SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Dr. Balázs Csaba!
Hipofízis microadenómám van 4 éve (5 mm-ről indult, ami ma már csak 2 mm mindössze). Bromocryptin Richter-t szedek a prolaktin szint csökkentésére. Tegnapi vérvétel eredményem a következők: LH 27,08 U/L , FSH 5,01 U/L , Progeszteron 2,3 nmol/L , Prolaktin 447,00 mIU/L , Ösztradiol 1017,1 pmol/L, TSH 1,230 mIU/L, Szabad T4 (ft4) 7,67 pmol/L,
Szabad T3 4,18 pmol/L.

A ciklusom 25. napján készült a vérvizsgálat (kb. 30-40 nap között szokott jelentkezni a vérzés).

A kérdésem az lenne, hogy ezek az értékek megfelelőek-e vagy utalnak esetleg valamilyen hormonproblémára/ betegségre?

Köszönöm előre is válaszát!

I.Emese
Tiszetelt I. Emese!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-11-01 12:26:33
Olvasói értékelés: 5/3
Tisztelt Professzor Úr!
A 3. sikertelen lombik után 1,5 hét múlva lenne a 4. /A lombikra a 0,6 AMH szintem miatt került sor/
Az elmúlt hónapokban minden hormonális, immunológia, genetikai és egyéb nőgyógyászati vizsgálatot elvégeztek. Minden hormon illetve egyéb vizsgálatok megfelelőek, kivéve:
A vizsgálatoknál inzulinrezisztenciát állapítottak meg, amit gyógyszeresen (500 mg Meforal/nap) helyrehoztak már csaknem 1 éve. Az immunológiai vizsgálatoknál az Anti-nukleáris antitest próba pozitív lett (erre az előző lombiknál szteroidot kellett szednem Medrolból 8 mg/nap). Az NK limphocyta sejtarány is normális (8,3%), viszont a TH1/TH2 arány (13) fokozott celluláris aktivitásra utal. 3A kérdésem az lenne, hogy ez utóbbi miatt neki merjek-e vágni a 4. lombiknak úgy, hogy "csak" szteroiddal kezelnek, vagy szükséges-e valami hosszabb kezelés előtte? /A kezelőorvosom rám bízta a döntést/
Köszönettel: Csilla
Tisztelt Csilla!

Mindezek birtokában a végső dötéshez az információ kevés. Próbálták-e az AMH szintet gyógyszeresen emelni?1. Th1-Th2 citokin arányának mérése . A Th1 illetve Th2 sejtek a- szerint különíthetőek el, hogy milyen citokint termelnek. Visszatérő vetélés estén Th1, normál terhességnél Th2 dominancia figyelhető meg.
2. Természetes ölősejt (NK) vizsgálata. Az NK sejtek a szervezetbe kerülő idegen sejteket pusztítják el. Az NK sejtek számának növekedése, vagy a sejtölő aktivitás fokozódása immunreaktivitást jelez.
3. HLA keresztpróba, amely ún. mikrolimfocítotoxicitási teszt, melynek során az anyában az apa HLA antigénjeivel szembeni keringő ellenanyag mutatható ki.
4. ún. FACS keresztpróba melynek során azok az anyai szérumban lévő antitestek mutathatóak ki, melyek felismerik az apai T,- illetve B sejteket.
5. Kevert limfocita kultúra (MLC) és blokkoló antitest vizsgálata. A módszer az anya sejtjeinek az apa sejtjeivel szembeni reaktivitását méri. A vizsgálat során az anya sejtjeit az apai sejtekkel, illetve kontrollok összekevert sejtjeivel reagáltatjuk, anyai szérum jelenlétében, vagy a nélkül. A vizsgálat választ ad arra, hogy az anya hiperaktív-e az apa sejtjeivel szemben, illetve, hogy az anyában vannak-e olyan gátló faktorok melyek az apa elleni reaktivitást megakadályozzák.
Mindezek birtokában lehet felelősséggel igennel vagy nemmel válaszolnom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-11-01 12:22:40
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Engedje meg, hogy röviden felvázoljam az előtörténetemet, s csak azután tegyem fel a kérdésemet.
2010: kb. 8 hetesen elhalt vetélésem volt.
2011: 38 hetesen szültem meg egészséges kisfiamat, hamarabb kinyílt a méhszájam, így az utolsó hónapban feküdnöm kellett.
2013: 24 hétre halva szülés (méhszáj elégtelenség miatt).
Ezen időszak alatt is nézték a TSH-mat, a nőgyógyászom szerint nagy a szemem, de a labor nem mutatott ki eltérést.
2014 január: spontán vetélés.
2014 június: kb. 10 hetes várandósan kiderült, hogy pajzsmirigy túlműködésem van. TSH: 0,03, T4: 26,61, T3: 7,54. 12 hetesen jutottam el orvoshoz. Rögtön kaptam gyógyszert: Metothyrint, 2x1-gyet.
2014 július: kiderült, hogy kétoldali petefészek daganatom van.
2014 augusztus: sikerült beállítani az értékeimet, (TSH: 0,104, T4: 14,48, T3: 3,35) sikeresen megműtöttek. A daganat jóindulatú volt (sárgatest), egy petefészkem maradt meg a műtét után. Az előzményekre való tekintettel a szövettan után Cerclage-t végeztek el rajtam.
22 hetesen még tartott a méhszájam, nem csak a varrat. TSH: 3,28, T4: 10,5, T3: 5,31. Már csak 1/2 tablettát kell szedni.
26 hetesen már csak a varrat tart.
Jelenleg 28 hetes kismama vagyok. Feküdnöm kell, csak az elemi szükségletek miatt kelhetek fel. Épp emiatt az endokrinológusom megengedte, hogy ne én menjek be személyesen a kontrollokra, elég, ha elküldöm valakivel a leleteimet. Ezen a héten volt az utolsó kontroll. A gyógyszer adagolást ismét csökkentette: másnaponta 1/2 tabletta Metothyrinre. TSH: 3,31, T4: 9,99, T3: 5,87.
A kérdésem a következő (tekintettel arra, hogy a megbízottam nem kapott választ a kontrollon, legközelebb meg januárra van időpontom, ami könnyen meglehet, hogy már a szülés után lesz), hogy szoptatás alatt lehet-e szedni Metothyrint? A betegtájékoztatóban az szerepel, hogy nem, mert kiválasztódik az anyatejbe, így a baba is kapná a hormonokat. Kell majd ellenőrizni az ő pajzsmirigy funkcióját is a szülést követő időszakban? Van rá esély, hogy szülés után rendbejöjjön a pajzsmirigyem és ne kelljen gyógyszert szedni (főleg a szoptatás miatt érdekelne)? segítség lenne a helyzetemben, ha válaszolni tudna a kerdeseimre!
Előre is köszönöm segítségét:
Tisztelt ircsu81!

Rettenetesen sajnálom a történteket és minden elismerésem az Öné.
Érthető módon részletesen nem kommentálhatom a történteket. Segíteni szeretnék, ezért a következőket javaslom.
Az Ön példája is muttaja, hogy nem elég egyetlen laboratóriumi vizsgálat (miként ezt az előbbi kérdezők egyikének is írtam, az ember nem a laboratórium eredményeinek összessége!...). A leírásból értem, hogy pajzsmirigy túlműködést véleményeztek, de a kiváltó ok nem derült ki. A terhesség trimesztereiben (3 havonta) változik a pajzsmirigy működése és a kezelése. Ha már túl van az első trimeszteren, akkor a Metothyrin szedheti (remélem nem szed jód tartalmú készítményt, mert az a Metothyrin hatását felfüggesztheti (!). A szülés után célszerű volna (az eddig talán el nem végzett vizsgálatokat megcsináltatni. A szoptatás kérdésében valóban volt egy olyan korábbi elv, hogy a Metothyrin kontraindikált, ez ma már nem érvénye. Kis dózisban szedheti. A másik lehetséges gyógyszer a Propycil lenne. Ez azonban csak végső esetben kívánatos. Miért?
A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olya mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-31 17:28:44
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr!

Azt szeretném megkérdezni, hogy tinédzserekkel foglalkozik- e? Illetve, hogy van e TB- s rendelése?
Tisztelt Kérdező!


Szívesen tenném, ha a T. Irgalmasrendi Kórház engedte voltna, hogy önkéntesként dolgozhassam.
Ennyit az irgalmasrendi szellemiségről.

Jó egézsésget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-31 17:15:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr !

Nyáron diagnosztizálták nálam a pajzsmirigy alulműködést (Hashimotó). A TSH-m 5,5-ről 3,1-re lement napi 0,25 Letrox szedése mellett. Az étvágyam változó, rendszeresen étkezem, mégis 63 kg-ról lefogytam 58 kg-ra. Okozhatja ezt a fenti betegségem ?
A héten nagylabort is néztek nálam, ahol az eGFR értékem alacsonyabb lett a normál értéknél (74) - ezt az értéket is befolyásolhatja az autoimmun betegségem (mostanában sokat szúr a vesém, fáj a hólyagom) ?
Válaszát előre is köszönöm: Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében.

A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel. Az eGFR értéket számos tényező befolyásolja, nem feltétlen jelent kórosat.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-31 17:11:16
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
Azt szeretném kérdezni hogy mi a teendő ha a laboreredmények a következöek:FT4..2.95 , a TSH pedig 0.004.
A pajzsmirigyem alul vagy tulmüködik?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel:Ildiko







Tisztelt Ildikó!
A laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében? A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-30 18:46:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor úr!

PCO- szindrómám;
Hormonzavar;
Anyagcsere zavar;
Hyperinzulinémia;
Anémia v vashiányos anémia;
Ezek a hormon betegségeim, jelenleg 14 éves vagyok, ezek a betegségek 9 éves koromtól fogva derültek ki. Endokrinológus, illetve nőgyógyász kezel Székesfehérváron. A menstruációm van mikor 2, 3 hónapig nem jelentkezik, utána pedig 2, 3 hónapig rendkívül erős vérzés jelentkezik, a nőgyógyász dufastont illetve norculotot szokott adni de már egyik sem használ, ráadásul nagyon erős ödémát okoz, amivel szintén nem tudnak mit csinálni. A múltkori nőgyógyászati ultrahang azt mutatta, hogy a petefészkeim nagyobbak mint kellenének, a méhem pedig kisebb mint kellene de már évek óta. Azt szeretném megkérdezni, hogy ez mitől lehetséges?
Tisztelt Kérdező!

Mivel hormonális kezelést (dufastont illetve norculotot) kap, kivánatos volna megtudni, hogy miért kapja ezeket a szereket, használtak-e, használnak-e? Panaszait sok tényező okozhatja, a megnyugatató válaszhoz további kivizsgálás szükséges.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-30 18:42:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor úr.

úgy látom, valami összekeveredhetett, mert a válasz, amit kaptam, nem az én kérdésemhez tartozik.
mindenképpen szeretnék az Ön rendelésére elmenni, de jelenleg külföldön tartózkodom, és erre várhatólag csak jövőre lesz lehetőségem. addig is szeretnék úgy élni, hogy használjak a szervezetemnek.
Köszönöm szépen.


Kedves Prof. Dr. Balázs Csaba.
36 éves nő vagyok, a pajzsmirigyemben egy hideg és egy forró göböt találtak.
a hideg göbből leszívták a folyadékot, és ezt követően néhány hét alatt annyira összement, hogy kívülről már nem látszik a nyakamon.
A forró göb látszik, de a műtéti nagyságot nem érte el.
a hormonértékeim teljesen normálisak.
szeretném megtudni, hogy mivel támogathatom a szervezetemet, hogy a forró göb ne nőjön tovább. Egyúttal a hideg göb is megvan még, csak jóval kisebb lett, annak az állapotán sem szeretnék rontani.
Szelén pótlása javasolt-e páldául.
Rendkívül egészségesen élek, számomra nem lenne gond még jobban odafigyelni a táplálkozásomra, ha tudnám, mit kellene ennem és mit kellene kerülnöm. olvastam, hogy a gyömbér, esetleg a kurkuma segíthet, de nem nagyon merek kockáztatni, mert nem derült ki számomra, hogy ezek inkább a hideg vagy a meleg göbökre javalltak. azt is olvastam, hogy a káposztafélék és a brokkoli, a tejtermékek pl. elősegítik a golyva kialakulását.
Gondolom, hogy a jódot kerülni kell, mivel a forró göböt esetleg növelheti. ugyanakkor a szervezetnek mégis szüksége van a jódra. ezügyben ellentmondást látok, nem tudom, mit lenne érdemes tenni.
nem tudom, hogy érdemes-e lisztérzékenységre tesztet csináltatni, vagy milyen egyéb teszteket érdemes megcsináltatni, hogy kiderítsem a mögöttes okokat?
válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.

Prof. Dr. Balázs Csaba válasza:
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
Kedves Kérdező!

Nem keveredtek el a dolgok, de vélemény adásakor - sajnos - már többet kell figyelni a jogi és etikai kérédésekre, mint a szakmiakra.
Amit írhatok:
1. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik.
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”).
2. Jó volna tudni, hogy a hideg göbnek mi az oka, van-e gyulladás ?
3. Ha autoimun gyulladás van akkor érdemes gondolni esetleges lisztérzékenységre.
Az elmúlt hónapokban több kedves olvasó tette fel a kérdést, hogy van-e kapcsolat a pajzsmirigy autoimmun betegségei és a lisztérzékenység között.. A válaszom igen volt. Miért?
A betegség autoimmun eredetű és öröklődő jellegű, amelyet különböző névvel illet a szakirodalom: gyermek- és felnőttkori coeliakia, glutenszenzitív enteropathia, sprue, nem trópusi sprue, idiopathias steatorrhoea, lisztérzékenység.
A betegség lényege: komplex felszívódási zavar (a bél nem képes felszívni a nélkülözhetetlen tápanyagokat), amely többnyire gyermekkorban kezdődik és kezelés nélkül halálhoz vezethet. A betegség kialakulásának oka: gluténnel (a búzafélékben található fehérjével) szembeni érzékenység, amely a bélbolyhok pusztulásához vezet. Az örökletes jelleg mellet szól, hogy a beteg szülőkben lévő gének hordozzák a betegségre való fokozott hajlamot. A legújabb nemzetközi kutatások (Setty M. és munkatársai: Celic disease: risk assessment, diagnosis and monitoring, Mol. Diag.Ther. 2008, 12, 289-98) bizonyították, hogy a szöveti antigének (HLA) II. régiójában található gének: DQ2 vagy a DQ8 felelősek a betegség öröklődéséért (1.ábra). A kóros gének megjelenése azonban nem egyforma. Ez azt jelenti, hogy nem mindenkiben azonos életkorban és súlyossági fokban manifesztálódik a betegség. A sokak által ismert típusos klasszikus tünettriász tagjai a hasmenés, a fogyás és a gyengeség nem mindenkiben egyformán jelennek meg. A klinikai kép többnyire jellegtelenül, fokozatosan, máskor akut bélfertőzés formájában fejlődik ki. Néha enyhék, vissza-visszatérő jellegűek a tünetek, emiatt a betegséget csak későn ismerik fel (vagy "félrekezelik”) A lisztérzékenység sajátosan egy jéghegyhez hasonlítható, amelynek csúcsán találhatók a legsúlyosabb esetek. klinikai tünetek gyermekkorban a szoptatás befejezésével, a gabonafélékkel történő táplálás megkezdése után, 6 és 18 hónapos kor között fejlődnek ki. Étvágytalanság, gyakori, nagy mennyiségű, híg, világos és bűzös széklet, szokatlan apátia és ingerlékenység lehetnek az első tünetek. A has puffadt lesz, a bőr alatti zsírszövet és izomállomány csökken. Folyadék-, elektrolit és fehérjevesztés, kiszáradás, alacsony vércukorszint, ill. kálciumszint, végtaggörcsök majd sokkszerű állapot jöhet létre. Ezt coeliakiás krízisnek nevezzük, amely többnyire halálhoz vezet. Ez a súlyos állapot ritka azóta, hogy felismertük a glutén megvonás gyors és eredményes terápiás hatását. Mindezeken kívül természetesen a felszívódási zavar általános tünetei is jellemzőek, hasonlóan a felnőttekben észleltekkel. A betegség a genetikailag meghatározott „szerv-specifikus” autoimmun kórképek közé sorolható. Az arra hajlamos egyénekben immunológiai folyamat alakul ki, amelynek lényege, hogy antitestek (fehérjék) képződnek a gliadinnal és a szöveti transzglutamináz enzim ellen. A gyulladásos folyamat következménye a bélnyálkahártya károsodása és a súlyos felszívódási folyamattal járó tünetek fellépése (vashiány, fehérjehiány, fogyás, osteoporózis, hormonális zavarok, nyelvgyulladás, szájgyulladás, a végtagokon ödéma, ritkán hasüregi folyadék is kialakulhat). A diagnózis általában nem könnyű a sokszínű tünetek miatt. A genetikai háttér, a kiegészítő, ill. társuló betegségek ismerete, a laboratóriumi vizsgálatok azonban sokat segíthetnek a minél korábbi felismerésben és kezelésben. Korábban a D-xilóz teszt és a bélnyálkahártya szövettani vizsgálata volt szükséges. A legújabb kutatások eredményei a következő fontos megállapításokat tették (Naiyer AJ és munkatársai, Thyroid, 2008, 18, 1171-78), hogy:
A transglutamináz II enzim (TGase II) elleni antitestek kimutatása segít a korai felismerésében A korábbi viszonylag időigényes módszer (ELISA) helyett az „immunszenzor vizsgálat meggyorsítja a laboratóriumi teszteket. Ráadásul ezen ígérete módszer alkalmas arra is, hogy az ételekből is kimutatja a nagyon kis mennyiségben jelenlevő glutén fehérjét (Kings College London, UK www.kcl. Ac.uk).Az a felismerés, hogy a pajzsmirigyben is van TGase II fehérje arra utal, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségiben gyakori a tünetszegény, néha tünetmentes lisztérzékenység. Ezt mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigybetegség fő indikátora: az un. TPO elleni antitest és a TGase II fehérje elleni antitestek egyaránt pozitívak. .A végső következtetés, hogy a lisztérzékenyeknek gondolni kell pajzsmirigybetegségre és fordítva, akik pajzsmirigybetegségben szenvednek, azok között a lisztérzékenység gyakoribb. A csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők gyakran panaszkodnak arról, hogy has puffadásuk van és az alkalmazott a pajzsmirigyhormontól nem fogynak. Ilyenkor a hormon csökkent felszívódásának oka a látszólag tünetmentes coeliakia lehet! Ez lehet atípusos és enyhe forma is, de időben kell gondolni rá.
4. A szervetlen jódot célszerű kerülni. Az étrend is függ a betegség természetétől, nincs általános étrend.
5. A szelén témakörről több cikket írtam itthoni és külföldi lapokba és ezen a honlapon is. Alkalmazása csak megfelelő indikáció mellett célszerű.

A leírtak csak a témakör töredékét foglalják magukban. Talán érthető, hogy további részleleteket már csak azért sem célszerű leírni, mert gyógykezelésnek személyre szabottnak kell(ene) lennie.
Ami az előjegyzést illeti, a rendelésem elég zsúfolt. A legegyszerübben e-mail-en tudna időpontot egyeztetni a kolléganőkkel: Szekelym@vipmail.hu, szekelymelinda66@gmail.com, vagyKelemen Edina erikbaba76@freemail.hu
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-30 13:32:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor úr!

Kezelt betege vagyok (diagnózis: Hashimoto thyreoditis, szubklinikus hypothyreosis) és egy korábbi terheléses vércukorvizsgálat eredményével kapcsolatban szeretném a segítségét kérni, ugyanis több helyen is azt olvastam, hogy nemcsak a Homa index (ez nálam jó), hanem az is IR-re utal, ha a 120’ glükóz az éhgyomri érték alá esik.
3 pontos terheléses vizsgálat eredménye januárban:
éhgyomri glükóz: 5,3 mmol/L (referencia: 3,6 - 6,0)
60 perces glükóz: 5,1
120 perces glükóz: 4,7 (referencia: 4,1 - 7,8)
éhgyomri inzulin: 4,9 (referencia: 2,6 - 24,9)
60 perces inzulin: 29,3
120 perces inzulin: 26,2
A 60 és a 120 perces értékeknél nincs referenciatartomány, így azt sajnos nem tudom, hogy ezek az értékek jónak számítanak-e.
Decemberben lombikra készülünk ( 2 év sikertelen próbálkozás és 4 eredménytelen lombik után), ezért is érdekelne nagyon az Ön véleménye, mert nem szeretném, ha esetleg a kezeletlen IR esetén nem járnánk sikerrel.

Válaszát előre is köszönöm!
Üdv: Nóra
Tisztelt Nóra!

Sajnálatos módon az inzulinrezisztencia pontos határában még nincs konszenzus, a legelfogadottabb, gyakorlatban is jól használható módszer a HOMA-IR érték, 4 feletti érték esetén a diagnózis nagy biztonsággal felállítható, 2,5 feletti érték esetén valószínűsíthető. Ha a metformin kezeléstől magas HOMA-IR érték mellett előny várható, mely megnyilvánulhat a fogamzóképesség javításában, a testsúly csökkentésében, akár a cukorbetegség kialakulásának késleltetésében, akkor adása a gyógyszerrendelési szabályok betartásával

Jó egészséget kívánok, üdv:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-29 08:50:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Kérem, a leleteim alapján tud-e vmit javasolni. Milyen vizsgálatokat csináltassak meg, kihez forduljak. Sajnos a rendelésére nem jutottam el, 6 hónap a várakozási idő, ami rengeteg, ezért itt írok.

9 lombikon vagyok túl, 6 saját petesejtes, 3 donoros. Max biokémiai terhesség volt.

Eredményeim:

-súlyos endomeriózis(2szer műtöttek, csak az egyik petefészkem üzemel, de újra csokoládéciszta van benne, ezért már az utolsó 3 donor petesejt volt.-kéne mennem új műtétre az ép petesejt lehetősége miatt)
AMH:0,1

-TG antitest pozitivitás(anti TPO és ENA negetív) Tsh jó(2,07)gyógyszer nélkül ----25 mg letroxot szedek rá
-MTHFR kettős heterozigóta---3 mg folsav
-inzulinrezisztencia 3x850 merkformint szedtem, ezt csökkentették 2x500ra, mert vékony vagyok nagyon és csak fogytam tőle 170cm 51kg, de a gyógyszertől 48kg!
-kromoszóma rendellenesség nincs
-édesanyám autoimmun beteg(RA,SY)
-nk sejt:elvileg rendben:
Celluláris immunstátusz:
A vizsgált B és NK lymphocyta sejtarányokban és abszolút sejtszámokban kóros eltérést nem találtunk. A T lymphocyta sejtarány kissé emelkedett.
Az aktivált T lymphocyta sejtarány normális.
A helper/szupresszor sejtarány kissé csökkent.
NK funkció:
A flow citometriával végzett (K562-s target sejtek segítségével számolt citotoxicitás (index) NK funkciós vizsgálatnál normál aktivitást mértünk: 86% (normálérték : 80-120%)
Sikeres reproduktív folyamathoz szükséges, hogy az NK sejtarány értéke <15% legyen.
Az NK sejtarányban és az NK sejtek működésében kóros eltérést nem találtunk.
Ezek alapján smoflipid kezelés nem szükséges.

Mit javasol, mit tudnék még megnézetni?
Válaszát előre is nagyon köszönöm,
üdvözlettel,
Wendy1
Tisztelt Wendy1!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-28 13:53:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor úr !
A párom (47 éves férfi) nyár elején mélyvénás trombózist kapott, kivizsgálások sora jött. Súlycsökkenés és szívritmus problémái is voltak, két szálon is megindultak a kivizsgálások: endokrinológia és kardiológus is foglalkozott vele. Hideg zuhanyként ért bennünk augusztusban a nyaki ultrahang eredménye: befele,mellkasba nyúló óriásgöb (hideggöb) volt a bal oldali pajzsmirigyben. Biopsziák eredménye értékelhetetlen volt (vérhigítót szedett a párom a trombózis óta). Szeptemberben nagyműtéte volt: a szövettanok eredménye sajnos rosszindulatú daganatot igazolt. Papillaris carcinoma,illetve ha jól olvastam akkor folliculare carcinoma jelei is mutatkoztak.. A göb tokját a rossz sejtek nem tudták áttörni, a sebész egészben ki tudta emelni, óvatosságból a másik lebeny fele is ki lett véve (annak a műtétkor elvégzett szövettana ép pajzsmirigyet igazolt).
A párom holnap indul az első sugárkezelésre Budapestre.
Bízom benne, hogy jól döntöttünk, és segít a gyógyulásban a kezelés, ismerve, hogy a szervezetet és annak ellenálló képességét a sugárkezelés rontani fogja.
Nekem az lenne a kérdésem, mi, a család mivel tudnánk őt segíteni? Mire hazajöhet, úgy tudom, lehet immunerősítéssel foglalkozni. Mit szabad egy ilyen betegnek adni?
Komplex táplálék kiegészítőt érdemes venni? C-vitamint mekkora dózisban kaphat? Béres csepp mennyire hatékony ilyen esetben? Flavin7-ről jókat olvastam. Kurkumin kapszulát, szelént, D vitamint is gondoltunk.. Egy Huminiqum nevű kapszulát szeretnénk erősítésre megvásárolni, mit gondol, sugár után elkezdhetjük? Letrox 50 mg tabblettát fog szedni 2X1 tablettát.
Az étrendben elkezdtünk a lúgosítással is foglalkozni. Jódmentes diétát mennyire kell tartani? Alulműködő státuszban van a pajzsmirigy. Jódmentes sóval főzünk. Ízfokozók (nátrium glutamát) kizárva, amennyire lehet.
Eddig sem éltünk egészségtelenül, mindig is sportolt valamit, nincs a családjában ilyen beteg, neki van először ilyen betegsége. Nem értjük, miért alakult ez nála ki ilyen alattomosan. Nem tudjuk, miben kellene változtatni.
8 éves a pici fiúnk, nekünk most csak az a fontos, hogy apa meggyógyuljon.
Kérem szépen a tanácsát azzal kapcsolatosan, mit tegyünk annak érdekében, hogy az ő szervezete fel tudja venni a harcot a betegséggel szemben és a sugár után minél előbb regenerálódni tudjanak a jó sejtek.
Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelettel:
Andrea
Tisztelt Andrea!

Nagyon sajnálom a történteket. A műtét uitán valóban további kezelésre, hormonális kezelésre és immunmoduláns kezelésre lesz szüksége. Egyelőre a részletekbe nem lenne célszerű belebonyolódni, mert ez függ majd a további kezelésektől is.

Teljes felépülést kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-28 13:52:18
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Prof. Dr. Balázs Csaba.
36 éves nő vagyok, a pajzsmirigyemben egy hideg és egy forró göböt találtak.
a hideg göbből leszívták a folyadékot, és ezt követően néhány hét alatt annyira összement, hogy kívülről már nem látszik a nyakamon.
A forró göb látszik, de a műtéti nagyságot nem érte el.
a hormonértékeim teljesen normálisak.
szeretném megtudni, hogy mivel támogathatom a szervezetemet, hogy a forró göb ne nőjön tovább. Egyúttal a hideg göb is megvan még, csak jóval kisebb lett, annak az állapotán sem szeretnék rontani.
Szelén pótlása javasolt-e páldául.
Rendkívül egészségesen élek, számomra nem lenne gond még jobban odafigyelni a táplálkozásomra, ha tudnám, mit kellene ennem és mit kellene kerülnöm. olvastam, hogy a gyömbér, esetleg a kurkuma segíthet, de nem nagyon merek kockáztatni, mert nem derült ki számomra, hogy ezek inkább a hideg vagy a meleg göbökre javalltak. azt is olvastam, hogy a káposztafélék és a brokkoli, a tejtermékek pl. elősegítik a golyva kialakulását.
Gondolom, hogy a jódot kerülni kell, mivel a forró göböt esetleg növelheti. ugyanakkor a szervezetnek mégis szüksége van a jódra. ezügyben ellentmondást látok, nem tudom, mit lenne érdemes tenni.
nem tudom, hogy érdemes-e lisztérzékenységre tesztet csináltatni, vagy milyen egyéb teszteket érdemes megcsináltatni, hogy kiderítsem a mögöttes okokat?
válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

 Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-28 13:48:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úR!

Bőrre localizált vasculitis, nem differenciált autoimmun betegségem van.2000-ben granulómás agyvelőgyulladásom /sarcoidosis/ volt,ami miatt évente 3havi INHkezelést kapok. Mindkét pajzsmirígyemben néhány echoszegény göb van.Jobboldalinál gyakran érzrk gombócot,néha lemélyül a hangom,és rekedté válik.Ez a havi ciklus előtt 1-2nappal fokozottan jelentkezik. 3évvel .ezelőtt ok nélkül 43kg-ra lefogytam,majd 64kg-ra visszahíztam, minden ok nélkül.Ez a jelenlegi súlyom. A fogyás óta rendszertelen a menstruációm,sok és sokáig tart.Emiatt 3 küret is történt.Gyakran izzadok,meleget nehezen tűröm / régen pont az ellentéte volt/, száraz a bőröm, viszket, szívdobogás extrázással gyakori / igaz mitrális prolapszusom van/, alvászavar, állandó fáradtágérzés,feszültség,ingerlékenység a jellemző.A hajam is elvéknyúlt.Pár éve csináltak szcintigráfiát,az egyik struma diffúzát mutatott / laborérték jó volt/ , a másik csak göbös pajzsmirígyet. Hol stuámás, hol nem strumás volt az eredmény. A mostani TSH -érték 0.700-as. Az lenne a kérdésem ,hogy ez nem -e alacsony tekintve , hogy 51évet betöltöttem. Visszanézve a TSH régi laboreredményeket, szép fokozatosan csökkent és most a legutóbbi 0.700-as volt. A 2 évvel azelőtti 0.735volt. A többi mind magasabb volt.
Válaszát előre is köszönöm
Tisztelettel: Ibolya
Tisztelt Ibolya!

 Mindenek előtt köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”.
Ami a TSH értéket illeti az további megjegyzést teszt szükségessé.Mi is a TSH? Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében.A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges? Nem !
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít  elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik!!!! Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél`, miként erre igyekezett utalni!)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.

Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-27 18:29:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Köszönöm válaszát, amelyben jelezte, hogy 2,5-ös TSH, alacsony T4 értékkel is jelezhet alulműködést huszonéves lánynál.
Közben megérkezett egy újabb - ismerős laboros által készített lelet, tehát nem orvos javaslatára - amelyben a T4 maradt alsó határon, a T3 alsó határ alá került:
TSH 2,39 (0,40 -4,80)
T4 0,78 (0,71 -1,85)
T3 1,92 (2,02 - 4,43)

A határérték alatti T3 megerősítheti az alulműködést, pláne, ha az indokolatlan súlygyarapodás nem akar javulni? Érdemes pajzsmirigy problémaként foglalkozni vele?
Válaszát várva, köszönettel és tisztelettel:
V. Ágnes
Tisztelt V. Ágnes!

Nagyon örülnék, ha a vizsgálatokkal minden kizárható lenne. Ismert azonban, hogy a krónikus autoimmun kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencséra nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Jó egészséget kivánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-27 18:19:30
Olvasói értékelés: 5/5
TIsztelt Doktor Úr!
A levelemre üres válasz érkezett erre a címre,megtenné,hogy elküldi válaszát még egyszer,mert nagyon fontos lenne számomra.Köszönettel:Nagyné Adrienn
http://www.csaladinet.hu/szakertok/rate/84040/93258-
Ennek okát nem tudom, én válaszoltam, technikai okok miatt nem tudom megismételni válaszomat.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-26 11:47:17
Olvasói értékelés: 5/1
Tisztelt Doktor Úr!

A segítségét szeretném kérni abban, hogy a háziorvos pajzsmirigy vizsgálatra küldött, melegségérzés, viszketés, kiütés miatt. Sohasem volt pajzsmirigy problémám, de a vérvételen az alábbi eredményeket kaptam:
TSH 2,390 mIU/L 0,400 - 4,000
Szabad T4 11,63 pmol/L 7,75 - 15,21
Szabad T3 4,84 pmol/L 3,80 - 6,00
Tireoglobulin 51,60 μg/L * 1,10 - 35,00
Anti-TPO 0,3 U/mL 0,0 - 9,0

Tireoglobulin 51,60 μg/L * 1,10 - 35,00 magas eredménye mit jelent? Pajzsmirigy betegségem van?

Üdvözlettel: Kiss Renáta
Tisztelt Kiss Renáta!

A Tireoglobulin emelkedett szinjének több oka is lehet a gyulladástól a jóindulatú daganatig.

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-26 11:43:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Azt olvastam, hogy a TSH referenciaértékek megváltoztak, adott esetben egy huszonéves nőnél a 2,5-ös érték, az alsó határon levő T4 értéknél is jelenthet alulműködést. Igaz ez?

Válaszát várva tisztelettel:
V. Ágnes
Tisztelt V. Ágnes!

Az alulműködés általában klinikai tüneteken alapszik, a TSH csupán segítséget nyújthat.
Mi a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél).
A huszonéves nőnél a 2,5-ös érték, az alsó határon levő T4 értéknél is jelenthet alulműködést, ez valóban igaz.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-26 11:38:00
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Autoimmun pajzsmirigy alulműködésben szorulok kezelésre.
A szintetikus pajzsmirigy-hormonok helyett szeretnék természetes hormont szedni.
Ön például felírná nekem az Armour Thyroidot?
Válaszát megköszönve, szívélyes üdvözlettel, hozsu
Tisztelt Hozsu!

Igen, van arra mód, hogy ezt a készítményt feírjam, de itthon a patikákban általában nem lehet beszerezni.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-26 11:32:27
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Úr!
56 éves nő vagyok. Kb. 2 éve pajzsmirigy alul működésre szedek L-thyroxin50 tablettát, kezdetben 0,5, jelenleg már 1,5 szemet naponta. Kb. 3 hete folyamatosan enyhe fejfájásom van, hátul a kupám környékén. Fáradékony és gyenge is vagyok.
Kb. 58 kg a súlyom, magasságom 152 cm. A csatolt laboreredmények több helyen is a normál értéktől eltérnek. Tsh 11,2, mely nagyon magas, korábban volt 7 és normál értékű is. Kérem a Dr. Úr véleményét, esetleg javaslatát a csatolt eredményekkel kapcsolatosan.
Válaszát nagyon várom a megadott e-mail címre.
Kedves Kérdező!


Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Laboratóriumi értékek ugyanis száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében?
A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít  elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik``` Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
- TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-25 18:16:23
Olvasói értékelés: 5/3
Kedves Professzor Úr!
56 éves nő vagyok. Kb. 2 éve pajzsmirigy alul működésre szedek L-thyroxin50 tablettát, kezdetben 0,5, jelenleg már 1,5 szemet naponta. Kb. 3 hete folyamatosan enyhe fejfájásom van, hátul a kupám környékén. Fáradékony és gyenge is vagyok.
Kb. 58 kg a súlyom, magasságom 152 cm. A csatolt laboreredmények több helyen is a normál értéktől eltérnek. Tsh 11,2, mely nagyon magas, korábban volt 7 és normál értékű is. Kérem a Dr. Úr véleményét, esetleg javaslatát a csatolt eredményekkel kapcsolatosan.
Válaszát nagyon várom a megadott e-mail címre.
Kedves Kérdező!


Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Laboratóriumi értékek ugyanis száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében?
A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít  elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik``` Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
- TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
pajzsmirigy, cikktartalmiA TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-25 18:16:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja