SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

2017. március 16-tól 2018. március 31-ig dolgoztam ugyanannál a cégnél, bejelentett bérem alap és jutalékból állt (bruttó 250.000 és 350.000 között kerestem), idén április 1-től váltottam, itt bruttó 280.000 Ft fix bért kaptam (volna). A váltás után kiderült, hogy terhes vagyok és a munkakör jellegéből adódóan nem tudtam vállalni, április 10-én közöltem a terhességem hírét és megváltunk egymástól (természetesen időarányosan megkaptam a fizetésem). Az előző munkahelyemen 2018. január 10-március 2. között táppénzen voltam egy műtét miatt.
Kérdésem: mit kell tennem, hogy kapjak CSED-et, illetve van-e arra lehetőség, hogy ezekből a bérekből számolják a CSED-et?
Lehetőségeim: családi vállalkozásba bejelentve dolgozom (csak minimálbérrel tudjuk megoldani), hogy meglegyen a 120 nap, (vagy 180?), alkalmi munkavállalóival dolgozom és a CSED igénylése előtt jelentünk be, illetve bejelentés viszonylag magas bérrel 1-2 hónapra és után táppénz szülésig?
Úgy értelmeztük, hogy amennyiben nincs meg a 180 nap egybefüggő munkaviszony, visszamehetnek a kereséssel előző év elejéig, erre bármelyik megoldással van-e lehetőségem? Szeretném, ha a magasabb fizetéssel számolnák a CSED-et!
Szülés várható időpontja: 2018. november 22.

Köszönöm előre is segítségét!
Minden ellátás alapja csak az aktuális biztosítási jogviszonyban elért jövedelem, tehát a megszűnt munkaviszonyokban kapott bér nem számít be sehova. Alkalmi munkavállalóként nem vagy biztosított, úgyhogy ezt vesd el, a 120 vagy 180 napi munkaviszony vagy bér pedig nem kell - a kettő nem feltétlen azonos hosszú, mert a táppénz alatt ketyeg a biztosítás, de nincs ellátásalapot képező jövedelem.
1 hónapot dolgozzál bruttó 300.000-es bérrel, utána mehetsz táppénzre, ez nem befolyásol semmit, az ellátások csak a bérből számolódnak, a 300.000-rel még a kezdés évét követően is nagy valószínűséggel maximális gyeded lesz. A bruttó táppénz harmada a munkáltatót terheli, ezzel még számoljatok!

Szakbarbár
2018-04-30 07:33:46
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja