SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!
Korábbi válaszát (125398.kérdés) tisztelettel köszönöm! Most azonban a veszélyhelyzet miatt változott az eredeti helyzet. Mivel a GYED a kihirdetett veszélyhelyzet miatt, annak visszavonásáig meghosszabbodik, ettől függetlenül a munkahelyen a fizetetlen szabadságot meg lehet-e szüntetni és állományba lehet-e lépni úgy, hogy rögtön táppénzes állományba lép (a terhességre tekintettel), vagy a felhalmozott szabadságot előbb mindenképp ki kell venni, vagy a veszélyhelyzet miatt meghosszabbított GYED okán egyik variáció sem kivitelezhető, hanem a fizetés nélkülit kell meghosszabbítani a veszélyhelyzet végéig, és utána mehet csak az eredeti terv szerint? Vagyis adott esetben jár-e egymástól függetlenül párhuzamosan a meghosszabbított GYED és a táppénz (vagy ha ki kell venni a szabadságot, akkor a szabadság, majd a táppénz)? A munkáltató azt mondja, hogy maradjon fizetés nélkülin, majd ha lejár a veszélyhelyzet, akkor intézze az állományba lépést, és vegye ki a szabadságot, illetve menjen táppénzre. Véleményem szerint nincs összefüggés és attól, hogy a kormány meghosszabbította a lejáró GYED-et a veszélyhelyzet idejére, attól visszaállhat állományba és mehet táppénzre. Azt nem tudom, a szabadságot kötelező-e kivenni, mert elvileg a munkáltatónak 60 napon belül kötelező kiadni, de gondolom, hogy ha rögtön táppénzes állományba lép, ez a szabály nem kötelezi őket.
Kérem segítsen szakértelmével ebben a komplikált helyzetben!
Segítségét megköszönve, Tóth Gábor
Mt. 133. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg
Miután megszűnik a fizetés nélküli szabadság, a GYED akkor is jár tovább. Ez a veszélyhelyzettől függetlenül így van.

Fizetett szabadságot nem kötelező kiadatni, de két szempontból is praktikus. Az egyiket írtam korábban: így nagyobb eséllyel nem marad el a béremelés. A másik pedig, hogy ha nem kifizetőhely a cég, akkor nagyobb eséllyel lesz meg hamarabb és problémamentesen a táppénz, mert akkor nem kell arról levelezni, hogy tényleg meg lett-e szüntetve a fizetés nélküli szabadság - ami ha nem történt volna meg, akkor két okból sem járna a táppénz.

Szakbarbár
2020-04-21 23:49:46
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja