SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tiszteletem!
Teljesen elvesztem a szabályok között, pontosabban nem találom, hogy rám mi vonatkozik, ill. milyen alternatívából lehetne a legtöbbet kihozni.
Jelenleg második gyermekemmel GYED ellátásban részesülök, 2014.3.X-től 2015.9.29-ig. Elvileg október 1-jén álltam volna újra munkaviszonyba, de kiderült, hogy újra várandós vagyok, még nagyon az elején. Ha a Jóisten is úgy akarja, mondjuk 2016. feb. 17-én születne meg a kicsi.
Kérdéseim a következők:
1. Ha a munkáltatóm is partner ebben, és most rögtön (mondjuk júl. 1-től) újra aktív jogviszonyom lesz (kiveszem a felhalmozott szabadságom, és dolgozom is, hogy meglegyen a 180 nap) akkor elvileg megkaphatom a maximális CSED összegét?
2. Ha február közepét vesszük alapul születési időnek, akkor melyik időszak lenne a "a csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva 180 naptári nap" - mert ha jól értelmezem, akkor ez június-november hónapok lennének, tehát ebben az időszakban már lekéstem a 180 napi naptári jövedelem megszerzésének lehetőségéről. Ez igaz?
3. Ha ember tervez, Isten végez elv szerint valami közbejön, és táppénzre kell mennem, de a szülés előtt összességében megvan a 180 nap biztosított jogviszony, akkor is megkapom a maximális összeget (nem folyamatos biztosítási idő)?
4. Ha a kettes pontban helyes a feltevés, akkor lehetséges még megszerezni a 120 naptári napi jövedelmet? Akkor is mennyi ellátást kapnék? Ott is folyamatosnak kell lenni a 120 napnak?
5. Ha a 120 nap sem lesz meg, akkor mekkora összegű ellátásra számíthatok?
6. A CSED és a majdani GYED összegének megállapítása szempontjából számít-e az, hogy hogyan oszlik meg a biztosított 180 nap? Pl. idén 5 hónap, és jövőre 1 hónap, vagy idén 6 hónap esetén kapnék-e nagyobb összeget, vagy mindkét esetben ugyanannyit?
7. Ha egyáltalán nem megyek vissza dolgonzi, akkor miből számítják ki az összeget, a gyed összegéből (vagy pontosabban abból, amiből a gyedet is kiszámították anno)? Az első gyerek után sem mentem vissza dolgozni, a gyed-be született a második.
8. Van-e bármi módja annak, hogy megkapjam a teljes ellátást akkor is ha nem megyek vissza dolgozni (Táppénz, pl?) - az előző kettővel is veszélyeztetett terhes voltam...eléggé félek ettől a munkába állástól :-(
Előre is nagyon köszönöm a válaszokat!
Ha a béred nem éri el a jövő évi minimálbér kétszeresét, akkor minden mindegy, mert 0 bérezett nappal is ugyanannyi lesz minden, mintha holnaptól a szülésig végig dolgoznál, vagy ha a két időpont között bármikortól táppénzre mennél.

Ha a béred annyival több a minimálbér kétszeresénél, hogy érdemes egy korlátlan csed miatt visszamenni dolgozni, akkor nem 180, hanem 120 bérezett napra kell hajtani - mert már ennyi is elég - , de fontos, hogy ennek az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap vége előtt kell meglennie, tehát 2016 februári csedkezdetnél 2015. november végéig. Ennek a matematikai lehetősége még adott, feltéve, hogy augusztus első napjaitól elkezded kivenni a szabadságot és utána dolgozol.A táppénz nem bérezett nap, úgyhogy az max annyi lehet benne, amennyivel még megvan a 120 nap.

Szakbarbár
2015-06-21 14:38:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja