SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár! Érdeklődni szeretnék, hogy terhesen mennyi ideig lehet táppénzen valaki? Ugyanis Gyed-en vagyok első gyermekem miatt. Míg Gyes-re váltanék megszületik a második gyerek. Visszamennék egy kis időre dolgozni, utána szűlésig táppénzen szeretnék lenni. Ez lehetséges? Mások által feltett kérdéseknél láttam a passzív táppénzt ami 90 nap lehet? Az mi az?

Passzív jogon az jogosult maximum 90 napig táppénzre, aki a biztosítás megszűnését követő 3 napon belül lesz keresőképtelen. Te a biztosítás tartama alatt mennél táppénzre, ha gyeden vagy és közben van munkaviszonyod, akkor hosszú és folyamatos a biztosításod, az előző évben nem voltál táppénzen, ilyenkor akár 1 évig is kaphatnál táppénzt.



Szakbarbár
2006-02-13 09:47:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! A családinet portálon a TGYÁS-nál irottakkal kapcsolatban lenne kérdésem. A szöveget idemásolom: "Az ellátás annak a nőnek jár, aki – a szülést megelőzően két éven belül legalább 180 napon át biztosított volt és a biztosítás tartama alatt szült, – a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül, vagy a biztosítás megszűnését követő 42 napon túl táppénz (illetőleg baleseti táppénz) folyósításának ideje alatt, vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül szül. Az előzetes 180 napi biztosítási időbe beszámít – a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításának ideje, – a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok ideje." A kérdésem az lenne, hogy ha a TGYÁS és GYED idő is beszámít a 180 napba, akkor a második gyerek megszületése előtt nem szükséges 180 napot ledolgozni? És az első gyerek utáni TGYÁS és GYED összeg jár a második gyereknél is? Üdvözlettel,

Ha egyeskével babázás alatt van munkaviszony, csak tgyáson, gyeden, gyesen vagy, akkor közben ketyeg a biztosításod, úgyhogy a jogsoultsági feltétellel, a 2 éven belül 180 napi biztosítással kb. 4-szer fogsz rendelkezni :) Ha 0 bérezett nappal beleszülsz a gyedbe vagy a gyesbe, akkor is jogosult leszel ketteskével tgyásra és gyedre, alapjuk az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Amit Te olvastál, az egyébként egészen más. Az a passzív ellátások beszámításáról szól. Neked élő biztosításod van, az nem kérdés, hogy beszámít az előzetes biztosításba.



Szakbarbár
2006-02-13 09:47:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Sok hasonló kérdést kaptál már és annak olvastam is a válaszát,de még mindig nem látok tisztán. A szülést közvetlenül megelőző 180napnak bérezett napnak kell lenni, hogy valaki kapjon tgyást és gyedet, vagy ez összejöhet más (pl munkanélküli)biztosítottként és kb 1-2 hónap bérezett napból? NAgyon köszönöm válaszát! És köszönöm eddigi munkáját is!

Van a 2 éven belül 180 nap biztosítás, ami a jogosultság feltétele és van a maximum előző év január 1-ig nézett (legalább)180 bérezett nap, ami az átlagszámítás alapjául szolgál. Itt aztán többféle variáció van attól függően, hogy megvan-e és ha igen, hol van meg ez a 180 bérezett nap, ebbe most ne menjünk bele. A lényeg, hogy a kettő, tehát a 180 napi biztosítás és a 180 bérezett nap nem ugyanaz. A munkanélküli ellátás folyósításának az időtartama biztosításban töltött idő, de nem bérezett nap, mert a járadékból/segélyből nem vonnak 4%-os egészségbiztosítási járulékot.



Szakbarbár
2006-02-13 09:47:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 4 gyermekünk van, szeptemberre várjuk az ötödiket. 1999 óta GYES-en, majd 2004 áprilisától GYET-en vagyok. Jelen esetben a minimálbér kétszerese után kapom majd a TGYÁS-t és a GYED-et, vagy valamit trükköznöm kell, hogy egyáltalán jogosult legyek rá? Ha utóbbi igaz, kérem összegszerűen is válaszoljon!Válaszát előre is köszönöm!

Ha van közben munkaviszonyod, ahonnan fizetés nélküli szabadságra jöttél a gyet miatt, akkor 0 bérezett nappal az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a tgyás és a gyed alapja. Idei minimálbér kétszereséből nettó 81.000 Ft körül van a tgyás, a gyed nagyjából 74.000, de ez nálad már a jövő évi minimálbér kétszereséből fog számítódni, úgyhogy több lesz (feltéve, hogy a szerződés szerinti béred meghaladja a minimálbér kétszeresét.) Ha nincs közben munkaviszonyod, akkor csak az alanyi jogon járó gyesre vagy jogsoult, ez annyi, mint a gyet, 23.607 Ft



Szakbarbár
2006-02-13 09:47:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 2003.XII.31-ig voltam munkaviszonyban,közalkalmazottként, folyamatosan másfél évig.Bruttó 104e Ft volt a munkabérem. 2004.I.1-IV.12-ig táppénzen voltam, majd kislányom születése után TGYÁS-on, majd GYED-en. 2006. IV. 12-én lejár a GYED. Szeptember közepére várom második gyermekem születését. Vissza nem tudok menni dolgozni, erre az időre. Milyen lehetőségeim vannak? El kell mennem GYES-re a baba születéséig, vagy elmehetek táppénzre.Úgy hallottam, hogy táppénzre csak az jogosult,akinek a munkáltatója fizette ez idő alatt is az eb járulékot, ami az én esetemben nem áll fenn. Amennyiben mégis lehet, minek alapján számolják ki a táppénzt, ill. ha GYES-re megyek a baba születéséig, minek alapján kapom majd TGYÁS-t és a GYED-et? Előre is köszönöm válaszát. Üdvözlettel:

Táppénzre az jogsoult, aki a biztosítás tartama alatt vagy utána 3 napon belül lesz keresőképtelen és 4%-os egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett. Te biztosított vagy és ahogy munkába állsz, járulékfizető leszel, illetve lennél, ha keresőképes lennél, úgyhogy jár a táppénz, ennek semmi köze nincs ahhoz, hogy amíg babáztál, addig mi volt vagy mi nem volt a járulékokkal. De nem javaslom, hogy azonnal táppénzre menj, kizártnak tartom ugyanis, hogy azóta annyit emelkedett volna a béred, hogyha csak a táppénz előtti 80%-os betegszabiból lesz bérezett napod, akkor az elérje a minimálbér kétszeresét. Márpedig ha nem éri el, akkor 2 évig 20%-kal kevesebbet kapsz, mert a 100%-os bér helyett a 80%-os betegszabi lenne a tgyás és a gyed alapja. Ezeket ugyanis a rövid bérezett időszakodból fogják számítani és az itteni átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az alapjuk. Vagy vedd ki a szabadságaidat, közben lehetsz gyesen is emellett és utána csak gyes, vagy ha a szabiknak vége, akkor jöhet a táppénz, ezzel is lehúzod az átlagodat, de minél több 100%-os szabi van a 80%-os betegszabi mellett, annál kevésbé.



Szakbarbár
2006-02-13 09:47:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Egy olyan kérdésben szeretném a segítségedet kérni amiben a munkáltatóm nem tudott választ adni. Jelenleg gyesen vagyok 2 éves fiammal. 2006. szeptemberében szeretnék visszamenni dolgozni, de a gyesem megtartása mellett, mert ugye mostmár lehet 8 órás állást is vállalni gyes mellett és nekem még 2006. decemberéig jár a gyes. A munkáltatómnak most az a problémája, hogy a szabadságot, ami a tgyás és a gyed első éve alatt összegyült az ki kell-e adnia a munkábaállás előtt ilyen esetben vagy sem. Azt mondta a főnököm, hogy ezelőtt úgy volt, hogy a tényleges munkábaállás előtt az ember lemondta a gyesét, kivette az összegyűlt szabadságait és annak letelte után visszaállt az aktív munkába. De így, hogy nem kell lemondani a gyest, neki fogalma sincs, hogy ki kell-e adni a szabit vagy sem. Válaszodat előre is köszönöm.

Ki kell adni a szabadságot. De ha gyes mellett dolgozhatsz, akkor gyes mellett szabin is lehetsz. A tényleges munkábaállás előtt adják ki a szabidat, ahogyan a főnököd is mondta, ez a gyest nem érinti.



Szakbarbár
2006-02-13 09:47:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Első gyermekem születése után a könyvelő kérésére írtam egy olyan kérelmet, hogy GYED igénylés miatt engedélyezzenek nekem fizetésnélküli szabadságot a gyerek két éves koráig. 2005. október 22-én töltötte be a két évet. A GYES-t későn kezdtük el intézni, így csak 2005. november 1-től fogom kapni. A két dátum közötti 9 napra vissza kellett volna mennem dolgozni (vagy szabadságra, legalább papíron)??? Mi történik, hogy ezt elmulasztottam? Megszűnik a biztosítási jogviszonyom folyamatossága? Ez mivel járhat? A főnököm azt mondta, szerinte megszűnt a munkaviszonyom, mivel nem mentem vissza. Lehetséges ez? Mit tehetek ebben a helyzetben? Válaszodat előre is köszönöm.

A fizetés nélküli szabadságot nem a könyvelő kérése miatt kérted, hanem azért, mert ezt így kell csinálni. A biztosításod folyamatossága nem szakadt meg, az csak 30 napnál több kihagyásnál szakad meg, így csak volt 8 napod, amikor nem volt biztosításod, arra az időre nem voltál jogosult egészségügyi szolgáltatásra és ennyivel később mehetsz majd nyugdíjba. Ha csak 2 éves korig kérted eredetileg a fizetés nélküli szabadságot és ezután nem igényeltél újabbat, akkor elméletileg munkába kellett volna állnod és ha ezt elmulasztottad, akkor rendkívüli felmondással meg lehetett volna szűntetni a munkaviszonyodat. Ezt viszont csak a tudomásra jutástól számított 15 napon belül lehetett volna megtenni és akkor sem biztos, hogy megállta volna a helyét egy rendkívüli felmondás, mert ez azért nem olyan, mintha egyik napról a másikra csak úgy nem mész be dolgozni. A gyermek gondozása miatt kért fizetés nélküli egyébként csak formaság, mert kötelező engedélyezni. Hogy igényelsz-e rá gyest, az már a Te dolgod, nem ettől függ az engedélyezés. Szerintem a kieső 8 napon sima fizetés nélkülin leszel, ami nem szolgálati idő, de ennél nagyobb bajod sose legyen. Mt. 138. § (5) A munkavállalót fizetés nélküli szabadság illeti meg a) a gyermek harmadik életéve betöltéséig, a gyermek otthoni gondozása céljából;



Szakbarbár
2006-02-13 09:47:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!Két évig voltam GYED-en a kisfiammal, ez alatt az idő alatt egy Bt. beltagja voltam, de ott semmilyen tevékenységet nem folytattam, jövedelmet sem vettem fel, sőt a cégnek semmilyen bevétele sem volt. GYED-re nem is a Bt-ből mentem, mert volt bejelentett másik munkahelyem és a GYED összegét az ottani keresetem alapján állapították meg. Most a Bt. könyvelője azt mondta, hogy nem is kaphattam volna GYED-et, mert a Bt-ben beltag egyedül vagyok így személyes közreműködésre kötelezett és ezért járulékokat kellene fizetnem a minimálbér után és nem járt volna a gyed. Persze erre 2 év után jött rá, és eddig minden bevallást aláíratott velem a 2 év alatt, ami szerinte alátámasztja a személyes közreműködést.Megkérdeztünk más könyvelőt is ő azt mondta, hogy ez nem így van. Most mi az igazság? Járt nekem a GYED? Jelenleg GYES-en vagyok, most kellene a Bt. beltagság miatt járulékokat fizetnem? És a munkahelyem - akivel ugye a mai napig érvényes munkaszeződésem van - mennyit számít jelen esetben?

Az, hogy kaphatsz-e gyedet és kell-e fizetned járulékokat, az két külön dolog. Az OEP-nek volt 2001-ben egy állásfoglalása, ami szerint ez, ha díjazás nélkül teszed, akkor nem érinti a gyedre jogosultságot. Az APEH viszont ragaszkodik ahhoz, hogy bármilyen minimális tevékenység is megvalósítja a személyes közreműködést és fizetni kell. Ebből viszont csak akkor van gond, ha járulék adónemekre ellenőrzik a céget és észreveszik. Addig nyugodtan alhatsz. Ha bekövetkezne és adóhiányt állapítanának meg, akkor keress egy ügyvédet. Szerintem ha csupa nullás bevallást írtál alá és tényleg semmilyen tevékenységet nem folytatott a cég, akkor nincs mitől félned, mert ezzel pont azt támasztottad alá, hogy nem tudtál miben közreműködni, ami megalapozta volna a járulékfizetést.



Szakbarbár
2006-02-13 09:47:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2005. évben a havi fizetésem br.90900Ft+5%nyelvpótlék volt. Decemberben br73100Ft 13. havi fizetést kaptam. Szept-ben teherbe estem és dec-ben kórházba kerültem, ezt követően az orvosom nem engedett vissza dolgozni, így dec 6-tól betegszabadságon majd szabadságon voltam. 2005.jan-ban br.207252Ft jutalmat kaptam és reméltem h beleszámít a tp-be, majd tgyás-ba gyed-be, mhelyemen ezt meg is erősítették. Most h jan-tól tp-n vagyok kiderült h mégsem számít bele, mert nem "alkalmazotti jutalomként" történt a kifizetés (ahogy a hivatalos papíron is szerepelt, melyet a főnököm készített), hanem "előző évi bérként". Továbbá ebből az összegből már 2004. dec-ben levonásra kerültek a járulékok, holott az összeget magát és az adót 2005.jan-ban kaptam csak meg. Ez miatt számomra elég jelentős összegtől esek el minden hónapban. Kérdésem az, h szabályosan járt-e el a munkáltatóm, tényleg nem vagyok jogosult erre az összegre? Visszamenőleg lehet-e tenni vmit, h mégis megkapjam, van-e vmi kiskapu? Mennyi tp illet meg enélkül és illetne meg ezt az összeget beleszámítva? A válaszokat előre is köszönöm.

Ha előző évi bér volt, akkor az redszeres jövedelem és a kifizetéstől függetlenül oda számít, ahova vonatkozik, tehát ha 2004-re jár,de 2005-ben fizették ki, akkor 2004-re tartozik. Ez már nem számít bele a 2006-ban induló ellátások alapjába. Ha jutalom volt, akkor az nem rendszeres jövedelem, ami a vonatkozási időszaktól függetlenül oda számít, ahol kifizették, tehát ha 2004-re járt, de 2005-ben fizették ki, akkor beleszámít a 2006-ban induló ellátások alapjába. Tisztázni kellene a jogcímet, de ebben én nem tudok segíteni. Ha tavaly egyetlen napot sem voltál táppénzen, akkor bruttó 207.252 Ft beszámítás esetén havi nettó 9-10.000 Ft-ot jelent.



Szakbarbár
2006-02-13 09:47:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
TISZTELT SZAKÉRTŐ! A kérdésem az alábbi lenne: Októberére várom 2.gyermekemet. Az első után ez a 6.évem, hogy dolgozom, úgyhogy a biztosításom rendben. Fizetésem tavaly bruttó 117.000.-Ft volt, idén januártól pedig bruttó 123.000.-Ft. Mindössze annyit szeretnék megtudni, hogy ha márciustól vagy mondjuk júniustól elmegyek betegállományba, akkor ez a tgyás/gyed/gyes összegeknél jelent majd valamit? Számít majd, hogy melyik hónaptól leszek táppénzen? Meddig érdemes dolgoznom, hogy ne járjak rosszul? Továbbá szeretném megkérdezni, hogy ha a tgyás folyosítása alatt szűnik meg a cég, akkor még a gyed/gyes összegek járnak automatikusan továbbra is? Várva válaszát, köszönettel.

Maga a táppénz nem számít bele az ellátások alapjába, tehát ez nem befolyásol semmit. A keresőképtelenség első 15 napjára viszont 80%-os betegszabadságra járó bért kapsz, ami egy nem túl magas bérnél leviszi az átlagot. (Magas bérnél ez is mindegy lenne) Minél több 100%-os időszak van előtte, annál kevésbé van ennek jelentősége, mert annál kisebb a súlya az átlagban a 15 napnak. Ha legalább a tgyás 1. napján még biztosított vagy (nem szűnt meg a cég),akkor a tgyás és a gyed passzív jogon végig jár.



Szakbarbár
2006-02-13 09:46:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szép jó napot! Az én gondom a következő: 2003. februárjában megszületett első gyermekünk aki után gyedet kaptam, majd 2 éven belül megszületett a második, aki után szintén gyedet kaptam, mert benne voltam a két évben. Sajnos szülés előtt határozott időre szóló szerződésem volt és lejárt, így most ha lejár a gyed, munkanélküli lennék. A kérdésem a következő lenne, mit kapnék abban az esetben, ha szeretnénk még egy babát, aki csak a második gyerek 2.életévét betöltése után születik. Szóval, számokban: Bruttó 100.000 Ft volt az utolsó jövedelmem, ebből kaptam gyedet (kb.56.000 Ft), és kapom is azóta. A gyedem 2006. november 25-én lejár és a harmadik csemete utána születne. Reméljük minél hamarabb. Miből számolják ki a harmadik gyerek után járó gyedemet (ha kapok egyáltalán), ha a második gyerek után járó gyed után egyből elmegyek munkanélkülire? Válaszát előre is köszönöm!

Nem azért kaptál ketteskével gyedet, mert "benne voltál a 2 évben". Ha a gyes alatt született volna, akkor is ugyanúgy járt volna, mert biztosított voltál és az előzetes biztosításod is rendben volt. Hármaskával egyik sem lenne rendben, úgyhogy csak gyesre lennél jogosult. Ha a gyed lejárta után pár napra munkanélküli ellátást igényelsz és a szüneteltetése mellett kéred a gyest, akkor ezzel biztosításba kerülsz és elkezded gyűjtögetni az előzetes biztosítást, úgyhogy ha a gyes alatt vagy utána a munkanélküli ellátás folyósítása alatt szülsz, akkor - a jelenlegi szabályok szerint - jogosult leszel tgyásra és gyedre. Alapja annyi lesz, mint amennyi a járadék alapját képező átlagkereset, ha mindig 100.000-ed volt, akkor 100.000 után fogod kapni.



Szakbarbár
2006-02-13 09:35:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Nagyon köszönöm válaszát, sajnos nem minden teljesen világos számomra, igy további kérdéseket tennék fel Önnek. Röviden leirom előző levelem tartalmát: Jelenleg férjemmel Japánban élünk és augusztusra várjuk első gyermekünk. Azt már megtudtam Öntől, hogy az itteni munkaidő és kereset sajnos nem számit otthon. Otthon jelenleg fizetésnélküli szabadságon vagyok, 2005. júliusa óta. Ön azt irta, hogy mindenképpen biztositottnak kell lennem otthon a szülés előtt, hogy tgyás és gyes járjon nekem. Az lenne az egyik kérdésem, hogy ennek a biztositott időszaknak mikor kell lennie? Pontosan a szülés előtt? Ugyanis otthon dolgoztam 2004. szeptemberétől folyamatosan 2005. júliusáig, tehát biztositott voltam. Ez az időszak nem jó arra, hogy igényeljem a járandóságokat? Másik kérdésem az lenne, hogy 2005. szeptembere óta fizetem otthon a nyugdijjárulékot, 18 %-os összeget. Ezt azért teszem, hogy ezek a Japánban eltöltött évek a nyugdijhoz szükséges időbe beleszámitsanak. Ha megszületik a baba és kapok gyest, akkor kell tovább fizetnem ezt az összeget, vagy nem szükséges, mert a gyes számit szolgálati évnek? Ha nem kapok gyest, akkor fizessem tovább ezt Ön szerint? És még egy dolog: hol kell igényelnem ezeket a juttatásokat és pontosan mi jár nekem? Csak személyesen tehetem ezt meg? Milyen papirok szükségesek hozzá? Válaszát előre is köszönöm és további jó munkát kivánok Önnek!

A gyessel szolgálati időt szerzel, ezért ha kapod, akkor nem kell fizetni a megállapodást. A tgyás és a gyed feltétele egy aktuális biztosítás és az előző 2 évben 180 napi biztosítás. Utóbbi a régi biztosításokkal rendben lesz, de kellene még egy aktuális biztosítás is. Pl. úgy, hogy a fizetés nélküli szabadságot megszakítod és pár nap fizetett szabit veszel igénybe a tgyás előtt. Igényléssel és juttatásokkal kapcsolatban ajánlom a családinet kisokos összeállítását, szerintem itt minden kérdésedre választ kapsz.



Szakbarbár
2006-02-06 10:35:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő! A kisfiam 2005.06.30-án született jelenleg gyeden vagyok. Azt szeretném megtudni ha lejár a Gyed és visszamegyek dolgozni tényleg megillet a Gyes is munka mellett? A következő kérdésem az lenne hogy kb bruttó 150000Ft fizetessel jöttem el a cégtől ami 58500FT alap a többi jutalék volt, most az mondták hogy az alapfizetéssel vesznek vissza. tehár kb a régi fizetésem 1/3-át kapnám és ráadásul csak két műszakban akarnak visszavenni, mert más dolgozik a munkakörömben. Nem kötelesek a régi beosztásomba visszavenni?

Igen, idéntől jár a gyes a teljes munkaidős munka mellett is, de csak akkor, ha a baba elmúlt 1 éves. A munkáltatónak az érvényes munkaszerződés alapján kell foglalkoztatnia. Ha abban a munkakörben nem tud, akkor munkaszerződés módosítást ajánl, amit vagy elfogadsz, vagy nem, ha nem, akkor mivel a munkáltató oldalán következtett be olyan változás, ami miatt nem tudja fenntartani a munkaviszonyt az eredeti kondíciókkal, ezért neki kell - felmondási időre járó bér és esetleg végkielégítés mellett - felmondania.



Szakbarbár
2006-02-06 10:35:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Több helyről hallottam, ellentétes információkat a szülés előtti betegállomány, illetve a tgyás, gyed összegének összefüggéséről. Az egyik verzió szerint a juttatások összegének kiszámításakor a szülés előtti időszak átlagkeresetét veszik alapul, ami a betegállomány alatt kapott táppénz, ha betegállományban van az ember. Tehát nem a tényleges, szerződéses fizetés az alap. A másik verzió szerint a fizetést veszik alapul. 11 hetes terhes vagyok, augusztus közepén fogok szülni - ha minden jól megy. 6 éve van folyamatos munkaviszonyom, jelenlegi fizetésem bruttó 200.000 forint. (Közel egy éve ennyi.) Először is szeretném megkérdezni, mi az igaz az egészből, mi után, mennyi pénzt kap az ember. Ha valóban a táppénzt veszik alapul, mennyi pénzt "veszítenék" azzal, ha betegállományban lennék április 1től? Kb. milyen összegekre számíthatok? Másodszor pedig szeretném megtudni, mivel, a tgyás-gyed-gyes mely variációjával járnék a legjobban, szintén anyagilag. Segítségét előre is nagyon köszönöm! Üdvözlettel

Táppénz, tgyás, gyed alapja csak a járulékköteles jövedelem, ezt az átlaghoz annyival osztják, ahány napra vonatkozott. Egyik ellátásból sincs egészségbiztosítási járulék fizetés, ezért ezek nem számítanak be egymás alapjába. Bruttó 200.000 Ft-ból adójóváírás nélkül nettó 111.000 Ft körüli táppénz és tgyás és maximális, adójóváírással jelenleg nettó 73.000 körüli gyed várható. (A csak gyedes évben érdemes kérni az adójóváírást, a vegyes évben attól függően jár, hogy mennyi az éves összjövedelem)



Szakbarbár
2006-02-06 10:35:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Feleségem 1998 októberétől dolgozott 2004. dec. 31-ig folyamatosan (bruttó 83 eFt-ért), aztán volt 3 hét munkanélküli, mert lakhelyet és munkahelyet váltottunk. 2005. jan. 25-től újra dolgozik közalkalmazottként bruttó 120 eFt-os fizetésért, határozott idejű szerződéssel, ami június végén lejár és nem úgy néz ki, hogy meg tudják hosszabbítani. Július végére várjuk az első babánkat és a gond az (a főnöke közölte vele tegnap), hogy állítólag január 1-től olyan törvény van életben, hogy az, akinek nincs munkaviszonya a szülés pillanatában, annak nem jár semmilyen támogatás (tgyás, gyed), hanem csak a gyes függetlenül attól, hogy előtte biztosított volt. A kérdésem az, hogy igaz ez, van e ilyen törvény, ha igen mit lehet tenni annak érdekében, hogy a maximális támogatást ki tudjuk használni és ez a mi esetünkben konkrétan mennyi? Előre is köszönjük a válaszát!

Nagyon régen nincs semmilyen változás ezen a területen: tgyás annak jár, aki a biztosítás tartama alatt lesz rá jogosult (szül vagy éri el a -28. napot, amikortól megigényli) vagy utána 42, illetve ezt követő passzív táppénz után 28 napon belül szül, gyed pedig annak jár, aki biztosított, vagy a tgyás alatt szűnt meg a biztosítása. Ha -28-tól igénylitek a tgyást, akkor passzív jogon jár végig minden. Ez most jó hír és kényelmes megoldás, de azt javaslom, hogy a gyedet ne passzív jogon kérje, tehát ne arra alapozva, hogy 06.30 előtt már kéri a tgyást és ennek a folyósítása alatt szűnik meg a jogviszony. Inkább igényeljne pár napra munkanélküli ellátást a tgyás után és ezt szüneteltetve kérje a gyedet, amit így aktív biztosítottként kap és ez óriási előny egy következő babánál (aki ha gyes végéig születik, akkor vele is jár minden) 12.31-ig kérje a járadékot, mert ha csak 2007-től igényli a gyedet, akkor annak már a 2006-os bér lesz az alapja. Úgyhogy duplán is jól jár,ha ezt teszi. Bruttó 83.000-ből nettó 58.000 körüli tgyás, bruttó 120.000-ből pedig nettó 78.000 körüli gyed várható (az 1. nap előtti év jan. 1-dec. 31 évi bér lesz az alap, ezért van, hogy másik időszakból számolódnak)



Szakbarbár
2006-02-06 10:35:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Koszonom elozo levelemre adott valaszat! Csatolom elozo levelet ennek a levelnek a vegere. Kerdesem evvel kapcsolatban, hogy milyen modon tudok bejelentkezni passziv tappenzre, valamint hogy a 180 napi munkaviszony mikortol szamolando, ha a gyermek szuletese 2006 nov-dec, illetve ha 2007 januar-februar? Elsosorban azert kerdezem, mert mar most tudom, hogy a kovetkezo terhessegem soran is veszelyeztetett terhes leszek es nem okozna gondot a terhesseg alatt tappenzre mennem. Koszonom valaszat! Az On elozo levelemre adott valasza: Jövő évi maximális gyedhez havi bruttó 135.000 Ft-os tagi jövedelem kell. Ha ennyi után fizetsz járulékot, akkor is a tgyásod pont feleakkora lesz, mintha maradtál volna a 270.000-es munkaviszonyban, mert a tgyásnak nincs felső határa, az korlátlanul magas is lehet, ha legalább 180 bérezett napból állapítják meg. A gyes fix összegű ellátás, idén nettó 23.607 Ft, ez teljesen független a jövedelemtől. Ha a munkaviszony megszűnése után elmennél passzív táppénzre, akkor addig nem kellene járulékot fizetni és a tavalyi béred után kapnál még táppénzt.

2006-os szülésnél korlátlan tgyáshoz 2005.01.01-től a tgyás kezdete előtti napig kell meglennie a 180 bérezett napnak, 2007-esnél ez 2006.01.01-től a tgyás előtti napig tart. A munkaviszony megszűnése után 3 napon belül ha keresőképtelen állományba vesz az orvos, akkor jár a passzív táppénz.



Szakbarbár
2006-02-06 10:35:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbar! Biztos sok hasonlo kerdest kaptal mar, de azert en is megkerdeznem. Jelenleg GYED-en vagyok itthon 16 honapos kislanyommal, es minel elobb szeretnenk kistesot, de nem szeretnek addig visszamenni dolgozni.Egyebkent kozalkalmazott kent dolgozom, jelenleg 150300 ft a havi brutto berem papiron. Ha nem megyek vissza dolgozni, elvileg a 2. gyerek szuletese utan a mindenkori minimaber ketszerese alapjan szamolnak a TGYEAS-t es a GYED-et is, ami jelenleg netto 70-80 ezer ftot jelentene. Ezt jol tudom, ugye? Elvuileg 180 napra vissza kell menni dolgozni szules elott ahhoz, hogy a fizetesembol szamoljak a 2. gyerek utan jaro ellatasokat. Ebbe a 180 napba beleszamit-e a szabadsag, pl. ha az elso gyerek 2 eves koraban "papiron" visszamegyek dolgozni, kiveszem az osszes megmaradt szabadsagom, ami kb. 3 het + ami a Gyed idejere jar, majd kiirnak tappenzre. Ebben az esetben mibol szamoljak a tappenzt es a 2. gyerek utan jaro ellatasokat? Esetleg van tipped, hogy lehetne a legtobbet kihozni ebbol a szitubol? Valaszodat elore is koszonom.

Minden információd pontos. A szabadság, ünnep, betegszabadság bérezett nap, a táppénz, tgyás, gyed nem. Ha 180-nál kevesebb bérezett napod van a 3 felsoroltból, akkor a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a tgyás és a gyed alapja. Táppénzhez az az átlagkereset éled fel - felső határ nélkül - , ami a gyed alapja volt.



Szakbarbár
2006-02-06 10:35:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Köszönöm a múltkori válaszát. Azóta kicsit megváltozott a helyzet terhes lettem, aminek nagyon örülünk. De ez egyben azt is jelenti, hogy nem lesz már munkahelyem, mert veszélyeztetett terhes vagyok. Szeretném tudni hogy milyen összegek fognak megilletni a szülés elött és a szülés után. A szülés várható időpontja 2006.szeptember vége. Valamit ha letelik a munkanélküli járadékom jogosult leszek-e táppénzre, ha igen akkor milyen összegre és hol kell kérvényeznem. Létezik-e még a családi kedvezmény, amit a magzat fogantatás 91. napjától lehet igényelni. 2003.03.28.-tól 2005.08.31-ig volt munkaviszonyom. A bérem a következő volt. 2003.03.28.-2003.12.31.-ig 719.785Ft bruttó bérem volt. 2004.01.01.-2004.07.31.-ig 573.305Ft bruttó bérem volt. 2004.08.11.-2004.08.31.-ig bruttó 29.322Ft munkanélküli járadékot kaptam. 2004.09.01.-2004.12.31.-ig 241.915Ft bruttó bérem volt. 2005.01.01.-2005.08.31.-ig 590.676Ft bruttó bérem + 67.100Ft nem rendszeres bérjövedelmem volt. 2005.09.01.-2005.09.23.-ig 28.037Ft táppénzt kaptam. 2005.09.24.-től munkanélkülin vagyok. 2005.09.24.-2005.12.31.-ig bruttó 146.718Ft munkanélküli járadékot kaptam. Remélem minden adatot megadtam ami a számfejtéshez kell. Segítségét előre is köszönöm. Tisztekettel:

Mindegyik ellátás feltétele valamilyen aktuális biztosítás, úgyhogy ez lenne a legfontosabb, hogy létesíts valamilyen jogviszonyt, ahonnan aztán elmehetsz táppénzre, tgyásra, gyedre. Ha a jogosultsági feltételekkel rendelkezni fogsz, akkor a 2005-ös jövedelmedből nettó 58.000 körüli tgyás várható, a gyednek a 2006-os lesz az alapja, erről még nem tudunk semmit, úgyhogy nem tudok mit mondani. De minimálbér kétszeresét elérő jövedelemmel lenne érdemes elhelyezkedni. Családi kedvezmény 1 és 2 gyerekeseknek utoljára akkor járt, ha a terhesség 2005-ben betöltötte a 91. napot.



Szakbarbár
2006-02-06 10:35:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Az lenne a kérdésem, hogy egy munkanélküli szüneteltetné a munkanélküliét, elmehetne-e táppénzre ( pl passzív jogon) 90 napra ha a táppénz lejárta után 42 napon belül biztosan szül? Nagyon köszönm válaszát!

Munkanélküli ellátásban részesülő nem jogosult táppénzre, mert nem kötelezett 4%-os egészségbiztosítási járulék fizetésére, ami ennek a feltétele lenne. Aki a munkanélküli ellátás után 42 napon belül szül, az passzív jogon jogosult tgyásra - de gyedre már nem, csak ha előtte megint biztosításba kerül.



Szakbarbár
2006-02-06 10:34:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2003-tól 2006 év közepéig alkalmatottként dolgoztam egy cégnél, bruttó 160.000-FT/hó volt a fizetésem. 2006 januárjától munkahelyet váltottam, jelenleg egy Kft. 50%-os tulajdnosa vagyok, munkaszerződéssel alkalmazottként. Ha jövőre gyermeket szülnék: 1.) Befolyásolja-e a GYED összegét az hogy 50%-os tulajdonosa vagyok a Kft.-nek? 2.) Mely jövedelmeim alapján fogják megállapítani a Gyed összegét? (Osztalékkal együtt az alkalmazotti, vagy csak az alkalmazotti jövedelmem) Válaszát előre is köszönöm!

A tb ellátásoknak csak a járulékköteles jövedelem az alapja. Az osztalékból csak szja-t fizetsz, így az nem számít bele. 2007-ben induló ellátásnak a 2006.01.01-12.31 közötti bér az alapja, ha itt lesz legalább 180 bérezett nap. A részesedésednek az ellátásokhoz semmi köze.



Szakbarbár
2006-02-06 10:34:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja