SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakarbár!
Kislányom november 5-én múlott egy éves. Mivel élni szeretnék a Gyed extrával,már nyáron jeleztem a munkáltatóm (KLIK)felé, hogy vissza szeretnék menni dolgozni, miután a kislányom betöltötte az egy évet. Ebbe a munkáltatóm beleegyezett, a szabadságomat, ami 48 nap kiadták, holnaptól már szabadságomat töltöm egészen január 22-ig.
Kaptam azonban egy állásajánlatot, amit el szeretnék fogadni. A kérdésem ezzel kapcsolatos:
1. Amennyiben elfogadom az ajánlatot és felmondok az iskolában, ahol dolgozom le kell töltenem a szabadságomat vagy kifizetik nekem a maradék napokat?
2. Van-e bármiféle kötelezettség, amire engem az iskola kötelezhet a felmondásom miatt (gondolok itt olyanra, hogy bizonyos időszakot le kell dolgoznom stb.).
3. A GYED extra igénybevételét nem befolyásolja a munkahelyváltás?

Válaszát köszönöm!
A jogviszonyod vagy a Te rendes felmondásoddal szűnik meg és akkor a felmondási idő végéig tart - közalkalmazottnál ez nem tudom, hogy mennyi - , vagy közös megegyezéssel egy együtt elhatározott időpontban. Szabadságot kiadni addig lehet, amíg él a jogviszony. Ha addig nem sikerül az összeset kiadni, akkor a maradékot pénzben megváltják.

A felmondási idő letöltésén kívül más kötelezettséged nincs.

A gyed extrára munkahelyváltás esetén is jogosult vagy, de már nem a MÁK fogja folyósítani, hanem az új munkáltatónál működő kifizetőhely, vagy ennek hiányában a székhelye szerinti egészségbiztosítási szerv. A régi helyen szólni kell, hogy nem megy át passzívba a gyed, mert van másik jogviszonyod, ott pedig be kell adni az igényt, ami után változni fog a folyósító szerv. Az összeg ugyanannyi marad.

Szakbarbár
2015-11-14 22:45:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Az lenne a kérdésem, hogy egy egyedülálló szülő (gyereke) mindenképpen jogosult a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre, vagy csak akkor, ha nem lépi túl az egy főre jutó jövedelem a 39.900 Forintot? Én úgy tudtam, hogy jogosult vagyok, de az egy főre jutó nálunk kb. 50-60.000 Ft-ra jön ki, ezért elutasították a kérelmet. Egyedül nevelem a gyermekem évek óta, régebben úgy is megítélték a támogatást, hogy jóval több volt a keresetem, mint most... Nem tudom, melyik esetben tévedtek... köszönöm!
Korábban nem tudom, hogy mennyi volt a jövedelemhatár, most egyedülálló szülő által nevelt és beteg/fogyatékos gyermeknél a nyugdíjminimum 140%-a lehet legfeljebb az 1 főre eső jövedelem, ami 39.900 Ft, egyéb esetekben pedig 130%, ami 37.050 Ft. 50-60.000 Ft-os 1 főre eső jövedelemmel nem vagy rá jogosult.

Szakbarbár
2015-11-14 22:38:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Lányunk 2014. júliusában született. Szülés előtt két hetet szabadságon voltam. A szülés napjától igényeltem a TGYÁS-t, ez 12.248,64 Ft/nap összeg volt 2014.12.21.-ig. Most GYED-et kapok (108.780 Ft/hó). Gondolkozunk a második gyermek vállalásán. A kérdésem az lenne, hogy a jelenlegi szabályok mellett, ha nem megyek vissza dolgozni a második gyermek születése előtt, akkor az első gyermeknél megállapított TGYÁS-t és GYEDet fogom kapni a második gyerek után is. Illetve van 15 nap szabadságom. Ezt érdemes kivenni a két gyermek között vagy tartalékolhatom arra az időszakra, amikor vissza akarok majd menni dolgozni?
Előre is köszönöm válaszát!
Kata
Ha 2013. január 1-én már a jelenlegi helyen dolgoztál és nem váltasz idő közben munkahelyet, akkor ha a gyed vagy gyes végét követő 2 éven belül szülsz és a következő csed és gyed az általános szabályok szerint - 120-nál kevesebb bérezett napnál legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap - kevesebb lenne, mint az előző volt, akkor az új ellátás annyi lesz, mint a régi. Vagyis megint lehet az egyeske előtti átlagból számolt cseded és maximális gyeded.

Ha nem így lenne, 15 nap szabadság akkor sem befolyásolna semmit.

Szakbarbár
2015-11-14 22:31:06
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

2011. augusztusától dolgozom közalkalmazottként. 2013. október 14-én megszületett a kislányom, aki 2 éves korától bölcsődébe jár. 1 hét múlva megyek vissza dolgozni (akkor telik le a szabadságom) 4 órában a kislányom 3 éves koráig. A 4 órás munkarendhez én ragaszkodtam, hogy délben már elhozhassam a bölcsiből. Szeretnénk kistestvért neki, de nem szeretnénk sokat várni, ezért a jövő év közepén már örülnék, ha várandós lennék :)
A kérdésem az lenne, hogy a csed-et és a gyed-et hogy számoljam? Mert ha a 4 órás munkámból számolják nem sok pénzt fogok kapni. Amíg itthon voltam tgyáson, gyeden minden juttatással együtt megkaptam a 100 000.-ot.
Mire számíthatok?
Nagyon szépen köszönöm a segítségét!

Klári
Júliustól változott a jogszabály, ennek eredményeképpen mostmár nem fordulhat elő olyan, hogy a szorgalom következménye alacsonyabb ellátás.

Ha az irányadó időszakban elért jövedelemből az általános szabályok szerint számolva kevesebb lenne a csed és a gyed, mint az előző volt, akkor az új ellátás annyi lesz, amennyi a régi volt. A szabály alkalmazhatóságának 2 feltétele van: az előző baba utáni utolsó ellátás végét követő 2 éven belül legyél megint csedre, gyedre jogosult, illetve az előző ellátás alapjában csak a jelenlegi munkáltatónál szerzett jövedelem volt. Azok alapján, amiket írtál, várhatóan mindkét feltétel teljesül, tehát lehet majd Nálad alkalmazni ezt az ún. kedvezményszabályt.

Szakbarbár
2015-11-10 21:49:48
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

2011.02.01-től határozatlan idejű munkaszerződésem van jelenlegi munkahelyemen, egy multi cégnél. Innen első gyermekemmel 2015.01.24-től CSED-en, illetőleg már GYED-en vagyok. Második gyermeket is szeretnénk és a kedvezmény bevezetésével úgy határoztunk, hogy nem megyek vissza dolgozni előtte.
Most azonban olyan hírt kaptam, hogy munkahelyem átalakult, összeolvadt egy másik leányvállalattal, és át is nevezték. Azt szeretném megtudni, pontosan mi számít munkahely váltásnak kedvezmény tekintetében. Ez már annak számít? Mit kell megtudnom ennek eldöntésére? Én nem kaptam semmi hivatalos papírt, új munkaszerződést stb. Ilyen esetben nem kellene küldeniük valamit?
Ha munkahely váltásnak minősül, akkor mi alapján számítják majd a második baba utáni járandóságot, ha nem megyek vissza dolgozni? Azt nagyon nem tervezem, mert komoly esély van arra, hogy elküldjenek. De ugye jól tudom, hogy míg itthon vagyok nem tudnak felmondani nekem?
Előfordulhat-e, hogyha tévesen számolják, ami jár, akkor vissza kell fizetnem valamennyi összeget?
Köszönöm válaszát.
Átalakulásnál, beolvadásnál az új cég jogutódja az előzőnek, tb szempontból úgy kell kezelni, mintha semmi sem változott volna.
Az ilyen változások rántanak magukkal mindenkit, Téged is, nincs szükség új munkaszerződésre. A babázáshoz kért fizetés nélküli szabadság alatt felmondási tilalom véd, ha terhes leszel, az is felmondási tilalom.

Jogalap nélküli kifizetésnél a 90 napon belül megkapott összeget akkor is vissza kell fizetni, ha nem Te idézted elő, ennél később már csak akkor, ha Neked felróható a jogalap nélküli kifizetés. Egy téves megállapítás soha nem ez a kategória.

Szakbarbár
2015-11-10 21:44:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
2013. szeptemberében született meg kislányunk. Addig a bruttó bérem 150 eFt volt. Szeptember 10-én lejárt a GYED-em, másnap már dolgoztam. Bruttó bérem 280 eFt. Most ismét kismama vagyok, júniusra várható a baba érkezése. Az előzmények ismeretében valószínű, hogy az orvosom táppénzre fog hamarosan küldeni. Így gondolom, 2,5-3 hónap ledolgozott időm lesz. Szeretném megkérdezni, hogy mennyi CSED-re,GYED-re számíthatok? Illetve mennyi időt kellene munkában tölteni ahhoz, hogy kedvezőbb ellátást kaphassak?
Köszönettel:
Nusi
A táppénz alapja a 280.000-es bér lesz, a csedé és a gyedé pedig a jövő évi minimálbér kétszerese. Az ideiből a csed nettó 125.000, a gyed pedig nettó 109.000 Ft körül van.
Ahhoz, hogy korlátlanul legyen a 280.000-s béred az ellátások alapja, legalább 120 naptári napot kellene dolgozni és azt is úgy, hogy a szülés hónapját megelőző 3. hónap végéig meglegyen ennyi nap.

Szakbarbár
2015-11-10 21:40:17
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő! A következőt szeretném kérdezni: 6 éves munkaviszonyom után 5 hónapig munkanélküli voltam és most sikerült állást szereznem(kezdés nov. 16 lesz.) úgy gondoltam hogy augusztus fele megpróbálnék teherbe esni, illetve augusztus után már nem védekeznénk. Az egyik kérdésem, ha mondjuk 2016 augusztusban teherbe esek és például 3-4 hónapig dolgozok terhesen és utána táppénzre megyek kapok -e ellátást? vagy ehhez két év megszakításmentes bíztosítási viszony kell? A másik kérdésem az lenne, hogy itt az új munkahelyemen alacsonyabb lesz a fizetésem nettó 122.000 forint akkor ezután számolák majd a gyermek megszületése utáni ellátások mértékét? Segítségét Nagyon köszönöm. Üdvözlettel.
Ha jól értem, 3 hónapig kaptál álláskeresési járadékot, utána 2 hónapig nem és ezt követően helyezkedtél el. A 2 hónap levegőben lógással a biztosításod megszakadt, ez 3 dolog miatt is hárányos
- 2 évet kell dolgozni az 50% helyett 60%-os mértékű táppénzért
- amíg nem lesz 180 napod az új helyen, addig a táppénz alapja csak a minimálbér
- csak annyi napra jár táppénz, amennyit itt dolgoztál előtte

Ennél előbbre most ne menjünk, mert 2017-ig rengeteg minden változhat. Később, egy konkrét várható időpont és az akkori jogszabályi környezet ismeretében szívesen segítek az ezekkel kapcsolatos kérdésekben is.

Szakbarbár
2015-11-10 21:37:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Másfél éves kisfiammal vagyok itthon gyeden. Sajnos a születése után megszünt a munkaviszonyom. Tervezzük a kistesót....az lenne a kérdésem, hogy milyen ellátásra leszek jogosult a második babócánál? Illetve, ha szereznék valami munkát, akkor mennyi ideig kellene dolgoznom? Ha pl csak egy fél évre tudnának bejelenteni az semmit nem ér? Köszönöm szépen! Üdvözlettel: Eszter
dupla

Szakbarbár
2015-11-10 21:33:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

2010 óta egy gyárban dolgozom külsős közvetítő cégen keresztül. Jelenleg a harmadik babámat várom. Fiam aug. 5-én töltötte be az 1 évet, így én még időben beadtam a papírokat hogy aug. 6-7-re a gyerekek utáni felgyülemlett szabadságomat adják ki,majd ezután aug. 10-től a doktor tp-re vesz terhesség végett. Ekkor azt mondták ilyen nincs,vagy az összeset kiveszem vagy semmit se. Mondtam rendben,akkor az összeset kiveszem és utána megyek tp-re. Én úgy informálódtam,hogyha kiveszem a szabadságot akkor a béremet automatikusan fel kell emelniük az épp aktuálisra, és majd abból számolni nekik. Ehhez képest nem emeltek a béremen semmit sem. Most mikor a tp-s (9-es kóddal) papírt vittem be nekik,akkor rákérdeztem erre, és annyival lezárták a dolgot,hogy mivel passzív állományban vagyok így nem emelnek, ha majd újra aktív állományban leszek akkor emelnek az alapbéren.

Sokan mondták hogy mivel kivettem a szabit így aktív állományban vagyok és emelniük kellett volna a béren. Most mi is az igazság? Kell emelniük? Ha igen, mit tudok tenni ez ügyben hogy az engem megillető alapbért megkapjam?


Köszönettel:

Marianna
Az aktív és passzív állomány házilag használt fogalom. Az Mt. ilyeneket nem ismer, ellenben világosan megmondja, hogy hogy kell eljárni a gyedről, gyesről visszatérő kismamával - az a visszatérő, aki már nincs gyeden, gyesen.

A bér rendezése a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően esedékes. Ez a szabadság 1. napja, tehát ha a többiek kaptak emelést, akkor Neked is emelni kell és a szabadságra már ez az összeg jár. Szabadságot kiadni addig lehet, amíg keresőképes vagy, ha keresőképtelen leszel, akkor leáll a kiadás és majd akkor folytatódik, ha elmúlik az akadályoztatás - ami lehet, hogy csak 3,5 év múlva lesz. Az elévülés az esedékességtől indul, a bentmaradt napok csak később lesznek esedékesek, úgyhogy nem vesznek el.

Szólítsd fel írásban a munkáltatót az Mt. 59. §-ban foglaltak betartására!

59. § A munkáltató a 127–132. §-ban meghatározott távollét megszűnését követően ajánlatot tesz a munkavállaló számára a munkabér módosítására. Ennek során a munkavállalóval azonos munkakörű munkavállalók részére a munkáltatónál időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul venni. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelés mértéke az irányadó.

A 127-132. §-okban a szülési és a fizetés nélküli szabadság van benne, jó hosszan, úgyhogy azt inkább nem másoltam ki teljes terjedelmében.

Remélhetőleg vagy 30 naptári napnál kevesebbet voltál szabadságon, vagy február 1. után szülsz, mert ha egyik sem, akkor hiába korrigálják utólag a béredet, az nem fog számítani a csednél - de a gyednél igen.

Szakbarbár
2015-11-10 21:32:53
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
Másfél éves kisfiammal vagyok itthon gyeden. Sajnos a munkaviszonyom a születése után megszünt. Tervezzük a kistesót...az lenne a kérdésem, hogy milyen ellátásra leszek jogosult a második babánál? Azt hallottam, hogy mivel nincs munkahelyem csak gyest kapnék...valóban? Illetve mennyi bedolgozott idő kéne, hogy ismét kapjak csedet, gyedet? Köszönöm szépen!
A passzív gyed mellé az egészségügyi ellátásra jogosultság és a szolgálati idő jár, de a biztosítotti státusz, ami ezeknél annyival több, hogy pénzbeli egészségbiztosítási ellátásra is jogosult lehetsz erre tekintettel, az nem. Egy következő csedhez, gyedhez ketteske születése előtti 2 évben legalább 365 nap biztosításban töltött időnek kell lennie. Ha most lenne egy munkaviszonyod, ahonnan nagyon hamar visszamennél babázni, de az közben megmaradna a háttérben, akkor így már gyűlne az előzetes biztosítás...

Szakbarbár
2015-11-10 21:24:25
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Kislányom 2014. 08. 21-én született. 2014. 07.14-én lejárt a munkaszerződésem amit a terhesség miatt nem hosszabbítottak meg. A köztes időben magam után fizettem a TB-t majd gyesre mentem mivel nem volt meg a munkanapok száma a gyedhez a munkáltatóm trükközése miatt. Jelenleg is gyesen vagyok munkanélküliként. Most tervezünk kistestvért a lányomnak és a kérdésem az lenne hogy ha gyesről megyek szülni lesz-e biztosításom a szülésre vagy megint fizetnem kell a TB-t hogy ne számlázzák ki a szülés költségeit. Valamint úgy tudom hogy 2 gyerek után 2 gyes jár. Ez tényleg így van vagy csak a családi pótlék duplázódik?
Válaszát előre is köszönöm.
Anita
Egy minimálbér alapú gyedre még most is jogosult lehetsz, ha a gyest visszamondod - azt megigényelheti apuka - és álláskeresési járadékot igényelsz, mert ezt szüneteltetve tudod kérni a gyedet - feltéve, hogy szülés előtt dolgoztál 1 évet. Ez a lehetőség a járadék közbeiktatásával a csednél is jó lett volna.

Jelenleg nincs csedre, gyedre jogosító biztosítotti státszod - járadékról igényelt gyeddel sem lesz -, ennek a tortának csak 2 másik szelete jár a gyes mellé, az egészségügyi szolgáltatás és a szolgálati idő. Az ellátás költségeit egyébként soha sem téríttetik meg, akinek nincs egészségügyi szolgáltatásra jogosultsága, az a havi 6.910 Ft-ot fizeti, ami egy átalánydíj és akkor is ennyi, ha soha nem megy orvoshoz, meg akkor is, ha minden hónapban nagyértékű beavatkozásokat hajtanak végre rajta.

Mostmár csak egyeske 2 éves kora után fogsz szülni, ott már mindenképpen csak a gyest kapod utána, de mellette kaphatsz még egy gyest ketteske után, mert az ellátásokat lehet halmozni.


Szakbarbár
2015-11-03 21:47:25
Olvasói értékelés: 5/5
Tiszelt Szakbarbár.
Jelenleg egyetemen tanulok, még 1,5 évem van vissza. Mellette részmunkaidős bejelentett határozatlan idejű szerződéssel munkám van (bruttó 85000ft).
Párommal kisbabát tervezünk, de ennél a CSED-nél, GYED-nél amit ebből kapnék magasabb összeg egyértelműen jobb lenne. Ön mit tanácsolna, megérné elmennem valahova 8órában 3 hónapig,
hogy legalább egy ennél magasabb bér alapján kapjam a juttatásokat, vagy inkább a bejelentős-magam után járulékolós módszert válasszam?
Ha a második lehetőség mellett döntök, akkor az mennyire helyénvaló, ha terhességi táppénzre megyek erről a helyről, majd felmondok és utána leszek máshova bejelentve?
Illetve arra is gondoltam hogy a várandósságom ideje alatt a felgyűlt álláskeresési járadék egy részét
elhasználnám, de nem tudom hogy a nappali tagozatos jogviszonyom mellett ez a nyár folyamán, amikor nincs iskola igénybe vehető-e? Esetemben gondolom az is számít,
hogy 2 gyermeket tervezünk és a 2 közt nem mennék vissza dolgozni így a szerződés (akár egy új munkahely, akár egy vállalkozónál bejelentett esetében) határozatlan
ideje fontos lenne. Illetve még egy olyan aprócska kérdés, hogy ha nyelvvizsga miatt pótlékot kapok a munkahelyemen ami a bruttó béremet emeli, akkor már a táppénzt is
a magasabb összegből fogják számolni?
A bérpótlékok ugyanúgy beleszámítanak minden ellátásnak az alapjába, mint az alapbér.

Ha olyan - jó - terveid vannak, hogy létesítesz egy magasabb béres munkaviszonyt, akkor az ócska béresből ne akarj táppénzre menni, mert az az új helyről több lenne. Minél hamarabb van meg az új hely, annál hamarabb kaphatsz magasabb (és semmit sem befolyásoló) táppénzt. Ha megvan a biztos új, akkor ezt szüntesd meg, dolgozz egy kicsit az új helyen és onnan menj táppénzre. Így mindennek az új helyen elért jövedelem lesz az alapja.

A határozatlan idejű szerződés mindenképpen fontos lenne, ha hamar jönne a kistesó is.

Szakbarbár
2015-11-03 21:41:28
Olvasói értékelés: 5/5
Hogy sikerült üres kérdést küldeni?

Szakbarbár
2015-11-03 21:36:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Jelenleg határozott idejű szerződésem van munkahelyemen,
ami jövő június 30-án jár le. Azt tudom, hogy ha a szülés napja előtt
maximum 28 nappal megkezdem a szülési szabadságot pl. az utolsó
munkanapomon(amikor még fennáll a biztosítotti jogviszonyom), akkor a
bérem alapján számolják az ellátásokat, igaz azok passzív jogon járnak,
de járnak. Az a kérdésem, hogy a szabályok szerint ha a biztosítotti
jogviszony megszűnését követő 45 napban születne gyermekem, akkor mi az
alapja az ellátásoknak és milyen összegre lennék jogosult? Illetve jól
gondolom-e, hogy ez a 45 nap (biztosítotti napok) az ami annak jár aki
munkaviszony után vált munka nélkülivé? Azt szeretném még megkérdezni,
hogy 4 év folyamatos munkaviszony után, ha pl a 45 nap letelte után
jelentkezek álláskeresésire (nem tudom mi a pontos neve) akkor ugye
kapok járadékot, ami közben ha megszületik a gyerek, szintén jogosult
vagyok ellátásra, de szüneteltetni kell. Ekkor mi az alapja az
ellátásoknak, illetve milyen ellátásokra lennék jogosult ebben az
esetben és milyen összegekre? Köszönöm válaszát!
Ha a munkaviszony megszűnését követő 42 napon belül szülsz, akkor csak a csed jár, utána gyed nem, illetve az már csak úgy, ha a csed után álláskeresési járadékot igényelsz és ezt szünteltetve kéred a gyedet. Ami így mindenképpen minimálbér alapú lesz. Járadékról minden az, ha onnan szülnél, akkor a csed is. Hogy nem járadékról igényelt, passzívként kezdődő csed miből számolódik, azt nem tudom megmondani, mert ilyennel még nem volt dolgom.

Egy átlag kismama éppen eleget fizet az orvosnak ahhoz, hogy beleférjen tőle egy kis elnézés és a 36. hét betöltését a munkaviszony megszűnése előtti időpontra tegye...

Szakbarbár
2015-11-03 21:36:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Előre is köszönöm a segítséged. A helyzetem a következő:
2010.10.25-2013.07.31 dolgoztam X cégnél jutalékos rendszerben, változó összegű bérért (a munkaviszony megszűnésekor kapott zöld papíron azt írja, hogy jogviszony megszűnésekor érvényes szerződés szerinti havi jövedelem 245 400). Ezt követően 2013.08.01-tól papíron másik céghez kerültem határozatlan idejű szerződéssel, szerződés szerint hasonló változó összegű jutalékos bérért (br 290-330 között). (Tudok havi bontásban a bérpapírról összegeket írni, amennyiben megmondod mennyi időre visszamenőleg szükséges). Tehát utóbbi jogviszonyból mentem el szülni. 2014.08.01-től szabadságon,betegszabadságon, majd táppénzen voltam a szülésig.
2014.11.04 született meg a kislányom. Tgyást 2014.11.04-2015.04.20 közötti időszakban 7212,21 Ft naptári napi összegben kaptam. Gyedet 2015.04.21-2016.11.04 időszakra 4900 Ft naptári napi összegben állapítottak meg.
Jövőre szeretnénk második babát, tehát gyed vagy gyes alatt születne. Milyen összegű juttatásokra vagyok jogosult, ebben az esetben, ha nem megyek vissza gyed alatt dolgozni? Sok válaszod elolvastam, és még sem teljesen tiszta nekem, hogy a juttatások megegyeznek, vagy rosszabbul járok a papíron való munkahelyváltás miatt, mivel a kedvezményszabály rám nem alkalmazható.
Illetve az én esetemben nem tudom jól járnék-e (azaz a csed és a gyed nem lenne a második babával sem kevesebb), ha a kiskaput kihasználva, visszamennék egy nap szabira, és utána táppénzen lennék. A jutalékos rendszer miatt nem is tudom, hogy ebben az esetben a bérem hogyan számolnák, azt meg végképp nem hogy a táppénzt miből és mennyi lenne az. Egyáltalán iért érné meg ez így nekem, csak azért hogy a gyed mellé kapják valamennyit, mert a későbbi juttatásokat nem befolyásolja?
Nagyon köszönöm a felvilágosítást.

Üdv, Andrea
A csededre nem lehet majd alkalmazni a kedvezményszabályt, mert abban az előző cégnél szerzett jövedelem is benne van, a gyedre viszont lehet, mert az már csak a mostani helyen elért jövedelemből számolódott.

1 vagy több nap szabadsággal vagy nem érsz el semmit, vagy nincs is mit elérni, mert arra csak az alapbéredet kapod. Ún. távolléti díj jár jár, de az Neked csak az alapbér. Ha a szerződés szerinti alapbéred eléri a minimálbér kétszeresét, akkor bármit csinálsz is, a csed alapja a minimálbér kétszerese lesz. Ha ezt nem éri el, akkor pedig bármit csinálsz is, az ennél kevesebb alapbéről számolt. A rosszabbik esetben is csak a 168 napnyi csed lesz kevesebb, utána több, mint háromszor ennyi időre a gyeded mindenképpen maximális lesz.

Ha táppénzre mész, az nem befolyásol semmit és a táppénznél mindentől függetlenül alkalmazható egy másik kedvezményszabály, amivel a 2014-es, csak bérből számolt átlag a táppénz alapja.

Szakbarbár
2015-11-03 21:31:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
2014.szeptember 1-től 2015.augusztus 13-ig volt egy munkaviszonyom,ahonnan elküldtek.Itt 2014ben 118000ft volt a brutto havi bérem és 2015-ben 122000ft.
Előtte nem volt bejelentett munkahelyem.Főiskolát 2014.júliusában végeztem el,levelező tagozaton.
A következő munkahelyem 2015.október 6-tól 27-ig tartott,mivel innen is kirúgtak próbaidő alatt,amint megtudták,hogy babát várok.Itt október 9-től táppénzen voltam és még vagyok is,habár már felmondtak.
A babát 2016.áprilia elejére várom,de sajnos már nem fogok tudni munkát kapni.
A táppénzes időszakom beleszámít a 365 napba?Mert akkor úgy számoltam,hogy a 365 napom megvan.
A tanácsát szeretném kérni,menjek el most munkanélkülire 90 napra,majd a szülés előtt 1hónappal jelentsem be magam egy ismerősöm cégéhez?
Ön szerint mit tudok tenni,hogy jogosult legyek a Csed-re es Gyed-re?
Válaszát előre is köszönöm.
Andi
Táppénzen legfeljebb a munkaviszony utolsó napjáig tudsz lenni. Kb. 36 nap álláskeresési járadékra vagy jogosult, ha ezt nem igényeled most meg, hanem csak a 8. hónap körül, akkor egy minimálbér alapú csedre és gyedre jogosult lehetsz. A csedet már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól lehet igényelni, ha ott kapod a járadékot, akkor ezt szüneteltetve járni fognak az ellátások, mert az előzetes és az aktuális biztosítás is rendben lesz hozzá (a táppénz alatt ketyeg a munkaviszony, így az beleszámít és a járadék is biztosításban töltött idő).

Ha kivársz a járadékkal - az előzőek miatt érdemes ezt tenni -, akkor a munkaviszony végét követő 46. naptól fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Azt is megteheted, hogy a 7. hónapban létesítesz egy munkaviszonyt, a 8. hónapban táppénzen vagy - csak annyi időre fog járni, amennyit itt dolgoztál -, és a -28. naptól kéred a csedet - mindenképpen érdemes a lehető leghamarabbtól. Ebben az esetben az utolsó helyen elért jövedelem, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja.

Szakbarbár
2015-10-29 17:11:52
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

2015. január 1-jével új munkahelyem van bruttó 200.000Ft-ért.A gyermekemet 2016 január 22-re várjuk. A mostani munkabéremből számolódik majd a csedem?
Jelenleg még dolgozom,de decembertől szeretnék itthon maradni.December 1- jével menjek táppénzre majd a szülés időpontja előtt 4 héttel szülési szabadságra?Vagy érdemes végig január 22-ig táppénzen maradnom?

Köszönettel:
Hajnalka
A csed és a gyed a most aktuális helyen szerzett jövedelemből számolódik. A táppénz nem befolyásol semmit, mert nem számít bele az átlagba. Ha mindig ugyanannyi volt a béred és ez a minimálbér kétszerese alatt van, akkor mindegy, hogy mikortól vagy cseden, nincs olyan, hogy jobban jársz egyik vagy másik verzióval. Ilyenkor az egyszerűbb ügyintézés miatt célszerűbb a szülés előtti napig táppénzen maradni.

Szakbarbár
2015-10-18 22:34:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

2015. március 25-e óta fennálló munkaviszonyom van, ami 11 és fél hónapos időtartamra lett megkötve, és 2016. február 28-án fog lejárni, határozott idejű. Ami a fő problémát okozza, hogy a gyed igényléséhez 365 nap biztosított jogviszony kell. Milyen szerződési formával tudnám a legegyszerűbben és legcélszerűbben megoldani a hosszabbítást, mennyi időre lenne célszerű hosszabbítani? Elég, ha a szerződéshosszabbítás időtartama a szülés időpontjáig szól, utána már nem kell fennállnia a gyed igényléséhez? Főiskolás éveim esetleg nem számítanának bele az időtartamba? 2014 júniusában szereztem az abszolutóriumot, előtte volt 4 év nappali tagozatos főiskolai hallgatói jogviszonyom folyamatosan. A diplomámat csak nemrég vettem át, mivel nyelvvizsga hiányában nem tudtam átvenni, de az abszolutóriumot már egy évvel előtte megszereztem. Mikortól lehetne kivenni a szülési szabadságot? Nem befolyásolná az új szerződésformát, ha kivenném a szülési szabadságot? A szülés várható időpontja 2016. március 22. Válaszát előre is köszönöm!
Ha legalább a csed 1. napján még fennáll a munkaviszony, akkor ha utána megszűnik, akkor is ugyanannyi ideig és ugyanolyan összegben jár végig a csed és a gyed, mintha nem szűnt volna meg.
A csedet már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól lehet igényelni, ezt itt február 23., tehát nem is szükséges hosszabbítani.

A szülés időpontját megelőző 2 éven belül a nappali tagozatos tanulmányokból 180 nap beszámítható, ha legalább 1 évig jártál nappali tagozatra. A tanulmányok folytatása és nem a diplomaszerzés ideje számít, úgyhogy 2016 márciusi szülésnél a 2014. március és 2014 június közötti időszak fog beszámítani, ezzel bőven meglesz a 365 nap előzetes biztosítás.

Szakbarbár
2015-10-18 22:31:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

2013.04.15.-én született az első gyermekem. Ekkor 8 órában, határozott idejű munkaszerződéssel dolgoztam nevezzük "A" munkahelyen. A munkaszerződésem 2014. szeptemberben lejárt, nem kötöttünk újat. 2014. december 05.-től másik cégnél, nevezzük "B" munkahelyen kezdtem el dolgoztam. Ez a munkaviszonyom 2015.03.22 napjával megszűnt és 2015.03.23-tól, napi 6 órás munkaviszonyban visszakerültem az "A" munkahelyemre.
A második gyermekemet 2016. februárra várom.

A kérdésem, hogy ebben az esetben jogosult vagyok-e az első gyermekem jogán kapott CSED, GYED-re?
Illetve, ha esetleg 2015. decembertől módosítjuk a munkaszerződésemet egy magasabb fizetéssel, akkor a magasabb fizetésből fogják számítani a CSED/GYED összegét?
Ezt a kérdést nem értettem: ebben az esetben jogosult vagyok-e az első gyermekem jogán kapott CSED, GYED-re - egyeskével már kifutottak ezek az ellátások. Ketteskével minden további nélkül járni fognak.

Táppénz, csed, gyed alapja csak az aktuális helyen elért jövedelem. 2016. februárban induló csed alapjához a számítási időszak vége 2015.11.30, ha addig több lesz a béred, akkor több lesz a csed. Ami december után van, az a csedhez már nem fog beszámítani.
A gyedhez későbbi magas bérek is beszámítanak majd, de csak akkor, ha ezt kapod is, ha táppénzen vagy, akkor az az időszak kiesik és lényegtelen, hogy közben papíron mennyi a béred.

Szakbarbár
2015-10-18 22:24:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Helyzetem a következő 2008 óta dolgozom közalkalmazottként, a jelenlegi munkahelyemen 2010 novemberétől határozatlan idejű szerződéssel. Munkaviszonyom mindvégig folyamatos volt.
2012-ben veszélyeztetett terhes lettem első gyermekünkkel, emiatt vele 2012.12.18-tól a szülés napjáig 2013.08.02-ig táppénzes állományban voltam. Ezt követően 2013. 08. 02-től 2014.01.16-ig THGYS-en voltam, majd 2014.01.17-től 2015.08.02-ig GYED-en, jelenleg pedig GYES-en vagyok vele 2015.08.03-tól kezdődően.
Időközben ismét terhes lettem, terhességem az előzőből és a jelenlegi várandósságból adódóan is ismét veszélyeztetett terhesség, második gyermekünket 2016. május közepére várjuk.
Tudni kell a helyzetemmel kapcsolatban, hogy a pedagógus bértábla alapján (nem vagyok pedagógus, de annak számítok), első gyermekünkkel való itthon létem alatt közel 100 ezer forinttal emelkedett a bruttó bérem, ez a következő képpen néz ki: 2011.06.22. 136000Ft 2013.09.17. 203330Ft 2014.03.10. 228100Ft 2014.09.12. 237000Ft.
Tervem a következő: írásban bejelentem a munkáltatóm felé a várandósságom tényét és kérem a fizetés nélküli szabadságom megszakítását, továbbá kérem, hogy állapítsák meg számomra az eddig összegyűlt szabadnapjaim számát, s közlöm, hogy x napot szeretnék kivenni belőle és közlöm, hogy helyzetemre tekintettel terhességem hátralévő részét táppénzes állományban töltetném.

Kérdéseim: Megfelelőnek tartja-e ezt így?
Azt korábban már olvastam, hogy ahhoz hogy a GYES-t és a táppénzt párhuzamosan kaphassam elegendő csupán 1 nap szabadságot is kivennem.
Hány nap kivétele lenne szükséges viszont ahhoz, hogy a fent említett időközbeni béremeléseim a későbbi juttatásaimban realizálódjanak? Mennyi napot kellene mindehhez kivennem tudván, hogy táppénzen is lehetek a szabadnapjaimat pedig a későbbiek során is felhasználhatom?
Hány nap szabadság jár eddig számomra, ha egy évre az alapszabadságom 21 nap+pótszabadság 25 nap+2 nap az első gyermek után?
Mindezek tudatában mi lenne a legoptimálisabb helyzet számomra, mennyi szabadnap kivétele, mennyi táppénzen töltött idő, Csed-et mikortól igényelni, GYED stb.?

Segítségét előre is köszönöm!
Pacsirta
Nagyon szívesen válaszolok, ha összefoglalod a lényeget - ez így most majdnem 1 teljes oldal wordben, ennyi időt nem tudok egy kérdésre fordítani.

Szakbarbár
2015-10-18 22:16:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja