SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Már egyszer írtam Önnek, körülbelül egy éve, de most nem a gyermekvállalás a legfőbb gondom.
A problémám szűken: pajzsmirigyemet eltávolították daganat miatt, ezután már 2 izotóp kezelésen részt vettem, elvileg nem kell többre mennem.
De hiába szedem az előírt L-thyroxint, (225mg), a panaszaim továbbra sem szűnnek, hízás(egy év alatt 20 kg!!!) aluszékonyság, depresszív hangulat. Az eredményeim tökéletesek, legutóbbi Tsh-m 0.01, a többi értékem (onkológiai) is elhanyagolhatóan alacsony, Ft4 felső határértéken, Ft3 határértékek között.
Mégis mitől van ez, hogy nem javulok? A kérdést már feltettem az endokrinológusomnak, már az első találkozásunkkor kifejtette, ne nézelődjek az interneten, majd ő tudja. Egyre jobban azt gondolom nem érdekli a javulásom, és egyre több helyen olvasom, a rT3 problémát. Mikor ezt a vizsgálatot kértem, nem volt részrehajló, csak egy sima cukor+inzulinnal részéről elintézte a dolgom.
Véleménye szerint hova forduljak, vagy mit tegyek? Tudom, a legjobb egy személyes találkozás volna Önnel, de nekem nagyon messze van, ezért kérem itt a segítségét, véleményét.
Köszönettel: Viola
Tisztelt Viola!

Erről a témáról és problémáról az endokrinológus továbbképzéseken ismételten beszéltem.
A lényeg a következő:
smert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Ezért egyénre szabott gyógykezelést javasoltam és javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-09 13:18:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Lekötelezett hosszú válaszával,nagyon gondos volt a subklinikus hypothirerosis-om és a gyakori vizivásom kapcsán.
Irtam azt is hogy tiszta hypercholesterinomam van.A félelmemet az okozza hogy tetszett irni hogy a Xeter nem rossz ugyan,de a pajzsmirigyemmel függ össze-pontosabban-agyalapi miriggyel-hogy nehezen beállitható,és hogy Amerikában is mennyi ember szed koleszterincsökkentőt,pedig pajzsmirigybeteg.Abszolut aláirom a tapasztalatait mert az LDL-koleszterin még a gyógyszer hatására is csak 6,77-ről 5,70 köré csökkent,amikor 5,2 lenne a normál érték.

Ezek szerint várható e a pajzsmirigyállapot novemberi rendezésével az hogy ne kelljen életem végéig Xetert szednem?

A másik még ami érdekelne.Emlitettem hogy fülcsengéssel állok kezelés alatt,hála az égnek minimálisra csökkent,nagy valószinűséggel le is vonul.A pajzsmirigy és az anyagcsere kapcsán sem közömbös e hogy a Chinotal 400-at szedem a Nootropil helyett (az ráadásul hasmenést is okozott).Ugyanis olvastam hogy a Nootropil a pszichostimulánsok közé tartozik,nem e "pörgeti" nagyon,avatkozna bele az anyagcserébe is? A Chinotal 400 ilyen szempontból is jobb e Ön szerint?

Válaszát tisztelettel fogadom,jó egészséget kivánva:János
Tisztelt János!

Örülök, hogy jobban érzi magát!
Valóban várható kedvező változás és nincs arra "ítélve", hogy élete végéig szedje a Xetert.

A Chinotal valóban kedvezőbb hatású ebből a szempontból és kifejezetten a keringést javítja.

További javulást, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-09 13:12:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Ùr!
Az orvosom szerint valószínü, felül müködik a pajzsmirigyen (sok fogyäs, hajhulläs, ältalänos gyengeség, kífelé forduló golyva). Kérdésem: lehet-e alternativ módon javítani a helyzeten, vagy csak gyógyszerekkel. A vérvétel utän még milyen ällapot-felmérö vizsgälatokat tartana szükségesnek.
Üdv: Rapatyiné Karolina

Tisztelt Rapatyiné Karolina!

Először tisztázni kellene, hogy a túlműködésnek mi az oka, milyen stádiumban van és ennek birtokában lehet a gyógyítás stratégiáját és taktikáját kialakítani.



(Tel: 06-30-631-9309)

Üdv.:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-08 11:02:59
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Nemrégen derült ki, hogy reverz t3 szindrómám van: TSH:0,06, FT4:17,4, T3 3,5, rt3:0,42. ( 125 mikrogramm Letrox colt az végső adag tiroxin). Most 100 mikorgramm Letroxot és 25 mikrogramm Trijodthironint szedek.
Az lenne a kérdésem, hogy mikorra várható javulás a tünetekben? Illetve, hogy érdemes-e szelént szedni rt3 szindróma esetén, vagy éppen az ellenkező hatást érem el, és még több rt3 termelődik.? Ha szedjek, milyen mennyiségben?
Köszönöm válaszát.
Borcsy
Tisztelt Borcsy!
Az előzőkben már válaszoltam.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-08 10:58:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Nemrégen derült ki, hogy reverz t3 szindrómám van: TSH:0,06, FT4:17,4, T3 3,5, rt3:0,42. ( 125 mikrogramm Letrox colt az végső adag tiroxin). Most 100 mikorgramm Letroxot és 25 mikrogramm Trijodthironint szedek.
Az lenne a kérdésem, hogy mikorra várható javulás a tünetekben? Illetve, hogy érdemes-e szelént szedni rt3 szindróma esetén, vagy éppen az ellenkező hatást érem el, és még több rt3 termelődik.? Ha szedjek, milyen mennyiségben?
Köszönöm válaszát.
Borcsy
Tisztelt Borcsy!

A kérdése nagyon fontos elméleti és gyakorlati problémákat vet fel. Erről a legutóbbi endokrin továbbképzésen előadást tartottam. Sajnos a terjedelem korlátolt volta nem teszi lehetővé, hogy ezt összefoglalva megírjam egy válasz keretében, annál is inkább, mert ebben a hónapban jelenik meg az Orvosi Hetilap külön száma (szupplementuma) a szelénről, amelynek egyik szerkesztője és szerzője vagyok.
Leveléből nem derül ki, hogy a rT3 szindróma hátterében áll-e ún. „non-thyroid illnes” azaz NTI, T3 rezisztencia vagy dejodináz enzim genetikai zavara.
A pajzsmirigy hormonjai szabályozzák a szelenoproteinek expresszióját egerekben
• A Se-t tartalmazó fehérjék károsodása a pajzsmirigy hormonjainak csökkent képződéséhez vezet
• Az NTI-ben, a keringő pajzsmirigy hormonok és a TSH szintje csökkent
• A genetikailag módosított állatkísérletek azt igazolták, hogy a Se szint csökkenése közvetlen következménye volt a TRα mutációjának
• A genetikailag kódolt egerekben (hyperthyreosisos) (inaktivált TRβ) és a gyógyszeresen kiváltott hyperthyreosisban emelkedett a Se szint
• A T3 fokozza több selenoprotein mRNA képződését és a fehérjék szintézisét

A kérdésére adandó konkrét válaszom valóban függ az okoktól, hivatkozok az egyik ilyen összefoglalóra (J Trace Elem Med Biol. 2009;23(2):71-4. doi: 10.1016/j.jtemb.2009.01.001. Epub 2009 Feb 25.Selenium and thyroid hormone axis in critical ill states: an overview of conflicting view points). Ábrát mellékelek.
Vigyázni kell, mert a szelén kétélű fegyver, nemcsak előnyös, hanem hátrányos hatásai is ismertek.

Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-08 10:54:32
Olvasói értékelés: 5/5
43 éves nő vagyok. Tavaly eltávolították a pajzsmirigyem,jelenleg Letrox125 -öt szedek. Babát szeretnénk.Kell e jódot (és ha igen mennyit) szednem
Tisztelt Kérdező!

Ez attól függ, hogy mi a pajzsmirigyének alapbetegsége, van-e autoimmun gyulladása.
A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. A jodid az autoimmun pajzsmirigybetegségre genetikailag fogékony egyénekben autoimmun folyamatot válthat ki, ezért a kezelés elkezdése előtt tisztázni kell, hogy a családban volt-e pajzsmirigybetegség, strúma, esetleg más autoimmun betegség (gyomor-bélgyulladás, vészes vérszegénység, reumás izületi betegség). A jód tehát kétélű fegyver!!!!, az egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet (különösen vizsgázni kell a terheseknél a magzatvédő vitaminokkal, amelyek között sok jelentős mennyiségű jódidot tartalmaz és a jó szándékú ajánlás ellenére gyulladást okozhat.!.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-07 18:06:05
Olvasói értékelés: 5/1
Tisztelt Dr. Balázs Csaba!! Én azzal a problémával fordulnék önhöz,hogy alul termelődik a pajzsmirigyem több mint egy éve szenvedek ezzel a betegséggel és csak most derült ki hogy még is mi a bajom. Sokat nézelődtem a interneten és azt olvastam hogy a pajzsmirigy betegség sok mindenre kihathat..nekem a tüneteim: szédülés,gyengeség, ájulás kerülget,gyomorfájás(voltam gyomortükrözésem és ultrahangon is de minden rendben a gyomrommal) melegség jön rám, és csak akkor szűnik meg a szédülésem ha eszem.. ezért 20 kg.-t fel is szedtem, most már picit jobb de pár hónappal ezelőtt minden órában ettem mint egy kis csecsemő, mert csak akkor voltam jobban, most elkezdtem egy hónapja szedni egy táplálék kiegészítőt ami nem csak méregtelenít de segít a gyógyulásban ha akármi gubanc van a szervezetben(alga kapszula) sokkal jobban érzem magam tőle és visszajött az életkedvem is de még mindig nem az igazi!!Ezért szeretném önt megkérni arra ,hogy ha felhívom telefonon próbáljon rám időt szakítani jövőhét utáni való héten hétfőn, az az 16.-án. az a problémám én Bécsben élek és csak 16.án tudok Magyarországon lenni és nagyon fontos lenne nekem ha tudna fogadni mert igen szedem ezt az alga tablettát de 3 napja megint rosszul érzem magam és tényleg öntől várnám a megoldást,nyilván nem e-mailben. Jövőhéten felfogom önt hívni csak azért írtam ide hogy megtudjam mennyi esély lehet arra hogy tud nekem segíteni és fogadni engem. Láttam hogy valakinek leírta a telefonszámát. ez az ugye? 0630/631-93-09 Amennyiben ez a telefonszáma ezen a számon fogom önt keresni. előre is köszönöm válaszát és fáradalmát!!!
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-07 17:59:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Igen tisztelt doktor úr ,dr. Balázs Csaba!

62 éves nő vagyok,sok-sok éve küszködök a körmeimmel!Mind a kezemen,mind a lábamon hosszanti bordások a körmeim!A bal kéz gyűrűs ujjamon már több éve nem szűnik meg a hosszanti borda melletti berepedés!Többféle gyógyszeres kezelés sem segített,most a kellemetlenség elkerülése miatt zselés körömlakkot használok!A labor eredményeim szerint nincs pajzsmirigy problémám!
Várom szíves válaszát a problémám megoldására!
Üdvözlettel: Adél
Tisztelt Adél!

Nem tudom milyen vizsgálatokat végeztek, tisztázták-e hogy autoimmun betegség van-e?
Ilyen irányú vizsgálatot, sze. kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-07 15:06:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Lassan 1 éve próbálkozunk a babával, eddig sikertelenül. Évek óta autoimmun beteg vagyok (RA), a bázisterápiát a szakorvossal egyeztetve másfél éve abbahagytam. Az RA azóta is remisszióban van, tüneteim minimálisak.
A legutóbbi ciklusban a 3. napi hormoneredmények:
FSH:6,87 U/L LH:6,00 U/L Prolaktin: 398,2 mIU/L Ösztradiol:226,3 pmol/L TSH: 3,58 mIU/L
(CRP:13,18 mg/L Koleszterin: 4,6 mmol/L Glükóz:4,8 mmol/L Inzulin:4,6 mIU/L D-vitamin:68,4 nmol/L)
A pajzsmirigy alulműködés semmilyen tünetét nem tapasztalom, pl. a súlyomat nagyon könnyen tartom (BMI:21), pulzusom 80 körüli, a koncentrációval nincs gond. A leletet látva azonnal bio-szeléniumot(50mikrogramm) és D vitamint (2000NE) kezdtem szedni.
21. napi hormonvizsgálat:
Progeszteron: 67,3 nmol/L TSH:2,71 mIU/L fT4:11.56 pmol/L fT3:4,65 pmol/L Anti-TPO:539,1 U/ml
A nőgyógyászom szerint a TSH csökkenés 3 hét alatt nem a szelén hatása, hanem ciklusbeli ingadozás vagy mérési hiba lehet.
Október elejére van időpontom Önhöz. Az a kérdésem, hogy ha esetleg teherbe estem ebben a ciklusban, akkor a pajzsmirigy gyógyszeres kezelésének megkezdéséig hogyan lehet a vetélés kockázatát csökkenteni? Előfordulhat, hogy mégis a szelén idézte elő a javulást és akkor tovább csökken a TSH tiroxin nélkül is? Előre is nagyon köszönöm a válaszát.
Üdvözlettel, Anikó
Tisztelt Anikó!

A szelén valóban hat a pajzsmirigy hormonjainak képződésére. Hogyan?
Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT) (1. ábra). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző (2. ábra). Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Miért fontos ezt tudni?
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
Hogyan lehet segíteni?
A T4-ből képződő aktív hormon, azaz a T3 mennyiségét a következőképpen növelhetjük:
• A T4-hez eltérő mennyiségű T3 –t adunk (ez jelenleg az USA-ban 1:2,5, 1:5 , 1:10 arányban)
• A másik lehetőség, hogy a csökkent aktivitású enzim működését fokozzuk. Erre azért van lehetőség, mert ezek szelént tartalmazó, ún. szelenoproteinek, a szelén hiányában ugyanis a működésük csökken, szelén adásával pedig növelhető. Mivel az agyba a T4 nem tud bejutni csak a T3, ezért a szelén kezelés elősegíti a T3 képződését is és az agyi funkció javulását is.
A megfigyelés és az új eljárás célja az egyénre szabott gyógyszerek és azok dózisának meghatározása. Ezeknek egész skálája ismert, melyek közül az összetétel alapján a kezelő orvos a beteg tünetei és laboratóriumi leletei alapján válogathat (2. táblázat). Fontos azonban tudni, hogy a kezeléshez szükséges a T3 és a T4 szinteknek , ill. a T4/T3 aránynak a vérben történő meghatározása, mert a TSH önmagában nem elegendő.
A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-07 15:01:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr !
Ön betege vagyok, autoimmun pm.alulműködéssel kezel Porfesszor Úr!Tegnap kaptam a térdembe egy ditrofos injekciót,mert a kopás miatt keletkezett Baker cysta miatt annyira fájt már a térdem,nem tudtam hajlitani és kinyújtani a lábamat.Nagyon nagy fájdalmam volt,és az othopédus csak azt kérdezte nem vagyok-e cukros.Én most elolvastam a inj.tájékoztatóját a neten és irja,hogy tájékoztassa orvosát a pajzsmirigy,máj stb.betegsége van.Nekem erre időm sem volt,meg nem is gondoltam erre,csak a jódot emlitettem.Nem lesz most ebből a pajzsmirigyemnél nagyobb gond ?
Az igaz,hogy a fájdalomérzet rögtög megszünt kb 80 %-ban,de emellett szapora szivdobogás,arckipirulás,magasabb vérnyomás,fejfájás jeletkezett.Most tegnaptól inkább pihenek,hogy a vérnyomás, pulzus problémát próbálom kiküszöbölni.Azt szeretném még megkérdezni,hogy az injekció utáni ezen mellékhatások hány napig tarthatnak ?
Sajnos ami jó az egyik dologra,annál többet árt az egész szervezetre,de már olyan fájdalmam volt,hogy akár rögtön hagytam volna már műteni is.
Bocsánat a zavarásomért,nagyon szépen köszönöm előre is Professzor Úr válaszát és segitségét !!
Jó egészséget,szép napot kivánok !Tisztelettel:Ilona
Tisztelt Ilona!

A diprophos valóban rendelkezik ilyen nem kívánt hatásokkal. A pajzsmirigyre szerencsére nem lesz kedvezőtlen hatású. A kedvezőtlen patásai fokozatosan meg fognak szűnni.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-07 14:57:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Lassan 1 éve próbálkozunk a babával, eddig sikertelenül. Évek óta autoimmun beteg vagyok (RA), a bázisterápiát a szakorvossal egyeztetve másfél éve abbahagytam. Az RA azóta is remisszióban van, tüneteim minimálisak.
A legutóbbi ciklusban a 3. napi hormoneredmények:
FSH:6,87 U/L LH:6,00 U/L Prolaktin: 398,2 mIU/L Ösztradiol:226,3 pmol/L TSH: 3,58 mIU/L
(CRP:13,18 mg/L Koleszterin: 4,6 mmol/L Glükóz:4,8 mmol/L Inzulin:4,6 mIU/L D-vitamin:68,4 nmol/L)
A pajzsmirigy alulműködés semmilyen tünetét nem tapasztalom, pl. a súlyomat nagyon könnyen tartom (BMI:21), pulzusom 80 körüli, a koncentrációval nincs gond. A leletet látva azonnal bio-szeléniumot(50mikrogramm) és D vitamint (2000NE) kezdtem szedni.
21. napi hormonvizsgálat:
Progeszteron: 67,3 nmol/L TSH:2,71 mIU/L fT4:11.56 pmol/L fT3:4,65 pmol/L Anti-TPO:539,1 U/ml
A nőgyógyászom szerint a TSH csökkenés 3 hét alatt nem a szelén hatása, hanem ciklusbeli ingadozás vagy mérési hiba lehet.
Október elejére van időpontom Önhöz. Az a kérdésem, hogy ha esetleg teherbe estem ebben a ciklusban, akkor a pajzsmirigy gyógyszeres kezelésének megkezdéséig hogyan lehet a vetélés kockázatát csökkenteni? Előfordulhat, hogy mégis a szelén idézte elő a javulást és akkor tovább csökken a TSH tiroxin nélkül is? Előre is nagyon köszönöm a válaszát.
Üdvözlettel, Anikó
Tisztelt Anikó!

A szelénnek sok, többek között endokrin hatása is van. Az ebben a hónapban megjelenő Orvosi Hetilap külön száma, szupplementuma ezzel foglalkozik!!! A TSH kérdésre vissza kell majd térnünk. A fő probléma az, hogy nagy valószínüséggel pajzsmirigygyulladása is van. A T4 kezelésre is vissza kell majd étrnünk. Most röviden:
A legújabb európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a hypothyreosis 4,4%-ban, a hyperthyreosis 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban manifeszt, 4,0%-ban enyhe, ill. szubklinikus formában mutatható ki 2,6,9,16. Az Amerikai Egyesült Államokban az u.n. NHANES III („Third National Health and Nutrition Examination Survey), hasonló statisztikai adatokat mutatott. A hypothyreosist a lakosság 4,6%-ban, a hyperthyreosist 1,3%-ban bizonyították. Az átlagosnál magasabb jódbevitel a golyvák alacsonyabb, de a hypothyreosis magasabb incidenciájával mutatott összefüggést, az átlagosnál alacsonyabb jódfogyasztás viszont növelte a toxikus göbös golyva és ezzel együtt a hyperthyreosis prevalenciáját. Az idiopathiásnak tartott hypothyreosisos betegek többségében autoimmun eredetet tudtak igazolni. Az autoimmun thyreoiditisek (AT-k) gyakran szubklinikus formában jelennek meg, ezért a betegség gyakoriságáról nehéz pontos adatokat szerezni. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1). A betegség korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora számos betegségnek, így a korai vetélésnek és a meddőségnek. Az AT lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hyperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek az acinussejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hypofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki. A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definíciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5 mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. Módszertani szempontból fontos, hogy a TSH szint meghatározása immunológiai metodikával történik, ami azt jelenti, hogy az un. „immunreaktív” TSH-t és nem a biológiailag aktív TSH szintet határozzuk meg. Célszerű volna az immunológiai és biológiai TSH szint hányadosát (I/B) mérnünk, ez azonban egyelőre anyagi okok miatt a mindennapok diagnosztikájában még nem lehetséges. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a betegek savójának egy részében TSH-t megkötő faktorokat (antitesteket, szolubilis receptorokat) lehet kimutatni. Az AT patomechanizmusában fontos szerepe van a thyreoglobulin(Tg) és a peroxidáz enzim (TPO) elleni antitesteknek. A TPO elleni antitestek az egészséges férfiak 8,6%-ban, a nők 18,5%-ban bizonyultak pozitívnak. A TPO elleni antitestek poliklonálisak és egy részük képes direkt citotoxikus módon károsítani a pajzsmirigyet, más részük pedig a TPO enzim működését gátolja 3,4,5,15,19. Az IgG típusú TPO elleni antitestek kimutathatók a köldökzsinórvérben és átjutnak a magzatba is. Ebből a szempontból is érdekes, hogy azokban a gyermekekben, akiknek köldökzsinórvérében a TPO elleni antitestek kimutathatóak voltak, az AT kialakulása is szignifikánsan gyakoribbnak bizonyult22. Bizonyították a TPO elleni antitestek szerepét meddőségben, ugyanis a terméketlen nőkben a TPO elleni antitest 31.8%-ban, a fertilis, egészséges populációban csak 4.6%-ban volt kimutatható. A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) élettani tartományban voltak. A TPO elleni antitesteknek fontos szerepe van a vetélésekben is, ugyanis TPO elleni antitest pozitívakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%). A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között pedig a magas TPO elleni antitest titerűek száma kétszer nagyobbnak adódott. A TPO elleni antitesteknek jelentőségük van a magzati fejlődésben is. A magzat fizikai fejlődése (érése) 19,3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban, a szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében.
A nemzetközi irodalomban egyértelmű állásfoglalás található arra, hogy a terhesség, sőt a fogantatás előtt a szubklinikus és a manifeszt hypothyreosist el kell kerülnünk megfelelő szubstituciós kezeléssel. A hypothyreosis kezelése azonban nem egyszerű feladat, mivel kicsiny az un „terápiás ablak”, azaz nem könnyű megtalálni az ideális dózist és készítményt. A gyakori TSH meghatározások azért sem javasolhatók, mert a thyroxin (T4) dózis változtatását a TSH szint csak megkésve követi. Az a tény, hogy az egyes T4 készítmények biológiai hasznosulása („bioviability”) lényegesen eltér egymástól, további óvatosságra inti a kezelést elindító, ill. ellenőrző szakorvost. Általános elvként leszögezhető, hogy a T4 kezelést alacsonyabb dózissal kell elkezdeni még akkor is, ha kísérő betegségek (pl. súlyos szívbetegségek) nincsenek. Az 1,0 körüli TSH érték elérése mellett az egyedi kezelés során, az életminőség javulását kell szem előtt tartani. A T4 kezelés hatására önmagában is csökken az autoantitestek titere és mérséklődik a pajzsmirigy állományának pusztulása. Ez a klinikai megfigyelés azzal az experimentális adattal magyarázható, hogy a T4 csökkenti a TSH szintet, mely képes a thyreocyták HLA-DR expressziójának növelésére ("izohormonális" kezelés). A legújabb kutatások azt bizonyították, hogy a szelén lényeges szerepet játszik a pajzsmirigy működésében. Két fő hatása van: l. Befolyásolja a mirigy hormonjainak képződését és le bontását, mivel a szelén tartalmú enzimek (dejodinázok) döntőek a thyroxinnak (T4) trijódthyroninná (T3) történő konverziójában, tehát az aktív metabolit képzésében. 2.A pajzsmirigyben a hormonképzés során magas a szabad oxigén-gyökök szintje és a szelén, ill. a szelenoproteinek jelentős gyökfogó hatásuk miatt védik a szöveteket. Az pajzsmirigybetegségben szenvedő infertilis nőkben gyakran figyeltek meg a szelén kezelés után gyermekáldást. A leggyakoribb diagnosztikus kérdés az, hogy a TPO elleni antitestek meghatározását minden terhes számára javasoljuk-e? A nemzetközi álláspont szerint a rutinszerű antitest meghatározás egyelőre nem javasolt, ha azonban fertilitási zavar, spontán abortuszok voltak, akkor előzetes endokrin konzílium után elvégzése tanácsos. Ezzel kapcsolatban irányelvként elfogadhatjuk az Amerikai Pajzsmirigy Társaság 2009-es ajánlását. A terhesség alatt kialakuló védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva post-partum thyreoiditis (PPT) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentõs rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya ischemiás szívbetegségeinek. A fentiek arra hívják fel a figyelmet, hogy a fertilis korban lévő, pajzsmirigybetegségben szenvedő nők gondozása szükséges.
Jó egészséget kívánok a találkozásunkig:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-07 13:46:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy a hormontükör vizsgálatra sajnos nem tudok elmenni a ciklus 3. napján, viszont a 2. vagy az 5. napján igen. Melyik lenne a megfelelőbb nap a vizsgálatra? Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Az 5. napot javaslom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-07 13:36:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr úr ! Azért fordúlok őnhőz mert anyukám beteg és kűldőzgetik minden hová de most volt nyaki ultrahangon és ott nem montak semit neki csak alá huzgálta a házi orvosnak hogy mit nézen csak nem értjűk mert senki sem mond semit és egyre jobban hulik a haja már 5 honapja járkálunk az orvosokhoz és azt szeretném kérni hogy irja már meg pontosan hogy ez mit jelent ugy hogy mi is megértsűk ez van a papiron : A pajzsmirigy jobb lebenye 12+13+26mm (2,1kőbcm).Hullámos kontur mellet rendkivűl durva ,inhomogén foltosan echoszegényebb parenchyma látszik . határozot gőb nem differenciálhato . a bal lebeny 13+14+18mm (1,8 kőbcm ).Mindkét lebbenyrendkivűl hypervascularisalt. De még anyit mondot anyukámnak a doktornő hogy ne ő neki keljen már megmondanija mi a baja mert a vérvételi papirba bene van mi néztűk ami nem volt jo csak nem tudjuk mit jelent Creativ fehérje(CRP) :6,3mg /L, Ferritin meghatározás: 81,4 ng/ml,Thyreotrophormon meghatározása :6,209 QIU/ml , Kloridmeghatározása szérumban 111 mmol/l ,RDW : 15,0%CV , ezek nem jok és a házi orvost kérdeztűk de nem mondot semit nekűnk segitségét előre is megkőszőnjűk . Tiszteletel : Ibolya
Tisztelt Ibolya!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-04 12:47:44
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

34 éves nő vagyok és 2 éve szeretnénk férjemmel babát. Túl vagyok 3 sikertelen inszemináción és egy lombikon.
Az egyik Kaáli Intézetbe járunk kezelésekre és most készülnénk a 2. lombikra.
Az ottani orvosom kért újabb 3. napi hormonvizsgálatot, többek között TSH-t. Az eredményem 3,68 lett, ami a tartományon belül jónak számít, de úgy tudom, hogy teherbe eséshez jobb az 1-2 körüli érték. Visszanéztem a régebbi leleteimet és ott is hasonló értékű volt. Elképzelhető, hogy ez okozza a meddőségemet? Minden más eredményem kitűnő, semmilyen rendellenességet nem találtak genetikailag.
Várom szíves válaszát kérdésemre.
Segítségét előre is köszönöm.
Üdv: Johanna
Tisztelt Johanna!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A helyzet kicsit komplikáltabb annál, hogy egyetlen leletrre ( a TSH-ra) lehessen minden visszavezetni.
A lényeg:A pajzsmirigy egy 20-40 g-os, a nyakon a pajzsporc előtt elhelyezkedő szervünk, amely két hormont állít elő: a tiroxint és a trijódtironint. Ezek a hormonok  szabályozzák a szervezet energiaegyensúlyát, ami azt jelenti, hogy nyáron kevesebb, télen több hormont képeznek. Ezen túlmenően a pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szem-pontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt  vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara áll.  Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2012 áprilisban  Washingtonban  megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol   igyekeztünk a külföldi kollégákkal összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési  rendellenességek közötti tudományosan megalapozott  kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1.A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2.A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal  növekszik.
3.A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a  nem terheseknél találtakéval.
4.A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5.A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6.A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7.A fokozott  jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennyiség egészségesekben 250-300  mikrogram naponta.
8.A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9.A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10.  A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek  8-18%-ban  autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12.A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert  egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a  terhességben  egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus  segítségét vegyék igénybe a diagnózistól  a kezelésig .
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-,  bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun  pajzsmirigybetegség állhat!).
Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták
A fokozott rizikójú nők kiszűrése  lényegesen  csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Tehát: a pajzsmirigy betegségei okozhatnak meddőséget, vetélést,  koraszülést, fejlődési zavarokat.
A további teendőket illetően kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-04 12:45:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
10 hetes kismama vagyok, kb fél éve napi 1 850mg Meforalt kaptam a nőgyógyászomtól. Azóta tartom a diétát is, bár nem vagyok túlsúlyos. Az akkori cukorterhelésem eredménye:
0 perces Cukor: 4.5 mmol/l (3.3-5.5)
0 perces Inzulin: 42 pmol/l (18-173)
60 perces Cukor: 6.6 mmol/l (3.3-5.5)
60 perces Inzulin: 414 pmol/l (18-173)
120 perces Cukor: 5.3 mmol/l (3.3-5.5)
120 perces Inzulin: 212 pmol/l (18-173)

Akkor azt mondta ez nem rossz, de azért szedjem a Meforalt. Most viszont azt mondta abba kellene hagynom. Azt olvastam róla hogy ezt csak fokozatosan lehet nehogy vetélést okozzon, de sajnos ennek mikéntjéről nem kaptam felvilágosítást az orvostól. Ebben szeretném a segítségét kérni, hogy a napi 1 meforalt hogy tudnám abba hagyni probléma mentesen.
Válaszát előre is köszönöm
Tisztelettel:Erika
Tisztelt Erika!

Valóban a Meforal elhagyását fokozatosan javaslom, kezdetben másnaponta 1 tbl-t, majd 2 hét múlva teljesen el lehet hagynia, ha a méhlepény megfelelően működik, ill. fejlődik.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-03 13:22:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr! Néhány hete írtam Önnek egy kérdést, melyben kérdeztem,hogy mitől lehet az,hogy többet mozgok mint eddig, kevesebbet eszem mint eddig, a laborértékeim a koleszterint kivéve /6,2/ jók, kicsit magas a vérnyomásom/változó kor után vagyok/ és mégsem tudok fogyni? Ön azt a választ küldte,hogy leptin rezisztencia lehet. Értem a magyarázatot, hogy mi játszódik le ilyenkor a testben, de arra a kérdésre,hogy mit kellene tennem nem kaptam meg a választ. Kivizsgálás, gyógyszer, másfajta diéta? Jelenleg nem eszem cukrot és lisztet, zöldség,gyümölcs és hús váltakozik az étrendemben. Mindent amit eddig kipróbáltam /fogyasztó gyógyszer, fogyást segítő táplálék kiegészítő mind az első héten 1-2 kiló minusz utána megáll minden és egy kis idő múlva visszajön. Mintha a szervezetem nem lenne képes elengedni a kilókat /87/. Ragaszkodik hozzájuk!A TSH-m is 1.4 és 2.0 között szokott lenni.
Kérem, adjon valami konkrét tanácsot,mit tegyek még? Tisztelettel: Éva
Tisztelt Éva!

Valóban a feltett kérdéseire csak megfelelő konzultáció, ill. kivizsgálás után lehet szakszerű választ adni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-03 13:19:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Idén márciusban és áprilisban jártam Önnél, s autoimmun pm gyulladás, PCO és magas prolaktin szint miatt szelén, Elevit, Premens, valamint Bromocriptin szedését írta elő nekem cukormentes diéta mellett.
A kontroll 3-4 hónap múlva lett volna esedékes, de sajnos nem tudtam időponthoz jutni, s emiatt keresem Önt ezen az úton.
Hónapok óta meddőségi kivizsgálásokra járunk a párommal, a meddőségi vérvizsgálatok eredménye szerint a prolaktinszintem normális tartományon belül volt, s az emlő UH sem mutatott abnormalitást. Mikor elfogyott a Bromocriptin adagom augusztusban, nem írattam fel magamnak ismét, mivel kontroll nélkül nem mertem tovább szedni.
Azóta túl vagyok egy sikertelen inszemináción, melyet Fostimon és Pregnyl injekciókkal készítettek elő.
A kérdésem alapvetően az, hogy nézessek-e prolaktinszintet önállóan annak eldöntésére, hogy vajon kell-e továbbra is szednem Bromocriptint? A gyógyszer elhagyása okozhatta-e az inszemináció sikertelenségét? A következő inszemináció előkészítésénél, ha megint hormoninjekciókat kapok, szedhetem a Bromocriptint azzal párhuzamosan?
Válaszát előre is megköszönve, tisztelettel,
Gabriella
Tisztelt Gabriella!

Nagyon sajnálom, hogy nem sikerült az inszemináció.
A prolaktin szint ellenőrzése indokolt ( kár volt a Bromocriptint elhagynia!). A következőkben reélhetőleg az előjegyzési idő jelentősen lerövidül és mód lesz a továbbiak megbeszélésére is.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-03 13:17:11
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Sajnos nemrég lett vége a 8 hetes terhességemnek,amelyet műszeres úton fejeztek be.
5 éve autoimmun eredetű krónikus pajzsmirigy gyulladást diagnosztizáltak nálam. Jelenlegi értékeim , a TSH :1,4 , anti -TPO:280 .Kérdésem, hogy ez okozhatta -e a vetélést, illetve van -e esélyem arra ,hogy valaha kihordjak egy terhességet és egészséges legyen a baba. Terhesség alatt sajnos egyszer jutottam el, endokrinológushoz és egy hónap múlva lett volna esedékes az újabb labor. 75 mg L-Thyroxin szedek jelenleg, amelyet a terhességem tudomásul vételekor emeltek 50mg-ról.

Köszönettel:Kiss Anna
Tisztelt Kiss Anna!

Ez valóban komoly probléma. Sajnos a részleteket nem ismem és ezért személyre szabott csak részletes vizsgálat, ill. kivizsgálás után tudok adni.
Mi a lényeg?
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztek összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat . Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2. A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5. A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12. A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-02 17:46:28
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr!

Mindenek előtt szeretném kifejezni sajnálatomat az irgalmasrendi kórházban történtek miatt. Sajnálatos módon a világ elüzletiesedése „felemészti” az igaz értékeket, az olyan szakembereket (orvosokat) akik önzeltelnül fordítják (fordítanák) szaktudásukat a társadalom javára. Sajnos több, az Önéhez hasonló esetről hallotunk már. Pedig de nagyon nehéz egy igazán hozzáértő endokrinológust találni Magyarországon! Mélységesen felháborító az Önt ért bánásmód!
Szeretném megköszönni, hogy a szabadsága alatt is tanácsot adott arra vonatkozóan, hogy a laborvizsgálat eredményét látva csökkentsem-e a Letrox adagomat. Nagyon köszönöm, augusztus 1. óta 50 mikrogrammot szedek újra!
A legutóbbi alkalommal, mikor Önnél jártam, szerettem volna néhány kérdést feltenni Önnek, a kórházi körülmények azonban nem tették lehetővé. Remélem nem veszi tolakodásnak, ha ezen a fórumon fordulok Önhöz:
1./ Körülbelül március óta – szinte minden nap – nehéz légzéssel küszködöm. A háziorvos elküldött szakorvoshoz, aki kizárta mind az asthma, mind pedig az allergia fennállását. Sajnos a tüneteim azonban továbbra is fennállnak. Ön mit gondol, lehet esetleg ez a letrox mellékhatása? A tüdőgondozóban azt mondta az orvos, hogy ezt a hormonértékek ingadozás is okozhatja. Mi az Ön véleménye?
2./ Bizonyára emlékszik professzor úr, hogy első beszélgetésünkkor említettem, hogy egy májusban végzett laparoscopia alkalmával a nőgyógyászom endometriózist diagnosztizált. Szeretném megkérdezni, mi az Ön véleménye az endometriózis kialakulásának okairól, illetve a kezeléséről. A nőgyógyászom a petefészkek működésének leállítását javasolta, melyet én nem szeretnék, hiszen éppen babát szeretnénk. Mit gondol, lehet összefüggés az endometriózis és az autoimmun pajzsmirigybetegség között? Amennyiben lehetséges, szeretném kérni a professzor urat, hogy Ön is vizsgálja ki ezt a nőgyógyászok által diagnosztizált endometriózist. (Ciklus 2.napján - 2013.08.08 - készült eredmények: TSH: 0,20 µIU/mL;FT4: 1,44 ng/dL;FT3:2,76 pg/mL;LH:3,5 mIU/mL;FSH:9,3 mIU/mL; Prolaktin:11,3 ng/mL; Tesztoszteron: 12,3 ng/dL; Ösztradiol: 130,22 pg/mL)
3./ Előző kérdésemhez kapcsolódik a következő. Több beszámolót olvastam arról, hogy súlyos endometriózisban szenvedő nők gluténmentes diéta hatására tünetmentessé váltak - az orvosok nagy meglepetésére. Ön mit gondol erről? Lehetséges, hogy a pajzsmirigy alulműködés, az endometriózis és a gluténérzékenység valamilyen módon összefüggésbe hozható? Az ön által kért vérvizsgálatok során esetemben kizárható a gluténérzékenység? A leletre csak annyi került feljegyzésre, hogy inzulinrezisztencia nem igazolható.
4./ Antimüllerian hormon eredményem 2,7 ng/mL. Ki tudná értékelni ezt a leletet?
5./ Végezetül – Székely Melinda – javaslatára szeretném megkérdezni, hogy Ön szerint a következő kontrollra (2013. november) milyen hormonvizsgálatokat célszerű magammal vinnem? Tekintettel arra, hogy Győrből járok Önhöz, illetve a hosszú várólistára, asszisztense azt javasolta, hogy az itteni laborban próbáljam meg elvégeztetni a szükséges teszteket - , az Ön útmutatásai szerint -, így a novemberi kontroll alkalmával rögtön ki tudná értékelni azokat. Meg tudná írni, melyek ezek a vizsgálatok?
Előre is nagyon köszönöm válaszát, bíztató szavait, melyekkel igyekszik lelket önteni belénk.Üdvözlettel, Tolnai Edina
Tisztelt Tolnai Edina!

Köszönöm levelét, de megjegyezni kívánom, hogy esetemben nem általános rendelet vagy hibás központi egészségügyi rendelet eredményezete ezt a helyzetet. Errő kizárólag az intézmény tulajdonosa tehet!
1. A Letrox általában nem okoz fulladásos tüneteket, de a hormonértékek "ingadozása" sem. Az 50 ug minden bizonnyal megfelelpő lesz.
2. Az endometriosis és az autoimmun folyamat között közvetlen kapcsolat nincs, ez áttétesen a hormonális tényezők miatt fordulhat elő. A prolactin ugyanis fokozza az autoimmun folyamatot.
3. A gluténmentes étrendről a csaladinetet már részletesen írtam (kérem ovassa el a cikket). A diéta általában előnyös hatású.
4. Az AMH értéke jó és a jövőre nézve biztató.
5. A novemberi kontrollra előre láthatólag a következők indokoltak:
Prolactin, TSH FT3 FT4 anti-TPO anti-Tg, FSH AMH gliadin elleni antitest ösztradiol progesteron

Az alábbiakat azért írom, mert nem világos, hogy a korábbiakban a Visanne kezelést alkalmazták-e?
Endometriosis is a chronic gynecological disease defined by presence of endometrium-like tissue outside the uterus, which induces a chronic, inflammatory reaction. The endometrium is a layer of mucous tissue, which lines the uterus cavity and undergoes hormone-dependent changes during the menstrual cycle. Endometriosis is a common disease among women of reproductive age. The prevalence is estimated to be around 5-10% in women of childbearing age. Lower abdominal and pelvic pain, cramping menstrual pains (dysmenorrhea), painful sexual intercourse (dyspareunia) and infertility are well recognized symptoms of endometriosis.
Bayer Schering Pharma AG, Germany, has successfully completed the decentralized part of drug approval procedure in Europe for a new treatment of endometriosis called Visanne®. Visanne is a once-daily oral tablet containing dienogest 2 mg that has been developed specifically for the treatment of endometriosis. A dedicated clinical study programme has proven that Visanne relieves endometriosis pain with high efficacy, reduces endometriosis lesions and demonstrates a favourable safety and tolerability profile. Market launch of the product is planned from the second quarter 2010 onwards.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:






Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-02 13:23:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Jártam Önnél a Bajcsy kórházban júniusban és júliusban. A következő időpontot december 6-ra kaptam. Múlt héten kiderült hogy terhes vagyok (nőgyógyászhoz 09. 04-én szerdán megyek). A kérdésem az lenne, hogy a júniusban felírt napi 100 mg Letrox adagon kell-e módosítani?

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel
Lengyel Szilvia
Tisztelt Lengyel Szilvia!

Egyelőre a Letrox100-t szedje.
Későbbi kontroll alkalmával az esetleges módosítást egyeztetjük.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-02 12:29:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja