SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Bizarr trendek a méhlepény körül - Veszélyes lehet a lótusz szülés?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-06-08
A természetes, mindenfajta beavatkozástól mentes szülés reneszánszát éli. Amerikában egyre több anya fejlesztette ezt olyan szintre, hogy még a köldökzsinórt sem engedi elvágni gyermekén. A témát a Cafemom vette górcső alá.
Bizarr trendek a méhlepény körül - Veszélyes lehet a lótusz szülés?

A lótusz szülésnek nevezett mozgalom hívei szerint a köldökzsinór elvágása helytelen gyakorlat, mivel így erőszakot teszünk az újszülöttön. Az ezt követő anyák a babán hagyják a méhlepényt, amíg a köldökzsinór elszáradása folyamán az magától le nem esik. A placentát egy kis kosárba teszik az újszülött mellé, esetleg pólyába csavarják. A száradási folyamat felgyorsítása érdekében gyakran lepik be sóval, a keletkező kellemetlen szagokat pedig illóolajok használatával próbálják elkerülni.

Az Instagramot és egyéb közösségi oldalakat ellepik az erről szóló fotók és az anyák megható vallomásai arról, mennyi örömet lelnek a szülésnek ebben a módjában, az orvosok azonban kevésbé lelkesek. Az angol Királyi Szülészeti- és Nőgyógyászati Kollégium 2008-ban még úgy foglalt állást, hogy a lótusz szülés belefér az nők saját testük feletti rendelkezési szabadságába, ám megemlítették, hogy az el nem távolított placenta gyulladást okozhat a baba szervezetében.

2012-ben azonban egy népszerű orvos és blogger, Dr. Amy Tuteur már a valaha volt legkiszámíthatatlanabb szülési gyakorlatnak nevezte a lótusz szülést, hozzátéve, hogy „ennek a bizarr módszernek semmiféle egészségügyi előnye nincs, viszont rengeteg a kockázata, főleg az által, hogy nagyon megnöveli a gyulladás esélyét.” 

Szakmai támogatók nélkül azonban nem virágozhatna a mozgalom. A négygyerekes ausztrál orvosnő, Dr. Sarah Buckley könyvet is írt a saját lótusz szüléséről Gyengéd szülés, gyengéd anyaság. Orvosi útmutató a természetes szüléshez, és a gyengéd gondozási módszerekhez címmel. Szerinte a méhlepény, ha így hagyják, három-hat nap alatt válik el az újszülöttől. Egy Mary Ceallaigh nevű dúla pedig a módszer két fajtájáról ír a honlapján: az egyik szerint a köldökzsinór a szülést követő négy-hat órán belül elvágható, a másik pedig az, amely ezt egyáltalán nem engedi, és szerinte szintén hosszú múltra tekint vissza.

A módszer ellenzői szerint a természet megfigyelése által könnyen megcáfolható a méhlepény megtartásának létjogosultsága. Az állatok ugyanis szülés után igyekeznek tőle mielőbb megszabadulni: a köldökzsinórt elrágják, a méhlepényt megeszik, néha még isznak is a magzatvízből. Ennek legfőbb oka, hogy a szülés nyomai oda ne vonzzák a ragadozókat, de kutatók szerint ezek a szövetek olyan jótékony anyagokat is tartalmaznak, amelyek segítik a regenerálódást, felkeltik az utódgondozási ösztönt, és megakadályozzák a szülés utáni depresszió kialakulását.
Ez már a modern anyák figyelmét is felkeltette, ezért – bár a friss elfogyasztásához keveseknek van gusztusuk – egész iparág épült a placenta porrá őrölt formában kapszulaként való terjesztésére. (Kapcsolódó cikkünk: Megenni a méhlepényt - Új trend?)

Kínában régóta használnak juhok méhlepényéből készült kozmetikumokat, mivel gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. Óvatosnak kell azonban lenni vele, mert kísérletek igazolták, hogy kislányoknál korai nemi érést okoznak ezek a készítmények.

Kevésbé bizarr, és a világ több pontján máig élő hagyomány a placentának egy fa alá ültetése. Ausztráliában, Új-Zélandon vagy Malajziában, a kórházban fel is ajánlják az anyáknak, hogy a lepényt hazavihetik magukkal.

Bár Magyarországon a lótusz szülés nem jellemző, volt már rá példa, mások pedig lefagyasztva terveznek homeopátiás gyógyszert készíteni a placentából.

Mit gondolsz a szokatlan módszerekről - kipróbálnád valamelyiket?

Fotó: Angie Draiville/FREEIMAGES

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja