|
Herold FerencKertészmérnökElérhetőségeim: Telefon: 06-70/384-29-82 E-mail: kertember@gmail.com Honlap: http://www.kertember.hu/ Blog: www.kertember-kerteszkedj.blogspot.com |
Kérdezz-felelek
van egy vajalmafánk, a kertben, ablakunk előtt. Mivel metszeni nem tudunk, magasra megnőttek az ágai. Annyira, hogy kívülről már nem tudom megnézni, hogy állnak a cserepek a házon (erős szelek miatt fontos). Mert a fa ágaitól-leveleitől nem látom. (A padlásra meg nem megyek megnézni, mert az is rázós dolog.) Tehát ágaztatnunk kell a fát. Húgom fél, hogy ha levágatjuk a fa magasra nőtt ágait, kipusztul a fa. Nem szeretnénk, ha kipusztulna, mert az ablak előtt van, és legalább nem látnak be az utcáról, ez is fontos. Szerintem minél előbb le kellene vágatni az ágait, húgom meg azt mondja, nem ősszel, hanem csak tavasszal lehet, hogy ne pusztuljon ki. Szeretném az Ön véleményét kérni, hogy csináljuk. Előre is köszönöm a választ: "Aliz"
Az almafa, ha jó állapotban van, megfelelő a fejlődése, akkor nagyon jól bírja ametszést. Gyakorlatilag bármit megtehetnek vele. Erős metszést, amikor a hajtásainak 30-50%-át elveszíti tél végén lehet megtenni, gyengébb metszést, azaz 30% alatti hajtásveszteséggel járót pici zölddió nagyságú gyümölcsmérettől, egészen szeptember közepéig lehet végezni.
Metszés után nagyon gyorsan regenerálódik.
A nagyobb metszséi felületeket (átmérőben 1 centinél nagyobbak) fasebkezelővel kell kezelni. Tavasszal a metzsés után érdemes lemosópermetezést végezni.
Metszés tekintetében konkrétabb tanáccsal csak úgy tudok szolgálni, ha látom a fát képeken, vagy élőben.
Üdvözlettel:
Van egy fehér tarka levelű diszsom sövényem. kb. 12 éve. Az utóbbi 5-6 évben megtámadta a növényeket a következő betegség: a növény szárait vastagon fehér dér szerű (gomba) borítja be. Ettől egy idő után a növény szárai elhalnak teljesen kipusztulnak. Sajnos nem tudom hogy milyen védekezési módszert kellene alkalmaznom?!?? Eddig mospilán és karate keverékével permeteztem, de ahogy látom az szinte hatástalan. Az lenne a tiszteletteljes kérdésem, hogy tudnak-e ajánlani valamilyen növényvédő szert ez ellen a betegség ellen. Ha kívánják tudok fotót küldeni a beteg növényekről. Tisztelettel és Köszönettel: Orosz Péter Egerből.
Nagy az ellentmondás a levelében, amit kép nélkül nem tudok feloldani.
Azt írja, hogy fehér dér szerű gomba támadta meg a somot, de rovarölő szerrel permetez ellene. A Mospilan és a Karate mindkettő rovarölő szer, ami a gombás betegség ellen teljesen hatástalan.
Kérem küldjön képet a kertember@gmail.com e-mail címre a betegségről, vagy tegyen fel ide, hogy meg tudjam nézni mi a valós probléma.
Üdvözlettel:
kötelezö magánkertben írtani, károsító növényeknek számítanak?:
Sambucus ebulus (gyalogbodza )
Erigeron annuus (seprence)
erdei iszalag (Clematis vitalba)
zöld muhar (Setaria viridis)
Létezik jogi érvényü teljes lista azokról a növényekröl, melyeket kötelezö írtani? A NEBIH oldalain van néhány felsorolva, illetve a Éltv. 17. § (1) azt mondja, "az emberi egészséget bármlyen módon veszélyezteti", de nincs teljes lista. Ez a szöveg pedig butaság, hiszen sok mérgezö növény van, azok is veszélyeztetik az emberi egészséget, nemcsak az allergének.
Válaszát elöre is köszönöm.
Nem vagyok teljesen tisztában e téren a magyar joganyaggal, erről a NÉBIH szakemberei pontosabban tudnának nyilatkozni.
A parlagfű kötelező irtásán kívül nem tudom, hogy van-e más növény is, amit a magántulajdonú kertebkben kötelezően irtandónak minősítenek, és ennek meglétét helyszíni szemlékkel is ellenőriznék.
Ezek a növények jellemzően nem a mérgező mivoltuk miatt irtandók, hanem azért mert nem őshonosak, tájidegenek és erőteljes terjeszkedésükkel kiszorítják az őshonos növényzetet. Ilyen még például a bálványfa.
Üdvözlettel:
Rózsás bangitámmal kapcsolatos probléma miatt kérnék segítséget. A bokor eddig szépen fejlődött, pár hete azonban elkezdett barnulni a levele, néhány ága már teljesen elszáradt. Mi lehet a probléma és mit tehetek ellene?
Köszönettel:
Boza Renáta
Nehéz ezt kép alapján biztosan megmondani. Alternatívákat tudok állítani, melyekből a növény és gondozásának részltes ismerete mellett választani tud.
1; Azt a hajtását a tövénél fizikai sérülés érte. Kapálás, damilos fűnyírás, macska karmolások, kutya rágás. Ezek miatt olyan szinten sérülhetett a kérge, hogy a hajtás elhalt. Ez ellen már nincs védelem, a hajtást el kell távolítani, a későbbiekben pedig meg kell akadályozni, hogy ismét ne forduljon elő.
2; Egy élősködő állati kártevő károsítja szú, díszbogás, cincér, farontó lepke, ezek mindegyike a hajtás belsejébe fúr és ott elpusztítja a növényt, emiatt a hajtás elszárad. Nehéz ellenük védekezni, mert a növény belsejében vannak, így permetszerrel nem érhetőek el. Ha a törzsön van lyuk a járatuknak, akkor ebbe lehet permetszert befecsekendezni. De a leggyorsabba és egyszerűbb a beteg hajtás levágása és elégetése.
3; Gomba, vagy baktérium és megfertőzheti a növényt, amitől így reagál. Ha a hajtás teljesen elszáradt, akkor azt le kell vágni és utána permetezni, ha még él, akkor még nem kell levágni, csak permetezni. Permetezni Amistar, Dithane szerek kombinációjával lehet, amit 10-15 nap után egyszer ismételni lehet.
Üdvözlettel:
Csavart fűzünk (4-5 éves) idén elkezdte leveleit hullatni, ha a közepén benézünk, sok száraz ága van, levelei több helyen sárgásabbak. Mi lehet a gond? Mit tegyünk?
Köszönöm válaszát, Tünde
Sajnos nagyon keveset látok a képről. Sok információra lenne szükségem a biztosabb válaszhoz.
Jó lenne tudni mikor kezdődött el ez a folyamat (a levélsárgulás, hullás), valamint azt is, hogy milyen vízellátottsági körülmények között van a fűzfa. Ugyanis én arra gyanakodom, hogy ez anagy meleg és a csapadékhiány miatt egyszerű élettani jelenségként hullatja a lombját, így védi magát a növény a teljes kiszáradástól. Ha öntözik is alkalmanként, vagy rendszeresen az sem elegendő, egy ekkora és ennyire vízigényes fának. Ebben a melegben naponta akár több száz liter vízre is szüksége lehet. ha ezt nem kapja, meg, vagy nem találja meg, akkor a hőségre így reagál.
Más probléma a gyökerével lehet, egy részleges gyökérelhalás, vagy gyökérbetegség, esetleg pajor rágás, de ennek tisztázásához látni kellene a fát.
Esetleg felmerülhet még egy törzskárosító kártevő, farontó, vagy cincér. Ennek tüneteit látni lehet, ha a fa türzse melett fűrészpor szerű képződmény van a földön.
Üdvözlettel:
Nem tudom milyen epret vettek, de a hazánkban kapható csüngő, folyton termő eprek zöme teljesen télálló, ezért nem igényel külön teleltetést. A tél beköszöntekor le kell venni a helyéről és egy védettebb helyre, de szabad ég alá kell helyezni úgy, hogy érje hó fagy eső. Ez általában egy bokor alja, vagy pereme, egy házfal töve stb. Itt kaphat egy kicsi falevél takarást, de ne sokat, csak annyit, hogy az eper lombozata még kilátszódjon. Inkább csak az edény és annak földje legyen lombtakarásban.
Tavasszal pedig fel kell frissíteni a földjét és már indulhat is az újabb termés.
Azzal a kérdéssel fordulok önhöz,hogy a celeste cseresznyefám megfelelő porzópárja lehet-e a (tervezetten) közelébe ültetendő cseresznye csemetefának melyek a következők egyike lenne: /Vega,Bigarreau Napoleon,Boambe de Cotnari /Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.
Üdvözlettel:Domokos Zoltán
Szinte ugyanez a kérdés volt nemrég, ott nem szerepelt a név, de gondolom Ön tette fel azt a kérdést is. Kérem olvassa el azt a választ is.
De a rövid lényeg, hogy a Celeste önmagát porozza azon kívül nem tudom, hogy menniyre poroz más fajtákat, de a házikertekben nagyon elterjedt Hedelfingeni és Van fajták eléggé általános porzók, így ha Ön családi házas, kiskertes övezetben lakik, akkor biztosan van a szomszéd kertekeben a fenti fajtákból valamelyik és ez biztosan beporozza az Ön fáit is.
Üdvözlettel:
Azt szeretném megkérdezni,hogy a celeste cseresznye megfelelő porzópárja lehet-e a Vega vagy a Bigarreau Napoleon vagy a Borostyán cseresznyefának?Fáradozását előre is nagyon szépen köszönöm.
Nem ismerem az összes fajta porzóit, de megpróbáltam a szakirodalomból utánanézni. A Celeste fajtáról nem sok mindent tartalmaznak a könyvek. A Hedelfingeni és a Van általános porzói a Vega-nak és a Bigarreau Napoleonnak. A Celeste teljesen öntermékeny, így neki nem kell porzófajta, azt hogy önmagán kívül mennyire poroz egyéb fajtákat sajnos nem akadtam a nyomára. Ha kertes, családi házas övezetben lakik, akkor biztosan sok cserezsnyefa található pár száz méterern belül, amelyek között tuti van Hedelfingeni és Van fajta is, amelyek kitűnen porozzák az Ön cseresznyefáit is, emiatt nem gondolom, hogy Önnek még külön kellene további porzófát ültetni.
Üdvözlettel:
A narancsfám levelein foltok jelentek meg pár hónapja, és folyamatosan dobálja el a leveleit. Csatoltam képet. Mit tudnék tenni?
Köszönöm a segítséget,
Zsuzsa
A képet felnagyítva atka, vagy pajzstetű kártevő okozza a problémát.
Az atka esetében pici pókháló szerű szövedéket lehet találni a levél fonákán, a pajzstet esetén pedig nagyon apró élőlényeket lát a levél fonákán és megérintve egy kicsit ragacsos.
Egyik ellen sem könnyű a védekezés, permetezni kell.
Az atka ellen Nissorun, vagy Flumite 200 szerekkel, vagy ha a gazdaboltban mást tartanak, ajánlanak, akkor az is megfelelő. Lényeg, hogy egy permetezés nem elég, 10 naponta 2-4 alklaommal kell permetezni.
A pajsztetű ellen Spilan, Mospilan, teppeki szerekkel lehet védekezni, vagy szintén, ha a gazdaboltban mást ajánlanak, akkor azzal. Itt is 2-4 alkalommal 10 naponta kell ismételni a permetezést.
A beteg levelek már nem lesznek szépek, de az újakon már nem fog megjelenni a kértevő, így fokozatosan ismét szép lesz a növény.
Üdvözlettel:
Tisztelt Szakértő !
Van egy kb. 2 méter magas magnólia bokrom, ami egy épületbővítés miatt rossz helyen van. Kérdésem, hogy átültethető e, megsínyli e nagyon vagy netán el is pusztulhat emiatt ? Sajnos fogalmam sincs mekkora a gyökere vagy egyáltalán oldalirányba nő e vagy lefelé.
Kedves Kérdező!
Sajnos ilyenkor már nem alkalmas a fás szárú növények átültetése. Nagyon kicsi az esélye annak, hogy ne pusztuljon ki átültetéskor a magnólia. Ha meg is marad biztosan nagyon megsínyli, visszaveti a növekedésében az átültetés.
Ha egy mód van rá, várjon késő őszig az átültetéssel. Ha ez nem megoldható, akkor minél nagyobb földlabdával és a föld feletti részeinek erős metszésével ültesse át. Erős metszés alatt a hajtásainak 1/3-os rikítását, és a megmaradtak 25-35 %-os visszavágását értem.
Üdvözlettel:
Tisztelt Szakértő!
Azt szeretném megkérdezni, mi okozhatja ezeket a foltokat a leanderemen. Tavaly lett átültetve ált. virágföldbe, hetente locsolom ún. állott vízzel. Fényt, napsütést kap, ablak közelében van, igaz, fűtőtest közelében is. Egy ideje ilyen lett minden levele.
Köszönöm előre is a válaszát.
Kedves Kérdező!
Sajnos nem látom a képet.
Kérem küldje el a kertember@gmail.com címre.
Köszönöm.
Tisztelt Mérnökúr! Az alábbi problémával fordulok Önhöz. Örökzöld magnóliánk fél évvel a kiültetés után az alábbi betegség tüneteit kezdte produkálni (lsd.kép). Szárai megbarnulnak, pöttyök keletkeznek rajta. Levelei pöndörödnek alulról megbarnulnak és lehullanak. Közben folyamatosan hajt a friss hajtások is megfertőződnek. Permeteztük rézoxid cloriddal, bitane-val, lisztharmat ölővel. A probléma továbbra is fenn áll. Tudna segíteni mi támadhatta meg? Előre is köszönöm: Annamária
Kedves Annamária!
Sajnos képet nem látok róla, de a kertember@gmail.com címre át tudja küldeni.
A magnóliák érzékenyek a talajra, ha rossz talajba kerülnek, akkor sokáig vegetálnak, hasonló tüneteket produkálnak, mint, amit Ön ír le. Persze vannak gombás betegségeik is, de nem jellemző rájuk.
Ha a permetezések nem hatottak, akkor a taljban keresném a problémát. A feltüntetett permetszerek általános hatásúak, ezért valamilyen szinten hatniuk kellett volna.
Nem ismerem a talajt, amelybe került, ezért csak azt tudom javasolni, hogy nagyobb mennyiségű komposztált szervestrágyával, vagy garnulált, pelletált szervestrágyával kezelje. A tövénél kialakított tányérba terítsen szét szervestrágyából 2-3 kilót, granulált, pelletált, komposztált szervestrágyából pedig 30-50 dekagrammot, de úgy, hogy ne dolgozza be atalajba, hanem engedje, hogy a természet folyamatai jutassák el a gyökérzónába. Ezt a munkát már most tegye meg.
Nyáron öntözze rendszeresen a növényt, ne engedje kiszáradni és olyan mennyiségű vizet kapjon, ami a gyökeréhez is lejut.
Üdvözlettel:
Kb. 8-10 m-es barkafám van, hatalmas lombbal. 1-2 éve vettem észre hogy a fa törzsén repedés van és "morzdolódik" ki a belseje.
Lyukak is vannak a törzsén és a törzs körül állandó hangya boly. Most tavasszal fedeztem fel hőscincéreket a fán. Többet is. Nedvesség is folyik ki a lyukakból.
Utána olvastam hogy a cincér járatok az rág a fa belsejébe, igaz azt írják hogy csak beteg fába költözik be, de nem szeretném ha elpusztulnak a fa. Meg lehet még menteni valahogy? Rajongok a fákért és nehéz szívvel válnék meg tőle.
Sajnos hasonló a helyzet a csavart fűzfán is, pedig az viszonylag fiatal, kb 4 éves. A barkafa rosszabb állapotban van, de a csavart fűzet mindenképpen jó lenne megmenteni.
Mit tudna tanácsolni?
Küldök képet is a fákról.
Nagyon köszönöm a segítséget,
Üdvözlettel: Kovács Anikó
Abba a járatba, ahonnan a morzsalék potyog ki, egy vékony dróttal fel kell nyúlni, fel kell tolni a drótot, amit többször meg kell ismételni, így a fában lakó lárvát el tudja pusztítani. De hogy biztosra menjen egy injekciós fecskendővel rovarölő szert is fel lehet spriccelni a nyílásba. Majd a nyílást fasebkezelő szerrel be kell zárni (Biocera). A többi t a fára kell bízni.
Üdvözlettel:
Batáta termesztési tanácsot szeretnék kérni! Kell-e pl. a hosszú hajtásokat visszavágni? Üdv: Zsóka
Nem. A batáta egy futó, kúszó növény. A talajon kúszva nagy felületet képes teljesen beteríteni. Minél nagyobb a lombozata, annál nagyobb termést képes nevelni, ezért ne csonkítsa meg a lombját.
Üdvözlettel:
Valószínűleg poloska szivogatása nyomán halnak el a pici hajtásvégek. Ezek ellen rovarölőszeres permetezéssel lehet védekezni Mospilan, Teppeki, Actara szerek valamelyikével. Érdemes 10 nap múlva ismételni a permetezést. Ha egész nagy, a törzsről kiinduló hajtások száradnak el, akkor az már gombás betegség, az ellen gombaölőszerrel elhet védekezni. A feltett kép alapján ezt kizárom.
Üdvözlettel:
Most novemberben fogok telepiteni 30m hosszan 1,5m magas leyland ciprus gold ridert (földlabdás) sövénynek.
Egy rész a sövénynek átfut 3 fenyőfa alatt és 2 vérszilva alatt. A félárnyék nem jelent semmi problémát a sövényre ugye ?
A második kérdésem meg pedig az lenne ha idén elültetem akkor jövő április végén már kezdhetem is körbe minden iránybol visszametszeni az 1/3-ára hogy szép sürü sövény legyen belöle? Kivétel ugye a sudarához ne nyuljak ?
Válaszát előre is köszönöm.
A vérszilva árnyéka nem olyan mély, mint a fenyőé, ezért azzal kevesebb gond lesz, de túlzás lenne azt állítani, hogy nem fog meglátszani a sövényen. A fák alatt gyengébb lesz a növekedés, erőtlenebb, haloványabb, silányabb lesz a sövény. A fenyők alatt idővel el is száradhat az a sövényrész, amelyre erős árnyék vetül.
Elméletileg jövő áprilisban már lehet visszavágni, de ezt az dönti el, hogy milyen erős lesz a növény, mennyire sikerül gyökeresednie a tél alatt. Ha időben és erőteljesen indul a tavszi hajtásnöbekedés, akkor indulhat a tavaszi visszavágás. Ellenben, ha gondok merülnének fel, akkor még érdemes várni a metszéssel.
A sudárt is érdemes kivágni abban a magasságban, ahol már elégedett a sövény magasságával. A sudár kivágása erőteljesebb növekedésre készteti az alsóbb hajtásokat, azaz sűrűbb, dúsabb lesz a sövény.
Üdvözlettel:
2 éve ősszel ültettem egy konténeres juharlevelű platánfát. Ültetéskor kb. 2.5-3 méter magas volt.
3 cölöppel kitámasztva bőségesen locsolva nagyon szépen növekszik. Nem volt metszve. Most kb. 5 méter magas szép formájú törzsátmérője cm.
Nyári erős viharban kitörtek a cölöpök és a fa nagyon kihajlott. Nem csak a törzs hajlott a töve is mozgott de nem sérült meg.
Újra kitámasztottam. Kérdésem, hogy lehet -e vagy kell -e valahogyan törzset illetve gyökérzetet erősíteni.
Érdemes volna -e levéltáppal permeteznem vagy tápoldattal öntöznöm és ha igen mit javasol.
Fáradozását előre is köszönve, tisztelettel Szerencsi Péter
Amint írja szépen növekszik a fa, amiből arra következtetek, hogy a gyökerével nincs probléma. Erős viharnak még az erős fák sem tudnak ellenállni.
A növények gyökere és a lombozata ritkán mozog önállóan. Egyes időszakokban a gyökér táplálja lendíti át a föld feletti részt a krízisiken, míg máskor a lombozat biztosítja a tápanyagot az intenzív gyökérfejlődéshez.
A gyökérzetet erős, egészséges lombozattal, és az aktív talajjal lehet erősíteni. A talaj aktivitását szervetrágya, szervesanyag bedolgozással lehet a legjobban fokozni.
A fák törzsét úgynevzett törzserősítő karokkal lehet erősíteni. Ez azt jelenti, hogy nem távolítjuk el a fák törzsén nőtt hajtásokat, akár még a földhöz közelit is meghagyjuk. A törzsön előtörő hajtások közül a koronáig terjedő szakaszon meghagyunk 6-8 darabot és ezeket rendszeresen metszük, nem engedjük korlátlanul fejlődni. Az ezekből a hajtásokból szakszerű metszéssel kialakított ágak és azokon fejlődött lombozat fokozottabban táplálja a törzset, azaz erősíti.
Sajnos a pontos kialakítás és metszés menetét nem tudom itt leírni, de a neten biztos talál erre útmutatást.
Ha nem, akkor jelezze felém és leírom itt egy cikkben.
Üdvözlettel:
Leylandi ciprusokat ültettünk a kerítés mellé.Másfél évesek múltak. Az egyik oldalon, ahol délután árnyékosabb helyük van szép zöld a színük. A másik oldalon folyamatosan éri őket a napfény, a levelek végei sárgábbak. Mi lehet ennek az oka? Okozhatja a sok fény vagy tápanyaghiány? Rendszeres locsolást kapnak, kaptak hosszú hatású műtrágyát, lombtrágyát is később. Mit tehetnék még, hogy szép zöld színük legyen?
Köszönöm válaszát előre is!Ágota
Nem okoz gondot a leylandinak a túlzott napsütés. Persze, ha nem kap vizet, akkor igen, de ez esetben ez nem áll fenn.
A leírt jelenség tápanyaghiányra utal, vagy a gyengén fejlődött gyökérzet, vagy a talaj kémiai tulajdonságai miatt gátolt egyes mikroelemek felvétele. Legtöbb ször a magnéziumhiány lép fel, ezért vagy keserűsó, vagy magnézium tápoldat juttatását javaslom a gyökérzethez. A magnézium tápoldat permetezővel a lombra is kijuttatható.
Mindkét tápelem pótló beszerezhető kertészeti árudákban, nagyobb barkácsáruházakban. A pontos adagolás a termékek csomagolásán szerepel.
Üdvözlettel:
A kertemben több Platycladus orientalis-t ültettem. Sajnos a munkám miatt kicsit elhanyagoltam őket. (nem voltam itthon). 1-2 közülük nagyot nőtt és az ágaikat erősen lehúzzák a termések. A közepe majdnem csupasz. A kérdésem, hogy van e mód visszametszeni az ágakat, hogy megkönnyebbüljenek, és , hogy van e esély a sűrűsödésre idővel? A tuják közel 2-2.30 m magasak.
Köszönöm válaszát!
Az örökzöldek nagyon jól tűrik a visszavágást, rendszerest metszést, nyírást. Általánosságban elmondható, hogy minél kevésbé nemesített, tehát minél közelebb van a természetes őséhez, annál jobban bírja a metszési beavatkozásokat.
A keleti tuja a kevésbé nemesített csoportba tartozik ez sajnos meg is látszik a megjelenésén. Ritkás ágrendszerű, kevesebb levelet nevelő, ellenben bőven termő növény. Ezek a tulajdonságai Önnél is visszaköszönnek, amint az a leírásból kiderül.
Metszéssel, majd pedig azt követően évenként két alkalommal történő nyírással könnyedén elérhető, hogy az ágrendszere sűrűsödjön (de sosem lesz olyan, mint a rokon smaragdtujáé), és a termései lekerüljenek.
A metszés mértékét az Ön igényei határozzák meg (milyen szélesre és magasra szeretné nevelni őket), legjobb időpontja áprilistól augusztus végéig. Augusztust követően már csak nyírás javasolt.
Üdvözlettel:
Városunkban légi szúnyog gyérítés lesz! Coratrin nevű szert szórnak le ránk. A most érő gyümölcsökre /málna, szedermálna, szeder, korai sárgabarack, zöldségek: uborka, zöldbab, paprika, paradicsom/ veszélyes ez a szer? Mosás után fogyaszthatóak a gyümölcsök, zöldségek?Élelmezés egészségügyi várakozási időről senki nem beszél, csak azt mondják, hogy ez a szer a méhekre veszélyes! Előre is köszönöm ha válaszol!
A szúnyogírtáshoz használt légi kijuttatású szerek mindegyike gyenge méreg, és még azt is nagyon kis dózisban juttatják ki, ami azt eredményezi, hogy a szúnyog és a hozzá méretben, súlyban hasonló rovarokat pusztítja el, de közülük is csak azokat, amelyekkel érintkezik a szer.
Emberre, álllatra, nagyob testű rovarokra nem veszélyes a szer.
Fogyasztás előtti mosás, azért nem árt.
Üdvözlettel: