SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Minden, amit a CTG vizsgálatról és eredményről tudni kell

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-11-04
Mikor és miért van szükség CTG-vizsgálatra? Mit figyelnek vele? Mikor normális a baba szívhangja, és mire utalhat, ha az átlagtól magasabb vagy alacsonyabb? Mi a különbség a CTG és az NST között? Mit olvashatunk ki a CTG-vizsgálat eredményéből? Ezeket vesszük most sorra.
Minden, amit a CTG vizsgálatról és eredményről tudni kell

Mi is pontosan az a CTG-vizsgálat? 

A CTG-vizsgálat, más néven kardiotokográfia során a baba pulzusszámát és a méhösszehúzódásokat figyelik a szülés előtt. 

A terhesgondozás alatti vizsgálatok egyik utolsó lépése. Általában a terhesség harmadik trimeszterében végzik, kötelező szűrővizsgálat. 

A CTG-vizsgálat alatt nemcsak nyugalmi állapotban figyelik a szívverést, hanem akkor is, amikor mozog a magzat. Amikor ugyanis ficánkol a baba, akkor jobban ver a szíve, magasabb lehet az érték. Fontos, hogy ne csak akkor végezzék a CTG-t, amikor alszik a pici - ha ez előfordulna, akkor meg kell ismételni a vizsgálatot egy rövid időn belül. 

A magzat szívverése percenként 120 és 160 között ingadozik. Fontos, hogy legyenek kilengések benne.


A CTG-vizsgálat menete

A vizsgálat maga teljesen fájdalommentes, és nem jár semmilyen kockázattal, biztonságos mind az anya, mind a baba számára. 

A CTG-vizsgálat során a kismama hasára két érzékelőt helyeznek, amit egy övvel rögzítenek. Az egyik érzékelő méri a baba szívverését, a másik pedig az összehúzódásokat. A vizsgálat általában 20 percet vesz igénybe, ülő vagy oldalt fekvő pózban szokták végezni. Az eredmény két görbén lesz látható. 

Ezt a vizsgálatot általában a terhesség 36. hetétől heti rendszerességgel végzik egészen a szülésig. Bizonyos esetekben szükség lehet arra is, hogy gyakrabban ellenőrizzék a babát CTG-vizsgálattal. 

Például abban az esetben, 

  • ha túlhordtad a babát,
  • ha keveset mozog a magzat,
  • ha szövődményekkel jár a terhesség,
  • ha komplikációk voltak a korábbi terhességed/terhességeid alatt,
  • ha bizonyos egészségügyi problémák - például magas vérnyomás - jelentkeztek a várandósság alatt,
  • ha alacsony a magzatvízszint.
     

Terheléses CTG-vizsgálat

A terheléses CTG-vizsgálatok alatt a méh és a méhlepény vérkeringése a fizikai terhelésnek köszönhetően egy kicsit visszaesik. Fizikai terhelés lehet valamilyen torna vagy guggolás, szobakerékpározás, lépcsőzés is. Alkalmazhatnak még méhösszehúzó oxitocin terhelést, vagy az emlő stimulációjára kialakuló méhösszehúzódást, úgynevezett emlő stimulációs tesztet.

Ezt a vizsgálattípust ma már általában az ultrahangos keringésvizsgálattal szokták helyettesíteni.


A CTG-vizsgálat célja

A vizsgálat segítségével a magzat méhen belüli állapotáról kaphatnak képet az egészségügyi szakemberek. 

Ha a magzat oxigénhiányos állapotban van, akkor átmeneti lassulás jelentkezhet a magzati szívfrekvenciában. 
 

Az NST és a CTG-vizsgálat közötti különbség

Az NST-vizsgálat tulajdonképpen egy CTG, amit nyugalmi állapotban végeznek, és ahol a kismamának egy nyomógomb segítségével kell jeleznie a baba mozgásait. 

Ahhoz, hogy a magzatot mozgásra késztessék, nem használnak gyógyszert, de egy pár dolgot érdemes előtte megtenni. A vizsgálat előtt például ajánlott enni és inni valamit, hogy mozgásra bírjuk a babát.
 

A CTG-vizsgálat eredménye

A CTG-vizsgálat háromféle eredményt mutathat, ezek a következők: 

  • Reaktív: ez azt jelenti, hogy a baba szívritmusa a várt mértékben megemelkedik minden magzatmozgás után. 
  • Suspect, vagyis gyanús: ilyenkor nincs jele annak, hogy valamilyen kóros folyamat állna fent, de a görbén vannak eltérések. Ennek az is lehet az oka, hogy a baba alszik, ezért nem aktív. Ilyenkor a vizsgálatot érdemes megismételni egy rövid idő múlva.
  • Nem reaktív: ebben az esetben a magzatmozgások után a baba szívfrekvenciája nem emelkedik. A görbén kóros értékek látszódnak. Ez oxigénhiányra utalhat. 


A CTG-eredmény adatai

A CTG-eredményen a felső csík jelöli a magzat szívhangjának változását, míg az alsó mutatja a méhösszehúzódásokat. 

120 és 160 közötti érték számít normális szívhangnak nyugalmi állapotban. Ha a baba nagyon ficánkol, akkor ennél egy kicsit magasabb érték még elfogadható, ennél alacsonyabb azonban már bajt jelez. 

A méhösszehúzódások értékei relatívak, hiszen van, aki kisebb összehúzódások mellett is világra tudja hozni gyermekét, míg más számára a nagyobbak sem olyan fájdalmasak. 


A magzati szívhang eredményei

Az eredmény akkor számít jónak, ha vannak benne kilengések, és 120-160 között változik a szívhang. A CTG-t akkor érdemes elvégezni, amikor a magzat ébren van. Ha úgy érezzük, hogy nem mozog a baba, akkor szóljunk inkább a szülésznőnek, hogy segítsen megmozgatni a hasunkat, járkáljunk vagy együnk valamit, hogy felébredjen. 

Ha a szívhang tartósan 160 fölött van, az azt jelenti, hogy valami nincs rendben a magzattal, valami miatt nem érzi jól magát. Ilyenkor egy kivizsgálásra van szükség, hogy megállapítsák a pontos okot. 

Ha a szívhang 120-nál alacsonyabb, az azt jelenti, hogy nem kap elég oxigént a baba. Ilyenkor ellenőrzik a köldökzsinór áramlását ultrahang-vizsgálattal. Ha pedig a méhösszehúzódások miatt esik le a szívhang, és ez szülés közben történik, akkor a baba érdekében császármetszésre van szükség. 

Ha a szívhangban egyáltalán nincsenek kilengések, vagyis stabilan egy értéket mutat, az is jelenthet problémát. Persze előfordulhat az is, hogy egyszerűen csak aludt a baba, ezért érdemes a vizsgálatot egy kicsit később megismételni. Ha azonban még akkor sem változik az érték, és érezhetően nem mozog a magzat, az bajt is jelezhet, utalhat például oxigénellátási problémákra. 

Ha a vonalban kihagyások vannak, az nem azt jelenti, hogy bizonyos időszakokban nem ver a szíve, hanem azt, hogy annyit mozgolódik, hogy az eszköz nem érzékeli a szívhangot. Ilyenkor tehát nem kell aggódni. 

 

Amennyiben CTG-vizsgálat előtt állsz, nem kell aggódnod: a vizsgálat egyáltalán nem fáj és semmilyen kellemetlenséggel nem jár. Fontos, hogy alávesd magad a szükséges vizsgálatoknak, mert esetleg ha baj van, akkor így időben ki tud derülni, és az orvosok tudnak segíteni, hogy minden rendben legyen veled és a kisbabáddal is. 

Gondtalan, boldog babavárást és könnyű szülést kívánunk!

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja