SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!
Nagynéném március 15-én húnyt el.
Ha nem vagyok egyenesági rokon, de nincs gyermeke, csak 1 testvére, és nincs más hozzátartozója, felvehetem a következő nyugdíját, ha egy címen laktunk, és én temettettem el, és van postai meghatalmazásom tőle?(elvileg április 14-én jön a nyugdíja.
Mit tegyek?
Előre is köszönöm válaszát!: Zs
Az örökös veheti fel, de hogy az ki, azt nem tudom megmondani, mert az már nem tb terület.
Viszont a nyugdíj a tárgyhónapra és nem utólag jár, úgyhogy amit áprilisban hoznak, az az áprilisi és az már nem jár, úgyhogy azt inkább ne vegye fel senki, mert úgyis vissza kell fizetni. Ha a márciusi március 15. előtt jött és ő vette fel vagy Te, mint meghatalmazott, akkor azzal nem kell foglalkozni, mert az rendben volt így.

Tny. 83. § (2) A jogosult halála esetén a fel nem vett nyugellátást a vele közös háztartásban együtt élt házastárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő és testvér egymást követő sorrendben, ezek hiányában az örökös veheti fel a halál napjától vagy a hagyatéki végzés jogerőssé válása napjától számított egy éven belül.

Szakbarbár
2014-04-04 19:27:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Az alábbi kérdést ma küldtem, és az 1. kérdésnél úgy érzem csak a táppénz tekintetében volt egyértelmű a válasza. A szabadság (34 nap) mellett szintén kapom a gyedet?
Válaszát köszönöm!
Üdvözlettel
GaH

2014. július végéig gyeden vagyok első gyermekemmel.
2014. július végére várom második gyermekemet.
Áprilistól újra aktív állományba kerülök a munkahelyemen, május közepéig szabadságon leszek, utána a szülésig táppénzen.
Kérdéseim:
1. A szabadság és a táppénz mellett továbbra is kapom első gyermekem után a gyedet?
2. Kell-e bármilyen bejelentést tennem az oep, vagy bármilyen más hivatalos szerv felé?
Segítségét köszönöm!
GaH
1. Igen, jár együtt a táppénz és a gyed. Sőt a gyest is megigényelheted és kaphatod a ketteske utáni tgyással és gyeddel párhuzamosan.
2. Egyáltalán semmit nem kell bejelenteni. A táppénzt, tgyást, gyedet a munkáltatón keresztül intézed (akkor is, ha nem kifizetőhely), jogosultságot befoflyásoló körülmény, amit be kellene jelenteni, az meg nincs. Szakbarbár ma, 10:40
A szabadság ugyanúgy minősül, mintha dolgoznál. Dolgozni lehet gyed mellett, úgyhogy a szabadság időszaka alatt is lehet a gyed extrát kapni.

Szakbarbár
2014-04-04 07:04:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Fiam nov.13-án lesz 3 éves. Valószínűleg a kistestvére jóval a gyes lejárta után fog megszületni.
Az a kérdésem hogy ha még a gyes ideje alatt esek teherbe, onnantól hogy járok jobban-át lehet-e váltani a GYES-ről táppénzre, vagy utána TGYÁS következik? És hogy mit jelentene ez forintálisan?
Folyamatos munkaviszonyom volt a kisfiam születése előtt, 8 órában,120e forint bruttóval.
2011-ben született, én júniustól az azévi szabadságon, majd táppénzen voltam.
Köszönöm a válaszát.
Nem értem a kérdést. Gyesről tgyásra semmiképpen nem tudsz menni, mert a tgyás a szülés várható idejét megelőző 28. napnál korábbi időponttól nem igénylhető. A kérdésnek inkább úgy van értelme, hogy lehetsz-e egyszerre gyesen és táppénzen, vagy csak a gyes végét követő naptól lehetsz táppénzen.
A kettő működik együtt, de csak akkor, ha legalább pár nap szabaságot kiveszel a gyes mellett, mert ha így mész táppénzre, akkor az gyes melletti munkából kapott táppénz, ami mellett jár a gyes, enélkül viszont nem jár a kettő együtt, mert ebben az esetben az van, hogy csak az egyik igényelhető.
A következő tgyás és gyed alapja az összes létező esetben az aktuális bér, ezt emelni kell menet közben, ha a többieké is emelkedett, amíg babáztál.

Szakbarbár
2014-04-04 07:01:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Köszönöm az eddigi segítségét. Ami még felmerült bennem, hogy:
1. A munkáltatómnak elküldtem a családi adókedvezményhez az igazolást, ami ugye a várandósság tényét bizonyítja, valamint mellékelve egy levelet is. Így már él a felmondási védelem?
2. Szóban is elég jelezni a visszatérési szándékot (mert ez tegnap megtörtént), vagy írásban kell?
3. Ha visszamondom a fizetés nélküli szabadságot leghamarabb mikor mehetek táppénzre- ez is 30 nap múlva, mint a szabadság?
Válaszát ismét köszönöm: Ági
1. Gond esetén szerintem bizonyítható, hogy tudott róla a munkáltató, de a munkáltatói jogok gyakorlója nem egyenlő a bérszámfejtővel/könyvelővel, akinek küldted.
2. Mindig, mindent írásban, átvetetve vagy tértivevényesen postázva. Szerintem ezt és az előzőt írd le most együtt.
3. Megpróbálkozhatsz hamarabb táppénzre menni, az más, mint a munka, amire fel kell készülni és erre van a 30 nap, de mondhatják, fizetés nélküli szabadság alatt a keresőképtelenség nem értelmezhető, hiszen akkor az ember egyébként sem akarhat "keresni". Csak egyetlen esetre emlékszem sok év távlatából, amikor a munkáltató emiatt megakadályozta a táppénzt.

Szakbarbár
2014-04-04 06:57:41
Olvasói értékelés: 5/5
T.Szakbarbár!
Kérdésem az lenne,hogy 2014.08.06-ra várom a Babámat és meddig kell dolgoznom,és mennyi Tgyás,Gyed,Gyest fogok kapni. 2012.03.01-től 2013.12.31-ig 4-órában voltam foglalkoztatva 49500-ft-os bruttó bérért,2014.01.01-től 118000-ft a bruttóm. válaszát előre is köszönöm
Fontos lett volna, hogy váltottál-e közben munkahelyet, mert csak az új helyen elért jövedelem az érdekes. Nem írtad meg, úgyhogy mind a két verziót el fogom mondani.

Ha idéntől új helyen dolgozol, akkor a tgyás és a gyed alapja az itt kapott minimálbér. Bruttó 118.000-es átlagból nettó 69.000 Ft körüli tgyás és 61.000 körüi gyed lesz.

Ha már tavalyi is itt dolgoztál, csak most lett megemelve a fizetésed, akkor az idén induló tgyás még a tavalyi 49.500 Ft-os átlagból számolódik és nettó 29.000 körül várható, a gyed pedig csak akkor nem lesz ugyanilyen nagyságrendű, ha legalább június 29-ig dolgozol, mert akkor a jövőre induló gyed alapja a 2014-es, csak bérből számított átlag, ellenkező esetben viszont a gyed alapja is annyi, mint a tgyásé volt.

Szakbarbár
2014-04-04 06:51:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
GYED-del kapcsolatos kérdést szeretnék feltenni, egyenlőre érdeklődés szintjén.
2011. szeptember hótól 2013. június hónapig felsőfokú szakképzést végeztem nappali tagozaton.
2014. 01.01-től jelenleg is 8 órás bejelentett munkaviszonyom van.
Mikortól leszek jogosult TGYÁS és GYED igénybevételére? Az iskolai időből beleszámít 180 nap?
Köszönöm a válaszát előre is!

A legalább 1 évnyi nappali tagozatos tanulmáyokból beszámítható 180 nap, ha a szülés előtti 2 évben volt, de Nálad nem lesz ennek jelentősége, ha fennmarad a munkaviszony szülésig, mert ha még nem vagy terhes, akkor már olyan időpontban fogsz szülni, amikor önmagában a munkaviszonyból megvan a szülés előtti 2 évben 365 nap. A jogosultság tehát rendben lesz, ennek a napjai nem hosszabbodnak meg a tanulmányokra tekintettel, úgyhogy okafogyottá válik a beszámítás.

A beszámítás akkor lehet érdekes, ha megszűnik a munkaviszony, egy darabig nem csinálsz semmit, aztán egy 2015 június előtti szülésig újra biztosításba kerülsz, de a 2 vagy több munkaviszonyból nem lesz 365 napod. Ebben az esetben lesz jelentősége annak, hogy a tanulmányokból beszámítható valamennyi - a 2 éven belüli időszakból legfeljebb 180 nap -, mert lehet, hogy enélkül nem rendelkeznél az előzetes biztosítási idő jogosultsági feltételével, a beszámított napokkal viszont ez rendben lesz.


Szakbarbár
2014-04-04 06:46:07
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt szakértő!

365 biztosított nap kell ahhoz,hogy jogosult legyek Tgyásra. 180-at ki tudok váltani a felsőfokú tanulmányaimmal,185 kell munkaviszonyból. Az lenne a kérdésem,hogy a 185 napnak egybefüggőnek kell lennie? Vagy van bármilyen kritérium,hogy 2 munkahely között mennyi idő lehet? 2012.március 26tól dolgoztam április 11-ig,valamint 2013.október 2-től folyamatos munkaviszonyban állok a mai napig.Akkor már megvannak a napjaim,ugye? Mikortól igényeljem a Tgyást? Április 21-re vagyok kiírva a kislányommal. Valamint még az lenne a kérdésem,hogy a mostani munkahelyemen jelentősen jobb a fizetésem,mint a 2012-es munkámnál. Várjam inkább meg ezt a pár napot,hogy a mostani munkahelyemnél meglegyen a 185 nap,vagy ennek nincs jelentősége? Valamint,ha elmegyek Tgyásra milyen fizetést kapok a szülésig? Milyen járulékokat vonnak belőle?

Várom a válaszát!

Köszönettel
Marietta
A szülés előtti 2 évben akárhány részletben és akármekkora kihagyásokkal összejöhet az előzetetes biztosítás. A tanulmányok viszont szintén csak a szülés előtti 2 évből vehetőek figyelembe és ha 2012 márciustól dolgoztál, akkor felteszem, hogy addigra már végeztél, úgyhogy a 2014 áprilist megelőző 2 évben már nem lesznek tanulmányok.

Lehet, hogy iskola mellett dolgoztál és csak 2013-ban végeztél, ezt nem írtad, de ha nem erről van szó, ha 2012-ben már az iskola befejezése után kezdtél el dolgozni, akkor a 17 korábbi munkaviszonyos+kb. 202 mostani munkaviszonyos nap az kevés lesz.

Ha jogosult leszel tgyása, akkor annak az alapja a mostani helyen az utolsó 180 napi átlag. A tgyásból csak 16% SZJA-t vonnak.

Szakbarbár
2014-04-04 06:45:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!

Esetem elég bonyolult(nak tűnik :)

2 gyermekünk van, tervezzük a harmadikat. Lányom 2010 január elején született, idén lett 4 éves. Vele munkahelyemről mentem szülni, munkaviszonyom azóta is fennáll, passzív állományban vagyok, nem dolgoztam azóta. Kisfiam 2012 január végén született, azaz terhességem nagy része alatt még GYED-et kaptam, így vele a lányom után járó GYED alapján számolódott a GYED-em ha jól sejtem. Fiam idén januárban töltötte a 2-ik évét, így már GYES-en vagyok vele. Kérdéseim:
Ha májusban teherbe esnék 3-ik gyermekünkkel, az ő születése előtt/után mi képezi a juttatások alapját? Ha pl. veszélyeztetett terhesként betegállományba kerülök, mi alapján számítják a táppénzt? Ha kiveszem a felhalmozódott szabadságomat, annak a díjazásának alapját mi alkotja?
A gyermek születése után a TGYÁS illetve GYED (ha jár egyáltalán) mi alapján számolódik? Talán a veszélyeztetett terhességre járó táppénz? Esetleg a most kapott GYES-em, vagy az esetlegesen kiveendő szabadságomra jutó fizetés? Ezek súlyozott átlaga?

Válaszát előre is köszönöm!
A ketteske utáni tgyás és gyed nem az egyeske utáni gyedből számolódott. 0 bérezett nappal a ketteske utáni tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese volt az alapja.

Ugyanez lesz akkor is, ha hármaska előtt egyetlen napot sem dolgozol, mert végig gyesen vagy táppénzen leszel - vigyázat, a kettő együtt nem megy, csak akkor, ha a táppénz előtt szabadságon is leszel, vagy meg lehet azt tenni, hogy apuka van gyesen, de ő csak szülésig lehet, mert mostmár lehet ugyan 2 ellátást igényelni, de az csak egy szülőnél lehet, a tgyás pedig mindenképpen Nálad lesz.

Ha leszel valamennyit szabadságon, akkor a kizárólag ebből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a tgyás és a gyed alapja. Tehát táppénz, tgyás, gyed, gyes nem számít bele semmilyen következő ellátásnak az alapjába.

Szakbarbár
2014-04-04 06:31:28
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
Fiam nov.13-án lesz 3 éves. Valószínűleg a kistestvére jóval a gyes lejárta után fog megszületni.
Az a kérdésem hogy ha még a gyes ideje alatt esek teherbe, onnantól hogy járok jobban-át lehet-e váltani a GYES-ről táppénzre, vagy utána TGYÁS következik? És hogy mit jelentene ez forintálisan?
Folyamatos munkaviszonyom volt a kisfiam születése előtt, 8 órában,120e forint bruttóval.
2011-ben született, én júniustól az azévi szabadságon, majd táppénzen voltam.
Köszönöm a válaszát.
Minden további nélkül tudsz gyes helyett táppénzt igényelni, de akár a kettőt együtt is kaphatod, ha a táppénz előtt pár nap szabadságot veszel ki. Ha ez bármi miatt nem megoldható, akkor meg kérheti apuka a gyest, teljes munkaidővel is.
Ezzel a bérrel szinte bármit csinálsz, a most aktuális bér lesz a tgyás és a gyed alapja. A táppénzé pedig annyi, mint a gyedé volt.

Szakbarbár
2014-03-28 16:21:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Kislányom 2014. május 30-án lesz 2 éves. Én 2014. március 1-e óta szabadságomat töltöm (valóban egyszerre utalják a fizetésem és a gyed-et is). A szabadságom alatt 149 bérezett napom lesz (jól tudom, hogy bérezett napnak számít egy egész hónap, óvodapedagógusként dolgozom 2007. óta).
Ismét kisbabát várok. Ha lejár a szabadságom szeretnék táppénzre menni.
- Az lenne a kérdésem, hogy jobban járok e anyagilag(most és majd a későbbiekben), hogyha még egy hónapot dolgozok és akkor meg lesz a 180 bérezett napom? Jól tudom, hogy a táppénz és a gyed alapját is ez a 180 bérezett nap fogja adni?
- Valamint még arra is kíváncsi lennék, hogy ha szeptemberben ismét emelkedne a fizetésem 10%-kal(jelenleg 208200 ft a bruttóm), és még abban a hónapban is dolgoznék, ez az egy havi magasabb fizetés mennyivel jelentene több pénzt. Ha nem sokkal akkor csak a 180 bérezett napra hajtanék.

Válaszát előre is nagyon köszönöm.
1. Ha nem lesz 180 bérezett napod, akkor a tgyás és a gyed alapja a szabadságra kapott bérből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, a kettő közül mindig a kevesebb, tehát ebben az esetben a 203.000 Ft-os minimálbér kétszerese. A gyed alapja végig ugyanennyi.

2. Ha úgy lesz 180 bérezett napod, hogy erre végig a 208.200 Ft-os béredeet kaptad, akkor a ellátások alapja az utolsó 180 bérezett nap átlaga, ami durván ennek a 208.200-nak felel meg. Ebben az esetben a tgyás korlátlan, a gyed pedig lépést tart az újévi gyedmaximum emelkedésével - legfeljebb az átlagodig, mert annál több nem lehet. Az 1. és a 2. verzió között havi nettó 2-3.000 Ft különbség van.

3. Ha úgy lesz 180 bérezett napod, hogy ennek a végén egy magasabb bér van, akkor ugyanúgy alakul minden, mint a 2. esetben, de az átlag egy kicsivel magasabb, mint 208.200. Elhanyagolatóan, mert ha pl. 5 havi mostani bér mellett van 1 havi 10%-kal több, akkor az kb. 10/6=1,67%-kal magasabb átlagot jelent csak. Úgyhogy még az 1. és a 3. verzió között is elhanyagolható a különbség.

Szerintem még 180 bérezett napra hajtani sem érdemes, nemhogy arra, hogy a 180 napból valamennyi szeptembertől legyen.




Szakbarbár
2014-03-28 15:00:51
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

Első sorban köszönöm a múlt héten feltett kérdésemre adott gyors válaszát. ( 2012.08.09 született az első baba, GYED , táppénz , GYES kapcsán kérdeztem). Még csak annyi lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben, ha 2014.-ben GYED mellett táppénzre megyek, úgy, hogy a 2013-as évben január 24-től GYeden voltam, előtte pedig szüléstől TGYÁS-on, mennyi lesz a táppénz összege? Illetve az még nem világos számomra, hogy ez a táppénz milyen mértékben terheli a munkáltatót, neheztelhetnek -e azért, mert GYEd mellett a táppénzt is igénylem.

Köszönettel!
A táppénz alapja annyi lesz, mint amennyi a gyedé is. A bruttó táppénz 1/3-át a munkáltató fizeti.

Szakbarbár
2014-03-28 10:54:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Kislányom 2013. február 17-én született. Párommal kistesót tervezünk. Az lenne a kérdésem, hogy ha GYES alatt születne meg a pici, hány nap szabadságot célszerű kivenni, hogy táppénzre is jogosult legyek, illetve mi a különbség a sima táppénz és a veszélyeztetett terhesség miatti táppénz között? Mindegy, hogy mivel íratom ki magam?
A kislányom születése előtt táppénzen voltam, ez befolyásol valamit? Mi alapján számítják majd a pici utáni TGYÁS-t és GYED-et? Az a bér alapján, amiből a kislányomnál számították, vagy ha közben emelkedett a fizetésem, akkor ebből?

válaszát előre is köszönöm!
Üdv. Kata
Ha leszel pár nap, mindegy, hogy hány nap szabadságon - ajánlott, mert csak így jár egyeskével a gyes is akkor, ha táppénzen vagy- , akkor a következő tgyás és gyed alapja a pár napból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha nem lennél szabadságon, akkor az ellátások alapja a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Az emelkedett béred tehát mindkét esetben érződni fog az ellátások összegében.

Kismamát terhességgel összefüggő okból 9-es kóddal vesznek táppénzre. Ilyenkor az 1. naptól táppénz jár, ami semmit sem befolyásol, mert nem számít bele az átlagba. Alacsony bérnél ez jó, hogy így van, mert az általános 8-as kódnál először 70%-os betegszabadság van, ami még beszámít az átlagba és lerontja. Magas bérnél a 8-as kódból a táppénznél több és hátrányosan semmit sem befolyásoló betegszabi tud lenni, ezért nagyon magas bérnél be lehet próbálkozni az orvosnál, hogy terhességtől független problémával, 8-as kóddal vegyen fel.

Szakbarbár
2014-03-28 10:52:27
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

2014. július végéig gyeden vagyok első gyermekemmel.
2014. július végére várom második gyermekemet.
Áprilistól újra aktív állományba kerülök a munkahelyemen, május közepéig szabadságon leszek, utána a szülésig táppénzen.
Kérdéseim:
1. A szabadság és a táppénz mellett továbbra is kapom első gyermekem után a gyedet?
2. Kell-e bármilyen bejelentést tennem az oep, vagy bármilyen más hivatalos szerv felé?
Segítségét köszönöm!
GaH
1. Igen, jár együtt a táppénz és a gyed. Sőt a gyest is megigényelheted és kaphatod a ketteske utáni tgyással és gyeddel párhuzamosan.
2. Egyáltalán semmit nem kell bejelenteni. A táppénzt, tgyást, gyedet a munkáltatón keresztül intézed (akkor is, ha nem kifizetőhely), jogosultságot befoflyásoló körülmény, amit be kellene jelenteni, az meg nincs.

Szakbarbár
2014-03-28 10:40:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Ma egyeztettem a munkáltatómmal (Önkormányzat-Polgármester), hogy 03.20án kisfiam betöltötte az 1. évet, jelenleg 20.hetes terhes vagyok (amit írásban az egyik példányt aláírva visszaküldéssel) jeleztem a munkáltatóm felé, és hogy szeretném kivenni a tavalyról bennmaradt szabijaimat, valamint a pici születéséig táppénzre mennék. Erre a következő volt a válasz: ha ez az önkormányzatnak jelentős többletköltséget okoz és nem tudjuk kihozni a normatívából, akkor nem. Elmondtam, hogy nekem az új magasabb összegű ellátáshoz egy pár bérezett nap szükséges, valamint, hogy a veszélyeztetett terhességgel történő betegállományba vétel azonnal táppénz és nem betegszabi. A helyemen jelenleg határozott idejű helyettes dolgozik. Nem tudom, illetve a kérdésem is az, hogy milyen mértékű többletköltségeket okozok én ezzel a pár nap szabin kívül? Ha visszamondom a fizetés nélküli szabadságot és rögtön elmegyek táppénzre és megvan a felmondási védelem akkor nem igazán tudnak velem mit csinálni, ugye? Ebben az esetben a következő TGYÁS és GYED alapja a korábbi bérem lesz, vagyis ugyanabban az összegben kapom, mint az 1 éves kisfiamra?
Válaszát ismét köszönve: Ági
A munkába visszatérést - a szabadság is az - 30 nappal korábban be kell jelenteni. Ha ez megvolt, akkor a munkáltató egyéni problémája, hogy nincs betervezve a költségvetésbe az, ami utána van - szabadság járulékostul és a táppénz 1/3-a - és az is, hogy 2 ember lesz papíron státuszban az 1 db helyre.
A terhesség felmondási védelem.
Hacsak nem kapsz szabadságra többet, mint ami a szerződés szerinti alapbéred, akkor nem befolyásolja a szabadság a következő tgyás és gyed összegét, mert 0 bérezett nappal a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja (egészen pontosan a bér osztva 30-cal), pár bérezett nappal pedig az ebből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszersese. A kettőnek a végeredménye ha nem is fillérre pontosan, de ugyanaz.

Szakbarbár
2014-03-26 12:06:56
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Kérdésem a következő lenne,párom
2012.11.20-tól-2013.10.01.-ig gyesen tartózkodott előtte gyeden.2013.10.01-től visszament dolgozni bejelentett bére 180.000 bruttó.2014.05.01 -re várjuk második gyermekünket kérdésem a következő: jogosult e tgyásra és gyedre és ha igen ezt a bérét a szülés elöttit veszik e figyelembe vagy mit néznek?


Köszönettel Zsolt
Ha a gyes alatt volt munkaviszonya, akkor 2 éves korig végig kapja a gyedet. Alapja a mostani bér.

Szakbarbár
2014-03-26 12:01:05
Olvasói értékelés: 5/3
Tisztelt Szakértő!

Nagyon köszönöm tegnapi kérdéseimre adott válaszát!

Újabb kérdések merültek fel bennem, kérem segítségét!:
1. Ha TB-ellátás nélkül vagyok fizetés nélküli szabadságon (mert lejárt a GYED), akkor ebben a munkaviszonyomban nem vagyok biztosított? Hogyan kell érteni az 1997. évi LXXX. törvény 8§ a) pontját? A munkaviszonyom 2012 márciusától folyamatos.
2. Újabb gyermek születése esetén a jogosultsághoz szükséges 365 napi biztosítási időbe beleszámít a TB-ellátás nélküli fizetés nélküli szabadság ideje is, vagy csak a TGYS, GYED, GYES, munka, rendes szabadság, betegszabadság, táppénz ideje?
3. a) Ha fizetés nélküli szabadság után munkába állok (pl. kiveszem a rendes szabadságom), majd táppénzre megyek még 2014-ben, akkor a táppénzszámítás szempontjából irányadó időszak a 2013-as év? Ha ebben az évben végig TGYS-en majd GYED-en voltam, ezért nincs bérezett napom, akkor a táppénzt az első gyermek születése előtti keresetemből állapítják meg, vagy abból a keresetből, amit közvetlenül a táppénz előtt (a fizetés nélküli szabadság után) kapok?
b) Mennyiben változik a dolog, ha 2015-ben megyek csak táppénzre?
(2014-ben: 3 hónap GYED, 6 hónap fizetés nélküli szabadság, majd 3 hónap GYES.)
4. Honnan tudhatom meg, hogy mennyi rendes illetve gyermekem után járó pótszabadságot vehetek ki egyik illetve másik munkaviszonyomban, ha visszamegyek dolgozni 2014-ben?
5. Írta, hogy GYES és táppénz csak akkor jár egyszerre, ha GYES mellett végzett munkából megyek táppénzre.
Az 1. munkaviszony után gyermekem 2 éves koráig jár a GYED. Ha már ez idő alatt visszamennék dolgozni a 2. munkahelyemre (ahol néhány nap múlva lejár a GYED), és úgy mennék el táppénzre akkor a gyermekem 2 éves kora után jogosult lennék a GYES-re is táppénz mellett, vagy csak akkor, ha a GYED lejárta után dolgozom/szabadságon vagyok, és onnan megyek (újra) táppénzre?


Válaszát előre is hálásan köszönöm!
1. Szünetel a biztosításod, de a másik jogviszonyban van egy élő, ami egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot és szolgálati időt ad.

2. Tgyás, gyed, gyes nem számít bele. Ez a másik jogviszonyban is így van. Munka, szabadság, betegszabi, táppénz beszámít. Most biztos adódik a kérdés, hogy hogyan alakul a jogosultsága annak, aki gyedbe, gyesbe szül, hiszen neki nagyrészt vagy szinte kizárólag ilyenek vannak a szülés előtti 2 évben. Ha az új gyedre jogosultság előtti 2 évben akár cak 1 napig is volt gyed, akkor az új gyed nem lehet rövidebb, mint az előző. Tehát 2 baba közötti 0 nap munkával is legalább annyi időre fog járni, ezt csak növelni lehet (ha még van hova növelni) munkával, táppénzzel.

3. A régebbi munkahelyen akár idéntől, akár jövőre indítva a táppénz alapja annyi lenne, mint az utolsó ellátásé, a gyedé volt. Az újabb helyen nem tudom megmondani, hogy egyáltalán jár-e táppénz, mert az a folyamatos biztosítással megegyező időre jár, az pedig megszakad a fizetés nélkülivel.

4. A munkáltatótól, honnan máshonnan?

5. Ebben bizonytalan vagyok, azt tudom rá mondani, hogyha a gyes igénybejelentőn nem tünteted fel, hogy már táppénzen vagy, akkor mindenképp, egyébként passz.

Szakbarbár
2014-03-26 05:52:48
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt TB Szakértő!
Segítségét szeretném kérni az alábbi esetben:
2004. márciustól folyamatos határozatlan munkaviszonyom van. Jelenleg 2014. április 20-ig gyesen vagyok 2. gyermekemmel (szül.idő: 2011. április 20) nem dolgozom mellette és szabadságot sem igényeltem erre az időre. Ezt megelőzően gyedről mentem szülni Tgyás-t gyed-et szerződés szerinti bérből 155000 Ft-ból állapították meg. Következő 3. gyermekünket 2014. május 12-re várjuk. Jelenleg szerződés szerinti bérem 135000 Ft. A cég fennállása jelenleg bizonytalan, ezért attól tartok amíg én Tgyás-on vagyok ez alatt megszűnik. Lehetőségem van másik cégnél munkaviszonyt létesíteni 2014. április 01-gyel br. 205000 Ft-tal.
Ebben az esetben miből számítanák a Tgyást, illetve később gyedre milyen összegre és milyen hosszú időre lennék jogosult?
Érdemes –e szülésig dolgozni, vagy táppénzt/ tgyás- t elkezdeni 28 nappal szülés előtt?
Segítségét előre is köszönöm.
Ha legalább a tgyás 1. napján még élt a munkaviszony, akkor utána passzív jogon jár végig minden, ugyanolyan összegben akkor is, ha megszűnik a munkaviszony. Egy következő babával viszont megakadályozhatja a jogosultságot a passzív gyed.

Ha maradsz a mostani helyen, akkor 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja a mostani 135.000-es béred - ez nem tudom, hogy hogyan lett kevesebb a korábbinál... Elvileg működik az, amit írsz, hogy másik helyen minimálbér kétszerese fölötti bérrel új munkaviszony és abból a minimálbér kétszerese esz az ellátások alapja, DE megvan rá az esély, hogy hamar kiderül, hogy színlelt volt az egész és nem a munkavégzés volt a szerződés célja, hanem az ellátások megszerzése. Állítólag mostanában ezt már nem vizsgálja az egészségbiztosító, de túl sok csúnya történetet láttam korábban ahhoz, hogy jó szívvel merjem javasolni az általad felvetett módszert.

Miért nem emelitek meg inkább valamennyivel a mostani helyen a béredet? Csak be kell írni egy számot a foglalkoztatói igazolásba...

Szakbarbár
2014-03-25 20:19:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Ha EU-s tagállamba utazunk, kevesebb mint 3 hónapot és nem munkavégzés miatt megyünk, valamint a bejelentett lakcímünk is Magyarországon van ezen idő alatt és itt vagyunk biztosítva, jár a gyed illetve a családi pótlék, ha arra egyébként jogosult vagyok? Szüneteltetni kell-e az ellátásokat, vagy csak bejelentési kötelezettségem keletkezik?
Válaszukat előre is nagyon köszönöm!
Nagyon jól megírtál minden részletet, valóban ezek az érdekes kérdések ilyenkor, hogy 3 hónapnál hosszabb időre mész-e és fog-e valaki dolgozni, hogy erre tekintettel felmerüljön a másik államban a családi ellátásra jogosultság.
Mivel mindkét kérdésre nem a válasz, ezért egyáltalán semmi teendőd nincs, mert az utazás nem érinti a családi pótlékra és a gyesre jogosultságot. Emiatt nem is kell semmit jelenteni - bejelenteni azt kell, ami érinti a jogosultságot.

Szakbarbár
2014-03-25 20:11:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakértő! A TGYÁS-t, illetve a GYED-et ugye az előző évi jövedelemből számítják,- 2014.09.13-ára vagyok kiíírva- azaz az én esetemben a TGYÁS 2013-as évi jövedelemből lesz számítva,míg a GYED alapja (ha meg lesz a 180 nap),akkor 2014. évi jövedelem lesz.( Én így tudom). Tudna nekem segíteni abban,hogy ha nem maradok jún. végéig - azaz nem lesz meg a 180 napom -, akkor mennyi ellátást fogok kapni? Mert a tavalyi fizetésem elég kusza.

40 nap - bruttó 96.500 Ft
75 nap - bruttó 98.000 Ft
72 nap- bruttó 143.885 Ft

Köszönöm, szép napot!
Csak a jelenlegi helyen elért jövedelem érdekes, szerintem mindent leírtál, de ebből csak az utolsó számít.
Ha tavaly nem volt a mostani helyeden 180 bérezett nap,de idén van ennyi, akkor az utolsó 180 napi átlag az alap. Ha így sincs ennyi, mert hamarabb táppénzre mész, akkor ami van, abból számolnak.
Ha a gyed irányadó időszakában nincs 180 bérezett nap, akkor annak is az lesz az alapja, mint a tgyásnak.

(Minimálbér kétszerese alatti bérrel semmi jelentősége nincs a 180 bérezett nap meglétének, ugyanannyi lesz a többől és a kevesebből is. Csak ennél magasabb bérrel érdekes, mert 180-nál kevesebb bérezett nappal nem lehet a minimálbér kétszeresénél több az alap, akkor sem, ha egyébként több lenne az átlag.)

Szakbarbár
2014-03-25 20:08:07
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok 1,5 éves kisfiammal.
2 munkaviszonyom van, a korábbi 2011 szeptemberétől, a későbbi 2012 márciusától folyamatosan fennáll. Egyetemi tanulmányimat 2011 júniusában fejeztem be.
A korábban kezdődött munkaviszony után a gyermekem 2 éves koráig, a későbbi után csak e hónap végéig vagyok jogosult a GYED-re.
Mire leszek most jogosult az után a munkaviszonyom után, amelyikben lejár a GYED, ha nem szeretnék még visszatérni a munkába? Csak fizetés nélküli szabadságon maradhatok, amíg a másik munkaviszony után jár a GYED?
Ha esetleg újra teherbe esnék, fizetés nélküli szabadságról mehetek táppénzre? Ez esetben – bérezett nap hiányában – a szerződés szerinti bér képezné a táppénzszámítás alapját?
Ha 2015-ben születne az újabb gyermekem, a THGYS számításánál mit vennének figyelembe, ha 2014-ben GYED-en majd fizetés nélküli szabadságon majd táppénzen lennék?
Válaszat előre is nagyon köszönöm!

Igen, így van, ahol lejár a gyed, onnan semmi nem fog járni, a távollétet gyermek gondozásához kért fizetés nélküli szabadságként kezelik, a munkáltatónak lényegtelen, hogy erre mit és mennyit kapsz vagy nem kapsz.
Hogy miért érdemes pár nap szabadságra menni táppénz előtt, arról sokat olvashatsz korábbi válaszokban, röviden a lényeg, hogy azért, mert csak így fog járni egyszerre a gyes és a táppénz.
0 bérezett nappal mindkét helyről a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne az ellátások alapja, ha lenne pár bérezet napod szabadságból, akkor pedig az ebből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, a végeredmény tehát ugyanaz.

Szakbarbár
2014-03-25 09:04:50
Olvasói értékelés: 5/4
A szerkesztő ajánlja