SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Pajzsmirigy problémámmal szeretnék Önhöz fordulni. 26 éves vagyok, tavaly ősszel hajhullásra panaszkodva kértem teljes vérkép kivizsgálásra beutalót a háziorvosomtól. Akkor a TSH értékem 5,27 mU/l volt. Idén januárban felkerestem egy endokrinológus szakorvost, aki megismételtette a vérvételt akkor már a TSH 4,2 mU/l volt. Pajzsmirigy Ultrahang pedig negatív de felmerült a thyreoditis lehetősége. A szakorvos kérte a hat hét utáni kontrollt, erre áprilisban került sor amikor is a TSH 4,5 mU/l volt az FT4 pedig 8,8 pmol/l. Ekkor a doktor úr felírta az 50 ug L-thyroxint amit el is kezdtem szedni május elejétől. Egy hónapig nem éreztem semmi változást, de a 6 hetes kontrollkor már nagyon ideges, feszült voltam szédültem és a menstruációm is késett több mint két hetet. (fogamzásgátlót sosem szedtem, mindig pontos volt a menszeszem) Eredményem TSH 2,3 mU/l FT4 13,3 pmol/l volt az anti TPO vizsgálat folyamatban, de a közérzetem nagyon rossz volt ezért a dr.úr javaslatára a Letroxra tértem át, napi egy 50 ug. A tünetek nem javultak sőt rosszabbak lettek, xanax-ot és Betaloc-ot is felírt a szakorvos amit így 26 évesen nem igazán éreztem szükségesnek mivel gyógyszer nélkül a hajhulláson kívűl semmi tünetem sem volt!!! A Letrox két hetes szedése után visszamentem a szakorvoshoz mivel a mellékhatások nem akartak javulni, közben az anti TPO értékem 2017 U/ml lett. Közben a közös megegyezéssel abbahagytam a gyógyszer szedését, így már július óta gyógyszer nélkül éltem. Tüneteim abbamaradtak. A 6 hetes kontrollt követően az értékek: TSH: 0,06 mU/l FT4: 20,1 pmol/l. Doktor úrral egyeztetve a 6 hetes kontrollt megismételtük melynek nagyon rosszak lettek az eredményei: TSH > 78 mU/l FT 4 < 1 pmol/l. Ezt követően bebizonyosodott a pajzsmirigy alulműködésem 1 szem 50 ug Euthyrox szedését kezdtem meg, egy hétig majd 1,5 szem ill. további egy hét után napi 2 szem gyógyszert kell szednem. Sajnos a mellékhatások most így 1,5 szem után jelentkeznek, feszültség még kisebb mértékben de a menstruációm már 1 hetet késik, és szédülök, a fáradékonyság kezd abbamaradni. Tisztelt Doktorúr érdeklődni szeretnék, hogy ezek a mellékhatások normálisak-e? El fognak-e múlni? Ön szerint megfelelő-e a gyógyszermennyiség? ill. hogy mellemben kialakult fibroadenomához van-e köze a pajzsmirigynek (már évekkel ezelőtt alakult ki) ? Előre is köszönöm válaszát!

Tisztelettel:
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.
A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
a beteg lakóhelyének jódellátottságát
a beteg nemét
az évszakot
napszakot
a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
az alkalmazott gyógyszereket!
a vizsgálati módszereket
az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét

Fontos tehát tudni, hogy nem a laboratóriumi leleteket kell kezelnümk, hanem a beteget!!!
Ezért amennyiben szükségét látja kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-10-28 12:55:59
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja