SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár !

Heti 20 órás, részmunkaidős közalkalmazotti foglalkoztatás esetén, melyből 3 napon történik munkavégzés; hétfő 7 óra, kedd, 7 óra, péntek 6 óra, hogyan történik a szabadság kiadása, idén 41. életévét betöltő 2 kisgyermekes édesanya esetében ?

Konkrétan: egy hétfő vagy péntek kivételéhez, hány napot vagy órát kell kiírni..?

Várom részletes válaszát !

Köszönettel
Egyszer kellett ennek utánanéznem és akiket én számfejtettem, azokat soha nem érintette, úgyhogy csak véleménynek tekintsd a választ, de azért igyekszem jogszabállyal alátámasztani.

Kezdjük ott, hogy a közszféra szabadság járandóságának a részelteit soha nem ismertem és ezen nem is szeretnék változtatni. A kiadására viszont az Mt. általános szabályai vonatkoznak, mert annak rengeteg előírását kell Nálatok alkalmazni, ezt is.

Mt. 124. §
(1) A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni.

(2) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot.

(3) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság – a (2) bekezdéstől eltérően – az adott naptári évben úgy is kiadható, hogy a munkavállaló a munkaidő-beosztással azonos tartamra mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól.

(4) A szabadságot az (1) és (2) bekezdés esetén munkanapban, a (3) bekezdés esetén a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani


Szóval vagy órában lehet nyilvántartani a szabadságot, ami napban pont annyi, mint egy teljes munkaidősnek, mert a részmunkaidő miatt nem kell arányosítani, de a kiszámolt napokat csak 4 órával szorozd és 7, illetve 6 órákat vonsz le belőle csak a hétfői, keddi, pénteki napokra, ha ezeken szabadság miatt nem vagy.

A másik módszer, hogy az ugyaninnen indulnak a napok, tehát ugyanúgy számolódik, mint egy teljes munkaidősnek, de a szabadságot napban méritek, minden 1 nap szabadságnak minősül, ami hétfőtől péntekig van a szabadságra menet és az onnan visszaérkezés között, a szerda és a csütörtök is.

Hosszú távon elvileg ugyanaz lesz a végeredmény, mert kiegyenlítődik, hogy az egyiknél több jár és többet fogyasztasz, a másiknál meg kevesebb, de kevesebbet használsz fel, de mégegyszer mondom, ez egy eléggé ismeretlen terület számomra.

Szakbarbár
2014-04-07 14:53:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja