SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Tanácsát szeretném kérni, az alábbi leletek megijesztettek, a betegség ismeretlen előttem, az interneten pedig sok \"ijesztő\" dolgot olvastam.

38 éves vagyok, 1-2 hónappal ezelőtt háziorvosom tachycardia miatt kivizsgálásomat kérte, megjegyzem, hogy a pulzusom kb. 20 éve magasabb, több kivizsgáláson voltam, eltérést nem találtak. A háziorvos pajzsmirigy Uh-ra és TSH hormonvizsgálatra is beutalt, mely eredmények szerint: TSH 1,1 uIU/ml (ref:0,350-4,900) UH: Pajzsmirigy norm. nagyságú, a bal lebeny és isthmus echoszerkezete szabályos, bennük göb nem mutatható ki. A jobb lebeny kp. harmadában echoszegény szegéllyel határolt 5 mm-es isoechogen göb helyezkedik el. A vizsgáló orvos szóban elmondta, hogy a göb a többi részhez hasonló szerkezetű, csak az udvar miatt vette észre. Pajzsmirigy szcintigráfia: A pajzsmirigy normális nagyságú, fiziológiás helyzetű. A bal lebeny egyenletes aktivitás eloszlással rajzolódik ki. A jobb lebeny caudalis harmada csökkent radiotracer felvétellel ábrázolódik. Vél: göbös pajzsmirigy Szeretném megkérdezni, hogy ez esetben milyen további vizsgálatok javasoltak, mit jelentenek a leírt leletek, szükséges-e műtét?
Hozzátenném még, hogy a családomban senkinek nem volt gond a pajzsmirigyével.
Fáradozását előre is hálásan köszönöm. Tisztelettel: Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Mindenek előtt ne ijedjen meg!
A legfontosabba a beteg panaszainak kikérdezése, fizikális vizsgálata és ezek alapján célzott(!!!) vizsgálatok végzése. Egyelőre a leírtak alapján műtétre egyátalán ne gondoljon.
Nagy valószínüséggel a panaszai gyógyszerrel megszüntethetők lesznek. Hozzá kell tennem, hogy
mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-29 16:22:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja