SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Télen is előzzük meg a gyermekbaleseteket!

Családinet [cikkei] - 2010-01-22
A téli hóesés számtalan sportolási- és játéklehetőséget biztosít a gyermekek és a felnőttek számára egyaránt. A játékba belemerült gyermekeket azonban számtalan baleseti forrás veszi körül.
Télen is előzzük meg a gyermekbaleseteket!

Nincs is szebb, mint a frissen lehullott hó, amely szánkózásra, sétára, hógolyózásra vagy hóemberépítésre csábít. A síelés, korcsolyázás vagy snowboardozás tetőtől-talpig átmozgatja a testünket, a friss levegő pedig felfrissít.

Az alábbiakban dr. Krivácsy Péter, a Budai Egészségközpont gyermekgyógyász szakorvosa ismertet néhány gyakori téli gyermekbalesetet, illetve hasznos tanácsokat is ad a szülők számára.

„A gyermekek számára minden évszak tartogat balestei veszélyforrást. A csúszós utak, a téli sportok azonban kockázatosabbak az akadályokat nem ismerő gyermekek számára. A játék hevében ugyanis nem veszik észre a bajt, így hamar bekövetkezhet egy kisebb-nagyobb sérülésekkel járó baleset. Sajnos nem lehet őket mindig szem előtt tartani, és megelőzni a problémát, de a szülők néhány hasznos tanáccsal segíthetik őket” - mondta a doktor úr.


A szánkózás vagy korcsolyázás során előforduló esések gyakori következménye a végtagsérülés, ami többnyire zúzódás, de súlyosabb esetben lehet ficam vagy akár csonttörés is. Ritkábban előfordul, hogy a gyermek nem „ússza” meg ennyivel, és akár agyrázkódást is szenvedhet, de a súlyos gyermekkori sérülések nagyobb részéhez gyakran koponyasérülés is társul. Minden ilyen esetben érdemes orvoshoz vinni gyermekünket!
Nagyon sokan a természetes vizeken kialakult jégtakarón hódolnak a korcsolyázásnak. Ahhoz, hogy a jégréteg alkalmas legyen a sportolásra, meg kell várni, hogy kellő vastagságú legyen, és minden esetben csak akkor merészkedjünk rá, ha engedélyezett! Erre mindig figyelmeztessük a gyermekeket is! Ha gyermekünk ruhája vizes lesz, először a nedves ruhadarabokat cseréljük szárazra, majd mindenképp vigyük őt meleg helyre.
A szülőknek minden esetben elsődleges feladata, hogy a gyermeküket megnyugtassák és kiderítsék, hogy milyen sérülés történt. A szem- vagy a komolyabb fejsérülés esetén mindenképp orvosi segítségre van szükség!

„Fontos felhívnunk továbbá gyermekeink figyelmét arra, hogy a csúszós utakon az autósok nem tudnak olyan hirtelen megállni, mint száraz útviszonyok között. Ezért minden alkalommal, amikor átkelnek az úttesten, alaposan nézzenek körül, és enélkül még véletlenül se lépjenek le a járdáról! Törekedjünk arra, hogy a téli szünidőt és a friss hóesést sérülés nélkül vészeljük át” - tette hozzá a doktor úr.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
A szerkesztő ajánlja