SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár! Légyszíves segíts tanácsoddal! Menyasszonyom közalkalmazottként dolgozik. (helyettesítő állásban, határozott idejű szerződéssel amely 2007.szeptember 15-től 2008.december 31-ig szól. Babát tervezünk. Mi van, ha csak márciusban vagy áprilisban netán májusban esik teherbe és pont kicsúszunk és míg terhes lejár közben a szerződése. Hogyan lehetne kitolni a biztosítási jogviszonyt, hogy jogusult legyen tgyás-ra és gyed-re? van ugyebár 4 módszer ha jóltudom. -van valami 42 nap engedmény amialatt még szülhet -van az aktív táppénz -passzív táppénz -munkakeresési járadék -gyorsan bejelentkezik még valahova, ami képtelenség mert terhesen senkit nem fognak felvenni sehová) így ezt kizárhatjuk. Na ezeket szertném tisztázni. Melyikkel érdemes kitolni a biztosított időt? Olvastam valahol van olyan, hogy a szerződés lejárta után 42 napon belül el kell mennie szülni akkor még jár a tgyás és a gyed is. Mi ez a 42 nap? Ezen idő alatt még autmatikusan biztosított,( a munkaviszony megszűnés után is?) nem kell valamit intézni ehhez?Vagy ez már autmatikus passzív táppénz? elmehet-e rendes (aktív) táppénzre a szerződés lejárata előtt (úgy hogy tudjuk, hogy táppénz közben megszűnik a határozott idejű szerződése)? illetve ez hány napig lehet igénybevenni, és milyen összeg? A passzív táppénzre mikor érdemes elmenni, a szerződés lejárta előtt vagy pont utána attól a naptól kezdve ahogy megszűnik a munkaviszony? Most a passzív táppénz alatt biztosított marad, de nem kapna egy fillért sem? A passzív táppénz max hány napig járhat? (90 vagy 45 mindenhol mást írnak)? Van az a munkaviszony lejárta után 42 nap engedmény ugye. Ezt ha megvárjuk és mégsem szül azután még elmehet passzív táppénzre is?(de ekkor már nincs munkahelye ugyebár). Vagy munkanélkülire mikor érdemes elmenni? A passzív táppénz után vagy rögtön ahogy lejár a szerződés így legalább pénzt is kapna mert a passzívba gondolom nem? Melyik a jobb módszer? Mit jelent az hogy egy munkahely TB kifizető-e vagy sem. Mibe szól ez bele? Rendörségen dolgozik egyébként mint közalkalmazott. (titkárnő) Válaszodat és segítségedet előre is köszönöm.

Passzív táppénz akkor jár, ha legkésőbb a biztosítás megszűnését követő 3 naptári napon belül keresőképtelen lesz. Ha már korábban is táppénzen van, akkor a biztosítás megszűnését követő naptól passzív jogon jár tovább az ellátás. Alapja a táppénz kezdetét megelőző év jan.1-dec.31 közötti átlagkereset, folyamatos táppénznél az újévben is ugyanannyi marad. Ha a munkaviszony végét követő 42 napon belül szül, vagy az utána legfeljebb 45 napig kapható passzív táppénzbe szül bele illetve ennek a végét követően 28 napon belül szül, akkor passzív jogon jár neki a tgyás. A gyed már nem. Álláskeresési járadékról is csak tgyásra tud elmenni egy 2008-as jogszabálymódosítás után. A gyedhez legalább a tgyás 1. napján még biztosításban kell állni, vagy passzív tgyás után a gyed 1. napján kell a biztosítás. Bejelentve lenni és dolgozni - ez nem feltétlenül ugyanazt jelenti... Ha a munkáltató kifizetőhely, az öv az, akkor ott tudja igényelni az ellátásokat, de utána minden ugyanúgy történik, mintha az egészségbiztosítási pénztárnál igényelné, mert előbb is, utóbbi is a megfelelő jogszabály alapján dolgozik.



Szakbarbár
2008-02-18 12:03:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja