SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Természetes szülés kontra kórházi szülés

Kerékgyártó Andrea [cikkei] - 2017-06-12
Mennyiben befolyásolják a későbbi életünket a születésünk körülményei?
Természetes szülés kontra kórházi szülés

„Megsokasítom terhességed kínjait. Fájdalmak közepette szülöd gyermekeidet.” - ez a Biblia részlet ugrott be elsőként az On the spot, 9 hónap alatt a föld körül című lenyűgöző dokumentumfilm-sorozatot nézve. A világ különböző tájain forgatott, sokszor teljesen eltérő szüléstörténetekben az egyetlen közös pont, amelyen minden egyes asszony osztozik a kegyetlen kín, mellyel világra hozza a gyermekét.

Bár igazán találó a bibliai részlet, valójában evolúciós átok a gyötrelmes, nehéz szülés, amiben az emberi fajnak része van. Azzal, hogy őseink felegyenesedtek, nyertünk ugyan két kezet, amely igen hasznos a mindennapokban, de egyben a medencecsontunk is átrendeződött, ami igencsak megnehezíti a várandósságot és a szülést.

A sokak számára már-már elviselhetetlen fájdalmat leszámítva, mely minden anya sorsa, hatalmas különbségek vannak a világ különböző tájain lezajló szülések között. Végignézve egy háborítatlan, természetes szülést a világ egyik leghíresebb bábájával azon tűnődtem, hol siklott ennyire félre a civilizált társadalmak szülési protokollja.

A nyugati kultúrában viszonylag sok a férfi szülész-nőgyógyász. Azokban a társadalmakban, népcsoportokban viszont, ahol még őrzik az ősi hagyományokat, kizárólag asszonyok segédkeznek a szülésnél. Olyanok, akiknek már az dédanyjuk is bába volt és a tudás anyáról lányára szállt az évek során. Olyan asszonyok, akik maguk is többgyermekes édesanyák, így pontosan tudják, hogyan tudnak a leghatékonyabban segíteni a vajúdó, szülő nőknek.

A legszembetűnőbb különbség a természetes és a kórházi szülések között a vajúdási-szülési pozitúra. Egy afrikai vagy mexikói asszony sétálva, ringatózva vajúdik, miközben a bába a hasát és a derekát gyakorlott mozdulatokkal masszírozza. Érdekes volt látni, ahogy egy kendővel rázogatják a várandós nő pocakját, ezzel serkentve a magzatot arra, hogy egyre lejjebb ereszkedjen a szülőcsatornában. Egy hagyományos úton szülő nő szinte biztos, hogy állva, guggolva, esetleg négykézláb hozza világra a gyermekét. Logikus, hiszen így segít leginkább a gravitáció.

Ezzel szemben a civilizált világban, kórházi körülmények között mi történik? Szerencsétlen nőket lefektetik, a legtöbb esetben a karjukba infúziót kötnek, a lábukat kengyelbe kényszerítik és ilyen természetellenes pózban, szinte kifeszítve kell megszülniük a gyermeküket.

A már említett világhíres bába arról beszélt, milyen káros hatásai vannak a civilizációnak a nők várandósságára és szülésére. Az, hogy a kismamákat folyamatos vizsgálatoknak vetik alá, és gyakorlatilag 9 hónapon át azzal riogatják őket, hogy milyen betegségek és problémák állhatnak fent velük és a babával kapcsolatban, beleég a tudatukba és nagyban megnehezíti a szülést. A hatalmas tapasztalattal rendelkező asszony azt mesélte, sokkal könnyebben szülnek azok a nők, akik nem tudnak olyan sok információt a szüléssel kapcsolatban. Ugyanis sokkal könnyebben tudnak kapcsolatba lépni az ősi, ösztönös belső tudásukkal, ami nagyban megkönnyíti a szülést.

Anyukám azt mondta, hogy sajnálja a mai kismamákat, amiért ilyen hatalmas információáradattal kell szembenézniük a várandósságuk ideje alatt. A nővéremmel és velem együtt ő is végigizgulta a rengeteg vizsgálatot, amikor babát vártunk. Elmesélte, hogy az ő idejében még boldog tudatlanságban csinálták végig a 9 hónapot a kismamák. Fel sem merült bennünk, hogy a babájuknak vagy nekik bármi bajuk lehetne.

A rengeteg ilyen-olyan csodavizsgálat ellenére a mai napig születnek beteg babák. Több olyan esetről is tudok, ahol az anyukával közölték, hogy Down-kórós lesz a gyereke, szakíttassa meg a terhességét. Ők azonban vállalták a beteg gyereket, aki végül teljesen egészségesen látta meg a napvilágot. Ennek az ellenkezője történt meg egy ismerős anyukával. Neki minden eredménye tökéletes volt, mégis Down szindrómás gyermeke született. Felvetődik hát a kérdés: mennyiben segíti és mennyiben hátráltatja a várandósságot a temérdek előírt vizsgálat?

Korábban úgy tartották, hogy az ember nem emlékszik vissza a három évnél fiatalabb éveire. Újabb kutatások azonban bebizonyították, hogy a születésünk körülményei igen mély nyomokat hagynak a lelkünkön, sőt már az anyaméhben eltöltött idő is kihatással van a későbbi személyiségünkre.

Mi, civilizált emberek többségében neurotikus, depresszióra hajlamos, a boldogságra már-már képtelen egyedek vagyunk. Nem tudunk örülni a temérdek jónak és szépnek, ami körülvesz bennünket. Bizonyára igen összetett a kórkép, de egy-egy szinte már traumatikus kórházi szülést látva újra és újra felmerül bennem a kérdés: mennyiben okolható a lelki bajainkért az, hogy ilyen mértékben elvesztettük a kapcsolatot az ősi, emberi mivoltunkkal? Vajon boldogabb lenne a társadalmunk, ha a világrajövetel nem egy mesterséges, művi beavatkozás lenne, hanem egy csodaszép és egyben fájdalmas rítus? Kiegyensúlyozottabbak lennénk, ha a várandósságot nem betegségként kezelnénk, hanem egy természetes állapotként?
Emlékszem, a várandósságom idején ahányszor felkerestem az orvosomat, minden egyes alkalommal így kezdte: „Na, panaszkodjon!” Mintha valami szörnyű kórsággal küzdenék. A ma használatos terhesség szóból is csak úgy árad a negatív energia. Mennyivel szebb volt, ahogy elődeink nevezték a babavárás időszakát. Ők még úgy emlegették: áldott állapot.

Már minden kétséget kizáróan bebizonyították, hogy a tudatalattink mindent elraktároz, ami a fogantatásunk után történik velünk. Leendő kismamák! Kívánom, hogy ne terhesek legyetek, hanem áldott állapotba kerüljetek! És a várandósságot ne betegségként éljétek meg, hanem - a sok-sok nehézség ellenére - mint az életetek legszebb, legmisztikusabb időszakát. 

Forrás: Lányomnak az életről 
Kép: Parentingupstream / Pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja