SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár! 5.éves egyetemista hallgató vagyok, jelenleg 3 hónapos terhes, és február 2-a óta van főállású munkaviszonyom az egyetemi hallgatói jogviszonyom mellett(ami nappali tagozatos). A 90 napos próbaidőm május 4-én fog lejárni, addigra azonban a terhességem meg fog látszódni, és szinte biztos, hogy a munkáltatóm meg fogja szüntetni emiatt a munkaviszonyomat. Nem tudom, hogy az igaz-e, hogy ha a próbaidőm letelte elött táppénzre megyek, és ez idő alatt a munkáltatóm megszünteti a munkaviszonyomat, akkor járni fog-e a továbbiakban a táppénz, és jogosult leszek-e gyedre, és tgyás-ra. Jelenleg 155ezer bruttóra vagyok bejelentve, ha jogosult vagyok,akkor ez alapján mennyi gyed-et fogok kapni? Köszönettel:

Előszöris beszéljünk egy kicsit ezekről a dátumokról, mert lehet, hogy ez a kulcs a megoldáshoz. A próbaidő maximum 3 hónap, vagyis ha május 2-ig nem mondják, hogy vége, akkor május 3-én már egy nem próbaidős, határozatlan idejű szerződésed van, amit a terhesség miatt nem lehet megszüntetni, mert a terhesség felmondási tilalom. Ha nem Te írtad el a dátumot, hanem valóban így szerepel a munkaszerződésben, akkor játssz arra, hogy kérd azt, hogy legalább addig a bizonyos május 4-i időpontig dolgozz. Amikor 4-én közlik, hogy próbaidő alatt megszűntetik a munkaviszonyt, akkor pedig felvilágosítod őket, hogy már 2 napja lejárt a próbaidő. Ha ennek ellenére mégis megszűntetik a munkaviszonyodat, akkor irány egy ügyvéd, majd bíróság, ez olyan tiszta ügy, hogy nem kétséges a kimenetele. Ha szerencséd van, akkor a bíróságot meg lehet spórolni, mert az ügyvéded meggyőzi őket, hogy az nekik nagyon drága lenne (minimálbér utáni táppénz 1/3 helyett járulékokkal növelt bért kell fizetni, plusz a perköltség meg a többi)

Ha nem akarsz ennyire agresszív lenni, akkor egy passzív tgyásra jó lehetsz, mert a munkaviszony megszűnése után 90 napig kaphatsz passzív táppénzt és ha ebbe szülsz bele, vagy ezuátán 28 napon belül szülsz, akkor passzív jogon jár a tgyás. Alapja a minimálbér kétszerese,ebből nettó 81.000 Ft-os tgyás van. Utána egy kicsit biztosításba kell kerülni, mert a gyednek legalább az 1. napján biztosítottnak kell lenni, tehát a tgyás után be kell jelentkezni valahova. Elég annyival, hogy a két munkaviszony együtt a minimálbér kétszerese fölött legyen átlagban.

Másik szép csendes, de költséges megoldás, hogy májustól bejelent egy ismerős, és onnan kb. 1 hónap múlva elmész táppénzre, majd jön a tgyás és a gyed. Munkaviszony tartson a tgyás utolsó napját megelőző hónap végéig, a tgyás után pár napra munkanélküli ellátás, ennek a szüneteltetése mellett pedig jöhet a gyed. Fontos, hogy ezt meglépd, még ha macerás is, mert így 2,5 évre be vagy biztosítva, hogyha jön egy másik baba, akkor vele is járjon minden.



Szakbarbár
2006-03-20 09:35:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja