SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr!

2015 ősze óta emelkedett TSH (6) miatt kaptam 50mg Letroxot. 2 hónapi szedés után ( TSH 7,1-re emelkedett) emelték a gyógyszert 75mg-ra és most 2 hónapi szedést követően ismét kontroll 11 lett a TSH.
Kérdezném, ez mitől lehet?

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:
Gődér Andrea
Tisztelt Gődér Andrea!

Aktuális kérdést vetett fel.Régóta foglalkozok ezzel a problémakörrel, ezért részletesebben válaszolok, annál is inkább, mert tapasztalhatja, hogy egy-egy laboratóriumi értéket "kezelne". Tapasztalatból tudom, hogy a vizsgálatot végzők (helyesebben automaták) megadnak egy értéket és nem mérlegelik az alábbiakat. Másrészt az orvosok nagy hányada nem is dolgozott laboratórium, pláne endokrin és immuno-lógiai laborban, ezért gyakran azt gondolják, hogy azok tévedhetetlenek!Pedig a laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében? A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a sok tényező közül legalább a következőket:
-a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét,életkorát!
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
-TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
A TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintik normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, alulműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó tehát a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.

Mindezek figyelembe vételéve egyénre szabott kezelést javaslok!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel?:.



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-02 16:18:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Egy kérdéssel fordulnék Önhöz:
Fél évvel ezelőtt kaptam egy Mirtazapin nevű gyógyszert, melyre elég rosszul reagáltam ( ájulások,stb), így 1hónap szedés után elhagytam. Az elmúlt 5hónapban egyértelműen a gyógyszerhez kapcsolható tüneteim voltak és vannak, melyek nem akarnak elmúlni annak ellenére, hogy hónapok óta elhagytam a gyógyszert (személyiségváltozás, tompa hallás, orrdugulás, orrvérzés, szaglás-ízlelés elvesztése, pattogás fülben és orrban, köhögés, fájdalmas menstruáció, migrén, gyulladt érzés a fejben és arcon, ájulások, tudatzavar, gyors szívverés, súlyos tájékozódási,memória és koncentrációs zavarok, hőmérsékletet nem érzékelek, nem tudok ásítani, nem érzek soha jóllakottságérzést, érzéketlen bőr, stb).
Kérdésem, hogy mi okozhatja azt, hogy a tüneteim nem szűnnek, csak súlyosbodnak?
Lehetséges, hogy érdemes lenne egy hisztamin vizsgálatot elvégezni?

Nagyon köszönöm előre is válaszát!

Tisztelettel:


Katalin
Tisztelt Katalin!

Sajnos a Mirtazapinnek sok mellékhatása lehet az Ön által leírtakon kívül: aluszékonyság, remegés székrekedés, étvágynövekedést, szájszáradás, bőrkiütések stb. A legfontosabb a gyógyszer elhagyása, sajnos a szerkiürülése a szervezetből gyakran elhúzódik.
Ha allergiás tünetei jelentkeznének, akkor volna érdemes a hisztamin intolerancia teszt elvégését kérnie.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-29 13:41:56
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
Kismama vagyok, pajzsmirigy alulműködésre letrox 100-at szedek. Nemsokára mennem kell vérvételre, ahol tsh, t3 és t4-et is néznek. Eddig úgy mentem vérvételre, hogy éhgyomorra, a vérvétel után bevettem a letroxot. Viszont most cukorterhelés is lesz, így nem tudom mitévő legyek. Ha vérvétel előtt veszem be, akkor nem lesz valós az eredmény. Ha utána, akkor a cukor miatt nem éhgyomorra veszem be. Esetleg hagyjam ki azt a napot? Mit javasol? Köszönettel, Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Sajnos a Letrox felszívódását sok étel és gyógyszer befolyásolhatja. A gyógyszert azonban ne hagyja ki, hanem a cukorterhelés nem befolyásolja az eredményt. Persze azt jó volna tudnia, hogy mi okozza a csökkent működést....

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-28 18:28:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!
Előző levelemben gyors tanácsért fordultam Önhöz, mivel csak későbbre kaptam Önhöz időpontot. Meglepődve olvastam válaszát, miszerint etikai okokból nem ál módjában válaszolni és kéri, hogy ahhoz forduljak, aki a diagnózist felállította. Ahogy a levelem elején is szerepel a Hashimotot Ön állapította meg és a gyógyszeradagot is Ön javasolta, éppen ezért nem tudom mire vélni válaszát.
Megértem, hogy ismeretlenül nem áll módjában senkit se kezelni, de az én esetemben nem erről van szó.
Remélem megérti, hogy friss tsh lelet birtokában (0,18) nem szeretnék 1 hónapot várni a gyógyszer adagjának megváltoztatásában.

Ismét bemásolom Önnek előző levelemet:
"Kezelt betegeként (Hashimoto) kérném a segítségét, mert csak későbbre van Önhöz kontroll időpontom. A terhesség létrejöttéhez 50 mg Letroxot szedtem, amivel szépen beállt a tsh értékem 1-1,5 közé. A terhesség ideje alatt negyed szemmel növeltük az adagot, így 61,5 mg Letrox szedése mellett 1,5 volt a tsh értékem. Most, a szülést követő 5. héten voltam vérvételen és a tsh értékem 0,18 (!!!) lett. Hogyan változtassak a Letrox adagján? Elegendő, ha csak a negyedszemes emelést hagyom el?"

Legyen kedves segítsen nekem, mert azt vettem észre, hogy a nem megfelelően beállított pajzsmirigy negatív hatással van a tejtermelsre.

Köszönettel, Nóra
Tisztelt Nóra!

Nagy valószínűséggel a szülés utáni pajzsmirigygyulladás fellángolása okozhatja panaszait.
A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. A gyulladás miatt átmenetileg a pajzsmirigy hormonjainak kiáramlása megnövekedhet, ezért ilyenkor az alkalmazott dózis csökkentése jöhet számításba, 50 ug-ra, ha panaszai is vannak.
Jó egészséget kívánok,tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-28 10:58:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Megöl a hisztamin?
Tisztelt Professzor Úr!
1,5 éve súlyos állapotban kerültem kórházba.Hiába ittam az eltávozott, a vérem sűrűsödött / ez akkor nem derült ki, de az infúziók hatására kissé jobban voltam/. Mellékvese problémát nem valószínűsítettek. Azt követő héten vittek fel Bp.-re s Ön diagnosztizálta " az igen régóta fennálló" hisztamin intoleranciát. Még kb. 1 hónap diéta közben is előfordult, de már egyre ritkábban hogy nagy mennyiségű vízfogyasztás ellenére száradt a bőrön a szám, a lábam hófehér és jéghideg lett, fizikailag is igen gyenge voltam. A vörös foltok már nem jelentkeznek.

Még két alkalommal ismét nagyfokú gyengeség, a szájon át bevitt víz nem marad meg, de már több infúzió után javultam. / ACTH 3,2 majd 2,1 volt 1 éve./ Ez diéta hiba lehetett amit soha többé meg nem kísérlek.
Augusztusban már jó állapotban mentem Professzor úrhoz kontrollra.
Később a szigorú diéta ellenére vissza-visszatérő hasi panaszok, amin a beszedett probiotikumok nem segítettek.
Ekkor gasztroenteorológushoz fordultam /jeleztem a hisztamin érzékenységemet / a gyomortükrözés gyulladt gyomor mellett helykobaktériumot mutatott ki. 2 erős antibiotikumot írt fel amit sajnos én be is szedtem.Mostmár tudom hogy nagy hibát követtem el. Ez véres székletet, fekete szurokszínű, szederszínű és friss piros vér is távozott. A háziorvos venter gyomorvédőt írt. Egyre rosszabb állapotba kerültem. Kéthete kaptam az első 2infúziót a háziorvosomtól, de délután már 180 volt a vérnyomásom. Délután ismét 2 infúzió ekkor még keveset járni és beszélni tudtam. Következő nap csak délután kaptam de akkor már igen rozzant állapotban.
Két egymást követő napon délelőtt és délután ia 1.1,5 infúzió után a hétvége már jobb erőnlétben ért .Két infúziómentes nap után már beszélni és járni is nehéz volt . A sok elfogyasztott víz mind távozott. /5,2 dl vizelet/ Erős hányinger miatt enni 5 napig csak 1-1 falatot erőltetve. A beszéd is nehezemre esett, olyan lettem mint egy rongybábu . B6-ot , c vitamint 1 alkalommal neotropilt kaptam az infúzióba. A dr nő labort kért , de én másnap reggel már segítséggel sem bírtam elmenni.
Az EKG "rosszabb mint az előző". A nyelvemen "hihetetlen vastag fehér lepedét" van ami 2 nap nagydózisú infúzió /de 1,5l du. 1l / után lassan csökkent. A Dr Nő súlyos erőtlen állapotomat látva joggal teremtett le hogy nem mentem laborba, de gondoskodott a hétvégi ellátásomról Ő konferenciára utazott
A két nap nagydózisú infúzió után tegnap már azt hittem a gyógyulás útjára léptem nint korábban. Az otthoni ellátás keretében már 2 nap csak 1-1 infúziót kaptam. Sajnos a mai napon ismét hányinger száraz bőr , lepedékes nyelv és emelkedő vérnyomás jelentkezik. A laborok közben azt mutatják hogy már több érték is a felső határon van klorid 104. A kalcium 2,65 ez korábban már volt emelkedett parath. diagnosztizáltak de a diéta után helyreállt. A nátrium142. karbamid 1,3. , protombin 11,9 kb 8nap 16l infúzió után.
Vajon lehet-e tudni hogy meddig nem árt.? Azt érzem hogy, most még az előzőek hatnak , de azt is észlelem hogy ez ismét negatív irányba fordul ami gyorsan alakul ki. / a vérnyomásom emelkedik amikor sűrűsödik a vérem, lepedékes ismét a nyelven , s megint étvágytalan vagyok/ Mellékvese hormonhiányt nem valószínűsítettek,mivel addigra kerülök orvoshoz mire a tünetek enyhülnek.
Jelenlegi háziorvosom felvetette s endokrin kivizsgálást javasolt. Vajon lehetséges-e hogy ismét a hisztamin támadja az immunrendszeremet , a mellékvesémet, az agyalapi hormont? Elnézést a hosszúra nyúlt regényért, de ilyenkor gondolkoznom is nehezebb .Mindig csakis az infúzió segített abban, hogy a kiszáradásom megszünjön, s visszatérjen a normális vízmegtartásom. Mit tanácsol Professzor Úr ?
Remélem hogy lesz még lehetőségem Önhöz kontrollra menni, de most még nem olyan az erőnlétem .












Tisztelt Kérdező!

Nagyon sajnálom, ami Önnel történt.
A leírása és a korábbiak ismerete alapján két dolog is fennállhat, amely egymással szoros kapcsolatban van, nevezetesen az allergiás és a pszicho-neurológiai szabályozás.
A hisztamin szerepe a szervezetben rendkívül sokrétű. Ezért fordul elő hisztamin intoleranciában, hogy a kórkép nagyon sokféle klinikai tünettel jelentkezik. Lehet, hogy csak egyetlen tünete van a betegségnek, de az is lehet, hogy több. A tünetek lehetnek sporadikusak, de előfordul az is, hogy rendszeresen jelentkeznek. A tünetek alapján a kórkép nem diagnosztizálható.
Hisztamin intolerancia leggyakoribb klinikai tünetei:
• Emésztési problémák: hasmenés, hasfájás, puffadás, gyomorégés
• Légúti panaszok: orrfolyás, tüsszögés, köhögés, légszomj
• Hőhullámok, rohamokban jelentkező izzadás • Bőrtünetek: bőrviszketés, bőrkiütés, bőrkivörösödés, arckipirulás
• Fejfájás, migrén, szédülés, hányinger, émelygés • Szívdobogás érzés, ingadozó vérnyomás
• Ödéma képződés (típusosan szemhéj ödéma) • Menstruációs zavarok
A hisztamin intolerancia előfordulása Közép-Európában 1-3%, elsősorban a középkorú nőket érinti. A kórkép oka a hisztamint bontó deaminooxidáz enzim (DAO) csökkent szintje illetve alulműködése. A hisztamint bontó DAO csökkent működése vérvizsgálattal kimutatható. Klinikai tünetek akkor alakulnak ki, ha a szervezetben a hisztamin szint megemelkedik, például magas hisztamin tartalmú élelmiszerek fogyasztása után.
Hisztamin intoleranciát okozó élelmiszerek:
1. magas hisztamin tartalom miatt:
• belsőségek, füstölt hús, kolbász, sonka
• halkészítmények, elsősorban halkonzervek, rák, csiga, kagyló, polip
• hosszú érlelésű „kemény” sajtok(minél hosszabb az érlelési idő, annál magasabb a hisztamin tartalom)
• savanyú káposzta, tartósított zöldségek
• ecet és ecettartalmú ételek (pl. mustár)
• sör, pezsgő
• vörösbor (minél érettebb a bor, annál magasabb a hisztamin tartalma)
• paradicsom, ketchup (pizza is okozhatja!)
• csokoládé, kakaó 2. hisztamin lebontását gátló illetve hisztamin felszabadulást okozó élelmiszerek és gyógyszerek
• ananász
• papaya
• dió
• avokádó
• jódtartalmú kontrasztanyagok
• gyógyszerek:
diclofenac, aszpirin, indomethacin
3. nem friss ételek, melyekben hisztamin termelő baktériumok elszaporodhatnak
Amennyiben a panaszok alapján végzett allergia kivizsgálás negatív eredménnyel jár és a beteg IgE szintje normális, gondolni kell hisztamin intoleranciára.
A problémák azonban ennél összetettebb.Az endokrin-, és az immunrendszer közös feladata: az emberi szervezet egységes, élettani működésének fenntartása. Ezt a feladatot a két rendszer szoros kölcsönhatásban biztosítja. Az endokrin rendszer által termelt szabályozó anyagok, hormonok hatnak az immunrendszer működésére és az immunrendszer fehérjéi befolyásolják az endokrin szervek -agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, herék és petefészkek- működését. Ez azt jelenti, hogy az endokrin rendszer kóros működése az immunrendszer csökkent aktivitását eredményezi (pl. fertőzésekkel szemben fokozott hajlam). A folyamatos stressz és annak fel nem dolgozása előbb-utóbb megbosszulja magát, s a szervezet jelez. Az állandó nyugtalanság, a látszólag minden ok nélküli idegesség alvászavart okoz. A stressz és az alvászavar együtt a hormonháztartás felborulásához vezet.
A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse, a lélek és test, s nem a szervek mechanikus egységének. Ebben a szemléletben nyilvánvaló, hogy a szervezet egy állandó helyzet, az un. homeosztázis megőrzésére törekszik.
A „homeosztázis”, olyan egyensúlyi állapot, amely alapvető az élet szempontjából.
Stressz: a homeosztázis átmeneti zavara, amelynek helyreállítása a szervezet állandó feladata.
Stresszorok: a szervezet egyensúlyát veszélyeztető külső és belső tényezők.
A stresszorok azonnali hatást gyakorolnak az idegrendszerre, mely a következő tünetekben nyilvánul meg: pupilla tágulat, csökkenő nyálelválasztás, szívdobogás, szapora légzés, csökkenő gyomor- és bélmozgás, a húgyhólyag elernyedése.
Az endokrin és az immunrendszer kóros állapotának létrejöttében alapvetőek a különböző okokból kialakult stressz állapotok. Ennek lényege az, hogy a lelki vagy testi túlterhelés a mellékvese (un. stressz szervünk) működését fokozza, majd annak kimerülését eredményezi, amely autoimmun betegségekhez vezethet.
Stressz és allergia kapcsolata:
A stressz és a különböző betegségek kapcsolatát már számos kutatás igazolja. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a stressz is egy olyan külső tényező, mely az allergiára hajlamos egyénnél előhívhatja a tüneteket, illetve fokozhatja azok súlyosságát.
Az allergiás tünetek többségében jól kezelhetők gyógyszeres terápia segítségével, azonban előfordul, hogy a beteg panaszai a kezelés ellenére sem szűnnek. Ilyen esetekben felvetődhet, hogy az állapotromlás hátterében lelki problémák, munkahelyi, magánéleti konfliktusok állnak. A stressz és az erős érzelmek ronthatják, míg a relaxáció javíthatja az asztmások, illetve az egész évben fennálló tünetekkel küszködő allergiások állapotát.
Tehát a lelki folyamatok erősítése, feszültségoldó kezelésre is szükség volna.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-28 10:50:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof.Dr.Balázs Csaba Úr!
34 éves nő vagyok, férjemmel gyermeket szeretnénk, eddig sajnos sikertelenül.
Egy éve kezelnek pajzsmirigy alulműködéssel. A TSH-m a kéthavonta történő méréseknél 1,5 és 3 között ingadozik. 37,5Euthyroxot szedek reggelente. 49kg vagyok, jó étvágyú.
Szintén egy éve találtak nálam egy 6mm-es hipofízis adenomát, mert magas volt a prolaktin szintem (1440). Norprolacot szedek rá, az értékeim teljesen rendben vannak.
Ez év januárjában találtak egy 3x2,7-es miómát is nálam. Ezért kértem az orvostól egy hormonvizsgálatot, melyben az mutatkozott meg, hogy ösztrogéndominanciám van. De aztán előszedtem a régebbi leleteimet, s az ösztrogénnél a következő alakulást láttam:
Másfél év alatt kronológia sorrendben az ösztrogén alakulása:
292 pg/ml
238 pg/ml
S most a legutóbbi: 269,6 pg/ml (luteális fázis) /progeszteron: 34,3 nmol/l /

Nemsokára megyek majd az orvosomhoz, viszont szeretnék másfelől is véleményt kapni, hogy ez tényleg ösztrogéndominancia lehet-e? Ugyanis ezzel eddig egy orvos se foglalkozott, aki megnézte és kezelt engem. Ha igen, akkor mit lehet ezzel tenni? Évek óta natúr kozmetikumokat használok, egyáltalán nem használok NA-glutamátot a főzésnél. Házi jellegű dolgokat próbálunk mindenfelől beszerezni, illetve előállítani. Elkezdtem sportolni egy ideje. Méregtelenítő gyógynövényeket szedek (Máriatövis)... Kérdésem, hogy mit lehet még tenni?
Panaszom egyébként semmi nincs, egészségesnek érzem magam, csak sajnos a baba nem jelentkezik.
Nagyon köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémákat vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-27 13:42:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Tegnap voltam endokrinológus vizsgálaton, ahol megállapításra került, hogy ételallergiás vagyok, ami gyulladást okoz a szervezetben. (laktóz, és glutén érzékenység). A mellékvese értékeket jónak találták. Viszont heti 4-5 alkalommal kardió sportot végzek (futás és kerékpár), és nem tudom, hogy az közre játszhat-e a gyulladás meglétében.
Köszönöm előre is válaszát.
Lipóczi Kornélia
Tisztelt Lipóczi Kornélia!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-27 13:39:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztet Prof. Dr. Balázs Csaba!
Kezelt betegeként (Hashimoto) kérném a segítségét, mert csak későbbre van Önhöz kontroll időpontom. A terhesség létrejöttéhez 50 mg Letroxot szedtem, amivel szépen beállt a tsh értékem 1-1,5 közé. A terhesség ideje alatt negyed szemmel növeltük az adagot, így 61,5 mg Letrox szedése mellett 1,5 volt a tsh értékem. Most, a szülést követő 5. héten voltam vérvételen és a tsh értékem 0,18 (!!!) lett. Hogyan változtassak a Letrox adagján? Elegendő, ha csak a negyedszemes emelést hagyom el?
Gyors válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Nóra
Tisztelt Nóra!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.
Üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-27 13:37:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Már többször fordultam nőgyógyászhoz,azzal a problémámmal,hogy a menstruációm egyre rövidebb ideig tart és egyre kevesebb,de eddig nem történt semmi. Azért is foglalkoztatott a dolog már egy ideje,mert régen épp azzal volt gondom,hogy volt mikor nyolc napig is tartott és nagyon erős volt. Majd miután elkezdtem szedni fogamzásgátlót rendszeresebbé vált és azóta is időben érkezik :) Viszont most már átlagosan két napig tart és az sem túl erős. Az üzemorvosunk -aki egyben nőgyógyász is- mondta,hogy kérjek beutalót inzulin rezisztencia vizsgálatra, majd kaptam ultrahangra is beutalót.
Ultrahangon ma volt,amelynek eredménye:
uterus hossza 68 mm
Nyh: 8,5 mm (most vagyok a ciklusom 21. napjánál)
Jobb ov. 33 mm, széli része zsúfolva 5-6 mm-es tüszőkkel
Bal ov. 32 mm, hasonló szerkezetű.

Az ultrahangon kérdezték,hogy voltam-e hormon vizsgálaton? (még nem) Arra miért lehet szükség? Abban szeretném a segítségét kérni,hogy az ultrahang eredményem mit jelenthet?

Ui.: kb 10 évvel ezelőtt voltam utoljára ugyanilyen ultrahangon és akkor is mondták a tüszőket,de akkor csak annyit fűztek hozzá,hogy figyeljek a vérnyomásomra,mert a későbbiekben előfordulhat,hogy magas lesz.

Előre is köszönöm válaszát!
Üdvözlettel : Mária (26 éves)
Tisztelt Mária!

A leírtak alapján nem zárható ki, hogy PCOS áll fenn. Ebbe az irányba további endokrin vizsgálatok indokoltak.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-26 16:43:18
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Úr! Egy éve teljesen kivették a pajzsmirigyemet.Jelenleg 175 mg szintetikus hormont szedek.Jót tenne nekem a jód és szelén pótlás,ha igen mennyi?Melyiket tartja jobbnak,a Letroxot vagy az Euthyroxot?Amikor a laborban t3 kerül meghatázozásra az melyik?Az Ön válaszaiban olvastam,hogy van szabad,aktív és reverz.Ezek közül melyik a legfontosabb,és azt hogyan lehet kérni.Üdvözlettel:V.I
Kedves Kérdező!

Köszönöm levelét.A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást. A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.
Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében.
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet!
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell. A gyógyszeres kezelést meg kell előzze az okok megkeresése.
Tehát ne a laboratóriumi leletet kezeljük, hanem a beteget-
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-26 16:40:24
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Az Ön páciense vagyok. Az elmúlt 4 hétben estem át egy IVF programon, mely sajnos csak fél sikert hozott. Nem tudom mi lehetett a gond, a meddőségi kivizsgáláson minden érték hormonok stb. normális volt, volt spontán tüszőrepedés is, D vitamin szintem is remek volt, egyedül az antiTPO volt kicsit magasabb (70), de erre szedtem és szedem a szelént.
21 petesejtem lett, melyből 15 lett jó minőségű, illetve 8 embrió sikerült. 2 embrió került beültetésre, de sajnos a várt terhesség nem jött létre. A menzesz 2. napján - a sikertelenség okát kutatva, plusz, mert eléggé kimerültem - készült pár labor eredmény, melyből pár dolgot nem értek, ezzel kapcsolatban szeretnék kérdezi.
A menzesz 2. napján készült labor alapján:
1.TSH: 3,06 mlU/l, fT4: 19,72 pmol/l, fT3: 3,92 pmol/l volt,
míg közvetlenül a lombik előtt (ugyanabban a laborban, ugyanakkora Letrox adag mellett) TSH: 1,4 fT4: 22,08, fT3: 4,14 volt.
Érdeklődöm, hogy lehetséges-e, hogy a sok petesejt termelés miatt csökkent a működés? Le kellett volna vinni a TSH-t 1 alá? Továbbá a túlstimuláció elkerülésére a punkciótól kezdve naponta 3 liter folyadékot és 2 adag Nutri Drink fehérje italt kellett innom. Lehet, hogy ez a sok fehérje is zavaró volt? Szükséges-e emelnem most a Letrox adagon vagy várjak kicsit?
2. A progeszteron szintem a menzesz 2. napján (15 adag Crinone gél után) is csak 5,6 nmol/l volt. Lehetséges-e, hogy Gonapeptyl - GnRH analóg használata miatt, vagy pl. kevés Ovitrelle (1 doboz) miatt nem volt pl. elég LH anno?
Továbbá lehetséges-e, hogy az immunrendszerem nem hagyta a beágyazódást? 2011-ben készült immunológiai leleteim a következők voltak:
Lupus antikoaguláns 39,1 sec (ref.: 35,8-47,8)
ANA (ELISA) 15,7 U/ml (ref.: 0-25)
ENA screen negatív
ds-DNA negatív
Kardiolipin G/A/M, IgG, IgM mind negatív
B2-GPI IgG/IgA/IgM mind negatív
2011 –ben még 896 volt az antiTPO-m
Érdeklődöm, hogy a jövőbeli sikeres terhesség kapcsán nézessek-e egyéb immunológiai értékeket? Változhattak-e az értékek az elmúlt 5 év alatt?
Megtisztelő válaszát és fáradozását előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel: Orsolya
Tisztelt Orsolya!

Mindenek előtt nagyon sajnálom, hogy nem volt sikeres a beültetés, ennek sok oka lehet, s gondolom ennek egy jó részét megbeszélték-
Sok kérdést tett fel, amelyek nem kis része a laboratórium leletekre vonatkozik, ezekre külön-külön nem térhetek ki, de két dologra felhívhatom a figyelmet:
1. A hormonmeghatározások nem a biológiailag aktív hormonokat mérik, hanem az ún. immunreaktív hormonokat. Ez magyarul azt jelenti, hogy pl adott esetben az egyik egyén TSH 4,0 értékének biológiai aktivitása akár 1.0 is lehet
2. A különböző kezelések, az eltérő napszakban, eltérő ciklusban vett vérminták más-más eredményt adhatnak. Az immunológiai tesztek értéke is változhat akár 14-21 naponként is. A tesztek előtt a vizsgálatot tartom célszerűnek és célzott vizsgálatot javaslok. Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-26 16:31:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Úr!
Évek óta autoimmun pajzsmirigyes vagyok. Alul működök, 100-as Letroxot szedek. 53 éves vagyok. Szeptemberben, nőgyógyászom Angeliq tablettát írt fel. Minkét gyógyszert szedem, egyiket reggel, másaikat este. Ezen kívül csak vérnyomáscsökkentőt. Azt nem mondom, hogy szigorú diétán élek, sajnos egyre hízok. lassan, de biztosan. Nagyon zavar, nőként is, de nyilván az egészségügyi része is. Mit tegyek?
Köszönettel: Szibo
Tisztelt Szibo!

A leírt probléma valóban komplex megközelítést igényel. Kérdése, hogy a pajzsmirigybetegsége jól van-e beállítva, van-e inzulin rezisztenciája.
Miért? - kérdezheti.
E hónap elején látott napvilágot a vezető amerikai folyóiratban az a tanulmány, amelyben a szerzők a pajzsmirigy hormonjának hatását vizsgálták elhízottakban. Ennek aktualitását az adta, hogy napjainkra a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumokban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. A szerzők 12 csökkent pajzsmirigy működésű beteget vizsgált 1 éven át és a testsúlyuk mellett meghatározták a testtömeg indexet (BMI-t), a szövetek összetételét, az egyének fizikai aktivitását. Azt találták, hogy a vizsgált egyének átlagos testsúlya 83.7 kg-ról 79.4 kg-ra csökkent, ezzel egyidejűleg növekedett fizikai és szellemi aktivitásuk. A testsúly csökkenését elsősorban az ún. megkötött „rejtett” víz kiürülésére vezették vissza. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő. Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik. A hivatalos szakirodalom egyelőre ezt nem fogadja el, csupán arra vannak utalások, hogy a tiroxin és a trijódtironin (az aktív pajzsmirigyhormon) élettani arányának adására kell(ene) törekedni. Ez a megkötött víz (mixödéma) nem ritkán látható is a pajzsmirigybetegek szeme körül és lábán egyaránt. Mi is azt figyeltük meg, hogy ez a mixödéma a megfelelő kezeléssel jelentősen csökkenthető. A jó hír egyértelműen az, hogy egy újabb terápiás lehetőség áll rendelkezésünkre az elhízás elleni küzdelemben. A drasztikus fogyókúrák előtt feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy csökkent működésére. Amennyiben ez fennáll, akkor megfelelő orvosi kontroll segítségével történő kezelés hatására a drasztikus fogyókúrák helyett a megfelelő kalória bevitel mellett fokozatos fogyás érhető el
További vizsgálatot és oki, személyre szabott kezelést javaslok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-26 16:21:06
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Balázs Professzor Úr!

Pajzsmirigy – kiegészítve, néhány adattal a végén.
Pajzsmirigy probléma (23 éves lányom): TSH supersens.:9,164, T4:15,10, T3:5,43, Thyreoglobulin AAT (ATG):16,4, ATPO:14,01
SZERETTÜNK VOLNA BEJUTNI A FEBRUÁR 29-I LÖVŐHÁZ UTCAI MAGÁNRENDELÉSÉRE, sajnos azt a választ kaptam, hogy szeptember a legkorábbi időpont. Hol, és hogy lehet Önhöz sürgősen bejutni?
Bevallom a Kútvölgyi Kh. reumatológiáján kicsit megijesztettek bennünket, a doktornő azt mondta azonnal keressünk egy endokrinológust, mert a lányomnak alig van pajzsmirigy működése. Akut derék- és gerincfájdalom miatt (ortopédia, neurológia, reumatológia) többek között volt vérvételi vizsg., a fentiek is. A gerinc fájdalom oka nem derült ki, de van ez a magas TSH szint. 2014-ben a TSH szint nagyjából rendben volt (március csak a TSH volt eltérő 5,150, augusztusban 2,128), akkor fokozódó szédülés kapcsán készült koponya MR: a leletben az eltérés AZ ADENOHYPOPHYSIS MIRIGYÁLLOMÁNYA ASZIMMETRIKUS, JOBB O-ON VASKOSABB, DE A NORM. HATÁRÉRTÉKET NEM HALADJA MEG, A HYPOPHYSIS NYÉL JOBBRÓL BALRA DEVIÁL, minden más rendben volt. Tisztelettel kérdezem laikusként mi a teendő? Lányom mindenképp Önt szeretné felkeresni. Várom szíves válaszát. Köszönettel Borosné
Fenti kérdésemhez kiegészítésként az alábbiakat írom le:
2007, 2010. T3, T4, TSH norm. értékeken belül volt,
2014. pajzsmirigy Uh: negatív,
2014. kismedencei Uh. Negativ, PCOS nincs.
2014. január óta fogamzás gátló abbahagyva (előtte fokozott szőrösödés, erős, görcsös, 7 napos menses miatt Diane 35 évekig),
psoriasis 2009 óta (kéz-lábujjak, könyök, boka külső oldala)
vérnyomás ma reggel: 118/91 Hgmm, P: 85,
tünetek: fáradtság érzés lassan 2 éve, nem pihentető alvás
utóbbi 2-3 hónapban kicsit feledékenyebb, szétszórtabb
néha keze, lábfeje hideg,
hullik a haja napi 50-80 szál, nem foltosan, inkább fejtetőn, férfias (2014-ben napi 130 szál is kihullott hónapokig – okát nem találták, miden góc kutatás negatív volt)
Tisztelt Kérdező!

Lányánál az endokrin vizsgálat a leletei alapján indokoltnak tűnik.
Van mód korábbi vizsgálatra, ma is volt olyan beteg, aki be tudott jutni,mert az egyik kedves betegünk visszaszól, hogy influenza miatt nem tud bejutni és ezért új időpontot kért.
Időpont kérdésével keressen kolléganőmet, Székely Melindát, aki nyilvántartásba veszi és értesíteni fogja.
E-mail:Szekelym@vipmail.hu , ill. szekelym@vipmail.hu

Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-26 16:12:56
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr!
5 éve szedek pm alulműködésre euthirox50-et, tavalyig fél szemet szedtem, majd a tsh-m emelkedett értéke miatt (7,6) ezt napi 1 tbl-ra emelték. Azonban, azóta sokkal magasabb lett a tsh értékem, jelenleg napi 1 tbl mellett is 12-14 között van a TSH-m, ft4 13,32, ft3 4,52, TP-At: 326, TG-AT: 145-ös értékkel most már teljesen tanácstalan vagyok. KÖzben magas vérnyomásra szedek Tanydon40-ből felet reggelente.
Folyton fáradt vagyok, az 5 év alatt kb. 20 kg-ot híztam meg, amit senki nem ért ( sajnos az orvosom azt mondja, ennek semmi köze a gyógyszer szedéshez, ez maga a betegség) és sok tünetem van- hőhullámok, lángol az arcom, délelőttönként. tényleg nagyon fáradtnak, erőtlennek és állandóan éhesnek érzem magam. Szívpanaszaimmal azt mondták, forduljak kardiológushoz, mert ez a betegség nem okoz szívpanaszokat. Már arra gondoltam, hogy fogom az egészet és leállok, mert megbántam, hogy 5 éve elkezdtem szedni a hormon gyógyszert, úgyse ér semmit, sőt, sokkal rosszabb lett a helyzet azóta. Mostanában a mellemben mindkettőben rengeteg cisztát találtak, illetve menstruáció előtt már annyira fájnak a melleim, egy alkalommal pedig mellcsorgást tapasztaltam. 42 éves vagyok, két felnőtt gyerekkel. Klimax? vagy a rosszul beállított gyógyszerelés lehet az oka a rossz eredményeknek? Tisztelettel várom válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt ne adja fel! Nem a pajzsmirigyet kell kezelni, hanem a beteget! A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell. Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen - kérdezheti ? A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát. Ezek birtokában lehetséges az egyénre szabott kezelést elkezdeni, ill. ha szükséges a korábbiakat módosítani. A mellében levő ciszták, a tejcsorgás szintén további vizsgálatot igényelnek.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-24 17:13:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Professzor Úr!

Pajzsmirigy probléma (23 éves lányom): TSH supersens.:9,164, T4:15,10, T3:5,43, Thyreoglobulin AAT (ATG):16,4, ATPO:14,01
Szerettünk volna bejutni a február 29-i magánrendelésére, sajnos azt a választ kaptam, hogy szeptember a legkorábbi időpont. Hol, és hogy lehet Önhöz sürgősen bejutni?
Bevallom a Kútvölgyi Kh. reumatológiáján kicsit megijesztettek bennünket, a doktornő azt mondta azonnal keressünk egy endokrinológust, mert a lányomnak alig van pajzsmirigy működése. Akut derék- és gerincfájdalom miatt (ortopédia, neurológia, reumatológia) többek között volt vérvételi vizsg., a fentiek is. A gerinc fájdalom oka nem derült ki, de van ez a magas TSH szint. 2014-ben a TSH szint nagyjából rendben volt (március csak a TSH volt eltérő 5,150, augusztusban 2,128), akkor fokozódó szédülés kapcsán készült koponya MR: a leletben az eltérés AZ ADENOHYPOPHYSIS MIRIGYÁLLOMÁNYA ASZIMMETRIKUS, JOBB O-ON VASKOSABB, DE A NORM. HATÁRÉRTÉKET NEM HALADJA MEG, A HYPOPHYSIS NYÉL JOBBRÓL BALRA DEVIÁL, minden más rendben volt. Tisztelettel kérdezem laikusként mi a teendő? Lányom mindenképp Önt szeretné felkeresni. Várom szíves válaszát. Köszönettel Borosné
Tisztelt Borosné!

Köszönöm bizalmát és igyekszem segíteni. Jóllehet arra már időm nincs, hogy az előjegyzéseket is én végezzem, de van mód viszonylag korai vizitire. Ennek az az oka, hogy közbejövő családi, egészségi, stb okok miatt többen jelzik előre, hogy a vizsgálaton nem tudnak megjelenni. Ilyenkor mód van a lényegesen korábbi vizsgálatra.
Az előjegyzéshez megadom kolléganőm Székely Melinda e-mail címét és egybe elküldöm ez ezt a levelét. Kérem, hogy erre az e-mail címre írjon és akkor telefonon egyeztetik a vizit időpontját
Szekelym@vipmail.hu vagy szekelym@vipmail.hu.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-24 17:04:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

26 éves nő vagyok, jelenleg egy ügyvédi irodában dolgozom jelöltként, de már az egyetemi éveimet is a teljesítés terhe révén a folyamatos stressz jellemezte. Ebben az időszakban kezdődtek az arcbőr-problémáim is, noha előtte még tiniként sem volt semmi gond az arcbőrömmel. Több vizsgálaton is részt vettem a célból, hogy kiderüljön, vajon valamilyen emésztési - felszívódási, nőgyógyászati probléma áll-e a háttérben, de nagy meglepetésemre végül egy pajzsmirigy-ultrahang vizsgálat mutatott ki eltérést. A leleten a következő áll: "A pajzsmirigy mindkét lebenye normális nagyságú, jobb oldalon több, bal oldalon néhány 3-7 mm-es hypoechogén, illetve vegyes echojú göb látható."

Az ezt követő vérvétel-vizsgálat eredményei:

TSH: 13,390 mIU/L *
Szabad T4: 10,85 pmol/L
Szabad T3: 5,33 pmol/L
Anti-TPO: 341,6 U/mL *
Helicobakter pylori AT: <0,4 U/mL

Részt vettem egy pajzsmirigy szcintigraphian is, melynek eredménye szerint: "Normális nagyságú, szimmetrikus, fiziológiás helyzetű pajzsmirigy vetület ábrázolódott. Az aktivitás eloszlása a lebenyekben egyenletes. Göb nem mutatható ki."

Személyesen érdeklődtem egy endokrinológustól, hogy mi állhat az ellentétes eredmények hátterében, a doktor úr pedig úgy nyilatkozott, hogy elképzelhető, hogy csak egy gyulladás okozta az ultrahang, illetve a vérvétel pajzsmirigy-elváltozásra utaló jeleit. Továbbá javasolta, hogy a nyári kontroll-vérvételig szedjek szeléniumot.

Nyugtalan vagyok, ugyanis egyik vizsgálat sem szolgáltatott konkrét diagnózist számomra, így a mai napig nem tudom, hogy van-e olyan egészségügyi problémám, ami kezelést igényel. Nem szeretném figyelmen kívül hagyni a problémát megállapító leletet csak azért, mert volt egy olyan, ami számomra jó hírrel szolgált – már csak azért sem, mert gyermekem még nincs, és nem szeretném, hogy később kiderüljön, egy nem kezelt betegség megakadályozza azt, hogy vállalhassak.

Azért fordultam Professzor Úrhoz, mert az ismeretségi körömben van olyan fiatal, aki Professzor Úrhoz jár autoimmun-pajzsmirigy betegségével, és az Ő tapasztalatai alapján bízom Professzor Úr ítélőképességében, és adok a szavára – ha Ön úgy véli, hogy indokolt további vizsgálat esetemben, akkor természetesen az egészségemet szem előtt tartva nem fogom sajnálni az időt, hogy megtegyem a szükséges lépéseket.

Köszönettel
Tisztelt Kérdező!

A leírtak alapján vizsgálat nélkül diagnózist, pláne kezelést mondani sem etikai, sem jogi szempontból nem célszerű. Az valószínűsíthető, hogy panasza hátterében pajzsmirigy betegség és krónikus stressz és állhat. Ugyanis az endokrin-, és az immunrendszer közös feladata: az emberi szervezet egységes, élettani működésének fenntartása. Ezt a feladatot a két rendszer szoros kölcsönhatásban biztosítja. Az endokrin rendszer által termelt szabályozó anyagok, hormonok hatnak az immunrendszer működésére és az immunrendszer fehérjéi befolyásolják az endokrin szervek -agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, herék és petefészkek- működését. Ez azt jelenti, hogy az endokrin rendszer kóros működése az immunrendszer csökkent aktivitását eredményezi (pl. fertőzésekkel szemben fokozott hajlam). A folyamatos stressz és annak fel nem dolgozása előbb-utóbb megbosszulja magát, s a szervezet jelez. Az állandó nyugtalanság, a látszólag minden ok nélküli idegesség alvászavart okoz. A stressz és az alvászavar együtt a hormonháztartás felborulásához vezet.
A pajzsmirigy UH és az izotóp vizsgálat nem ugyanazt vizsgálja, jóllehet a kép elemzésével a két dolog együttesen értékelhető. A legfontosabb azonban a beteg panaszainak meghallgatás után az egyénre szabott kezelés elkezdése.
Ami a TSH-t illeti:
A szubklinikus hypothyreosis jellemzői az emelkedett TSH és az élettani tartományban lévő pajzsmirigyhormonok a fT4 és fT3 szintjei. Mivel a TSH fontos adat, amely pajzsmirigy betegségeire vonatkozó nemzetközi irányelvek (quideline-ok), a hypothyreosis diagnózisában és kezelésében egyaránt lényegesnek tartanak, ezért ennek a laboratóriumi adatnak a megtévesztően alacsony vagy magas értéke a betegek inadekvát kezelését, rosszabb esetben az alkalmazott gyógyszerek által kiváltott szövődményeket eredményezheti. A TSH mérésének és az eredmények interpretációjának számos nehézsége és buktatója lehet. A kórosan magas érték általában általában hypothyreosist jelez, több esetben azonban a feltűnően magas érték mögött eltérő tényezők állhatnak. Ezek közül a legkorábban a TSH-t termelő hypophysis tumort (TSHoma), a pajzsmirigy hormonok iránti rezisztenciát mutatták ki . A megtévesztő adatok egy viszonylag kis hányadát az ún. heterofil antitestek képezik. Az utóbbi időben vetődött fel, hogy az extrém magas TSH értékeket immunológiai okok, nevezetesen a TSH elleni antitestek okozhatják. Mivel a hypothyreosis kialakulásában világszerte a legfontosabb kiváltó tényező az autoimmun thyreoiditisek heterogén csoportja, ezért nem véletlen, hogy ebben a betegségcsoportban kell gondolni a TSH elleni antitestek, a TSH és az IgG típusú TSH elleni antitestek áltál kiváltott immunkomplexek jelenlétére. A prolaktin esetében már korábban ismert volt az immunkomplex által kiváltott, biológiailag inaktív, ún.„big” prolaktin, amely polietilénglikol (PEG) segítségével eltávolítható és így megközelítően reális képet kaphatunk. Az utóbbi időben több olyan beteg jelentkezett szakgondozásunkon, akiknek szérumában feltűnően magas TSH lehetett kimutatni, ugyanakkor a klinikai tüneteik nem mutatták a hypothyreosis fennállását, ezt követően retrospektív vizsgálatot végeztünk annak eldöntésére, hogy hazánkban milyen gyakran számolhatunk ezzel a tünet együttessel. Kiderült, hogy az esetek nem kis hányadában az elkezdett hormonális kezelés komoly szövődményeket okozott. Ezek után a további immuno-endokrin kivizsgálást javasolom.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-24 16:56:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

metafázis kr pozitív

Tisztelt Professzor Úr! Alulírott, Mészáros Klára Zsuzsanna vagyok, a lányom immáron két éve az Ön betege és remélem, a fiammal is mihamarabb eljutunk Önhöz., akinek jelenleg nincs kezelőorvosa. A fiam számos tünet (egy év alatt 15 kg-os fogyás, azt megelőzően hízás, gyakori reflux, ekcéma, aknés bőr, nem gyógyuló orrsebek, ízületi fájdalmak - főként a térdben, pajzsmirigyérzékenység, nyirokcsomómegnagyobbodás, arcüreg- fájdalom, fejfájás) mellett kóros, rendkívüli fáradsággal küzd, ami jelenleg a középiskola végzését is lehetetlenné teszi számára, pedig nagyon jól tanul. A legutóbbi immunológiai vérvizsgálati eredményében az ANF HEp - 2 homogén lett, Metafázis kr: pozitív, ANFtit Hep2 : 1: 320. Mindezek alapján indokoltnak tartná -e Ön a hipofízis irányába történő vizsgálatokat (sella MR), továbbá a leírt értékek utalhatnak-e autoimmun megbetegedésre? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Mészáros Klára Zsuzsanna
Tisztelt Mészáros Klára Zsuzsanna!

Ezek a panaszok és a leírt adatok önmagukban nem indokolják a sella MRI elvégzését. Az autoimmun betegség lehetősége azonban valóban felmerül.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-22 13:07:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
A véleményét szeretném a kérni a következő problémámmal kapcsolatban: 29 éves leszek és körülbelül 10 éve migrénes fejfájásban szenvedek. Egyoldali a fejfájásom, 3 napig szokott tartani és előfordul, hogy hányinger, hányás kíséri, illetve az érintett 3 napon fény- és zajérzékeny vagyok. Pár éve kivizsgáltattam, de semmit nem találtak az orvosok, annyit mondtak, hogy együtt kell élnem vele. Viszont annyira rosszul szoktam lenni és a fájdalom korlátoz a munkámban és a hétköznapi teendőimben is, ezért próbáltam már többféle gyógyszert, teát, masszázst, akupunktúrás kezelést, természetgyógyászt, de semmi nem használ. Egy ideje rendszeresen vezetem a rohamok gyakoriságát és havonta kétszer keseríti meg a napjaimat. Az egyik alkalom menstruáció előtt vagy után, a másik alkalom pedig a ciklusom felénél, ezért hormonális migrénre gyanakszom. Ezt pedig véleményem szerint az váltotta ki, hogy 16 éves koromban elkezdtem fogamzásgátló tablettát szedni annak ellenére, hogy nem szedhettem volna. A gyógyszer idézett elő először nagyon erős fejfájást, volt, hogy a végtagjaim is zsibbadtak, de én nem akartam abbahagyni a szedését és szedtem pár évig. Többfélét próbáltam, mert bíztam benne, hogy valamelyiket elviseli a szervezetem. De ez nem így lett, ezért már idősebb fejjel beláttam, hogy abba kell hagynom. Már évek teltek el, hogy semmilyen gyógyszert nem szedek, de a fejfájás megmaradt havonta két alkalommal, amit az előbb írtam is. Azt gondolom, hogy a fogamzásgátló tabletta felborította a hormonháztartásomat és azt szeretném tudni, hogy van-e erre valamilyen megoldás vagy gyógyszer, amivel elkerülhetem a migrénes rohamokat vagyblegalább enyhíthetem? Havonta kétszer 3 nap szenvedést okoz, van, hogy dolgozni sem tudok bemenni.
Röviden leírva ez lenne a történetem, bízom benne, hogy tunak új és hasznos információkat adni és talán van esélyem rá, hogy ennek egyszer vége legyen. Várom szíves visszajelzését, segítségétt. Köszönöm. Brigi
Tisztelt Brigi!

Valóban jól látja, a hormonális fogamzásgátlásnak nagyon sok nem kíván mellékhatása lehet, többek között a migrénes fejfájás is.
Hormonális fogamzásgátlók mellékhatásai:
Nagyon röviden a következőket emelem ki:
Gyakori mellékhatások (100 betegből 1-10 beteget érint):
- hangulatváltozások
- fejfájás
- hányinger
- emlőfájdalom, menstruációs zavarok, menstruáció kimaradása, orgazmus hiánya, csökkent libidó
- trombózis hajlam
- Vizesedés, vízvisszatartás
- Hajhullás

Nem gyakori mellékhatások (1000 betegből 1-10 beteget érint):
- depresszió, csökkent szexuális érdeklődés, idegesség, aluszékonyság
- szédülés, fonákérzés
- migrén, visszerek, magas vérnyomás
- gyomorfájás, hányás, emésztési zavar, bélgázosodás, gyomorgyulladás, hasmenés
- akne (pattanás), viszketés, bőrkiütés,
- fájdalmak, például hátfájás, végtagfájdalom, izomgörcsök
- hüvelyi gombás fertőzés, medencetáji fájdalom, emlő megnagyobbodás, jóindulatú csomók a mellben, méh-/hüvelyi vérzés (amely rendszerint elmúlik a folyamatos szedés során), hüvelyi folyás, kipirulás, hüvelygyulladás (vaginitis), menstruációs zavarok, fájdalmas menstruáció, kevesebb mennyiségű menstruáció, nagyon erős menstruáció, hüvelyszárazság,erőtlenség, Candida (gombás fertőzés) fokozott izzadás, folyadék visszatartás - testsúlynövekedés
- szembetegségek, például szemhéjgyulladás, szemszárazság
- szokatlanul gyors szívverés
- megnövekedett has, bélbetegség, felfújódás érzése, rekeszizomsérv, gombás szájfertőzés, székrekedés, szájszárazság
- epevezeték vagy epehólyag fájdalom, epehólyag-gyulladás
- sárgásbarna foltok a bőrön, ekcéma, hajhullás, pattanásszerű bőrgyulladás, száraz bőr, göbös bőrgyulladás, fokozott szőrnövekedés, bőrbetegség, csíkok a bőrön, bőrgyulladás, fényérzékenység okozta bőrgyulladás, csomók a bőrön
- fájdalmas nemi együttlét vagy közösülési nehézség, hüvelygyulladás (vulvovaginitis), vérzés nemi együttlét után, megvonásos vérzés, emlőciszta, szövetszaporodás az emlőben (hiperplázia), rosszindulatú csomók a mellben, méhnyak polip, méhnyálkahártya sorvadása vagy elhalása, petefészek ciszta, méhmegnagyobbodás

Ezek után a javaslatom az, hogy további endokrin kivizsgálás során kiderülhet, hogy miképpen borult fel a hormonháztartása és ennek alapján miképpen hozható rendbe.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-21 17:40:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Válaszát köszönöm.
A Maca nevű készítménnyel kapcsolatosan írok, por formában vegyek vagy inkább kapszulát,Ön melyiket javasolja?

Tisztelettel,

N.Szilárd.
Tisztelt N. Szilárd!

A kapszula alkalmazása egyszerűbb.

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-21 17:33:09
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Köszönöm válaszát! Szeretném, ha az előző levelemben feltett kérdésemre is válaszolna. Az volt a kérdésem, hogy ultrahang biztosítás nélkül biztonsággal vállalhatom-e a biopsziát. Valamint fennállhat-e a beavatkozás miatt az esetlegesen rosszindulatú göb esetén a testben való szóródás lehetősége.

Válaszát előre is köszönöm: Ágnes
Tisztelt Ágnes!

Korábban UH nélkül végeztük a biopsziát, ma már előírás az UH vezényel vizsgálat. A beavatkozás nem jelenti az esetleges daganat szóródásának veszélyét.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-21 17:31:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja