SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves szakbarbár!

2013. Februártól augusztus 14.-ig táppénzen voltam veszélyeztett terhesség miatt. 2013.08.14. Született meg 1. Fiam tgyasom rá 150 eft körül volt. Gyedet pedig maximumot kaptam rá 105 eft körül. 2015 januartol tappenzt is kaptam mellé mivel utban volt a 2. Baba. Ő 2015.05.19.-en született. Rá viszont csak 80 eft körüli csedet állapítottak meg. Viszont olvastam több helyen a forumon a kedvezmény szabályrol miszerint 2. Baba utani csed, gyed nem lehet kevesebb mint az első. Ez rám nem vonatkozik? A táppénzem összege mindkét esetben netto 116 eft volt. Illetve a korabban említett összegek is mind nettoak. Válaszát előre is köszönöm!
A kedvezményszabályt nem lehet alkalmazni, ha 2012.01.01-én még nem a mostani munkáltatónál dolgoztál, mert az előző ellátás alapja csak akkor jön vissza, ha abban csak ugyanott szerzett jövedelem volt előzőleg is. Felteszem, hogy erről van itt szó.

Szakbarbár
2015-12-16 01:20:34
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Szakértő!
Anyuka 12 hetes terhes, jelenleg(2015.09.11 óta) a saját Kft-jében van napi 2 órás munkaviszonya bruttó 25.000 Ft-os jövedelemmel. Ezt kellene valahogy feltornázni, mi van ha most átjelentjük 8 órába, jóval magasabb bérrel és 1-2 hónap után elmegy táppénzre mi lesz a Táppénz,CSED,GYED alapja.
2015.06.09-ig gyesen volt az első gyermekével.(A Kft-ben társas vállalkozói jogviszonya 2012.01.01-től 2015.06.11-ig élt, tehát a szükséges biztosítottság az megvan, ugye jól gondolom.
2015.06.10-2015.09.11. között ugyanebben a Kft-ben társas vállalkozóként fizette meg maga után a járulékokat egbizt járulékot a 105.000 Ft 150%-a után.
Mivel a társas vállalkozói jogviszonyt le kellett zárni és a munkaviszonyt új jogviszonyként kellett bejelenteni ezért a társas vállalkozói és a mostani munkaviszony két külön jogviszony tehát nem számolódnak össze.

Várom válaszát.
Ha teljes munkaidős lesz, az átlagban akkor is lesz valamennyi a 2 órás bérből. 3 megoldás van:
- vissza társas vállalkozónak - másik fajta jogviszony, csak az számít
- munkaviszony máshol - másik munkáltató, csak az számít
- munkaviszony megszűnik, legalább 31 nap álláskeresési járadék - ennél rövidebb szünettel a régi ugyanott fennállt, azonos típusú jogviszony is beszámít - , utána új munkaviszony ugyanitt, magasabb bérrel.
Mondjuk 1 hónapig, utána táppénz, ez nem befolyásol semmit hátrányosan. Fontos, hogy ne csak úgy lógjon a levegőben, vegye igénybe a járadékot, mert ha nem teszi, akkor a megszakadó biztosítás miatt csak nagyon rövid időre, csak a minimálbér után és csak 50%-os táppénzt kaphat.

Szakbarbár
2015-12-16 01:18:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg a másfél éves kisfiammal vagyok itthon Gyeden ( 2016 áprilisában tölti be a 2 évet tehát ezután GYES-t kapok majd). Második gyermekünket 2016 augusztusára várjuk.
Érdeklődni szeretnék, hogy ebben az esetben, ha folyamatosan itthon maradok és nem állok vissza munkába , milyen ellátásokra számíthatok majd?
Jár majd a TGyÁS? Miből számítják majd a TGyÁS-t, GYED-et és A GYES-t?
( a 2. Gyermek születésétől visszaszámított 1 év jövedelmét veszik figyelembe, vagy a munkabéremet?)
Jelenleg a maximális összegű GYED-et kapom, a munkabérem alapján. ( bruttó 300 e. Ft)

Válszát és segítségét előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Jné K.Krisztina
Ha 2013.01.01-én már a mostani helyen dolgoztál, akkor a ketteske utáni csed - már ez van, nem tgyás - alapja annyi lesz, mint amennyi az egyeske utáni tgyás alapja volt.

Ha később kezdtél a jelenlegi helyeden, akkor a csed alapja a minimálbér kétszerese lesz, mert akkor az előző, szakzsargonban kedvezményszabálynak hívott rendelkezés nem alkalmazható, maradnak az általános szabályok, amivel ha nincs legalább 120 bérezett nap, akkor a csed alapja ennél magasabb bérrel is csak a minimálbér kétszerese.

A gyed az előzőektől függetlenül mindenképpen maximális, idén ez nettó 125.000 Ft családi kedvezmény nélkül, a jövő évi minimálbér még nem ismert, úgyhogy a 2016-os maximális gyedről csak annyit tudok mondani, hogy ennél egy kicsivel több.

Szakbarbár
2015-12-16 01:13:15
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
Pár kérdéssel ez elött írtam a problémámról.(Kozmetikus,szünetelő vállalkozással)Mint most kiderült a könyvelő nem jelentette be az OEP felé a vállalkozás szünetelését és ennek következtében jogtalan kifizetés történt a 2. gyerek után.Az ügyben még nem kaptam végzést.Most szeptemberbe született a 3.gyermek.Méltányosságból kaphatok Csed-et vagy Gyed-et?Ha pl. holnaptól újra indítanám a vállalkozást,hogy legyen jogviszony?Persze nem dolgoznék. A férjemnek van munkaviszony,ő igényelheti a Gyed-et, ha igen mikortól és mik a feltételei?
Köszönöm válaszát:Tünde
Nem azért volt jogalap nélküli a gyed, mert a könyvelő a NAV - az OEP közvetve, innen kapja az adatot - felé nem jelentette be a szünetelést, hanem azért, mert szüneteltél. Az okmányiroda felé mindenképpen be lett jelentve, különben most nem lenne gond. Hogy a NAV felé a bejelentési kötelezettség elmaradt, az csak hab a tortán, de önmagában nem okoz semmit.

A jogosultsági feltételekkel a szüléskor kellett volna rendelkezni, úgyhogy utólag hiába variálsz, nem érsz el vele semmit.

A méltányosság a visszakövetelésnél lehet érdekes, esetleg erre alapozva lehet mérsékelni vagy elengedni az összeget, de utóbbira nem számítanék, előbbi is nagy szerencse lenne, ha sikerülne. Mindenképpen meg kell próbálni.

2016-tól elvileg a baba 6 hónapos kora után lehet már a gyed mellett dolgozni, úgyhogy apuka onnantól igényelheti a gyedet. Ebben az esetben, mivel nem kapsz gyest, ami az egészségügyi ellátásra jogosultságot kipipálná, ezért fizetni kell majd, ez havi 7.050 Ft.

Korábban nagyon részletesen leírtam, hogy hogy merül fel a könyvelő felelőssége és miért lenne érdemes ezt vizsgálni, most is csak ezt tudom javasolni.

Szakbarbár
2015-12-16 01:08:07
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelelt Szakértő!
2008-ban rendszeres szociális járadékot állapítottak meg számomra. E mellett 2009-től 7 órában dolgozom, minimál-
bérért. Most 20013-ban rehabillitációs ellátás lett a járadék neve. E-mellett dolgozhatom ugyanúgy, mint eddig?Olvastam róla az interneten, de képtelen vagyok rajta eligazodni.
Köszönettel:Vica
Amíg nem voltál 2012.01.01 után újabb felülvizsgálaton, addig bár rehabilitációs ellátás néven kapod a pénzt, a régi rszj-re vonatkozó szabályok szerint lehet dolgozni, vagyis a bér 6 egymást követő hónap átlagában nem haladhatja meg a minimálbér 80%-át. Csak az összeget kell nézni, a munkaidő nem érdekes.
Ha voltál azóta felülvizsgálaton, akkor már a rehabilitációs ellátásra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni: legfeljebb napi 4 órában lehet keresőtevékenységet folytatni, de összegbeli korlátozás nincs.

A 7 órás minimálbér a 8 órásnak 87,5%-a, úgyhogy hacsak nem voltál sokat táppénzen, akkor nagyon valószínű, hogy a béred a régi rendszerben meghaladta a maximális összeget. Ha az új szerint kell vizsgálni, akkor meg egyértelmű, hogy meghaladta az időkeretet, tehát bármelyik helyzet van, az mindenképpen problémás.

Ha a munkáltató nem tudja, hogy mit kapsz, vagy tudja, de nincs vele tisztában, hogy mi a dolga ezzel - jeleznie kell a havonta személyenként részletezett járulékbevallásban, a NAV ha látja a jelzést, akkor továbbítja az adatokat az ellátás folyósító hivatalnak -, akkor nem derül ki, ha úgy dolgoztál, ahogy azt nem lehetett volna az ellátás elveszítése nélkül. Ha viszont valahogy a hivatal tudomására jut, akkor akár 5 évre visszamenőleg is visszakövetelhetik, kamatostul.

Szakbarbár
2015-12-16 00:59:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakbarbár!


Nagyon szépen köszönöm a tanácsát! Kivettem 1 nap szabadságot és december 1-től táppénzen leszek, mivel 2016. július 18-ra várjuk második gyermekünket és veszélyeztetett terhes vagyok. Annyit szeretnék kérdezni még, hogy mennyi táppénzre számíthatok. 2009. december 1 óta van munkaviszonyom. Táppénzen voltam 2012. október 1-től, első gyermekem születéséig 2013.02.21-ig majd jött a tgyás, gyed, jelenleg pedig gyesen vagyok. A az első gyermekemnél a gyedet, táppénzt, a jutalmak és a pótlélok miatt (nyelvvizsgapótlék, takarítási pótlék) bruttó 195.000,- Ft-ból számolták. Szerződés szerinti bérem 150.000,- Ft volt akkor is meg szerintem most is.
Előre is köszönöm szépen válaszát!

Angéla
Ha táppénz, csed, gyed miatt nincs 120 bérezett nap, akkor a táppénz alapja annyi lesz, amennyi az utolsó ellátás alapja volt. Ez a gyed, ha az 195.000-ből számolódott, akkor a táppénz alapja is ez lesz.

Szakbarbár
2015-12-16 00:51:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakértő!

Én voltam aki visszajelzett hogy sikeresen elintéztem a táppénzt és fizeti a cég, viszont sajnos történt egy váratlan fordulat, a 22. héten elment a baba, így megint marad a gyes. De most már tudom hogy hogy vannak ezek a jogi dolgok és ha tovább lépünk és lesz kistesó, akkor tudni fogom hogy kell eljárni.

Üdv, Ildi
Sajnálom.
Minden jót Neked!

Szakbarbár
2015-12-16 00:50:17
Olvasói értékelés: 5/5
T. Szakértő!

Jelenleg két éves kisfiammal vagyok itthon gyesen. Jövőre szeretnénk második babát vállalni. Jelenleg csak „papíron” van 4 órás állásom.
Érdeklődnék, hogy a hatályos jogszabályok szerint várhatóan hogyan lesz kiszámítva a CSED illetve a gyed részemre?
Továbbá érdeklődnék, hogy ezt a várható összeget, hogyan lehetne növelni? (pl. papíron emelni munkaidőmet 6 v 8 órára? Egyéni vállalkozónak állni? Stb..)
2009. szeptember 1.- 2013. április 30. között volt munkaviszonyom egy alapítványi iskolával (utolsó 8 hónapban csak félállás), 2012. december 31. – től teljes állásom volt egy másik alapítványi iskolánál, mely iskola sajnálatos módon 2013. augusztus 31-én megszűnt. Rövid ideig munkanélküli voltam, majd 2013. szeptember 20-tól egy ismerősöm bejelentett vállalkozásához 4 órás állásra. Így 2013. november 6-án, gyermekem születésekor jogosult voltam TGYÁS-ra, majd GYED-re (gyed-em összege kb. 68.000 Ft volt).

Segítségét, válaszát előre is köszönöm!
Ha a munkaidőd 8 órára emelkedik, a béred meg kicsivel a minimálbér kétszerese fölé és - mert ilyenkor ajánlott, hogy ezzel megmutasd, hogy minden tényleg így van - legalább egy kicsit dolgozol ilyen kondíciókkal, mielőtt táppénzre mész, akkor a következő csed és gyed alapja a minimálbér kétszerese lesz, ami gyedből a maximálisat jelenti.

Szakbarbár
2015-12-05 19:54:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

2016 AUGUSZTUSBAN LESZ GYERMEKEM 2ÉVES, ADDIG KAPOM A GYED-ET. A KÉRDÉSEM AZ LENNE, HOGY MIUTÁN LEJÁR A GYED-EM A PÁROM IGÉNYELHETI E A GYERMEKÜNK UTÁN JÁRÓ GYED EXTRÁT? én szeretnék itthon maradni vele 3éves koráig,viszont akkor A gyes-t kapom, viszont ha van ez a lehetőség így anyagilag jobban járnánk?! Illetve, hogy ha a párom is igényelheti annak mik a feltételei? Ha vannak?! És mikortól igényelheti? Kizárólag a gyermekünk 2éves korától? Vagy előbb is? Hol kell igényelni? Ki a kifizető? Mák? Nagyon köszönöm, hogy időt fordít kérdésemre! Üdv: Gyed-en lévő anyuka
A gyed extra lényege, hogy munka mellett is jár az ellátás. Viszont akár dolgozik mellette a szülő, akár nem, legfeljebb 2 éves korig jár a gyed. 2 éves kor után csak a gyes van. (Kivéve az ikreket, nekik 3 éves korig jár a gyed.)

Szakbarbár
2015-12-05 19:49:36
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves szakértő! Én most csak azért írok, hogy megköszönjem a segítségét! (kismama vagyok van egy 2 és fél éves kislányom és útban a testvére, az volt a stori hogy a cég elutasította a táppénzigényemet, javasolták hogy maradjak továbbra is gyesen. ) Hála az Ön tanácsainak, nem adtam fel a dolgot és érdekes módon mégis ki tudják fizetni a táppénzt, és még cafeteriát is sikerült intéznem! Még egyszer köszönöm, Kellemes Ünnepeket és Boldog Új Évet kívánok Önnek! Üdv, Ildikó
Mindig jó érzés, ha segíthetek - ezért csinálom ezt már nem is tudom, hány éve - de még ennél is jobb, ha visszajelzést kapok róla, hogy tényleg és érdemben tudtam segíteni. Soha nem tudom, hogy amit javasolok, azt meglépik-e a kérdezők, úgy gondolom, hogy elég kis arányban, főleg, ha valami macerásat vagy kellemetlent tanácsolok úgyhogy most igazán örülök neki, hogy sikerült rendezni a helyzetet.Remélem, sokan olvassák és legközelebb ők is ilyen elszántak és bátrak lesznek, mint Te.
Köszönöm a jókívánságokat, hasonlóakat Neked is!

Szakbarbár
2015-12-05 19:45:26
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő! 3 gyermekem van a legkisebb 4 és fél éves, jelenleg GYET-ben részesülök. Munkahelyemen jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagyok, de a jóváhagyott fizetés nélküli szabadság 2015.12.31-én lejár. Kérdéseim a következők:
1. Köteles-e a munkáltató meghosszabbítani a fizetés nélküli szabadság időtartamát?
2. Ha nem hajlandók tovább fizetés nélküli szabadságra elengedni, milyen lehetőségek vannak? Ha családi okok miatt nem tudok visszamenni dolgozni, kirúghatnak-e annak ellenére, hogy GYET-en vagyok?
3. Ha nem adnak több fizetés nélküli szabadságot, kötelesek-e részmunkaidős állást biztosítani?
4. Ha visszamegyek dolgozni, a GYET ideje alatt kirúghatnak-e?
Mielőbbi válaszát előre is köszönöm, mert sajnos szorít a határidő és tanácstalan vagyok.
1. Nem. A fizetés nélküli szabadság 3 éves korig jár, azon felül a munkáltató mérlegelési jogkörébe tartozik, hogy ad-e, ha kérsz. Nem szokott, ezen a +1,5 éven is csodálkozom.

2. Ha a munkáltató akar Téged foglalkoztatni, Te meg nem akarsz dolgozni, akkor fel kell mondanod. Ha egyikőtök sem tud mit kezdeni a másikkal, akkor közös megegyezéssel szűnik meg a munkaviszony.

3. Mt. 61. § (3) A munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek hároméves koráig – három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek ötéves koráig – köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.
Vagyis csak 5 éves korig és csak 4 órára, ez a kötelező. 5 éves kor után vagy addig 4-től eltérő órára - ehhez nem kell asszisztálnia a munkáltatónak, csak ha neki is tetszik az ötlet.

4. A felmondási tilalom a fizetés nélküli szabadság végéig tart, vagyis ha visszamész dolgozni, akkor már felmondhat a munkáltató.

Szakbarbár
2015-12-05 19:39:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Itthon vagyok gyermekemmel, ha a munkahelyem és a munkaköröm nem szűnt meg köteles a munkáltató visszavenni a gyermek 3 éves kora előtt és után? Vagy mondhatja azt, hogy van most elég munkavállallója és nem vesz vissza?Érdekelne még ha én vagyok beteg vagy a gyermekem és táppénzre megyek mostani jogszabályok szerint akkor el lehet küldeni valakit vagy mondjuk terhesség miatt megyek táppénzre?
Előre is köszönöm a választ.
Ha ez a helyzet, akkor mondhatja azt, hogy nem tud munkát biztosítani, ebben az esetben felmond és kifizeti a felmondás időre járó bért meg a végkielégítést.
A terhesség és a saját, vagy gyerek betegsége miatti keresőképtelenség mind felmondási tilalom.

Szakbarbár
2015-12-05 19:27:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Abban kérem a segítségét, hogy 2016. június 20-ra, de inkább júni elejére várom 3. gyermekem. Munkahelyemen 2008 óta dolgoztam, egyeske 2011 februári, ketteske 2013. májusi születésű. Mindkettővel voltam TGYÁSon és GYED-en. Most Gyesen vagyok és leszek is mert mindketten tartósan betegek. Most a szerződés szerinti bérem 125000 ft. Mikortól kellene megszüntetnem a fizetés nélkülit és kikérni a szabikat, hogy jó Csed-et kapjak? A második lehetőség, hogy a párom néhány hónapja mellékállásban vállalkozó (kis költségű, internetes vállalkozás). Jelenleg havi 15 órás megbízási szerződéssel besegítek. Mikor és mennyivel kellene minimum bejelentenie engem, hogy a Csed, Gyed jó legyen? Mennyi idő után mehetek táppénzre? A két munkahelyet együtt lehet-e? (Veszélyeztetettként a másik munkámban szabi után táppénzen lennék, de itt közben is tudok dolgozni a neten.)
Válaszát előre is köszönöm.
125.000 Ft-os bérrel sehogyan sem tudsz jó csedet, gyedet kapni. Akár szabin, akár táppénzen, akár mindkettőn, akár egyiken sem leszel, a következő ellátások alapja csak ez a kevéske bér. Ha emellé a jogviszony MELLETT lesz egy másik, akkor azzal semmire nem leszel jogosult, mert nem tudsz külön a másik helyen felmutatni 1 évet. Ha a mostani munkaviszony megszűnne és lenne HELYETTE pár hétre egy minimálbér kétszeresét meghaladó összegű bérrel, akkor abból lehetne maximális gyeded, de ez csak a jelenlegi munkaviszony beáldozása mellett működik.

Szakbarbár
2015-12-05 16:16:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár,
Főállásban dolgozom munkahelyemen 8 éve, biztosítási jogviszonyom folytonos.
Április végére várjuk kisbabánkat, december végével szeretnék táppénzre menni.
Ősszel adódott egy egyszeri, kiegészítő munkalehetőség - egy külföldi cég honlapjához szakmai anyagot szerkesztettem.
Hogy ezt az egyszeri tevékenységet ki tudjam számlázni, magánszemélyként adószámot igényeltem a NAV-tól, amit 2 hónapja várok. (Úgy tudom, hogy ilyen esetben nem kell kiváltani az egyéni vállalkozóit.)
Kérdésem az lenne, hogy ha a táppénz ideje alatt kapom meg az adószámot, akkor kiszámlázhatom-e a tevékenységet (vagy ha megteszem, akkor nem vagyok jogosult táppénzre, a későbbiekben CSED-re stb.)? Ha kiszámlázhatom, akkor ez a bevétel befolyásola a CSED-et (kb. nettó 150ezer HUF-ról van szó) ?
Válaszodat, segítségedet előre is nagyon köszönöm,
Zsuzsi
Az adószámos magánszemély kategória a gyakorlatban az égvilágon semmire nem jó és az égvilágon semmire nem jogosít. Az egyetlen dolog, amihez használható, hogy legális vele a magánszemélytől származó jövedelmed, pl. ha saját készítésű tárgyakat árulsz. Ha nem magánszemélynek, hanem kifizetőnek minősülő valakinek adod a számlát, akkor - itthon - ebből kell ugyan járulékokat vonni, de ezt senki nem tudja és ha véletlenül mégis megteszik, akkor sincs jelentősége, mivel egy további jogviszonyból csak akkor járnak az ellátások, ha az előzetes és aktuális biztosítás jogosultsági feltételével ott is rendelkezel. Itt erről nincs szó.

Javaslom, hogy nyiss egy új dokumentumot word-ben, írd rá a tetejére, hogy invoice és nem kell tovább várni az adószámra. Amit így megkapsz, azt utána ugyanúgy be tudod vallani.

Dolgozni a táppénz ideje nem lehet, számlát utólag kiállítani, a bevételt megkapni utólag, ezzel nincs gond.


Szakbarbár
2015-12-05 16:12:25
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
Egy-két hete tettem fel egy kérdést, munkahely megszűnésével kapcsolatban (munkahely megszűnésének hatása a csedre, gyedre való jogosultságra), a választ ezúton is nagyon köszönöm! Egy dolgot szeretnék még kérdezni, mert nem tudom, jól értelmezem-e a választ. A válaszodban azt írod, hogy: "Ha legalább a csed 1. napján még van munkaviszonyod, akkor ha ez megszűnik, akkor is ugyanannyi időre és ugyanolyan összegben járnak az ellátások, mintha nem szűnt volna meg." Ez azt jelenti, hogy ha a csed 1. napján fennáll még a munkaviszony, akkor a gyed is járni fog ugyanúgy, vagy a gyed igénylés napján is léteznie kell még a munkáltatónak?
Köszönettel,
Zsófia
A gyed kezdőnapján már nem kell fennállnia a biztosítási jogviszonynak. Hogy amiatt nem áll fenn, mert csak a munkaviszony nem létezik vagy már a munkáltató sem, annak nincs jelentősége, hiszen az egész úgy ahogy van, nem számít. Elég, ha a csed 1. napján még tart a munkaviszony, ezzel 2 évre be van biztosítva a csed és a gyed is.

Szakbarbár
2015-12-05 16:00:57
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

A segítségét szeretném kérni az alábbiakban:
2014 októberben elgázoltak a zebrán munkába menet, emiatt üzemi baleseti táppént folyósítottak nekem. Egy év leteltével idén októberben a balesetből származó sérüléseim és ebből fakadó állapotom miatt keresőképtelenségemet felülvizsgálaton elismerték és meghosszabbították a táppénz folyósításának idejét. Munkáltatóm is belement a folyamatos táppénzembe. Viszont november elején a balesettől független májdaganat miatt megműtöttek, a kórházból 1 hét után ki is engedtek. A háziorvosom a kórház utáni táppénzes papírokra nem az üzemi balesetes kódot írta, hanem az általánost. Neki azt mondták kórház után nem lehetek ismét üzemi baleseti táppénzen. A dolgot nem értem, hiszen egy alapbetegséggel itthon kell maradnom, mivel munkaképtelen vagyok és ezek szerint, ha más bajom is lesz az üzemi baleset semmisé válik? A dolog azért is aggaszt, mert decemberben ismét csavarokat vesznek kia lábamból és mr vizsgálat is szükségessé vált a csípőm deformitása miatt, melyek mind a baleset következményei. Így az üzemi baleset miatti felépülésem beláthatatlan végű, a májműtétem vonatkoztatásában pedig már jól vagyok. Ezek szerint a jövőben csak alap tb ellátást kaphatok és nem számít, hogy üzemi baleset miatt fekszem itthon? A kérdésem tehát az lenne, hogy a folyamatban lévő üzemi baleseti táppénz folyósítását törli e egy időközben bekövetkezett az üzemi balesettel nem összefüggő kórházi kezelés, vagy továbbra is üzemi baleseti táppénz jár-e?

Köszönettel:
Renáta
Ha várhatóan sokáig leszel még a baleset miatt keresőképtelen, akkor ne hadakozz az orvossal, egyszerűen csak beszéld meg, hogy x időponttól újra 1-es kóddal adja ki a táppénzes papírt (az utolsó 8-assal kiadott tetejére írja rá, hogy diagnózisváltás). Az a rövid időszak, amikor nem baleseti táppénzen voltál, megmarad és ezeket a napokat később igénybeveheted. A (meghosszabbított) baleseti táppénz ideje limitált, azokat a napokat, amiket nem használtál fel most, mert egy időre sima táppénzt kaptál, azokat majd felhasználod később.

Ha mindenképpen hadakozni akarsz, akkor mondd a háziorvosnak, hogy töltsön ki egy 4 oldalas beutalót a 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet alapján, ez ír arról, hogy a keresőképtelenséget lehet vitatni illetve visszamenőleg igazolni, ezzel el kell menni oda, ahol a baleseti táppénzt meghosszabbították, ez most aktuálisan a kormányhivatalhoz tartozó valamilyen szervezeti egység. Ott nulláról indíthatod a meggyőzést és siker esetén visszamenőleg is kiadhatnak 1-es kóddal táppénzes papírt. Nem hiszem, hogy hosszasan kéne őket győzködni, józan paraszti ésszel belátható, hogy nem arról van szó, hogy az üb-t okozó állapotból felgyógyultál, úgyhogy az attól függetlenül fennáll, hogy menet közben lett még egy ok, ami miatt keresőképtelen vagy. Ha pedig folyamatosan fennáll az 1-es kódot okozó állapot, akkor igazolják már folyamatosan 1-es kóddal a keresőképtelenséget. Nem ismerek jogesetet a témában, nyilván azért nem, mert a Te háziorvosodat leszámítva ez mindenki másnak egyértelmű.

Az "alap tb ellátás" a májműtéttel összefüggésben jár, tehát ha emiatt rendeltek gyógyszert, akkor annál a térítési díjat meg kell fizetni. Ha a májműtétből lábadozás alatt a balesettel összefüggésben is felírnak gyógyszert, segédeszközt, akkor ennek a tényét jelölik a recepten, ami a balesettel függ össze, az a táppénzes papíron lévő kódtól függetlenül továbbra is ingyenes.

Szakbarbár
2015-12-05 15:57:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt tanácsadó!Érdeklődni szeretnék,hogy 2009 ben százalékoltak le II csoportban véglegesen.Akkor még nem volt kategória mint most B,C,D.Most lenne egy lehetőségem,hogy 4 órában dolgozhatnék,de a munkáltató azt mondta,hogy régi a papírom és ők úgy tudják,hogy mivel nincs kategóriám nem kapnak támogatást utánam.De mondták ha tudok szerezni jogszabályt,hogy lehet akkor fölvesznek.Erre kérem a segítségét!Tudok e dolgozni?Köszönöm!
Ha az állapotod végleges, akkor a régi szakvéleménnyel is figyelembe lehet venni Téged a rehabilitációs hozzájárulásnál - szerintem erre gondolsz támogatás alatt, ez nem támogatás, hanem egy kedvezmény egy adónemnél.
Keress meg privátban, továbbküldök Neked egy NAV választ, ami erről szól, mert nekem is van régi szakvéleménnyel rendelkező dolgozóm és bizonytalan voltam, úgyhogy megkérdeztem tőlük és írásba adták, hogy rendben van. Ennek inkább fog hinni a munkáltató, mintha mutogatnám neki a jogszabályban - megjegyzem, az engem sem győzött meg, azért is fordultam a NAV-hoz.

Szakbarbár
2015-11-29 21:24:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Jelenleg a kisfiammal vagyok itthon (ő 2015.08.19-én született), ezt megelőzően 2008 szeptembere óta volt folyamatos a munkaviszonyom, határozatlan ideig. Tervezem hogy maximum a második életév betöltéséig maradnék itthon, majd visszamennék dolgozni, a szabadságok kivétele után. Viszont szeretnénk egy kistestvért is rövid időn belül. A kérdésem az lenne, hogy ha a GYED időtartama alatt összejönne a második baba, azt a visszamenetelem előtt közöljem e a munkáltatómmal (főleg mivel határozott szerződése van annak aki most a helyemen van)? Ha igen, mire számíthatok: az eddigi szabikat kiveszem előre (ezt nem tudom lehet e?), aztán táppénz, ez mennyi lenne? Milyen juttatásokra számíthatok összeg szerint a két gyerekre (bruttó keresetem: 250.000 ft)?

Köszönettel:
Bernadett
A munkaviszonyban a feleknek együtt kell működniük, a munkáltató számára fontos infó, hogy terhes vagy, úgyhogy illik a tudomására hozni.
Ha nem dolgozol legalább 120 naptári napot a két baba között, akkor a következő csed és gyed alapja főszabályként csak a minimálbér kétszerese lenne, de Nálad bejönne a kedvezményszabály, amivel az új csed a régi cseddel, az új gyed pedig a régi gyeddel fog megegyezni, tehát akkor sem kapsz kevesebbet, ha nem mész vissza (ennyi időre) dolgozni.
A táppénz alapja pedig annyi lenne, mint amennyi a gyedé, 250.000-es átlagból 1 naptári napra ez kb. nettó 4.200 Ft (családi kedvezmény nélkül.)

Szakbarbár
2015-11-29 21:18:05
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

2014.08.03-án született gyermekem, aki után tgyásra és gyedre is jogosult voltam/vagyok. Tehát jelenleg Gyed-en vagyok 2016 aug. 3ig, gyermekem 2éves koráig. Nagyon szeretnénk "ketteskét", de eddig még nem jött össze, így születése már biztosan arra az időre fog esni, amikor a gyed már lejár. Tegyük fel, hogy ketteske kb. 2016 novemberében érkezne. Kérdésem, hogy ilyenkor, hogy járok jobban anyagilag? Vissza menjek dolgozni 2016. aug 3-tól novemberig, ketteske születéséig? Vagy a köztes időben táppénzre menjek? Vagy éljük túl azt a pár hónapot gyes-ből ketteske érkezéséig? Jó lenne ha a tgyás/csed és gyed összege annyi maradna, mint egyeskénél. Van erre valami, némi esélyem? Köszönöm segítségét! Üdv: F.Rita
Terhesen mindenkit felvesznek táppénzre, a táppénz több, mint a gyes, sőt pluszban járhat mellé és semmit nem befolyásol hátrányosan, úgyhogy megéri táppénzen lenni. Együtt akkor jár a kettő, ha a táppénz előtt kiadatsz pár nap szabit, mert így már gyes melletti munkából igényelt lesz a táppénz és így nincs az, hogy választani kell a gyes és a táppénz között, ilyenkor együtt is járnak.

Ha már 2013 elején is a jelenlegi helyeden dolgoztál, akkor az új csed és gyed legalább annyi lesz, mint a rég volt. Több lehet, kevesebb nem, mert ha az általános szabályok szerint kevesebb lenne, akkor bejön ez az ún. kedvezményszabály, ami annál alkalmazható, aki a gyes alatt vagy a vége után 2 éven belül szül újra és az előző ellátás kizárólag a mostani munkáltatónál szerzett jövedelemből volt megállapíta.

Szakbarbár
2015-11-29 21:11:53
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

2013.12.09. napjától folyamatos munkaviszonyban állok, ez a munkaviszony azonban 2015.12.31. napjával megszűnik. Gyermekemmel 2016.01.30. napjára vagyok kiírva (terhességi kiskönyv alapján 2015.01.21.).
2015.01.01.-2015.10.31-ig jövedelmem br. 210.000 Ft, 2015.11.01.-2015.12.31-ig br. 179.000 Ft.
Tisztában vagyok vele, hogy amennyiben a kiskönyvben szereplő várható szülés ideje alapján 28 nappal korábban (esetemben 2015.12.24.) megigénylem a CSED-et, jogosult leszek rá, illetve a GYED alapját is ez képezi.

Azonban a 2. babát szeretnénk az első baba születése után max. 2 éven belül vállalni, a két baba között nem szeretnék dolgozni. 2016.01.01. napjától lehetőségem van bejelentetni magamat egyéni vállalkozóhoz. Amennyiben a minimálbér kétszeresére és határozatlan időre történik a bejelentés, ugyanúgy jogosult leszek-e CSED-re és a maximális GYED-re az első baba 2 éves koráig, valamint a 2. baba után is járnak-e majd ezek az ellátások (mivel lesz mögöttem munkaviszony)?

Tovább bonyolítja a kérdésemet, hogy jelenleg 2015.12.03.-2015.12.09-ig szeretném kivenni a fennmaradó 5 nap szabadságomat a jelenlegi munkahelyemen, majd ezt követően 2015.12.10. napjától táppénzre szeretnék menni 2015.12.31-ig. Ezt követően lennék bejelentve - ahogy a fentiekben is írtam - 2016.01.01. napjától.
Lehetséges-e ez így, befolyásol-e valamit?

Amennyiben 2016.01.01. napjától be leszek jelentve egyéni vállalkozóhoz, elmehetek-e táppénzre mondjuk 2016.01.10. napjától, hogy kevesebb járulékot kelljen magam után fizetnem? Ez befolyásol-e valamit?

Tudom, nem egyszerűek a kérdéseim, de fontos, hogy tisztában legyek azzal, mire számíthatok.

Válaszát előre is köszönöm!
36 hetesen elhelyezkedni - több, mint életszerűtlen, ordít róla, hogy kamu. Legyél inkább csak dec. 30-ig táppénzen, 31-től igényeld meg a csedet - biztos eleget fizetsz az orvosnak ahhoz, hogy elnézze a dátumot...
A táppénz nem befolyásol semmit, mert nem számít bele az átlagba.

Inkább a gyed elején újra biztosításba kerülni, hogy ketteskéhez meglegyen az előzetes biztosítás, lehetsz egyéni vállalkozó alkalmazottja is, de tisztább, ha Te magad leszel egyéni vállalkozó. Kb. ugyanannyiba kerül, ugyanannyi lesz belőle és nem kell senkitől szívesség. Pár hét munka, aztán meggondolod magad, hogy mégis inkább babáznál. Bérként annyi optimális, amennyi ketteskével a gyed utolsó évében a várt minimálbér kétszerese. Ha Te leszel ev, akkor ez egy kicsit másképp alakul.

Szakbarbár
2015-11-29 21:06:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja