet javasolt az ultrahangot végző orvos,de minél előbb.Szinte sokkolt a hír,el sem akartam hinni,ugyanis 23 éve kezelnek pszichiátriai gondokkal,egyéb pánikbetegség,belgyógyászatilag magas vérnyomás, 2-es diabetes,és tavaly tavasszal agyi artéria elzáródást állapítottak meg,miután a bal oldalam zsibbadt.2011 júliusában végzett nyaki erek ultrahangvizsgálat megállapítja hogy alkati sajátosság miatt korlátozott értékű a vizsgálat.
Közben a családomnak beállították 20 éven kersztül,hogy sok a hiszti,rájátszom stb. 22 év alatt feküdtem kórházban is eleget. Elsőre 53 kiló voltam és 72 kilóra híztam.A kórházba már úgy hoztak ruhát, hogy valamit fel tudjak venni.Állandó fáradtság szédülés és karzsibbadással fordultam orvoshoz 1989-ben.Azóta az életem csak vegetáció.
Fogaimat magamnak tudom kiemelni pl.Hol hízom, hol fogyok,állandó idegesség,hol hasmenéses időszak, hol székrekedés.Többit fel sem sorolom.A háziorvosom szerint hisztizek és fogyjak le,mert el vagyok már torzulva.
Elmentem orvosi bizottság elé,hátha nem csak betegség tudatom van.Első fokon a panaszoknál,hogy nagyon fáradt vagyok mindig,a vizsgáló orvos megjegyezte\"ő 70 éves mégsem fáradt\"Meg is állapították: betegség tudatom van.
Fellebbeztem,Miskolcra hívtak másodszorra.Ott a vizsgáló orvosnak feltűnt a nyakam.rákérdezett nem szokott e szorítani a torkom nyelési panaszok stb.Mondom de igen vannak,de kapok szorongásoldót, kedélyjavítót.
Itthon amikor édesapámhoz orvost kellett hívni,rákérdeztem vajon mért kérdeztek tőlem ilyet a felülvizsgálaton.
A helyettes háziorvos rögtön megjegyezte valószínű azért, mert strummája van és jól lehet látni.Mondtam akkor mért nem küldtek eddig vizsgálatra? Ő nézett nagyot és adott beutalót ultrahangra.
Bekönyörögtem magam a leghamarabbi időpontra,és ott rögtön biopsziát végzett az orvos és lelkemre kötötte hogy mielőbb műtét,mert baj lesz,sőt a lányomat is ki kell vizsgálni mihamarabb.
Másnap elmentem a saját háziorvosunkhoz,mondtam neki mi történt.Megnyugtatott hogy valóban látni a nyakamon,de nem tehetünk addig semmit amíg nem lesz eredmény.
Itt az eredmény 6-8 hét.Nagyon megijedtem,és nagyon mérges vagyok a történtek miatt.
Ráadásul semmit nem tudtam erről a betegségről,környezetemben sincs senki aki ilyen gonddal küszködik.
Elmentem magán úton orvoshoz,de sajnos ő is műtétet javasolt,és mielőbb.
Hormonvizsgálat eredménye TSH0,08mlU/l.FT4 21,1pM/l.
Jobb48x48x65,bal 28x28x57mm inhomogén szerkezetű lebenyek.Röviden echo szegény és echogazdag göbök.Kolloidos háttérben tipusos follikulus sejtek láthatók.
Jelentkeztem a sebésznél aki aug.15-re tudott időpontot adni,addig napi 1 szem Metothyrint kell szednem.
A sebész javasolta hogy mind a két lebenyt el kellene távolítani majd.
Kérdésem,hogy ha kiveszik mindkettőt,akkor lesz e valaha normálisabb életem?Ön is ezt javasolná?
Nézelődöm fórumokon mindenkinek van múltja a betegségére.Nekem eddig ez az egy szakvélemény.Műtét előtt egy héttel kell majd vizsgálatokra mennem ,amit a sebész majd kér. Mással is így szokott történni?
Sajnos a mi kórházunkban nincs endokrinológus,hetente egy napon jön egy orvos más kórházból .
Az eddigi kezelőorvosok hallgatnak és kenik egymásra a dolgot.Szinte elzárkóznak,kényelmetlen számukra a dolog.
A mellkasom nagyon érzékeny a hűvösre,konkrétan évek óta szinte fizikai fájdalmam van a hidegtől.
A meleget sem jól viselem sajnos de akkor inkább ájulásszerű érzés van .
Lehet butaságot kérdezek,de esetleg máshol lejjebb,feljebb nem lehet ilyen göbökből?
Valóban elég hogy hamar megműtenek, és minden rendben lesz? /vagy már késő/. Nagyon félek sajnos,és eddigi tapasztalatom szerint minden okom megvan rá.
Ön mit javasolna? Még most is nehéz elfogadnom a helyzetet,hisz évtizedekig \"hisztis\" voltam.Esetleg egy olyan kórházat
mondana,ahol vannak állandó pajzsmirigyre szakosodott orvosok.

Tisztelettel:solerika
Tisztelt solerika!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-08-01 07:41:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!
2011 októberében kezdődtek jelenlegi panaszaim. (Fáradékonyság, alvászavar, hasi panaszok már évek óta voltak, ezt a 3 gyermekem születésével hoztam összefüggésbe).
Októberben bal oldali erős torokfájásom jelentkezett, egyéb hurutos tünetek nélkül, hullámzó intenzitással. 38 éves (nő) vagyok, és nem túl sokat, de dohányzom. Ezért a gégészeten kezdtem, ahol nem találtak semmit. Csináltatam nyaki Uh-t, negatív lett. Az ősz folyamán még legalább két alkalommal mentem vissza a gégészetre, annyira erős volt a fájdalom, és mindig féloldali, nyelésre fokozódó, fülbe sugárzó, de gégészeti eltérésem továbbra sem volt ( kezelőorvosom már nem nagyon örült hogy állandóan zaklatom). Decemberben olyan erős nyaki izomfájdalmam alakult ki, hogy reumatológushoz mentem. A nyaki rtg. cervicalis spondylosist mutatott, ezután történt egy MR vizsgálat, ez nem igazolt discopathiat. Február tájékán ismét visszamentem a fülészetre az állandó (bal)féloldali nyakfájás miatt , most már rekedtség, torokszorítás is jelentkezett. A bal oldali hangszalagon enyhe savas felmaródás látszott -GOR, (örültem, végre vmi ami kezelhető), így gasztroenterológushoz mentem, aki napi 40mg rabeprazolra és domperidonra állított. Abban maradtunk, hogy javulástól függően döntene az endoszcopia mellett.

Itt tennék egy kitérőt. Korábban is szedtem, de csak kúraszerűen és 10-20 mg rabeprazolt, epigastriális panaszok miatt, illetve kb 1.5-2 éve visszatérő glossitiseim vannak időnként, amit hyperaciditásnak tudtam be( de nem változott a gyógyszerszedés kapcsán )
Hétéves kislányom 4 éve coeliákiás, és 1 éve derült ki IBD-je. Az elmúlt években a hasi panaszaim miatt 2 alkalommal néztük meg nálam is, de a tTg és az EMA is mindig negatív volt.

A gyógyszerektől nem javultam. Márciusban valószínűleg influenzás voltam, kezdetben láz, aztán több mint egy hónapig hőemelkedésem volt, és továbbra is bal oldalon fájt a nyakam. Ismét nyaki Uh-t csináltattam, ahol felvetődött a Hashimoto. Endocrinológia: A TSH 2.28, a-TG 359, az a-TPO normális volt. 1 hónap múlva a TSH 3.14 mU/l. Azóta 25ug Letroxot szedek. Egyéb vizsgálat nem történt.
Néhány hónapja vettem észre, hogy a bal kezemen fájdalmasak kisízületek.

Jelenleg tehát ott tartok, hogy bár hullámzóan, de időnként napokig-hetekig igen gyötrő a nyaki és torokfájdalom. Néhány napja a jobboldalon nyakon észrevettem, hogy kissé nagyobbak a nyirokcsomóim, de ez az oldal fájdalmatlan (erről mi a véleménye?)
Az endocrinológusom nem elérhető (gondolom szabin van) . Valahogy úgy érzem, hogy senki nem gondolja végig, rakja össze a kockákat. Ehhez szeretném kérni a segítségét! Konkrétabban: beleférnek –e tüneteim a Hashimoto th. –be? Ön nem javasolt-e volna még valamilyen vizsgálatot?
Az autoimmun betegségeknél a leginkább elfogadott talán, hogy erősen befolyásolják lelki tényezők. Van –e esetleg betegei között olyan jellegű tapasztalata, aki a hagyományos orvosi gyógymódok mellett lelki –pszichés gyógyulására is hangsúlyt fektetett, és ez javulást eredményezett? Mi az amit ön orvosként is elfogad, támogat e téren?
Előre is köszönettel válaszáért! Tisztelettel: T. Éva
Tisztelt T.Éva!

Valóban panaszai összetettek és holisztikus megközelítést ígényelnek. A leírtak alapján leginkább DeQuervain thyreoiditis lehetősége vetödik fel. Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet.A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok (egyébként én is szabadságon vagyok).


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-08-01 07:38:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
59 éves vagyok, fél éve derült ki, hogy Hashimoto thyreoiditisz-em van (Anti TPO 1761). TSH: 1.930. Hormont nem szedek, mert a TSH-m jó. Mivel ez autoimmun betegség, szeretném tudni, hogy okozhat-e nyálmirigy gyulladást, mandulagyulladást, inygyulladást, fülészeti problémákat, vagy csak a pajzsmirigyet támadja (ezt mondta a házirovosom). Az utóbbi két évben kéthavonta van valamilyen gyulladásom. A nyaki nyirokcsomóim állandóan be vannak gyulladva, fájdalmasak. Ezen betegségekre antibiotikumot írnak fel (Avelox, Lekoklar, Augmentin). (Egyébként sok-sok más betegségem is van, nem akarom ezek felsorolásával untatni). Vitiligóm is van (35 éve, a lányom születése óta), és úgy tudom ez is autoimmun betegség.
Kérdés: A Hashimoto thyr. is megtámadhat más szerveket? Lehet, hogy más, többféle autoimmun betegségem is van? (Esetleg LUPUS?) Hogy lehet ezt kideríteni? Ki küldhet el ilyen vizsgálatra? Háziorvos, endokrinológus?
Köszönöm a válaszát: Várnainé
Tisztelt Várnainé!

Valóban- miként egyik korábbi írásomban és válaszomban írtam- az autoimmun betegségek gyakran társulnak egymással.A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
 Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
 Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
 Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
A háziorvosától immuno-endokrin szakrendelésre kérjen beutalót.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-30 13:04:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Én egy 18 éves lány vagyok és 1 éve járok Önhöz. Hajhullás miatt kerestem meg Önt és kiderült, hogy a pajzsmirigyeim gyulladásban vannak. A hajam azóta szépen javul. Napi 2x1 Szelén Vitált, 1x1 Medrolt és most 2 hónapig 50 microg majd utána ismét 100 microg Letroxot szedek. Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy a múltkori alkalommal beszéltünk arról, hogy fogamzásgátló tablettát ezek a gyógyszerek mellett ne szedjek. A kérdésem az lenne, hogy nekem a Pharmatex hüvelykúpot ajánlották védekezésnek mert, hogy hormon mentes. A véleményét kérném, hogy ez ugye nem lehet rossz hatással a hajhullásomra? Illetve nincs benne olyan anyag, ami befojásolja a gyógyulásomat?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: K. Anita
Tisztelt K. Anita!

Javulásának nagyon örülök.
A Pharmatex nem biztos, hogy ártalmas anyagokat nem tartalmaz. Az előző kérdezők véleményét tolmácsolom, hogy jobb volna, ha minél előbb gyemeke lenne, mert esetlek később már késő lesz!

Jó egészsget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 17:22:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm Dr úr!Számomra egy fontos kérdésre szeretnék választ kapni.Házi orvosom pajzsmirigy betegségre gyanakodva elküldött nyaki ultra hangra.Az ultrahang alapján izotopos vizsgálatot javasoltak.Ez a vizsgálat el is készült de sajnos hogy mi az eredmény azt nem mondta el senki.Szakrendelésre csak 2-hónap múlva kaptam idő pontot.Szeretném meg tudni hogy el kerülhető a műtét vagy sem.Családom szempontjából sem mindegy mire készüljünk.Le írom a véleményt a vizsgálatról:Normális nagyságú,közel szimmetrikus pajzsmirigyvegyület ábrázolódott,melynek alsó széle-fekvő helyzetben kb:3cm-re a jugulom vonala felett helyezkedik el.A radioaktivitás eloszlása kissé egyeletlen.a nyak jobb oldalán egy kb:2,5cm-es göb tapintható mely a jobb lebeny alsó felére részben csökkent aktivitású területre vetül.Hideg göb a normális nagyságú pajzsmirigy jobb lebenyben.Szeretnék választ kapni a kérdésemre.Előre is köszönöm.Tisztelettel:Hattáné Timea
Tisztelt Hattáné Timea!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 17:10:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

Szíves figyelmét és drága idejét kérném. 37 éves nő vagyok 2004-ben egy 8 hetes, 2007-ben egy 21 hetes vetélésem volt, ez utóbbi után egyre ritkábban menstruáltam, sajnos most már egyáltalán nem. POF-ot, korai petefészek kimerülést állapítottak meg nálam azt mondják Anti-TPO(ami nagyobb mint 1300)pozitivitás miatt. Autoimmun thyreoditis. Okozhatja ez a petefészek leállását kedves Professzor Úr? Lehet ezt gyógyítani illetve visszafordítani? Sajnos még nincs gyermekünk és nagyon szeretnénk!

Őszinte tisztelettel! Anita

Mikor lehetne Kedves Professzor Úrhoz legkorábban elmenni?
Tisztelt Anita!

Sajnos az Ön esetéhez hasonló napjainkban gyakori, de lehet segíteni.

Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (plJ.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok? Korai klimax? Petefészek "kuimerülés"?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Előjegyzés tel. 06-30-630-9309, e-mail: Szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 17:07:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Professzor Úr! 58 éves nő vagyok ,2009-ben pajzsmirigy gyulladást majd pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg./ Letrox tablettát szedek naponta 1 szemet/. Azóta 3 havonta laborvizsgálatra küldenek, az eredmények nagyon változóak : márciusban TSH: 14.3, FT4: 13,8, FT3:4,8. mai júliusi eredmények: TSH: 6,26,T4:11,83,T3:3,12,Thyreoideaperoxidáz elleni antitest300 IU/ml 35. Mi lehet az oka ezeknek az eltéréseknek. A váci kórház rendelőjében sajnos nem történik semmi a vérvételen kívül. Nagyon nyugtalan vagyok emiatt. Nem tudok aludni,fáradt vagyok, gombóc-érzés a torkomban,olyan székrekedésem van,hogy már alig tudom kezelni. Milyen vizsgálatokra kellene mennem? Fel tudnám -e keresni Önt személyesen? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel Varga Lajosné
Tisztelt Varga Lajosné!

Megértem aggodalmát és igyekszem segíteni. Sajnos az előjegyzés több hónapos, de külön rendelést indítottam el, hogy az ilyen esetekben minél hamarabb nyújthassak sehítséget.
Tel: 06-30-630-9309, ill. asszisztensnőmnél, Székely Melndánál :e-mail: Szekelym@vipmail.hu
Addig is jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 17:02:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt dr.úr!
25éves nő vagyok, minden évben elmegyek vér-vizelet vizsgálatra, csak a saját megnyugtatásomra. Így tettem 1hónapja is, mikor is kiderült, hogy a pajzsmirigyemmel nincs minden rendben.: TSH: 0.004, T4: 5.56, T3: 2.34. 3hét múlva kaptam időpontot endokrinológushoz, addig is szeretnék némi információt kapni az állapotomról, mivel utánaolvastam, és azt találtam, hogy ha mindhárom érték alacsonyabb a normálnál, akkor az az agyalapi mirigy valamely sérülésére vezethető vissza? Igaz ez? Vagy egyáltalán ez akkor hyper-, vagy hypothyreosisnak tekinthető-e? Semmiféle tünetem nincs, ha nagyon akarom, akkor kicsit fáradékonyabb vagyok mostanában.
Kicsit megijedtem, illetve inkább a bizonytalanság és várakozás készít ki :)
Nagyon köszönöm előre is szíves válaszát!
Üdvözlettel: Petra
Tisztelt Petra!

A kérdése összetettebb annál, hogy 1-2 mondatban el lehessen intézni.
A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
A pajzsmirigy kicsi, 20-40 g nagyságú, jelentéktelen, különösebb törődést nem igénylő szerv – gondolják sokan, pedig helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, és ezáltal az egész szervezetünkre kihat.
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 16:55:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor ÚR!

MÁR ELÉG RÉG KÜZDŐK A TULZOTT SZŐRNÖVEKEDÉSSEL.a TESTEMEN OLYAN HELYEN IS NŐL AHOL ELVILEG CSAK A FÉRFIAKNAK(MELL. HAS) ÉS EZEK ERŐS FEKETE SZŐRSZÁLLLAK.mÁR MINDENNEL PROBÁLKOZTAM HOGY HOSSZABB IDŐRE TÜNTESSEM EL DE NEM SOK SIKERREL. hA LEEPILLÁLOM AZ FÁJ ÉS 3-4-5- NAP MÚLVA ÚJRA NŐ.oRVOSHOZ NEM SZERETNÉK MENNI VELE.mEG LEHET EZT A PROBLÉMÁT VALAHOGY OLDANI.?
kÖSZÖNŐM A SEGÍTSÉGÉT.
Tisztelt Kérdező!

A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.

Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.


Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől

• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét

• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben

• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.


Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 16:49:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Az alábbi problémámmal kapcsolatban szeretném a tanácsát kérni.
22 éves vagyok, 162 cm, 50 kg. A menstruációm kezdettől fogva (12 éves korom óta) kb. 2 havonta jön meg, az arcom tinikorom óta zsíros, pattanásos, és 3 éve kisebb-nagyobb szünetekkel hullik a hajam. Voltam nőgyógyásznál, aki megállapította, hogy a prolaktin szintem magas (a legmagasabb eddig 45 volt), és a tsh is enyhén emelkedett. Elküldött endokrinológushoz, aki küldött mr vizsgálatra, ami nem mutatott ki semmi problémát, ahogyan a pajzsmirigy ultrahang sem. Tehát csak a prolaktinnal van baj, ami szerinte nem magas (akkor lenne magas, ha 100 lenne), és ilyen szintű prolaktin emelkedés nem okozza egyik problémámat sem. Az arcom miatt voltam bőrgyógyásznál is, aki mindig valami krémet írt fel, ami addig (vagy addig sem) használt, amíg használtam. Azt még megemlíteném, hogy 17-18 évesen összesen 20 hónapig szedtem diane35-öt, amit egy nőgyógyász írt fel, mondván, ez majd megold mindent. Az utóbbi 1-2 évben próbálok mindent megtenni a gyógyulásom érdekében: mindent lecseréltem natúrkozmetikumra, nem eszek "mű" ételeket, probálok sok zöldséget, gyümölcsöt, mézet, gyógyteákat fogyasztani. Úgy érzem, kifogytam az ötletekből. Egyik orvos sem tudott segíteni. Egymáshoz küldözgetnek, mondván, részükről lezárult a vizsgálat. Én mégis azt gondolom, hogy ezek a tünetek nem normálisak, és kell, hogy legyen okuk. Ön szerint hova fordulhatok még? Milyen irányba induljak? Milyen orvost kereshetek még fel, aki segíthek? Ön mit tanácsol?
Köszönöm előre is a segítségét!
Üdvözlettel,
Ann
Tisztelt Ann!


Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség mérgező anyagok
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
• a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat

Egyre többet hallunk arról, hogy a stressz is felelős ennek a betegségnek is a kialakulásáért. A munkahelyi feszített tempó, a családi gondok és a pénzügyi nehézségek mind nyomot hagynak a testünkön, és akár a szervezet sav-bázis egyensúlyát is felboríthatják. Mit tehetünk ellene?
Védekezne, ha hagynánk
Vérünk egy különleges folyadék, mely, ha kimozdul a 7,35 és 7,45 közötti Ph-tartományból, akár meg is hallhatunk. Szervezetünk ezért többszörös védelmi rendszert működtet. A tüdőnk által szállított oxigén, a veséink és a hasnyálmirigyünk is komoly munkát végez ahhoz, hogy ez a kémiai egyensúly ne boruljon fel. Ha ezek a szervek valami miatt másként kezdenek dolgozni, a vér sav-bázis szintje elmozdul. „A savasodás szétmarja a sejteket, szöveteket, apránként belemarja magát a vénába és artériába, mint ahogy nyomot hagy a sav a márványba”. Vigyáznunk kell, mert védelmi rendszereink működését könnyen tönkreteheti az egészségtelen táplálkozás, de a mindennapi komoly feszültség is.
A stressz nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. „A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre” állítja a szakember. Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. „Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség”. Jó tudni!A nőket is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok. Ezzel szemben a férfiakat elsősorban a munkahelyi és a karrierépítési küzdelmek sodorják stressz helyzetbe.
7 javaslat stressz ellen
1. Ismerjük fel, hogy bajban vagyunk és stresszes életet élünk. Keressük meg a konkrét okot! Tegyük fel magunknak a kérdést: a munkahely, az otthoni légkör, emberi kapcsolatok okozzák a problémát?
2. Ismerjük be, hogy ezen változtatnunk kell. Ha tehetjük, kerüljük el a stresszes helyzeteket és tűzzünk ki új célokat magunk elé.
3. Ha gyökeresen nem tudunk változásokat elérni, próbáljunk meg kevésbé érzelmesen és hevesen reagálni a stresszre. Ne gondolkodjunk visszafelé, ne mondogassuk magunknak „hogy mi lett volna, ha…” Mindig előre tekintsünk.
4. Tanuljuk meg kezelni a stressze adott válaszreakciónkat. Járjunk jógázni, sportolni, keressünk olyan lehetőséget, amivel elsajátíthatjuk a mély légzés- és izomlazítás technikáját. Ismerjük meg a zeneterápia lehetőségeit. Végső esetben használjunk gyógyszeres vagy gyógynövényes feszültségoldást.
5. Változtassunk életmódunkon: szokjunk le a dohányzásról és a kávéról, aludjunk rendszeresen.
6. Próbáljuk meg stabilan tartani az érzelmeinket. Ápoljuk emberi kapcsolatainkat, találkozzunk rendszeresen barátainkkal és rokonainkkal.
7. Törekedjünk arra is, hogy megfelelő önismerettel rendelkezzünk és mindig elérhető célokat tűzzünk ki magunk elé.
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 16:43:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Az lenne a problémám, hogy nagyon hullik a hajam. 24 éves lány vagyok, nem szedek fogamzásgátlót, nem festem a hajam. Voltam fogorvosnál, vérvizsgálaton gócot a szervezetemben, vitaminhiányt sem állapítottak meg. Viszont annak idején volt egy kisebb nőgyógyászati problémám, ugyanis a hormonháztartásom felborult, amit akkor úgy oldottak meg, hogy rövid ideig fogamzásgátlót kellett szednem (21 voltam)
Azt szeretném kérdezni, hogy Ön szerint nőgyógyászhoz, vagy endokrinológushoz érdemes-e fordulnom ez ügyben? Azt hallottam, hogy a hajhullás mögött hormonális problémák is húzódhatnak, ami nálam előfordulhat, hiszen régen is volt már emiatt problémám. Nagyon fontos lenne a segítsége, már nagyon sok hajam kihullott.
Előre is köszönöm a válaszát.
Tisztelettel: V.Adél
Tisztelt V.Adél!

A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.



Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.
Immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:







Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 16:40:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot Tisztelt Professzor Úr!
Egy olyan kismama vagyok (35éves), aki már 7 esetben spontán elvetélt az utóbbi 10 évben. Ebből 4 a 20. hét körül. Az endokrin eredményeim sok esetben indokolttá tették, hogy a kezdeti 25mg-ról a 20. hétre már 137,5 mg-ra emeljék az L-Thyroxin szedését. A jelenlegi terhességem (8.) már 29 hétnél tart. 4-5 hetente vettek vért a TSH-t nézték csak, ami 100mg L-Thyroxin szedése mellett 1,2; 0,75; 0,69; TSH értékeket eredményezett. A legutóbbi vérvétel 07. 03.-án volt. Most megnézték a T3 és T4 értékeket is. A TSH 2,110mU/I; a T3 3,990mU/I; a T4 9,82mU/I .
A kérdésem csak az lenne, hogy szükséges-e emelni a gyógyszer adagolásán a T4 alacsonyabb értéke vagy a TSH esetleges emelkedése miatt - bár az még jó tartományban van.?
Segítségét előre is köszönöm.
Tisztelettel: Martonosiné
Tisztelt Martonosiné!


A pajzsmirigy egy 20-40 g-os, a nyakon a pajzsporc előtt elhelyezkedő szervünk, amely két hormont állít elő: a tiroxint és a trijódtironint. Ezek a hormonok szabályozzák a szervezet energiaegyensúlyát, ami azt jelenti, hogy nyáron kevesebb, télen több hormont képeznek. Ezen túlmenően a pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szem-pontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk a külföldi kollégákkal összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ez év májusban a Debrecenben rendezett kongresszuson részletesen ismertettem a terhesség, a vetélések endokrinológia és immunológiai hátterét. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1.A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2.A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3.A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4.A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5.A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6.A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7.A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennyiség egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
8.A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9.A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12.A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
 Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
 Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
 Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
 Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
 Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
 Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
 Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
 Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
 Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Tehát: a pajzsmirigy betegségei okozhatnak meddőséget, vetélést, koraszülést, fejlődési zavarokat.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 16:36:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
9 hetes terhesen L-Thyroxin 100mcg-ot szedek, az endokrinológus javaslatára TSH 4,34 mellett váltok éppen napi 1 tablettáról 1+1/4-re. Öntől azt szeretném megkérdezni, hogy Gravida szedése tényleg kerülendő lenne a jódtartalma miatt? Mire kell odafigyelni? Ne is fogyasszak jódtartalmú ételeket, pl. tengeri halat, vagy pl. ne igyak csapvizet? Válaszával sokat segítene, előre is szívélyes köszönettel: Horváth Ildikó
Tisztelt Horváth Ildikó!

Mindenek előtt felteszem, hogy ezekről a kérdésekről kezelő orvosától már választ kapott.
1. A TSH ún. élettani értéke a terhesség alatt változik!
2. Az anorganikus jód bevitele abban az esetben káros, ha Ön genetikailag fogékony az autoimmun pajzmirigy betegségekere.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 16:32:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
32 éves vagyok, már van egy 3,5 éves fiam, de testvért szeretnénk ami nem akar sehogy se összejönni. A fiam születése után pajzsmirigy alulműködést diagnosztizáltak, magas volt a THS-em akkor 6 körül volt. Egy darabig szednem kellett az euthyrox 50mg 1x1-et majd fél év után leállított a doki róla a TSH-m 2,5 lett, a súlyomat visszanyertem. Most hogy nem jött össze a baba megint elmentem a TSH-m 7,1 volt, (hirtelen híztam 6 kg-ot (72kg vagyok), hullik a hajam megint) és a progeszeron szintem 9,4. Euthyrox-ot kapok 37,5mg és utrogestan hüvelykapszulát. Gondolom míg a TSH-m nem rendeződik esélyem sincs a teherbe esésre. Ön szerint elegendő ennyi kezelés és ha igen kb. mennyi ideig tart mire ez a két gyógyszer helyre állítja a hormonjaimat? Vagy keressem fel újra az orvost és kérjem még valamilyen vizsgálatot?
Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel: Emese
Tisztelt Emese!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta (bízom benne, hogy ezeket megkapta!). Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 16:25:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Tanácsát szeretném kérni, az alábbi leletek megijesztettek, a betegség ismeretlen előttem, az interneten pedig sok \"ijesztő\" dolgot olvastam.

38 éves vagyok, 1-2 hónappal ezelőtt háziorvosom tachycardia miatt kivizsgálásomat kérte, megjegyzem, hogy a pulzusom kb. 20 éve magasabb, több kivizsgáláson voltam, eltérést nem találtak. A háziorvos pajzsmirigy Uh-ra és TSH hormonvizsgálatra is beutalt, mely eredmények szerint: TSH 1,1 uIU/ml (ref:0,350-4,900) UH: Pajzsmirigy norm. nagyságú, a bal lebeny és isthmus echoszerkezete szabályos, bennük göb nem mutatható ki. A jobb lebeny kp. harmadában echoszegény szegéllyel határolt 5 mm-es isoechogen göb helyezkedik el. A vizsgáló orvos szóban elmondta, hogy a göb a többi részhez hasonló szerkezetű, csak az udvar miatt vette észre. Pajzsmirigy szcintigráfia: A pajzsmirigy normális nagyságú, fiziológiás helyzetű. A bal lebeny egyenletes aktivitás eloszlással rajzolódik ki. A jobb lebeny caudalis harmada csökkent radiotracer felvétellel ábrázolódik. Vél: göbös pajzsmirigy Szeretném megkérdezni, hogy ez esetben milyen további vizsgálatok javasoltak, mit jelentenek a leírt leletek, szükséges-e műtét?
Hozzátenném még, hogy a családomban senkinek nem volt gond a pajzsmirigyével.
Fáradozását előre is hálásan köszönöm. Tisztelettel: Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Mindenek előtt ne ijedjen meg!
A legfontosabba a beteg panaszainak kikérdezése, fizikális vizsgálata és ezek alapján célzott(!!!) vizsgálatok végzése. Egyelőre a leírtak alapján műtétre egyátalán ne gondoljon.
Nagy valószínüséggel a panaszai gyógyszerrel megszüntethetők lesznek. Hozzá kell tennem, hogy
mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 16:22:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Gyermekkorom óta hajlamos vagyok az ájulásra. Ez többnyire meleg/fülledt környezetben és legtöbbször menstruációkor következi be. Éppen ezért azt javasolták, keressek fel egy endokrinológust, mert lehet hormonális oka a dolognak.
Pár éve voltam UH-on, ott a stressz okozta megduzzad nyirokcsomókon kívül mást nem találtak. Egy éve pedig gasztroenterológiára járok haspuffadással, ezért egy pajzsmirigyre irányuló vérvizsgálatot is végeztek, melynek eredménye: TSH 3,440 FT3 4,59 FT4 16,81
Az eredmények alapján van okom ez irányú aggódásra, vagy más terülten kellene tovább keresnem a rosszulléteim okát? Esetleg részletesebb vizsgálatra lenne szükségem hormonális ügyben?

Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!

Nóra (26)
Tisztelt Nóra!

Panaszainak sok endokrin oka lehet: pl. mellékvese elégtelenség, ösztrogén dominancia, ppajzsmirigybetegség, vashiány állhat panaszai hátterében. Ezek további kivizsgálását javaslom.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 16:07:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja