SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!

Első gyermekemmel 2011.december 31-ig voltam gyesen, majd a volt munkahelyem közös megegyezéssel 2012. január 30-al megszüntette a munkaviszonyomat. Ezután 2 hónapig regisztrált álláskeresőként álláskeresési járulékot kaptam, majd találtam egy részmunkaidős állást, ahol egy hónapig külsősként otthonról, de bejelentés nélkül dolgoztam. Ahogy kiderült, hogy ismét babát várok, az új munkaadóm 2012. május 1-től hajlandó volt bejelenteni, amennyiben a járulékok terhét magamra vállalom. Szülésre 2012. november végére vagyok kiírva.
Tudom, hogy a Tgyás és a Gyed érdekében 180 bérezett napnak meg kell lennie a szülésig, ez meg is lesz szeptember végéig. Azonban mivel anyagilag sajnos sokkal jobban járok, ha továbbra is bejelentés nélkül, feketén dolgozom (esetlegesen majd a kisbaba mellett is), érdeklődnék, hogy a TB szempontjából meddig célszerű bejelentve maradnom? Mennyire gyanús, ha mondjuk szülés előtt 1 hónappal, vagy szülés után közös megegyezéssel felbontjuk a munkaszerződést? (A valódi munkavégzést amúgy emailekkel, az elvégzett munka felmutatásával, bérlapokkal, ill. jelenléti ívekkel is igazolni tudom.)
Illetve, ha még lehetséges kérdezni, az is érdekelne, hogy mennyi Tgyásra és Gyedre számíthatok, ha az előző munkahelyemen bruttó 500.000 Ft-ra voltam bejelentve (Innen 1 hónapom van, 2012 január 30-ig), a jelenlegi munkaadóm pedig bruttó 110.000 Ft-ra (2012.május.1-től) jelentett be?

Segítségét előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Lívia
180 bérezett napra az hajt, akinek magas a bére, hogy minimálbér kétszerese alapúnál több lehessen a tgyása, mert sokat csak az kap, aki sok után legalább fél évig járulékolt. A jogosultsági feltételekkel - 2 éven belül 1 év előzetes biztosítással , és ha fennmarad legalább a tgyás elejéig a munkaviszonyom, akkor az aktuális biztosítással is - rendelkezel, ez a lényeg, a bérezett napok száma tökmindegy, mert az ellátásaid alapja a mostani 110.000-es béred lesz, 120 és 180 nappal is.

A kutya sem foglalkozik vele, hogy szülés után mikor szűnik meg a munkaviszonyod, ez a Ti belügyetek, egyébként az is lehet, hogy eleve határozott időre jött létre, a terhesség tényétől függetlenül. Legalább a tgyás elejéig mindenképpen maradjon a munkaviszony, de ha tervezel még több babát, akkor egyáltalán ne szűnjön meg, mert egy fillérbe sem kerül fenntartani - a szabadságmegváltást el lehet felejteni - , és így semmit sem kell csinálni egy következő jogosultsághoz, ellenkező esetben 1 évet kell majd dolgozni hármaska előtt. Ami most a legegyszerűbb: minél hamarabb menj el táppénzre, akkor csak a - minimálbér alapú - táppénz harmadát kell fizetni, ami kb. 17.000 Ft és ezt is a megkapott táppénzből fizetheted, a többit meg úgy rendezitek, ahogy akarjátok.

Szakbarbár
2012-08-16 21:13:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja