SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!
2007 márciusa óta dolgozom jelenlegi cégemnél, de 2003 óta van folyamatos munkaviszonyom.
2010. január 15-től táppénzen voltam, 2010. március 10-én született meg kisfiam, ekkortól vettem igénybe a TGYÁS-t. A szülést megelőzően bruttó 422000 Ft volt a havi keresetem.
2010. szeptembere óta kapom a GYED-et (2010-ben 70908 Ft-ot havonta, 2011-ben adójóváírással 98192 Ft-ot, 2012-ben 106348 Ft-ot). A családi adókedvezményt én vettem igénybe.
2012 márciusában lejár a GYED. Férjem minimálbért keres. Kérdéseim a következők lennének (a jelenlegi jogszabályokat figyelembe véve):
- ha visszamennék dolgozni, és a gyerek bölcsibe menne, igényelhetném-e a GYES-t én vagy a munkanélküli nagymamája?
- ha részmunkaidőben dolgoznék (pl 6 órában, feltételezve, hogy a 6 órás fizetésem kb 350000 bruttó lenne) , a következő terhesség esetén mi lenne az alapja a TGYÁS-nak és GYED-nek? Összeg szerint mennyi TGYÁS-ra számíthatnék?
- mennyi ledolgozott napnak kell lennie (6 és 8 óra esetén), hogy a maximális GYED-et kaphassam a második babával? A szabadság illetve táppénz ebbe beleszámít?
- ha GYED lejártakor kivenném a szabadságaimat, közben teherbe esnék és táppénzre mennék, akkor mekkora táppénzre, TGYÁS-ra, GYED-re számíthatnék?
Köszönöm a választ!
Ha visszamész dolgozni és ezt legfeljebb heti 30 órában teszed, akkor minden további nélkül igényelheted a gyest, emellett korlátlanul lehet bölcsiben a gyermek. Heti 30 óránál több munkaidő mellett nem jár a gyes. Nagymama gyes nem pálya, mert mellett csak 3 évet betöltött gyermek járhat bölcsibe, oviba, max. napi 7 órában.

Korlátlan tgyáshoz legalább 180 bérezett naptári nap kell, a 6 órás nap is teljes értékű, de a 6 órás időszakból csak a 6 órás bér átlagolódik. A gyeded az mindenféleképpen maximális a kezdés évében, de a minimálbér változását csak akkor követi a következő évben, ha legalább 180 bérezett napból volt megállapítva.

Szakbarbár
2012-02-10 16:23:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja