Kérdezz-felelek
Jelenleg nincs munkaviszonyom,és nem is volt eggyáltalán munkaviszonyom ,még itt Magyarországon,külföldi állampolgár vagyok ,külföldön volt munkaviszonyom ,de már egy éve hogy itt élek magyarorszagon,van tb kártyám ,érvényes a kiadástol számítva jövő évig,de viszont nem vagyok biztositva mert nincs munkahelyem és nem is fizetem a tb kártyára azt az 5000 ft ot amit kellene fizessek,hogy biztositva legyek és ingyenes egézségügyi ellátásban részesüljek.
Azt szeretném kérdezni,hogy egy év utáni itt tartozkodásom utan ,megkaphatom a tb kártyára való jogosultságom ,rászorultságból,hogy biztositva lehessek tb ingyenes ellátásra ?
Köszönöm válaszát!
Üdv:Mária
Az, hogy egyszer régen valami miatt képeztek Neked egy TAJ számot, nem jelenti azt, hogy van is mögötte jogosultság. Az csak akkor lesz, ha biztosítási jogviszonyba kerülsz, vagy ha külföldi állampolgárként önkéntesen szerződést kötsz járulékfizetésre (minimálbér 50%-a) és fizeted is, vagy ha belföldinek minősülsz, mert már 1 éve van bejelentett magyar lakcímed és akkor kötelezően kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot (4.950 Ft).
Az opcionálisan fizető majdnem 37.000 Ft-os kategóriából a kötelezően fizető 4.950 Ft-os kategóriába akkor tudsz átkerülni, ha már legalább 1 éve van bejelentett lakóhelyed. Ekkor be kell jelentkezni az APEH-nál egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére.
Rászorultsági alapon csak hajléktalan tud egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot szerezni. Szakbarbár 2010. 10. 18. 21:54
5 hónapos kismama vagyok, a szülés kiírt időpontja 2011.02.28. 2009-ben január, február, márciusban vállalkozóként dolgoztam, havi bruttó 69000ft volt a bevételem, utána 2010 március 31-ig nem volt munkaviszonyom. 2010 április 1-től álláskeresési járadékom havi bruttó 95550 ft október 12-ig. 2010 október 13-án ujra kiváltottam a vállalkozóit, még nem tudom mennyi lesz a bevételem. Az lenne a kérdésem, hogy ezek az adatok alapján én jogosult vagyok-e tgyásra és gyedre? Amennyiben igen, miből számolják ki és körülbelül milyen összegben?
Nagyon köszönöm válaszát! Üdv:H. Andrea
Ha még nem tudod, hogy mennyi után fogsz járulékolni, akkor nem tudom megmondani, hogy abból milyen összegű ellátásra számíthatsz. A fizetős szolgáltatásom tudná ezt optimizálni, de csak akkor van értelme az egésznek, ha rendben van a jogosultságod és ez nem biztos. Szakbarbár 2010. 10. 16. 22:46
A cég nevének, de még a tulajdonosának a változása nem érinti a munkaviszonyt. Ha a dolgozók ugyanott maradnak és ugyanazt csinálják tovább, akkor az ún. munkáltatói jogutódlás, aminek a lényege, hogy minden megy ugyanúgy tovább, a határozatlan idejű szerződésed határozatlan idejű marad és legfeljebb közös megegyezéssel lehet bármelyik részén módosítani. Szakbarbár 2010. 10. 16. 22:39
Jelenleg tgyás/gyedet követően most október végéig gyesen vagyok a kisfiammal (3 éves koráig), második gyermekünket pedig jövő év június elejére várjuk. Munkaviszonyom él, kisfiam születése előtti szerződés szerinti bérem br. 150.000 Ft, 75-80.000 Ft közötti tgyást és gyedet kaptam. Mit tegyek novembertől a szülésig, hogy a lehető legjobb tgyást/gyedet kapjam a második gyermekkel, illetve kapjak egyáltalán?
Ténylegesen munkába állni nem sok értelme, tekintve, hogy az első koraszülés miatt eléggé sanszos a veszélyeztetett második terhesség, és egy új munkakörbe se tanítanának be szívesen csupán kb. 4 hónap miatt. Megoldhatjuk ezt az időszakot a gyed 1. évére járó szabi + betegszabi + táppénzzel? - Kapnék így az elsőhöz hasonló tgyást/gyedet?
Jól gondolom, hogy sem a gyes lejártával kivett fizetés nélküli szabadság, sem pedig az egészségügyi szolgáltatói járulék fizetése nem jelent megoldást, mert bár ez utóbbi biztosítási jogviszonyt takar, egyikből sem lehet igényelni tgyást/gyedet?
Vagy van más javaslatod?
Előre is köszönöm!
Két dologra ügyelj: 1. győződj meg róla, hogy az illetékes (könyvelő? bérszámfejtő?) tud-e róla, hogy a betegszabidat az évközi visszatérés miatt arányosítani kell, nem lesz 15 nap, csak kb. 3 - ezt nagyon gyakran nem tudják, és itt rengeteget számít, hogy 3 vagy 15 nap 70%-os betegszabi húzza le az átlagot. A másik pedig, hogy a betegszabit mindenképpen úgy kezdd el, hogy még 2010-ben lejárjon, mert ha 2011-ben indul vagy év vége felé és dec. 31-ig nem meríted ki (az időarányosan járó) napokat, akkor 2011-ben újra kezdődik a 15 nap, így pedig megint sok lenne az alacsony béres betegszabi az átlagban. Szakbarbár 2010. 10. 16. 21:35
Jelenleg Szülési szabadságon vagyok 2010. október 1-től. Most várjuk második gyermekünket. A fiúnk 2 éves koráig Gyeden, majd szabadságon, betegszabadságon és táppénzen voltam. 2010. Október 1-én igényeltem meg a Szülési szabadságom, egyébként közalkalmazott vagyok 2005 óta határozatlan id. kinevezéssel.
A kérdésem a szülési szabadságra vonatkozik.
1. Amennyiben nem szülnék meg 2010. Október 28-ig, automatikusan megszakítják a szülési szabaságom és fizetés nélküli szabadságra kerülök-e vagy a rendszer kezelni tud-e valami átmeneti időt a túlhordás miatt?
2. A felfüggesztés után, amennyiben újraindul a szülési szabadságom, miután megszülök rá pár nappal és megint TGYÁST igényelek, akkor ugyanazt az összeget kapom-e, mint a pár nap szünet előtt?
3. Ha szünet kerül a TGYÁS folyósításába, akkor a GYED-et a későbbiekben ez érinteni fogja-e, én kb. 140 ezer forint után fogok Gyedet és Gyást kapni, de így megváltozna ez?
Előre is köszönöm a válaszokat!
Üdv: Kata
Semmilyen jogszabály nem várja el Tőled, hogy pont akkor szülj, amikor egy korongon kiforgattak egy napot. A tgyás ahonnan indult, onnan tart 168 napig és kész, semmi mást nem számolgatunk rajta. A 169. napon indul a gyed, ezt megintcsak nem befolyásolja, hogy a tervezett és a tényleges időpont hogyan alakul egymáshoz képest. Szakbarbár 2010. 10. 16. 21:18
Nagyon sokat olvastam erről a témáról, azonban nem találtam olyan várandós anyukát, aki teljesen azonosult volna az én helyzetemmel, ezért fordulok Hozzátok.
2011. április elejére várjuk első babánkat, azonban én 2010. június óta nem tudok elhelyezkedni ebben a válságos helyzetben, akár hogy is szeretnék. :-(
Jelenleg 2010. december közepéig ÁLLÁSKERESÉSI JÁRADÉKBAN részesülök.
Az olvasottak alapján figyelembe kell venni a szülést megelőző 2 évet, ami esetemben elég bonyolultnak minősül, így részletesen vázolom, az érthetőség érdekében.
2006. októbertől kezdődően 2009. március 31-ig folyamatos alkalmazotti munkaviszonyban álltam egy cégnél. 2009 ápr.1- ápr. 30-ig passzív táppénzen, majd 24 nap álláskeresési járadék után ismét sikeresen elhelyezkedtem 2009 május 25.-én. Ez a munkaviszonyom 2010. április 1-ig tartott, ami közhasznú munkaviszonynak minősült, majd 5 munkanélkülis nap (szüneteltetés) után ezt a munkaviszonyt meghosszabbították azonban május végén mégis búcsúztam, és azóta újra álláskeresési járadékot kapok december közepéig.
1. Kérdésem, hogy akkor én rendelkezem-e azzal a bizonyos 180 nappal? Nekem járni fog 2011-ben a TGYÁS és a GYED?
2.A második kérdésem az lenne, hogy december közepétől megszűnik a biztosítottságom? (Vagy az álláskeresési járadék nem is számít bele a biztosítottságba?)
Mit tegyek, mit kapok, hova forduljak, mi lenne az esetemben a lehető legjobb megoldás (TB fizetés stb.)???
3. Mit befolyásol, hogy szülés előtt nem kapok sehonnan sem jövedelmet? December közepétől- áprilisig (a szülésig)
4. Ha részesülök TGYÁS- ban és GYES-ben, akkor milyen összegre számíthatok, ha:
2010. januártól - májusig dolgoztam (Br: 110e Ft), és júni- december közepéig járadékot kapok (kb.50.-e Ft). Mennyi így az átlagkeresetem? Bele kell számítanom az álláskeresési járadékot vagy csak a munkaviszonyból származó jövedelmemet kell figyelembe vennem. Ezek alapján rosszabbul járok, mint ha nem dolgoztam volna és a minimálbér után vennének átlagot?
5. Mivel a 2010-es év az eddigi legrosszabb évem jövedelem szempontjából, hogyan tudnám megnövelni a jövőbeli anyasági támogatások mértékét?(Ha esetleg ez jelenleg többletkiadással is járna az nem probléma. Bármilyen megoldás, vagy ötlet érdekel, ami megnövelné az ez évi átlagkeresetemet, a meglévő 3 hónapban.)
6. Utolsó körben azt szeretném megtudni, hogy hová fordulhatok személyesen, mely állami szervhez, tanácsadásért, aki esetleg minden kérdésemre választ tudna adni, és személyre szabottan ki tudná pontosan számolni a jövedelmi adataim alapján a jövőbeli jogosultságaimat?
Előre is KÖSZÖNÖM a segítségeteket és bocsánat a bő szavúságért, de már több ismerősömmel is egyeztettem, de mindenki mást állít, és az idő nagyon sürget, ezért fordulok most szakemberhez.
Üdv: Lisa01
Csak abban az esetben érdemes átadni a gyest apukának, ha Neked annyira magas a béred, hogy az adójóváírásnál jobban bezavar ha a gyes is Nálad van, mintha az alacsonyabb bérű apukánál lenne.
A határozott idejű szerződés mindentől függetlenül lejár akkor, ameddig megkötötték, itt nincs terhesség, keresőképtelenség vagy babázás miatti felmondási tilalom. Ha legalább a tgyás 1. napján még van munkaviszonyod, akkor utána passzív jogon végig jár a tgyás és a gyed.
Munkaszerződést módosítani - határozatlanról határozott idejűre - közös megegyezéssel lehet. A munkáltató elnevezésének a változása nem érinti a munkaviszonyt. Szakbarbár 2010. 10. 16. 20:04
Nagyon örülnék,ha tudna segíteni.A neten próbáltam utánajárni,mit,hogyan diktálnak a jogszabályok,fórumokon is nézegettem,de egymásnak ellentmondó információkra bukkantam,nem beszélve arról ,hogy egyik eset sem pontosan ugyan olyan,mint az enyém, tehát megbízható információt így nem tudtam összeszedni.
A kérdésem összetett.Több éve folyamatos a munkaviszonyom,a keresetem brutto 209 000Ft. Az elmúlt évben és az azt megelőző sok-sok évben sem voltam betegszabadságon,sem táppénzen.2010.március 15-én született meg a kisfiam.Januárban még dolgoztam,febr.1-től 15 begeszabin,majd a szülésig táppénzen voltam.Szeptember 1.-ig kaptam a TGYÁST,most GYED-en vagyok.Időközben újra terhes lettem,(2011.júniusára várom a babát) és azt fontolgatom,hogy a szülésig elmegyek táppénzre a GYED helyett,mert úgy hallottam,anyagilag jobban járnánk.(azt is olvastam,hogy táppénz esetén a későbbiekben a táppénz lesz a TGYÁS és GYED alapja,csak azt nem tudom,hogy egy az egyben,vagy csak részben,hiszen az ezt megelőző hónapokban,kivéve februárt,nem voltam táppénzen.És mi lesz majd a 2012-es évvel,ha 2011-ben kb.fél évet táppénzen leszek,akkor még kevesebbet kapnék a második gyermekem után,mennyivel csökkenne hozzávetőlegesen a TGYÁS összege?
1.Kérdésem,tényleg felváltható a GYED táppénzre,és valóban több pénzt kapnék,mint a mostani 85 000Ft?
2-Kérdésem:Befolyásolja-e a második baba után járó TGYÁS és GYED összegét a táppénz,csökkentené-e azok összegét ,ha nem GYED-en lennék a szülésig?
3.Amennyiben táppénzre megyek,ez alatt az idő alatt a gyermekem apja valóban igényelheti a GYES-t?Ez így túl szép,hogy igaz legyen,biztos van valami hátulütője a dolognak,jól gondolom?
4.Ha csak 2-3 hónapra mennék táppénzre,a baba megszületéséig fennmaradó időben folytatólagosan igénybe vehetem ismét a GYED-et?Mi a módja ennek?
5.Kérdésem:Mi alapján számolják majd a második gyermekem után járó TGYÁST illetve GYED-et,amennyiben mégis kihagyom a táppénzes ötletet?Mert olvastam azt is, hogy a szerződésemben lévő bérem alapján,de azt is hallottam,hogy mivel ebben az évben nem dolgozom,így nem a fizetésem az alap.hanem a minimálbér kétszerese.Mondjuk ez így elszomorító,mert igazságtalannak érzem,na de mindegy,a törvény nem mindig értünk van.Mit tanácsol,bátran mehetek táppénzre,mert az úgysem befolyásol semmit a jövőben?Megköszönném,ha körülbelüli összegeket ís írna a különböző lehetőségek várható vonzataként.Válaszait előre is köszönöm,sokat jelentene a segítsége.
Üdvözlettel: Éva
Kérdésem a gyerekek után járó pótszabadsággal kapcsolatos: Én még jelenleg október 9-ig Gyeten vagyok, utána munkanélküli segélyre vagyok jogosult. A férjem 6.-án állt munkába, előtte Ő álláskereső volt.3 gyermekünk van
ebből egy 18 éves. A két kicsi 7és 5 éves . Az utánuk járó pótszabadság, ami 4 nap, után érdeklődnék.
A 4 napot igénybe veheti teljesen ez év végéig, vagy csak időarányosan? A munkahelyén 3 napról tájékoztatták.
Tisztelettel
Rózsa
Az alábbi kéréssel fordulnék önhöz. 5 hónapos terhes vagyok, a szülés várható ideje 2011.02.22., de sajnos mint most kiderült veszélyeztett terhesként orvosi utasításra itthon kell maradnom a szülésig. Folyamatos munkaviszonyom van 2006.áprilisától, jelenlegi cégemnél 2007. okt. 29. -e óta dolgozom. A 2009-es Bruttó bérem havi 132 000 huf, a 2010 es fizetésem havi bruttó január-március 132 000 huf, áprilistől-decemberig 140 000 huf. Van még 8 nap szabadságom bent.
Ha most elmegyek táppénzre milyen összegre számíthatok levonásokkal és adójóváírással?
Egy hónappal a szülés előtt szeretném igényelni a tgyást, tehát január közepéig lennék táppénzen. Ez befolyásolja valamilyen módon a tgyást és a gyed-et? Ilyenkor melyik évet számolják és ezekre milyen összeget kaphatok?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Gabriella
A 2011-ben induló tgyás és gyed alapja a 2010.jan.1. és a betegszabi utolsó napja közötti időszakban elért átlag, a táppénz ebbe nem számít bele. Nem számolom ki, hogy 4 havi kevesebb meg 5 havi több bérből, illetve 3 hét 70%-os betegszabiból mennyi az átlag, de vegyük ezt 130.000-nek, mert +/- 5% lehet csak az eltérés. Bruttó 130.000-ből a tgyás nettó 86.000 körüli, a gyed pedig 77.000 körüli. Szakbarbár 2010. 10. 09. 23:48
Kérdésem egy kicsit bonyolult, de nem egyedi a második gyermek vállalásával kapcsolatos juttatásokra irányul.
Első gyermekem 2010 jan. 27-én született, 2009 októberig álltam munkaviszonyban bruttó 143000 ft. fizetéssel, utána a szülésig táppénzt kaptam. Jelenleg gyed-et kapok, 81000 ft körül van.
Kérdéseim:
1. Milyen ellátásban részesülök, ha a második gyermek az első gyermek 2. születésnapja előtt születik és mi lesz az alapja?
2. Milyen ellátásban részesülök, ha a második gyermek akkor születik, amikor már az első gyermek elmúlt 2 éves és csak gyest kapok utána?
3. Ha a második gyermekkel a terhesség egybeesik azzal az időszakkal, amikor az első gyermek után már csak gyes-t kapok, tehát nem tudok elmenni dolgozni a terhesség miatt (nem vesznek fel, veszélyeztetett terhesség...)akkor jár e valamilyen más ellátás, vagy a második terhességet az első utáni gyes-ből kell "kihúzni"?
4. Ha a második baba megszületik, akkor már csak utána kapunk ellátást (tgyás?), ha az első után még kapunk gyed-et vagy gyes-t, azt elveszik?
Kérem mindent írjon le kedves válaszadó, ami a 2 gyerekkel kapcsolatos ellátásokról eszébe jut, mert nagyon nem vagyunk tisztában ezekkel és nem mindegy a második gyermek vállalása szempontjából, hogy milyen ellátást kapunk?
Köszönöm válaszát előre is!
Ha 0 bérezett napod lesz, mert csak gyeden vagy gyeden és gyesen leszel szülésig, akkor a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Ha táppénzre mennél, akkor az előtte lévő 70%-os betegszabi is bejátszik az átlagba, ami egy nem túl magas bérnél azt jelenti, hogy valamennyivel mindenképpen rontod az ellátások alaját. Annál kevesebbel, minél több 100%-os bér van - mondjuk szabadságból - a 70%-os betegszabi mellett az átlagban.
Több gyermek után összesen csak 1 szülő, összesen csak 1 féle ellátást igényelhet. Ha ketteskével akartok tgyást, és nyilván ez lesz a praktikusabb, akkor az egyeske utáni gyest le kell mondani. Szakbarbár 2010. 10. 09. 23:41
Két kisfiam van a nagyobbik 3,5 éves a kisebbik 2010 december elsején tölti a második életévét.A kérdésem a következő lenne.December hónapban még megkapom a gyedet vagy már gyest fogok kapni.Válaszát előre is köszönöm.További szép napot.Erika
Bruttó 72.000-es bér már nincs, mert már több ennél a minimálbér, erről eggyel lejjebb írtam.
Nem tudjuk az aktuális béredet, azt sem, hogy mennyire menne a munka (volna-e értelme). Ebből így nincs értelme számolgatni. Szakbarbár 2010. 10. 09. 23:30
Nemrégen (szept 25.-én) válaszolt kérdésemre, amihez kapcsolódóan szeretnék tovább kérdezni: 2010.október 3.-án járt le a gyesem, 52 nap szabadság gyűlt össze, ami december 15.-én járna le, a régi munkahelyemmel való munkaviszony közös megegyezéssel fog megszűnni. A múltkori levelében azt tanácsolta, célszerű lenne a munkaviszonyt valamelyik hónap végén megszüntetni, hogy kedvezőbben alakuljon az álláskeresési járadék összege, amíg nem találok új munkát. Kérdésem az lenne, számít-e valamit, hogy október 31.-én vagy november 30.-án szűnik meg a munkaviszony? Havi 131000 Ft volt a munkabérem, körülbelül mennyi álláskeresési járadékra számíthatok ezek után?
Válaszát köszönöm, üdvözlettel:
G. Berta
Az októberi törthónap miatt nemegész 131.000 Ft-os átlagból az első 3 hónapban nettó 67.000 körüli járadék várható, a következő 6 hónapban pedig ennek a felénél egy kicsivel több. Szakbarbár 2010. 10. 09. 23:15
Ha teljes munkaidős vagy, akkor a béred már legalább 73.500 Ft, mert közben ennyi lett a minimálbér. Ha középfokú végzettséget vagy szakképzettséget igényel a munkaköröd, akkor pedig 89.500 Ft. Idén, mert jövőre mindegyik még több. Szakbarbár 2010. 10. 09. 23:10
Tisztelt Szakbarbár!
Az elmúlt 2évben volt nappali tagozatos hallgatói jogviszonyom, most viszont halasztok, mert szülni fogok. A kérdésem az lenne, hogy a halasztás időtartama alatt kell-e magam után tb-t fizetnem, vagy nem?
Köszönöm előre is a választ!
Tbj. 16. § (1) Egészségügyi szolgáltatásra jogosult - az e törvény szerint biztosított, illetőleg a 13. § szerint egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyeken túl - az, aki
i) a közoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó alapfokú, középfokú nevelési-oktatási vagy a felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató nagykorú magyar állampolgár, valamint az a külföldi állampolgár, aki nemzetközi szerződés vagy az oktatásért felelős miniszter által adományozott ösztöndíj alapján létesített tanulói, hallgatói jogviszonyban áll,
16/A. § A 16. § (1) bekezdésének i) pontjában említett tanuló és hallgató a tanulói jogviszony, illetőleg a hallgatói jogviszony kezdetétől a diákigazolványra való jogosultság megszűnéséig jogosult egészségügyi szolgáltatásra, ideértve a tanulói, hallgatói jogviszony szünetelésének időtartamát is.
Szakbarbár 2010. 10. 09. 23:05
Kérem tájékoztatását az alábbi kérdésben: 2007.12.21-től munkaviszonyban álltam 2010.07.12-ig. egy Kft-nél. Bejelentett munkabéram Bruttó: 130.000 Ft volt
Ezen időszak alatt táppénzen is voltam,majd terhességi gyermekágyi segélyen, aztán gyeden. A 2 év gyed 2010.07.10-én járt le. Ezen gyermekkel jelenleg az édesapja van gyesen, nem én vettem a gyest igénybe.
Jelenleg 2010.07.21-től munkanélküli ellátásban részesülök, mely 2011.04.16-án jár le. Az ellátás alapja 95.000 Ft
Közben terhes lettem, 2011 május 18. a szülés várható időpontja.
Kérdésem: a fenti információk alapján jár e nekem terhességi gyermekágyi segély, Gyed? Mi lesz az ellátás alapja? Érdemes e megszakítanom a munkanélkülit, és munkába állnom?
Szíves tájékoztatását előre is köszönöm.
Tisztelettel:Vinczéné Erika
Az ellátások alapja viszont csak a minimálbér lesz - a fizetős szolgáltatásom tud benne segíteni, hogy a duplája legyen.
Ha dolgozol, akkor az ott kapott jövedelem lesz az ellátások alapja, de nagyon ajánlott nem csak úgy bejelentkezni valahova. Szakbarbár 2010. 10. 03. 19:33
14 hetes kismama vagyok, ikreket várok és van már egy kisfiam, vagyis nagycsaládosok leszünk.
Az alábbi tb történetem alapján az lenne a kérdésem, hogy mekkora összegű tgyásra, gyedre, gyesre számíthatok.
Első gyermekem 2008. 11. 29-én született.
Munka: 2002. 06. 01-től határozatlan idejű
Fizetés: 2006-tól bruttó 125.000 Ft
Táppénz: 2008. 04. 26-tól
Tgyás: 2008. 11. 29-től
Gyed: 2009. 05. 16- 2010. 11. 29.
Gyes: 2010. 11. 29- 2011. 02. eleje/közepe
A szülés előreláthatóan legkésőbb 2011. március elején lesz és ha jól tudom a tgyást már 28 nappal előtte igénybe lehet venni, ezért írtam február eleje/közepét.
Előre is köszönöm a válaszod!
Üdv: idegvezeto
Bruttó 125.000-ből, ha annyi maradt volna a béred, nettó 83.000 körüli tgyás és 75.000 körüli gyed várható. Az ikergyes - jelenleg - nettó 51.585 Ft. Szakbarbár 2010. 10. 02. 23:39
A kislányom januárban lesz 5 éves, míg a kisfiam ezév október 23-án tölti be a 3. életévét. Jelenleg vele még GYES-en vagyok. Harmadik gyermekünkkel 9. hetes terhes vagyok. Az lenne a kérdésem, hogy a harmadik gyermek után milyen ellátást fogok kapni, ha a GYES lejárta után rögtön táppénzre megyek? Egyébként 1988-tól folyamatos a munkaviszony. A munkáltatóval való előzetes egyeztetés alapján esetleg az is megoldható, hogy a GYES lejárta után kiadják az elmúlt évekre esedékes szabadságot. A kérdés csak az, hogy melyik eset a kedvezőbb? Rögtön táppénz, vagy szabadság, vagy esetleg néhány hónapra menjek vissza dolgozni (aminek a munkáltató nem nagyon örülne, mivel max. 4-5 hónapról lenne szó...)?
Segítségét előre is köszönöm!
Tiszteletel:
Subi