SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Dr. Elek Csaba


Dr. Elek Csaba
Általános orvos, szülész-nőgyógyász szakorvos, humángenetikus, epidemiológus, diabetológus, farmakológus, homeopata orvos

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Egy este unokatestvéreméknél kellene aludnom. Macskái vannak, mindenhol a lakásban. Gondolom, felmennek az ágyra is. Nem szívesen aludnék ott, de nincs a rendezvényem közelében szálláshely. Félek, nehogy toxoplazmát, v. akármi betegséget elkapjak a macskáktól. Hogy lehet ezt megakadályozni? Vagy nincs mitől félnem?
Válaszát várva előre is köszönöm:
Tisztelt Asszonyom! Amennyiben terhes, célszerű lenne toxoplazma elleni védettség irányába vérvizsgálatot kérni. Ebből ki lehet mutatni a friss fertőzést, a régit, ami életre szóló védettséget hagy maga után és azt is, ha életében sose találkozott a kórokozóval. Az aktív fertőzés teljesen panasz- és tünetmentesen zajlik le, de a magzatnál súlyos rendellenességet válthat ki (vízfejűség, epilepszia, szemfenék-gyulladás, agyi meszesedések = Sabin-tetrád). Gyógyszeresen kiválóan gyógyítható, az esetleges következmények ultrahanggal biztonsággal detektálhatók. Félni tehát nem kell, de védekezni muszáj, amennyiben terhes, Minden egyéb esetben célszerűbb minél előbb átesni a természetes fertőzésen, ami a nők 80%-ánál már gyermekkorban be is szokott következni. Vérvizsgálatra beutalót a háziorvosától kérhet.

Dr. Elek Csaba
2024-04-23 13:24:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Antidepresszáns Terhesség

Tisztelt Doktor Úr!

Volt már egy várandósságom, mely 9 hónapot úgy csináltam végig hogy elhagytam a Frontin 0.5 mg-os tablettát, melyet terhességem előtt 10 évig szedtem. Ismét lombik program előtt állok és ugyancsak szeretném elhagyni ezt a tablettát már a hormonkezelés előtt és természetesen az azt követő hónapokban. A kérdésem mégis arra irányul hogy egyébként káros a magzatra ha alkalomadtán be veszek egy már fent is említett gyógyszert? Lehet tudni, vannak adatok ezt illetően hogy milyen hatással lehet a magzatra, a terhességre?

Köszönöm válaszát!
Tisztelettel,
Juhász Gitta
Tisztelt Asszonyom! A Frontin hatóanyaga az alprazolám sem terhesség előtt, sem alatt, sem a magzat, sem az anya számára nem ártalmas. Olykor veszélyesebb az az állapot (pl. szorongásos kórkép) melyre a gyógyszert szedik. Ezért terhesség alatt sem tanácsos bevált kezeléseken feltétlenül változtatni, extrém esetekben a terhesség és gyermekágyi kedélybetegségek kiújulásával is számolni kell a gyógyszer indokolatlan elhagyása esetén.

Dr. Elek Csaba
2024-04-10 14:31:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Terheléses vizsgálat

Kedves Doktor Úr!
Jelenleg 17 hetes terhes vagyok. A terheléses vércukorvizsgálaton az alábbi eredményeim születtek : Éhgyomri vércukor: 4,8 mmol/L , 120 perces érték pedig 3,1 mmol/L.
Érdeklődni szeretnék , ilyen beeső cukor esetén , terhesség alatt mi a teendő? Illetve, mennyire lehet ez veszélyes a babára nézve?
Válaszát előre is köszönöm!
Ad?l
Tisztelt Asszonyom! Lelete nem kóros, nem is lehet a babára veszélyes, ezért tennivaló sincs

Dr. Elek Csaba
2024-04-03 20:51:11
Olvasói értékelés: 5/5

Bélférgesség

Kedves Doktor úr!
Én vagyok a 14 hetes kismama aki a héten kerestem bélférgesség témában. Először is köszönöm válaszát.
Csináltattam féreg-protozon vizsgálatot székletből illetve perianális törléses vizsgálatot,de mindkettő negatív lett.,de mivel erős végbéltáji viszketés jelentkezett,emiatt a vermoxot napi 2x1 szemet szedtem 3 napig illetve az egész család. A gyógyszer beszedését követően észrevettem hogy az alsó nemüben pici kb. Mákszemnyi nagyságú kemény barna-fehér kis golyók ürültek. A kezelőorvos szerint elegendő ez a kúra. Még annyit szeretnék megkérdezni
Doktor úrtól,hogy Ön szerint is elegendő, vagy 2 hét múlva meg kell e ismételni,ha igen milyen
adagolásban? Mégegyszer köszönöm a válaszát.
Tisztelt Asszonyom! Önnél mér a parazitológiai vizsgálat is negatív volt így az első kezelés is szükségtelen volt. A mikrobiológus mikroszkóppal megvizsgálta a székletét és semmiféle kezelni valót nem talált benne. Önnek ez szabad szemmel is sikerült. Gratulálok.

Dr. Elek Csaba
2024-03-25 11:08:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Doxycycline antibiotikum szedése terhesség alatt

Jó napot kívánok doktor úr!
18 éves vagyok és egy hete tudtam meg hogy várandós vagyok, és a teszt szerint 5+hetes vagyok. Az lenne a kérdésem önhöz, hogyha február 1-től 7-ig Doxycycline 100mg -os gyógyszert szedtem naponta kétszer akkor valamilyen fejlődési problémat okozhat a magzatnak?
Tisztelt Asszonyom! A régebbi tetraciklinek, mint pl. az oxitetraciklinnel kapcsolatban előfordult a tejfogak sárgást elszíneződése. Ez a doycyclinnél már nem fordul elő, mert a napi maximális dózisa 2 gramm helyett 200 milligramm Ez is csak a terhsség 16.hetétől lenne aktuális, addig ui. sem a csontok, sem a fogkezdemények kalciumot nem tartalmaznak. Ezek az antibiotikumok ui. a kalciummal képeznek vízben oldhatatlan kelátkomplexeket. Amíg nincs a szervezetben jelentős kalciumtömeg, a tetraciklinek sem tudnak lerakódni. Magzati rendellenesség tehát elvileg sem fordulhat elő doxycyclin miatt.

Dr. Elek Csaba
2024-03-19 13:40:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Bélférgesség

Kedves Doktor Úr!
14 hetes terhes vagyok székletemben kb.1cm hosszú mozgó férget találtam. Kezelőorvosom a Decaris gyógyszert írta fel,de mivel országosan készlethiány van,helyette a vermoxot kell szednem napi 2x1-et 3 napig. A betegtájékoztatóban ellenjavallt a szedése a magzatkárosító hatása miatt. Doktor úrnak mi a véleménye szedhetem nyugodtan vagy tényleg elég erős magzat károsító hatása van?
Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelt Asszonyom! A Vermox nincs rajta a magzatkárosító gyógyszerek listáján, vélhetően nem az. A férgesség többet árthat a magzatnak többszörös hiánybetegség által. Egyébként ez a gyógyszer a bélből fel sem szívódik, így nem látok okot arra, hogy beszedje a gyógyszert. Ehhez viszont szükséges laboratóriumi széklet (féregpete-protozoon) vizsgálat. A férgek gyógyszerérzékenysége ui. éppúgy különbözik, mint bármely más kórokozó esetén. A Decarist pl a hegyesfarkú bélgiliszta (Ascaris lumbricoides) ellen fejlesztették ki. A gyógyszer nevében is benne van, hogy ez ellen a parazita ellen javasolt. Ennyit azért illik egy orvosnak tudni a parazitákról, hiszen harmadik egyetemi évben szigorlatozni is kellett belőle.

Dr. Elek Csaba
2024-03-18 11:09:23
Olvasói értékelés: 5/5

Antidepresszáns

Tisztelt Dr.Ur
Az utóbbi fel évben antidepresszánst szedtem szorongásos problémákra, alvászavarra amit elég hamar lecsokentettem fel tablettára.(Sertralin)
A dr.no említette, hogyha szeretnénk babát akkor elég ha kihagyom azt a fel tablettát amikor megtudjuk,hogy babát várunk.Nagyon hamarosan megtudtuk,hogy babát várunk, a gyógyszert kihagytam, de úgy néz ki,hogy a baba hamarabb fogant mint a 14 nap Én a gyógyszert a 28-ik napon hagytam ki.Lehet ebből baj?
Ugyanakkor szeretném kérdezni,hogy szent bazsalikomot lehet e szedni terhesség alatt?
Tisztelt Asszonyom! Nincs magzatkárosító antidepresszáns, vagy szorongásoldó. Másfelől betegségét terhesség alatt is kezelni kell, mert a gyermekágyi súlyos pszichiátriai körkép következhet be. Az Ön esete tipikus példája annak, amikor a gyógyszernek káros jelentősége tulajdonítanak, a betegség veszélyét meg alulbecsülik Pusztán a terhesség miatt indokolt orvosi kezelés nem szabad abbahagyni

Dr. Elek Csaba
2024-03-12 20:09:14
Olvasói értékelés: 5/5

férfi dohányzás fogantatás elõtt

Tisztelt Doktor Úr!

Szeretnék érdeklődni, ha a férfi ivarsejt károsodás nem tud rendellenességet közvetíteni, akkor miért mondják, hogy a férfi dohányzása árt a babának és miért mondják, hogy szükséges 3 hónap felkészülés a fogantatás előtt?
Mennyit számít férfi és női oldalról a fogantatás előtti életmód?

Köszönettel, Proksa Viktor


Dr. Elek Csaba
2024-03-08 16:10:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

férfi dohányzás fogantatás elõtt

Tisztelt Doktor Úr!

Szeretnék érdeklődni, ha a férfi ivarsejt károsodás nem tud rendellenességet közvetíteni, akkor miért mondják, hogy a férfi dohányzása árt a babának és miért mondják, hogy szükséges 3 hónap felkészülés a fogantatás előtt?
Mennyit számít férfi és női oldalról a fogantatás előtti életmód?

Köszönettel, Proksa Viktor


Dr. Elek Csaba
2024-03-08 15:00:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
91 éves anyukám mostanában heti 2-szer szokott kapni Movalist. (Mozgásszervi fájdalomra.) Régebben reumatológus azt mondta, hogy a Movalist nem szabad naponta szedni, sokáig. És mondta, h. heti 2-3 alkalommal lehet. A háziorvos pedig azt mondta, hogy ezt kúraszerűen lehet csak szedni, napokig lehet, de utána heteket ki kell hagyni. Azt szeretném kérdezni, hogy akkor most hogy lehet? Heti 2-3-szor adhatok neki, vagy pedig hetekig is ki kell hagyni? (Mert a fájdalom nem valószíű, hogy hetekig szünetelni fog.)
És az Eliquis tabletta is bevérzést okozott neki. Súlya miatt napi 2xfél ment neki. A véres vizelet, és bevérzett térdízület miatt pár napig ki lett hagyva, majd napi félre, majd negyedre lett csökkentve. Újra bevérzett a rossz térde, így nem kap minden nap negyedet. Lehet, hogy nincs is szüksége a vérhígítóra? (Háziorvos most írt ki neki labor-vizsgálatot.) A pitvarfiblirráció miatt szüksége van vérhígítóra? Mit lehet tenni, ha nem bírja a szervezete a vérhígítót, mert vérzést okoz?
Köszönöm a Válaszát!
Tisztelt Asszonyom! A várható kockázatok és előnyök mérlegelése minden esetben a kezelést elrendelő orvos felelőssége és kötelessége. Kérdésével a kezelőorvoshoz szíveskedjék fordulni.

Dr. Elek Csaba
2024-03-08 09:37:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

férfi dohányzás fogantatás elõtt

Tisztelt Doktor Úr!

Szeretnék érdeklődni, ha a férfi ivarsejt károsodás nem tud rendellenességet közvetíteni, akkor miért mondják, hogy a férfi dohányzása árt a babának és miért mondják, hogy szükséges 3 hónap felkészülés a fogantatás előtt?
Mennyit számít férfi és női oldalról a fogantatás előtti életmód?

Köszönettel, Proksa Viktor
Tisztelt Uram, tény, hogy fejlődési rendellenességet nem tudott okozni sem Hirosima, sem Nagaszaki, sem Csernobil, Nem tud okozni sem gyógyszeres, sem sugárkezelés. Meddőséget viszont igen. Ezért szoktuk javasolni a dohányzás mellőzését és az alkoholfogyasztás normális keretek között tartását

Dr. Elek Csaba
2024-03-08 08:57:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

férfi dohányzás fogantatás elõtt

Tisztelt Doktor Úr!

Szeretnék érdeklődni, ha a férfi ivarsejt károsodás nem tud rendellenességet közvetíteni, akkor miért mondják, hogy a férfi dohányzása árt a babának és miért mondják, hogy szükséges 3 hónap felkészülés a fogantatás előtt?
Mennyit számít férfi és női oldalról a fogantatás előtti életmód?

Köszönettel, Proksa Viktor


Dr. Elek Csaba
2024-03-07 23:59:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Mioma problémák

Üdvözlöm!
1 éve van Miréna spirálom,erős vérzés és fogamzásgátlás miatt,és hogy hátha a miomara is jó hatással lenne. mióta fent van azóta is erősek a menstruációk és görcsösek, elhúzodóak,eddig nem sok minden változott. Miomáim vannak 5-6cm és így a méhem is megnagyobbodott. Orvosom javaslatára a miomakat gyógyszeres kezeléssel kezelné. Ryeqo val. Azt olvastam, hogy menstruacio kezdetekor vagy az elején kellene bevenni, de ezzel kapcsolatban nem mondott semmit a doktornő csak hogy 3 hónapig szedjem,aztán menjek vissza kontollra. A miréna is fent maradt azt mondta nem venné még le,akkor gondolom az sem probléma hogy fentmarad.?? Mikor kell bevenni a gyógyszert??!
Köszönöm.
Tisztelt Asszonyom! A Mirena nem alkalmas a peteérési zavarok miatt kialakuló vérzészavarok keletkezésére, hiszen csak progeszteront pótol, az ösztrogének szintjét nem csökkenti. A vérzészavarok és a myoa az alábbi okokra vezethető vissza: (1) tüszőrepedés elmaradása - ösztrogén túlterhelés, (2) sárgatesthiány - progeszteron elégtelenség. Ebből a Mirena legfeljebb az utóbbin tud enyhíteni, a tüszőrepedés hiányát súlyosbítja. Mindez idáig myomára hatékony gyógyszer nincs, legfeljebb olyan, mely mesterséges klimaxot idéz elő. Pár évvel ezelőtt a progesztin pótlásrra fejlesztett richteres Esmya is csúfosan megbukott. Nem tudom, hogy ön hány éves, de inkább erősen progeszttin túlsúlyos fogamzásgátló tablettát ajánlanék, természetesen évenkénti rákszűrés mellett. Kicsit többet kellene tudnom a konkrétabb válaszhoz, de semmilyen brutális és méregdrága hormonpótlásba nem mennék bele. Különösen nem kísérleti fázisú készítményekbe. Hazánkban a hormonpótlás és a myoma megelőzés leghatékonyabb gyógyszere továbbra is a Rigevidon fogamzásgátló, mellyel mind a vérzészavara, mind a myoma gátlása megoldható. Ld 3. könyvem: A változás kora (antikvarium.hu)

Dr. Elek Csaba
2024-02-01 09:47:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Spermiumokat negatívan befolyásoló tényezõk

Tisztelt Doktor Úr!

2023. júniusában kérdeztem itt Öntől, hogy
"Ha férfi rendszeresen gyógyszert szed, okozhat-e rendellenességet a babának?
Rexetint és Ataraxot szedek."

Ön azt válaszolta 2023. 06. 19.-én hogy a spermiumok károsodása sohasem okoz magzati rendellenességet. Így volt ez Hirosímában, Nagaszakin és Csernobilban is......

Ez felvetett számomra elég sok kérdést.
Azt látom, hogy nagyon megoszlik a szakemberek véleménye abban, hogy a különböző spermiumokra ható negatív tényezők a fogantatás nehezítését okozzák vagy kihathat az utódra.
A kisebbik baj, ha nehezen jön össze a baba, a nagyobb, ha beteg lesz.

Negatív tényezők például:
- gyógyszerek (volt homeopata orvos, aki szerint ezeket ki kell vezetni a szervezetemből)
- mozgásszegény életmód, ülőmunka (mostanában nem volt se időm, se kedvem mozogni viszont 8-10 órákat ültem az irodámban)
- dohányzás (napi 4-6 szál vegyesen normál cigi és hevítős cigi)
- mobiltelefon, wifi, elektroszmog (olyat is írtak, ha egészséges utódokat szeretnék, akkor ne hordjak telefont zsebben)
- stressz (az elmúlt 3 hónapban egy komoly lelki válságban voltam ez miatt, talán kezdek kijönni belőle. Egy orvos azt mondta, hogy a DNS egyéb módon is hordoz információt, ezt epigenetikának hívják és ebből kifolyólag az apát érő stressz hatással lehet az utódra)
(valahol azt írták, hogy stressz hatására úgy sérül a spermium, hogy az utód idegileg gyengébb lesz)
-fertőzések
- herék túlmelegedése (láz, szauna, termál víz)
- a stressz hatására évek óta magas a prolaktin szintem, ezért alacsony a libidóm és az elmúlt 3 hónapban ez mégrosszabb lett. Amikor nyugodt és kiegyensúlyozott vagyok, akkor viszont nincs semmi gond.
Az ilyen jellegű hormonális gondok okozhatnak gondot a gyermek egészségében?

Az igaz, hogy a petesejt válogat a spermiumok közül és hogy nem a leggyorsabb, hanem a legegészségesebb fog termékenyíteni?

Egy orvos szerint a vér-here gát relatíve védi a spermiumokat az apai szervezetet ért károktól.

Voltam genetikai tanácsadáson, ahol minden fentebb említettre azt mondták, hogy nehezített fogantatást eredményez, de kiemelték, hogy a dohányzás az rossz (napi pár szál cigi).
De ha a spermiumok károsodása nem egyenlő beteg gyermek, akkor mi vele a baj?
Rengeteg dohányos apának van egészséges gyermeke.

Kérdeztem a genetikai tanácsadótól is és több orvostól is, hogy mennyek-e spermavizsgálatra, de azt mondták, hogy felesleges, mert az nem derül ki, hogy egészséges lesz-e a gyermek, csak az, hogy mennyire vagyok termékenyítőképes.
De akkor máshol miért írják, hogy 30 %-os DNS-fragmentáció felett nő az esélye a koraszülésnek, a vetélésnek és a genetikai betegségeknek?
Ha a spermiumok károsodása nem okoz magzati rendellenességet, akkor mire való a 3 hónap felkészülés férfinál is?

Olvastam Dr Czeizel Endre Az egészséges utódokért című könyvéből a fontosabb részeket, de ez a könyv inkább megrémisztett, mint megnyugtatott, szóval inkább eltettem a francba.
Olyanokat tárgyalnak benne, hogy összefüggés van a bölcsőhalál, a rendellenességek és aközött, hogy a peteéréshez képest hány nappal előbb vagy később történt a közösülés, meg hogy melyik hónapban született a gyerek.

Olvastam olyat is, hogy a születendő gyermeket csak azok a tényezők befolyásolják, amik a szervek fejlődésének időszakában történnek.
Egy nő az idő alatt lett terhes, hogy 2 héten keresztül nyaralt, minden nap részeg volt, dohányzott és antihisztamint is szedett a meglévő bajára és ezután aggódott a gyermek egészségéért.
Az orvosa közölte vele, hogy nem lehet semmi gond, mert mert ez idő alatt még be sem tudott ágyazódni.

Az is foglalkoztat, hogy miért van manapság annyi problémás "hülyegyerek"?
Neveltetés, vagy egészségügyi oka van ennek?

Attól is tartok, hogy a pánikbetegéget örökölheti a gyerek bár anyukám pánikbeteg és a nővérem nem örökölte, csak én.
Feleségem családjában vannak mentális betegségek, de szerencsére az 5 testvér közül csak egy örökölte.
Ez inkább genetika vagy nevelés kérdése?

Egy pszichiáter azt írta nekem, mikor megkérdeztem, hogy a gyógyszerek okoznak-e gondot, hogy az nagyobb bajt okozhat a babának, ha a férfi depressziós.
De ezt meg hogyan?

Csak egy dolog vígasztal, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű vitaminokat, természetes antioxidánsokat szedek, ami mellett a sok stressz ellenére alig vagyok beteg, és egyáltalán nem szoktam fáradt lenni.
Állítólag a megfelelő mennyiségű és minőségű vitamin képes ellensúlyozni a káros dolgokat.
Egyre bizonytalanabb vagyok, nem bocsájtanám meg magamnak, ha nem tettem volna meg mindent és beteg gyerekem születik.

Köszönettel, Proksa Viktor
Tisztelt Asszonyom! dr. Czeizel Endre és én bizonyítottuk be azt, hogy a férfi ivarsejt károsodás nem tud rendellenességet közvetíteni. Ennek részleteit a Lege Artis Medicinae folyóirat 1991. évi számában találja meg. Elek Cs, Czeizel E.: Germinális Mutációk Magyarországi Felügyelete címmel. A dolgozat a világot bejárta, előadást tartottam róla Prágában, majd Sydney-ben is. Hirosíméban ls Nagaszakiban ezt a kérdést két amerikai tudós vizsgálta Neel, Shull) és egy indiai (Sankararayanan). Eredményük hasonló volt.

Dr. Elek Csaba
2024-01-12 11:38:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Spermiumokat negatívan befolyásoló tényezõk

Tisztelt Doktor Úr!

2023. júniusában kérdeztem itt Öntől, hogy
"Ha férfi rendszeresen gyógyszert szed, okozhat-e rendellenességet a babának?
Rexetint és Ataraxot szedek."

Ön azt válaszolta 2023. 06. 19.-én hogy a spermiumok károsodása sohasem okoz magzati rendellenességet. Így volt ez Hirosímában, Nagaszakin és Csernobilban is......

Ez felvetett számomra elég sok kérdést.
Azt látom, hogy nagyon megoszlik a szakemberek véleménye abban, hogy a különböző spermiumokra ható negatív tényezők a fogantatás nehezítését okozzák vagy kihathat az utódra.
A kisebbik baj, ha nehezen jön össze a baba, a nagyobb, ha beteg lesz.

Negatív tényezők például:
- gyógyszerek (volt homeopata orvos, aki szerint ezeket ki kell vezetni a szervezetemből)
- mozgásszegény életmód, ülőmunka (mostanában nem volt se időm, se kedvem mozogni viszont 8-10 órákat ültem az irodámban)
- dohányzás (napi 4-6 szál vegyesen normál cigi és hevítős cigi)
- mobiltelefon, wifi, elektroszmog (olyat is írtak, ha egészséges utódokat szeretnék, akkor ne hordjak telefont zsebben)
- stressz (az elmúlt 3 hónapban egy komoly lelki válságban voltam ez miatt, talán kezdek kijönni belőle. Egy orvos azt mondta, hogy a DNS egyéb módon is hordoz információt, ezt epigenetikának hívják és ebből kifolyólag az apát érő stressz hatással lehet az utódra)
(valahol azt írták, hogy stressz hatására úgy sérül a spermium, hogy az utód idegileg gyengébb lesz)
-fertőzések
- herék túlmelegedése (láz, szauna, termál víz)
- a stressz hatására évek óta magas a prolaktin szintem, ezért alacsony a libidóm és az elmúlt 3 hónapban ez mégrosszabb lett. Amikor nyugodt és kiegyensúlyozott vagyok, akkor viszont nincs semmi gond.
Az ilyen jellegű hormonális gondok okozhatnak gondot a gyermek egészségében?

Az igaz, hogy a petesejt válogat a spermiumok közül és hogy nem a leggyorsabb, hanem a legegészségesebb fog termékenyíteni?

Egy orvos szerint a vér-here gát relatíve védi a spermiumokat az apai szervezetet ért károktól.

Voltam genetikai tanácsadáson, ahol minden fentebb említettre azt mondták, hogy nehezített fogantatást eredményez, de kiemelték, hogy a dohányzás az rossz (napi pár szál cigi).
De ha a spermiumok károsodása nem egyenlő beteg gyermek, akkor mi vele a baj?
Rengeteg dohányos apának van egészséges gyermeke.

Kérdeztem a genetikai tanácsadótól is és több orvostól is, hogy mennyek-e spermavizsgálatra, de azt mondták, hogy felesleges, mert az nem derül ki, hogy egészséges lesz-e a gyermek, csak az, hogy mennyire vagyok termékenyítőképes.
De akkor máshol miért írják, hogy 30 %-os DNS-fragmentáció felett nő az esélye a koraszülésnek, a vetélésnek és a genetikai betegségeknek?
Ha a spermiumok károsodása nem okoz magzati rendellenességet, akkor mire való a 3 hónap felkészülés férfinál is?

Olvastam Dr Czeizel Endre Az egészséges utódokért című könyvéből a fontosabb részeket, de ez a könyv inkább megrémisztett, mint megnyugtatott, szóval inkább eltettem a francba.
Olyanokat tárgyalnak benne, hogy összefüggés van a bölcsőhalál, a rendellenességek és aközött, hogy a peteéréshez képest hány nappal előbb vagy később történt a közösülés, meg hogy melyik hónapban született a gyerek.

Olvastam olyat is, hogy a születendő gyermeket csak azok a tényezők befolyásolják, amik a szervek fejlődésének időszakában történnek.
Egy nő az idő alatt lett terhes, hogy 2 héten keresztül nyaralt, minden nap részeg volt, dohányzott és antihisztamint is szedett a meglévő bajára és ezután aggódott a gyermek egészségéért.
Az orvosa közölte vele, hogy nem lehet semmi gond, mert mert ez idő alatt még be sem tudott ágyazódni.

Az is foglalkoztat, hogy miért van manapság annyi problémás "hülyegyerek"?
Neveltetés, vagy egészségügyi oka van ennek?

Attól is tartok, hogy a pánikbetegéget örökölheti a gyerek bár anyukám pánikbeteg és a nővérem nem örökölte, csak én.
Feleségem családjában vannak mentális betegségek, de szerencsére az 5 testvér közül csak egy örökölte.
Ez inkább genetika vagy nevelés kérdése?

Egy pszichiáter azt írta nekem, mikor megkérdeztem, hogy a gyógyszerek okoznak-e gondot, hogy az nagyobb bajt okozhat a babának, ha a férfi depressziós.
De ezt meg hogyan?

Csak egy dolog vígasztal, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű vitaminokat, természetes antioxidánsokat szedek, ami mellett a sok stressz ellenére alig vagyok beteg, és egyáltalán nem szoktam fáradt lenni.
Állítólag a megfelelő mennyiségű és minőségű vitamin képes ellensúlyozni a káros dolgokat.
Egyre bizonytalanabb vagyok, nem bocsájtanám meg magamnak, ha nem tettem volna meg mindent és beteg gyerekem születik.

Köszönettel, Proksa Viktor
Tisztelt Asszonyom, egyik gyógyszer sem magzatkárosító. Azok elhagyása viszont súlyos veszélyeket hordoz a szülés után mind az anya, mind a magzata számára. Kérem védje meg önmagukat az orvosi tudatlansággal szemben.

Dr. Elek Csaba
2024-01-12 11:32:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
Azt szeretném megkérdezni, hogy rühesség kezeléseként az ágyat, széket, szőnyeget, függönyt be lehet-e fújni Bio-Kill-el, vagy egészségre ártalmas?
Köszönöm szépen
Tisztelt Olvasónk! Kellő szellőztetés mellett nem ártalmas, ugyanakkor a kellő szellőztetés is elegendő. A paraziták ui gazdaszervezet nélkül 48 óra után elpusztulnak. Ha még nagyobb biztonságot szeretne, inkább az érintett textíliák átvasalása, vagy átgőzölése javasolt.

Dr. Elek Csaba
2024-01-11 10:09:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Nehézség

Tisztelt Doktor úr!

Tavaly év elejétől magánéleti majd családi problémák miatt az egészségem rohamosan leromlott. Folyamatos bélrendszeri problémák és székrekedés, nem tudok enni mert egy része mindig bentmarad. Nem találtak semmit csak kicsit gyulladásos. (...) Nem tudtam a konfliktusokat rendezni se elengedni, bárhogy próbáltam. Az a kérdésem, hogy milyen homeopátiás szert tudna javasolni? Most kipróbálom a Siliceát, ott találtam ilyen tüneter. Egyébként nem szedek homeopátiás szereket. Köszönöm, Veronika
Tisztelt Asszonyom! Diagnózis nélkül semmit. Először meg kellene vizsgálni, hogy a stressz milyen szervi elváltozásokat okozott. A kivizsgálás megszervezése a háziorvos feladata. A megfelelő kezelés elmulasztása sokkal veszélyesebb bármilyen betegségnél.

Dr. Elek Csaba
2023-11-27 09:12:26
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor úr!
Pszichés gyógyszerről, szakorvostól 5 évre szóló felírási javaslatot kaptam. (Háziorvos részére.) Ilyen létezik? Ilyen hosszú időre szóló?
Előre is köszönöm!
Tisztelt Asszonyom! Ez a diagnózistól és a gyógyszertől függ. Előreláthatóan 5 évnél tovább elhúzódó betegség és kezelés változtatás szükségtelensége esetén lehetséges.

Dr. Elek Csaba
2023-11-23 09:07:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
Agomelatin tartalmú gyógyszert kapok, hol papír receptre, hol felhőbe írva. De már csak normatívra tudta múltkor fölírni a szakorvos, legutóbb, nem Eü emeltre. Ezt én nem értem, hiszen szakorvos jogosult eü emeltre írni, és úgy nem kerül tízszer annyiba a gyógyszer! Azt mondta, csak normatívra, vagy közgyógyra tudja fölírni, mert csak ezek a lehetőségek voltak a felhőben. Ezt én nem értem. Ön is azt mondja, hogy nincs más lehetőség? (Mert nincs közgyógy igazolványom, nem is vagyok jogosult, akkor hogy kapm meg a gyógyszert, én nem tudok normatív árat fizetni érte. Kérem, mi a véleménye?
Köszönöm előre is!
Tisztelt Asszonyom! Az egyes gyógyszerek támogatása akár naponta is változhat, ez meg is jelenik a rendelőnk számítógépes felületén. Ha egy gyógyszernek megszűnik a támogatása, más, helyettesítő szert kell keresni

Dr. Elek Csaba
2023-11-21 13:55:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

norcolut

Kedves Doktor úr!
Az előző hónapban norcolutot szedtem, hogy pár nappal elcsúsztassam a menstrációmat, így 19-e helyett 24-én jött meg. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben a következő menstráció várható időpontját a 19-éhez vagy a 24-éhez kellene számolnom?
Előre is köszönöm
Természetesen 24-hez képest...

Dr. Elek Csaba
2023-11-08 07:06:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja