SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
2 hónapos menstruáció kimaradás után a nőgyógyász Norcolutot írt fel a megvonásos vérzésre,majd a 3. napon laborban hormonvizsgálatot csináltak,minden eredményem rendben van kivéve az anti TPO-t ami 1300 IU/ml (0-60 helyett). Így endokrinológiára küldtek. Ott ezt a véleményt kaptam: A chr. thyreoditis dg.-a felállítható, de terápiás konzekvenciája egyelőre nincs,mert hormonális dysfunctio nem igazolható. A TSH értékem: 4,149 (0,55-4,78). A férjemmel babát szeretnénk (tavaly volt egy méhen kívüli). A kérdésem az lenne hogy valóban nem kellene gyógyszert szednem a pajzsmirigyemre? Okozhat gondot a teherbeesésnél a TSH értékem? Okozhatja a pm.-em a vérzéskimaradást? Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A menstruáció kimaradása is már a csökkent pajzsmirigyműködés jele lehetett.Pajzsmirigy alulműködés és menstruációs zavarok kapcsolatban vannak.A női ciklus különböző tényezők hatására átmenetileg felborulhat. Stresszesebb időszakokban, betegség, gyógyszerek szedése következtében, de olykor még az időjárási változások hatására is jelentkezhet a korábbitól eltérő erősségű, fájdalmas, vagy hosszabb ideig tartó vérzés. Probléma, ha a felsorolt panaszok ismétlődnek, huzamosabb időn át jelentkeznek. Menstruációs zavarról valójában az alábbi tünetek kapcsán beszélünk:
- az erős vérzés 24 óránál hosszabb,
- szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb,
- a periódusok rövidebbek 21 napnál,
- 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak,
- ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek.
A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira. Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hízás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. További gond az, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége lényegesen gyakoribb nőkben, másrészt az aránya a 20. életévtől kezdve egyre gyorsabban növekedik. Ez többször oka a csökkent működésnek és a meddőség egyre nagyobb hányadának.
Másrészt: Az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50-ában már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik! Mi lehet az oka?- tehetik fel joggal a kérdést. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában több tényezős, ún. multifaktoriális problémáról van szó.
A legfontosabbak a következők:
A peteérés zavarai, policisztás petefészek (PCOS) 20%
A petekürt átjárhatóságának zavara 10 %
A spermium-ondó betegségei 30%
Hormonális zavarok (pl. ivarmirigyek, agyalapi mirigy, pajzsmirigy betegségei, mellékvese) 20%
Gyulladásos- immunológiai okok (pl.pajzsmirigygyulladás) 15%
Nem ismert okok (genetikai tényezők) 5%

Mi a pajzsmirigy szerepe?
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek.
Az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek szerepük van:
I. Meddőségben, mert
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)

Összességben: immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-05 09:19:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Kérdésem inkább nőgyógyászhoz kellene intézzem, de nem találtam eddig olyan nőgyógyászt aki a problémámmal foglalkozna. Ön hormon problémákkal foglalkozik, ezért kérném szépen a segítségét.
6 éve eltávolították a méhemet, a petefészkemet. Azóta küszködöm a klimax hőhullámaival.
Töb nőgyógyászt is megkerestem, de mindenki hormonpótlót ír fel. A műtétet végző orvosom ösztrogén pótlót írt csak. A helyi körzeti orvosom Ladybont. Ezt több mint 5 éve szedem. Voltam még egy nőgyógyásznál aki szintén hormonpótlást javasolt. A Ladybon szedése mellett is vannak hőhullámaim. Fél éve lecsökkentettem 1/2 szemre. Soha seniki nem nézte meg a hormonszintemet. Szeretném természetes módon pótolni az ösztrogént, és arról olvasok, hogy a progeszteront is pótolni szükséges. Tudna nekem orvost ajánlani?

Köszönettel:Pálya Antalné
Tisztelt Pálya Antalné!

Problémája elég gyakori. Valóban vannak olyan természetes anyagok, amelyek a változókori panaszokat megszüntetik, ill. enyhítik. A kezelés előtt azonban fizikális és hormonális vizsgálatok szükségesek. Ezt követően lehet a legmegfelelőbb kezelést beállítani.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-05 09:09:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! 42 éves nő, vagyok, 3 gyermekem van. Az elmúlt egy évben szerettünk volna még gyermeket vállalni, de sajnos háromszor is vetéléssel végződtek a terhességek. A legutóbb 2016. áprilisában volt missed ab műtétem. Ezt követően néhány héttel vizesedést tapasztaltam elsősorban derék és hastájékon, de a combomon és bokámon is látható. Néhány napja elvégeztettem egy hormonvizsgálatot (menstr. 3. napján), ahol az ösztradiol értéke 939 pmol/l lett. Előtte egy héttel a nőgyógyász két darab peetefészek cisztát látott UH-on (3-4 cm körüliek).
Ön szerint okozhatják a vízvisszatartási panaszokat a ciszták és milyen természetes módot tudna javasolni a vizesedés megszüntetésére?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Panaszainak több oka is lehet:
1. PCOS
2. A szüléseket követő autoimmun okozta csökkent pajzsmirigyműködés
3. Ösztrogén dominancia.
Mi az ösztrogén dominancia lényege?

A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos (ellensúlyozó) nemi hormon a progeszteron. A betegség lényege a két hormon arányának felbomlása, amelyet az ösztrogén túlsúly vált ki.

Ösztrogén
Első számú női nemi hormon (többek közt ösztradiol, ösztriol, ösztron alkotja)
Felelős a másodlagos női jegyek (mellek, méh) és menstruáció kialakulásáért
A menstuációs ciklus első felében (1-14. nap) van jelen, petefészekben termelődik (ábra lejjebb)
Zsírraktárakat növeli, izomtömeget csökkenti
Nemcsak a petefészek állítja elő az ösztrogént, hanem a testzsír is. Így férfiakban és nőkben is egyaránt jelen van. Egy kövér férfiban akár több ösztrogén is lehet, mint egy fiatal szikár hölgyben. Fontos! Azoknál, akinek teljes petefészek-eltávolítást hajtottak végre, annak is magas lehet az ösztrogén szintje.

Progeszteron
• Másodlagos női nemi hormon, „ellensúlyozó” hormon
• Felelős a terhesség létrejöttéért, a terhesség fenntartásáért
• A menstruációs ciklus második felében van jelen, peteérés után - 20 mg/nap mennyiségben - termelődik
• Petefészekben és kis mennyiségben a mellékvesékben termelődik
• Az ösztrogén dominancia, ill. a progeszteron hiány tünetei
• Terméketlenség, meddőség
• Tüszőrepedés nélküli ciklusok
• Vetélés
• Premenstruális szindróma (PMS)
• Depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar
• Migrén, krónikus fejfájás
• Alacsony libidó
• Endometriosis
• Erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés
• Hüvelyszárazság
• PCOS - policisztás petefészek
• Korai menopauza
• Korai serdülőkor
• Pajzsmirigybetegség
• Lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás
• Magas vérnyomás
• Vízvisszatartás, ödémák, puffadás
• Hajhullás
• Száraz bőr, száraz szem, szájszáradás
• Osteoporosis - Csontritkulás
• Autoimmun betegségek, allergiára való hajlam
• Magnézium hiány
További kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-04 15:10:12
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretném a véleményét kikérni pajzsmirigy betegségemmel kapcsolatban. 44 éves nő vagyok. A nyakamnál érzek egy csomót, ezért a háziorvosom kért egy teljes laborvizsgálatot, amiben majdnem minden érték jó lett, az orvos szerint minden rendben vele (ami meg volt csillagozva:HDL-koleszterin,direkt:1.20, Vas:5.7, Hemoglobin:120, MCH:27, MCHC:299, LYMPH:24.4). Voltam röntgenen, ultrahangon és izotóp vizsgálaton. A röntgen eredménye: A C. VII magasságában a trachea kb. 7 mm-t balra dislocalt, számottevő compressio nem látszik. Az ultrahang eredménye: A jobb lebeny: 44x36xkb75 mm. A bal lebeny: 22x23x65 mm. Az isthmus:17mm. Mk lebenyt teljes egészében egymással konfluáló max. 40 mm átm. vegyes szerkezetű göbök töltik ki. Ép mirigyszövet nem látható. A trachea kb. 2cm-rel balra dislocalt. Kóros nyaki nyirokcsomó nem látható. A submandibularis nyálmirigyek épek. Egyéb vizsgálat: Pajzsmirigy szcintigráfia Tc-mal: szabálytalan alakú, jobb oldali túlsúllyal megnagyobbodott, kiszélesedett mirigy. Az aktivitásfelvétel jobb oldalon mérs. inhomogén, a bal lebeny alsó-lat. részén kifejezetten alacsony. Tc-uptake: 1%. Epikrízis: Euthyreosis. Nagy, multinodularis struma. Enyhe mechanikus tünetek. A göbök és a struma mérete műtétet indokol.
Nagyon félek a műtéttől. Szeretném a véleményét kikérni, hogy tényleg a műtét az egyetlen megoldás-e, és maga szerint mennyire sürgős lenne? A másik félelmem, hogy esetleg daganat áll-e a háttérben?
Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszát. Üdvözlettel: D. Krisztina
Tisztelt Krisztina!

A leírás alapján - vizsgálat nélkül - felelőtlenség volna gyógyszeres tanácsot adni. Az kétségtelennek látszik,hogy a pajzsmirigye lényegesen megnagyobbodott, de ennek oka nem derült ki, ennek birtokában lehet a műtét mellett, vagy ellene dönteni.
A csillagozást illeti: sajnos minden kérésem ellenére ezeket az automaták odabiggyesztik, arra nincsenek tekintettel, hogy az illető 2 éves vagy 82 éves, terhes vagy nem, milyen gyógyszereket szed stb. Ezek alapján gyakran téves álláspont alakulhat ki.
Egyénre szabott kezelést javaslok,jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-04 14:28:28
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

29 éves nő vagyok, 171 cm magas és 56kg. Júliustól szeretnénk első babánkat vállalni férjemmel. Folsavat már 16 hete szedek 5mg heti 2x továbbá a neolife Kal-Mag plus D termékét napi 2x. Szeretnék mindent megadni a babának az egészséges fejlődéshez, de sajnos elvesztem a kismama vitaminokban. Külföldön élek, ahol csak a Pure encapsulations-t találtam ami számomra szimpatikus (laktóz, fruktóz és glutén mentes ( tudomásom szerint nincs gond a pajzsmirigyemmel, bár még sosem vizsgálták :) )) az itt közkedvelt Femibion és Elevit mellett.

Napi 1 kapszula tartalma: Vitamine Vitamin A (als Beta-Carotin) 200 mcg Vitamin B1 2,2 mg Vitamin B2 – aktiviert 2,8 mg Vitamin B6 – aktiviert 2,8 mg Vitamin B12 5 mcg Vitamin C 60 mg Vitamin D3 (400 I.E.) 10 mcg Vitamin E 6 mg Biotin 150 mcg Folsäure 600 mcg Niacin (Vitamin B3) 16 mg Pantothensäure (Vitamin B5) 6 mg Mineralstoff Magnesium 94 mg Spurenelemente Eisen 14 mg Jod 150 mcg Selen 55 mcg Zink 10 mg Zusätzlich BCAA (Leucin, Isoleucin, Valin) 50 mg

Összetevői: Magnesiumcitrat, Kapsel: Hydroxypropylmethylcellulose, Eisencitrat, Ascorbinsäure, Zinkpicolinat, L-Leucin, Inositol Hexaniacinat, L-Isoleucin, L-Valin, Selenmethionin, D-alpha Tocopherolsuccinat, Calciumpantothenat, Methylcobalamin, Kaliumiodid, Vitamin D3, natürliches Betacarotin (Betanat®), Riboflavin-5-phosphat, Pyridoxal-5-phosphat, Thiamin HCl, Folsäure, Biotin

illetve lehetőségem volna még rendelni egy NewChapter márkájú terméket PerfectPrenatal ami állítólag 2016 legjobb organikus multivitaminja:

Összetétel: (Organikus barna rizs, organikus zab, organikus áfonya – gyümölcs, organikus szilva – gyümölcs, organikus fekete szeder – gyümölcs, organikus mazsola, organikus málna – gyümölcs, organikus pitypang – levél, organikus csipkebogyó, organikus levendula – virág, organikus citromfű, organikus menta – levél, organikus szegfűszeg – rügy).

Probiotikumok: L. casei, L. plantarum, L. salivarius, L. acidophilus, L. rhamnosus, L. thermophilus, B. bifidus, B. infantis, B. longum, B. breve).

Mellvédő összetevők (hajtatott magvak): 100 mg - (Organikus brokkoli, organikus karfiol, organikus kelkáposzta, organikus jégcsapretek, organikus fejeskáposzta, organikus mustármag).

A fermentációs eljárás során képződő lactobacillusok (L. acidophilus, L. bifidus, L. rhamnosus) és enzimek.

+ organikus gazdálkodásból származó összetevő

Egyéb összetevők: Organikus acacia gumi, kevesebb mint 2% kovasav, növényi gyanta, karnauba viasz, maltodrexin és napraforgó olaj.

Tartalmaz még: fermentált szóját.

Gluténmentes, 100%-ban vegetariánus, nem tartalmaz mesterséges ízesítő és színező anyagokat.

Hatóanyag a napi adagban (3 tabletta):
Probiotikus összetevők
A vitamin+ 100% béta karotin 5000IU 100%
C vitamin+ 60mg 100%
D3 Vitamin+ 1000IU 250%
E vitamin+ 30IU 100%
K1 vitamin (K1, K2 ,MK7 keverék)+ 80mcg 100%
Thiamin B1 vitamin+ 4mg 267%
Riboflavin- B2 vitamin+ 5mg 264%
Niacin+ 20mg 100%
B6 vitamin+ 20mg 100%
Folsav+ 600mcg 150%
B12 vitamin+ 30mcg 500%
Biothin+ 300mcg 100%
Panthotensav+ 10mg 100%
Kalcium (algából származó) 75mg 7,5%
Vas+ 18mg 100%
Jód+ 90mcg 60%
Magnézium+(70%növényi 30% alga) 15mg 3%
Cink+ 7,5mg 50%
Szelén+ 50mcg 71%
Réz+ 750mcg 38%
Mangán+ 2mg 100%
Króm+ 100mcg 83%
Molibdén+ 20mcg 27%
Karotinoid+ 3mg
Prenatális növényi összetevők 300mg

Ebben kérném a segítségét, hogy melyik multivitaminban található meg az a mennyiség, ami elegendő a szervezetem és a baba számára is. Nem okoznának gondot a gyógynövények? Szükséges még további vitaminokat szedni mint pl. Omega-3, D-vitamin stb?

Előre is hálásan köszönöm a türelmét és kedves segítségét!
Tisztelt Kérdező!

Sokféle multivitamin van (nem szakmai okait nem kívánom sorolni!), a lényeg az, hogy vannak olyan készítmények, amelyek egy-egy egyénnek kifejezetten káros lehet (Pl. a szervetlen jód a pajzsmirigy autoimmun betegségeiben). Az Omega-3 és a D3-vitamin álatlában szedhető, de az sem közömbös, hogy mi a vivő anyag a vehiculum, mert pl. a laktóz a tejcsukorra érzékenyeknek káros lehet.
Egyénre szabott kezelés javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-04 14:22:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Hamarosan konzultációra megyek Önhöz, ám előtte szeretném megkérdezni a véleményét. Tüdőgyulladásból kigyógyulva, a nyaki nyirokcsomóim továbbra is duzzadtak. Oka lehet ennek a pajzsmirigy gyulladása is?
Menjek vissza a háziorvoshoz? Szükség van valamiféle vizsgálatra? Köszönöm a megértését, válaszát várva szívélyes üdvözlettel, hozsu
Tisztelt hozsu!

A pajzsmirigy betegség általában a szervezet betegsége, azért beszélünk "csak" pajzsmirigygyulladásról", mert a gyulladás fő támadáspontja a pajzsmirigy. Ezért célszerű vérkép, kvalitativ vérkép vizsgálat és autoimmun panell elvégzése.

Jó egészséget kívánok, a többi személyesen megbeszéljük, szívélyes üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-04 14:16:43
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Én is szeretném a többiek és magam nevében megköszönni áldozatos munkáját, amit a sajátja mellett itt érdekünkben végez. Mindnyájan nagyon hálásak vagyunk és sokat profitálunk a többieknek írt válaszaiból is. Pajzsmirigy alulműködésem van, 54 éves vagyok, (TSH 5,4 majd L-thyroxin napi 50 mg-ra 3,4, most 75 mg-ot szedek), de nem Hashimoto, nem autoimmun, 2 éve csináltak antiTPO-t, 24 volt az eredmény (ref. 0-35). Anti Tg-t nem csináltak, mindkét pajzsmirigylebenyem kisebb a normálisnál az UH lelet szerint: 2013. 02-21-én 10X10X20 mm-esek voltak, struktúra homogén. Több, mint 3 éves lelet, azóta nem nézték.
Kérdésem, mivel autoimmun pm alulműködésnél professzor úr javasolja a gluténmentes étkezést, szeretném tudni, normál antiTPO esetén, amikor úgy tűnik, nem autoimmun, akkor is javasolt gluténmentesen étkezni? Más fórumon azt a választ kaptam (nem orvostól, csak táplálkozáskutató hölgy), hogy azért javasolt, mert ha valahol máshol gyulladás keletkezik a szervezetben, pl. mandula v. tüdőgyulladás, akkor a nem autoimmun pm betegség átcsaphat AI-ba. Meg egyáltalán, hasznos lenne-e alacsony szénhidráttartalmú vagy/és gluténmentes étkezés Professzor Úr szerint?
Másik, hogy ha nem autoimmun, akkor milyen eredetű lehet? És ha normalizálódik a THS-m, akkor a koleszterinszint miért nem csökken, mert nekem sohasem csökken 7 alá.
Nagyon köszönöm előre is kedves válaszát!
Tisztelettel:
Marianna
Tisztelt Marianna!

Köszönöm kedves sorait, valóban célom, hogy segítsek a gondokkal és "zsebdoktori" javaslatokkal küzdő betegeknek.
Értelemszerűen vizsgálat nélkül diagnózist nem írhatok. A legvalószínűbb, hogy korábban lezajlott pajzsmirigygyulladása eredményezte a csökkent működést, s jelenleg már az anti-TPO negatív volt. Ez azonban nem zárja ki a folyamat időnkénti fellángolását. A gluténmentes étrendet általában sokaknak ajánlják (néha előzetes kivizsgálás nélkül is!). A koleszterin szint és a TSH értékek között nincs közvetlen összefüggés.
Vizsgálat nélkül ne kísérletezzen magán:
" A természet nem Isten, a feltevés nem tény, az ember nem gép !" (Diderot),
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-04 13:39:53
Olvasói értékelés: 5/3
Tisztelt Doktor úr!
10 hónappal ezelőtt született egy kisfiunk, azóta nem fogytam, csak híztam. A mensesem januárban jött meg pedig csak 3 hónapig szoptattam. Azóta a mensesem rendszeres. Februárban vérvétellel kiderült nem jó a TSH EREDMÉNYEM 11,3, T4 8,89. Szedek egy multivitamint amiben van jód , szelén és cink is. Áprilisban a TSH 3,7lett. Viszont a bal hónalji nyirokcsomóim megduzzadtak. Akkor elmentem szakorvoshoz aki felírt nekem25 mikrogramm levothyroxint, de nem is tudta mi a bajom így nem szedtem. Ma voltam pajzsmirigy és nyirokcsomó UH-on. Az eredmény,, azon az oldalon ahol a nyirokcsomó megduzzadt 9x5 mm-es echoszegény szegéllyel körülvett echodús göb látható ". A nyirokcsomónál nem találtak semmit ami a duzzanatot okozta.A kérdésem az lenne szedjem a felírt tablettát? A göb kezelésére jó? Az orvoshoz kb 3 hét múlva kapok időpontot. Addig mi tévő legyek? Köszönöm mielőbbi válaszát
Tisztelt Kérdező!

Sajnos története nagyon tipikus és azért írok részletesebben, mert reményeim szerint ezzel Önnek és másoknak is segíthetek.
• A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
• A pajzsmirigy rendellenes működése nem csak a gyermekvállalást nehezíti meg, de szülést követően is kialakulhat, különösen fiús anyák esetében. Korábban már kimutatták, hogy azokban az anyákban akik fiú magzatot hoztak a világra, lényegesen gyakrabban alakul ki pajzsmirigybetegség, gyulladás. Ennek okát sokáig nem tudtuk. A legújabb vizsgálatok azonban egyértelmű választ adtak erre a kérdésre. Azt már régebben is tudtuk, hogy a magzati sejtek átjutnak a méhlepényen és kimutathatók a vérben. Azt azonban csak a legutóbbi vizsgálatok igazolták, hogy a magzati sejtek nemcsak átjutnak, hanem örökítő anyaguk, kromoszómájuk még 27 évvel a szülés után is kimutatható az anya szöveteiben. A fiú gyermekek nemét az Y kromoszóma határozza meg. A fiú magzatból származó Y kromoszóma detektálható az anya pajzsmirigyének szövetében. Az ábrán látható nyillal jelzett piros pont az anyai pajzsmirigyében kimutatott Y kromoszómát jelzi. Mi ennek a jelentősége? A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. “mikrokimerizmust” hoznak létre. Ezzel agy a szervátültetéseknél megfigyelt kilökődési reakcióhoz hasonló elváltozást, gyulladást tudnak kiváltani. A jelenség klinikai jelentősége, hogy azok a mamák, akinek fiú gyermekük van, ráadásul a családban pajzsmirigybetegség is előfordul feltétlenül gondoljanak arra, hogy gyulladásos (“autoimmun”) pajzsmirigybetegségük alakulhat ki, különösen akkor, ha környezeti tényezők (stresszes életmód, szelén hiány, túl nagy mennyiségű jód bevitele, vírusos fertőzések) is fennállnak.
• A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
o Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
o a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
o a beteg lakóhelyének jódellátottságát
o a beteg nemét
o az évszakot
o napszakot
o a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
o az alkalmazott gyógyszereket!
o a vizsgálati módszereket
o az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
o felszívódási viszonyokat
o TSH elleni antitest jelenlétét
Összegezve: egyénre szabott kezelést javaslok előzetes immuno-endokrin kivizsgálás után:
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-04 13:32:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

4 hete voltunk egy reprodukciós intézeben, ahol sajnos azt a hírt kaptam, hogy POF-m van, mivel 0.14 AMH érték illetve 30.7 FSH értéket mutattak leleteim. Petesejt donációt javasolták.
Előzményként azt kell tudni, hogy augusztusan diagnosztizáltak nálam inzulinrezisztenciát melyre November óta terápiás jelleggel szedek először 1500 mg majd március óta 2000 mg Merckformint. Diétát és mozgást természetesen tartom. Ősszel levett hormonjaim amúgy az akkori orvosom szerint rendben voltak, holott már akkor is 14.3 volt az FSH a 3. napon. Mivel a 21. napi progeszteronom nagyon alacsony volt, az orvos clotylbegytet írt fel. Az első ciklusban fel is vitte a progszteront 24-re, így azt ajánlotta, hogy szedjem tovább míg nem jön a várva várt baba. Baba viszont nem jött sajnos. Saját indítattásból 3 hónap után hagytam abba a Clostit, mert nem láttam értelmét és féltem a mellékhatásoktól is. Idén márciusban voltam kontoll vérvételen, pont akkor amikor is a ciklusom épp felborult. Előtte amúgy jó volt a ciklusom (28 napos), főleg a Merckformin óta. A ciklusom felborulásának okát talán okozhatta Closti abbahagyása vagy az akkoriban szedett homeopátiás szerek (Folliclinum és Luteinum) szedése, amit szintén orvos javaslatára szedtem. Mivel borult a ciklus ezért ezeket abba hagytam. A ciklus felborulás alatt azt értem, hogy 21 napra jött meg az egyik hónapban és utána 30. Két hónapja most ismét úgy tűnik rendeződni látszik, 27-28 napos. Viszont ennek ellenére a most májusi újra mért 3. napi hormonjaim a következők:
FSH - 30,7
LH - 8,3
E2 - 43,6
AMH - 0,12

Ezek az eredmények valóban petefészek kimerülésre utalnak ismervén az előzményeket? Még annyi információ, hogy letrox-ot is szedek 25mg naponta, a márciusi TSH eredmény alapján 2,51.
Amúgy szerencsére nincs semmi tünetem, úgy gondolom és érzem hogy ovulációm is volt, legalábbis az utóbbi két ciklusban biztosan (nyákos folyás, petefészek körüli szúrkálás)

Az endokrinológusom szerint meg kellene próbálnom egy 3 havi Trisequens kúrát + 2*4 tasak Inofolicot. A meddőségi központban ezt feleslegesnek tartják, mert ez leviszi ugyan az FSH-t, de attól még nem lesz több illetve jó minőségű petesejt.

Két tűz között érzem magam és nagyon elszomorító, hogy 36 évesen itt tartok. Nem akarok beletörődni, hogy nem lehet saját babám.

Az Ön véleményét szeretném kérni. Ön mit gondol, van még bármi remény? Valóban végleges POF-ról van szó? Tényleg csak a petesejt donáció segíthet? Olvastam a DHEA-ról, de persze egyik orvosom sem ismeri. Merhetem e szedni, ha a márciusi DHEA-S értékem picivel 8 felett volt, tehát minimálisan a felső határ fölött. Tesztoszteron szintem rendben van, PCOS nincs, nem szőrösödök, normális testsúlyú vagyok. Vagy próbáljam meg mégis az endokrinológus által felírt Trisequens kúrát? Vagy mindkettőt. Nem akarok még jobban rontani dolgon.

Nagyon hálásan köszönöm a segítségét és tanácsát. Sajnos csak januárra kaptam Önhöz időpontot és attól félek akkor már minden késő lesz.
Tisztelt Kérdező!

Könnyen belátható, hogy vizsgálat nélkül kezelési javaslatot nem adhatok.
A POF lehetősége a leírtak alapján fennállhat, de ennek okai a küldött információk alapján nem derültek ki.
További célzott kiegészítő, sz.e. immunológiai vizsgálatok elvégézést javaslom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-01 18:00:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Segítségét szeretnék kérni.

Nem régiben PCOS-t diagnosztizáltak.

Két nőgyógyász uh vizsgálata és Hasi kismedencei MRI vizsgálat alapján az uterus rfl-ban 65x28x39 mm, endometrium 6mm. J.ov.29x19 mm, b.ov. 31X15 mm, mk.ov-ban számos apró foll. Hasüri folyadék nem látható. Mindkét oldalon megnagyobbodott PCO-s szerk. ovariumok.

Ami nagyon zavaró számomra a több éve tartó túlsúlyos állapot és az arcon és minden máshol is erősebb szőr növekedés. Folyamatos fáradékonyság érzettel.

Labor vizsgálatok is készültek ennek értékei:
Labor értékek:

Pajzsmirigyre utaló értékek:
TSH:4,240 mIU/L
FT4: 14,260 pmol/L
FT3: 5,670 pmol/L
Anti-TPO: 34 IU/ml
Anti-TG: <15

Hormonok:
Ciklus 3. napi eredmények:
Prolaktin: 491 mIU/L
LH: 3,5 IU/L
FSH: 5,7 IU/L
Ösztriadol : 152 pmol/L
Totál tesztoszteron: 1,33 nmol/L
Szexuál hormon kötő fehérje : 69,1 nmol/L
DHEAS: 3,24 qmol/L
17OH-progeszteron: 1,2 ng/mL

Ciklus 21. napi eredmények:
Progeszteron: 2,05 nmol/L
más hormonokra nem történt mérés.



Ezek az értékek utalnak e hormon probléma?? Hogyan kezelhető a PCOS?? Mi a teendő??Ezekkel az értékekkel létrejöhet e terhesség??
Tisztelt Kérdező!
Vizsgálat nélkül kezelést nem javasolhatok, mivel ennek a betegségnek is több típusa van.A lényeg a következő:
Mi a PCOS lényege?
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma . Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-01 17:56:42
Olvasói értékelés: 5/1
Tisztelt Doktor Úr!
Jól értem, hogy nem kellene a kellemetlen tüneteket elviselnem, mert van olyan modszer is amivel a tsh potolhato, olyan modon, hogy az az izotop terapia hatekonysagat nem befolyasolja? Tudna tanacsot adni, hogy kit kereshetnek ezzel kapcsolatban?
Köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Valami nem világos. A TSHt nem kell pótolni,helyette kaphatja a géntechnológiával előállított TSH-t.
Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-05-30 17:56:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
35 éves vagyok, 72 kg 160 cm. Idén rosszindulatú daganat miatt pajzsmirigy műtéten estem át. Autoimmun betegseg kovetkezmenyekent alakult ki amelyrol korabban nem volt tudomasom. Verkepem tokeletes volt, pajzsmirigy ultrahang nem mutatott semmi korosat.patologias szerkezetű nyirokcsomo volt ami miatt hosszas talalgatas utan a pajzsmirigy mutetre iranyitottak.
Szerencsére jól érzem, illetve éreztem magam, amíg a Letrox 125mg szedeset abba nem kellett hagynom a kozelgo izotop kezeles miatt. A kezeles 20 nap mulva lesz és én 11 napja nem szedem a Letroxot. Azota rendkivul dekoncentralt, figyelmetlen, faradt, aluszekony lettem. A nyakam időnként bedagad, a pajzsmirigy helyen a nyakam megkemenyedik es idonkent szur. A tuneteket normalisnak gondolom, a terapiaban amit kovetek pedig biznom kell. A kerdesem annyi volna, hogy az izotop kezeles utan ( Onkologiai Intezet) mikor kezdhetem ujra a hormonpotlast? Illetve a doktorúr hogyan javasolná a gyogyszer újra szedeset? Fokozatosan emelve, vagy rogton a 125mg-ot szedhetnem? A mutetem utan napokig szivszorito erzesem volt es szapora pulzusom zsibbadaserzes a vegtagokban 10 percenkent. Akkor 75mg-mal kezdtem.
Válaszát előre is hálásan köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Szomorú példája mutatja, hogy az autoimmun eredetű folyamat következtében rosszindulatú folyamat alakulhat ki. Nem írta arról, hogy mi volt a részletes szövettani vizsgálat eredménye, a további kezelés ettől jelentősen függ. Valószínűleg elmagyarázták, hogy miért kellett kihagyni a T4 (Letrox) szedését. Ennek oka az, hogy a gyógyszerszedés mellett a TSH szint jelentősen csökken (ez különben cél is!), ezért ebben a stádiumban nem célszerű a radiojód kezelés elvégzése. A korszerű kezelés során már nem kell megvárni ezt a stádiumot (amikor ezek a kedvezőtlen csökkent működésre jellemző tünetek fellépnek), hanem gén technológiával előállított TSH bevitele után a kezelés elvégezhető, ennek a kezelési módnak külföldön és itthon nagy irodalma van. Ez az u.n. recombináns TSH előkezelés utáni izotóp terápia. Ezt követően (a szövettani eredménytől és a dózistól függően) hormonkezelésre lesz szüksége.
Szerencsére ma már a korszerű kezelés módok eredményei(ide értem a Sorafenib kezelést is) már nagyon jók.

Néhány irodalom:

1. Kyung-Jin Yun, Woohyeon Kim, Eun Hee Kim, Min-Hee Kim, Dong-Jun Lim, Moo-Il Kang, Bong-Yun Cha:Accelerated Disease Progression after Discontinuation of Sorafenib in a Patient with Metastatic Papillary Thyroid Cancer. Endocrinol Metab 2014;29:388-393.
2. Bryan R. Haugen et al:2015 American Thyroid Association Management Guidelines for Adult Patients with Thyroid Nodules
and Differentiated Thyroid Cancer. THYROID Volume 26, Number 1, 2016! American Thyroid Association Guidelines Task Force
on Thyroid Nodules and Differentiated Thyroid Cancer.
3. Søren Fast et al:Time to reconsider nonsurgical therapy of benign non-toxic multinodular goitre: focus on recombinant human TSH
augmented radioiodine therapy. European Journal of Endocrinology (2009) 160 517–528.

Jó egészséget, mielőbbi felépülést kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-05-29 17:14:19
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

31 éves ffi vagyok, hónapok óta fáradtsággal, levertséggel, bizonytalanság-érzéssel (nem forgó jellegű szédülés, és főleg járás közben), kezdődő magas vérnyomással, szívritmuszavarokkal, egyre gyakoribbá váló aurás migrénnel küzdök.

Rengeteg kivizsgáláson voltam már (teljes vérkép, neurológia, koponya CT, MRI-MRA, fül-orr gégészet, belgyógyászat, hasi-kismedence UH, carotis-UH, kardiológia, szív-UH, terheléses EKG, holter, ABPM), sajnos ezek egyike sem derített ki olyat, ami a panaszokat okozhatná.

A vizsgálatok alapján enyhe zsírmájam van kb. 20kg súlyfelesleg miatt, fiatal korom óta Gilbert-kóros vagyok, amiatt kicsit magasabb a bilirubin-szintem, kevés pitvari/kamrai ES-t találtak, illetve bicuspidalis aorta billentyűm van, illetve variációs agyi érfelépítést találtak az MRA alapján, ám ezek egyike sem okoz ilyen tüneteket, az orvosok szerint.

Korábban pánikzavarra évekig Rexetint szedtem, de fél éve fokozatosan elhagytam, belgyógyász szerint emiatt vannak a panaszok, de én kétlem. (Korábban is hagytam már abba ezt a gyógyszert és ilyen tünetek nem jelentkeztek.)

Mivel édesanyámnak pajzsmirigy gondjai vannak, így csináltattam egy labort külön erre (korábban csak TSH-t néztek, az kicsit emelkedett volt, 3.22), a mostani eredmények:

TSH: 2.712 (0.4-4.0)
fT4: 9.92 (7.75-15.21)
fT3: 5.44 (3.8-6.0)
Anti-tireoglobulin: <0.9 (0.0-115.0)
Anti-TPO: 408.2 (0.0-9.0)

Habár az alapértékek jók, az anti-TPO nagyon magas lett, elképzelhető, hogy autoimmun pajzsmirigy-betegségem van (kialakulóban), ami a fenti tüneteimért felelős lehet?

Erősen gondolkodom, hogy bejelentkezem Önhöz egy vizsgálatra, de egyelőre tanácstalan vagyok.

Segítségét előre is köszönöm!

Üdvözlettel,

Dávid
Tisztelt Dávid!

A panaszai valóban összefüggésbe lehetnek pajzsmirigyének állapotával.
Miért?
Ezeknek a betegségeknek genetikai hátterük van és a betegségre való hajlam öröklődik. Másrészt ritka az, hogy egy-egy kórkép ne társulna másikkal. Az autoimmun eredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ú.n. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás, májbetegség?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-05-29 16:54:16
Olvasói értékelés: 5/5
azt szeretném tudni, hogyan csökkentsem az l thyroxin szedését ,mert eddig 2005 óta 75 mg-ot szedtem alulmüködés miatt,de az elózó hónapok laboreredményei miatt a háziorvos 100mc-ra növelte az adagot ,és most tulmükösés lett az eredmény. azt szeretném tudni hogyan szedjem ezután ezt az l thyroxin hormont , köszönettel.tóthné f. zsuzsa
Tisztelt Tóthné f. zsuzsa
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Helyesnek tartom azt a laboratóriumi figyelmeztetést, hogy „ A laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együttesen, orvos szakmailag szükséges értékelni, ezért kérjük, keresse fel a kezelőorvosát!”
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-05-29 12:26:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Proffeszor Úr!

53 éves vagyok pajzsmirigy UH voltam és a következőt leletet kaptam:
A pajzsmirigy jobb lebenyében egy 11 mm-es és egy 7x10 mm -es inhomogén göb látható. A bal lebenyben egy 15x20mm-es cystodud részeket is tartalmazó inhomogén göb és néhány apró hasonló képlet látható. Az isthmusban jobb oldalon egy 5 és egy 6 mm-es echoszegény inhomogén göb látszik.
A nyakon kóros nyirokcsomó nem látható.
Egy évvel ezelőtt vettek mintát az negatív volt, de akkor még nem voltak cyszták. Az isthmusban nem voltak göbök. Szeretném megkérdezni, hogy milyen további vizsgálatra lehet még szükségem.
Nagyon szépen megköszönöm előre is a válaszát!

Üdvözlettel: Marcsi
Tisztelt Marcsi!

Köszönöm levelét. Ebből a leírásból az derült ki, hogy eltérés van a pajzsmirigyében. Sajnos további részletes vizsgálatok nélkül (amolyan "zsebdoktor" formájában, amelyet egyesek alkalmaznak). Sok dolog tisztázatlan: milyen ezeknek a göböknek a funkciója, jóindulatúak-e, van-e a háttérben más betegség stb?
Egyénre szabott kivizsgálást és kezelést javaslok.
JÓ egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-05-29 12:24:52
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Dr Ur!
A pajzsmirigy problemaimmal fordulok önhöz! A TSH ertekem márciusban,3,22 ref.t:4,6.A tüneteim viszont megvannak,rovid ido alatt hiztam 17kg-ot,magasabb a koleszterin szintem,de azeredmeny szerint nincs problema! Időközben magas lett a vernyomasom,amivel lassan 2- honapja nem tudnak mit kezdeni,sokszor 180/110 az ertek a pulzusom 90-110 közötti,szaraz lett a hajam nem birom a meleget.Magan uton csinaltattam egy labort amin a tsh 2,164 ref tart 4,T4 12,29 ref tart 15,21 T3 6,29 ref tart 6 anti TPO 0,4 ref tart 9 ,az lenne a kerdesem,hogy kothetok-e a tuneteim a pajzsmirigyhez.Koszonom válaszát!
Tisztelettel:Bánóczi Mária


Tisztelt Bánóczi Mária!

Köszönöm levelét. A válaszom: igen.
További kivizsgálást javaslok, a laboratóriumi értékek nem mindég tükrözik a valóságot (ahogyan előbbi kedves Olvasónak is már írtam).
Melyek a legfontosabb tünetek:
Fáradékonyság,
Feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett !!!!!
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szívpanasok

Fontos, hogy a pajzsmirigy hormonnal sikerült a testsúlyt jelentősen csökkenteni. E hónap elején látott napvilágot a vezető amerikai folyóiratban az a tanulmány, amelyben a szerzők a pajzsmirigy hormonjának hatását vizsgálták elhízottakban. Ennek aktualitását az adta, hogy napjainkra a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumokban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. A szerzők 12 csökkent pajzsmirigy működésű beteget vizsgált 1 éven át és a testsúlyuk mellett meghatározták a testtömeg indexet (BMI-t), a szövetek összetételét, az egyének fizikai aktivitását. Azt találták, hogy a vizsgált egyének átlagos testsúlya 83.7 kg-ról 79.4 kg-ra csökkent, ezzel egyidejűleg növekedett fizikai és szellemi aktivitásuk. A testsúly csökkenését elsősorban az ú.n. megkötött „rejtett” víz kiürülésére vezették vissza. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő. Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik. A hivatalos szakirodalom egyelőre ezt nem fogadja el, csupán arra vannak utalások, hogy a tiroxin és a trijódtironin (az aktív pajzsmirigyhormon) élettani arányának adására kell(ene) törekedni. Ez a megkötött víz (mixödéma) nem ritkán látható is a pajzsmirigybetegek szeme körül és lábán egyaránt.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-05-29 12:20:18
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Az Ön betege vagyok, 2009 óta kezel pajzsmirigy-alulműködéssel amihez párosul egy Hashimoto pajzsmirigygyulladás. A kislányom 2013-ban született, az a terhesség rendben lezajlott. Most azért keresem meg Önt, mert ismét várandós vagyok ( még az elején nagyon a első trimszternek). Az asszisztensével már konzultáltam, akit adott is Nekem időpontot Önhöz jövö hétre. Jelenleg az Euthyrox dózisa 75 mikrogramm és naponta 3x1 szem Utrogestant is szedek. Az Ön asszisztensének tanácsára az alábbi vérvételt csináltattam meg a tegnapi napon:

TSH: 2,036 mIU/L
Anti TPO- 415,2 u/Ml
Progszteron 83 nmol/L

Ön szerint kell e növelni az Euthyrox dózisát a fentiek alapján?

Előre is köszönöm a válaszát!

Üdvözlettel,
Andrea
Tisztelt Andrea!

Nagyon örülök a jó hírnek. Egyelőre a gyógyszeres kezelésen ne változtasson, szervetlen jódot tartalmazó készítményt ne szedjen,a többi a vizit alkalmával megbeszéljük.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-05-29 12:12:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
42 éves vagyok, 3 éve szeretnénk férjemmel gyermeket, 3 sikertelen terhességem volt az elmúlt 3 évben. Első házasságomból született egy egészséges leánygyermekem, Ő most 11 éves. 11 éve, szülés után pajzsmirigy-túlműködés alakult ki nálam, melyet gyógyszeresen kezeltek, akkor rendeződtek az értékeim. Az első vetélés után 2 éve derült ki pajzsmirigy alul-működésem, melyre napi 50 mg L-Tiroxint kapok. A gyermektervezés miatt folyamatos kontrollra járok, 3 havonta vérvételre, a TSH, T3, T4 értékeim teljesen rendben vannak, legutóbb a TSH 1 volt, azt antiTPO azonban 300(IU/ml), az Anti-thyreoglobulin 156 (IU/ml). A 3 vetélés után kiderült immunológiai összeférhetetlenség, melyre IWIG kezelést kaptam most a gyermektervezés időszakában illetve fogok kapni akkor is, ha sikerül ismét teherbe esnem. A kezelésemet végző endokrinológus megnyugtatott az eredményeimet ismerve, az Anti-TPO rossz eredményre azt mondta, hogy nincs mit tenni vele. Volt rosszabb is az értékem, 500 körüli. A gyógyszer mellett szedek szelént, D vitamint, Inofolicot (és Femibiont, folsavat, Cinket, Omega D3-at). Eddig azt gondoltam, hogy pajzsmirigy szempontból - a lehetőségekhez képest minden rendben, de amit itt az oldalon Öntől olvastam, az nagyon megrémített. (nagyon magas vetélési arány, meddőség, szellemi károsodás a magzatoknál) Külföldi lombikkezelésre készülünk (PGD vizsgalatot szeretnénk végeztetni az embriókon beültetés előtt, mivel az életkorom miatt nagyon nagy a kromoszóma-rendellenesség esélye, és Magyarországon jelenleg nem engedélyezett ez a vizsgálat), eddig azt gondoltam, hogy nincs tennivalóm a pajzsmirigyemmel, de elbizonytalanodtam. Az alulműködés diagnosztizálása előtt alattomosan, 1-2 év alatt híztam 6-7 kilót, a terhességek között próbáltam leadni a súlyomat (182 cm magas vagy, 63 kiló voltam a hízás előtt, most 70 fölötti a súlyom), volt hogy sikerült nagyon kemény diétával és sporttal 3-4 kilótól megszabadulni, de most hónapok óta nem megy, volt hogy egy heti szigorú diéta és mozgás mellett még híztam is. Most már 68 kg-val is elégedett lennék, de elérhetetlennek tűnik, ugyanakkor a tervezett gyermekvállalás még drasztikusabb diétába nem merek kezdeni. Enyhe inzulinrezisztenciát diagnosztizáltak (4 orvosból 3 szerint ez nem is az) ezért szénhidrátdiétát tartok. Doktor Úrnak mi a javaslata, mit tehetek az anti TPO szint csökkentéséért? Egyáltalán, így érdemes-e belevágni a kezelésbe? Doktor Úr más betegeknek adott tanácsait nagyon hasznosnak találtam, ezért is fordulok Önhöz kérdésemmel. Köszönettel, Wester
Tisztelt Wester !

Köszönöm levelét, a részletes leírást. Miként éreztette így vizsgálat nélkül tanácsot adni nem volna sem tisztességes, sem szakszerű. Nem gondolom, hogy amolyan "zsebdoktori" eljárások helyettesítenék a személyes vizsgálatot.
Addig is fontos volna a testsúlya csökkentése ( az inzulin rezisztencia kérdésében nyilvánvalóan nem lehet így állást foglalnom, a cukros ételeket feltétlen kerülje.
A laboratóriumi értékekről csak azt írhatom , hogy ne a labortóriumi értékeket igyekezzenek kezelni, mivel a holisztikus elv alapján egyénre szabott kezelés vezethet eredényre,ahogyan az alábbi cikkemből is kiérezheti.
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg/22535/eletveszelyes_lehet_ha_pajzsmirigybetegeket_csak_a_tsh_ertek_alapjan kezelik
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-05-29 12:09:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
14 éves vékony testalkatú, fejlett, de még nem menstruáló lányom rutin pajzsmirigy eredménye márciusban THS 8.970 mlU/l , szabad T4 12.2 pmol/l lett.
Akkor még elutasítottam a gyógyszeres kezelést. Itthon minden nap ivott gyógyteát (galajtő), szedett 100ug bio szelént és alkalmanként ivott 2 ml-jódos vizet.
Ultrahangon ENYHÉN kisebb, normális szerkezetű pajzsmirigyet állapítottak meg.
Szinte semmi tünete nincsen.
Kontroll vérvételen a szelén ellenére TSH 9.220 mlU/l, szabad T4 10.8 pmol/l lett. Tehát rosszabb. A teljes vérképe egyébként a minimálisan emelkedett kálium szintet leszámítva (5.29 mmol/l ) tökéletes.
A doktor nő már erőszakosan sürgeti a gyógyszer elkezdését. Én pedig teljesen kétségbe vagyok esve,hogy 14 évesen elkezdjük egy életre gyógyszerezni.
Milyen kivizsgálást javasol még? Mit nézessek a gyermeken? Vagy kezdjem a hormont,nincs mit tenni?
Nagyon várom válaszát,üdvözlettel: Nagy Eszetr
2 hét múlva garat mandula műtétje lesz
Tisztelt Nagy Eszter!

A szelén nem a TSH-ra hat!
Vizsgálat nélkül tanácsot nem adhatok sem etikai, sem jogi okok miatt.
Mi a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
A következő vizsgálati menetet javaslom:
A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Tehát nem a vérképet kell(ene) kezelni.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-05-25 17:12:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Legutóbbi leletemmel kapcsolatban szeretnék Öntől kérdezni.
2013-ban szültem császármetszéssel. A szülés után a menstruációm rendszertelen volt, 24-35 napos ciklusaim voltak. Az orvos mindig azt mondta, hogy ez normális, nincs semmi gond, így én sem foglalkoztam vele. A közelmúltban költözés miatt új orvoshoz mentem rákszűrésre, aki elküldött kivizsgálásra a szabálytalan ciklus miatt, illetve azért, mert szerettem volna levetetni a spirálomat és tablettát feliratni.
Ultrahangra és vérvételre utalt be. Az ultrahangon cisztákat találtak a bal petefészkemben, a vérvétel pedig emelkedett prolaktin szintet mutatott ki.
Az eredmények fényében elküldött a nőgyógyász endokrinológiára synachtène tesztre, amit a menstruációm alatt végeztek el.Ott vettek vért, majd beadtak egy stimulációs anyagot és 60 illetve 90 perc elteltével újra vért vettek ( nem tudom, hogy Magyarországon is pontosan így zajlik-e ez a vizsgálat, ezért írom le részletesen).
Az eredmény a következő ( csak azokat ez értékeket írom, amik a jelölés szerint eltérnek a normálistól):
Cortisol T0 646 nmol/l ,T60 817 ,T90 824
ACTH T0 156,9 pg/ml
Phosphore 0,77 nmol/l
HDL Cholestérol 0.39 g/l
Triglycérides 2,7 nmol/l
Triglycérides 2,34 g/l
Vas 4 μmol/l
Transferrine 3,9 g/l
Az orvosommal csak június végén találkozom , de felhívott telefonon, hogy szükséges lenne még egy 24 órás vizeletteszt és küldött is beutalót.
Az lenne a kérdésem, hogy Ön szerint utalhat-e valamilyen betegségre ez a legutóbbi lelet? Ha igen, milyen probléma lehet a háttérben?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Barbara
Tisztelt Barbara!

A Synactene tesztet itthon is hasonlóképpen végzem. A probléma az, hogy nem tudom miért végezték, hiszen a bazális cortisol szintje normális volt. Tisztázni kellene, hogy mi volt a vizsgálat indikációja.
A prolactin szint emelkedésének is több oka lehet a stressztől a gyógyszerekig.
Tehát „Nem laborleletet kezelünk, hanem beteget.”

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-05-25 17:06:24
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja