SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz,hogy 2013 október 31-re várjuk kisfiunk születését.
Mivel az én munkaviszonyom lejár 2013 augusztus 31-én ezért meg szeretném kérdezni hogy Ön szerint mi lenne a legjobb megoldás hogy jogosult legyek tgyásra és gyedre is.Munkanélküli ellátást csak egy év után kapnék.Azaz kb. egy hónapnyi lenne ez az ellátás úgy tudom.Igényeljem a szeptemberi hónapra úgy időzítve hogy októberbe a szülés előtt 28 nappal tudjam igényelni a tgyást?De ebben az esetben járni fog a gyed?Vagy azt meg lehet csinálni hogy szeptemberbe nem igénylek semmit,(úgy tudom így is 45 nap biztosítási idő jár a munkaviszony lejárta után)és igényeljem a munkanélküli ellátást októberre így nagy szerencsével munkanélüli ideje alatt születik a baba így nagyobb esély van rá hogy kaphatom a juttatásokat?
Elnézést hog kissé bonyolultra sikeredett de eléggé kétségbe vagyok esve hogy most mi lesz így.
Előre is nagyon köszönöm!

Anna
A hétvége miatt álláskeresési járadékot legkorábban szept. 2-án tudsz igényelni. Ha legalább 365 napot dolgoztál, akkor legalább 37 nap járadék jár. A tgyást október 3-tól igényelheted (szülés várható idejét megelőző 28. nap, a szülés tényleges időpontjának nincs jelentősége a későbbiekben.) A kettő között 31 nap van, ennyit kell járadékon tölteni. Ennyi napod van, mert ugye 37-nél semmiképpen nem lehet kevesebb a jogosultság. Tehát ha szept. 2-től azonnal igényelnéd a járadékot és nem változik a szülés VÁRHATÓ időpontja, akkor jól állsz az idővel és nem kell kivárni a járadék igénylésével.
Ha attól tartasz, hogy kitolódik a várható időpont, akkor biztonsági tartalékként 1, maximum 2 hetet beiktathatsz, ennél többre szerintem nincs szükség.

Szakbarbár
2013-08-28 23:17:34
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

Én most június végén érettségiztem, tehát nappali tagozatos tanuló voltam, július hónapban még itthon voltam (de úgy tudom, hogy biztosított voltam továbbra is, hisz a tanévnek hivatalosan aug. 31.én van vége. Jól tudom?), és aug.1.-től dolgozni kezdtem, havi bruttó 114000 Ft-tal bejelentve. 2014. március végére várjuk a babánkat.
Érdeklődnék, hogy mi az, amit kaphatok a gyermekem születése után, és milyen összegben?

Segítségét előre is köszönöm!

Klaudia
Ha legalább 180 napot dolgozol, akkor az utolsó 180 napi átlag lesz a tgyás és a gyed alapja, ha ennél kevesebbet, akkor ami van, azt mind átlagolják. Mivel a jövő évi garantált bérminimum több, mint az idei, ezért minél többet dolgozol jövőre az akkori magasabb béreddel, annál magasabb lesz az átlag - akár lesz 180 nap, akár nem. Nagyon nagy különbség akkor sem lesz az átlagban, ha összehozod a fél évet és így nagyobb lesz a magasabb béres időszak aránya, úgyhogy igazából minden mindegy.

A bruttó 114.000-ből családi kedvezmény nélkül nettó 67.000 körüli tgyás és 59.000 körüli gyed van, a Te "kevert" átlagodból, amiben valamennyi 2014-es garantált bérminimum is lesz,ennél egy minimálisan több lesz.

Szakbarbár
2013-08-28 22:36:16
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Első gyermekünket várjuk, 2014. januárjában fog érkezni.
Én jelenleg 4 órás minimálbérrel vagyok bejelentve (a férjem a vállalkozó).
Az idei törvényváltozások miatt azonban több könyvelő sem tud válaszolni egyértelműen a kérdésemre.
Az eredeti elképzeléseink szerint én szeptembertől kiváltanám a vállalkozóit és bejelenteném magamat egy magasabb összegre, hogy ez legyen a GYED-em alapja (Amennyiben jól tudom, a szüléskor az éppen aktuális munkaviszony bére lesz a GYED alapja). Sajnos azonban több könyvelő szerint is ez így nem fog működni, mert ez nem számít "új munkahelynek", ha én vagyok a vállalkozó.
A másik lehetőség az lett volna, hogy "felmondok" a férjem vállalkozásában, majd kis idő eltetével Ő visszavesz, 8 órában, magasabb bérért, de egyesek szerint, ha ugyanaz lesz a munkáltatóm, az sem minősül új munkaviszonynak.
Valamint azt is ajánloták, hogy a GYED alapja az utolsó 180 napom, (nem az előző évem bére), így ha maradok a jelenleg is meglévő munkaviszonyban, csak megemelem a bérem, ugyanúgy az emelt összeg után kapom a GYED-et. (bár szerintem ez nincs így ebben az esetben..)
Érdeklődnék tehát, hogy ebben a helyzetben hogyan tudnám a maximumot kihozni a lehetőségeim közül.

Köszönettel,
Amy
A terv jó és működőképes, ne hagyd, hogy lebeszéljenek róla olyanok, akik nem értenek hozzá. (A könyvelő az könyvelő, a tb-s meg tb-s, az egy másik szakma, kb. 20% az átfedés a kettő között, ennyivel ne akarjon senki okoskodni, én sem teszem fordítva.)

Az egyéni vállalkozás egy új jogviszony és július 15. után csak az utolsó jogviszonyban elért jövedelem a táppénz, tgyás, gyed alapja - kivéve, ha a 300 napon belül született gyermek után a korábbi szabályok szerinti ellátás kedvezőbb lenne. Járulékolj átlagban kb. 200.000 után, kb. 2 hónapig, utána táppénz. A részletekben szívesen segít a fizetős szolgáltatásom.

A másik megoldás is működik, de minek terhelnéd a táppénz 1/3-ával a családi költségvetést - alkalmazott után fizetni kell, vállalkozó maga után nem fizeti - és minek tartanátok fenn egy munkaviszonyt annak minden macerájával együtt 3 évig.

Szakbarbár
2013-08-28 22:28:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Első gyermekem 2012.október 6-án született, a másodikat 2014.március közepére várom. Az első után 2005 októberétől 2011 márciusáig tartó hallgatói jogviszonyom és 2011.december 5-én kezdődő határozatlan idejű munkaviszonyom (320000 ft bruttó) alapján kaptam/kapok TGYAS-t, GYED-et. (2012 augusztusától táppénzen voltam szülésig)
Mi alapján fogják kiszámolni a második gyerek után járó TGYAS, GYED összegét, illetve időtartamát?
Azt gondolom nagyon naiv feltételezni, hogy a második TGYAS alatt kapom az első után még járó GYED-et :)
Köszönöm a segìtséget!
Üdvözlettel
Kata
Családilag egyetlen ellátást lehet választani, tehát vagy a tgyás, vagy a gyed és közben más sem igényelhet a másik gyermek után valamilyen ellátást, tehát nem lehet apuka vagy nagyszülő gyesen egyeskével, ha ketteske után tgyást kapsz.
A követklező tgyás és gyed alapja a 2014-es minimálbér kétszerese. A minimálbér kétszereséből számított tgyás nettóban több, mint a - szintén ennyiből számolódó - , maximális gyed, mert előbbiből nem vonnak 10% nyugdíjjárulékot, így célszerű ketteske után a tgyást kérni az egyeske után járó gyed helyett.

Szakbarbár
2013-08-28 22:17:41
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár! Szerzödéses munkaviszonyom van, ami most október 24 én lejár most betegálományban vagyok! Azt szeretném tudni hogy táppénzt medíg kaphatok? És hogy Gyes, Gyed-re vagyok e jogosult. Minimálbér alatt keresek! Válaszát Elörre is Köszönöm
Táppénz addig jár, amíg a munkaviszony tart. A tgyás és a gyed attól függ, hogy mikor szülsz és hogy mennyi álláskeresési járadékra vagy jogosult. Nem vázolnám az összes verziót, hogy mikor járhat csak a tgyás és mikor a gyed is, illetve mikor esélytelen mindkettő, mert csak összezavarnálak vele, de ha megírod, hogy mennyit dolgoztál az utóbbi 5 évben, ha voltál, akkor mettől meddig voltál álláskeresési járakon, mikorra vagy kiírva és mennyi a béred, akkor tudok érdemben válaszolni.

Szakbarbár
2013-08-28 22:14:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Kisfiam 2010. aug. 24.-én született,munkaviszonyom volt 2010 aug. 31-ig.
Kérdésem a következő lenne: Mivel lejárt a GYESem e hónap 24.-ével és szeretnék regisztáltatni a munakügyi központnál nem tudom hogy meg e kell várnom az államkincstártól való igazolást ehhez vagy regisztrálhatok enélkül is??
Illetve meddig vagyok jelenleg így biztosított vagy 24.-ével a Tb fedezetem is megszűnt??

Mielőbbi válaszát nagyon köszönöm!
Üdvözlettel:
Beatrix
Az álláskeresési járadék igénylésekor csak nyilatkoznod kell róla, hogy nem részesülsz gyesben, nem kell róla igazolást mellékelni.
Az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság a gyes megszűnését követően 45 napig még él, de az álláskeresési járadék folyósítása alatt biztosított vagy, így aktív és nem passzív a jogosultságod. A járadék vége után is lesz még 45 nap passzív jogosultság.

Szakbarbár
2013-08-27 23:23:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár, második gyermekünk 2014.február elején fog érkezni, most az elsővel vagyok még GYESen. Az első 2010.nov10-én született, előtte 4 évig folyamatos munkaviszonyom volt egy cégnél, emelt minimálbérrel voltam bejelentve, határozatlan idejű szerződéssel. Ez után kaptam a TGYÁSt, és a GYED-et tavaly november 10-ig. A GYES idén november 10-én lejár, van utána három hónap a baba születéséig. Mit tehetek, hogy a lehet legtöbb járulékot kapjam? A főnököm partner mindenben, jelentsen be a korábbi minimálbérre? Esetleg valamivel magasabb összegre? Elég november 10-től, ahogy a GYES lejár? Rosszabbul járok, ha táppénzre megyek?
Köszönöm szépen a választ!
Emelt minimálbér alatt felteszem, hogy a szakképzetteknek járó garantált bérminimumra gondolsz. Ez idén 114.000 Ft, jövőre valamivel több lesz. Azt vettem alapul, hogy mindig az aktuális garantált bérminimum a béred.
Ha a gyes lejárta után táppénzre mész, akkor 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja a jövő évi garantált bérminimum. Ha előbb szabadságon lennél és utána mennél táppénzre, akkor az idei garantált bérminimummal produkálsz pár bérezett napot éa az ebből számított átlag, tehát az idei garantált bérminimum lesz a tgyás és a gyed alapja. Mint látod, maga a táppénz nem befolyásol semmit - ennek az az oka, hogy a táppénz nem számít bele az átlagba, így lényegtelen, hogy van-e vagy nincs.

Ahol évekig minimálbéren tartottak, ott nem bíznék benne, hogy akár egy 1-2 hétnyi szabadság idejére is magasabb bért adnak, hogy ez a magasabb legyen később az ellátások alapja, pedig ilyen egyszerűen fel lehetne tornászni mindetn...

Szakbarbár
2013-08-27 23:07:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár,

A 2. gyermekem érkezését 2014Május4 körülre várjuk. Jelenleg GYED-en vagyok az első kisfiammal,aki 2012 aug.18-án született.
2012.aug.18-TGYÁS-t,majd GYED-et kaptam(kapok) Előtte folyamatos munkaviszonyom volt, és már több mint 5 éve ugyanannál a munkáltatónál.
Kérdésem az, hogy a 2. gyermeknél mi lesz a TGYÁS számítás alapja, ha nem a munkabér, akkor hogyan lehetne növelni egy kicsit az ellátásalapját. Vissza kellene mennem dolgozni valameddig? Kiíratni a szabadságokat?
Köszönöm előre is a válaszát, tanácsát!
A következuő tgyás és gyed alapja a gyed 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha ennél magasabb a béred és a magasabb után szeretnél tgyást kapni, akkor ahhoz 180 naptári napot kellene dolgozni.

Szakbarbár
2013-08-26 15:20:26
Olvasói értékelés: 5/5
Jó reggelt!
21 éves lányom kisbabát vár 2014. február elejére.
Az elmúlt két évben nappali tagozatos tanulóként, diákszövetkezet tagjaként, megbízási szerződéssel dolgozott. Az eddigi munkahelyén megszűnt a "munkaviszonya" (ha a megb. szerz.-es viszonyt lehet annak nevezni).
Kérdéseim:
- Ha m.ügyi központban jelentkezik, kaphat-e munkanélkülit?
- Ha az elkövetkező 4 hónapra munkaviszonyt (normál, 8 órás) létesít, kap-e majd GYED-et?
- Milyen összegű jövedelem az, amely kvázi "megéri"? (A GYES összegénél min. 10 ezer ft-tal több GYED.)
- Mennyi ennek a jövedelemnek a munkáltatói járulékfizetési kötelezettsége?

Várom válaszodat, üdv:
A diákszövetkezetben végzett munka semmilyen "fontos szempontból" nem egyenértékű a más, biztosítással járó jogviszonyokkal, pl. a munkaviszonnyal, mert az így szerzett jövedelem nem alapja azoknak a járulékoknak, amik a járulékfizetés miatt valamilyen ellátásra jogosíthatnának. Így hiába dolgozott, semmilyen ellátásra nem jogosult utána, nem jár neki álláskeresési járadék és nem számít be a tgyáshoz, illetve a gyedhez szükséges előzetes biztosítási időbe.
A nappali tagozatos tanulmányokból 180 nap beszámítana a szükséges 365-be, viszont már nincs hátra 185 napja, hogy összehozzon annyit, amennyi még kéne, ezért csak az alanyi jogon járó gyesre lesz jogosult.

Szakbarbár
2013-08-26 07:58:32
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

Két kérdésem lenne egy magammal-másik ismerősömmel kapcsolatban

1.,Foglalkozás-orvostan szerint esélyem van a megváltozott munkaképességre krónikus betegségeim miatt-intézés alatt van.A kérdésem hogy megváltozott munkaképességgel mire vagyok jogosult ha eddig munkaviszonyom nem volt.Illetőleg megváltozott munkaképességűként nagyobb esélyem van e később a rokkantsági ellátásra-főleg azért adtam be mert mostanában kapósak a munkaerőpiacon,akinek ilyen státusza van.

2.,Egy diákhitellel kapcsolatos kérdésem lenne.Ha egy illető a szabadfelhasználású diákhitelt vette fel,akkor tényleg igaz-e az hogy 4 hónappal a hallgatói jogviszonnyal megszűnése után-bármilyen jogcimen szűnt is meg (elvégezte az iskolát,vagy elbocsátották)el kell kezdeni törleszteni-függetlenül attól van e jövedelme vagy sem.És hogy nem számláról vonják automatikusan,hanem neki kell befizetnie a havi törlesztőt.

Régebbről van olyan emlékem hogy az ilyen tipusu hitelt nem fizetés esetén ráterhelhetik az ingatlanra is.
Ez még most is igaz?

Válaszát köszönöm
Egyik kérdésnek sincs köze ahhoz, ami szépen le van írva a bemutatkozásomnál, hogy milyen kérdésekben tudok segíteni.
Az első kérdésre nagyon röviden annyit, hogy ha nem dolgoztál 5 éven belül legalább 3-at, akkor nem vagy jogosult megváltozott munkaképességűeknek járó ellátásokra.

Szakbarbár
2013-08-24 14:12:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő Úr/Hölgy!A következő kérdésekre szeretnék választ kapni: 2004. áprilisától gyesen vagyok 2 fiammal,előtte 1994-2004-ig folyamatos munkaviszonyom volt. Az első fiam 2004.nov-ben született,a második 2006.dec-ben, akivel tartós betegsége miatt gyesen vagyok még 10 éves koráig (tehát 3,5 évig).Most várjuk a 3.babát(22 hetes vagyok).
A kérdéseim a következők lennének:
- Volna-e értelme vissza menni gyedre, kizárólag anyagi megfontolásból?
- Ha igen milyen mértékben változnának az anyagiak (most 62250 ft-ot kapok)?
- Vajon a 2. gyermek után járó juttatások mennyiben változnának jó vagy rossz irányba?
- Befolyásolja-e a tartósan beteg státuszt- közgyógyigazolványt?
- Van-e veszíteni valóm az esetleges új lépéssel, vagy érdemes megmaradni a gyesnél és nem változtatni semmin?
- Milyen juttatásokkal bővülhet a családi kassza, ha gyesen maradok?
- Ugyanúgy jár a tgyás is ebben az esetben?
- A 3. gyermek megszületése után 3 év a gyes és utána lehetek főállású anya?
Előre is köszönöm a válaszát!
Csak a lényeget nem írtad le, hogy a munkaviszonyod megvan-e még. A legnagyobb különbség a gyes és a tgyás/gyed között lehet, tehát ez a legizgalmasabb kérdés. Ha van munkaviszonyod, akkor jogosult lehetsz tgyásra és gyedre, sőt még táppénzre is a terhesség alatt. Összegük nem csak a bértől függ, amit szintén nem írtál meg - persze ez cask akkor értelmezhető, ha van munkaviszonyod -, hanem attól is, hogy konkrétan mit csinálsz szülésig.

Ha maradsz gyesen, akkor a hármaska utáni családi pótlékkal nő a bevétel, illetve ketteskére is több fog járni amiatt, mert már 3 gyermekes szülők vagytok. Ketteskére a különbözet és a hármaskára az összeg együtt 18.700 Ft.
A 3 gyermek apuka adóját nullázhatja, mert 618.750 Ft-os bruttóig nincs SZJA 3 gyermekkel (a Te gyesed adómentes).

A közgyógyos kérdést nem tudtam értelmezni.
A gyedes kérdésben a vissza szót nem értem - most ugyan kivel mennél gyedre. Későbbi gyedhez meg ugye nincs elég infó.
Hármaska 3 éves korától 8 éves koráig gyeten tudsz lenni.




Szakbarbár
2013-08-24 14:07:07
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
Az alábbi ügyben kérném segítségét!
2009.- ben szültem első gyermekem, akinek 2 éves korát követően, azaz 2011.10.10. -től visszamentem dolgozni. 2013.03.25.-én munkahelyet váltottam, munkaviszonyom folytonossága nem szakadt meg. Jelenlegi munkahelyemen határozott idejű szerződéssel dolgozom, mely 2014.04.25.-én szűnik meg. Ismét szeretnék gyermeket vállalni, de nem tudom, hogyan oldhatnám meg, hogy az ellátásokra jogosult legyek. (Tgyás, Gyed).
Következő gyermekem érkezését 2014. őszére tervezem.
Terveim szerint a szerződés megszűnésének időpontja előtt 1-2 hónappal szeretnék teherbe esni (2014. január), és a megszűnést követő naptól táppénzen lennék (sajnos az előző terhességem nem volt probléma mentes).
A Családinet oldalán olvastam, hogy Gyed csak abban az esetben jár, amennyiben a szülés napján munkaviszonyom van. Ezért, arra gondoltam, hogy munkaszerződésem megszűnését követő naptól 2014.04.26.-tól egy ismerősöm vállalkozásában munkaviszonyt létesítek, illetve táppénzre jövök.
Tekintettel arra, hogy a munkaviszony létesítésével kapcsolatos költségek engem terhelnének (táppénz egyharmada) az alábbi kérdéseim lennének:
- amennyiben a határozott idejű szerződés megszűnése előtt táppénzre jövök, a szerződés megszűnésével a táppénzre való jogosultságom is megszűnik?
- ha a fent vázolt esetben nem szűnik meg a táppénzre való jogosultság, akkor elég a szülést megelőző 1-2 hónappal munkaviszonyt létesítenem ahhoz, hogy Gyed-re jogosult legyek?

- amennyiben a határozott idejű szerződés megszűnését követően új munkaviszony létesítése szükséges a táppénz és a Gyed-re való jogosultsághoz, számít-e, hogy milyen jövedelemmel leszek bejelentve? A táppénzem alapja a 2013 évi jövedelmem, és ennek az 1/3-át kell „megfizetnem”? A Gyed számítás alapjának változás sajnos nem egyértelmű számomra. Gyed-et már nem a 2013 évi jövedelmem után kapnék?
Elnézést kérek a sok kérdésért, de minden lehetőséget számba kell vennem!
Válaszát előre köszönöm!
Ha Ön egyéb lehetőséget is tudna problémám megoldására, tanácsát szívesen veszem!
1. Igen, már nagyon rég nincs ún. passzív táppénz. A munkaviszony végéig jár csak a táppénz
2. Ennek ismeretében nincs olyan helyzet, amire a kérdés irányul.
3. A július 15-től érvényes új szabályok alapján a táppénz, tgyás, gyed alapja csak az új munkaviszonyban elért jövedelem, de a táppénz - mindentől függetlenül - összege legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet, a tgyás és a gyed alapja pedig legfeljebb a minimálbér kétszerese, ha nincs az utolsó helyen legalább 180 bérezett nap.

2 hónap a legeslegminimum, amit el kellene tölteni az új munkaviszonyban ahhoz, hogy ne ordítson róla, hogy nem színlelt, vagyis hogy nem munkavégzés volt a szerződés céljam, hanem az ellátások megszerzése. Ebből nagyon komoly gondok tudnak lenni. Ezután még a táppénz 1/3 is - ez egy drága mulatság. Ha terhes leszel, tudok jobb megoldást is, mint egy kamu munkaviszony. Előbb nem érdemes róla beszélni, mert addig bármi változhat, az is lehet, hogy ezt így nem tudom majd kijelenteni akkor.

Szakbarbár
2013-08-22 17:41:53
Olvasói értékelés: 5/5
üdv a következő kérdéssel fordulok Önhöz!
lassan szeretnénk babát vállalni és olyan problémám van, hogy mindig határozott idejű szerződéseket kapok (pedagógus) és szinte lehetetlen hogy majd úgy jöjjön össze a baba h a szülés napján munkaviszonyom legyen (hiszen 5-6 hónapos terhessel ki hosszabbítaná már meg a szerződést?) így viszont úgy tudom nem jár a gyed. Kicsit igazságtalannak érzem, hiszen már több mint 8 éve dolgozom...(ezen a munkahelyen 4éve)
Hallottam olyanról hogy a munkankélküli járadék folyósítását szüneteltetem, 1 hónappal a szülés elött pedig újra igénylem ebben az esetben jogosulttá válok a gyedre? ezt valóban meg lehet tenni?
Van rá bármilyen esélyem, hogy ne a gyesből kelljen kuporgatni?
Válaszát előre is köszönöm Timcsi
egy kétségbeesett pedagógus, aki már nagyon szeretne babát
Attól függően, hogy nyaranta kihasználtad-e az álláskeresési járadékot, akár 3 hónapig is jogosult lehetsz erre. Ha ezalatt szülsz, akkor ezt szüneteltetve igényelheted a tgyást és a gyedet. Ilyenkor már csak a minimálbér az ellátások alapja, de ez is többszöröse a gyesnek.

De több, mint 80% esélyed van rá (10/12), hogy a tanév, és ezáltal a szerződésed tartama alatt szülsz, márpedig ha legalább a tgyás 1. napján van közalkalmazotti jogviszonyod, akkor ha ez később megszűnik, akkor is végig jár a tgyás és a gyed.
Igaz, hogy csak passzív jogon, ami azt jelenti, hogy ha lesz még egy baba, akkor előtte dolgozni kell majd 1 évet ahhoz, hogy vele is járjon a tgyás és a gyed, mert egyébként nem lesz rendben a nehezebben teljesíthető jogosultsági feltétel, az előzetes biztosítás, mivel ez a passzív tgyás és gyed alatt nem ketyeg.

Tudjál róla, hogy határozott idejű szerződéssel legfeljebb 5 évig lehet dolgozni (ha két szerződés között fél évnél rövidebb idő van, akkor azt folyamatosnak kell tekinteni), kivéve, ha helyettesítesz és ez tart tovább. Ha nem erről van szó, akkor legkésőbb az 5. év után határozatlan idejű kinevezést kell kapnod.

Szakbarbár
2013-08-22 00:06:27
Olvasói értékelés: 5/5
Jelenleg gyeden vagyok,és vissza kell mennem dolgozni sajnos. Én 37éves vagyok négy gyermekem van. A legnagyobb 19 éves. 2007-től dolgozom egy taxi társaságnál. 2012.04.27.én született a kisfiam. 2012. Januárban dolgoztam. Februárbsn és márciusban szabadságon voltam. 5napos munkarendben dolgozom.(5munka 5 szabad nap). Április hónap fizetésnélküli szabadság volt. 27.én született a fiam onnantól t-gyás majd gyed. Sajnos idő előtt kell vissza mennem. Elvileg várnak de szetetném tudni mi vonatkozik rám. Védve vagyok-e a gyerek 3éves koráig? Mennyivel előre jelentsem be hogy vissza térnék? Valamint mennyi szabadsággal rendelkezem amit fizetnie kell a munkáltatónak? Alap adataim 2975-ben születtem. Gyerekeim:1994.01.31. 1997.03.24. 2003.10.07. 2012.04.27. Előre is köszönöm a válaszát.
A felmondási tilalom csak akkor véd, ha otthon babázol. Ha dolgozol gyes mellett vagy gyes nélkül teljes munkaidőben, akkor az általános szabályok szerinti lehet felmondani.

A tgyás és a gyed 1. éve alatt felhalmozódott szabadságot csak a munkaviszony megszűnése esetén lehet pénzben megváltani, egyébként ki kell adni, a munkába állás előtt. Ennek a tartamára gyeden már nem lehetsz, ha 8 órás bért kapsz a szabadságra, akkor gyesen sem.
Majd a munkáltató megmondja, hogy ez hány nap, szabadságszámításra már nagyon rég nem vállalkozom.

Elvileg 60 nappal korábban be kell jelenteni, ha munkába állsz, vagyis legfeljebb ennyi ideje van a munkáltatónak, hogy eszerint szervezze az életét, de ennél korábbi kezdésben is meg lehet állapodni.

Szakbarbár
2013-08-20 22:30:58
Olvasói értékelés: 5/5
T. Szakértő!
Jelenlegi munkahelyemről mindenképpen le szeretnék számolni. Tarthatatlan a helyzet. 2008szeptembere óta folyamatosan van munkaviszonyom, 2012. 08. 01. óta brutto 120.000,-Ft. Mivel babát tervezünk és nagy valószínűséggel lehet hogy már állapotos vagyok az lenne a kérdésem hogy ha álláskeresési járadékot igényelnék és közben jönne a baba, megtehetem, hogy terhességi betegállományba megyekés a szülés előtt újra vissza? ÍGy jogosult leszek táppénzre, tgyásra és gyedre? Ha igen az eddigi keresetem után mennyi lenne?

Válaszát előre is köszönöm.

Krisztina
Álláskeresési járadékot 3 hónapig kaphatsz. Ezután nemhogy nem jár semmi, mert a táppénz a kieső bért pótolja, munkanélkülinek pedig ilyen nincs, de még fizetni is kell az egészségügyi ellátásért, havi 6.600 Ft egészségügyi szolgáltatási járulékot. Szüléstől kérhetnéd a gyest, ami mellé ez jár, úgyhogy ott le lehetne állni a fizetéssel. Aktuális biztosítási jogviszony hiányában - amit fizetsz, attól nem leszel biztosított, akinek abszolút minden jár - a tgyás és a gyed esélytelen. Az alanyi jogon járó gyes nettó 25.650 Ft.
Ennyire nem lehet szörnyű az a munkahely, hogy a fenti "csomag" vonzóbb legyen...

Ha már terhes vagy, akkor tudok segíteni abban, hogy a munkaviszony megszűnése után lényegesen többet kapj, mint amennyit onnan táppénzre, tgyásra, gyedre menve kapnál.

Szakbarbár
2013-08-19 11:03:42
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Egyszerűsített foglalkoztatás alatt a bejelentett napokon (tb) biztosított vagyok e?

Köszönöm,Niki
A válasz röviden az, hogy nem, de nagy valószínűséggel kevered a fogalmakat, mert a többség így van ezzel, úgyhogy inkább bővebben írok róla.

A biztosítottak a társadalombiztosítás valamennyi ellátására jogosultságot szereznek és 1-2 kivételtől eltekintve álláskeresési járadékhoz is gyűjtögetik a napokat.
A társadalombiztosítás valamennyi ellátása ezeket jelenti - a legismertebb példákat fogom írni:
- természetbeni ellátás: ingyenes orvosi ellátás, támogatott gyógyszer. erre nem csak a biztosítottak jogosultak, hanen olyan rétegek is, akikről nem várjuk el, hogy dolgozzanak és járulékot fizessenek, pl. kiskorúak, nyugdíjasok, megszűnt munkaviszony után babázós ellátásokat kapók.
- pénzbeli ellátás: táppénz, tgyás, gyed
- baleseti egészségügyi ellátás: baleset esetén ingyenes gyógyszer és segédeszköz
- baleseti táppénz
- nyugellátás: nyugdíj, özvegyi nyugdíj, árvaelllátás
És van még az álláskeresési járadék, ami nem biztosításhoz, hanem munkaviszonyhoz kötődik, de a kettő között kb. 80% átfedés van.

Nézzük, hogy ezek közül mire jogosult az egyszerűsített foglalkoztatott:
- baleseti egészségügyi ellátás
- nyugellátás
- álláskeresési járadék

Fontos tudni, hogy ha nem kvázi mellékállásként dolgozol egyszerűsített foglalkoztatottként, hanem úgy, hogy nincs közben semmilyen biztosítással járó jogviszonyod, pl. munkaviszony vagy álláskeresési járadék, akkor mivel nem jár az egyszerűsített foglalkoztatottnak természetbeni egészségügyi ellátás, ezért fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot ezekre a napokra is.


Szakbarbár
2013-08-17 13:04:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Azt szeretném kérdezni, hogy igaz, hogy az alapszabadság ill. a gyermekek után járó pótszabadság csak a GYED első fél évére jár időarányosan, utána pedig legközelebb csak akkor, ha visszamegyek dolgozni? Köszönöm szépen!
Igen, így van. Úgy kell arányosítani a napokat, hogy megnézed, hogy hány nap van év elejétől a gyed első 6 hónapjának végéig, ezt osztod 365-tel és szorzod az alapszabadság+életkor+gyermek utáni pótszabadsággal. Amikor munkába állsz, akkor pedig a munkába állástól év végéig lévő időszakra arányosítod az éves szabadságot.

Szakbarbár
2013-08-17 12:43:04
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

Nagyon köszönöm tegnapi válaszát!
Közben felmerültek újabb kérdések, nagyon hálás lennék, ha erre még lenne kedves válaszolni.

Tegnap közvetetten, munkáltatón keresztül egyeztettem a könyvelővel, aki azt írja, hogy "ha nem megyek munkanélkülire, nem jár passzív jogon a gyed, csak a tgyás... Aug. 31.az utolsó munkaviszonyban töltött napom, tehát 31-vel nem tud tgyásra jelenteni."
Nem értem, miért nem tud tgyásra jelenteni az utolsó napon?

Másik kérdés: van 9 nap szabadságom, amire rákérdeztem még előzőleg, most kaptam választ: "ráadásul ott van a 9 nap szabadság, tehát plusz jövedelmem lesz augusztusra"
Ez mekkora probléma? Ha az utolsó 9 napra már nem igénylem a táppénzt, hanem mondjuk ekkor írnak ki szabadságra, nem lenne megoldás? Rosszul gondolom?

A könyvelő javaslata: "Mindenképpen jelentkeznem kell a munkaügyi kp-ba, akár csak egy napra, és onnan indítani a tgyást."
Felmerült bennem, vajon ez csak hárítás, a saját dolgát egyszerűsíti a könyvelő? Ha valóban így van, mire tudnék hivatkozni, hogy legyen szíves intézni a tgyás és gyed papírjaimat is?

Ne haragudjon az okvetlenkedésért, de a tegnapi tisztánlátás óta megint összezavarodtam.

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Vera
Ez mind hülyeség. Azt kell leadminisztrálni, ami a valóságban van. Ragaszkodj hozzá, hogy aug. 31-től tgyást igényelsz, megteheted, mert a szülés várható idejét megelőző 28 napon belül vagy. Ha így számfejt - erre a napra nem ad bért és azt tartja nyilván, hogy tgyáson voltál - , akkor utána eszerint fogja kiállítani a foglalkoztatói igazolást, amin a biztosítási idővel és jövedelemmel kapcsolatos adatok igazolja a munkáltató az ellátások megállapításához.

Az egészségbiztosító pedig a tgyást és a gyedet is meg fogja állapítani, mert így, hogy a tgyás 1. napján még volt munkaviszonyod, rendelkezel a gyed jogosultsági feltételével is - annak is jár, akinek a biztosítási jogviszonya a tgyás folyósítása alatt szűnt meg.

Természetesen nem lehetsz egyszerre táppénzen és szabadságon, de a szabadságot nem muszáj természetben kiadni. Ha a munkaviszony végéig nem lett kiadva, akkor pénzben kell megváltani. Ez nem kavar be sem a táppénzbe, sem a tgyásba, sem a gyedbe, hiszen nem arról van szó, hogy 9 napig vagy szabadságon, hanem hogy 9 napi szabadságnak megfelelő összeget kaptál pénzbeli megváltásként. Emellett kaphatsz mindent. Ráadásul jobban is jársz kiadás helyett a megváltással, mert így kapod a táppénzt is és mellé a pénzben megváltott szabadságot. Ha kiíratnád magad keresőképesnek és kiadnák a szabadságot, akkor csak ezt kapnád, a táppénzt nem.

Szakbarbár
2013-08-17 12:40:40
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő !
GYES mellett munkába visszatérő, 1970-ben született kismama részére járó szabadsággal kapcsolatban kérem segítségét !
Az anyuka örökbefogadott egy kislányt, aki 2011.06.29-én született. Az anyukának 2010.03.24-től van napi 8 órás munkaviszonya a jelenlegi munkáltatójánál. A kislánnyal 2012.09.12-2012.10.02-ig betegszabadságon volt. 2012.10.03-tól 2012.10.04-ig táppénzt vett igénybe, majd 2012.10.05-2013.06.29-ig GYED-en volt. 2013.06.30-tól GYEST igényelt. 2013.09.23-tól szeretne visszatérni a munkahelyére napi 6 órában, hogy továbbra is igénybe vehesse a GYEST. Ettől az időponttól töltené a szabadságát. 2012. évben kivette a szabiját. 2013. évi alapszabadsága életkora szerint 29 nap lenne + a gyermek után járó pótszabadság. Mivel 2013.09.23-tól napi 6 órás munkaviszonya lenne, így szabadság is napi 6 órában jár? De előtte napi 8 órás volt , és az elmaradt szabit sem 8 csak napi 6 órában veheti ki? Így mennyi összes szabadság óraszámmal kell számolni ? Egyáltalán mennyi szabi jár neki 2013.09.22-ig , és mennyi 2013.09.23-2013.12.31-ig ? Hetente csak hétfőtől csütörtökig töltené a szabiját , pénteken dolgozna . Lehet így, vagy csak egyben veheti ki a neki járó elmaradt szabit ?
Válaszát előre is megköszönve, kívánok további szép napot ! Nóra
A gyed első 6 hónapjára, tehát 2013.04.05-ig jár neki a szabadság, illetve a munkába állástól év végéig megint fog járni. Ez kijön valahány napra, amikor 1 napot szabadságon van, akkor 1 napi távolléti díjat fog kapni. 6 órásként a 6 órás távolléti díjat. Ha 8 órányi bért szeretne rá kapni, akkor ott nem lehet gyesen.
Nekem is dilemma, hogy a gyakorlatban mit jelent az, hogy el kell kezdeni kiadni a szabadságot a babázás után, hogy ez azt jelenti, hogy elkezded és addig adod ki folyamatosan, amíg tart, vagy elkezded, van egy szünet, mert ott dolgozik,aztán folytatod a kiadást. Úgyhogy erre nem tudok válaszolni, de így látatlanban azt mondom, hogy nem sok értelme van annak, hogy heti 1 napot dolgozzon, mert visszarázódni heti 1 nappal nem lehet. Egyébként az az alig több, mint 3 havi szabadság, ami idénre járt neki a babázás alatt és most ki kell adni, az kb. 8 nap, ez 1 pénteket érint csak, amivel meg nem érdemes vacakolni, hogy 1 nap miatt megszakítjátok.

Szakbarbár
2013-08-17 12:32:22
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő !
Kérném,hogy az alábbiakról tájékoztatni sziveskedjen !
Egyedül álló anya nevelem / 2010.02.03-án született kisleányomat / 2013.02.03-ig gyesen voltam,aztán munkanélküli,majd állás keresési ellátását kapok. 2013.09.01-től munkaviszonyom lesz dolgozni fogok. Tudom,hogy nekem a gyermek után járó táppánzes napok száma 84 lehet. Kérném,hogy ebből én hogy tudok majd igénybe venni,mivel az előző időszakban nem volt munkaviszonyom !
Köszönöm válaszát.
A 84 naptári nap két születésnap között jár. A munkaviszony kezdetétől 2014.02.03-ig van 84 napod, utána pedig 2014.02.04-2015.02.03-ig lesz 84 napod.
Bizonyára tudod, hogy a magyar valóság az, hogy próbaidő alatt azonnal kiraknak, ha táppénzre mész és később sem örül neki a munkáltató, akit nem érdekel és nem hat meg, hogy beteg a gyermeked...

Szakbarbár
2013-08-14 11:39:29
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja