SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Üdvözlöm!
Először is (bár látom épp szabadságon van) kellemes ünnepeket kívánok!
Másodszor: A 2015-től érvényes kismama ellátások érdekelnének.
Adatok:, 30 éves, házas, 9 év folyamatos közalkalmazotti munkaviszony (tanár), első gyermekem várom március végére, netto keresetem kb. 160. 000, ha kell, a bruttónak utánanézek :); szabadságaimat sosem vettem ki (illetve ugye azokat a szünidőkre automatikusan kiírják), apuka jobban keres (és még hatékonyabban talál) :)
Kérdések: Anyagilag mi éri meg jobban és mikor? Jelenleg úgy tervezem, hogy táppénzre megyek jan. 16-tól (ez a félév vége), és a TGYÁS-ig azon is maradok,amit ugye kb. március elején igényelhetek majd (28 nappal szülés előtt).
De hallottam olyat is, hogy valaki kiveszi a szabadságait a TGYÁS előtt, mert úgy jobban megéri. Ezt nem látom át. Ezután jönne ugye a GYED gyermekem 2 éves koráig, majd a GYES 3 éves koráig. Jól gondolom, tervezem így?
A következőkben még ennyire sem vagyok képben: Hogyan,mikor lehet az anysági támogatást (1xi összeg) igényelni, illetve a családi pótlékot melyikünk és mikor igényelje majd? Valamint mi az a kelengye támogatás/kelengyepénz? Erről egy fórumon olvastam.
Válaszait előre is köszönöm!
A 3 ellátásnak 3 különböző időszakban elért jövedelem lesz az alapja, mert jövőre mindig az ellátás 1. napját megelőző 3. hónap végétől visszafelé keresnek 180 bérezett napot és ugye az ellátás 1. napja az mindegyik ellátásnál más, de ha egyformán nettó 160.000 körül kerestél, ami bruttó 244.000, akkor mindegy, hogy mi az időszak, mert itt is, ott is ugyanannyi az átlag. Emiatt a szabadság kivétele sem érdekes.

Bruttó 244.000-es átlagból az 1 naptári napi táppénz kb. nettó 4.100 Ft, a tgyás a 30 és 31 napos hónapok átlagában kb. nettó 145.000 Ft, a gyed pedig maximális, nettó 109.000 Ft. Minden családi kedvezmény nélkül értendő.

A sorrendet, hogy mettől meddig mi jár, jól tudod, annyi, hogy jövőre az első 168 napra járó tgyást csednek fogják hívni (csecsemőgondozási díj).

Az anyasági támogatást szokták más néven kelengyepénznek hívni. Csak a szülés után lehet igényelni. Ezt csak anyukának jár, önállóan tudod igényelni a MÁK-nál - nem az illetményszámfejtésen, hanem a családtámogatási irodánál. A családi pótlékot bármelyikőtök igényelheti ugyanitt, de mivel lehet az anyaságival együtt, ezért szerintem praktikusabb, ha Te igényeled.

Szakbarbár
2014-12-23 13:37:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja