SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!
Köszönöm eddigi segítségeit! Nemrég írtam a történetemről,hogy kismama vagyok akit elbocsájtottak a munkahelyéről,de én még akkor azonnal bejelentettem a várandóságomat. Nem nagyon érdekelte a munkáltatómat és nem vonták vissza a szándékukat,de ügyvédi segítséggel sikerült a munkaviszonyomat visszarendezni! Most folyamatosan táppénzen vagyok a szülésig. Azt szeretném kérdezni,hogy ha nem akarom a munkáltatómra bízni a táppénzes papírom beküldését,hanem én magam szeretném intézni,akkor kell-e a munkáltatómtól bármilyen papírt kérnem,vagy bármilyen munkaviszonyt igazoló papírt mellékelnem vagy egyszerűen csak mindig beviszem a táppénzes papírt az Oep-hez? Nagyon szépen köszönöm!
Tisztelettel: Mónika
Örömmel olvastam a fejleményeket. Csak azzal lehet megcsinálni bármit, aki hagyja, nem értem, hogy miért, de a kismamák kb. 80%-a ebbe a kategóriába tartozik és hasonló esetben beletörődik, hogy elbántak vele.

A táppénzes papírok leadásából és a tgyás, majd a gyed igénylésből nem tudod teljesen kihagyni a munkáltatót, mert a munkáltatónak az ellátások elején egy 4, a folytatólagos táppénzes igazolásokhoz pedig egy 1 oldalas nyomtatványt kell kiállítania. Elvben úgy történik az igénylés, hogy beviszed a munkáltatóhoz a tőled szükséges papírokat, neki pedig 5 napon belül ki kell hozzá állítania a foglalkoztatói igazolást és ezzel együtt kell továbbítania az Egészségbiztosítási Pénztár felé. Határidő túllépés esetén mulasztási bírság szabható ki, ha panasszal fordulsz az egészségbiztosító felé, hogy sokáig ülnek rajta, akkor a kiszabás nem opcionális, hanem biztosra vehető.

Alternatív lehetőségként megpróbálhatod megbeszélni a munkáltatónál az illetékessel, hogy elküldöd mailben beszkennelve a táppénzes papírt és megbeszéltek egy időpontot, amikor bemész a foglalkoztatói igazolásért. Akkor elhozod és Te adod le az eredeti táppénzes papírral együtt, így biztosan időben lesz leadva.

Egy kis motiváció a munkáltatónak:

Vhr. 37. §(1) Ha a foglalkoztatónál társadalombiztosítási kifizetőhely (a továbbiakban: kifizetőhely) nincs, a foglalkoztató a terhességi-gyermekágyi segélyre, a gyedre, a táppénzre, a baleseti táppénzre vonatkozó kérelem elbírálásához „Foglalkoztatói igazolás”-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal együtt – gyermekgondozási díj iránti kérelem esetén ezzel a kérelemmel – öt napon belül a (2a) bekezdésben foglaltaknak megfelelően a székhelye (telephelye) szerint illetékes egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervnek megküldi. A foglalkoztató a kérelem, illetve igazolások átvételét, beérkezését hitelt érdemlő módon köteles igazolni.

Ebtv. 80.§ (6) Az e törvényben meghatározott bejelentési, nyilvántartási, adatszolgáltatási kötelezettséget nem vagy késedelmesen teljesítő, annak nem az előírt módon eleget tevő vagy valótlan adatokat közlő
b) a Tbj. 4. § a) pontjában meghatározott foglalkoztató 10 ezer forinttól 1 millió forintig terjedő összegű,
az elkövetett mulasztással arányos mulasztási bírság fizetésére kötelezhető.


Szakbarbár
2013-03-24 08:42:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja