SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt szakértő!
2007 óta folyamatos jogviszonyom van. 2010.08.01.től tgyáson, majd 2012.08.01-ig gyeden, majd 2 hónapig csak gyesen voltam. 2012.10.01.től 6órában dolgoztam gyes mellett 2013.08.01-ig. Utána visszaálltam 8 órás munkarendre.
Jelenkeg kistesó van utban. Kérdésem az lenne ha még idén megkezdem a táppénzt akkor visszamenőleg lesz 180 nap a táppénz majd tgyás, gyed alapja, ha előző évben (2012) gyeden-gyesen-gyes+6 órában voltam 3 hónapot!
válaszát nagyon szépen köszönöm!
Anita
Tavaly nincs legalább 180 bérezett napod, idén viszont van, így ha idén indul a táppénz, akkor annak az utolsó 180 napi jövedelem az alapja. Ez kedvezőbb, mintha jövőre indul és a teljes 2013, illetve innen csak a bér lenne az alap, mivel az utolsó 180 napban jobb a 8 órás bér aránya, mint az egész évben.
A tgyás és gyed mindenképpen jövőre indul, annak a 2013-as, csak bérből számított átlag lesz az alapja. Itt nem tudod befolyásolni, kedvezőbben alakítani az ellátások alapját. Illetve annyit tudsz tenni, hogy dolgozol, ameddig tudsz, hogy minél több legyen idén a 8 órás bérű hónap.

Szakbarbár
2013-11-25 13:57:12
Olvasói értékelés: 5/5
Nem, 2011. december10-én született a kislányom, így még most is járna a GYED:-(

Nem várható a passzív jog kezelésében, elfogadásában változtatás? Csak mert nem a munkavállaló kéri a határozott idejű szerződést, a cég csak ezt ajánlja fel, és ha az ember lánya dolgozni akar....

Válaszod előre is köszönöm:Kata

Ez sajnos évtizedek óta így van és semmi hír nincs arról, hogy módosítanák. Én sem értem, hogy miért van így, mert semmi különbség nincs aktív és passzív tgyást, gyedet kapó között: akár van mögötte szerződés, akár nincs, egyetlen Ft-ot sem fizet egyik sem, egyetlen percet sem dolgozik egyik sem, úgyhogy szerintem indokolatlan a későbbiekben a különbségtétel a két helyzet között.

Szakbarbár
2013-11-25 12:26:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Első gyermekemmel 2011.12.10-től passzív jogon kaptam TGYÁST és GYED-et, majd 2013.szeptembertől ismét dolgozom, szintén határozott idejű szerződéssel, ami egy évre szól. 2014. április végére várjuk a kistesót. Fogok kapni a GYES-en és családi pótlékon kívül bármilyen ellátást? TGYÁST illetve GYED-et? Méltányossági kérelmet érdemes lehet beadni?

Válaszát előre is köszönöm:Kata
Tgyásra jogosult leszel, mert ott a 2 éven belül 365 nap biztosításba a passzív gyed is beszámít. A gyedhez viszont nem lesz meg a szükséges előzetes biztosításod. Méltányosságból megpróbálhatod kérni, de úgy tudom, hogy a 300 a bűvös szám, aminél egyáltalán elgondolkodnak rajta, hogy megadják-e. A méltányosságnál a hiányzó napok száma után a szociális helyzetet vizsgálják, erre kell majd akkor készülni.

Meddig voltál gyeden? Mert ha idén áprilisban már gyesen voltál, akkor lehet, hogy tudnék valamit javasolni.

Szakbarbár
2013-11-25 11:49:07
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Kislányom 2013. 07. 26-án született, születése előtt egy hónappal lejárt határozott idejű munkaviszonyom. A köztes időben álláskeresési járadékot vettem igénybe, majd születésétől kezdve TGYÁS-on vagyok.
Kérdésem az lenne, ha vállalnánk 2. babát, aki esetleg még a GYED letelte előtt születne, járna valamilyen ellátás vagy "csak" a GYES marad? Semmiképpen nem lehet megoldani?
Válaszát előre is köszönöm.

Adrienn
Ha nem léped meg azt, amit javasolok, akkor ketteskével csak gyesre leszel jogosult.

A tgyás lejár január 9-én. Ha másnaptól, ami péntek nem is, de a jövő héten valamelyik naptól legyél egyéni vállalkozó. 2 hét múlva rá fogsz jönni, hogy így, hogy nem jött össze az a meló, ami miatt számlaképessé váltál, nem olyan jó dolog vállalkozni, mert a fix járulékot bevétel hiányában is fizetni kell. Úgyhogy inkább csak a babázásra koncentrálsz és gyedet igényelsz.

Alapja az átmeneti szabályok miatt ugyanannyi lesz, mintha álláskeresési járadékról igényeltél volna gyedet, de ez így nem passzív lesz, hanem ketyeg alatta a biztosítás (nem csak a szolgálati idő és az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság, ami egy kisebb szelet) és így gyedbe, gyesbe vagy gyes utáni táppénzbe szülve jogosult lehetsz ketteskével is tgyásra és gyedre.

Kamu munkaviszonyban ne gondolkodj, abból gondok voltak/vannak/lesznek. Ebből nem.

Szakbarbár
2013-11-25 11:29:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Megerősítését szeretnék kérni a mi "ügyünkben", ami táppénz kérelem elutasítás volt.
A férjem munkahelyet váltott (biztosítás nélküli időszak is volt), állományba szeptember 3-án vették fel, az otthoni balesete miatt viszont szeptember 9-től november 10-ig volt betegállományban (műtét, gyógytorna).
A jelenlegi munkahelyén töltött idő miatt értjük az elutasítást, de csak ez számít? Nem is lényeges, hogy az előző munkahelyén 2004.novemberétől 2013.július 4-ig, sőt még előtte is folyamatosan biztosított volt, táppénzen ezidáig nem is volt. Csak tudnánk, hogy a sok éven át befizetett összegekkel mi lett (soha nem min.bér volt az alap), gondoljuk a sok ingyenélő kapja, nagyon nem korrekt az eljárás! (nem Önnek szól, de dühítő)
Soha nincs olyan jogszabály, ami mindenkire igazságos lenne...

Táppénz a folyamatos biztostás idejére, de legfeljebb a betegség idejére és maximum 1 évig jár. Ha a biztosítás megszakad, akkor az új helyen újraindul a folyamatosság és mivel csak innen folyamatos megint, ezért csak annyi napra jár, amennyit ott biztosításban töltött. Emiatt a betegszabadság lejárta után valóban csak 6 nap táppénzre jogosult.
Nem volt véletlenül álláskeresési járadékon júliustól szeptemberig, csak nincs benne a tb kiskönyvben? Mert az is biztosításban töltött idő, azzal folyamatos lenne a biztosítás.

Ha nem, akkor további rossz híreim is vannak, de a végére majd egy jót is tartogatok.
Amíg táppénzre nem jogosult keresképtelen volt, addig szintén nem volt biztosítási jogviszonya, mert se nem fizetett járulékot, se nem kapott olyan ellátást, amivel járulékfizetés nélkül is ketyegett volna a biztosításban töltött idő. Ez 2 dolgot jelent:

- a táppénzzel nem fedezett időszakra napi 222 Ft egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetni. A piros lámpával valószínűleg csak azért nem szembesült, mert a munkáltató vagy nem tudta, hogy ez szünetelő biztosítást jelent, vagy ezt tudta, de azt már nem, hogy ezt neki kellene bejelentenie. A bejelentés "passzíválja" a TAJ számot.
- ezzel megint megszakad a biztosítás, így most csak nov. 11-től folyamatos. Tehát ha most megint beteg lenne, megint csak néhány napra, hétre jár neki a táppénz

És akkor az ígért jó hír:
Próbáljátok meg méltányosságból megigényelni a táppénzt. Az kérheti méltányosságból, akiknek rövid biztosítási ideje van. Sajnos nem azt nézik, hogy korábban mennyi járulékot fizetett, hanem azt, hogy mennyire vagytok rászorulva, de azért érdemes ezt is megpendíteni. Nem találok hozzá nyomtatványt, úgyhogy vagy egyszerűen csak írjatok egy sima levelet, amire majd kiküldik a nyomtatványt, vagy kérjetek személyesen az egészségbiztosítási pénztárnál.


Szakbarbár
2013-11-22 18:44:26
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
Most szembesültem vele, hogy milyen hosszú levéllel raboltam a nekünk adott idődet és szeretnék érte utólagos elnézést kérni! Ritkán találkozik az egyszerű ember ilyen önzetlen segítséggel, és ekkor nagy örömében hajlamos sokat beszélni ill. írni :) Ezúton szeretném a többiek nevében is megköszönni válaszaidat, és a sok segítségedet!
Minden jót!
Mea
Örülök, ha segíthettem. Az az igazság, hogy hangulatfüggő is, hogy egy hosszú kérdésre válaszolok-e. Volt, akit a héten kb ugyanilyen terjedelemmel elhajtottam, bár ott az is benne volt, hogy nem sok értelme volt 2 évre előre gondolkodni.

Szakbarbár
2013-11-22 16:17:32
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Jelenleg gyeden vagyok a kislányommal és közben szeptembertől a munkahelyemen átsoroltak magasabb fizetési kategóriába, de gyedet viszont ugyanannyit kapok azóta is. A kérdésem az lenne hogy nem a bér alapján kapjuk a gyedet ezért nem járna több gyed több fizetés után?
Válaszát előre is köszönöm: Ildi
A gyedet az elején egyszer megállapítják és utána végig ugyanannyi marad, akkor is, ha közben visszamennél dolgozni, majd újra gyedre.

Szakbarbár
2013-11-22 16:16:04
Olvasói értékelés: 5/5
Szeretnék segítséget kérni.
Szeptember óta munkanélküli vagyok, (12 év folyamatos munkaviszony után) a munkaügyi központba, még nem jelentkeztem be, állást egyenlőre nem találtam. Közben terhes lettem. Abban az esetben, ha csak a szülést megelőző 3 hónappal regisztráltatom magam a munkaügyi központban és akkor veszem igénybe az Álláskeresési járadékot, az biztosítási jogviszonynak számít, és kaphatok Tgyás-t és Gyed-et? Vagy ha már most bejelentkezek és a szüléskor már nem jár az álláskeresési támogatás csak segély, akkor már csak a Gyes jár?

Köszönöm a segítséget. Molnárné
Ha tgyás kezdetén (amit már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igényelhetsz) épp járadékot kapsz, akkor jogosult leszel tgyásra és gyedre, de ezekkel a paraméterekkel csak egy minimálbérből számítottra. (Ha ennél kevesebb lenne a járadék alapját képező átlag, akkor a kevesebb összeg lesz az ellátások alapja).

Úgy időzítsd a járadék igénylését, hogy 3 hónapig fog járni, tehát kb. a 7. hónapban igényeld meg, így ki fog tartani a tgyás kezdetéig.

Ha hamarabb kimeríted a járadékot, akkor szülés után csak a gyes marad. Érdemes tehát kivárni, még ha most nincs is miből megélni, mert még a minimálbérből számított tgyás és gyed is legalább havi 30.000-rel több, 2 évig.

Szakbarbár
2013-11-22 16:15:08
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm.
Kérdésem a következő lenne:
2012.11.08.án született meg kislányom,jelenleg gyed-en vagyok.Tervezzük a kistestvért,de mikorra? A jelenlegi gyedem naptári naptól függően kb. 51ezer ft,ennek kiszámításakor azaz a szülést megelőző időszakban voltam 4órás és többségében 8 órás minimálbérre bejelentve.A 4 órás bejelentés is meglátszik az összegben,mert szerintem jóval kevesebbet kapok,mintha teljes 8órás minimálbérből számolták volna.
Szóval hogyan járunk jobban?
-ha megszületik a kistestvér még 2014.11.08 előtt,ameddig kapom a gyed-et
-vagy ha már a gyes folyósítása alatt születik?
Ha gyed alatt születik ugyan ezt a bérezést kapom?
Ha biztosan nem születik meg gyed alatt,rögtön igényeljem a gyes-t vagy menjek el szabadságra/táppénzre?
Valamint,ha gyes ideje alatt születik,akkor milyen összegű lesz a tgyás-om gyed-em?

Tanácstalan vagyok,jó lenne úgy neki vágni a testvérnek,hogy a legjobb feltételeket hozzuk ki belőle anyagilag !
Nagyon szépen köszönöm előre is válaszukat!!
Üdv Edina
Ha jól értem, amikor eljöttél babázni, akkor már 8 órás volt. Akkor most egy teljes munkaidős béred van. 0 bérezett nappal - ha szülésig csak gyeden, gyesen, táppénzen leszel -, a következő tgyás alapja a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A gyedé 99%, hogy ugyanennyi, a maradék 1% esetére olvass vissza, a héten kétszer is téma volt a nagyon ritka helyzetben a minimálbér alapú gyed egyszerű elkerülése.

Szakbarbár
2013-11-22 16:09:58
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt szakértő!!
Kérdésem a következő lenne. Feleségemmel 3 gyermeket vállaltunk .Lehetőségeink és legjobb tudásunk szerint neveljük őket. Első gyermek születése elöt feleségem munka nélkülin volt.Tehát nem volt munkaviszonya.Alanyi jogon igényelve lett a GYES utána a GYET ami most lejárt mert a kisebbik gyermek 8 éves lett.Most minden próbálkozásunk amit csak lehet elutasítva lett.Szociális segély aktív korúak ellátása TB járulék átválólása.Mindent kérelmeztünk és elutasító határozatot kaptunk.Az okmányokat mellékelem!!Még annyit szeretnék hozzátenni,hogy nejemnek van egy betegsége sajnos ami rendszeres gyógyszer szedésével lehet csak kordában tartani.Ezt TB nélkül nem fog menni.Nem is beszélve arrol,hogy ha nincs gyógyszer akor orvosi ellátásokra fog szorulni.Szóval nagy szükség lenne a segítségére.Kérném tanácsát miképp lehet ezt megoldani.
Köszönöm türelmét!!
A szociális törvényben szabályozott, áhított ellátásokhoz az egy főre eső jövedelem olyan alacsonyan van megállapítva, hogy csak az tudja teljesíteni a jogosultsági feltételt, ahol senki nem dolgozik, vagy aki igen, az nincs a teljes bérére bejelentve. Az is sújt Titeket, hogy az 5 fő csak 4,2 fogyasztási egységnek számít, mert csak az első családtag egy egész, a többiek "kevesebbet érnek".

Mondom, hogy a 41.539 Ft-os egy főre eső átlaggal mire vagytok jogosultak, ha ezeket nem igényeltétek, akkor adjátok be rá az igényt.
- a közgyógyellátának az ún. méltányossági formájára, ahol 42.750 Ft a határ. Egyéb feltételek is vannak, nem tudom, azokat mennyire teljesítitek, de a leglényegeebb ehhez teljesül.
- lakásfenntartási támogatás, itt 71.250 Ft az egy főre eső jövedelemhatár, ezt bőven teljesítitek

Az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság megállapításától nem vagytok messze, már ha jól értelmezem a törvényt, hogy itt a 34.200 Ft-os határhoz nem fogyasztási egységgel, hanem teljes létszámmal osztanak. Ennél a támogatásnál nem említi a fogyasztási egységet, csak 1 főre jutó jövedelmet ír. Erre mindenképpen kérdezzetek rá, mert ha így van, akkor a 34.893 Ft nincs messze a 34.200-tól. Egy gyengébb hónapban (picivel kevesebb nettő), vagy ha beteg vagy, vagy ha egyszer nem kéred a családi kedvezményt - majd később visszaigényeled a bevallásban - , könnyen 34.200 alá mehettek.
Ha azt a választ kapjátok, hogy 34.200-zal jók vagytok, akkor az utolsó havi nettó befolyásolását minél előbb intézzétek, mert jövőre több lesz a nettód, mivel akkor már a járulékokból is tudod érvényesíteni a családi kedvezményt.

Ha nem jól gondolom, vagy sehogy sem sikerül ezt az alig kevesebb jövedelmet kivitelezni csak egyetlen hónapra és nem jön össze az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság megállapítása, akkor a havi 6.600 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére be kell jelentkezni a NAV-nál. Önmagában a nyomtatvány kitöltésével és beadásával már jár neki az egészségügyi ellátás, ezt nem érinti, ha nem fizeti. A NAV ugyan megpróbálná behajtani, de nem lesz miből, hiszen a feleségednek nincs jövedelme. Ráadásul nagyon jó tapasztalataim vannak adótartozás elengedésével kapcsolatban - itt normálisan nézik az 1 főre eső jövedelmet és figyelembe veszik a gyógyszerköltséget is - , úgyhogy ez is opció. A tartozás törlését csak egy idő múlva érdemes kérni, hogy minél többet engedjenek el.

Szakbarbár
2013-11-21 16:50:44
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
Munkajogi és GYED számítási kérdéseim is lennének.
Gyermekem 2010.12.03-án született fejlődési rendellenességgel, ezért magasabb összegű csp-ra jogosító, tartós beteg igazolásunk van. Előtte több mint 4 évig volt folyamatos munkaviszonyom, onnan mentem TGYÁS + GYED-re.
Most decemberben letelik a „rendes” GYES de a munkáltatómmal már többször beszéltem, semmiképp nem tudnak munkát adni, mert közben leépítések vannak.
Úgy tudom, hogy a gyermek 10 éves koráig igényelhetem a GYES-t és maradhatok a cégnél állományban fizetetlen szabadságon. Így kirúgási védelem alatt állok, és legalább telik a biztosított időm. Ha rosszul tudom, kérem jelezze!

Két szempontból szeretném megtudni a lehetőségeimet, de mindkettő anyagi okokból fontos.

Szerettünk volna második babát, de a két évből kicsúsztunk, utána viszont nem mertem vállalni, mert azt hittem, hogy GYES után már nem jár GYED, csak ha újra munkába állok és szerzek újabb 365 napot.

1. Kérdés: Ha én továbbra is munkaviszonyban állok jelenlegi cégemnél a gyermek 3 éves kora után is, de csak fizetetlen szabin vagyok és nem dolgozom, akkor kaphatnék-e TGYÁST és GYED-et a következő babára, és ha igen a bérem mekkora részét? (Szeretnék 2014-ben teherbe esni, de GYES-hez hasonló kis összegre nem merjük vállalni) A többiek levelét olvasva picit elkeveredtem a 0 és a legalább 12 biztosítási nap fogalmánál…

2. kérdés: Létezhet-e olyan – ha a munkáltatóm belemenne – hogy dec. 4-én újra aktív legyek és letöltöm a felgyűlt 45 nap szabadságomat, majd ez után kérek újra fizetetlen szabadságot. Ez azért érdekel, mert akkor közben egy kis jövedelemhez juthatnánk az egy éves GYES-es vegetálás után. Tudom, hogy az aktív állomány alatt nem élne a kirúgási védelem, de nyílt lapokkal játszunk a főnökömmel, ezt előre megbeszélnénk, csak tudnom kell, hogy jogilag ilyen lehetséges-e.

3. Kérdés: Mellékállás vállalása lehetséges-e 8 órában, vagy csak 4-6-ban? (Errefelé nincs részmunka és ha lenne sem érné meg) Ha lehetséges az a verzió, hogy itt fizetetlen szabin maradjak, akkor közben egy másik munkahelyen vállalhatok-e 8 órás mellékállást, vagy ahhoz itt mindenképp meg kell szüntetni a munkaviszonyomat? És ebben az esetben szintén miként alakulnának az ellátások.
Nagyon örülnék egy olyan lehetőségnek, ha kevesebb munkanapra is lehetne GYED, mert akkor annyival hamarabb jöhetne a második baba.

Elnézést kérek, hogy ilyen sok verzióm van, de valahogy meg kellene találnom a legjobb lehetőséget a családi kassza egyenlegének pozitívba fordításához, hogy egy újabb gyermeket vállalhassunk.

Segítségét nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Mea
Felmondási védelem, ketyegő biztosítás: jól tudod.

0 bérezett nappal egy következő tgyás alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A gyed alapja a minimálbér. Ha lenne 12 nap táppénz vagy szabadság a tgyás kezdete előtt, akkor a gyed alapja is annyi lenne, mint a tgyásé. 168 nap tgyás +12 szabadsággal vagy táppénzel - a kettő együtt a sok szempontból bűvös 180-at adja ki - más a helyzet, ezért. Van olyan, akinek a dátumaiból látszik, hogy semmiképp nem fenyegeti a minimálbér alapú gyed, van, akinél mindkét verzió lehet és van, aki mindenképpen idetartozik. Te a hosszabbított gyessel ilyen vagy, de a fenti módon elkerülhető, hogy érintsen a szabály.

Ha elkezdesz szabadságot kivenni, akkor az 1. naptól ugrott a felmondási tilalom.

Nem tiltja semmi, hogy fizetés nélküli szabin legyél az egyik helyen és dolgozz a másikon, de ezzel később nemigen pályázhatsz felmondás esetén járó juttatásokra, mert akkor már nem arról van szó, hogy az eredeti helyeden nem tudnak foglalkoztatni, hanem Te is másik helyet találtál közben, ha pedig már senki nem akarja fenntartani a munkaviszonyt, akkor az a klasszikus közös megegyezés esete.

Szakbarbár
2013-11-21 16:21:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár,
az alábbi élethelyzetben kérném a segítséget. Jelenleg 15 hónapos fiammal, aki 2012.08.13-án született, otthon vagyok gyeden. Születése előtt munkaviszonyban álltam 2010 februárjától. 2012. június 1-től nem dolgozom, kivettem az összes szabadságomat, illetve TGYÁS-ra mentem el. A fizetésem brutto 350.000 huf volt. kérdésem a másod gyermek után járó juttatásokra vonatkozik. terveink szerint 4-5 hónappal a fiunk második születésnapja után születne meg a kistestvér. természetesen nem szeretnék a gyed lejárta után visszamenni dolgozni. ha a gyed után táppénzre megyek a második baba születéséig, akkor mi alapján számolják ki a tgyást és a gyedet? célszerű kivennem a szabadnapokat, vagy jobb ha csak táppénzre megyek el?
Köszönettel a választ,
Adrienn
Ha nem dolgozol legalább 180 napot ketteske előtt, akkor teljesen mindegy, hogy mit csinálsz: az összes létező esetben (gyed, gyes, szabadság, táppénz, ezek valamilyen sorrendje) ugyanaz lesz a végeredmény: a következő tgyás és gyed alapja a minimálbér kétszerese.

Ha legalább június végéig kitartott a szabadság annó, akkor a gyed 180 vagy annnál több napból lett megállapítva. Ebben az esetben a táppénz több tud lenni, mit a gyed, de a munkáltatónál nem szerzel jó pontot egy ilyen megoldással, mert a gyed egy fillérjébe nem kerül, a táppénznek viszont ő fizeti a harmadát. Ha nem voltál június végéig szabadságon, akkor a táppénz nagyjából a gyeddel egyezik meg, csak sokkal macerásabb, mert mindig csak arra az időszakra kapsz, amennyiről igazolást leadsz. Ebben az esetben nem érdemes gyed helyett táppénzre menni.

Szakbarbár
2013-11-21 14:00:16
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

2010. február óta folyamatos, de határozott idejű munkaviszonyom van, ami 2013. dec.31-én lejár. A szülés várható időpontja (ikrekkel) 2014.április 10. de könnyen előfordul, hogy korábban érkeznek, akár február-márciusban... 2013.november-decemberben táppénzen vagyok.
kérdés... az anyasági, tgyás, gyed témaköre...
az anyasági úgy tudom jár nekem.
de vajon a tgyás és (passzív) gyed? szerintem dolgoztam annyit, hogy januártól a 3 hónap munkanélküli "segélyt" megkapjam... tehát ha a munkanélküli folyósítása alatt megszülök, akkor jár nekem is a tgyás, gyed? és ilyenkor a munkanélküli központnál kell igényelni a gyed-et?
a munkáltató az OEP felé intézte a táppénz bejelentését, továbbá tgyás igénylést is formanyomtatványon.
Köszönöm szépen előre is válaszát!
Ha nem szülsz február 11-ig - biztosítás megszűnését követő 42 napon belül - akkor csak abban az esetben leszel jogosult tgyásra és gyedre, ha álláskeresési járadékot igényelsz. Ezt szüneteltetve kaphatod az ellátásokat. A munkaügyi központ által kiállított foglalkoztatói igazolással a székhelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervnél tudod benyújtani az igényt.

Az anyasági támogatás és a családi pótlék ezektől függetlenül jár.

Szakbarbár
2013-11-20 11:38:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Kislányom ez év áprilisában született külföldön. Én gyesen voltam még. Magyarországon a munkahelyem meg van még, azonban lakcímem nincs. Állandó lakcímünk/tartoszkódási helyünk Ausztria. Magyarországról nem kaptam a kislányom után semmilyen juttatást.
Otthon kértem egy olyan papírt az OEPtől hogy igazolják, hogy nem vettem igénybe a juttatásokat. Először adtak egy rendes igazolás, az nem volt jó. Kértem őket másodszor is, hogy egészítsék ki, írják bele, hogy beadtam a kérelmet e tgyás iránt, elutasították és indokolják meg, hogy miért.( Ezeket nem én találtam ki, hogy írják bele, az itteni biztosító kérte, és nem volt még 6 hónapos, mikor beadtuk a kérelmet). Folyamatosan elhajtanak, hogy nem adnak ki ilyen igazolást. Az osztrák biztosító viszont addig nem fizeti ki a pénzt.
A tgyásra jogosult vagyok, azt itt is elismerték. Ez húzódik már hónapok óra.
A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor mit tudok csinálni? van valami felettes szerv, ahol fel lehet őket "jelenteni"? Vagy legalábbis kérvényezni a felülvizsgálatot? Vagy nem tudom....
Nagyon úgy néz ki, hogy csak szórakoznak velünk.

Egyáltalán meg tehetnek ilyet? Hogy nem fizeti ki egyik ország sem?

Köszönettel
Tgyásra jogosult vagy, ha legalább 1 évet dolgoztál a szülés előtti évben. A tgyásnak nem feltétele magyarországi lakcím és mivel - a gyeddel ellentétben - nem minősül uniós fogalom szerint családi ellátásnak, ezért nem kizáró ok, ha apuka az osztrák biztosítására tekintettel osztrák családi ellátást kap.
A tgyást meg kellett volna igényelni ahhoz, hogy érdemben tudjanak rá reagálni. A munkáltató foglalkoztatói igazolásával együtt, nyilatkozattal, mellékletekkel kell igényelni, tehát ugyanúgy, mint bárki más, aki itthon él, semmilyen különbség nincs azért, mert nincs magyarországi címed. A munkáltatód, a bizosíási jogviszonyod magyar, csak ez számt. Ha nem igényelted meg, akkor november 30-ig még május 1-ig visszamenőleg megigényelheted, az áprilisi az bukta. Ha megigényeled, 2 dolog történet:
- vagy megállapítják - meg kéne - és akkor tudnak róla igazolást adni
- vagy elutasítják és akkor fellebbezel, előbb-utóbb meg fogják állapítani, mert jár, ha megállapították, akkor tudják igazolni.

Amíg nem adsz be igényt, addig nincs olyan eljárás, amire a 18 napos ügyintézési határidő vonatkozna. Ha valamilyen igazolást kérsz, azzal meg azért nem tudnak mit kezdeni, mert mit írjanak rá akkor, ha még nem igényelted vagy igényelted, de még nem bírálták el. Akkor tudnak bármit leigazolni az osztrák biztosító felé, ha bent lesz a tgyásigény és az el lesz bírálva, mert ennek az eredménye tud lenni az igen vagy a nem, amit az igazolásra rá tudnak írni.

Szakbarbár
2013-11-20 10:16:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

2013. január 14-én született gyermekem, aki után július 1-jéig tgyást, azóta pedig gyed-et kapok. Január 6.ával vissza kellene mennem dolgozni, viszont azt olvastam több helyen, hogy a gyed extra akkor jár ha a gyermek betöltötte az 1. életévét.

A kérdésem az lenne, hogyha az én munkaviszonyom január 6-ával ismét él, de a fiam csak 14-én lesz 1 éves, az hogy érinti a gyed extra igényemet? Jár ettől függetlenül, igényelhetem, megkaphatom a pénzt, vagy csak akkor, hogyha munkaviszonyom január 15-ével kezdődik ismét, miután a gyerek betöltötte az 1 évét?

Illetőleg még azt kérdezném, hogy milyen okmányokat, papírokat kell a munkáltatónak beadni?

Köszönöm!
Ha január 6-tól dolgozol, akkor január 6-13-ig nem fogsz kapni gyedet, január 14-től pedig megint kapod majd. Hogy a kieső 1 hét szünetelésnek minősül-e és nem kell újra megigényelni, vagy megint be kell adni az igénybejelentőt, azt nem tudom.

Szakbarbár
2013-11-19 15:54:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár:)!
Munkaadóm „felajánlotta” a munkaviszonyom megszüntetését: a közös megegyezést v. felmondást:(. De tudom, védelem alatt vagyok. Ugyanakkor tervben (lenne) a kistestvér-projekt.
A tények: 15 éves munkaviszony. 2012.06.-tól TGYÁS, utána GYED 2014.05-ig jár. Kérdésem: milyen lehetőségeim lennének? Alap: maradok a cégnél, tgyás és gyed br. 160e alapján. VAGY
mostani munkaviszonyom mellé kellene egy másik, vagy helyette? pl. egyéni vállalkozó legyek vagy egy jelenleg alvó és bizonytalan cégbe alkalmazottként v. társként? Alvó cég (munkanélküli családtagé): nem folytat gazd. tev-et, 0 alkalmazott. Bejelentkezzek így a cégbe, hogy még aznap „visszamegyek” a GYED-be? (Úgy tudom, akkor is ugyanazt kapnám, nem többet, ami most jár). A beléptetési papírmunkán kívül van-e teendője a munkáltatónak, és érné-e hátrány a céget, milyen költségei lennének ennek vagy az e.v.-vá válásomnak? E.v.-ként is igénybe vehetném a szoc. adó munkáltatói kedvezményt? Mikortól? Mennyire érdemes bejelentkeznem (a TGYÁS korlátlan, a GYED maximalizálva van)? A jövőben (ha a tv-t elfogadják és találok munkát) dolgoznom kellene GYED mellett..
Még sokat kellene utána-olvasnom és tanulnom, de az idő sürget a munkaadóm felé adandó válasz miatt, a tanácsára van szükségem, mit tegyek. Jelige: minden megoldás érdekel!:)
Előre is köszönöm a választ:)!
Nem értem, hogy mi szükség van a munkaviszony megszüntetésére. Nem érdeked, hogy magadtól akarj közös megegyezni, így, hogy nem dolgozol, az ellehetetlenítéseddel sem motiválhatnak rá, felmondási tilalom véd, így az sem opció.

A munkaviszony - és így a munkaviszony alapján járó ellátás - nem arról szól, hogy bejelentenek aztán soha többé nem látnak. Az arról szól, hogy dolgozol, legalább egy kicsit, így nem merül fel, hogy a munkaszerződés célja nem munkavégzés, hanem az ellátások megszerzése volt - ennek a büntetési tétele a biztosítási jogviszony határozattal való törlése lehet, amivel ugrott a tgyás és a gyed.

Egyéni vállalkozó adó- és járulékfizetési kötelezettsége miatt keress meg egy könyvelőt, ez nem az a téma, amire vállalkoztam, hogy tanácsot adok benne és nem is túl rövid. Röviden annyit mondhatok róla, hogy ha nincs bevételed, akkor is alaphangon 52.000 a kötelezően fizetendő járulék.

Szakbarbár
2013-11-19 06:41:08
Olvasói értékelés: 5/3
Kedves Szakbarbár!
3. babát szeretnénk, 2001 óta ugyanott folyamatos biztosított munkaviszonyom van, maximális gyedre lennék jogosult.
Nagy az esély arra, hogy néhány hónapon belül a céget, ahol dolgozom, eladják. Kérdésem, hogy új tulajdonos esetén is él a védettség, amennyiben jelzem a terhességet időben a jelenlegi munkáltatónak? Érinti az eladás bármilyen módon a nekem járó juttatások összegét?
Ill. az érdekelne még, hogy változik január 1-től a gyed idejére a szabadság számítása? Azt hallottam, nem járna már gyed idejére szabadság, azonban nyomát a hírnek a neten nem találom.
Nagyon köszön segítségét!
Mt. 36. § (1) A gazdasági egység (anyagi vagy nem anyagi erőforrások szervezett csoportja) jogügyleten alapuló átvételének időpontjában fennálló munkaviszonyból származó jogok és kötelezettségek az átadóról az átvevő munkáltatóra szállnak át.

Ha arról van szó, hogy szőröstöl-bőröstől megveszik a céget, tehát minden ugyanúgy működik tovább, csak más lesz a tulaj, akkor az van, hogy az új munkáltató lép az előző helyébe, de minden más változatlan marad, tehát fennmarad a munkaviszony a munkaszerződés szerinti paraméterekkel. Mindenki átkerül az új munkáltatóhoz, a munkáltató személyében bekövetkezett változás nem felmondási ok (a régi munkáltatónál). Egyébként is a felmondási tilalom ugyanúgy véd az átvevő munkáltatónál is, tehát ha ő később elkezd szelektálni, hogy kit tart meg és kit nem, Téged akkor sem rúghat ki.

A tgyásra és a gyed első 6 hónapjára jár a szabadság. 2011. augusztus előtt induló gyedeknél még a gyed első 1 évére járt. Ennyi a változás, arról szó sincs, hogy egyáltalán nem járna szabadság a gyeddel összefüggésben. Esetleg azzal kevered, hogy ha egy évben 30 napnál tovább vagy táppénzen, akkor mivel erre az időszakra nem jár, időarányosan csökken a szabadság.

Ami az eladásnak az ellátás összegére való hatását illeti abban most bizonytalan vagyok, mert július 15-től csak az aktuális helyen elért jövedelem az ellátások alapja, de ez nem ugyanolyan munkahely váltás, mint amikor az egyik helyen megszűnik a munkaviszony, a másik helyen pedig kezdődik egy másik. Azt gondolom, hogy az fogja eldönteni, hogy egészségbiztosítási szempontból új jogviszonynak minősül-e, hogy ki- és bejelentenek-e és a tb kiskönyvben meg a mindenféle nyilvántartásokban ennek megfelelően hogyan látszik majd.
Mivel ugyanannyi lesz a béred az új helyen is, gyakorlati jelentősége nincs, hogy az előző évet vagy csak az "új helyen" szerzett jövedelmet veszik alapul.

Szakbarbár
2013-11-19 06:31:59
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
A következő dologban szeretnék segítséget kérni.2010 óta egyéni vállalkozó vagyok.Sajnos a 2012.03.10-től súlyos betegség miatt 2013.03.10-ig táppénzen voltam.Ezután folytattam vállalkozásom.2013.11.12-én kiderült,hogy babát várok,viszont a betegségeim miatt azonnal táppénzre vettek.2014.06.06-ra vagyok kiírva.Azt szeretném tudni,hogy számíthatok e bármilyen ellátásra szűlés után?(gyed,gyes,egyéb).Vagy nem jogosulok semmire,mert nem volt 365 nap folyamatos munkával töltött időm?
Válaszát előre is köszönöm.
A táppénz biztosításban töltött idő, tehát nincs gond a jogosulsági feltételekkel, 2 éven belül 731 nap előzetes biztosításos lesz. A táppénz ráadásul semmit nem befolyásol hátrányosan, mert az ellátások alapjául szolgáló jövedelembe nem számít bele.

Kb. 8 hónapot lehetsz táppénzen az előzményeket figyelembe véve, ez több, mint elég, simán kihúzod a terhességet táppénzen.

A jövőre induló tgyás és gyed alapja a 2013.03.11-2013.11.11 közötti átlag.

Szakbarbár
2013-11-19 06:14:08
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
Elég sok információ sok embertől eljut hozzám a tgyás, gyed, gyes kiszámolásával kapcsoltban, de nem tudom,hogy helytállóak e az információim, ezért ebben kérném a segítségedet,hogy leírom én,hogy hogy gondolom és ha valami nem jó akkor kijavítanál. Illetve lenne még pár kérdésem azt, majd közben felteszem.

1. Ha 2015 áprilisában születne a babám akkor a tgyást így kell e kiszámolni?
Ha 180 napot dolgoztam 2014ben akkor összeadják ezt a 6 hónap alatti bruttó béremet és elosztják annyi nappal, amennyit dolgoztam a táppénzt pedig nem veszik figyelembe ilyenkor. pl: bruttó bér 200000 megszorzom 6 az 1200000megszorzom 180 nappal 6666 annak a 70% 4666 egy napra a tgyás az visszaszorzom egy hónappal pl 30 nappal az 139980abból lejön a 16% szja -22396 így lesz a végén 117584 és arra rájön még a 10000ft családi adókedvezmény és a csp ami 12300 így a végeredmény 139884.
A gyednél pedig lejön belőle még a 10% nyugdíj így lesz 105826 és erre rájön még az adójóváírás és a csp így összesen a gyedem 128126forint lesz.
A kérdésem az lenne, hogy lehet e ennyi a gyedem, mert olvastam, hogy az maximalizálva van br. 137000 ez azt jelenti hogy ettől több semmiképp nem lehet a gyedem? és még ebből lejön a -16%szja és a -10%nyugdijjárulék? így lesz belőle 101380 forint

2.ha nincs meg a 180 napom bedolgozva 2014ben mert többet voltam táppénzen ,akkor a minimálbér kétszerese mostani minimálbér 98000 akkor abból lesz 196000forint ha ettől több a bruttó bérem akkor akkor a 196000forintot veszik figyelembe, ha alatta van akkor pedig a béremet. Mivel nekem felette van ezért(br. 200000) nekem a 196000forint lesz az alap. így veszítek egy kis pénzt. Így a tgyásom 196000: 30( átlagszám) az 6833 szorozva 0.70% az 4573 azt megszorzom vissza 30( annyi nap van átlagosan egy hónapba) 137190tgyás abból -16%szja akkor lesz belőle 115240tgyás erre rájön még a csp+adókedvezmény így lesz belőle 137540 tgyés a gyednél pedig még -10% nyugdíjjárulék103716 +csp+ adókedvezmény egy gyerek után 126016forint gyedem

3. mi a helyzet ha gyed alatt születik meg a második babám. Én így gondolkodok: Ha megtudom, hogy terhes vagyok akkor tp-re nem érdemes menni mert az kevesebb mint a gyedem. Kérdésem az lenne érdemes e szülés előtt 28 nappal lemondanom a gyedet és megigényelnem a tgyást vagy maradjak gyeden egészen a baba születéséig? mondjuk ha pont uj évebe születik a baba tehát itt értem 2014ben vagyok gyeden de 2015ben születne. ha nem kezdenék uj évet mikor megszületik a baba akkor melyiket érdemes választani?
Ha mondjuk megkezdem a tgyást a baba születése előtt 28 nappal, akkor ennek az igénylése hogyan történik? pl április10-én születik a baba, akkor visszaszámolok a baba születéséig 28 napot az március 14 és akkor a 29. nappal március 13 lemondom a gydet és igénylem papiron a tgyást?
Ezeket a nyilatkozatokat nekem kell letölteni a nezről vagy adja a munkáltatom, ha úgyis ő intézi? gondolok itt tgyás, gyed,gyes igénylése és lemondó nyilatkozatára. De ez úgy történik,hogy ezeket a dokumentumokat előre egy két héttel kitöltöm dátumozom és leadom, mert a szülésnél nem fogok már ezzel foglalkozni. Jól gondolom? vagy ezt csak akkor lehet, amikor már aktuális?
Visszatérve a gyed lemondására és a tgyás igénylésére, ha így március közepén lemondom akkor áprilisba ilyen félig gyed félig tgyást fognak utalni és majd a májusi lesz rendes tgyás?
A következő tgyásom és gyedem alapja mivel nincs meg a 180 napom ezért a minimálbér kétszerese vagy ha az alatt van a bérem akkor az lesz . ilyenkor ha időközben emelkedett a bérem akkor abból számitják ezt a tgyst gyedet? pl az első gyerekkel 180000forint bruttom volt meg 200000forint lett akkor ez alapján számolják ugye?
3. mi a helyzet akkor ha gyes alatt születik meg a második babám?
gyesen vagyok 2014ben és 2015 februárban fog megszületni akkor érdemes e lemondani a gyest és elmenni táppénzre vagy szabira melyiket ajánlaná és miért?( mondjuk nekem a munkáltatom nem tudom kiadná e az összes szabim vagy csak bonyolítaná ez a helyzetetet?)ilyenkor a munkáltató ha két gyerek születik egymás után akkor egybe a végén adja ki az össze szabit?
Mennyi lenne a tgyásom és a gyedem alapja a második babával ha maradnék gyesen és csak februárba mennék tgyásra 28 nappal a szülés előtt vagy már januárba táppénzen lennék és ugy tgyás melyik a jobb anyagilag és miért?
Tudom, hogy kicsit sok a kérdés elnézést is kérek, de szeretnék tisztán látni amennyire csak lehet ez ügyben.
előre is köszönöm a válaszokat
Ugye nem gondoltad komolyan, hogy ezt a mennyiséget végigolvasom? 2015 egyébként is nagyon messze van még.

Szakbarbár
2013-11-18 19:01:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Jelenleg van munkaviszonyom másfél éve (4 órában),és rehabilitációs ellátást is kapok.
A fizetésem és az az ellátás összege 2-3 ezer Ft különbséggel majdnem egyforma.
Kismama vagyok,de betegségem miatt már nem sokáig dolgozhatok.Ha táppénzre vesznek,akkor azokra a hónapokra megszűnik a rehab ellátásom.
Ha megszűnne a munkaviszonyom,akkor kapnám a rehab ellátást a terhesség hónapjaiban is,ami persze több,mint a táppénz.
A kérdésem az lenne,ha megszűnne a munkaviszonyom,és csak a rehabilitált járadékot kapom,ugyanúgy jár-e GYES,GYED?

Köszönettel:Mary

Ha megszűnik a munkaviszonyod, akkor a táppénz, tgyás, gyed nem jár. Hogy a gyes mennyire jár a rehab ellátás mellett, azt nem tudom.

Miért nem gyúrsz egy új munkaviszonyból magas táppénzre, tgyásra, gyedre? Mindegyik több lehetne, mint most a bér + a rehab ellátás együtt "Csak" meg kell finanszírozni...

Szakbarbár
2013-11-18 16:32:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja