SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Kissé összetett a problémám, mellyel kapcsolatban írok Önnek. Elég sok variáció és kérdés is felmerült bennem, amiben bizonytalan vagyok.

Második gyermekünkkel vagyok várandós, 2016. július 25-re vagyok kiírva.
Első gyermekünk 2016. március 6-án töltötte be a 3 évet.
Én már 2015.április 1-től dolgozom közfoglalkoztatottként, (vagyis a GYED-em lejárta után GYES mellett).

A jelenlegi munkaszerződésem 2016.május 31-én lejár, még a szülés előtt. Eddig folyamatosan dolgoztam, tehát biztosított voltam. Illetve GYES-en, GYED-en, TGYÁS-on.....

Több variáció is lehetséges, ami történhet velem május 31-ét követően. Melyik volna számomra a legelőnyösebb anyagilag az Ön véleménye szerint?

1., Ha újra meghosszabbítják 3 hónappal a szerződésem. (A bérem bruttó 101.480FT)
Ez azt jelenti, hogy ugyan CSED-re jogosult leszek, hisz a szülés napján biztosított leszek. GYED-et is kaphatok, annak ellenére, hogy amikor az aktuális lesz, nem lesz munkaviszonyom?

2. Ha nem hosszabbítják meg a munkaszerződésem és bejelentkezem a munkaügyi hivatalba.
Ekkor továbbra is biztosított maradok a szülés napján.
Ha jól tudom ez esetben a CSED, GYED számítás alapját már az álláskeresési járadék képezné? Ez mekkora összeg lenne nagyjából?

3.Lenne lehetőség egy cégnél elhelyezkednem. Azonban ez csak határozott idejű volna, vagyis 2016.június 01 - 2016. augusztus 20-ig. Ráadásul ebben az esetben jóval magasabb bérem lehetne.(brutto 230.000FT) Abban nem vagyok biztos, ha megszűnik a munkaviszonyom augusztusban, akkor a GYED-emet ez mennyire befolyásolná? Illetve, hogy utána biztosított maradok-e?
Ha júliusban táppénzre megyek, mennyit rontana a CSED és GYED összegén?

Van egyéb lehetőség, amit én nem említettem?

Elnézést a sok kérdésért, csak szeretnénk tisztán látni és jól dönteni, ha arra kerül a sor.

Válaszát előre is köszönöm.
Az 1. és a 2. verzió vége ugyanaz: a közfoglalkoztatási bér lesz a csed, gyed alapja. (Járadékról igényelt csed, gyed alapja nem a járadék, hanem a járadék alapját képező átlagkereset.) Egyértelműen a 3. a legjobb megoldás. Ha legalább a csed 1. napján még fennáll a jogviszony, akkor ha később megszűnik, akkor is ugyanannyi ideig és ugyanolyan összegben kapod az ellátásokat. A táppénz semmit nem befolyásol, mert nem számít bele az átlagba.

Szakbarbár
2016-05-03 22:55:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

A következőkben kérem tanácsát: egyéni vállalkozó 2005 óta folyamatosan egyéni vállalkozó(nem KATA-s) GYES lejárat május 1-je. A gyermek csak szeptembertől megy oviba, így addig nem dolgozik, de valahogy a 4 hónapot járulékfizetés és biztosítási jogviszony megszakítása nélkül át kellene vészelni:
-Gondoltunk a szüneteltetésre, de még tervez babát és így 30 napot meghaladó megszakítás lenne a biztosítási jogviszonyában, és ahogy olvastam ez hátrányos lehet egy következő babánál(megírná összeszedve ennek a hátrányait? táppénzre vonatkozóan olvastam, CSED, GYED esetén is van hátránya?
- a másik megoldás hogy megszünteti az egyéni vállalkozást elmegy munkanélkülire és a 3 hónap ellátás után újra indítja a vállalkozást
- harmadik lehetőség ami eszembe jutott szüneteltet és közben lesz valahol egy heti pár órás állása így nem szakad meg a biztosítás és az egszololg járulékot nem kell fizetnie

És ha időközben összejön a második baba szüneteletetést megszüntet, vagy vállalkozást újraindít és rövid idejű járulékfizetés után elmegy táppénzre.
Működőképesek az elméleteim? Vagy van jobb javaslata?

Segítségét előre is köszönöm.
Az álláskeresési járadékos megoldás tűnik a legjobbnak. Fennmarad a biztosítás folyamatossága, nem kell járulékot fizetni és még pénzt is kap. A biztosítás akkor folyamatos, ha nincs benne 30 napnál nagyobb megszakítás, úgyhogy jól időzítve a 3 hónap majdnem 5 is tud lenni. További időhúzásra a részmunkaidős állás is jó ötlet.

Szakbarbár
2016-05-03 22:48:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Röviden felvázolom a helyzetem.
2012.10.30-án született első gyermekünk, megelőző 7 év, megszakítás nélküli munkaviszonnyal, annak rendje és módja szerint, Tgyás, majd Gyed.
Gyed alatt jogutód nélkül megszűnt a munkáltatóm, 2013.12.31-én. Kaptam szabadságmegváltást, végkielégítést.
Szerettünk volna második gyereket, aki 2014.11.11-én született, így az irányadó időszakban megvolt a munkaviszony, szülés előtt elmentem álláskeresési járadékra, 90 napra kaptam, ebből még 78 megvan, mert szüneteltetem, így passzív jogon, de kapom a Gyedet. Szeretném, ha apa átvenné a Gyedet, mert a Bruttója jóval magasabb, (130.000 az enyém, de ugye csak minimálbér után kapok, az álláskeresési miatt. Az övé 250.000 Ft körül van pótlékokkal)
Kérdéseim azok lennének, hogy esetleg januárig visszamenőleg apa igényelhet-e Gyed-et, amennyiben én lemondok a Gyedről, és a különbözetet visszafizetjük, vagy csak májustól kaphatja ő, mert úgy tudom, cserélhetünk menet közben, amíg jár, és fizetem tovább majd magam után a TB-t. Illetőleg egy olyan kérdésem van még, ha nekem nincs mondjuk a fenti helyzet miatt jogosultságom a Csed-re, Gyed-re, de vállalnánk 3. babát, akkor lehet-e úgy csinálni, hogy a születendő babára az első 168 napban én igénylek Gyes-t, a 169. naptól pedig én lemondok, apa pedig megigényli a Gyed extrát, és ha a középső gyerek még Gyes jogosult, akkor ott is cserélünk, mert a Gyed lejárta után visszavenném a Gyest a TB miatt. Vagy nem is lehet Gyest igényelni az első 6 hónapra nekem, hanem akkor ki kell várni apa Gyed jogosultságát? Apa jól keres, így mindenképp én maradok itthon, mivel apa fizetésére és munkahelyére szükség van, csak szeretnénk élni a GYED Extra új lehetőségeivel, ha már van. Tb-t fizetem természetesen magam után, mert ugye nem lesz mihez kapni, de még így is havi 40 000 Ft-tal jobban járnánk. Nagyon köszönöm válaszod és segítséged.
Köszönettel: B. Brigi
Hármaskával minden további nélkül működik, hogy 168 nap gyes után - amit miért ne kaphatnál pont 168 napig - apuka igényli meg a gyedet. Ketteskével utólag igénylőt váltani - azt gondolom, hogy ez mennyi fog. Odáig semmiképpen sincs gond, hogy áprilisban simán be lehet adni az igényt januárig visszamenőleg, mert az igényérvényesítésre 6 hónap áll rendelkezésre.

Az Ebtv. ellátások közötti választásának szabályaiból és az igénybejelentésre rendszeresített nyomtatványból illetve egy év elejétől létező újból -
http://www.oep.hu/data/cms1010801/PEO.168.K.pdf - pedig azt a következtetést vontam le, hogy annak sem lesz akadálya, hogy január 1-től a Neked történt folyósítás végéig a különbözetet apuka megkapja. Neki megállapítják január 1-től, és együttesen nyilatkoztok róla, hogy amit onnantól megkaptál, azt vonják le tőle, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a különbözet lesz neki kifizetve erre az időszakra.

Szakbarbár
2016-04-23 07:08:28
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
2016. augusztusáig GYED-en vagyok gyermekemmel, jelenleg terhes vagyok 2016. novemberre várom 2. gyermekemet. Terhességemet munkáltatómnak bejelentettem a védettség miatt és mivel veszélyeztetett terhes vagyok, táppénzre szeretnék menni GYED mellett. Tudom, hogy ehhez meg kell szüntetni (vagy megszakítani?) a fizetés nélküli szabit, kivenni legalább 1 nap szabit és utána el lehet menni táppénzre. Munkáltatóm (mely egy igen nagy és jól működő cég) felé ezt jeleztem, de nagyon negatívan állt hozzám, arra hivatkozva, hogy táppénz-hozzájárulást kell fizetni a terhes táppénznél is és ez költség a cégnek. Ha majd gyesen leszek (augusztustól), akkor kérjem csak, ezt mondta főnököm szóban. Kérdésem, hogy ennek ellenére törvényesen megtehetem-e, hogy megszüntetem a fizetés nélkülit és elmegyek szabira, majd táppénzre vagy ezt a munkáltató megtagadhatja?. A fizetés nélküli szabit anno még én kértem írásban a gyed és gyes időtartamára, melyet munkáltatóm jóváhagyott. Ilyenkor ez egy megállapodásnak tekinthető kettőnk között és kell a munkáltató hozzájárulása is a fiz. nélküli megszüntetéséhez? Vagy ha én kérem, köteles megszüntetni a fiz. nékülit és kiadni a szabimat? Illetve ha megszületik a 2. gyermek, elbocsáthat a cégtől csed/gyed alatt? Vagy ilyenkor is van védelem? Nagyon köszönöm.
Ha a munkáltató nem partner abban, hogy eltérjetek az Mt. általános szabályaitól, akkor ezeket kell követni. Ez pedig azt mondja, hogy: Mt. 133. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.
Miután megszűnt a fizetés nélküli szabadság, a munkáltató elkezdi kiadni a felhalmozódott szabadságot. Ezt viszont csak keresőképes dolgozónak tudja kiadni, úgyhogy leáll vele, ahogy keresőképtelen leszel.

Szakbarbár
2016-04-22 19:24:52
Olvasói értékelés: 5/3
Kedves Szakbarbár!

2014. július 01-től 4 órás, 2015. szeptember 01-től ugyanott 2 órás munkaviszonyom van minimálbérrel.
1. Van egy 10 és egy 8 éves gyermekünk, ha teherbeesnék hogyan maximalizálhatnám a gyed összegét? Egyéni vállalkozóként, vagy egy új munkahelyre való bejelentéssel?
2. Mennyi bruttó kell a maximális Gyedhez?
3. Mennyi járulékot kellene befizetnem havonta és meddig?
4. Veszélyeztetett terhesként a munkahelyváltást követően mikor mehetnék legkorábban táppénzre, és meddig járna?
5. Meddig járna a Gyed? Mennyi a maximális Gyed?

Köszönöm segítséged!

Zsuzsi
1. Bármelyik megoldás jó lehet. Előbbi valamivel olcsóbb.
2. Annak az évnek a megtippelt dupla minimálbére, amikor még fogsz gyedet kapni. Idén szülőknek, akik 2018-ban kapnak még gyedet, 250-260.000-nek gondolom ezt az összeget.
3-4. A bruttó 62%-a, mínusz családi kedvezmény, ez az egyhavi fizetnivaló és ajánlott legalább 1,5 hónapra fizetni.
5. Idéntől megint egyformán 2 éves koráig jár a gyed annak, aki a jogosultságot megszerezte, nem függ a hossza az előzetes biztosítás napjainak számától. 2016-ban családi kedvezmény nélkül a gyed havi nettó 116.550 Ft.

Szakbarbár
2016-04-22 07:48:14
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
2016. Októberében lesz 2 éves a kislányom. Ha a munkahelyemen bejelentem hogy jön a második baba,(de mire megszületik le fog járni a 2 év)akkor a régi gyes,gyed, tgyás fogom kapni? Vagy a mostani gyednek a 70%?
Köszönöm előre is a segítséget!
Ha a gyedbe, gyesbe szülsz bele, vagy ezek folyósítását követő 1 éven belül szülsz, akkor megnézik, hogy az általános szabályok szerint mennyi lenne a csed, gyed - mostani bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne az alapja, ha nem dolgozol a két baba között legalább 120 napot - és ezt összehasonlítják az előző cseddel, gyeddel. A kettő közül a magasabbat állapítják meg.

Szakbarbár
2016-04-22 07:40:47
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő! 1. gyermekemmel gyesen leszek 2016 dec. 01-ig. A 2. gyermekem várhatóan a gyes megszünése után, 2016 dec 15-én születik. A munka adóm nyugdíjba vonult és cége megszűnt, így a munkahelyem is amíg a tgyást kaptam 1 gyermekemmel. Az lenne a kérdésem, hogy ha nem sikerül találnom másik munkahelyet akkor milyen lehetőségeim vannak arra, hogy jogosult legyek csed-re, gyed-re a 2. gyermekemmel is? MUnkába állásomat nehezíti az is, hogy levelező tagozaton folytatom tanulmányaimat 2013 szept-2017 jún között. Esetleg ha kérvényezném a nappali tagozatra való átsorolásom az egyetemen, jelentene-e érdemlegeset a csed és gyed-re nézve?
Előre köszönöm válaszát.
Igényelj álláskeresési járadékot, ezt szüneteltetve a járadék alapját képező átlag, de legfeljebb a minimálbér után jogosult leszel csedre. Mondd le a gyest hamarabb - apuka meg tudja igényelni - , mert ha a vége utánra tervezed be a járadékot és hamarabb szülsz, akkor még ez is ugrott.
Egyébként is érdemes a lehető legkorábbi időponttól kérni a csedet - szülés várható ideje előtt 28 nappal - , mert így apuka már kb. a baba 140 napos korától kaphat gyedet. Ami viszont azzal jár, hogy nem ketyeg a szolgálati időd és fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot is.
A gyed az bármilyen módon esélytelen, a normál gyedhez nincs és már nem is tud lenni elég biztosításod, a hallgatói gyedhez pedig nincs elég nappalis féléved.

Szakbarbár
2016-04-22 07:38:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Jelenleg passzív gyeden vagyok itthon az első gyermekemmel. Ha visszamennék dolgozni, akkor egy esetleges újabb terhesség esetén hány hónap ledolgozott idő eltelte után mehetnék táppénzre, mint veszélyeztetett terhes?
Ha jól tudom, annyi időt lehet táppénzen tölteni, amennyi a ledolgozott idő. Ha mondjuk 4 hónapot dolgozok, és 3 hónapos terhesen kiír a doki, akkor az utolsó 2 hónapban egyszerűen nem kapnék semmit?
Válaszát előre is köszönöm.
Minden attól függ, hogy mikor szűnt meg az előző munkaviszony és mikor kezdődne a következő. Ha nincs a kettő között 1 év, akkor egészen biztosan jogosult leszel csedre, gyedre. Ha több, mint 1 év, akkor a dátumoktól függően vagy csak a csed jár, vagy a csed és a gyed is.

Táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre, de legfeljebb 1 évre jár, a napokat csökkentik az 1 éven belül táppénzen töltött napok. A passzív csed, gyed és az "utcáról igényelt" gyes ún. jogfenntartó idő, ha ilyen van két biztosítási jogviszony között, akkor a folyamatosság nem szakad meg, tehát akár az egész terhességet táppénzen töltheted.

Szakbarbár
2016-04-22 07:30:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Az én munkaviszonyom első gyermekem születésekor (2014. március) megszűnt, azaz 2016 márciusáig kaptam a GYED-et, most pedig még a GYES-t. Munkaviszonyom azóta nem volt.

Ez év októberében születik meg második gyermekünk, viszont még erre a néhány hónapra alkalmazásba állhatnék. Ha jól sejtem kisebbik gyermekem kapcsán a GYED igénylésére nem lesz lehetőségem, viszont úgy tudom, hogy a 2016. márciusáig járó passzív GYED és a mostani (tervben lévő) munkaviszony után a CSED-re jogosult lehetnék 168 napig. Jól tudom ezt?

Nagyon örülnék, ha mielőbb választ kaphatnék erre a kérdésemre! Köszönöm szépen előre is!
Igen, így van. A csednek lazábbak a jogosultsági feltételei, itt a 2 éven belül szükséges 365 nap előzetes biztosításba beleszámít a passzív csed és a passzív gyed. Ha a másik jogosultsági feltételt is teljesíted, mert a csed kezdetén lesz egy aktuális biztosítási jogviszonyod - akár álláskeresési járadék is jó ehhez, bár így legfeljebb csak a minimálbér lehet az alap - , akkor legalább a 168 nap csed járni fog.

Szakbarbár
2016-04-22 04:49:56
Olvasói értékelés: 5/5
T. Szakbarbár!

Ha jól tudom a gyerek 6 hónapos korától apuka is lehet gyeden?!
Ilyenkor mi alapján számolják ki a gyed összegét?
Ha mondjuk november végén születik meg a gyerek, akkor ugye június elejétől lehetne gyeden?
Köszönöm
Ha először cseden leszel, akkor ennek a 168 napja után indulhat apuka gyede, ez akár kb. a baba 140 napos kora is lehet, mert a csedet lehet már a szülés várható idejét megelőző 28.naptól is igényelni.

Ha csak gyesre vagy jogosult, akkor a baba 6 hónapos korától tud apuka gyeden lenni. Apuka gyedét ugyanúgy számítják ki, mint anyukáét, főszabály szerint az gyed kezdő hónapját megelőző 3. hónap végétől visszaszámolt 180 napban elért átlag lesz az alapja.

Ha nem kapsz semmilyen ellátást, mert apuka kapja a gyedet, akkor fizetni kell a havi 7.050 Ft-os egészségügy szolgáltatási járulékot és nem ketyeg a szolgálati idő a nyugdíjhoz.

Szakbarbár
2016-04-22 04:46:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!Szeretném a segítséget kérni:visszamenőleg 1eve vagyok táppénzen sikertelen terhességek műtétek miatt,jovo honapban jar le az 1ev azonban most állapotos vagyok.hogyan oldható meg h kapjak gyedet pld?sok bennmaradt szabim van ha azt kiveszem lesz berezett hónapon onnantól kezdve fizetes nélküli szabi megoldható ?vagy ugy nem jar gyed?mit tanácsol mi a legjobb megoldás mert hiaba vagyok veszelyeztett táppénzes időszakom mar nincs munkába visszamenni nem tudok mert mar megszűnt a cég telephelye?terhesseg alatt viszont védelmet elvezek.koszonom szépen:)
A táppénzjogosultság lejárta után a munkáltatónak ki kell adnia legalább az előző év végéig felhalmozódott szabadságot, de megállapodhattok abban is, hogy az ideit is kiadja. Valamikor eközben, ezt megszakítva írasd ki magad táppénzre pontosan 15 munkanapra, lehetőleg ne hétfői naptól, hanem másik naptól indítva, nagyon fontos, hogy itt még terhességtől független diagnózissal, 8-as kóddal. Ez a móka kb. 6 héttel tudja növelni a pénzzel ellátott időszakot.

Betegszabi 15 napja lejár, folytatódik a szabadság kivétele, ahogy ez letelt, utána 9-es kóddal, veszélyeztetett terhességgel írjon ki az orvos. Annyi naptári nap táppénzre leszel jogosult, amennyi bérezett napod - szabadság, betegszabadság, minden naptári napban - a mostani táppénzjog lejártát követően a 9-es kódú táppénz előtt keletkezik. Kapsz ennyi nap táppénzt, amikor ez lejár, akkor pedig a csed kezdetéig fizetés nélküli szabadságon leszel. Ezalatt fizetni kell a havi 7.050 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot.

A csedet már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól lehet igényelni. A 2 éven belül 365 nap előzetes biztosításod bőven meglesz, mert 1 évnél sokkal kevesebb esik ki - csak a fizetés nélküli szabadság időszaka fog kiesni.

Annak, hogy megszűnt a telephely, ahol dolgoztál, egészen addig nincs jelentősége, amíg babázás után visszamennél dolgozni.

Szakbarbár
2016-04-22 04:41:21
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Lenne pár kérdésem a módosult Mt. vel kapcsolatban.
20011 augusztusa óta folyamatos, határozott jogviszonyom van a munkahelyemen. 2014 februárban felmondtak a csapatomnak, nekem nem lehetett mert babát vártam (Ezt a munkatörvénykönyvben melyik szakasza írja?). 2014 augusztusában megszületett az első gyermekem. Munkaviszonyom van de munkaköröm nincs tehát jelenleg. Azóta itthon vagyok, jelenleg GYED-en (ezelőtt TGYÁS-on). Tervezünk második gyereket. Kérdésem arra vonatkozik, hogy meddig születhet meg a következő gyermek, ha itthon szeretnék lenni az első gyerekemmel 3 éves koráig, és ugyanezt az összeget (egykori TGYÁS-t, a szerződésemben rögzített bért) szeretném megkapni immáron CSED-ként a második gyermekem után?(Az Mt. mely szakaszára hivatkozhatok a munkáltatómnál ebben az esetben)? Mi a teendőm ehhez? (szabadság, táppénz vagy csak bejelentem GYES alatt/után hogy terhes vagyok? Nem befolyásolja-e a helyzetet, hogy nincs munkaköröm?)
Előre is köszönöm!
Az Mt. itt írja, ezt írja a felmondási tilalomról:
65. § (1) A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti.
(2) A felek megállapodása esetén – legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig – a munkaviszony felmondással nem szüntethető meg.
(3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt
a) a várandósság,
b) a szülési szabadság,
c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
tartama alatt.
(5) A (3) bekezdés a) és e) pontban meghatározott körülményre a munkavállaló csak akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta.

Ha a gyes végén terhes vagy, akkor a következő naptól táppénzre tudsz menni, előtte esetleg kiadathatod a felhalmozódott szabadságot. Egyiket sem befolyásolja, hogy a régi munkakörödben éppen nem tudnának foglalkoztatni, ez majd akkor lesz érdekes, ha az utolsó baba után munkábaállnál.

Ha a gyes vége után 1 éven belül szülsz és az előző csed, gyed kedvezőbb az általános szabályok szerint számítottnál, akkor az előző ellátást "kapod vissza". Ha a gyes végén táppénzen vagy, akkor alkalmazni kell ezt a szabályt.

Ha nem vagy terhes, akkor ki fognak rúgni és egy következő helyen ez a kedvezményszabályként emlegetett valami nem fog bejátszani, mert csak akkor alkalmazható, hogy ugyanabból a jogviszonyból szülsz a gyes vége után 1 éven belül.

Szakbarbár
2016-04-22 04:29:06
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt TB szakértő!

2003. júniusa óta állok munkaviszonyban a jelenlegi cégemnél. Bruttó bérem 380 000 Ft.
2015. 03. 15-én született gyermekünk, de mivel örökbe fogadtuk, csak 2015. 04.28 és 08.29. között kértem és kaptam utána CSED-et. Azóta TGYÁS-t kapok elvileg 2017. 03.15-ig.
A kérdésem az lenne, hogy mivel most kisbabát várok (előre láthatóan 2016. 11. hó végére) mi alapján fogom kapni a 2. gyerek után az ellátást. Illetve amit a kisebbik után elkezdődik a CSED kifizetése, a nagyobbik után már nem jár semmi, hiába nem töltötte be még a 2 évet?
Ha esetleg mégis visszamennék várandósan dolgozni, hány napot kellene leigazolni, hogy a maximális CSED összegét kapjam?
Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Kaphatod párhuzamosan egyeske után a gyedet/gyest és ketteske után a csedet/gyedet.
A következő csed és gyed megállapításakor meg fogják nézni, hogy az általános szabályok szerint mennyi lenne - 0 bérezett nap van az irányadó időszakban, minimálbér kétszeresét meghaladó szerződés szerinti bérnél a minimálbér kétszerese az alap -, és ezt összehasonlítják az előző csed/gyed alapjával. A kettő közül a magasabbat kapod. Az egyeske utáni ellátások valószínűleg a 380.000-es átlagodból számolódtak, ezért ezzel fog megegyezni az új ellátás is.

Szakbarbár
2016-04-22 04:17:05
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár! Nem vagyok benne biztos, hogy a kérdés Hozzád tartozik, de azért felteszem... 2008 decembere óta folyamatosan a közszférában (2014-ig közalkalmazottként, 2015 eleje óta kormánytisztviselőként) dolgozom. Azóta szültem 2 gyereket, szeretnénk egy harmadikat. Ketteskére még kapom a gyes-t 2016. július 15.-ig, közben dolgozom 8 órában. A bürokrácia-csökkentés bennünket is érint. A háttérintézmény, aminek dolgozom, július 1-től megszűnik jogutóddal. Az én osztályomat azonban nem minisztériumba, hanem egy nonprofit Kft.-be szervezik ki. Az a kérdésem, mi történik akkor, ha közben kiderül, hogy terhes vagyok, de a Kft.-ben nem szeretnék dolgozni? Kötelesek a minisztériumból szerződést ajánlani, vagy felmondhatnak (terhes vagyok+gyesen vagyok még)? Ha felmondanak, és munka nélküli maradok, jár-e majd hármaska után a gyed, és ha igen mennyi időre? Válaszod előre is köszönöm!
Jól sejtetted, közszférás munkajogi kérdésekben nem vagyok otthon, úgyhogy csak a kérdés 2. részére tudok válaszolni: hiába van meg a 2 éven belül 1 év biztosításban töltött idő, ha hármaska előtt nem rendelkezel egy aktuális biztosítási jogviszonnyal is, mert ennek a 2 jogosultsági feltételnek együtt kell teljesülnie.

Szakbarbár
2016-04-05 06:41:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Igyekszem tömören összefoglalni a lényeget.
Pontos TB-történet:
2013.05.15-től határozatlan szerződéssel alkalmazásban állok, bruttó 180.000 2014. június 15-ig.
2014. június 16-tól TGYÁS (napi alap: 4119.05). Gyermek születése: 2014. 07. 17. 2014. november 30-ig TGYÁS.
2014. december1-től 2016 06.16-ig GYED (napi alap: 4119.05).
2015. augusztus 11-től 8 órás munkaviszony (kötelező szabadsággal indítva), bruttó 180.000. Szeptember 1-tól bruttó 195.000.
2015. december 100.000 jutalom (bruttó).
2016. március 1-től bruttó 210.000.
2016. április 30-ig tervezek dolgozni. Még 5 nap betegszabadságom van, a sima szabadságokat addig kiveszem.
A 2. gyermek várható születési ideje: 2016. június 20.
Ha szükséges, küldök pontos havi munkabér-elszámolást az elmúlt 8 hónapról.

Kérdéseim a következők lennének:
2016. május 1-től a gyermek születéséig szülési szabadságon (táppénzen) legyek, vagy indítsam a CSED igénylését már 28 nappal a szülés várható ideje előtt? Mely eset a kedvezőbb?
2016. június 17-től kezdődően az első gyermek után jogosult vagyok GYES-re a 3. életévének betöltéséig?
Várhatóan milyen nagyságrendű jövedelemmel számoljak május 1-e után?
Elhanyagolható többletet jelent, ha csedet a szülés napjától és nem a -28. naptól indítod. Júniusban induló ellátás alapjához március 31. az irányadó időszak vége, májusban induló ellátáshoz február 29. Előbbi esetén az átlagban 1-gyel több havi magasabb bér van. A különbség durván 6-tal osztódik, mert az irányadó időszak végétől visszafelé számított 180 napi jövedelem az alap, úgyhogy durván 15.000/6=2.500 Ft-tal lesz így több az átlag. Ennek a 70%-és az ebből levont közterhek után észrevétlen lesz a különbség.

Júniustól induló csed esetén a nagyjából október-március közötti időszakban kapott 5*195.000+100.000+210.000 Ft jövedelemből számított átlag után a csed kb. havi nettó 129.000 Ft a 30 és 31 napos hónapok átlagában, családi kedvezmény nélkül. A gyednél áprilistól, mint utolsó bérezett naptól visszaszámított 180 nap az alap, itt 4*195.000+100.000+2*210.000 a béred, ebből nagyjából havi nettó 115.000 Ft gyed lesz.

Egyeskével minden további nélkül kaphatod a gyest 3 éves koráig a ketteske után folyósított ellátásokkal párhuzamosan.

És egy apró megjegyzés: már a szabadságra is korrigált bért kellett volna kapnod, mert a többiekkel megegyező mértékű emelés végrehajtásának az esedékessége a fizetés nélküli szabadság megszűnése. Másnaptól fizetett szabadságon vagy, itt már az új bért kell kapnod

Szakbarbár
2016-04-05 06:37:19
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő. Jelenleg Gyed-en vagyok 21 hónapos kislányommal, mellette 2015 szept óta részmunkaidőben dolgozom igénybe véve a gyed extrát. Ha második baba jönne most, akkor vele hogyan számítanák a csedet? A részmunkaidőhöz számítva nagyon keveset kapnék. A gyed ilyenkor jövedelemnek számít?
Egyik ellátás a másik alapjába nem számít bele, de az ilyen anomáliák elkerülésére, hogy aki szorgalmas, az megszívja, tavalytól úgy változott a jogszabály, hogy nem járhat rosszabbul az, aki gyed, gyes mellett részmunkaidőben dolgozik. A gyakorlatban ez úgy valósul meg, hogy miután kiszámítják az általános szabályok szerint - a részmunkaidős bérből - a csedet és a gyedet, ezt összehasonlítják az előző cseddel, gyeddel és ha az előző ellátás magasabb volt, akkor a következő babával is ugyanannyit állapítanak meg, amennyit korábban kaptál.

Szakbarbár
2016-04-05 06:22:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Jelenleg Gyeden vagyok kislányommal, 2017. Február 20-ig. Szeretnénk még egy kisbabát, azonban nem tudom hogy anyagilag hogy járunk jobban. Ha még gyed alatt megszületik a baba, vagy utána? Ha gyesen leszek amikor megszületik, nem lesz alacsonyabb összegű a gyedem? Nem rontja le az átlagomat?
Olvastam a fórumon, hogy lehetséges szabadságot kivenni, majd Táppénzt kérni. Ez minden esetben megoldható? Vagy jobban járok ha gyesen maradok ha addig nem jön a baba?

Köszönöm segítségét.
Egyik ellátás a másik alapjába soha nem számít bele, csak tényleges, vagy ha ilyen nincs, akkor a szerződés szerinti bér az ellátások alapja. Ezért semmit nem befolyásol sem a táppénz, sem a gyes. A táppénznek csak előnye van: kapod ezt is pluszban.
Ha 0-29 bérezett napod van ketteske előtt, akkor a szerződés szerinti bért veszik alapul a csed, gyed megállapításánál, 30+ napnál pedig az ebből számolt átlagot. Mindkét esetben összehasonlítják az új csedet a régi tgyással, illetve az új gyedet a régi gyeddel és ha az előző ellátás magasabb volt, akkor újként ugyanennyit fogsz kapni.


Szakbarbár
2016-04-05 06:18:09
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok a 15 hónapos kisfiammal. Tervezünk egy kistestvért aki már biztos hogy a GYED lejárta után fog megszületni. Az volna a kérdésem, mikor kell a terhességet bejelenteni a munkáltató felé, illetve hogy a második gyermek után milyen ellátás fog járni s annak mi lesz a számítási alapja?

Előre is köszönöm!
Tisztelettel: Mónika
Mindkettőtök érdeke és az együttműködési kötelezettség is úgy kívánja, hogy minél előbb jelentsd be a terhesség tényét, mert ennek ismeretében a munkáltató tudja, hogy ne számoljon se azzal, hogy visszatérsz, se azzal, hogy megszüntetheti a munkaviszonyodat. Neked is megnyugtató lesz, hogy a munkáltató tud erről.
Ha nem dolgozol ketteske születése előtt, akkor az aktuális szerződés szerinti bér és az előző ellátások alapja közül a magasabb lesz az új csed, illetve új gyed alapja.

Szakbarbár
2016-04-02 07:27:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

2015.04.01-től Katás vállalkozó vagyok.2016.07.07-re várom a kisbabám születését.Azt szeretném megtudni hogy mennyi csedet fogok kapni ha 2016.01.01-től az emelt Katát fizetem a 75.000-et addig az 50.000-et fizettem.Meg ha elmennék 2016.06.01-től táppénzre akkor az befolyásolná-e mennyi a csed-et kapok csökkentené-e?Jobban járok ha csak 2016.07.01-el megyek el táppénzre?
A csedet nem befolyásolja, hogy mikortól vagy táppénzen, mert júliusban induló csed alapja az április 30-tól visszaszámolt 180 nap. Ebben 4 havi emelt katás alap és 2 havi normál katás alap lesz, ebből az átlag durván 118.000 Ft, amiből a 30 és 31 napos hónapok átlagában családi kedvezmény nélkül nettó 71.000 Ft körüli csed és 63.000 Ft körüli gyed várható.

A gyedet egy kicsit tudja befolyásolni a táppénz kezdete, mert a járuékfizetés utolsó hónapjai benne lesznek az átlagban és ha 1 hónappal később mész táppénzre, akkor 1 hónappal több magasabb alap lesz az átlagban. 5*136.250+1*81.300 vs 6*136.250. Utóbbiból kb. havi nettó 5.000-rel lesz több a gyed.

Valamivel kevesebb befektetésből magasabb átlagot tudtál volna elérni, ha év elejétől áttértél volna a vállalkozói jövedelem szerinti adózásra. Így havi 69.000 Ft-nyi összjárulékért 166.500 Ft-os járulékalapot kaptál volna.

Szakbarbár
2016-04-02 07:24:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!
2013.május 28.-tól határozatlan idejű szerződésben állok a céggel. 2014.júliustól 9 es kódal táppénzen voltam 2015.február 03.-ig míg meg nem született a fiam. Ezután csedet s most gyedet kapok a fiam után. Viszont 20 hetes terhes vagyok, hallottam hogy igényelhetném a gyed mellett a magzatra a táppénzt amihez írnom kellene egy kérvényt hogy kérem a fizetetlen szabadságok lemondását s a én szabadaágaim kiadását ez 36 nap nekem. Ha ezt engedélyezik akkor 36 napig szabin s a 37. Naptol pedig táppénzre mehetek? S mellette kaphatom a diamra a gyedet? Ha ez így igaz akkor megteheti a cég hogy a szabadság vagy a táppénz ideje alatt lecsökkenti az òrabéremet? Mert ha igen ugye akkor kevesebbet kapnék a fiam utan a gyedre is s a magzat után a többi jutatásra is ugye ? Vagy nem?
Vagy ha nem veszem igénybe hanem a szülésig maradok csak a gyednél akkor miből számolják a második babára a jutatásokat? Bocsánat a sok késért nem tudom hogy lenne a legjobb.. :(
Köszönöm válaszát!
A szabadság olyan, mintha dolgoznál, ha pedig gyed, gyes melletti munkából leszel keresőképtelen, akkor kaphatod egyszerre a táppénzt és a gyedet, gyest. Nem is kell ehhez az összes szabadságot kivenni, csak valamennyit.
A szabadságot a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően adja ki a munkáltató. Ha korábbi dátumban nem tudtok megegyezni, akkor a fizetés nélküli szabadság a bejelentéstől számított 30. napon szűnik meg.
Munkaszerződést, benne a munkabért közös megegyezéssel lehet módosítani, egyoldalú intézkedéssel nem.
A következő csed és gyed alapja a szabadságból számított átlag és az előző ellátás alapja közül a magasabb lesz.


Szakbarbár
2016-04-02 07:05:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja