SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Már egyszer írtam Önnek, körülbelül egy éve, de most nem a gyermekvállalás a legfőbb gondom.
A problémám szűken: pajzsmirigyemet eltávolították daganat miatt, ezután már 2 izotóp kezelésen részt vettem, elvileg nem kell többre mennem.
De hiába szedem az előírt L-thyroxint, (225mg), a panaszaim továbbra sem szűnnek, hízás(egy év alatt 20 kg!!!) aluszékonyság, depresszív hangulat. Az eredményeim tökéletesek, legutóbbi Tsh-m 0.01, a többi értékem (onkológiai) is elhanyagolhatóan alacsony, Ft4 felső határértéken, Ft3 határértékek között.
Mégis mitől van ez, hogy nem javulok? A kérdést már feltettem az endokrinológusomnak, már az első találkozásunkkor kifejtette, ne nézelődjek az interneten, majd ő tudja. Egyre jobban azt gondolom nem érdekli a javulásom, és egyre több helyen olvasom, a rT3 problémát. Mikor ezt a vizsgálatot kértem, nem volt részrehajló, csak egy sima cukor+inzulinnal részéről elintézte a dolgom.
Véleménye szerint hova forduljak, vagy mit tegyek? Tudom, a legjobb egy személyes találkozás volna Önnel, de nekem nagyon messze van, ezért kérem itt a segítségét, véleményét.
Köszönettel: Viola
Tisztelt Viola!

Erről a témáról és problémáról az endokrinológus továbbképzéseken ismételten beszéltem.
A lényeg a következő:
smert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Ezért egyénre szabott gyógykezelést javasoltam és javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-09-09 13:18:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja