SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

35 éves vagyok 11 éve ismert pajzsmirigy-alulműködésem van, ami véletlenül egy vérvételből derült ki (TSH 19 volt). (Előtte fáradékony, vashiányos, székrekedéses voltam, előfordult, hogy egy- egy menstruációm kimaradt.) Akkor mást nem vizsgáltak.
A nyakamat megtapintották, de struma nem volt most sincs.
Azóta 75 –ös Euthyroxot szedek TSH értékem normális. Ciklusaim rendszeresek, a súlyom nem ingadozik, panaszom nincs. (Tavasszal a térdizületeim fájdogáltak, de most nem.)
Most babát tervezünk, ezért a múlt héten elmentem vérvételre.
Az eredményeim:
TSH: 0,630 mIU/L
Szabad T4: 13,21 pmol/L
Szabad T3: 5,93 pmol/L
Anti - TPO: 0,9 U/mL
Egyéb megcsillagozott laboreredményeim:
glükóz: 6,5 mmol/L
C reaktív protein: 9,82 mg/L
Neutrofil: 82.00 %
Limfocita: 11.00 %
MPV: 7,9 fl

Egészséges kisbabát szeretnénk ezért azt szeretném kérdezni, hogy vállalható-e baba vagy még szükséges előtte a pajzsmiriggyel kapcsolatban valamilyen vizsgálat.
Jódot, ha jól tudom nem szabad szednem sem terhesség előtt sem közben, hanem a gyógyszeradagon kell majd módosítani , ha szükséges.
A terhességi vitaminok közül az Elevitben nincs jód, viszont szelén nincs benne, akkor ezt külön pótoljam? Mennyit? Fontos még valamit ezen kívül az Elevithez pótolni vagy esetleg milyen megfelelő multivitamint / terhesvitamint tud ajánlani?

Segítségét és válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Adrienn
Tisztelt Adrienn!

A leletek nem azonosak a beteggel. Ezért azért kell előre bocsájtanom, mert a pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
Az anorganikus jód kerülséét javaslom, sze. további immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-04 13:34:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

30 éves nő vagyok, 21 hónapja született az 1. gyermekem. Tavaly ősszel Hashimoto thyreoiditist diagnosztizáltak nálam. A lányom akkor volt 9 hónapos, intenzíven szoptattam, ezért kértem, hogy csak szoptatás mellett szedhető gyógyszert kapjak. Az endokrinológus végül csak rendszeres kontrollvizsgálatot írt elő, semmit nem kell szednem. Legközelebb 1 év múlva kell mennem, ha nincs panaszom. Az orvosom nagyon keveset beszélt arról, hogy mik a kilátásaim vagy egyáltalán mit lehet ezzel a betegséggel kezdeni. A neten utánaolvasva külföldi oldalakon azt találtam, hogy a glutén elhagyása segíthet, így tavaly október végén elhagytam (és azóta se fogyasztok gluténtartalmú ételeket). Az értékeim javulni kezdtek.

2012. 10. 25.
TSH <0.01 mIU/L
FT3 8.5 pmol/L
FT4 21.4 pmol/L
anti-TPO >600 iu/ml

2012. 11. 26.
TSH <0.01 mIU/L
FT3 6.4 pmol/L
FT4 18.7 pmol/L

2013. 02.12.
TSH 0.65 mIU/L
(FT3-at és FT4-et nem néztek, mert már határértéken belül volt a TSH-m.)

2013. 05. 30.
TSH 1.29 mIU/L
FT3 5.06 pmol/L
FT4 11.3 pmol/L
anti-TPO 615.2 iu/ml
(Ezt a vizsgálatot én kértem egy magánlaborban.)

2013. 09. 18.
TSH 1.16 mIU/L

Arra lennék kíváncsi, hogy a magas anti-TPO azt jelenti, hogy a pajzsmirigyemet továbbra is pusztítja a szervezetem? Ezt meg lehet akadályozni? Mivel lehet csökkenteni az anti-TPO-t vagyis az autoimmun reakciót? Olvastam az adott válaszai közt, hogy a szelén szedése segíthet.
Hamarosan szeretnénk második babát, de félek, hogy amíg magas az anti-TPO-m, addig probléma lehet a teherbeeséssel és a terhességgel. Az endokrinológus csak annyit mondott, hogy ha a következő kontrollig teherbeesnék, akkor hamarabb menjek vissza.

Köszönettel,
Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Miként tapasztalja a kérdés nem olyan egyszerű, hogy néhány laboratórium leletből diagnózist mondhatnék és kezelést lehetne Önnek javasolnom.
Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeket didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Fentiekből következik, hogy a tünetek és a leletei integratív, holisztikus megközelítést és immuno-endokrin kezelés ígényelnek.
e-mail:szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-02 16:40:59
Olvasói értékelés: 5/3
Tisztelt Professzor Úr!

35 éves nő vagyok. Szeretnék érdeklődni, hogy mi okozhat magas SHBG szintet? Az én értékem picivel a felső határ felett van. Még sosem kaptam rá választ egyetlen orvostól sem, hogy ez mitől lehet, pedig nagyon foglalkoztat. Fogamzásgátlót sosem szedtem. Esetleg ösztrogéndominancia okozhatja? IR-em és PCOS-em van, a hajam hullik és ritkul. Úgy tudom PCOS-ben az SHBG alacsony és ez okozza a hajhullást. Nálam magas SHBG értékkel akkor miért hullik a hajam? :-(

Üdvözlettel:

Mariann
Tisztelt Mariann!

Erről a témáról már írtam ezen a honlapon is.
Röviden:Az SHBG a máj által termelt transzport fehérje, mely a plazmában a tesztoszteron, dihidrotesztoszteron és ösztrogén 60%-t megköti és szállítja.
A vizsgálat jelentősége:alacsony és magas tesztoszteron szint mérésekor az SHBG mérése javasolt az SHBG és tesztoszteron koncentrációból kiszámolható a biológiailag aktív hormon koncentráció (szabad androgén index):(össz-tesztoszteron (ng/ml)x3,467x100)/SHBG(nmol/ml)
emelkedett SHBG szinttel jár:
• terhesség
• máj cirrhosis
• ösztrogén terápia, ösztrogén dominancia
• hyperthyreosis
csökkent SHBG szinttel jár:
• elhízás
• hypothyreosis
• androgén gyógyszerek
• nephrosis szindróma
• M. Cushing
• akromegália

Általában elfogadott értékek:
Felnőtt nők (nem terhes) < 55 év 26,1-110 nmol/l
Felnőtt nők > 55 év 14,1-68,9 nmol/l
Felnőtt férfiak 14,5-48,4 nmol/l
- Az SHBG gyakran csökkent hirzutizmusban, akne vulgarisban, és policisztás ovarium szindrómában (Stein-Leventhal-szindróma)!
Mivel az okok megkeresése fontos, ezért további vizsgálat indokolt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-01 18:29:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Hashimoto thyreoditist diagnosztizáltak nálam. Letrox 100 mikrogrammot (napi 1) szedek. A legutóbbi értékeim a normál tartományon belül voltak, de sajnos a tüneteim nem szűntek meg: hízás, hajhullás, izomfájdalmak, fáradékonyság. Legközelebbi szakrendelési időpontot csak tavaszra kaptam, ami egy kicsit elkeserít, mivel tapasztaltam, hogy az évszakok változásával, a stresszhatásokkal változnak az eredményeim. Úgy gondoltam, hogy a gyógyszer szedése mellett tenni szeretnék valamit az egészségemért és a jó közérzetemért. Ehhez kérnék segítséget: milyen életviteli tanácsokat tudna adni? Mik azok az objektív értékek, vagy szempontok, amikre naponta odafigyelhetek, mérhetek (ébredési testhőmérséklet, testsúlyon kívül)?
Egy alkalommal, mikor elutaztam, a gyógyszeremet nem vittem magammal. Ekkor 6 napig Euthyroxot szedtem ugyanolyan dózisban, mint a Letrox-ot. Láthatóan más hatást váltott ki: ekkor a menstruációm hamarabb jött meg. A kérdésem, hogy a két gyógyszer miben különbözik egymástól, mi okozhatta a változást? Nem lehetséges, hogy a szervezetem az egyikre jobban reagál? Mi határozza meg, melyiket kell szednem? A tájékoztató szerint a hatóanyag összetétele ugyanaz volt...
Válaszát előre is köszönöm!
G. Eszter
Tisztelt G. Eszter!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de több olyan kérdést kell (ene) tisztázni, amely egy ilyen rövid terjedelemben vizsgálat nélkül szakszerűen nem megválaszolhatók.Teljes szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-01 12:31:32
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

38 éves nő vagyok, a férjemmel babát tervezünk. A TSH értékem 3 vizsgálat alkalmával is 2-es érték felett volt (az egyik laborban 2,8 uIU/ml, majd 2,13 uIU/ml – tartomány: 0,35-4,94, egy másik laborban 2,81 mIU/l – tartomány 0,27-4,2). A T3 és T4 eredmények tartományon belül esnek. Úgy hallottam, hogy a babavállaláshoz 2-es alatti érték a megfelelő, e fölötti értéknél a megugró hormonszintek miatt vetélésre lehet számítani, ill. negatív hatással van a baba szellemi fejlődésére. Emellett kicsit magas a prolaktin szintem, amire napi fél tbl. Bromocriptint szedek, így rendben van. A ciklus kb. 21. napjától enyhe barnázás szokott jelentkezni (a Bromocriptin szedése előtt ez sokkal erősebb volt, ill. félidőben is jelentkezett). Van 2 darab 2 cm-es miómám, amiket most diétával és tornával próbálok kezelni, ha nem jön össze megműttetem, hogy a terhességnél ne okozzon komplikációt. Ön szerint szükséges-e gyógyszeres kezelés a magas TSH érték miatt, ill. valóban okozhat-e kárt a magzat fejlődésében, ha ez az érték magas?
Köszönöm szépen megtisztelő válaszát.
Tisztelt Kérdező!

A kérdése fontos, de a válasz nem olyan egyszerű. Nem a TSH "egyeduralmától" függ minden, ahogyan azt sokan gondolják.


A pajzsmirigy egy 20-40 g-os, a nyakon a pajzsporc előtt elhelyezkedő szervünk, amely két hormont állít elő: a tiroxint és a trijódtironint. Ezek a hormonok szabályozzák a szervezet energiaegyensúlyát, ami azt jelenti, hogy nyáron kevesebb, télen több hormont képeznek. Ezen túlmenően a pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szem-pontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk a külföldi kollégákkal összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Korábban endokrin szakorvosok számára ismertettem a terhesség, a vetélések endokrinológia és immunológiai hátterét. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1.A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2.A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3.A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4.A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5.A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6.A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7.A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennyiség egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
8.A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9.A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12.A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
 Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
 Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
 Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
 Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
 Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
 Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
 Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
 Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
 Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Tehát: a pajzsmirigy betegségei okozhatnak meddőséget, vetélést, koraszülést, fejlődési zavarokat.
Tekintettel az említett prolactin problémára: további részletes immuno-endokrin kivizsgálást javalsok.
e-mail:szekelym@vipmail.hu.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-11-01 12:26:22
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Címzett! a nőgyógyászom bal oldali sűrű bennékű petefészek cisztát diagnosztizált nálam, amire adott gyulladásgyökkentőt+ fogamzásgátlót. Mivel a ciszta másfél hónap múlva sem tűnt el, műtétet ajánlott, mivel szerinte nem is fog eltűnni. (2,5 x2,5 cm-es a ciszta) Mivel még van bőven időm a műtétig, azért én hiszek a természetes gyógymódokban és az agykontrollban. ,bízom abban, h a műtét elkerülhető,hiszen csak egy rutin vizsg. során derült fény a cisztára.
Van arra valami picike esély is, hogy ez a ciszta felszívódjon? (22 éves vagyok. ) Érdemes lenne endokrinologiai irányban is vizsgálatokat indítani?

Megtisztelő válaszukat köszönöm!!!
Tisztelt Címzett!

A leírtak alapján valóban az endokrin vizsgálat célszerűnek látszik.
e-mail: Szekelym@vipmail.hu


Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-31 10:50:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr,
Én 11 hetes kismama vagyok és az első laboratóriumi vizsgálatból kiderült hogy a TSH értékem alacsony 0,2216 ulU/ml a ref.tartomány.0,3500-4,9400, a T3:3,29pg/ml a ref.tart.1,71-3,71, T4:1,30ng/dl ref.tart:0,70-1,48.
Milyen tennivalóm van?rögtön endokrinologust keressek?vagy ez természetes?
Köszönettel:MolnarE
Tisztelt MolnarE!

Amennyiben panaszai vannak és a kezelő orvosa a vizsgálat után úgy ítéli meg, akkor endokrinológiai vizsgálat szükséges lehet.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-29 18:21:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Voltam pajzsmirigy vérvételen, ahol ezeket az adatok kaptam meg:
TSH - 4,6500
Szabad T4 - 16,10
Szabad T3 - 6,94

22 éves lány vagyok.
Szeretném megtudni, hogy ezek az adatok mire utalnak? Mi vár rám ezután? Pajzsmirigy alulműködésem van?
Válaszát előre is köszönöm!
Nagy Katalin
Tisztelt Nagy Katalin!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-29 18:18:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!
D-vitamin szedéssel kapcsolatos kérdéssel fordulok Önhöz.
33 éves nő vagyok, fogamzási nehézséggel, 3 éves eredménytelen próbálkozással.
2012 júniusában D-vitamin szintem: 12,5 ng/mL (ref.érték: 20,0-120,0). Emellett PCOD-t, inzulinrezisztenciát, laktózintoleranciát, FNH-t (7,6*7,1 cm-es, a májkapu felett, csökkent echogenitású) állapítottak meg.
Diétát, és napi 1000 NE D-vitamin szedését írták elő.
A ciklusom rendeződött, PCOD elmúlt, a glükózszintem a diéta mellett rendezett, FNH-val félévente kontroll (2013 augusztusában 7*6,8 cm-es, fokozott echogenitású).
2013 júliusában D-vitamin szintem: 66,5 nmol/l (ref.érték: <25: hiány, 25-75: elégtelen, 75-250: megfelelő).
Az általános labor 4 minimális eltérést mutatott: Se Cholesterine alacsonyabb, Se HDL-Cholesterine alacsonyabb, süllyedés magasabb, Vvt szám magasabb, a többi lelet normális. A hormonjaim a határértékek mellett, de normál tartományon belül.
Én ebből azt látom (12,5 ng/mL = 31,2 nmol/l < 66,5 nmol/l), hogy 1 év után, napi 1000 NE D-vitamin szedésével kedvezőbb, de továbbra is elégtelen a D-vitamin ellátottságom. Az orvosom nem változtatott az adagoláson. A kérdésem, hogy a Doktor Úr mennyi D-vitamint javasolna?
A helyes életmódon kívül, amit szem előtt tartok, milyen egyéb javaslatot tudna adni, a babavárást elősegítendő?
Válaszát hálásan köszönöm!
Ria
Tisztelt Ria!

A pontos dozírozáshoz a leírottak - vizsgálat nélkül - nem elégségesek. Kétségtelen, hogy a pontos dózis és a megfelelő készítmény megtalálása egyéni mérlegelés tárgya. Becslések szerint a Föld északi féltekéjén élők legalább 40-50%-a D-vitamin hiányban szenved, különösen a téli hónapokban. A D-vitamin évszaki ingadozásának komoly egészségügyi hatása van, hiánya pedig nem csak a csontok épségét veszélyezteti. A következőkben ezért összegyűjtöttük, milyen betegségek ellen nyújt védelmet a D-vitamin.
A D-vitaminról valóban a legtöbb információ a csontritkulás megelőzésében betöltött szerepét hangsúlyozza. Tévedés lenne azonban azt gondolnunk, hogy egyedül a csontanyagcserében van meghatározó szerepe . Az utóbbi évek intenzív kutatásai igazolták, hogy a korábban „csak vitaminnak” gondolt biológiailag aktív anyag, lényegében hormonként viselkedik szervezetünkben. Ez nem meglepő, hiszen a D-vitamin szerkezete nagy mértékben hasonló a szteroid hormonokhoz (pl. mellékvese hormonjaihoz, a nemi hormonokhoz), amelyek közül többet gyógyszerként használunk már évtizedek óta. Ilyenek pl. az immunológiai és gyulladásos, ízületi betegségekben ma is használt bizonyos készítmények. A sokrétű kutatás  bizonyította, hogy a D-vitamin több szervünkre, ill. szervrendszerünkre hat és szintjének meghatározása, a hiányzó hormon pótlása meghatározó fontosságú.
A D-vitamin az emberi testben számos szervünkre van hatással.
- A csontrendszer számára azért fontos, mert a D vitamin szabályozza a kalciumfelvételt a belekben, de megakadályozza, hogy a vizelettel túl sok kalcium ürüljön. Érthető, hogy a vitaminhiány a csontritkulás rizikóját növeli.
- Javítja a pajzsmirigy működését, csökkenti a  gyulladásos  folyamatot. Az autoimmun pajzsmirigy betegségekben a D-vitamin szint általában alacsonyabb és ezért pótlása előnyös
- Az izomzatra gyakorolt hatása abban rejlik, hogy segíti az izmok összehúzódását, az idegrendszer és az izmok közötti koordinációt, csökkenti ezáltal az elesés kockázatát,  tehát így csökken a csonttörés veszélye is. Fontos megfigyelés az is, hogy az éjszakai  fájdalmas izom összehúzódását is  jelentősen mérsékli.
- Az immunrendszerre gyakorolt hatása bizonyította, a gyulladásos, reumatikus betegségekben szenvedők többségénél kimutatható a D-vitamin hiánya
- Az elhízottakban a D-vitamin szint meglepő módon alacsony. Az elhízással foglalkozó ún. obezitológiai kutatások bizonyították, hogy a D-vitamin hiány fontos az elhízás kialakulásában és a megfelelő fogyókúrákban.
- A szív- érrendszeri megbetegedések esetén is gyakran kimutatható a D-vitamin hiánya, melynek következtében gyakrabban jelentkeznek krónikus szív- és érrendszeri betegségek. A halálozási arány is magasabb, mint egyébként. A D-vitamin kihat az érrendszer belső falának sejtjeire, az erek izomzatára, a vérzsírra és a megfelelő mértékű véralvadásra. A megfelelő D-vitamin-szint ezért védelmet nyújt a trombózis, szívinfarktus és gutaütés ellen.
- Rákos megbetegedések is összefüggést mutatnak a krónikus D-vitamin-hiánnyal. A végbélrákban, prosztatarákban, méhrákban, hasnyálmirigyrákban és legfontosabbként a tüdőrákban  lényegesen alacsonyabb a D-vitamin-szint.
- Az idegrendszer és az agy működését is befolyásolja, gátolja a súlyos D-vitamin-hiány. Az Alzheimer kórosokban a D-vitamin pótlással kedvező eredményeket  tapasztaltak.

D-vitamin hiányában fellépő leggyakoribb tünetek
Gyermekeknél angolkór (rachitis)
Felnőtteknél csontritkulás, csontlágyulás, csontok deformálódása, rugalmatlansága, törése
Daganatos betegségek kialakulásának vagy kiújulásának esélyét növelheti (egyes vizsgálatok szerint akár 60%-kal is)
Fogak állapotának nagymértékű romlása (fogszuvasodás)
Pajzsmirigygyulladás
Izomgörcsök
Fáradtság, levertség
Haj fokozott hullása
Ízületi gyulladás
Hátfájás
A hiánybetegség veszélye azoknál a legnagyobb, akik kimozdulni képtelenek (csecsemők, öregek, betegek), illetve várandósoknál és azoknál a nőknél, akik az egész testüket elfedő ruhát hordanak.

Napi szükséges mennyiség
Az RDA alapján meghatározott mennyiség 100 - 200 NE, gyermekeknek, időseknek 400 - 800 NE, terhesség és szoptatás ideje alatt a nőknek 800 - 1 000 NE fogyasztása ajánlott.
Az újabb kutatási eredmények alapján a legtöbb szakértő napi 1000 - 2000 NE mennyiség bevitelét tartja szükségesnek egy átlagos felnőtt részére. A D-vitamin túladagolás 10 000 NE, vagy ennél több huzamos szedésével fordulhat csak elő, bár ilyen mértékű D-vitamin készítmény Magyarországon nem kapható. A D-vitamin szükségletet befolyásolja az életkor, vagyis a csontosodási folyamatok, így a gyermekeknek és a kamaszkorúaknak 10 µg D-vitamin napi fogyasztása ajánlott. A kimozdulni képtelenek, továbbá várandósok, szoptatós anyák, és idősek számára is a napi 10 µg bevitelét ajánlják.
A hiányállapot megelőzését segíthetjük, ha táplálkozásunkban is ügyelünk a magas D-vitamin tartalmú élelmiszerek rendszeres fogyasztására. Természetes forrásai a halmáj olajok, halak (tonhal, szardínia, lazac, hering, makréla), máj, virágpor, méz, méhpempő, tojássárgája, tej és tejtermékek (vaj, tejszín, margarin), csiperkegomba, zabpehely, búzacsíra, élesztő.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-29 12:08:29
Olvasói értékelés: 5/3
Tisztelt Doktor Úr!
Fiamat több éve szociális fóbiával kezelik, de gyakorlatilag egyik gyógyszer sem használt neki. Pár hónapja ragaszkodott hozzá, hogy vizsgálja meg egy neurológus, aki egyből pajzsmirigy vizsgálatra küldte. Ott kiderült hogy a TSH:0,058 , az FT4 17,6.Az izotóp vizsgálat eredménye: Diffuze egyenetlen radiofarmakon eloszlással, elmosódó határral, összességében jelentősen csökkent intenzitással kirajzolódó pajzsmirigy vetületi képe. Göb nem tapintható. A koponya CT felvétele is mutatott eltérést a következő szöveggel: A kisagyi féltekék körül maximálisan szélességében 9mm-es liquordensitasú sáv látható, mely a kp. vonalban már 13 mm széles. Ezen kívül a bal oldalon egy 19 mm átmérőjű liquordensitasú terület is elkülöníthető. Vélemény: Arachnoid cysta bal oldalon infratentorialisan. Keskeny higroma a kisagyi féltekék körül. Az orvosoknak eltérő véleménye van arról hogy a túlpörgéses állapotot okozzák-e ezek az eltérések vagy sem, illetve néha úgy érezzük hogy ezek a dolgok elvannak bagatellizálva. Most szeretnénk egy tapasztalt orvossal ezt átbeszélni illetve ha Ön vállalná hogy elmondaná nekünk a látását, annak is örülnénk. Fiam is más nagyon szeretne ennek a rossz közérzetnek a végére járni. Várom válaszát. Tisztelettel és köszönettel: Csonkáné Judit
Tisztelt Csonkáné Judit!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Teljes mértékben megértem és átérzem gondját. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel::

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-28 13:03:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr!
Az egyik mellékvesémet férfihormontúltermelés miatt kivették.
Volt 3 félidős vetélésem és azóta magas a prolactin szintem erre bromocriptint szedek.
Szeretném kérdezni,hogy a progreszteron szint leeshet a 20.terhességi héten és emiatt lehet vetélés? Ha igen lehet pótolni a terhesség alatt, hogy negyedik alkalommal végig tudjam vinni a terhességet?
Minden rendben volt a babánál rendes szívhang stb.. csak a szülési fájdalmak jöttek.
Tanácstalan vagyok és tudom, hogy nem lehet levélben diagnózist felállítani de mi már minden kivizsgáláson részt vettünk be volt varrva a méhszájam és az sem állította meg a fájásokat.
Ön milyen vizsgálatokat javasol a terhesség alatt?
A hormonjaim most rendben vannak elvileg,mert hullik a hajam és aszőrszálak meg jelennek az államon.
A TSH-m rendben a cukor és inzulin terhelés rendben,habár a cukorterhelésnél a 90-120 perces alacsonyabb mint az éhomi.
Az agyalapi mirigynél egy 3mm-es adenoma gyanút láttak,de a hormonok állítólag semmi okot nem adnak az aggodalomra.
Bízom szakmai tudásában és hogy ad nekem valami tanácsot,mert olyan messze lakom Öntől,hogy személyesen nem tudok menni.
Várom válaszát!
Köszönettel:Szilvi
Tisztelt Szilvi!

Jó látja, valóban a beteg vizsgálata és ennyi információ birtokában nem lehet megfontolt tanácsot, javaslatot adni. A megfelelő hormonpótlással a terhesség minden bizonnyal kiviselhető lesz.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-28 13:00:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Pajzsmirigy problémámmal szeretnék Önhöz fordulni. 26 éves vagyok, tavaly ősszel hajhullásra panaszkodva kértem teljes vérkép kivizsgálásra beutalót a háziorvosomtól. Akkor a TSH értékem 5,27 mU/l volt. Idén januárban felkerestem egy endokrinológus szakorvost, aki megismételtette a vérvételt akkor már a TSH 4,2 mU/l volt. Pajzsmirigy Ultrahang pedig negatív de felmerült a thyreoditis lehetősége. A szakorvos kérte a hat hét utáni kontrollt, erre áprilisban került sor amikor is a TSH 4,5 mU/l volt az FT4 pedig 8,8 pmol/l. Ekkor a doktor úr felírta az 50 ug L-thyroxint amit el is kezdtem szedni május elejétől. Egy hónapig nem éreztem semmi változást, de a 6 hetes kontrollkor már nagyon ideges, feszült voltam szédültem és a menstruációm is késett több mint két hetet. (fogamzásgátlót sosem szedtem, mindig pontos volt a menszeszem) Eredményem TSH 2,3 mU/l FT4 13,3 pmol/l volt az anti TPO vizsgálat folyamatban, de a közérzetem nagyon rossz volt ezért a dr.úr javaslatára a Letroxra tértem át, napi egy 50 ug. A tünetek nem javultak sőt rosszabbak lettek, xanax-ot és Betaloc-ot is felírt a szakorvos amit így 26 évesen nem igazán éreztem szükségesnek mivel gyógyszer nélkül a hajhulláson kívűl semmi tünetem sem volt!!! A Letrox két hetes szedése után visszamentem a szakorvoshoz mivel a mellékhatások nem akartak javulni, közben az anti TPO értékem 2017 U/ml lett. Közben a közös megegyezéssel abbahagytam a gyógyszer szedését, így már július óta gyógyszer nélkül éltem. Tüneteim abbamaradtak. A 6 hetes kontrollt követően az értékek: TSH: 0,06 mU/l FT4: 20,1 pmol/l. Doktor úrral egyeztetve a 6 hetes kontrollt megismételtük melynek nagyon rosszak lettek az eredményei: TSH > 78 mU/l FT 4 < 1 pmol/l. Ezt követően bebizonyosodott a pajzsmirigy alulműködésem 1 szem 50 ug Euthyrox szedését kezdtem meg, egy hétig majd 1,5 szem ill. további egy hét után napi 2 szem gyógyszert kell szednem. Sajnos a mellékhatások most így 1,5 szem után jelentkeznek, feszültség még kisebb mértékben de a menstruációm már 1 hetet késik, és szédülök, a fáradékonyság kezd abbamaradni. Tisztelt Doktorúr érdeklődni szeretnék, hogy ezek a mellékhatások normálisak-e? El fognak-e múlni? Ön szerint megfelelő-e a gyógyszermennyiség? ill. hogy mellemben kialakult fibroadenomához van-e köze a pajzsmirigynek (már évekkel ezelőtt alakult ki) ? Előre is köszönöm válaszát!

Tisztelettel:
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.
A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
a beteg lakóhelyének jódellátottságát
a beteg nemét
az évszakot
napszakot
a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
az alkalmazott gyógyszereket!
a vizsgálati módszereket
az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét

Fontos tehát tudni, hogy nem a laboratóriumi leleteket kell kezelnümk, hanem a beteget!!!
Ezért amennyiben szükségét látja kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-28 12:55:59
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor úr!

31 éves vagyok, problémáim másfél éve kezdődtek a második gyermekem születése után. A szoptatás befejezése után szerettem volna leadni a felszedett kilókat, de gyakorlatilag a kemény diéta és edzés mellett is híztam, és egyre fáradékonyabb és feledékenyebb lettem, a bőröm nagyon száraz lett. Ezekkel a főbb tünetekkel mentem háziorvoshoz, aki pajzsmirigy vizsgálatot kért a TSH-m akkor 5,22 lett a T3 és a T4 határérétken belül volt. Felírt 25 mcgr L-thyroxint, de annak ellenére, hogy a TSH-m javult ( még kétszer nézték azóta 4,22 és 1 hete volt 4.13. )T3 és T4 mindig tartományon belül maradt, nem nagyon múlnak a tüneteim. Az utolsó vérvételt már saját szakállamra csináltattam magánlaborban és melette 3 pontos IR tesztet is kértem, valamint antitpo-t és rt3-at is nézettem az eredményeim:
glükóz :
0: 5,5
60: 7,2
120 : 6,8
inzulin:
0: 21,5
60: 130, 3
120 :94,0
Homa index: 5,8
tsh:4,13
ft4: 15, 62
ft3:4,96 pmol/l
rt3:0,28 ng/ ml ha jól számoltam akkor ezekből az arány, 11,53
Atpo 559.
Ami még probléma, hogy mivel szülés után voltam és 8 hónapig szoptattam, így egy ideig normálisnak gondoltam, hogy nem jött vissza a menzeszem, de a szoptatást már 16 hónapja abbahagytam. A nőgyógyászom szerint ha már nem szeretnék gyereket, akkor fogamzásgátlóval lehet meghozni a menstruációt. De emellett tapasztalom a fokozott szőrnövekedést, és a pattanásosságot is többek között, és gyakran érzek szurkálást a petefészkek környékén. Sajnos a helyi orvosokkal nem sok jó tapasztalatom van, mert mivel a TSH-mat sem találták elég magasnak, kizárták, hogy ez okozza a leírt tüneteket, és további vizsgálatokat sem láttak indokoltnak. Internetes fórumokról gondolom, hogy ki kellene viszgáltatnom magam PCOS miatt is. Viszont a terhességeimmel soha nem volt probléma, igaz, hogy előtte is, utána is szedtem a fogamzásgátlót, és amint abbahagytam első próbálkozásra sikerült, mindkétszer teherbe esnem. Kérdésem az lenne, hogy mi a véleménye a fent leírtak alapján, és merre kellene tovább indulnom.
Üdvözlettel:
I.Adrienn
Tisztelt I.Adrienn!

A szülés után gyakorta alakul ki ún. post-partum autoimmun thyreoiditis, amely színes és gyakran fel nem ismert tüneteket produkálhat.Az immunrendszer eredeti feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeket didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő !!! a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentõs rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek. Bebizonyosodott az is, hogy policistás petefészek betegségségben (PCO) szintén gyakori az autoimmun pajzsmirigy gyulladás. A jódhiánynak és a fokozott jódbevitelnek speciális szerepe van pajzsmirigybetegségekben. A hazai adatok at mutatják, hogy a terhesek 56,3 %-mában jódhiány mutatkozott és a jód pótlására a gravidák közel felében napi 100-150 μg-ot meghaladó jódid dózisra volna szükség. A csökkent jódbevitel következtében a gravida pajzsmirigyhormon képzése a normálisnál viszonylag alacsonyabb. A terhesség első 10-12. hetében a magzat még az anya keringéséből kapja a pajzsmirigyhormont, amely a szervek kifejlődéséhez szükséges. Legújabb vizsgálatok szerint amennyiben ez nem áll megfelelő mennyiségben a magzat rendelkezésére, az újszülöttekben elsősorban a neuro-psychiatriai fejlődés elmaradása figyelhető meg. A fentiekből következik a jódprofilaxis fontossága a terhesség, illetve a szoptatás alatt, ez napi 250-300 μg, ennek pótlására a jódozott konyhasó használata önmagában nem elegendő, napi l50-200 μg jód kiegészítő bevitele szükséges. A jódpótlás megkezdése már a kívánt terhesség előtt l-2 hónappal ajánlott. A jódbevitel Janus-arcúságát mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigy-betegségre hajlamos betegekben azonban az autoimmun folyamat fellángolását eredményezheti, ezért is kell törekedni a pajzsmirigybetegség pontos megállapítására még a terhesség előtt (család-tervezés!!!!). További rizikófaktort jelenthet, ha az anyának korábban fiú gyermeke volt. A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. mikrokimerizmust hoznak létre. Ez a jelenség magyaráztot ad arra megfigyelésre, hogy azokban az anyákban, akik korábban fiú gyermeket szültek az autoimmun pajzsmirigybetegség többször fordul elő.
Ismert továbbá, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
A megfigyelés és az új eljárás célja az egyénre (!!!) szabott gyógyszerek és azok dózisának meghatározása. Ezeknek egész skálája ismert, melyek közül az összetétel alapján a kezelő orvos a beteg tünetei és laboratóriumi leletei alapján válogathat (2. táblázat). Fontos azonban tudni, hogy a kezeléshez szükséges a T3 és a T4 szinteknek , ill. a T4/T3 aránynak a vérben történő meghatározása, mert a TSH önmagában nem elegendő.
A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása. Továbbá leletei alapján is az inzulin rezisztencia meghatározása és a komplex diétás és gyógyszrese kezeléssel a panaszok csökkentése, majd megszüntetése.
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-26 16:35:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Hétfőn voltam Önnél, az anti-TPO eredményt köszönöm, mit jelent ez a vizsgálat és jó-e az 5-ös érték?
A Béres szelént tetszett javasolni, milyen dózisú adag a szelénből, ami nem mérgező? 200 mg-ot olvastam. Mellette szedhető-e a calcium és magnézium, nincsenek-e kölcsönhatásban? Az Ön által megállapított pm. gyulladásra elégséges-e a szelénnel történő kezelés? Egy más jellegű kérdésem lenne, hogy a tegnapi napon reggel, valószínűleg kecskedarázsnak néztem, egy bogár megcsípte az ujjam és nagy karba sugárzó fájdalmat éreztem, utána torokszorítást, fulladásérzetet, erős szívdobogást, szédülést, hidegrázást, ami egész nap megmaradt, Másfél óra múltán Ca-pezsgőtablettát vettem be. A fájdalom és forróságérzet most is megmaradt. Lehetnek a tünetek allergiás eredetűek, vagy elmúlnak-e, mit tegyek? Várom szíves válaszát.

Köszönettel.

Valéria
Tisztelt Valéria!

Az autoimmun gyulladás jele az anti-TPO antitest. A szelén lényeges szerepet játszik a pajzsmirigy működésében. Két fő hatása van: l. Befolyásolja a mirigy hormonjainak képződését és lebontását, mivel a szelén tartalmú enzimek (dejodinázok) döntőek a thyroxinnak (T4) trijódthyroninná (T3) történő konverziójában, tehát az aktív metabolit képzésében. 2. A pajzsmirigyben a hormonképzés során magas a szabad oxigén-gyökök szintje és a szelén, ill. a szelenoproteinek jelentős gyökfogó hatásuk miatt védik a szöveteket. A szelén bevitel csökkenése ezért több betegséggel, köztük a népbetegségnek számító pajzsmirigy betegségekkel is kapcsolatban van. Hazánkban a nemzetközi felmérések mind a szelén alacsony szérum szintjét (59 ug/l), mind a pajzsmirigy betegségeinek magas prevalenciáját (1,5/000/év) igazolták. Az autoimmun thyreoiditis (AT) olyan szervspecifikus betegség, amelynek létrejöttében az immungenetikai tényezők mellett környezeti faktorok játszanak oki szerepet. A betegség kialakulásában és diagnosztikájában a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni-, kisebb mértékben a thyreoglobulin (Tg) elleni antitestek felelősek. Ezen antitestek képződésének befolyásolásra azonban eddig nem állott rendelkezésünkre hatásos gyógyszer. Csak az utóbbi évek kísérletei vetették fel annak lehetőségét, hogy a szelén előnyös lehet az AT terápiájában. A szelén 211 ug-ban (nem mg-ban) terápis hatású. Tartós szedése azonban mindenképpen ellenőrzést ígényel, ezért 3 hó múlva esedékea kontroll során a dózis csökkentése, esetleg az elhagyása is szóbajön.
A darázscsípés valóban okozhat allergiás tüneteket, de ezek általában Ca pezsgő tablettával gyógyítható és ritkán szükséges más kezelés (is!).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-26 16:21:51
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
Már 6 évnyi próbálkozás után sem találom meg a megfelelő fogamzásgátló tablettát (szedtem már:Belara, majd Gracial, Lindynette 20, Gestomix30, majd Rezia). Nőgyógyászom csak újabbakat ír fel, pedig én úgy érzem itt már valami hormonzavar lehet. Ebben kérem az Ön szíves tanácsát. 19 éves koromban, rendszeres, rendes ciklusra kezdtem el ilyen gyógyszereket szedni, de előbb vagy utóbb a tablettaszedés közben mindig jelentkezett a ciklus közepén barnás folyás. Persze szedtem mindegyiket legalább fél évig az orvos tanácsára, hátha addig megszokja a szervezetem, de nem így lett, másikra kellett váltani. A legsúlyosabb tüneteim az első tablettámnál voltak, akkor 8 hónapig szinte végig volt ilyen folyásom, 8 petefészekcisztám is kialakult és szörnyű pattanásaim lettek az állkapcsomnál 2 oldalt. Mára már elegem lett, szeretném abbahagyni a gyógyszert, de félek, mert legutóbb az orvos azt mondta biztos PCO van a dolog mögött, így tanácsos ezeket szednem, csak hát ugye a vérezgetés miatt már nem is merek többet kipróbálni, védekezünk máshogy. Még mielőtt valaha is elkezdtem volna ilyen tablettákat szedni szinte napra pontos ciklusom volt, nem voltak se görcseim, se fejfájásom, se pattanásaim. Aztán úgy érzem a tablettákkal jól bekavartam ebbe az idilli rendszerbe. Ami még érdekes, hogy volt egy jó pár hónapos szünetem 2 fogamzásgátló között, nagyon pattanásos lettem, bár a ciklusom rendben volt és a szúró petefészek fájdalmak sem jelentkeztek, ahogy a ciklus közepi vérezgetés sem, kezdtem rendbe jönni (ezért sem hiszem a PCOt). Lehet, hogy nem bírom a fogamzásgátlót? Próbáljak ki még egyet, hátha beválik? Vagy komolyabb a baj és menjek endokrinológiai vizsgálatra? Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Fontos kérdéseket tett fel. A hormonális fogamzásgátlás nagyon sok mellékhatással járaht, amelyek közül csak néhányat emelek ki:
Gyakori mellékhatások (100 betegből 1-10 beteget érint):
- hangulatváltozások
- fejfájás
- hányinger
- emlőfájdalom, menstruációs zavarok, például rendszertelen menstruáció, menstruáció kimaradása

Nem gyakori mellékhatások (1000 betegből 1-10 beteget érint):
- depresszió, csökkent szexuális érdeklődés, idegesség, aluszékonyság
- szédülés, fonákérzés
- migrén, visszerek, magas vérnyomás
- gyomorfájás, hányás, emésztési zavar, bélgázosodás, gyomorgyulladás, hasmenés
- akne (pattanás), viszketés, bőrkiütés
- fájdalmak, például hátfájás, végtagfájdalom, izomgörcsök
- hüvelyi gombás fertőzés, medencetáji fájdalom, emlő megnagyobbodás, jóindulatú csomók a mellben, méh-/hüvelyi vérzés (amely rendszerint elmúlik a folyamatos szedés során), hüvelyi folyás, kipirulás, hüvelygyulladás (vaginitis), menstruációs zavarok, fájdalmas menstruáció, kevesebb mennyiségű menstruáció, nagyon erős menstruáció, hüvelyszárazság, méhnyakkenet eredményének megváltozása
- erőtlenség, fokozott izzadás, folyadék visszatartás - testsúlynövekedés

Ritka mellékhatások (10 000 betegből 1-10 beteget érint):
- Candida (gombás fertőzés)
- vérszegénység (a vérben a vörösvérsejtek számának csökkenése)
- thrombocythaemia (vérlemezkék számának növekedése)
- allergiás reakció
- hormonális (endokrin) betegség
- étvágynövekedés, étvágycsökkenés, vér káliumszintjének kóros megnövekedése, vér nátriumszintjének kóros csökkenése
- orgazmus hiánya, álmatlanság
- szédelgés, remegés
- szembetegségek, például szemhéjgyulladás, szemszárazság
- szokatlanul gyors szívverés
- vénagyulladás, orrvérzés, ájulás
- megnövekedett has, bélbetegség, felfújódás érzése, rekeszizomsérv, gombás szájfertőzés, székrekedés, szájszárazság
- epevezeték vagy epehólyag fájdalom, epehólyag-gyulladás
- sárgásbarna foltok a bőrön, ekcéma, hajhullás, pattanásszerű bőrgyulladás, száraz bőr, göbös bőrgyulladás, fokozott szőrnövekedés, bőrbetegség, csíkok a bőrön, bőrgyulladás, fényérzékenység okozta bőrgyulladás, csomók a bőrön
- fájdalmas nemi együttlét vagy közösülési nehézség, hüvelygyulladás (vulvovaginitis), vérzés nemi együttlét után, megvonásos vérzés, emlőciszta, szövetszaporodás az emlőben (hiperplázia), rosszindulatú csomók a mellben, méhnyak polip, méhnyálkahártya sorvadása vagy elhalása, petefészek ciszta, méhmegnagyobbodás
- rossz közérzet
- súlycsökkenés

Tehát a hormonális fogamzásgátlás előtt - ha erre feltélenül szükség van - indokolt a hormonális rendszer megvizsgálása. Ugyíanis hormonrendszerünk minden szervünkre hat, így a legkülönbözőbb tüneteket okozza, ha zavar keletkezik működésében. Nagy valószínűséggel első utunk nem egy endokrinológus orvoshoz vezet, és az sem biztos, hogy a háziorvos a megfelelő helyre irányít. Bizonyos endokrin- vagyis a hormonrendszerhez köthető- betegségek felismeréséhez pedig elengedhetetlen a részletes vérkép, melyet csak szakorvos rendelhet el. Így talán hetekig, hónapokig, évekig nem derül fény a valódi okra. – Képzeljük el a szervezetünket úgy, mint egy postát, mely a beáramló információk áradatát fogadja be. Testünk működése is elengedhetetlen jelek, információk nélkül, a hírvivők, a postások pedig nem mások, mint hormonjaink. Egészen apró mennyiségben, a gramm egymilliomod részében vannak jelen a vérben, mégis minden szervünk állapota függ mennyiségüktől, a „helyes kommunikációtól”. Az egész testbe szállítják a híreket, ha túl kis vagy éppen nagy mennyiségben termelődnek, az nem csak annál a szervünknél mutatkozik meg, ahonnan elindulnak az információ továbbítására. Hatnak többek között erőnlétünkre, közérzetünkre, szexuális működésünkre, stressztűrő- és nemzőképességünkre, energiaszabályozásunkra, bőrünk, hajunk állapotára. Fontos, hogy a hormonok és immunrendszerünk szoros kapcsolatban vannak egymással, ugyanis a csecsemőmirigy is hormonális szerv. Hormonjaink termelődését meghatározza életkorunk, nemünk, örökletes tényezők, sőt, a testet érő fény mennyisége, a külső hőmérséklet is. Eltérő lehet a különböző évszakokban, és megfigyelhető változás még napközben is. Mivel egy sor kulcsfontosságú üzenet szállításáért felelősek, nagyon érzékenyek érzelmi ingadozásainkra és a különböző külső hatásokra. Nem is gondolnánk, hogy naponta mennyiféle kozmetikum, élelmiszer és vegyi anyag vesz minket körbe, melyek mind befolyásolják e kifinomult rendszer működését!
Nem túlzás azt állítani, hogy a hormonális zavarok drámaian sok embert érintenek. De vajon miért egyre több a meddő pár, miért küzdenek egyre többen pajzsmirigy-problémákkal, autoimmun betegségekkel, miért magasabbak a most felnövő gyermekek? A háttérben a hormonok játéka áll, pontosabban a hormonjainkat manipuláló kemikáliák. Nap mint nap használunk olyan anyagokat a háztartásban, melyekből kiáramló vegyületek közvetlenül hatnak hormonrendszerünkre, ezek az úgynevezett EDC anyagok. – A fehérítési eljárások során keletkezett melléktermék, a dioxin egy mesterséges ösztrogén. Elsősorban olyan termékekben található meg, amelyek fehérítési eljáráson estek át, mint például a tamponok, betétek, a fehérített toalettpapírok, zsebkendők, pelenkák. A leggyakoribb dioxin-forrás az iparilag tartott állatok húsa, így a tejtermékekben szintén előfordulhat. Mivel ezek az anyagok nagyobb koncentrációban lehetnek jelen a szervezetünkben, mint saját hormonjaink, hatásuk rendkívül erős. – A természetes ösztrogénekhez kapcsolódva lépnek működésbe, azonos hatást fejtenek ki, csak még intenzívebben.. A háztartásokból távozó szennyvíz nagy mennyiségben tartalmaz női hormonokat, melyek lehetnek fogamzásgátlók maradványai is. A szakértő szerint egyes mosó- és tisztítószerek, az élelmiszerekben is megtalálható konzerváló- és tartósítószerek szintén hatnak hormonrendszerünk működésére. –Kerüljük a méreganyagokat tartalmazó rovarirtókat, festékeket, a klórszármazékokat, a teflonedények használatát. A konyhában és a fürdőszobában is igyekezzünk parabénmentes natúrtermékeket használni. Műanyag edényben és palackban soha ne melegítsünk fel ételt, italt. A szelén és az E-vitamin kiváló szabadgyök-fogók, néhány hónapig szedhetjük ezeket – tanácsolja a szakértő.
Génjeinkben hordozzuk?
Az orvosok ismerik az ember géntérképét, és mára azt is tudják, hogy az abban kódolt információk nem feltétlenül „íródnak át” a szervezet fehérjéibe. Tehát a szüleink szervezetében található genetikai kód sokszor nem száll tovább, legalábbis nem feltétlenül kerül kifejezésre. – Az autoimmun betegségek családon belül halmozottan fordulnak elő. A felelős gének gyakran, „némák” maradnak egészen addig, amíg bizonyos hatások nem érik a szervezetet. A jód vagy az interferon kezelés, a mesterséges hormonok, hormonszerű anyagok, fertőzések, káros sugárzások, és legfőképpen a stressz „aktiválja” ezeket a kódokat, így a néma gének „megszólalnak”. Ha tehát tudjuk, hogy a családban előfordultak hormonális betegségek, érdemes tudatosan védeni magunkat. Amennyiben felmerül a gyanú, hogy tüneteink mögött húzódhat hormonális zavar, minél hamarabb érdemes felkeresni egy endokrinológus orvost. Úgy véli, léteznek több generációt érintő hatások is. De hogyan lehetséges, hogy ezeket is mind „örököljük”? Számíthat-e például, hogy mennyit sportolnak, milyen környezetben élnek szüleink, nagyszüleink? Vagy milyen ételeket evett dédapánk? –A génekbe szinte „beleégnek” bizonyos hatások, melyek ezáltal továbbörökítődnek. Az idő múlásával sejtjeinkben egyre több sérülés halmozódik fel, és egy bizonyos mennyiség után a sejt „döntés” elé kerül: tovább szaporodik vagy elpusztítja önmagát. Könnyen megérthetjük, miért lehetséges, hogy befolyásolja szervezetünk működését felmenőink életvitele. A táplálkozás olyan alapvető biológiai tulajdonságainkat is megváltoztathatja, melyek az egész világon, bármely embertípust tekintve egyformák. Ilyen például az első havi vérzés vagy az emlő fejlődésének időpontja, mely az USA-ban eltolódott az átlaghoz képest a számottevő szójafogyasztás hatására. Hozzáteszi, az újszülött állatoknak adott pajzsmirigy-hormon például a következő generációban csökkentette a pajzsmirigyserkentő hormon (TSH) koncentrációját. Tehát az is számít, milyen hormonok, hormonhatású anyagok kerültek felmenőink szervezetébe– folytatja.
A feszültség a hormonok mumusa! Azonnal reagálnak a stresszre, hiszen az hat a szimpatikus idegrendszerre. Nem ritka, hogy a hormonális zavarok pszichés oka nem más, mint a folytonos szorongás, idegesség. Ha kibillentünk egyensúlyunkból, az fizikai tüneteket ölthet, tehát hormonháztartásunk is felborul. A gyógyszeres kezelés mellett nagy jelentősége lehet a gyógyulásban, ha felismerjük, mi a betegség érzelmi gyökere.
A hormonok túlzott vagy csökkent termelődését általában néhány nap, hét, esetleg hónap után vesszük észre. A zavar jellegétől függően felboríthatják napi életvitelünket, például kórosan aluszékonyak lehetünk, csökkenhet a libidónk, hirtelen gyarapodik testsúlyunk, vagy éppen szembetűnően lefogyunk. Legtöbbször a meddőség hátterében is hormonális okok állnak. – Azért fontos a mielőbbi kezelés, mert a hormonzavarok nemcsak a hormontermelő szervre, hanem a test egyéb területeire is hatnak. A pajzsmirigy-problémák érinthetik a szívet, nőhet az érelmeszesedés kockázata, emelkedhet a koleszterinszint, és gyengülhet a fogamzó-képesség.

Elhízás: háttérben gyakran a pajzsmirigy alulműködése áll, ezt csak alapos kivizsgálással (részletes endokrinológiai laboratóriumi vizsgálattal és ultrahanggal) lehet megállapítani. Gondoljunk erre, ha anélkül hízunk, hogy többet ennénk a szokásosnál, vagy akárhogy koplalunk, meg sem moccannak rajtunk a kilók. – Az elhízás fokozott szőrnövekedéssel is társulhat, mivel a zsírszövet részt vesz a hormontermelésben. A felborult hormonháztartás kezelése nem megy egyik napról a másikra, a testsúly lefaragása is csak lépésről lépésre sikerülhet.
A másik fontos terület a lbidó, a nemi vágy:
Ez valóban tabutéma, mivel a szakrendeléseken betegeim gyakran szemérmesen megemlítik, hogy valami baj van a libidójukkal. Miután a libidó, a nem vágy összetett biológiai, folyamat, amelyet külső (kulturális, nevelési, társadalmi) hatások is motiválnak. A betegek egy jelentős részében valóban a pajzsmirigy gyulladása és következményes csökkent működése áll. A pajzsmirigy valóban sok anyagcsere, ill. energetikai folyamatért felelős. Ezen kívül ebben termelődnek a hangulatunkat, vitalitásunkat, szexuális vágyainkat meghatározó hormonok. A pajzsmirigy hormonjai éppen ezen az úton javítják a libidót. A fenti ismertetett esetben részletes immmuno-endokrin kivizsgálás után elkezdett kezelés nem csak a kísérő tünetek jelentős részét csökkentette, hanem a libidó javulását is sikerült elérni. Jelenleg a fő probléma, hogy még nem jutott áldott állapotban, de – miként sok betegemnél – a megfelelő immunmoduláns kezeléssel ennek esélye is javulhat és gyermekáldásnak nézhet elébe.
A libidó működésében a férfi hormonok szintje a meghatározó, paradox módon a nők esetében is. Figyelemre méltó következtetéseket vonhatunk le a tavaly közzé tett, „Aphrodite” nevet viselő tanulmányból. Az amerikai kollégák 2004 és 2006 között 65 klinikai centrumból 1359 hölgyet vontak be a vizsgálatba. A tesztoszteront, vagyis a férfi hormont bőrre helyezhető tapaszon át 24 héten keresztül adagolták. Az egyik csoport tapasza egyáltalán nem, a másodiké 150, a harmadiké 300 mikrogrammnyi hatóanyagot tartalmazott. A harmadik csapat tagjainál a libidó és az életminőség jelentős dokumentálták! Jelentős javulásról számoltak be.
A probléma nagyobb másik része, amely társadalmi problémának is tekinthető: a hormonális fogamzásgátlás. Több orvosi lapban megjelent közlemény alapján a nők szexuális vágyának csökkenése szoros összefüggésben van a fogamzásgátló tabletták használatával. Kétségtelen, hogy egyetlen gyógyszer sem változtatta meg úgy az életünket, mint a fogamzásgátló tabletta. Épp a nők számára változott meg sok minden, amióta a 60-as években a fogamzásgátló tabletta felbukkant a piacon: hirtelen úgy is élvezhették már a szexet, hogy nem féltek a terhességtől. Ennek köszönhetően több autonómiával rendelkeztek életük megtervezésében, s ezért sokan készek bizonyos mellékhatásokat is bekalkulálni. Korán kiderült ugyanis, hogy a tabletta nemcsak túlsúlyhoz, trombózishoz és rákhoz vezethet, hanem jelentős mértékben csökkentheti a szexuális vágyat. A nők körülbelül 55-70 százaléka védekezik tablettával, több mint a felük 30 év alatti. „Paradox, hogy a nő bevesz valamit, amivel végre azt csinálhatná, amihez többé nincs kedve”, s ezt követően a szexuális vágy csaknem fagypontig zuhan.
A legtöbben azzal vigasztalódtak, hogy a vágy vissza fog térni, amint abbahagyják a készítmény szedését. A Bostoni Egyetem egyik kutatási laborjának a híre azonban megrázta a közvéleményt: a tabletta tartósan befolyásolhatja a nők szexuális vágyát – akár hathónapnyi szedés után is. Az Irwin Goldstein és Claudia Panzer által vezetett kutatócsoport szerint megeshet, hogy fél év tablettaszedés után a fogyasztó egész hátralévő életében a tabletta vágycsökkentő hatása alatt marad.
A dolog hátterében a szexuálishormon-kötő globulin (SHBG) mértékének megnövekedése áll, amely a vér tesztoszteronszintjének csökkenéséhez, s így a libidó zuhanásához vezet. A 125 fiatal nőre kiterjedő vizsgálat szerint a tablettát szedők SHBG-szintje hétszeres értéket mutatott a tablettát sosem szedőkéhez képest. De még a tabletta szedését abbahagyó nők esetében is az SHBG- érték legalább egy évig három-négyszeres maradt a normálishoz képest. Szerencsére megfelelő kezeléssel a szervezet enzimjei tabletta hormonjait a szedés abbahagyása után egy éven belül lebontja.
A szaporodásbiológia által vágyserkentőnek vélt természetes tényezők egyike - a pete kilökődése - a tabletta révén azonban tagadhatatlanul elmarad. A tesztoszteron- és ösztrogénérték az ovuláció előtt éri el a csúcsot. Ez fokozza a klitoriszban és a hüvelyben a véráramlást, és növeli a vágyat. Ezt az élményt ölik meg a hormonális védekező tabletták, mivel megakadályozzák a kilökődést. Több kutató felhívta a figyelmet arra, hogy a libidó csökkenése az erősen antiandrogén fogamzásgátló tabletták esetében tapasztalható elsődlegesen, amelyek a férfihormonok szintjét is csökkentik. E készítményekben a sárgatesthormon (gesztagén) felelős a részben kívánatos - például a hajhullás és egyes bőrbajok enyhülése - és a nemkívánatos mellékhatásokért, így a súlygyarapodásért, vagy a trombózisveszélyért..
Ráadásul a kezdetektől kiderült, hogy a hormonális tabletták jelentős mértékben megnövelték annak a veszélyét, hogy szedőik trombózisban, szívinfarktusban és gutaütésben haljanak meg. Azóta jelentősen csökkent a tabletták hormontartalma, de mellékhatásoktól teljesen mentesnek a modern tabletták sem mondhatók. Növelik a méhnyak-, emlő- és a májrák veszélyét.
Mindezek alapján valóban alaposan, egyénre szabottan kell(ene) átgondolni a hormonális fogamzásgátlás fontos területét.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-26 16:15:21
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!


39 éves nő vagyok! 2008-ban Crobak műtétem estem át elhúzodó menstruáció miatt . Mivel műtét után is fent álltak a vérzés zavarok MR vizsgálatot végeztek ami Microadenoma hypophyseost igazolt. Hormon eltérések nem voltak ,pajzsmirigy is rendben volt. Mostanra viszont kb egy éve súlyosan romlik az állapotom , kontroll MR 4mm-es ,jól határolt kerek alacsonyabb jelű terület van . a nyél kissé balra deviál lényegi változást nem látható az elöző vizsgálathoz képest. 1 év alatt 20 kilót fogytam, állandó reggeli hányigerrel küzdök , fáradékony vagyok , állandóan fázom , erős izűleti fájdalmaim vannak , ágyékon ,és a kézben. Memoria zavar , egyensúlyzavar, fülzúgás nehézlégzés rekedtség. Látás zavar. Voltak szemészeti vizsgálatok ahol J on a széli részeken relatív scotómás területek, B on felül 2 db abs. scotómás terület látható . Bebie görbe mko a normál tartomány alatt. Pajzsmirigy vizsgálat történt , mely szabályos pajzsmirigyeket írt le, pajzsmirigy normonfunkcios , azonban anti -T 35,80 anti- Tpo 268, 26 prolaktin 4,41 a többi érték rendben . Viszont a nyakon a nyelvcsont szintjében a kp. vonaltól kissé jobbra kb 1,5 cm átmérőjü szinkon mozgó elváltozás látható . Endrokinológus elküldött a Fül-O- R gégészetre ott aspirációs cytológiára küldtek ahol egyértelműen kimutatták ,h Hasimoto thyreoditisnek felel meg. Szabad szemmel is nagyon látszik sálat hordok mert nagyon zavaró ,és nagyon nehéz a nyelés. Évek óta zöldes barnás folyadék jön a mellemből a mammográfiai szűrés hormonális okora vezette vissza. mindkét emlő mirigyállománya difusse mastophiás jellegű. Ezek mellett krónikus tubulo- interstitialis nephritis , krónikus veseelégtelenségem van. semmilyen gyógyszert nem szedek nem kell kezelni panaszai változatlanok fél év múlva kontroll. Egyre rosszabul vagyok . Tudom ,h etikai okok miatt érdemben nem nyilatkozhat annyit szeretnék kérdezni ,h a mikro adenoma okozza ezeket a tüneteket mi mivel van összefüggésben ? Kihez tudnák fordulni ,h jobban legyek mit tehetek.

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel:
S. Andrea
Tisztelt S. Andrea!

Valóban nem mondhatok véleményt etikai okokból. További immuno-endokrin vizsgálatot és oki kezelést javaslok a leírtak alapján autoimmunnak tűnő betegsége miatt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-25 12:59:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves doktor úr!
Szeptember elején voltam önnél, november közepén kell kontrollra mennem. Pajzsmirigy gyulladást állapított meg, továbbá túlműködést, a labor eredményem megérkezett TSH receptor elleni AT: 0,30 és az Anti-TPO :415, 0. Szeretném kérni a segítségét, hogy ez mit jelent, továbbá a kontrollig kell-e valamilyen vizsgálatra, vérvételre mennem. Jelenleg Béres szelént szedek 2x1. Másik kérdésem hogy pár kg túlsúlyom van, tud-e a doktor úr ajánlani valami diétát vagy szakembert.

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel: V. Zsuzsa
Tisztelt V. Zsuzsa!

Értesülvén eredményeiről azt kell mondanom, hogy a túlműködésért felelős antitest titere neg. lett! Mivel a másik lelet viszont megerősíti a gyulladás fennállását, ezért a Béres Szelén Vital további szedését javaslom. A fogyással kapcsolatos kérdésére a legközelebbi viziten visszatérünk.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-25 12:55:05
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Balázs vagyok,33 éves. Segítségét és tanácsát kérném. Közel egy évvel ezelőtt kezdődött tarkómon a foltos hajhullás,mely későbbiekben egyre jobban elterjedt. Bőrgyógyász által felírt gyógyszerek nem voltak hatásosak.Góckutatás vérvizsgálat eredménye negatív. Mostanára nemcsak a hajam,de teljes testszőrzetem kihullott. Azóta teljesen kétségbe vagyok esve,nem tudom mi tévő legyek. Ezúton kérném segítségét. Tisztelettel: Kakuszi Balázs
Tisztel Kakuszi Balázs!

A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
Fogamzásgátló
autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
Stressz
mérgező anyagok
Gyógyszerek
Sugárkezelés
táplálkozási rendellenességek
vitaminhiányok.
További kivizsgálást, immuno-endokrin vizsgálatot javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-25 12:50:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktorur!

Juniusban faradtsag es hajhullas miatt egy verkepet csinaltattam amin pici elteres volt a pajzsmirigynel de röntgenen kiderult, hogy nem jol mukodik a pajzsmirigyem, ezt az endokrinologus is megerösitette es felirta a Letrox 50 tablettat amibol 1 hetig felet majd azota is 1 db-ot veszek be reggelente 30perccel etkezes elött. A tsh-m azota is jo 2,2 (a tpo 1300) tehat mar 5 honapja szedem a gyogyszert es mellette a szelent is minden nap de igy is borzalmasan hullik a hajam, hajmosasnal mar mikor a hajamhoz erek a kezemben marad egy tucat hajszal es minden tiszta haj tölem. Szedek mar 2 honapja kimondottan hajhullasra vitamint van specialis samponom es hajszeszem hajhullasra, de ez sem segit semmit, mit lehetne tennem? Nagyon szepen megköszönöm ha tudna barmit is segiteni nekem, hogy mit is tehetnek!

Udvozlettel:

Judit
Tisztelt Judit!

Az autoimmun pajzsmirigybetegségek gyakran társulnak más betegségekkel,ill. tünetekkel, így a hajhullással. A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
Stressz
Hormonok
Fogamzásgátló,
Autoimmun betegség
Mérgező anyagok g
Gyógyszerek,
Sugárkezelés,
Táplálkozási rendellenességek.
Az autoimmun betegségekhez, főleg pajzsmirigybetegségekhez (gyulladásokhoz) gyakran társul a fokozott hajhullás. Ennek okait ismerjük és tudjuk gyógyítani. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki.
A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.
Jó egészséget, sze további immuno-endokrin kivizsgálást és kezelést javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-24 11:38:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Gyermekemet 8 és fél hónapos koráig tápláltam anyatejjel. Amint a szoptatás elmaradt(2001. február vége), apró, igen viszkető foltok jelentkeztek a tenyeremen és a talpamon. Mint később kiderült csalánkiütések. Májusban már testszerte nagyon csúnya ödémás csalánkiütések borítottak. Hosszú ideig jártam orvostól orvosig, mire kiderült, hogy pajzsmirigy alulműködésem van. Ez 2002 februárjában volt. Ekkor a TSH értéke 1,89uNE/ml volt de a szabad T4 11,54 pmol/l értéket mutatott. Azóta szedek 50 mg Euthyrox tablettát. Sajnos a tüneteim semmit nem csökkentek, sőt voltam már életveszélyes állapotban is az ödéma miatt. Ilyenkor mindig szteroidot kaptam vénásan. Ha valamelyik hajlatomban van az ödémás kiütés, akkor azt a végtagomat szinte mozdítani sem bírom annyira fáj. Sokszor a felső bőrrétegben, a csalánkiütés felett vízhólyagok keletkeznek, mintha égés lenne, és ez időnként ki is fakad.
Nagyon sok vizsgálaton átestem, az ország különböző kórházaiban kezeltek. A teljesség igénye nélkül sorolom fel a vizsgálatokat:
-koponya MRI vizsgálat agyalapi mirigy daganat gyanúja miatt. Negatív lett a vizsgálat.
-teljes góckutatás. Összességében nem hozott eredményt.
-allergia vizsgálatok sokasága, vérvételek. Szintén eredmény nélkül.
-gasztroenteorológiai vizsgálatok. Eredmény nélkül.
-szövetvizsgálat a csalánkiütésből vett mintából.
-cseréltem mosószert, tusfürdőt, sőt volt hogy csak mosakodókenőccsel tisztálkodtam.
-leszoktam két éve a cigarettáról is, amivel sokat nyertem, de a betegségemet nem az okozta.
Minden vérvizsgálat alkalmával gyulladást diagnosztizálnak.
Nagyon rossz a közérzetem, időnként hasmenés kínoz. Egy évig naplót vezettem az elfogyasztott élelmiszerekről, de semmi nem utalt arra, hogy étel okozná. Jelenleg is diétázom. Kizárólag adalékmentes, gluténmentes élelmiszereket fogyasztok. Sokat híztam az elmúlt években. A szülés után visszatért a súlyom az eredeti értékre, de a betegségem kezdete óta kb 30 kg-ot híztam.
2010 óta hat alkalommal volt szivárványhártya gyulladás a jobb szememen.
Fájnak az izületeim.
Tavaly szeptember óta Szegedre járok a bőrklinikára, ott autoimmun gyulladást diagnosztizáltak.
Tavasszal Prednisolont kezdtem szedni, napi 8 tablettát. Most kell abbahagynom, már csak minden másnap szedek 2 szemet. Amíg ezt szedtem nem voltak rajtam kiütések, de mióta csak 2 szemet szedtem naponta, illetve most hogy csak kétnaponta veszem be, megint visszatértek a csalánkiütéseim. Nagyon elkeseredtem. Sokszor felteszem magamnak a kérdést, hogy én már soha nem fogok meggyógyulni? Mondja Kedves Professzor Úr mit tehetnék?
Válaszát hálásan köszönöm.
Tisztelettel:
B. Erika
Tisztelt B. Erika!

Hasonló tünetek a szülés után nem ritkán lépnek fel.
A panaszai alapján a hisztamin intolerancia vizsgálatot, ill. sze. további immuno-endokrin vizsgálatot javaslok.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-24 11:33:37
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja