SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kismamák egyik legnagyobb félelme: mit tegyünk, hogy ne kerüljön széklet a szülőágyra?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-07-06
Az, hogy szülés közben a béltartalom egy része a nagy erőlködéstől a szülőágyra kerülhet (magyarul az anya odakakil) tabu témának számít a kismamák között. Többségük hallott már róla ezt-azt, de érthető módon nem kérdezi körbe erről a már szült ismerőseit.
Hogy minden kismamában felmerül a gondolat várandóssága során, az viszont biztos. Következzen néhány tanács azoknak, akik szeretnék elkerülni ezt a kellemetlen - de egyébként teljesen természetes - esetet.
A kismamák egyik legnagyobb félelme: mit tegyünk, hogy ne kerüljön széklet a szülőágyra?

1. Beöntés

Magyarországon a szülészetek többségében még mindig rutineljárásnak számít a vajúdás kezdetén adott beöntés. A gyakorlat szükségességét azzal szokták magyarázni, hogy így kisebb annak a veszélye, hogy a kismama a szülőágyra piszkít. Az esélyt valóban csökkenti, de ahogy a beöntés sem biztosíték arra, hogy nem fog baleset történni, úgy az ezt a módszert nem alkalmazó kórházakban sem csinál a szülőágyra minden nő.
Ha a választott intézményünkben kérésre sem adnak beöntést, de mi szeretnénk, vásároljuk meg a patikában jó előre az ehhez szükséges eszközt, és egyedül vagy a párunk segítségével végezzük el a műveletet.
 

2. Gyors reakció

Sokak számára kezdődik a vajúdás sürgető székelési ingerrel vagy hasmenéssel. Ezt jó jelnek is vehetjük, hiszen így a szervezetünk természetes módon kímél meg bennünket a szülőágyon történő kellemetlen balesetektől. Menjünk ki a vécére azonnal, amint szükségesnek érezzük, mert később lehet, hogy már kevésbé lesz rá erőnk.
Számítsunk azonban arra, hogy lehet, hogy félreértettük a testünk jelzéseit. A szülési fájdalom hasonlít egy rendkívül erős bélgörcsre, ha pedig már a baba feje is úton van lefelé, könnyen lehet, hogy őt érezzük. Ha az ismerős jellegű fájdalom és az erős nyomás ellenére nem sikerül vécézni, azonnal szóljunk a szülésznőnek, mert itt a kitolás ideje!
 

3. Kerüljük el a székrekedést

Legalábbis próbáljuk meg. A kismamák jelentős része küszködik székrekedéssel a várandóssága alatt, ami egyes vaskészítmények hatására még rosszabbodhat is. Mégis lehetőleg tegyünk meg mindent a kellemetlenség elkerülése érdekében, főleg ahogy közeleg a szülés ideje. Együnk könnyű, magas rosttartalmú ételeket, mozogjunk, amennyire bírunk, és igyekezzünk rendszeres időközönként vécére járni. A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásáról se feledkezzünk meg.
 

4. Kúp

Székrekedés esetén – vagy ha csak félünk, hogy baleset történik – használjunk a vajúdás kezdetén glicerines kúpot. Sokkal jobb hatásfokkal és hamarabb működik, mint a szájon át szedhető készítmények, és kevésbé kellemetlen megoldás, mint a beöntés.


5. Nyugalom! – Ne törődj vele

A szülőágyra piszkítás a világ egyik legtermészetesebb dolga. Minden elővigyázatosságunk ellenére is előfordulhat - az egészségügyi személyzet naponta többször lát hasonlót. Ne izguljunk miatta, főleg ne a kitolási szakaszban – már csak azért sem, mert ha feszültek vagyunk, annál nagyobb az esélye annak, hogy odasikerül valami „nem odaillő”. Semmi másra ne koncentráljunk, mint a csodára, ami éppen történik velünk – a jelenlévőket sem fogják érdekelni az egyéb részletek, te se aggódj miattuk!

Fotó: Raphael Goetter / flickr

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
A szerkesztő ajánlja