SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!

A segítségét szeretném kérni! 2014. 12. 19-én szültem. Előtte folyamatos volt a munkaviszonyom, viszont határozott idejű volt a munkaszerződésem, ami 2014. 12. 31-én lejárt, ezért a munkaviszonyom megszűnt. Jelenleg GYED-et kapok, maximális mértékűt. A férjemmel tervezzük a 2. babát, de mivel nekem jelenleg nincs munkaviszonyom, elég sok fejtörést okoz, hogy anyagilag hogy járnánk a legjobban.
Kb 2017 tavaszára tervezzük ketteske születését. Kérdésem az lenne: ha egy rokon bejelente a cégéhez a szülés körüli időpontban, 1-2 hónapos határozott idejű munkaszerződéssel, akkor jogosult lennék a CSED-re, ill. a GYED-re? Az előző (passzív) gyed időtartama beleszámít a 365 napba? Vagy mindenképpen vissza kell mennem dolgozni legalább 1 évre, hogy jogosultságot szerezzek?
Ha nem leszek jogosult, vagy csak a CSED-re leszek jogosult, akkor a GYED-et igényelhetné a férjem is a munkabére mellé? Az ő munkaviszonya folyamatos.
Válaszát előre is köszönöm!
A csedhez és a gyedhez egy, legalább a csed 1. napján fennálló biztosítási jogviszony mellett a szülés előtti 2 éven belül 1 év biztosításban töltött idő kell. A csedhez a passzív ellátások beszámítanak, a gyedhez viszont nem, úgyhogy egy következő gyedhez az előzetes biztosításod a nulláról indul, tehát nem elég egy szülés előtti munkaviszony, hanem 1 évet kellene dolgozni - illetve ennek egy része táppénz is lehet - ahhoz, hogy járjon a csed és a gyed ketteskével.
Apuka a baba 169 napos korától kaphatja a gyedet, viszont ha ő kap valamilyen ellátást, akkor Te nem kapsz semmit, nem ketyeg a szolgálati időd és fizetni kell az egészségügyi ellátásért.

Szakbarbár
2016-03-12 19:07:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
A szülésem várható időpontja 2016.07.23. A határozott idejű munkaszerződésem megszűnik 2016.03.31-én. Lehet a munkáltató egyik háttérintézményében kapok esetleg még egy határozott idejű szerződést 2016.06.30-ig, de az is lehet hogy ugyan ennél a munkáltatónál vagyis nem léptetnek ki és léptetnek be újra. (Ez ha jól tudom a szülést megelőző 120 nap szempontjából fontos, hogy az új szerződés szerinti munkabér legyen az ellátás alapja, ami ebben az esetben rám nem élne csak ha marad ugyan az a munkáltatóm)
Úgy tudom a CSED-et lehet igényelni a szülés várható idejét megelőző 28. naptól is. Korábbi válaszában olvastam, hogy „ha a csed 1. napján még él a munkaviszony, akkor ennek a megszűnése után nem csak a csed, de a gyed is jár passzív jogon, ugyanannyi ideig, ugyanolyan összegben, mintha nem szűnt volna meg a munkaviszony. A passzív csed és gyed mellé szolgálati idő és egészségügyi szolgáltatásra jogosultság tartozik.”
Mit ért pontosan az alatt, hogy a csed 1. napján ( igénylés, folyósítás stb?) még él a munkaviszony? Én mire leszek jogosult, ha 06.30-án szűnik meg a munkaviszony és 07.23 körül szülök egyik, ill másik esetben? (Munkáltató váltoik vagy nem) (Előtte folyamatos 14 évi munkaviszonyom van) Elnézést a sok ha miatt, de sajnos valóban nem tudok még többet így március 7-én sem. Válaszát előre is köszönöm!!
Csed 1. napján egyszerűen csak azt a napot értem, amelyiktől kapni fogod a csedet - mert jogosult vagy rá és mert megigényelted. Nem a benyújtás és nem a folyósítás az érdekes, hanem hogy mikortól kéred, onnantól kezdve fél éved van rá, hogy megigényeld.
Ha július 23-ra vagy kiírva, akkor június 25-től bármikor kérheted. Ebben az esetben 2 évig rendben van mindkét ellátás - ezzel a babával, mert egy következő utániakhoz ez nem egy jó helyzet.

Szakbarbár
2016-03-12 19:06:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
A segítségét szeretném kérni. Jelenleg párom GYES-en van 2016.06 végéig. Szeretnénk második gyereket, viszont ahol dolgozott cég(10 évig) felszámolták és már a GYED-et is az OEP fizette mivel a munkahelyet felfüggesztették mint kifizetőhelyet. A kérdésem az lenne, ha a párom elmegy júliustól 3 hónap munkanélkülire és utána szül akkor milyen ellátások várhatóak? Pl. TGYÁS, GYED?
Olyat lehet csinálni, hogy július helyett később megy el munkanélkülire, pl. csak októberben így a szüléskor biztosított lenne?
Kérem segítsen.
Segítségét előre is köszönöm.
Megigényelheti a járadékot később is - csak több év kihagyással tudná lenullázni a jogosultságát. Ha a csed kezdetén még kapja a járadékot, az egyik jogosultsági feltételnek jó, de a nehezebb, a 2 éven belül 1 év előzetes biztosítás attól függően lesz vagy nem lesz meg, hogy mikor szűnt meg a munkaviszony és mikor fog szülni, úgyhogy ennek a számolgatása - és szükség esetén a napok gyűjtögetése addig is - fontosabb lenne, mint a kezdettel sakkozás.

Szakbarbár
2016-03-12 18:53:51
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz,hogy 2016.január 1-je óta Gyesen vagyok,/ szülés előtt volt munkaviszonyom/.Szeretnénk második babát is eddig nem jött még össze,szeptemberben mennék vissza dolgozni,de ha addig össze jönne a második,születésekor az első babánk már befogja tölteni a 3-at. Ekkor mennyi lenne a Csed és a gyed összege? Illetve,ha vissza megyek dolgozni,/van 3 hónap szabim) mennyi időt kell munkában állnom(a szabadság is beleszámít),hogy annyi Csedet és Gyedet kapjak,mint az első gyermeknél?

Válaszát előre is Köszönöm!
Ha egész 2012-ben már a jelenlegi munkahelyeden dolgoztál, akkor a következő csed és gyed semmiképpen sem lesz kevesebb az egyeske után kapott összegnél. Ha az általános szabályok szerint - aktuális bér az alap - kevesebb lenne, akkor ugyanazt az összeget kapod ketteskével is, mint amennyire egyeskével voltál jogosult.

Szakbarbár
2016-03-12 18:43:25
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

A segítségét szeretném kérni. Jelenleg párom GYES-en van 2016.06 végéig. Szeretnénk második gyereket, viszont ahol dolgozott cég(10 évig) felszámolták és már a GYED-et is az OEP fizette mivel a munkahelyét felfüggesztették mint kifizetőhelyet. A kérdésem az lenne, ha a párom elmegy júliustól 3 hónap munkanélkülire és utána szül akkor milyen ellátások várhatóak? Pl. TGYÁS, GYED?
Olyat lehet csinálni, hogy július helyett később megy el munkanélkülire, pl. csak októberben így a szüléskor biztosított lenne? A baba várható születése kb. decemberre tehető.
Kérem segítsen.
Segítségét előre is köszönöm.
Ha később igényeli meg a járadékot - minden további nélkül megteheti -, és a csed 1. napján még van hátra legalább 1 nap járadék, amit még igénybe vehet, akkor (azt feltételezve, hogy az előzetes biztosítása rendben - ez nem derül ki a kérdésből) a járadékot szüneteltetve jogosult lehet csedre és gyedre. Ezek alapja a minimálbér, vagy ha ennél kevesebb volt a járadék alapját képező átlagkereset, akkor a kevesebb összeg.

Szakbarbár
2016-03-03 18:01:57
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Szakbarbár!
Évek óta folyamatos munkaviszonyom volt alkalmazottként, a folytonosságot nem megszakítva 2 hónap járulékolással egyéni vállalkozóként (tehát az alkalmazotti munkaviszonyom megszűnt és 2 hónapigvoltam tp előtt vállalkozó, de az a jogviszony ugye azóta is él) mentem el terhesen táppénre, majd szülni, ennek megfelelően a szakmai minimálbér 150%-a után kapom az ellátásokat, még decemberig.
Most megint babát várok. Az lenne a kérdésem, hogy tudok-e most e.v.-ként táppénzre menni a gyed mellett? Ha igen, kell dolgoznom (azaz járulékolnom) valamennyit a táppénz előtt? Jár a táppénz ketteskére és a gyed egyeskére egyszerre?
Ha mehetek táppénzre, most is az egyeskénél meghatározott alapból számolják a táppénzt? Azt tudom, hogy a csed és gyed elvileg ugyanaz az alap lesz, mint egyeskénél. Ha esetleg nem elégszem meg a 150%-al, mennyi napot kellene járulékolnom mondjuk a minimálbér kétszerese után és meddig, hogy magasabb ellátást kapjak?
Köszönöm szépen a válaszod!
Gyedre és táppénzre akkor vagy egyszerre jogosult, ha a táppénzt gyed melletti munkából kapod, tehát egy rövid időre - néhány nap - vállalkozni=járulékfizetni kellene. A táppénz alapja a mostani minimálbér kétszerese és a gyed alapja közül a magasabb lesz.

Ha úgy van legalább 30 járulékfizető napod minimálbér kétszeresét elérő járulékalappal, hogy az beleesik a számítási időszakba - csed kezdetét megelőző 3. hónap vége előtt van meg a 30 nap - , akkor a minimálbér kétszerese is lehet az ellátások alapja.

Szakbarbár
2016-03-03 17:50:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár,
Jelenleg főállású Katás vállalkozó vagyok és 2016. július hónapban születik meg az első gyermekem. Kérdésem az lenne, hogy milyen ellátások illetnek meg a szülésig (táppénz stb.), illetve a szülés után a vállalkozásom megszüntetése és szüneteltetése nélkül? Valamint milyen ellátás jár a vállalkozás szüneteltetése esetén?
Köszönöm válaszát!
Eszedbe ne jusson hivatalosan (bejelentve) szüneteltetni a vállalkozást, mert akkor onnantól kezdve az alanyi jogon járó gyesen kívül semmire sem leszel jogosult! Ha szünetel a biztosításod, akkor nem rendelkezel a táppénz, csed, gyed egyik jogosultsági feltételével, ezért ezek nem járnak.
Amelyik hónapban végig kapod valamelyik ellátást, abban a hónapban nem kell fizetni a katát. Az 50.000-es adótételért cserébe 81.300 Ft-os "járulékalap jár", úgyhogy ez lesz mindennek az alapja.

Szakbarbár
2016-03-02 22:36:23
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Ha májusban lejár a 2. gyermek után a GYED és a 3. baba novemberben születik, akkor a köztes időt táppénzen töltöm. Kérdésem az lenne, hogy az 1 nap szabadság kivétele csak arra irányul, hogy megkapjam a táppénz mellett a GYES-t vagy más lesz a táppénz összege, ha kiveszek egy nap szabadságot vagy ha nem veszek ki?A munkáltató felé minden esetben meg kell szüntetni a fizetés nélküli szabadságot a GYED lejárta után?
A családi adókedvezményt év közben lehet igényelni, elvileg a 91. napos terhesség után már áprilistól jár, vagy azt már csak az év végi adóbevallásnál igényelhetem vissza?
Válaszát előre is köszönöm:
Andi
Ha a fizetés nélküli szabadságot eleve csak a gyed idejére kérted, vagy ez egyáltalán nem volt dokumentálva, akkor nincs mit hamarabb megszüntetni. Ha tovább kérted, akkor be kell jelenteni, hogy csak x időpontig veszed igénybe. A fizetés nélküli szabadság legkorábban a bejelentéstől számított 30. napon szűnik meg, de nincs annak akadály, hogy ennél rövidebb időben állapodjatok meg.

A szabadság csak azért kell, hogy egyszerre járjon a gyes és a táppénz, akár van szabadság, akár nincs, minden ellátás ugyanannyi lesz később. Ha nem megoldható a szabadság, akkor igényelje meg apuka a gyest, de számoljatok vele, hogy a csed előtt majd vissza kell adnia.

Ha áprilisban töltöd be a 91. napod, akkor áprilistól jár a családi kedvezmény és már áprilisban is igénybe lehet venni. Ha bármi miatt nem vennéd igénybe év közben, akkor utólag a bevallásban vissza tudod igényelni.

Szakbarbár
2016-03-02 22:26:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Az lenne a kérdésem, hogy főállású társas vállalkozói jogviszony után, amely 2007. óta folyamatosan fennáll jogosult-e gyedre az apa, ha kivétet nem vett fel, csak a minimum járulékokat fizette meg? Milyen korúnak kell lennie a gyermeknek, hogy gyed mellett munkát is végezhessen? A gyermek 2015.12.15-én született.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: Dóra
Azt feltételezve, hogy anyuka nem igényelt csedet vagy azt a baba születésének napjától igényelte, a gyedjogosultság a baba 169 napos korában, 2016.05.31-én kezdődik. Az évek óta társas vállalkozó apuka minden további nélkül jogosult rá. A gyed mellett már az 1. naptól lehet dolgozni.
Társas vállalkozó a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot a minimálbér vagy a garantált bérminimum másfélszerese után fizeti, ez lesz az alapja az ellátásoknak. Ha nem május 31-től, hanem június 1-től igényli apuka a gyedet, akkor egy hónappal később zárul a számítási időszak (március 31-től visszafelé az utolsó 180 nap a február 29-től visszafelé számított helyett) és egy hónappal több lesz az átlagban a 2016-os, előző évinél magasabb járulékalap.

Szakbarbár
2016-03-02 22:20:19
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
Jelenleg GYED-en vagyok. Kisfiam 2014.09.30-án született, idén 09.30-án tölti a 2. évét. A GYED-et megállapító határozaton miért csak 2016.09.01-ig jár az ellátás?
Második kérdésem:
Férjem vállalkozást indt és én is besegítek neki gyed mellett. Ha részmunkaidőben bejelentünk engem, akkor a gyed mellett milyen járulékokat és adót kell befizetnie, befizetnünk? Van valamilyen kedvezmény ha gyed mellett foglalkoztat? Ha megbízási szerződést kötünk, akkor a megállapodott összeg után milyen és milyen mértékű adót kellene utánam fizetni?
Köszönöm megtisztelő válaszát!
Üdvözlettel: Mariann
2014-ben született babák után a gyed annyi napra - de legfeljebb 2 éves koráig - járt, amennyi a szülés előtti 2 évben szerzett biztosítási idő. Feltehetően nem dolgoztál eleget ahhoz, hogy 2 éves korig kitartson a jogosultság. 09.02-től gyest tudsz igényelni.

Megbízási jogviszonynál nincs semmilyen kedvezmény. Munkaviszony esetén a gyedet folyósító szerv igazolásának birtokában az első 2 évben az első bruttó 100.000 Ft bér után a munkáltató nem fizet semmit, de a Tőled levont 33,5% ilyen-olyan közteherrel ilyenkor számolni kell. Igaz, ezeket csökkentheti a családi kedvezmény.

Szakbarbár
2016-02-29 17:49:30
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Kérédesemet egy anyuka nevében teszem fel, akinek 2009. augusztus 29-én született első gyermeke, akivel gyesen van, amely a gyermek 10 éves koráig jár. Jelenleg (2016.02.29-én)3 hónapos terhes. A munkahelyén 2011. júllis 1 óta van állományban, fizetés nélküli szabadságon van. Szeretné tudni, hogy miyen ellátást fog kapni, kell -e munkába állnia a szülés előtt, ha igen akkor mikortól, vagy a gyesen lévő időszak folyamatos biztosításnak számít és szülésig nem kell tennie semmit.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdv. Katalin
A biztosítás a mögöttes munkaviszony miatt folyamatosan ketyegett, így rendelkezni fog a csedhez és a gyedhez szükséges előzetes és aktuális biztosítási jogviszonnyal is, ezért jogosult lesz mindkettőre. Akkor is, ha nem csinál semmit, csak marad gyesen. Az ellátások alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de - ha az ennél több, akkor - legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz.
A csedet érdemes a szülés várható idejét megelőző 28. naptól megigényelni, mert már ott is kaphatja, akkor meg miért hagyná ki...
Kaphatja egyszerre az egyik gyermekkel a csedet, gyedet, gyest, a másikkal pedig a gyest.

Szakbarbár
2016-02-29 16:42:17
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
Jelenleg táppénzen vagyok 2015. november 10 óta, veszélyeztetett terhesként, akkori alapbérem 264900 Ft. A táppénz alatt (2016. január 1-től) emelkedett a fizetésem, 293300 Ft-ra. Erről kaptam papírt, de a havi bérlapomon (amin a jövedelmem ugye 0 Ft) még mindig a régi alapbérem szerepel, azt mondták csak akkor fogják átírni, ha majd visszamentem dolgozni. 2017. január 1-tőlelőreláthatólag újra emelkedni fog. Munkáltatóm szerint ez az emelkedés semmit nem jelent sem a táppénzre, sem a csed-re, majd gyed-re vonatkozóan. A szülés várható időpontja 2016. július 10.
Ez valóban így van? Mikor fog számítani ez az emelkedés?
Ha szeretnénk még egy gyermeket, és nem mennék vissza dolgozni, akkor a másik gyermekre vonatkozó összegeket is a régi béremből számolják majd? Esetleg érdemes visszamennem néhány napra dolgozni? Hogy járnék a legjobban?
Köszönettel, Szilvi
Egy egykor megállapított ellátás a végéig ugyanannyi marad, egyetlen kivétel a maximális gyed, ami lépés tart a minimálbér (kétszeresének) az emelkedésével. Azzal sem érnél el semmit, ha kiíratnád magad keresőképesnek, majd nem sokkal később újra táppénzre, mert az ellátásoknak csak az a jövedelem az alapja, ami után a járulékot megfizetted, az új bér meg csak papíron létezik, nem járulékoltál utána, illetve nem is lenne benne az irányadó időszakban, mert az az ellátást megelőző 3. hónap végéig tart, ami utána van, az már nem számít bele.

A jelenlegi szabályokkal egy ketteske utáni csed annyi lenne, mint az egyeske utáni, ez a gyednél ugyanígy van, csak akkor tudnád realizálni az új bér utáni magasabb ellátást, ha ketteske előtt legalább 120 napot dolgoznál az új bérrel úgy, hogy az beleessen az irányadó időszakba.

Szakbarbár
2016-02-22 20:10:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Munkaviszonyban állok és első gyermekemmel fizetés nélküli szabadságon vagyok GYED-en ill. nemsokára GYES-en. GYES lejárta előtt (2017 július) tervezzük a következő gyermeket, ez időpontig a munkaviszonyomban a fizetés nélküli szabadságot fenntartanám – nem mennék vissza dolgozni.
Emellett most februárban főállású KATA-s egyéni vállalkozást indítottam, amelyet a következő gyermek tervezett születéséig (2017 július) fent szeretnék tartani, és e jogviszonyom alapján is szeretnék CSED-ben/GYED-ben részesülni.
Kérdésem, hogy ha ezen idő alatt (2016 febr – 2017 július) a KATÁs vállalkozásomban 2-3 hónapig nem fizetem a tételes adót (ha e hónapokban GYED/GYES mellett nem végeznék munkát a vállalkozásban), úgy ezek a „nem fizetett” hónapok is beleszámítanak a következő CSED/GYED számításánál figyelembe vett 365 napos biztosítotti jogviszonyba? Vagy e hónapok pénzbeli ellátásra nem jogosítanak? Természetesen a vállalkozást ezen idő alatt nem szüneteltetném.
(túl egyszerűnek tűnik, hogy akár néhány hónapnyi tételes adó megfizetésével meg lehetne szerezni a GYED-hez/CSED-hez szükséges 365 napos biztosítotti jogviszonyt)
Köszönettel:
Kata
Akkor vagy főállású katás e.v., ha nincs +36 órás munkaviszonyod, vagy ha van, de ott nem fizeted a járulékokat. Nálad utóbbi a helyzet. Amint "aktiválod" a munkaviszonyt, már nem vagy főállású e.v., az ilyen státuszú e.v. pedig nem jogosult pénzbeli ellátásokra.

Szakbarbár
2016-02-22 20:03:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Az lenne a kérdésem, hogy ha 10 éve folyamatos munkaviszonyom van, de fél éve táppénzen vagyok (sikertelen terhességek sorozata miatt) és ha terhes lennék kvázi még 9 hónap táppénz lenne, akkor miből számolnák nekem a csedet gyedet? pld. ha 2017-ben szülnék egész 2016 ban csak táppénzem volt...

Köszönöm válaszát!
Az a legkevesebb, hogy mi lesz a csed, gyed alapja, mert minden esetre van szabály, arra is, ha egyetlen bérezett nap sincs az irányadó időszakban. (Olyankor a szerződés szerinti bérből, de legfeljebb a minimálbér kétszereséből.) Itt inkább az lesz érdekes, hogy a táppénzjogosultság 1 év - a kezdetétől számítva, levonva belőle az utolsó 1 évben táppénzen töltött napokat - , ezt még méltányosságból sem lehet meghosszabbítani, tehát lehet, hogy a terhesség egy része alatt nem fogsz táppénzt kapni, sőt - miután a biztosításod szünetel - még az egészségügyi szolgáltatási járulékot is fizetni kell.

Szakbarbár
2016-02-22 19:59:44
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm tisztelt Szakértő!
A múlt héten szűnt meg a munkaviszonyom.A napokban kórházi kivizsgálásra kell befeküdnöm.Jelenleg nincs biztosítási jogviszonyom. Olvastam hogy a biztosítási jogviszony megszűnésetől számított 45 napig még fenn áll a biztosítás. A kérdésem az lenne hogy ez automatikus vagy kell tennem valamit,illetve kiterjed e a kórházi ellátásra vizsgálatokra is.
Köszönettel: Márta
A 45 nap passzív jogosultságot a rendszer automatikusan kezeli, semmit nem kell tenni, ennyi ideig magától is zöld a lámpa.

Szakbarbár
2016-02-22 19:56:23
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakerto!

Az alabbi kerdessel fordulnek Onhoz.
A gyesem 2016.01.13-an jart le a munkaviszonyom pedig 2016.03.26-an sajnos megszunik, 2008 ota folyamatosan dolgoztam ennel a cegnel. Tervezunk kistestvert es azt a tanacsot kaptam egy berszamfejtotol, hogy amikor terhes leszek jelentsem be magamat egy ceghez a minimalber ketszeresere ahhoz, hogy valamennyi juttatasra jogosult legyek. A kerdesem, hogy ebben az esetben, ha bejelentem magam valahova a minimalber ketszeresere milyen juttatasokra lehetek jogosult es milyen osszegben?Ha ezt nem teszem meg csak egy minimalis gyesre lennek jogosult tudomasom szerint.
koszonom szepen a segitseget elore is.
A munkaviszony megszűnését követően 3 hónapig álláskeresési járadékot tudsz kapni. Ha ezután több, mint 30 nap eltelik és csak ezután lesz a Barát Bt-ben munkaviszonyod, akkor a cseded és a gyeded lehet minimálbér kétszerese alapú - ami gyedből a maximumot jelenti -, de a megszakadó biztosítás miatt a terhesség nagy rész alatt szünetel a biztosításod és nem kaphatsz táppénzt. Az optimális megoldáshoz erre is érdemes figyelni, hogy ne szakadjon meg a biztosítás. Egyebekben a tanács, amit kaptál, jó és az is igaz, hogyha nem kerülsz biztosításba, akkor csak az alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult.

Idén a minimálbér kétszereséből megállapított csed családi kedvezmény nélkül nettó 134.000 Ft, a gyed pedig nettó 116.000 Ft

Szakbarbár
2016-02-22 19:54:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm! Előre is elnézést, ha kérdésemet már feltették, átnéztem több kérdést, de sajnos a válaszomat nem kaptam meg. Sima, hétköznapi eset vagyunk, 2015. májusában született meg kislányunk, így most GYED- en vagyok. Szeretnénk még egy gyereket, csak nem tudom, hogy kéne eljárjunk, hogy azért a pénzünk se legyen kevesebb. Fizetésem bruttó 318.000,- Ft volt, így kapom a minimálbér kétszeresének 70 %- át. Kérdésem az lenne, jelenlegi állás szerint, annál, hogy itthon maradok GYED- en (terveink szerinte a GYED lejáratakor születne a második gyermek- 2017. tavasz) van-e "gazdaságosabb" megoldás, vagy mindenképp ezt az összeget fogom kapni a második gyermeknél is, ha visszamegyek "dolgozni" (táppénz, szabadság stb.), ha nem. A CSED, GYED alapja ilyenkor milyen összeg? Köszönöm válaszát! Üdv,I.K.
Bármit csinálsz is legalább 120 napnyi munka kivételével, amikor több a béred, mint korábban, az összes létező esetben az új csed annyi lesz, mint a régi volt, az új gyed pedig a régi gyeddel fog megegyezni. A kedvezményszabály miatt kevesebb nem lehet az új ellátás az előzőnél, több meg csak az elején írt esetben lenne. Tehát táppénz, szabadság semmin sem változtat.

Szakbarbár
2016-02-22 19:46:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Két gyermekem van, 2014 májusában és 2015 májusában születtek. Az első gyermek születése előtt 8 hónapot dolgoztam, (státuszom van brutto 180.000 Ft fizetéssel), előtte egyetemi tanulmányaimat végeztem, így jogosult voltam GYED-re, de csak másfél éves koráig, míg a második gyermek után már két éves koráig kapom majd a GYED-et. Kérdésem az, hogy ha szeptembertől GYED mellett visszamennék félállásban a munkahelyemre, és egy nagyjából év munka után születne a következő gyermekünk, nem kapnék-e alacsonyabb CSED-et és GYED-et utána a félállás miatt, mintha nem mentem volna vissza dolgozni, hanem továbbra is a teljes állású bérem számítana. Ilyenkor a következő gyermek utáni juttatásba beleszámítják a 2- gyermek után járó GYED-et és a munkaviszonyból származó jövedelmet is, vagy csak a munkát?

Válaszát köszönöm!
Ha az előző tgyás és gyed alapjában csak annál a munkáltatónál szerzett jövedelem volt, amelyikhez most visszamész és a gyed, gyes alatt vagy ezek végétől számított 2 éven belül szülsz, akkor ha az általános szabályok szerint (4 órás bér az alap) számított ellátás kevesebb, mint az utolsó azonos ellátás volt, akkor a korábbi összeget kapod megint. Tehát dolgozz nyugodtan, a szorgalom jutalma nem lesz kevesebb ellátás. (Sokáig így volt, de ez tavaly nyáron változott.)
Egyik ellátás összege a másikéba soha nem számít bele, úgyhogy bér mellett kapott gyed extra semmit sem befolyásol.

Szakbarbár
2016-02-22 19:42:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

2012.09hótól határozott munkaszerződéssel,teljes munkaidőben közalkalmazott voltam. Első gyermekem 2013.dec-ben született, munkaviszonyom 13.12.31ével szűnt meg. Passzív jogon kaptam az ellátást. 2015.10 hótól egy magáncégnél 4órában, illetve 2015.11 hótól közalkalmazottként korábbi munkahelyemen további 4órás munkakörben dolgozom újra. Második gyermeket tervezünk ahogy az egy éves biztosítotti időszak összejön. Kérdésem lenne, véleménye szerint jogosult lehetek-e a korábbi 1.gyermeknél kapott magasabb csed/gyedre, ha a munkáltató(közalkalmazotti) azonos /kellhet ismét a 8óra ott?/, de a jogviszony közel 2évre megszakadt? Az azonos jogviszony(amit a tv. ír a magasabb csedre) ebben az esetben a munkáltató személyére, vagy a szerződés folyamatos voltára utalhat? Mit javasol? Köszönöm szépen előre is a válaszát!
Semmiképpen sem lehet alkalmazni a kedvezményszabályt. Attól még, hogy ez is közszféra, meg az is az volt, ez két különböző munkáltató, az új munkáltató nem azonos a régivel.

Szakbarbár
2016-02-22 19:38:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő!
2015.május 25-én töltötte be a magzat 91.napját.Mi a családi adókedvezményt csak június hónaptól kértük,(Ő 3. gyerkőc),mert nem tudtam hogy már a május hónapra is járt volna.Kérdésem az lenne, hogy az adóbevallásban ezt vissza tudom e igényelni és hogyan?A munkáltatói adóbevallást választottam, így is visszakérhető?Milyen nyomtatványt kell hozzá kitölteni és leadni, és meddig?Válaszát köszönöm!
Az adóbevallás pontosan arra való, hogy rendezzük benne az évközi előlegek és a jövedelmet ténylegesen terhelő adó közötti különbözetet. Ezért van, aki ott visszakap és van, aki fizet. Te előbbi leszel, mert 1 havi családi kedvezménnyel több jár, mint amennyit igénybe vettél.

A munkáltatótól kellett kapnod egy 15Ny29 nevű papírt, ezt kell kitölteni a munkáltatói elszámoláshoz. Ezen van 12 db kocka, ott kell jelölni családi kedvezményhez a jogosultsági hónapokat, tedd be az X-et májustól decemberig és ha korábban nem tetted, akkor add le az eredeti orvosi igazolást a 91. nap betöltéséről! A többi a munkáltató dolga, legkésőbb a májusi fizetéshez hozzá fogja csapni az 1 havi, év közben igénybe nem vett kedvezményt.

Szakbarbár
2016-02-07 13:17:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja