SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Engedje meg, hogy röviden felvázoljam az előtörténetemet, s csak azután tegyem fel a kérdésemet.
2010: kb. 8 hetesen elhalt vetélésem volt.
2011: 38 hetesen szültem meg egészséges kisfiamat, hamarabb kinyílt a méhszájam, így az utolsó hónapban feküdnöm kellett.
2013: 24 hétre halva szülés (méhszáj elégtelenség miatt).
Ezen időszak alatt is nézték a TSH-mat, a nőgyógyászom szerint nagy a szemem, de a labor nem mutatott ki eltérést.
2014 január: spontán vetélés.
2014 június: kb. 10 hetes várandósan kiderült, hogy pajzsmirigy túlműködésem van. TSH: 0,03, T4: 26,61, T3: 7,54. 12 hetesen jutottam el orvoshoz. Rögtön kaptam gyógyszert: Metothyrint, 2x1-gyet.
2014 július: kiderült, hogy kétoldali petefészek daganatom van.
2014 augusztus: sikerült beállítani az értékeimet, (TSH: 0,104, T4: 14,48, T3: 3,35) sikeresen megműtöttek. A daganat jóindulatú volt (sárgatest), egy petefészkem maradt meg a műtét után. Az előzményekre való tekintettel a szövettan után Cerclage-t végeztek el rajtam.
22 hetesen még tartott a méhszájam, nem csak a varrat. TSH: 3,28, T4: 10,5, T3: 5,31. Már csak 1/2 tablettát kell szedni.
26 hetesen már csak a varrat tart.
Jelenleg 28 hetes kismama vagyok. Feküdnöm kell, csak az elemi szükségletek miatt kelhetek fel. Épp emiatt az endokrinológusom megengedte, hogy ne én menjek be személyesen a kontrollokra, elég, ha elküldöm valakivel a leleteimet. Ezen a héten volt az utolsó kontroll. A gyógyszer adagolást ismét csökkentette: másnaponta 1/2 tabletta Metothyrinre. TSH: 3,31, T4: 9,99, T3: 5,87.
A kérdésem a következő (tekintettel arra, hogy a megbízottam nem kapott választ a kontrollon, legközelebb meg januárra van időpontom, ami könnyen meglehet, hogy már a szülés után lesz), hogy szoptatás alatt lehet-e szedni Metothyrint? A betegtájékoztatóban az szerepel, hogy nem, mert kiválasztódik az anyatejbe, így a baba is kapná a hormonokat. Kell majd ellenőrizni az ő pajzsmirigy funkcióját is a szülést követő időszakban? Van rá esély, hogy szülés után rendbejöjjön a pajzsmirigyem és ne kelljen gyógyszert szedni (főleg a szoptatás miatt érdekelne)? segítség lenne a helyzetemben, ha válaszolni tudna a kerdeseimre!
Előre is köszönöm segítségét:
Tisztelt ircsu81!

Rettenetesen sajnálom a történteket és minden elismerésem az Öné.
Érthető módon részletesen nem kommentálhatom a történteket. Segíteni szeretnék, ezért a következőket javaslom.
Az Ön példája is muttaja, hogy nem elég egyetlen laboratóriumi vizsgálat (miként ezt az előbbi kérdezők egyikének is írtam, az ember nem a laboratórium eredményeinek összessége!...). A leírásból értem, hogy pajzsmirigy túlműködést véleményeztek, de a kiváltó ok nem derült ki. A terhesség trimesztereiben (3 havonta) változik a pajzsmirigy működése és a kezelése. Ha már túl van az első trimeszteren, akkor a Metothyrin szedheti (remélem nem szed jód tartalmú készítményt, mert az a Metothyrin hatását felfüggesztheti (!). A szülés után célszerű volna (az eddig talán el nem végzett vizsgálatokat megcsináltatni. A szoptatás kérdésében valóban volt egy olyan korábbi elv, hogy a Metothyrin kontraindikált, ez ma már nem érvénye. Kis dózisban szedheti. A másik lehetséges gyógyszer a Propycil lenne. Ez azonban csak végső esetben kívánatos. Miért?
A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olya mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2014-10-31 17:28:44
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja