SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!

2004-től folyamatos biztosítási jogviszonnyal rendelkezem. Első gyermekem 2014. áprilisában született. 2014. március 31-ig dolgoztam, utána 9 napot betegszabadságon voltam, majd táppénzen, s a születéstől tgyáson. Jelenleg a gyermek után már GYED-et folyósítanak részemre. Most várandós vagyok a második gyermekemmel, aki várhatóan 2015. július 30-án fog születni. A bruttó bérem meghaladja a minimálbér kétszeresét, így gondolkozom azon, hogy bizonyos időre visszamennék dolgozni, hogy a csed a bejelentett bérem alapján járjon. Azonban nem tudom, mennyi időre kellene, illetve, meddig, hogy a bejelentett bérem képezze az ellátás alapját. Olvastam már olyat, hogy 180 nap kell, de lehet, csak 120 a csed folyósítása előtt, de ha nincs meg a 180 nap és a jogosultságot megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számítva a 120 nap sem, akkor a minimálbér kétszerese alapján kell számolni (ezt ha lehet, el szeretném kerülni). Április 30-ig kell a 120 napot teljesíteni, vagy, mint korábban még a 2014-es év bérezett napjait is figyelembe veszik? Mekkora ellátásra számíthatok, ha márciustól májusig megyek vissza dolgozni (így a szülést megelőző 2 évben meglenne a 180 napom)?

Válaszát előre is köszönöm!
Korlátlan csedhez legalább 120 bérezett naptári nap kell. A főszabály az, hogy az ellátás kezdete előtti 3. hónap végétől visszafelé keresünk 180 napot, ha ennyi nincs, akkor megnézzük, hogy legalább 120 van-e. Ha legalább ennyi van, akkor még lehet korlátlan a csed, kevesebbel már nem.

Júliusban induló csedhez a számítási időszak eleje 2014.01.01, a vége 2015.04.30, itt kell legalább 120 bérezett napot felmutatni. Ebből úgy számoltam, hogy 103 nap megvan tavalyról, úgyhogy csak némi szabadság kellene és akkor lehet korlátlan a csed.

Ha ugyanannyi lenne a béred, mint tavaly volt, akkor ha többet dolgozol, akkor is ugyanannyi lesz a csed alapja, mert mindegy, hogy 4 hónapig volt X a béred vagy 6 hónapig, az átlag ugyanúgy X belőle.

Szakbarbár
2015-01-16 16:54:22
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Miattam állt le a tanácsadás pár hétre sajnos..:(( Remélhetem talán már a válaszodat..:))
Mostani helyzet: GYES-en lehetnék nyárig, és akkor jön Ketteske.
De jan. 5-13. szabadság kivétele (hogy a gyes is okés legyen), 14-től táppénz. Bruttó bérem nem érte el korábban a min.bér kétszeresét, de szerződésmódosítás történt idén, így szabim már 210e-ből számolódik (max. gyed-hez). Kérdésem: Tuti ez alapján kapom majd a táppénz és csed és gyed számolásokat, ugye? Másik kérdés: ha lemondanám a GYES-t 14.-ével (lesz egészség és nyugdíjb.om táppénz miatt), párom megigényelheti csed-ig (onnan visszavenném, mert 1 kézben lehetnek a juttatások)? Azt olvastam, hogy akkor nem kellene a NAV felé az eü. szolg. járulékot fizetnie, mert e.biztosítása lesz gyes alatt.
Válaszát előre is köszönettel várom: Zsuzska
Igen, a táppénz, csed, gyed alapja TUTI a most aktuális béred.
Apuka megigényelheti a gyest a csed kezdetéig, ezzel megtakarítható az egészségügyi szolgáltatási járulék. A 15T1011-es nyomtatványt kell kitölteni és csatolni kell hozzá a gyest megállapító határozatot, ha ezt feldolgozzák, akkor nem írják elő tovább a fizetési kötelezettséget.

Szakbarbár
2015-01-16 16:47:16
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

Köszönöm válaszát, a válasszal kapcsolatban a kérdésem az lenne hogy bruttó 220.000 után mennyi a munkáltató költsége? Miért pont 1,5 hónap és utána táppénz? És mi a legkésőbbi időpont hogy az új cégben munkavállaló legyek?Tehát ha most a régebbi munkaviszonyomnál fennáll pl. hogy februárban még dolgozhatok vállalhatom?

Köszönöm segítségét!


Előzmény:
Tisztelt Szakbarbár!
Jelenleg babát várok 2015. júliusában várható a szülés. 2013.novemberétől folyamatosan dolgozom. 2013. nov.-márc.- Bruttó: 110.000Ft, 2014. márc-2015.jan. Bruttó.180.000 Ft a jövedelmem.Határozatlan a munkaszerződésem tehát lehetséges megszűnik a munkaviszonyom. De lehetőségem van hogy a családi vállalkozásunkban munkavállaló legyek. Hogyan járok jobban, ha februártól felvesznek a családi vállalkozásba és elmegyek táppénzre mivel veszélyeztetett terhes vagyok egészen a szülésig?, vagy merítsem ki a munkanélküli segélyem? Illetve a ha táppénzre megyek mi lesz a számítás alapja?Mire és milyen összegre leszek jogosult?Köszönöm előre is a válaszát!
Ha ilyen lehetőséged van, akkor használd ki! Szüntesd meg a mostani munkaviszonyt és rögtön, de mindenképpen 30 napon belül létesíts munkaviszonyt a saját cégben. Bér másfél hónapig bruttó 220.000, utána táppénz, a szülés várható idejét megelőző 28. naptól csed, hogy az utolsó hónapban már ne kelljen a táppénz 1/3-ot fizetni.
A táppénz alapja 220.000 lesz, a csedé és a gyedé a minimálbér kétszerese, 210.000. Táppénz 1 naptári napra 3.696 Ft, a cégre terhelődik 1.467 Ft, a csed a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 125.000 Ft, a gyed nettó 109.000 Ft, minden családi kedvezmény nélkül értendő.
A másfél hónapot azért mondtam, mert szerintem ez a minimum, amit "illik" dolgozni ahhoz, hogy legalább egy kicsit valósnak nézzen ki a történet. Utána azért táppénz, mert nem ront semmit, viszont kapsz egy csomó pénzt.

A cég költségét számoltasd ki a könyvelővel, 12 feltorlódott kérdés mellett ezzel most nem akarok vacakolni.

Szakbarbár
2015-01-16 16:40:27
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
Tisztelt Szakértő!
A segítségét szeretném kérni az apa gyedigénylésével kapcsolatban. Márciusra várjuk a babát, munkanélküli vagyok, nincs meg az elegendő biztosított jogviszonyom így én nem igényelhetek gyedet. Azt olvastam, hogy az apa csak fél év után igényelheti a gyedet, miután az anyának lejár a Tgyás, viszont nekem az sem jár a munkanélküliség miatt. Ebben az esetben sem igényelheti az apa a gyedet a gyermek megszületésekor rögtön?
Válaszát előre is köszönöm.
Apuka akkor is csak egy tgyásnyi - illetve ezt már csednek hívjuk - időtartam után igényelhet gyedet, ha nem voltál cseden, mert nem voltál rá jogosult. Amíg tgyásnak hívták ezt az első 168 napra látó ellátást, addig jobban el tudtam magyarázni, hogy miért: apánál a terhességi-gyermekágyi segély fogalmilag kizárt. A lényeg most is ugyanez, akkor is, ha a tgyásból csed lett.

Szakbarbár
2015-01-14 21:48:29
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Tegnapi kérdésemből lemaradt valami.
Ha lehetőségem van idén januártól magasabb bért elérni mennyi szükséges a maximális gyed eléréséhez ha augusztusbsn szülök? Jól gondolom hogy idén ez 210.000 Ft de mivel január csak 2016 január után fogom megigényelni a gyedet a minimálbér várható emelkedését belekalkulálva bruttó 220.000 Ft lenne jó nekem? Illetve annyi hogy ugyan az idei számítási szabályokkal számolok, de a gyednêl jövőre lehetnek olyan változások ami miatt rosszabbul járok mert pl a 2014-es évemböl számitanának gyedet? Én vagyok az aki idáig 142000 bruttóra voltam bejelentve êvekig a cêgnél de most januártól most ezt megemelik 200-220.000 Ft-ra. Vagy akkor kiszámoljá melyik alapján kedvezőbb a folyósítás? Megnyugodhatok hogy nekem az idei magasabb bruttó fizetésem lesz a számítás alapja?? Köszönöm szépen
Bea
Akkor érdemes a jövő évi minimálbér kétszeresére emelni a béredet, ha lesz idén legalább 120 bérezett napod. Ellenkező esetben a gyed alapja annyi lesz, mint amennyi a csedé volt.

Szakbarbár
2015-01-14 21:17:54
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

Mindenekelőtt érdeklődni szeretnék, hogy a táppénz és a gyes biztosítási jogviszonynak számít-e?

Jelenleg gyesen vagyok. Ha szeretnék még egy babát, akkor az már biztos, hogy a gyes lejárta után születne. A fizetés nélküli szabadságomat a gyermekem harmadik szülinapjáig engedélyezte a munkáltatóm. Ha útban lenne a második baba mehetnék-e automatikusan a harmadik szülinapot követő napon táppénzre?

Vagy kezdjem el kivenni a szabijaimat, és utána táppénz? Ebben az esetben jelezzem a munkába történő visszatérési szándékomat? Hány nap szabit ildomos kivenni, az összeset? Szabi alatt történjen a "más állapot" bejelentése a munkáltatónak?

Szabi kivét majd táppénz esetén az ellátások alapja a minimálbér kétszerese bruttó 279.000 ft fizu esetén?

Bizonytalanságom megszüntetése érdekében valamennyi kérdésemre választ várok!

Köszönettel: Zilizali
A táppénz és az a gyes, ami közben él a munkaviszonyod, az biztosításban töltött időnek számít.
Ami az automatikus táppénzt illeti, a gyakorlat, amihez az orvosok is asszisztálnak az, hogy tényleg automatikusan megy mindenki táppénzre, aki terhes, pedig a terhesség nem feltétlen jelenti azt, hogy valaki nem tud dolgozni.

A terhességet minél hamarabb jelentsd be, semmilyen hátrány nem ér emiatt, mert felmondási tilalom véd, egyszerűen csak tudni fogja a munkáltató, hogy hogy (ne) tervezzen Veled.

A gyes lejártát követően a munkáltató elkezdi kiadni a szabadságot. Ezt addig teheti, amíg keresőképtelen leszel. Mivel nem lesz 120 bérezett napod, teljesen mindegy, hogy hány nap szabadságot veszel ki, bármennyi lesz is 0 és az összes nap között, a következő csed és gyed alapja a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2015-01-14 21:11:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Tgyás-t érintő kérdéssel fordulok Önhöz. Jelenleg gyes-en vagyok első gyermekemmel, 2015. május 19-ig. Idén augusztus 15- re várjuk második gyermekünket. Olvastam róla, hogy a munkabér alapján számított tgyás-hoz szükséges a szülés előtt 180 napi jövedelemmel rendelkezni. Beleszámít ebbe a gyes összege is? Van rá esély az esetemben, hogy a munkabérem alapján folyósítják majd a tgyás-t? Ha beleszámítható a gyes, akkor csak annak lejárta után venném ki a szabadságaimat. Ha viszont nem számolható bele, akkor már most kivenném a szabadságaimat, hiszen az magasabb jövedelem lenne a mostani gyes-hez képest.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Krisztina
Táppénz, csed, gyed, gyes nem számít bele egy következő ellátás alapjába. Az csak a bérből számolódik, ha van (az irányadó időszakban elég) bérezett nap, akkor abból, ha nincs, akkor végső soron az aktuális szerződés szerinti bérből.

Minimálbér kétszerese alatti bérrel teljesen mindegy, hogy hány napi jövedelmed van, 0-ból, 100-ból és 180-ból is ugyanannyi lesz a csed és a gyed. Ennél magasabb bérrel korlátlan - minimálbér kétszeresénél többől számolódó - csedhez június 30-ig kellene legalább 120 bérezett nap.

Szakbarbár
2015-01-14 20:44:10
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

2010 óta társas vállalkozó vagyok, jelenleg GYED-en március 5.-ig. Június 12-re vagyok a második babámmal kiírva. Most 01.01-02.03.-ig lesz jövedelmem a vállalkozásból havi 220eF, 02.04.-vel táppénzre megyek. CSED-et 05.15-el igénylem majd, az tiszta sor, hogy táppénzt a minimálbér 1,5x-e után kapom, a CSED lesz az eddigi jövedelmem, mert 30 napot meghaladja a jövedelemmel ellátott napok száma. A kérdésem az lenne, hogy a GYED-et is ebből a jövedelemből számolják alapjáraton vagy azért lesz ugyanannyi, mint a CSED, mert a 48§ (5) veszik figyelembe?
A másik kérdésem pedig az ügyvezetőség és gyed, csed kérdése. Jól gondolom, hogy azért nem járna CSED vagy GYED, mert már a keresőtevékenység végzése tiltja, amibe az ügyvezetők megbízási jogviszonyát is bele vették?

Előre is köszönöm a rengeteg segítségét!
A táppénz alapja annyi lesz, mint a gyedé volt, ez elvileg lehet több is, mint a mostani minimálbér 150%-a, mert lehet, hogy a gyeded maximális

Ami 2015.04.01 után indul, annak viszont legalább a januári, 05.01 után a január-februári átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A 220.000-et ugye úgy érteted, hogy januárra 220.000, februárra 20.000...

A pénz nélküli ügyvezetés, mint kizáró ok szerintem csak elméleti szinten létezik. Senki nem tudja ellenőrizni, hogy melyik nap írtál alá egy szerződést, számlát, átutalást, vagy tartottál munkamegbeszélést az alkalmazottaddal. Amikor ilyet nem tettél, akkor jár, amikor aktív voltál, akkora meg csak szüneteltetni kellene. De az egész annyira nonszensz, hogy szerintem ki fog kerülni a törvényből.

Szakbarbár
2015-01-14 15:33:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

érdeklődni szeretnék, hogy Kisfiam 2012.12.21-én született, jelenleg GYES-en vagyok itthon vele. Születését megelőzően 6 éves folyamatos munkaviszonyom volt, a minimálbér kétszeresét meghaladó bruttó fizetéssel. Amennyiben szeretnénk második babát, most már jó eséllyel csak az első kisfiúnk harmadik születésnapját követően fog megszületni. Ebben az esetben mi lenne a következő gyermek után a TGYÁS alapja? Ha nem ugyanazt kapnám, mint az első gyermekkor, akkor mennyi időre kellene visszamennem dolgozni ahhoz, h újra megkaphassam azt az összeget? Segítségüket előre is köszönöm!
kb. 3 és fél éves korkülönbségnél (ha az új gyed 1. napját megelőző 2 évben legalább 1 napot voltál az előző babával gyeden) még számítanak a régi érdemek, tehát ha egyeske előtt sokat dolgoztál, akkor ketteskével is jár 2 éves korig végig a gyed. Ha ez a szabály nem alkalmazható, arról most nem nyilatkoznék, mert nem vagyok benne biztos. Az ellátások alapja az akkor aktuális bér, de legfeljebb az akkori minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2015-01-14 15:25:04
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Szeretném a segítségedet kérni mert nem igazodom el sajnos az új szabályozásban. Több mint 5 éve folyamatos munkaviszonyom van egy cégnél, 2015. augusztus 10-re várom első gyermekemet. 2014 decemberig nettó 142.000 Ft volt a bérem, idén januártól pedig nettó 200.000 FT. Szeretném kérdezni, hogy az új szabályok szerint mi alapján fogják nekem pontosan számolni a csed-et és a gyed-et? Jól értelmeztem, hogy a szüléstől visszaszámolva a harmadik hónap május, azaz nekem mindkettőt május végéig fogják számolni és visszamenőleg a csedhez a decemberitől-májusiig, a gyedhez pedig mivel meglesz a 120 bérezett napom csak az idei évet nézik azaz most januártól-májusig? Sajnos bezavar az a 3 hónapos visszamenőlegese szabály, de kérlek nyugtass meg hogy nekem mindkettőhöz a 2015-ös év fog számítani? Sajnos az idei béremelés miatt nem lenne jó ha nem a 2015-ös évet néznék. Csak a te válaszodban bízom már annyi mindent olvastam, köszönöm szépen a segítséged előre is. Bea
A csed alapja az utolsó 180 bérezett nap lesz. Ha dolgozol is májusig, akkor is tavaly lesz a május 31-től vissza 180 napnak a vége, ebben az esetben durván a 2014. dec- 2015. májusi bér lesz a számítási időszak. Minél hamarabb mész táppénzre, annál többet kell 2014-ben hátramenni a 180 bérezett nap eléréséig, ha pl április elejétől táppénzen vagy, akkor kb 2014. okt-2015. márc. lesz a 180 nap. Úgyhogy ha tudsz, akkor dolgozz legalább május végéig.

A gyedhez 2015 elejéig mennek vissza. Ha a gyed eleje és 2015.01.01 között lesz 180 bérezett nap, akkor az utolsó 180 nap lesz az átlag. Ilyen akkor lesz, ha legalább június végéig dolgozol. Ha nincs 180 nap, de 120 az van - ha áprilisig dolgozol, akkor lesz - , akkor az utolsó 120 nap az alap. Ha nem lesz 120 sem, akkor annyi lesz a gyed alapja, mint a csedé volt.



Szakbarbár
2015-01-14 15:19:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztet Szakértő!

Köszönöm eddigi segítő válaszaid, most komolyan mondom, hogy nem sok szakértő van, aki konkrét kérdésekre, konkrét válaszokkal, vagy még azon is túl válaszol, és mindezt ingyen. Jelenleg is tanácsaid szerint járok el, miszerint második gyermekemmel épphogy megkezdve a gyest, harmadikkal a pocakban jónéhány nap tisztességes szabadság után, táppénzre megyek.
Mi mással, most is ezzel, csak éppen talán egy üdítőbb kérdéssel fordulok hozzád. :-)

Előzmények, jelen, és tervek röviden: 2006-óta vagyok egy cégnél, 2010. októberben született első, majd 2012 decemberben második gyermekem, a harmadikat 2015. május végére várjuk, onnan CSED, majd GYED és GYES következne, és a GYES ideje alatt ismét szabi kivét, majd munka. 2015. január elejétől az összegyűlt szabadságaim egy részét elkezdtem kivenni, amit majd idővel táppénzre váltok majd.

A Kérdés: A cégem SZOCHO kedvezményt szeretne érvényesíteni, ha már most, a második gyerek jogán megigényli a cégem a kedvezményt, ez meddig lesz érvényes? Ha a harmadik gyermek GYES ideje alatt újból munkába állok, és ismét szeretné a cégem, vagy egy másik cég ahol dolgozni fogok a SZOCHO kedvezményt érvényesíteni, akkor újból indul egy szocho kedvezményre jogosító periódus, de már az öt éves (első 3 évben 27 százalék, a további kettőben ennek fele) kedvezménnyel, vagy az adóhatóság figyelembe veszi, a 2015-ös időszakot és levonja majdani öt évesből, és csak a maradékot használhatom fel, vagy ez hogy van?
A cég a táppénz ideje is érvényesíteni tudja majd a szociális hozzájárulási kedvezményt, vagy csak és kizárólag munkabérből lehet levonni?
Br. 300 ezer Ft-os, szerződés szerinti bér és 30 napos szabadság tükrében kb. mennyi táppénzre számíthatok, és ebből mennyi lesz a cég költsége? Nagyon nem szeretném őket lehúzni, bármennyire is tudom, hogy sokkal jobban állnak mint én.

Nagyon köszönöm a válaszod,

Zsu

Ezzel a szochós kérdéssel most hadd ne foglalkozzak, mert csípőből nem tudnék rá válaszolni, utánanézni meg nem akarok. Nem a Te ügyed, de még csak nem is a jelenlegi munkáltatódé. Egyébként csak a bér után van, táppénznél nincs szochó fizetés, amit csökkenteni lehetne.

A táppénz alapja a táppénz hónapjának 1. napján érvényes szerződés szerinti bér lesz, mert a szabadság nem lesz benne a számítási időszakban. A havi szinten bruttó 180.000-es táppénz 1/3-a terheli a céget.

Szakbarbár
2015-01-14 15:09:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár !
Médiában hallottam a 2015. évi változásokról, ezért érdeklődnék hogyan alakulnak majd esetemben a gyermek után járó ellátások. 2009.09.26-tól 2011.12.31-ig munkaviszonyom volt. 2012.01.01-től 2012.04.11-ig munkanélküli voltam. 2012.04.12-től folyamatos a munkaviszonyom. 2012-ben 264 bérezett napra 1.335.952.-Ft jövedelmem volt. 2013.01.01-től 2013.06.20-ig 171 bérezett napra 829.506.-Ft jövedelmem volt. 2013.06.01-től a szerződés szerinti munkabérem 200.000.-Ft/hó. 2013.06.21-től 2013.12.21-ig veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam. 2013.12.22-én született első gyermekem, ettől az időponttól igényeltem thgy-t. Jelenleg gyeden vagyok 2015.12.22-ig. Második gyermekem várhatóan 2015.08. hóban születik. Kérdésem az lenne, milyen összegű táppénzre, thgyra,gyedre számíthatok, vagyis milyen jövedelem lesz az egyes ellátások alapja ? 2015.02. hótól várnak vissza munkahelyemre részmunkaidőben 100.000.-Ft/hó bruttó bérrel. Ön szerint ez rontaná a későbbiekben kapható ellátásaim összegét ? Mennyi szabadság illet meg engem a munkába visszaálláskor, hogy igénybe vehessem aztán a táppénzt az első gyermekem után járó gyed mellett, ha 1974-ben születtem ? Válaszát megköszönve , további szép napot kívánok ! Nóra
Ha maradsz gyeden, akkor a következő csed és gyed alapja a most aktuális szerződés szerinti béred, de - ha ennél magasabbra emelkedett volna közben, akkor - legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha szabadságon leszel, akkor abból ugyanennyi a végeredmény. Hogy mennyi szabadságod van, azt csak a munkáltató tudja, mert attól is függ, hogy 2013-ban mennyit vettél ki, én csak annyit tudok mondani, hogy a tgyásra és a gyed első 6 hónapjára, tehát 2014.12.07-ig járt a szabadság.

Ha elkezdesz 100.000-rel bérezett napokat produkálni, akkor abból fog számolódni az átlag, úgyhogy hosszú távon nagyon nem kifizetődő szorgalmasnak lenni. Duplán sem éri meg, mert amíg úgy igényelsz táppénzt, hogy nem lettél részmunkaidős, addig ez a táppénz nettóban több, mint a bér, amit kapnál.




Szakbarbár
2015-01-09 21:51:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Nagyon szépen köszönöm a válaszát. Akkor jól értelmezem:
1. a táppénz mellé kapott kompenzáció (igen, a közszférában dolgozom, havonta kb. 10.000 Ft) annak ellenére, hogy eü járulékot vonnak belőle nem számít a csedbe? Tgyás mellé is járt ez a kompenzáció, gondolom, akkor a csed mellé is fog.
2. Gyedbe sem számít akkor sem a táppénz sem a csed mellé kapott kompenzáció?
3. A gyed mellé már nem jár a kompenzáció, akkor itt a kompenzációval növelt bér lesz az alap, vagy a sima bér?
4. Ha a jelenlegi munkáltatótól kaptam a megbízási díjat akkor sem veszik figyelembe?
5. November közepétől vagyok táppénzen, akkor május közepéig nézik a jövedelmemet? Vagy bérezett napokat néznek és akár márciusig is visszamennek?
Válaszát előre is köszönöm!
Szép napot!
Azért nem számít bele semmibe a kompenzáció, mert a a csedhez a táppénzes, a gyedhez a táppénzes és a csedes időszak teljes egészében kimarad a számításból.
Csed, gyed mellé nincs kompenzáció.
A megbízási díjat megbeszéltük, hogy miért nem számít bele semmibe. Ha nem értetted, akkor simán csak fogadd el a tényt, hogy így van, mert a lényeg úgyis csak ez.
A tavaly novemberben indult táppénz a tavaly év végéig érvényes szabályok szerint lett megállapítva, a teljes 2013-as átlag után.


Szakbarbár
2015-01-09 21:42:56
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Szeretném segítségét kérni ügyemben, melyet előre is nagyon szépen köszönök! 2012 szeptemberében született meg gyermekem, kivel 2014 szeptembere óta GYES-en vagyok. 2015 áprilisára várom második babámat. Kérdésem az lenne, esetemben mi képezi majd a CSED és GYED alapját? A munkabérem (amely nem haladja meg a minimálbér kétszeresét), vagy a jelenlegi GYES? A munkaviszonyom folyamatos 2009-óta és határozatlan idejű.
Emellett szeretném megkérdezni, második gyermekem születése után az első gyermekem után járó GYES-t is igényelhetem a nagyobb Baba 3 éves koráig?
Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
A csed és a gyed alapja a csed kezdetén aktuális szerződés szerinti béred lesz.
Az egyeske utáni gyest nem kell lemondani, az a ketteske utáni cseddel és gyeddel együtt is jár.

Szakbarbár
2015-01-09 21:38:38
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő! Jelenleg gyesen vagyok a kisfiammal, aki 2012.09.23-án született. 2004-től folyamatos munkaviszonyban állok. Bruttó bérem 274.000 ft. Érdeklődni szeretnék, hogy ha kistestvére érkezik a kisfiamnak, aki november 1-jén, a gyes lejárta után születik úgy, hogy addig nem mennék vissza dolgozni, akkor a második gyermeknél mi lenne a tgyás és a gyed alapja. És hogy járok jobban, gondolok itt a szabadságok kivételére, táppénzre. Mi ennek a menete? Kérem, ha lehet a válasznál számszerűsítse az adatokat. Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Zilizali
A következő csed alapja a minimálbér kétszerese lenne, ez a 30 és 31 napos hónapok átlagában családi kedvezmény nélkül nettó 125.000 körüli összeg. A gyed alapja attól függően a minimálbér vagy annak a kétszerese, hogy leszel-e legalább 12 naptári napot táppénzen. Ha leszel, akkor nem fenyeget a minimálbér alapú csed, a kétszereséből pedig nettó 108.000 körüli gyed várható.

Szakbarbár
2015-01-09 16:34:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Az előbb írtam önnek, de kifelejtettem a munkabérem összegét.
A tb kis könyvemben az alábbiak vannak 2003 01-06-2014.03.25. (br 270 e volt a bérem amit felmondás előtt br 300 e lett (nem találom a pontos összeget, talán br 306 e, tehát ezzel történt a végkielégítés)
Munkaügyi hivatal: 2014.03.26-06.23.
Kaptam egy olyan hatósági bizonyítványt, hogy 06.25-én kértem az álláskereső nyilvántartásból törlést, és ezzel a nappal kértem a gyet-et. tehát gyet 2014.06.25-től.

Szép napot kívánok!
Egyik sem befolyásol semmit.

Szakbarbár
2015-01-08 14:31:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg gyesen vagyok otthon 2,5 éves kisfiammal és 12 hetes veszélyeztetett terhes vagyok 2.gyermekemmel.A védőnő javasolta,hogy menjek el táppénzre.A biztosítási jogviszonyom megvan a munkahelyemen csak nem mentem vissza dolgozni.Ezt megtehetem?

Köszönöm előre is válaszát Enikő
A fizetés nélküli szabadságot vissza kell mondani, utána mehetsz táppénzre és jár egyszerre a táppénz és a gyes. A fizetés nélküli szabadság visszamondásának legegyértelműbb módja pár nap fizetett szabadság kivétele.

Mt. 133. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg - a munkáltató rábólinthat egy korábbira is, ha nem, akkor van ez a 30 nap.

Szakbarbár
2015-01-08 14:30:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Segítségét szeretném kérni. Várandós vagyok, szülés várható időpontja legkésőbb augusztus közepe. Jelenleg Gyeten vagyok amit 2014. júni 25-től igényeltem a gyerekeim után (2003,2008,2011 születésűek). Gyesem 2014. jan 28-án-ért véget, ekkor munkáltatóm (2003-jan.-tól volt folyamatos) felmondással megszüntette munkaviszonyomat, márciusig tartott a felmondás, utána elmentem álláskeresési járulékra (90nap) majd annak lejárta után mentem gyet-re. Utoljára munkabérem 2007.aug-2008.jan időszakban volt. Utána tgyás, gyed gyes következett a két kisebb gyermekem után. Mit tudna nekem tanácsolni, hogy a születendő gyermekem után kapjak ellátást? Van a családunkban vállalkozás, be tudok oda jelentkezni, hogy legyen jövedelmem. Mikortól , mennyi időre, és mekkora bejelentett jövedelmet tudna nekem javasolni, ha egyáltalán jogosult tudok lenni csed-re és gyedre? Köszönöm a segítségét előre is!
Megoldható a csed (egykor tgyás) és gyed, de így, hogy megszakadt a biztosításod, mert a gyet nem köti össze a járadék vége és az új munkaviszony kezdete közötti időszakot, így nem tud olyan kedvező lenni a helyzet. Ha nem lenne ez a lyuk, akkor a terhesség nagy részt barátságos összegű táppénzen tölthetnéd. Így a dolognak erről a részéről le kell mondani.

Csedhez, gyedhez 2013 augusztus közepétől kellene 365 nap előzetes biztosítást összeszedni. Ezzel elég jól állsz, mert 2013. augusztus és 2014. június között (a járadék végig) volt biztosítási jogviszonyod. (Mellette meglévő munkaviszony mellett a gyet minden másnak minősül, ami fontos, ennek pont nem.) A maradék időre kellene egy munkaviszony. Heti 30 órás, mert gyet mellett továbbra is csak ennyit lehet dolgozni, bruttó 220.000-es bérrel, mert 210.000 kell a maximális gyedhez. Valamennyit jó lenne táppénzen is lenni, mert 12 nap táppénz kell ahhoz, hogy a gyedre egy jobb szabály vonatkozzon, úgyhogy azt mondanám, hogy 5-6 hét munka, 5-6 hét táppénz (annyi naptári napra fog járni, amennyit dolgoztál), a szülés várható idejét megelőző 28. naptól pedig csed. Számold vissza, hogy ehhez képest mikor kell elkezdeni dolgozni. Ha nem megy, vagy szeretnél mindent Ft-ra pontosan, akkor a fizetős szolgáltatásom is tud számolni.

Szakbarbár
2015-01-08 14:25:41
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
2002 óta folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem. Jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagyok, mert gyesen maradtam itthon első gyermekemmel. A gyest 2015. június 18-ig kapom. Jelenleg várandós vagyok, terhességem 12.hetében. Mivel veszélyeztetett terhes vagyok, 9-es keresőképtelenségi kóddal táppénzre mehetnék. A táppénz több lenne mint a gyes, de 2 kérdés nem hagy nyugodni. Az egyik, hogy a GYEST le kell-e mondanom, mert állítólag arra ebben az esetben nem lennék jogosult? Ha le kell mondanom, akkor a férjem megigényelheti?
A másik kérdés, ami miatt még nem mertem kezdeményezni a fizetés nélküli szabadságról valló visszatérést, majd táppénzre íratást, hogy nem befolyásolja-e a második gyermek után járó ellátások összegét az, ha én gyes helyett táppénzre megyek. A második babóval 2015. július 23-ra vagyok kiírva. Az ellátásokat miből fogják esetemben számolni?
Nagyon köszönöm a segítségét, már teljes káosz van a fejemben, mert a hivataloknál merőben eltérő válaszokat kaptam :(.
Üdvözlettel: M. Bernadett
Ha a fizetés nélküli szabadságot lemondod, akkor jár együtt a gyes és a táppénz. A lemondás legegyértelműbb módja, ha pár nap fizetett szabadságot veszel ki. Apuka is megigényelheti a gyest, de a csed (korábban: tgyás) kezdetével vissza kell adnia, mert csak úgy jár egyszerre több gyermekek utáni ellátás, ha azok csak az egyik szülőnél vannak.

Sem a táppénz, sem a gyes nem számít bele a következő ellátások alapjába. Mindennek a mostani béred, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az alapja.

Szakbarbár
2015-01-08 13:57:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Most várom az első gyerekemet. 2015 július végére vagyok kiírva. 2014. január 01-től dolgozom közfoglalkoztatottként egy iskolában, mint adminisztrátor. Ez azt jelenti, hogy volt amikor 1 de volt amikor 3 hónapra írtam alá a szerződést. Most februárig él a szerződésem, így meg van az 1 évem.
Veszélyeztetett terhe vagyok, de az orvos még nem mondta azt, hogy nem dolgozhatok, mert nem csinálok fizikai munkát. Az lenne a kérdésem, hogy a gyed-re jogosult leszek-e úgy, hogy nem lesz munkaviszonyom akkor, amikor szülök? Vagy kell hozzá a tb miatt? Vagy ha a szülés alatt állaskeresői támogatást kapok akkor is jár a gyed? És akkor is ugyanannyi, mintha munkaviszonyom lenne?
Ha kellene munkaviszony és úgy alakulna hogy lenne, de a szerződés lejár a szülés után, akkor kevesebb gyed-et kapok?
Ezekre a kérdésekre már rég keresem a választ, remélem, tud nekem segíteni!
Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
Zsófia
Ha az álláskeresési járadékot úgy igényeled meg, hogy a szüléskor még kapod, akkor az ehhez beszámító átlagkereset után jogosult leszel - egy soványka - csedre és gyedre.

Ha egy jó fej munkáltatónál lesz egy új munkaviszonyod, akkor ha ez a csed 1. napja után meg is szűnik, passzív jogon akkor is ugyanolyan időre és összegben jár a csed és a gyed. De csak ezzel a a babával, mert a passzív gyednek az a hátránya, hogy nem ketyeg alatta a biztosítás - orvoshoz mehetsz, nyugdíjba beszámít, "csak" következő ellátáshoz nem vehető figyelembe.

Jó fej munkáltatónál dolgozásról 3 kérdéssel korábban írtam, hogy mennyiért, mennyit és utána mikor, mit kell igényelni és az mennyi lesz, keresd meg a honlapon a mai válaszok között, pontosan ugyanazt tudom Neked is javasolni.


Szakbarbár
2015-01-07 20:42:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja