SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Kedves Szakbarbár!

Sajnos sehol nem találom pontosan és érthetően leírva, hogy a gyermek születése után mely szociális juttatás (tgyás, gyes, gyed, gyet), mikor, kinél igényelhető. Sorrendben első a tgyás(?): bejelentése munkáltatói kötelesség, oep. Utána gyes vagy gyed, kinek kell megigényelni? Másrészt jelenleg is munkaügyi perben állok a munkáltatómmal, ahol peren kívüli megegyezés aláírása több hónapja húzódik, ennek értelmében az elmaradt járulékokat sem rendezték még, amelynek rendezése ugye szükséges és feltétel mindennemű szociális juttatás megállapításához, még ha méltányossági alapon igénylem is. Gyermekem immár hat hónapos, és azóta sem kaptam semmilyen támogatást munkáltatói mulasztásból. (kivéve családi pótlék, amit a férjem igényelt meg) Ha az OEP-hez fordulok, méltányossági alapon mi alapján állapítják meg a juttatás összegét?

Köszönettel!
L.L.

A tgyás és a gyed a biztosítottaknak járó ellátás, aki nem rendelkezik az ezekhez szükséges jogosultsági feltételekkel, az gyest tud igényelni már ezek helyett is. Tgyáshoz és gyedhez a munkáltatótól kell ún. foglalkoztatói igazolás. Az ezekre jogosultságot nem befolyásolja, hogy a munkáltató a járulékfizetési és/vagy bevallási kötelezettségét nem teljesítette. Ez az ő ügye az adóhivatallal, bírságot és pótlékot fizet, ha teszi azt, ami a kötelezettsége.

Nem derült ki, hogy a munkaviszonyod a szülés előtt vagy után szűnt meg és hogy egyáltalán jogellenes megszüntetés vagy más ok miatt indítottál pert.
Ha még a tgyás kezdete előtt és a per tárgya a jogellenes megszüntetés, akkor ne várj arra, hogy úgyis megegyeztek vagy úgyis pernyertes leszel, mert az igényt csak az igénybejelentés előtti 6. hónap első napjáig lehet érvényesíteni. Ha késői igénylés miatt elbuksz valamit, akkor azért utána megint perelni kell a munkáltatót és ennek a kimenetele legalábbis kétséges lehet, ha még a kisujjadat sem mozdítottad meg az ellátásaid érdekében, vagyis a Te mulasztásod is okozta, hogy ellátás nélkül maradtál.

Egyszerűbb és biztosabb, ha beadod az igényt, a Tőled szükséges dokumentumokat és írsz mellé egy levelet, hogy a munkaviszonyod és így a jogosultsági feltételt jelentő biztosítási jogviszonyod megszűnésével kapcsolatban per van folyamatban, erről esetleg be is csatolhatsz valamit. Ekkor az egészségbiztosí végzéssel felfüggeszti az igény elbírálását az ítélet jogerőre emelkedéséig, hiszen addig nem tudja megállapítani, hogy rendelkezel-e az aktuális biztostási jogviszonnyal, mint jogosultsági feltétellel. Ha nyersz vagy megállapodsz és a munkáltató az ítélet vagy a megállapodás alapján kiállítja a foglalkoztatói igazolást - amiben egy lényeges pont, hogy megszűn-e, ha igen, mikor a biztosítási jogviszonyod - , akkor majd el tudja bírálni és egészen az igénybejelentést megelőző hónap 6. hónapjáig visszamenőleg akár évekkel később is elszámolja és kifizeti a tgyást és a gyedet. De ehhez az kell, hogy az igény időben be legyen jelentve.

A méltányosságból megállapításnak ehhez semmi köze nincs, az egy olyanoknak érdekes dolog, akiknek az aktuális biztosításuk rendben van, de nincs elég előzetes biztosításuk. Semmilyen más esetben nincs jogszabályi lehetőség méltányosság gyakorlására.



Szakbarbár
2011-05-06 23:35:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja