|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Már kaptam választ Öntől egy kérdésemre, amelyet ezúton is köszönök. Ahhoz kapcsolódóan lenne még egy kérdésem. Gyorsan leírom újra a lényeges információkat: tehát kisfiam 2008. január 2-án született, TGYÁS-t, GYED-et, majd GYES-t igényeltem vele, ami 2011. január 2-án járt le. Most a második babát várom, aki előreláthatólag 2011. június végén születik. A GYES után a 3 év alatt felhalmozott szabadságaimat vettem ki, majd ezek után eljövök táppénzre (dolgozni már nem megyek vissza). Kérdésem az lenne, hogy mi lesz esetemben a táppénz alapja? A 2011. évi minimálbér vagy a szerződés szerinti bérem? 2010-ben csak GYES-t kaptam, nem dolgoztam.
2005 óta folyamatos a munkaviszonyom, bruttó fizetésem: 250 000 Ft.
Még olyan kérdésem lenne, hogyha az apuka nem vette igénybe a gyermek után járó pótszabadságot (évente 2 nap) a gyermek születése óta egyik évben sem, akkor azt számomra kiadhatják most a felgyülemlett szabadságokkal együtt?
Köszönöm előre is a válaszát!
Adott évre járó szabadságot az adott évben lehet igényelni. Nagyon jó fejnek kell lennie a munkáltatónak ahhoz, hogy egy korábbi évre figyelembevegye.
A minimálbér alapján számolódó gyedről lenne kérdésem. Nem ismerem ezt az átmeneti szabályt, amire már többször hivatkoztál, remélem, hogy engem nem érint, kérlek, erősíts meg ebben. Harmadik babámat várom, várhetóan augusztus végén fog megszületni.
Előzmények: 2006 12. 14-én és 2008. 11. 13-án szültem, 2006 augusztusától vagyok itthon táppénzen, majd tgyáson, gyeden, ismét táppénzen, tgyáson és gyeden, majd 2010. május 15-étől visszakerültem állományba, elkezdtem kivenni az összegyűlt szabikat. Ezt többször megszakította rövid táppénz és gyáp, 2010-ben 194 bérezett napom gyűlt össze. 2011-ben január 10-ig szabin, majd január 31-ig betegszabin voltam, februártól táppénzen vagyok. Fizetésem 657000 Ft.
Én úgy gondolom, hogy ezek alapján 2011 augusztus-szeptembertől kezdődően korlátlan tgyást kapok majd, de a gyeddel bajban vagyok, mivel az csak 2012-ben kezdődik majd. Kaphatok ezek alaján maximum gyedet a gyerek 2 éves koráig, vagy kell még ehhez néhány nap szabit kivennem? Sokszor segítettél már, kérlek segíts most is.
Köszönettel:
Zsuzsa
A gyedjogosultságod azt hiszem 2 éves korig végig tart, de ebben a témában még mindig kicsit bizonytalan vagyok.
Jelenleg 26 hetes várandós vagyok. Dec közepén lejárt a gyesem, vettem ki szabikat, de még tartalékoltam 10 nap szabit + a 15 nap betegszabit, mert jelenleg dolgozom elvileg 2 hónapot, május közepéig, hogy meglegyen a 180 napom a Tgyáshoz meg a többiekhez. Júni végére vagyok kiírva. Az új rendelkezés szerint a kismamák betegszabiját elveszik, tehát nem számolhatok azzal a 15 nappal, amit egyébként az időszak végére tartogattam? Mert a táppénz ugye nem érvényes biztosított nap a 180 naphoz. Vagy ha náthával (tehát nem terhességi problémával) megyek betegszabira májusban utána meg még szabira, akkor ki tudom így tölteni ezt az időszakot anélkül hogy további 3 hetet kelljen dolgoznom?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
a dolgozó anyuka
Úgyhogy ha teljesen biztosra akarsz menni és nem akarod a korlátlan tgyásodat attól függővé tenni, hogy mennyire tudom jól, és ha én jól tudom, akkor az orvos is jól fogja-e alkalmazni, akkor vagy most írasd ki magad 3 hétre, utána munka és szabi a 180 nap eléréséig, vagy április 29. péntektől induljon a betegállomány és mielőtt átcsapna táppénzbe, szabira váltasz.
Tisztelt Szakértő!
4 hónapos a kisbabám. Kénytelen vagyok elhelyezkedni.
Kérdésem az alábbi lenne:
1. A munkáltatóm köteles nekem munkát biztosítani?
2. Ha nem akkor máshol fogok elhelyezkedni. Ebben az esetben az első munkahelyemen fizetés nélküli szabadságot kell kérnem 3 évre? Az új helyemen a munkaszerződésben főállásként, vagy mellékállásként tudok elhelyezkedni? Valamint az érdekelne még, hogy a 3 év elteltével jogosult leszek az első munkahelyemről járó szabadságra ha nem veszem ki az új munkahelyemen az összeset?
Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
A szülési szabadság megillet, de nem vagy köteles igénybe venni. Utána fizetés nélküli szabadságot sem vagy köteles igényelni, hogy otthon babázz, ez mind a Te döntésed, hogy élsz-e a jogszabály biztosította lehetőségekkel. Ha nem, mert dolgoznál, akkor a munkáltató munkaviszonyból származó legfontosabb kötelezettsége, hogy foglalkoztasson, vagyis munkát adjon - a szerződésben lévő paraméterek szerint (munkakör, munkaidő, munkabér).
A Munka Törvénykönyve mindenféle kedvezményeket biztosít az ilyen kicsi baba mellett dolgozóknak, amiket most azért nem vágok, mert évek óta nem volt rá kíváncsi senki, annyira ritka, hogy valaki pár hónapos gyermekkel visszamenjen. De van pl olyan, hogy szoptatási munkaidő kedvezmény, napi valamennyi idő, amit nem kell ledolgozni, de bér jár rá.
Elméletileg megteheted, hogy fizetés nélküli szabadságot igényelsz gyermekgondozáshoz és az eredeti helyről és emellett máshol elhelyezkedsz. A szabadság mindkét jogviszonyban külön-külön megillet, úgyhogy bármennyit veszel ki az új helyen, a régiben ettől függetlenül jár a szabadság a szülési szabadságra és az utána következő fizetés nélküli szabadság 1. évére a szabadság.
Biztos, hogy utánajártál miden pénzhezjutási lehetőségnek, mielőtt egy ilyen pici babát bölcsibe adsz? Szívesen segítek, ha tudok, hogy megnézzük, milyen jogcímen lehet valamilyen pénzt kapni, csak ehhez részletek és jövedelemre vonatkozó adatok kellenek.
A segítségére lenne szükségem:
2009. július 3-ától dolgoztam (előtte 4 évig főiskolára jártam), sajnos határozott idejű volt a szerződésem, ami 2010.12.31-én lejárt. Bérem bruttó 122 ezer ft volt. Jelenleg első kislányommal vagyok itthon Tgyás-on. Lányom 2010.12.25-én született. Előtte táppénzen voltam 2010.09.06-tól a szülésig, aminek első 15 napja betegszabi volt.
A kislányom 2 éves kora körül szeretnénk kistestvért.
A kérdésem a következő lenne: Van-e valamilyen megoldás arra, hogy a második babával is jogosult legyek tgyás-ra, ill. gyed-re? Vagy teljesen esélytelen a dolog?
Nem vagyok benne biztos, hogy jól tudom-e, hogy az előzetes biztosítási időbe beleszámít a biztosítás megszűnését követő tgyás, gyed.
Nagyon várom válaszát!
Evi
A következő problémával kapcsolatban szeretném a segítségét kérni:
2010. május 20-án lombik program keretein belül megszületett első gyermekünk. A beavatkozás 2009. augusztus 21-én volt - és mivel már szinte egy egész kálvária állt mögöttünk – úgy döntöttünk, hogy a szülésig táppénzen leszek. Tehát 2009. aug. 20-tól 2010. május 19-ig táppénzen voltam, majd május 20-tól (a gyermek születésétől) tgyás következett, majd nov. 4-től jelenleg is gyeden vagyok.
Van még lehetőségünk második gyermek vállalására, mivel maradt 1 db úgynevezett fagyibabánk, aminek a beültetésével szeretnénk megpróbálkozni. Úgy szeretnénk, hogy a második babával is ugyanezt a járandóságot kapjam, tehát folyamatos legyen. A két gyermek között nem mennék vissza dolgozni.
Egy bankban dolgozom, szerencsére a maximum gyedet kapom, ez br. 102.900, Ft. A táppénzem nagyon kedvező volt.
A beültetést idén augusztusra tervezzük. Mi történik akkor, ha a gyermek még a gyed alatt születik? Probléma lesz e az, ha gyed után, azaz már a gyes alatt fog születni? Kaphatom e ugyanezt a járandóságot, mint az elsőnél. Gyakorlatilag a gyest (28.500 Ft-ot) szeretném elkerülni. Mi történik az eddigi szabadságommal, ki kell e venni valamikor?
Nagyon köszönöm válaszát! Ágota
A gyeded bármit csinálsz, maximális lesz, legalábbis a kezdés évében. A tgyásod viszont bruttóban csak ugyanennyi, tehát minimálbér kétszerese alapú, mert nem lesz előtte legalább 180 bérezett napod. Mostmár a táppénzzel is csak minimálisabban tudsz jobban járni, mert egy táppénz alapja ugyan az utolsó ellátás alapjának a feléledése és a gyed +180 napból történt megállapítása miatt a 2009-es magas átlag lenne, de már a táppénznek is van felső határa, bruttó 156.000.
Úgyhogy összességében minden mindegy, a mostaninál kevesebbet kapni nem fogsz, de sokkal többet sem, bármit csinálsz is.
Érdeklődni szeretnék, hogy tudna-e nekem segíteni, hogy mi a teendő abban az esetben, ha
2006 óta dolgozom, 2009.05.07én megszületett a kisfiam, ekkor bruttó bérem 150eFt volt.
20100621-20101131 között visszamentem dolgozni, ugyancsak 150eft-ért, dec 6 óta gyed-et kapok, 20110507ig, ha terveznénk egy kistestvért a fiunk mellé, aki ugye nagy valószínűséggel már csak 2012 -ben tudna megszületni, akkor mekkora gyed-et kapnék, befolyásolja-e a gyed összegét, ha év vége felé kivenném a felhalmozódott szabadságaimat 44 nap és/vagy esetleg táppénzre mennék, vagy mi után számolják majd esetemben a tgyás és a gyed összegét?
Várom kedves válaszát!
Segítségét megköszönve: Éva
2008.december.1-jétől folyamatosan közalkalmazottként dolgozom, de határozott idejű szerződéssel, ami most 2011. június 30-án lejár. Közben kiderült, hogy kisbabát várok, aki 2011.október közepén fog megszületni.Kérdésem az lenne, ha lejár a szerződésem elmehetek munkanélkülire,vagy betegállományba? Járni fog nekem így tgyás, a gyed?Segítségét és válaszát előre is köszönöm!
Viszont egy következő baba utáni gyed teljesen esélytelen lesz anélkül, hogy visszamennél dolgozni előtte, mert a passzív tgyás és gyed sokmindent ad: szolgálati időt, egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot, de biztosítási jogviszont, ami után a táppénz, tgyás, gyed jár, azt nem, így később munkábaállás nélkül nem lesz meg a szükséges előzetes biztosításod. Kis korkülönbségnél egy tgyáshoz még meglehet, de gyedhez már semmiképp, az matematikai (és biológiai) képtelenség.
A gyes és a tgyás között szabadság, táppénz, vagy mindkettő lehet, de bármelyik lesz is, a végeredmény ugyanaz: a mostanában aktuális béred, de - ha ez annyit emelkedett volna - legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a következő tgyás és gyed alapja.
Lányom külföldön élt egy ideig, ott is szült. Egy ideje Magyarországon él újra a kisfiával, az apukával ritkán, de találkoznak. Lányom szeretne a kisfiának lakcímkártyát, TB kártyát kiváltani, de akadályokba ütközik, éspedig: a hivatalokban minden esetben ragaszkodnak az apa, ott a helyszínen történő aláírásához is, amit egyrészt azért nehéz megoldani, mert ha ideutazik, az általában ünnepekre vagy hétvégékre esik, másrészt kifogásolja, hogy nem tudja mit ír alá (a szülők viszonya nem teljesen felhőtlen). Ha a kisfiút az anyuka neveli, és az anya vezetéknevét viseli, akkor miért nem teljes értékű / érvényű, ha az anya intézi a gyereke hivatalos ügyeit? Egy németről magyarra lefordított anyakönyvi kivonata van a gyereknek, és sajnos a napokban tulajdonították el az anyuka táskáját egy bevásárlóközpontban, amelyben a kisfiú útlevele volt - így most azt is pótolni kellene. (az útlevélhez, tudom, hogy minden esetben szükséges mindkét szülő aláírása).
Kérem, adjon tanácsot, útbaigazítást: valóban jogszerű a hivatalok fent említett "követelése" az ügyintézésekhez?"
Válaszát köszönöm, szép napot kívánok: M-né Edit
Ha nincs, akkor tisztább lenne, ha szeptember végéig kötnétek egy határozott idejű szerződést. A tgyást megigényeled a szülés várható idejét megelőző 28. naptól, rövid idő múlva megszűnik a munkavisznyod, Te ugyanúgy, ugyanolyan öszsegben kapod a tgyást és a gyedet, de a munkáltatónak nincs tovább semmi kötelezettsége vagy fizetnivalója. Ennek a megoldásnak az a hátrány, hogy esetleges további babával megnehezíti vagy kizárja a tgyásra, gyedre való jogosultságot, de a mostanival még mindent biztosít.
Ha opció, hogy maradsz közalkalmazott, akkor meg ezt a legcélszerűbb választani. Csak úgy nem tesznek ki 3 év múlva sem, mert akkor is felmerül a felmondási idő és a végkielégítés.
Ha álláskeresési járadékról igényelsz tgyást, gyedet, ami egy 4. verzió, de szerintem idáig nem jutsz el, akkor ahhoz a Munkaügyi Központtól kell járadékot szüneteltető határozat és ún. foglalkoztatói igazolás. Egyszerű munkáltatótól igényelve pedig tőle kell a foglalkoztatói igazolás. Tovább ezek mellé mindkét esetben kell majd a tb kiskönyv és a megszűnt biztosításból kapott jövedelemigazolás.
2004. május óta van munkaviszonyom a jelenlegi munkahelyemen, bruttó bérem 145ezer Ft volt.
2007. június 26án született az 1. gyermekem, születése előtt 1 hónapig táppénzen, majd 1 hónapig tgyás-on voltam. Szülés után tgyáson, majd gyeden voltam, mikor megszületett a 2. gyermekem, 2009. ápr. 9én, vele először tgyás-on voltam, illetve most gyed-en vagyok.
Jelenleg ismét várandós vagyok, 2011. okt. 1-re vagyok kiírva. 2011. ápr. 9-én lejár a gyed, nem tudom, hogy mit tegyek ezután. Szeretném, ha minél rövidebb időt lennék gyesen,az összege miatt.
Ahogy olvasgattam, talán a szabadságomat kellene kivennem, majd gyesre mennem, és egy hónappal a szülés várható időpontja előtt tgyás-t igényelni. Egyáltalán jár-e nekem tgyás?
És a másik fontos kérdés: a munkáltatóm arra készült, hogy a gyed lejártával kifizeti a szabadságot, és közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszony. Ha most bejelentem, hogy terhes vagyok, és szabadságra akarok menni, akkor megszüntetheti-e valahogyan a munkaviszonyomat pl. a szabadságot követően?
Válaszát előre is nagyon köszönöm: Erika
Tgyásra és utána 2 éves korig végig járó gyedre mindenképpen jogosult leszel. Menj szabadságra legalább május 1-ig, ha utána mész táppénzre, akkor már nincs abból sem gond, ami korábban sokszor okozott kellemetlen meglepetést, hogy a táppénz előtti 70%-os betegszabi alaposan lehúzta az ellátások alapját. Május 1. utáni veszélyeztetett terhesség miatti táppénznél nincs betegszabadság, a táppénz pedig - ahogyan a táppénz,tgyás, gyed, gyes sem - nem számít bele a tgyás és a gyed alapjába. Az aktuális béreddel lesz elszámolva a szabadság, az ebből számított átlag, de - ha esetleg ennél magasabbra emelkedett volna menet közben a bér - legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a tgyás és a gyed alapja.
SzeretnĂ©m a segĂtsĂ©gĂ©t kĂ©rni, gyes-gyeddel kapcsolatban. Ă�n 26 Ă©ves 2 gyermekes anyuka vagyok. Kisfiammal vagyok Gyeden, aki 2009. április 28-án szĂĽletett. MielĹ�tt megszĂĽletett táppĂ©nzen voltam. A cĂ©g, ahol dolgoztam, dolgozom, nagyon labilis. Folyamatosan rĂşgják ki az embereket, nekem is szerencsĂ©m volt, hogy terhes lettem. A gyed lejárta után nem szeretnĂ©k oda visszamenni dolgozni, Ă©s valĂłszĂnĂĽleg, nem is tudnĂ©k, mivel a városbĂłl, ahol lakom, nem indĂtanak már buszjáratot, megszĂĽntettĂ©k. Ă�gy gondolom a munkáltatom, elsĹ� dolga az lesz, hogy elbocsát, ha lejár a gyedem.
Gyesre nem igazán szeretnék menni, mivel abból a pénzb�l egyszerűen nem lehet létezni.
Kérdésem az lenne, hogy jár e nekem a gyed lejárta után szabadság? Azt letölthetem e, vagy esetleg kifizetik.
Sajnos nem vagyok tisztába ezekkel a dolgokkal, és nagyon félek attól, hogy én húzom a rövidebbet. Illetve, még azt szeretném, megkérdezni, hogy én gyed után elmehetek e munkanélkülire, létezik e ilyen?
Nagyon köszönöm a válaszát.
Álláskeresési járadékot az igényelhet, aki állást keres, de nem talál és a munkaügyi központ sem tud neki felajánlani. Utóbbitól ne félj, hogy esetleg tud, innentől kezdve csak azon múlik, hogy hogy nyilatkozol arról, hogy állást keresel... Viszont ezzel kimerítesz egy biztosítást és szolgálati időt adó lehetőséget akkor, amikor egy másikat - gyes - is igénybe vehetnél és ha ennek vége, akkor végképp semmi nem marad.
A segítségét szeretném kérni. Jelenleg gyesen vagyok, mely júliusban lejár. Terhes vagyok a második babánkkal. A szülés várható időpontja 2011 november közepe. 2010ben gyeden voltam júliusig illetve a további időben gyesen. 2009ben náhány nap tgyás és gyed. A munkaviszonyom ahonnan szülni mentem, határozott idejű volt így a régi munkahelyemre visszamenni nem tudok.
Kérdésem az lenne, hogy ezek alapján jogosult leszek-e a tgyásra illetve a gyedre? Amennyiben igen akkor ki fogja a megfelelő foglalkoztatói igazolást kiállítani, hiszen már nem leszek munkaviszonyban. Mi alapján fogják a tgyás illetve a gyedet kiszámítani?
Számítana-e az, hogy ha el tudnék helyezkedni néhány hónapra?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Mónika
A legfontosabb kimaradt: mikor szűnt meg a munkaviszonyod? Ettől függ, hogy a problémásabb, másik jogosultsági feltétellel, a szükséges előzetes biztosítással hogyan állsz, van valamennyi 2 éven belül és még van hátra annyi idő, hogy a 365 naphoz hiányzót meg tudd szerezni, vagy nagyon régen megszűnt a munkaviszonyod és akkor teljesen esélytelen a 365 nap összehozása, mert szülésig már nincs hátra annyi idő.
Utóbbi esetben egy - minimálbér 130%-ából számolódó - tgyásra még jó lehetsz, ha a gyes után álláskeresési járadékot igényelsz, innen el tudsz menni tgyásra.
Következőben kérném segítségedet:Jelenleg Kisfiammal vagyok Gyesen 2010 július elejéig.második gyermekemet 2010. július végére várom.Következő a kérdésem:Gyes mellett kivehetem- e a szabadságomat,utána táppénzre elmehetek szülés előtt?Hogy járnék jól anyagilag?
A munkahelyemen már tudják, hogy babát várok, ők azt mondták, hogy táppénzre mehetek Gyes mellett???!!!
válaszát előre is köszönöm!
A tgyást már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól is igényelheted, úgyhogy a gyes végét követő naptól egyből indulhat a tgyás. Ennek és utána a gyednek az alapja a tgyás kezdetén aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Táppénzt csak legalább kb. bruttó 225.000 Ft-os bér fölött javasolnék, vagy akkortól, amikor hatályosak lesznek az új táppénzszabályok és nem kell tartani attól, hogy egy alacsony bérből még kevesebb lesz, ha csak a 70%-ával van az átlagba még beszámító betegszabadságra járó bér a táppénz előtt.
Azt szeretném kérdezni,hogy ha megszünt a munkahelyem ,mert leépitettek ,vagy megszünt a cég ,akkor elmehetek-e pasziv táppénzre,vagy már olyankor késő elmenjek mikor már megszünt a munkahelyem,és mielőtt megszünne az előtt kell már elmenjek az orvoshoz és kérjem a passziv tápénzt?és mennyi ideig lehetnék legfeljebb paszív táppénzen?a család orvosomtol kell kérjem ezt a passziv tápénzt?,és nem kell hogy beteg legyek ahoz hogy kérhessem és megkapjam ezt a passziv tápénzt,tehát egézséges embernek is adhat az orvos passziv tápénzt?
Tisztelettel:Katalin
2009. június 24-én született a kislányom, feleségem jelenleg GYED-en van vele és újra kisbabát várunk. :) A pici 2011. augusztus végén születne meg. Arra a közel 2 hónapra nem szeretnénk GYES-t kapni (a 28.500,-Ft igen karcsú a megélhetéshez) Abban szeretném a segítségét kérni, hogy Ön szerint anyagilag mi a legjobb megoldás. Mit kellene a feleségemnek a munkáltatójával megbeszélni. Táppénzre menni, szabadságot kivenni? Kaphat –e ismét TGYÁS-t és újra GYED-et is ? És mindez forintálisan mit jelentene. Mennyi szabadság jár erre az időszakra? (1975-ben születt a feleségem).A feleségem 2005. óta dolgozik ugyanannál a cégnél teljes munkaidőben (heti 40óra), a munka-szerződése határozatlan időre szól. A havi bruttó bére 235.000,- Ft.
Táppénzen nem volt a szülés előtt, a megmaradt szabadságait vette ki, ami 14 nap volt.
TGYÁS: 2009.06.24 - 2009.12.08.
GYED: 2009.12.08 - jelenleg is (2011.06.24.)
Válaszát előre is köszönöm,
Köszönöm szépen a válaszát!
Nagyon megfogott az utolsó sorban felhozott lehetőség.Kérdezném,hogy a fizetős szolgáltatás eléréséhez személyes találkozó kellene,(vidéki vagyok) vagy van más lehetőség is?Hol tudom elérni Önt?
Válaszát előre is köszönöm:Baloghné Andi
2009. június 24-én született a kislányom, jelenleg GYED-en vagyok és újra kisbabát várok. :) A pici 2011. augusztus végén születne meg. Arra a közel 2 hónapra nem szeretnék GYES-t kapni (a 28.500,-Ft igen karcsú a megélhetéshez) Abban szeretném a segítségét kérni, hogy Ön szerint anyagilag mi a legjobb megoldás. Mit kellene a munkáltatómmal megbeszélnem. Táppénzre menni, szabadságot kivenni? Kaphatok –e ismét TGYÁS-t és újra GYED-et is ? És mindez forintálisan mit jelentene. Mennyi szabadság jár erre az időszakra? (1975-ben születtem)
2005. óta dolgozom ugyanannál a cégnél teljes munkaidőben (heti 40óra), a munka-szerződésem határozatlan időre szól. A havi bruttó bérem 105.000,- Ft.
Táppénzen nem voltam a szülés előtt, a megmaradt szabadságaimat vettem ki, ami 14 nap volt.
TGYÁS: 2009.06.24 - 2009.12.08.
GYED: 2009.12.08 - jelenleg is (2011.06.24.)
Válaszát előre is köszönöm,
Több szabadságod van,mint gondolod, mert a tgyásra és a gyed 1. évére jár a szabadság, vagyis 2010.12.08-ig. Úgyhogy simán kihúzod a tgyás kezdetéig szabin, ez a legegyszerűbb megoldás, jobb, mintha táppénzre mennél és elkezdenél a 70%-os betegszabival átlag alapjául szolgáló jövedelmet produkálni. A munkáltatónak a szabit így is, úgy is ki kell adnia, ha nem most, akkor ketteske után. Ráadásul ha nem igényelsz fizetés nélküli szabadságot a gyeshez, akkor ez a kutya kötelessége, hogy az ún. akadályoztatás vége után kiadja a szabadságot.
Erre - ha nem volt közben emelés és nem kell a Tiedet is emelni emiatt - a 105.000-es béredet fogod kapni, az ebből a rövid időszakból számított 105.000-es átlag lesz a tgyás és a gyed alapja. Ez nettó 70.000 illetve 63.000 körül várható, adójóváírással, családi kedvezmény nélkül (kb. 3-4.000 Ft családi kedvezményre van még elég adó, ha nem veszi igénybe apuka, akkor az érvényesítése esetén ennyivel több lehet a nettó).