SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

CSED

Kedves Szakértő! 3 év folyamatos jogviszony után november 2.-án megszűnt a munkaszerződésem, majd november 5.-én létesítettem egy másikat garantált bérminimummal (219 ezer Ft). Csak november 14.-ig tudtam dolgozni, utána az orvos kiírt veszélyeztetett terhességi kóddal táppénzre nov. 15.-től. A szülésem várható ideje 2022. március 15, de a CSED ellátást szeretném hamarabb február 16.-val igényelni. Február 1-vel viszont létesítenék még egy jogviszonyt 6 órában havi 150 ezer forintért határozatlan időre. Kérdésem az lenne, hogy így mind a két jogviszonyom jogán fogom kapni a CSED-et? Az összegét mi alapján fogják számolni? Segítségét előre is köszönöm!
Ez így nem fog működni. Teljesen feleslegesen fizetnéd a másik munkaviszony költségét - mindkettőről ordít, hogy kamu... - , abból a jogviszonyból nem leszel jogosult sem csedre, sem gyedre, mert ha több jogviszonyod van, akkor mindegyikben külön-külön teljesíteni kell az aktuális és az előzetes biztosítás jogosultság feltételeit. A november 5-én kezdődő munkaviszonynak előzménye a november 2-án befejeződött, tehát itt több, mint 3 éved lesz. Ami februárban indul, azalé viszont nem számít be semmi, úgyhogy ott alig pár hét előzetes biztosításod lesz, ezért ebből a jogviszonyból nem fognak járni az ellátások.

A két helyen variálás helyett javaslok mást: Te most egy együttműködő munkáltatónál dolgozol, mert ha nem így lenne, már rég kirúgott volna. Ha együttműködő, akkor legyen a béred 460.000. Ebből így még a gyed végének az évében, 2024-ben is maximális gyeded lesz (feltéve, hogy ott nem lesz több a minimálbér, mint ez az összeg)Még nem volt egyetlen számfejtésed sem, a bért nem kell bejelenteni akkor, amikor valaki belép és ennek a tényét bejelenti a munkáltató, így ez még bőven alakítható. Addig találjátok ki, amíg az első táppénzes papírokat beküldi a munkáltató, mert az amellé kitöltött foglalkoztatói igazolásban fel kell tüntetni a bért és ebből fognak számolni. Már a táppénzed is több, mint kétszer annyi lenne, ebből bőven vissza lehet adni a munkáltatót terhelő 1/3-ot... A táppénz alapja így a szerződés szerinti bér lenne, a csedé és a gyedé pedig a 2022-es minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2021-11-19 20:32:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Gyesen lévõ kismama

Kedves szakértő!
Jelenleg gyesen vagyok a kisfiammal, most várjuk a kistesót! 12 hetesen bejelentem a munkáltatómnak hogy babát várok! Érdeklődni szeretnék hogy táppénz előtt egy vagy több nap szabit vegyek e ki ahoz hogy az emelt fizetésemből számolják az új gyedet?
Segítségét előre is köszönöm!
dupla

Szakbarbár
2021-11-17 16:48:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Gyesen lévõ kismama

Kedves szakértő!
Jelenleg gyesen vagyok a kisfiammal és most várjuk a kistesót! 12 hetesen bejelentem a munkáltatómnak, hogy babát várok! Érdeklődni szeretnék hogy táppénz előtt érdemes e kivenni egy vagy több nap szabit ahoz hogy az emelt fizetésemből számolják az új gyedet? Anyagilag hogy járnék jobban?
Válaszát és segítségét előre is köszönöm!
A csed és a gyed összegét nem befolyásolja, hogy vagy-e szabadságon pár napot vagy hetet. 0-29 bérezett nappal a szerződés szerinti bért, de legfeljebb a minimálbér kétszeresét, 30-119 bérezett nappal az ebből számított átlagot, de legfeljebb a minimálbér kétszeresét hasonlítják az előző csed alapjához, és amelyik a magasabb, az lesz az új csed és gyed alapja. A 0-29 és a 30-119 nap közötti verzióban tehát ugyanannyi a hasonlítandó összeg.

Szakbarbár
2021-11-17 16:48:38
Olvasói értékelés: 5/5

Gyed jár e így

Tisztelt szakértő!
Azt szeretném megtudni hogy ugye a csedet azt tudom hogy több munkahelyből összeadódik ha nincs hosszabb megszakítás, viszont azt olvastam hogy a gyedet azt csak akkor kapom ha egy munkahelyen van egy év munkaviszonyom. Kérdésem az lenne hogy mikor kiderűlt hogy terhes vagyok akkor váltottam munkahelyet, július 28-óta tappénzen vagyok 9-es kóddal és így kiszámoltam hogy mire meg kéne lennie az egy évnek (tehát mire a csed lejár) meglenne az egy év egy munkahelyen. Viszont azt nem tudom hogy a tappénzen töltött idő illetve a csed idő beleszámit e a munkaviszonyomba? Üdvözlettel K Katalin
Ha mindig csak egyetlen munkahelyed volt, akkor a korábbi munkaviszonyban fennállt biztosítási jogviszony beleszámít a csedhez, gyedhez szükséges, szülés előtti 2 évben 365 nap biztosításba. A biztosítás a táppénz alatt is ketyeg, így az is. Ha a két helyen egymás után, ezeket összeadva van legalább 1 év munkaviszonyod, és ez fenn fog állni a szüléskor is, akkor minden további nélkül jogosult leszel csedre és gyedre is, a táppénz pedig nem rontja az ezek alapját képező átlagot, mert azt az átlagszámításnál nem veszik figyelembe.

Szakbarbár
2021-11-14 09:04:57
Olvasói értékelés: 5/5

Gyed alatti munka visszamondása

Tisztelt Szakértő.
Segítségét szeretném kérni, hátha ebben is tudna segíteni. Határozott idejű szerződésről jöttem el GYED-re. Amennyiben a GYED extrát igénybe venném és gyermekem 14 hónapos korában visszamennék dolgozni még a határozott idő lejárta előtt (akinek a helyére engem felvettek nem tér vissza így van szabad hely számomra). Munkáltatóm új szerződést adna, melynek aláírását követően dönthetek úgy, hogy mégsem élek a GYED melletti munkavégzéssel és újra fizetetlen szabadságot vehetek ki a már meglévő 2 év alatti gyermekemre való tekintettel? Szeretnénk kistestvért, de ő már nem fért bele az időbe és nem tudhatom, hogy mikor visszatérek dolgozni már várandós leszek-e. Abban az esetben tudom, hogy elmehetek újra tappenzre majd Gyedre, de a meglévő gyermek esetéről nem találtam információt.
Amíg van 3 év alatti gyermeked, addig bármikor fizetés nélküli szabadságot igényelhetsz az ő otthoni gondozásához. Értelemszerűen csak a határozott idő végéig kérhted, mert utána ez nem értelmezhető.

Szakbarbár
2021-11-13 18:40:43
Olvasói értékelés: 5/5

Adókedvezmény, szja

Tiszteletem!
Segítséget szeretnék kérni hogy 2021.06.28-tól tappénzen vagyok 9-es kóddal a családi adókedvezményt nem intézte a munkáltató így szeretném egy összegben kérni. Kérdésem hogy mikor és hogyan tudom megigényelni? Illetve az szja visszatérítést automatikusan kapom februárban vagy azt is kérnem kell?
Köszönettel Kaposi Katalin
Jogosult vagy az adóvisszatérítésre, de ez nem tud automatikus lenni, mert csak annál az, aki családi pótlékot kap. Te nem kapsz, így Téged nem ismer a rendszer, Neked kell jelezned a jogosultságot. Ehhez év végig ki kell tölteni a VISSZADO nevű nyomtatványt, amit itt találsz: https://www.nav.gov.hu/nav/ado/szja/szja_visszaterites

Szakbarbár
2021-11-13 18:37:17
Olvasói értékelés: 5/5

Információkérés és kapcsolatfelvétel

Tisztelt Szakértő !

A páromról lenne szó Viktóriáról aki egyéni vállalkozó és katás és babát vár aki a 11 edik hétben jár.
Viktória 2019.02.25 től 2020.03.31 ig " közfoglalkoztatott illetve álláskeresőként volt nyilvántartva " a hajdú - bihar megyei kormányhivatalnál.
2020.április.01 től indult a vállalkozása mint egyéni vállalkozó amely jelenleg is tart és most már táppénzen van 2021.október.06 tól a 09 es kóddal.

2020.április.01 től 2021.március.31 ig azaz 1 évig havi 50 ezer ft al fizettük a katáját de aztán, mivel éreztük és úgy is terveztük , hogy 2021. augusztus végén elkezdjük a babaprojektet és az össze is jött egyből ezért mi már úgy számoltunk előre gondolkozva, hogy 2021. áprilistól a magasabb összegű katát fizessük azért, hogy a táppénzes időszak előtt be legyen fizetve legalább 6 hónap emelt összegű kata. Még most a hetedik, hónapot is befizetjük azaz az október havi kata összegét mivel a vállalkozásának volt bevétele attól függetlenül, hogy 2021.október. 6 tól táppénzen van mert van egy alkalmazottja napi bejelentéssel. Most így nekünk a táppénz az alacsonyabb összegű járulék alap után lesz kiszámolva igaz? Mivel akkor 9 hónapnyi emelt összegű katát kellett volna befizetni ahhoz , hogy az emelt összegű táppénzt kapjuk ? Illetve akkor a csed , gyed stb hogyan lesz megállapítva a magasabbal vagy az alacsonyabb összeggel? A csed és gyednél mely időszakot fogják figyelembe venni? A táppénzt megelőző 6 hónapot vagy a táppénzt megelőző 3 hónap és attól visszaszámolva 6 hónap? Ezt jó lenne tudnom mert az a cél mindenképp, hogy a magasabb összegű juttatásokat kapjuk ! Hogyan tudjuk mi ezt megoldani, hogy így legyen vagy ez így már jó? Ahogy olvasgattam bizonyos oldalakon a táppénz megállapítása az azt megelőző 3 hónap és attól visszaszámolva 6 hónap megállapítása alapján történik , tehát ez nekünk nincs meg az összesen 9 hónapnyi emelt összegű kata befizetése. Tud ennek megválaszolásában segíteni ? Tehát jelenleg Viktóriának most fogjuk novemberben befizetni az októberi kata összegét és az lesz a 7 edik hónapnyi emelt összegű azaz 75 ezer ft os befizetés. De már táppénzre vették október.6 tól . Tehát így mi akkor az alacsonyabb táppénzt fogjuk kapni az én elméletem szerint és akkor a gyes gyed is az alacsonyabb lesz? Vagy olyan jutott még eszembe, hogy decemberben megszakítjuk a táppénzt mondjuk december 20 adikán és január 1 től meg megint felvetetjük a 09 kóddal hogy más kategóriába más megállapításba essen a járulékalapja a táppénz kiszámításának.. Mert akkor ha január 1 től visszaszámolnának 3 hónapot azaz december, november, október és attól visszaszámolva 6 hónapnyi emelt összegű kata meg be van fizetve mivel áprilistól kezdtük el 75 ezerrel fizetni. Mert ugyebár felesleges 75 ezreket sem akarunk befizetni egy olyan dologért ami lehet nem is jön össze! Szóval ezeket tudnunk kellene! Előre is köszönöm válaszukat !

Üdvözlettel.: Tóth Roland Tel.: 06 70 566 59 60
Minden ellátás alapja a kezdetét megelőző 3. hónap utolsó napjának a végétől visszafelé számolt 180 napi átlag - ha van ennyi járulékfizető nap, neki lesz. Csak a járulékfizető napok játszanak, pl. csedhez a táppénz, a gyedhez pedig a táppénz és a csed napjai nem számítanak bele. Legfeljebb az előző év végéig megyünk vissza, amikor a 180 napot keressük. A jogszabály ismeri és kezeli az összes többi esetet is, amikor kevesebb nap van, de Nektek ez nem érdekes, mert itt minden ellátásnál alkalmazható lesz a főszabály.

Az októberben kezdődő táppénz alapja a 2021.02.02-2021.07.31 közötti átlag. Itt 4/6-od részben az emelt katához tartozó 170.000 Ft-os alap volt, 2/6-ad részben pedig az 50.000 mellett "járó" 102.000. Ebből az átlag durván 147.000, ennek a 60%-a mínusz SZJA (családi kedvezménnyel nem számolva) 1 naptári napra kb. nettó 2.505 Ft-os táppénzt jelent.

A csedhez és a gyedhez már csak 170.000-es hónapok lesznek az átlagban, így az ebből fog számolódni, családi kedvezmény nélkül a nettó csed a 30 és 31 napos hónapok átlagában havi nettó 147.000 Ft, gyed nettó 91.000 Ft körül várható.

Én nem variálnék a táppénz megszakításával, mert nem kap annyival többet, amennyiért érdemes befizetni plusz egy hónapot.

Viszont sokkal jobban járnátok, ha kerítenétek valakit, aki a vállalkozás megszüntetése - szüneteltetés nem elég! - után bejelenti olyan bruttóval, amennyit 2024-ben gondoltok a minimálbér kétszeresének. A jövő évi maximális gyedhez bruttó 400.000-es átlag szükséges, de ha lúd, legyen kövér, legyen maximális végig, ahhoz a gyed végének évében várt minimálbér kétszeresét kell megcélozni. Több, mint a duplája lenne a csed és a gyed egy kis munka, majd szülésig táppénz után. A táppénznek a szerződés szerinti jövedelem lenne az alapja, tehát az is lényegesen több lenne.

Szakbarbár
2021-11-07 20:40:35
Olvasói értékelés: 5/5

Mennyi ellátást kaphatok?

Tisztelt Szakértő. Gyes mellett mentem vissza dolgozni. Közben sajnos a kislányom minden hónapban beteg volt ezért állományban voltam vele minden hónapban. közben a kislányom betoltotte a 3 éves kort szeptemberben,de már addigra terhes lettem. Ilyenkor, hogy fogják számolni az ellátást a csedre,a gyedre. ?
Köszönöm a válaszát.
Üdv: Nóra
A táppénz nem számít bele a csed és a gyed alapjába, a naptári napi átlagkeresethez csak a bért osztják csak annyi nappal, amennyire kaptad. Ha ugyanoda mentél vissza dolgozni, ahonnan korábban eljöttél szülni, akkor az új csed és gyed alapja az általános szabályok szerint számított és az előző csed alapja közül a magasabb, tehát kevesebbet semmiképpen nem fogsz kapni.

Szakbarbár
2021-10-28 07:53:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Lehet e változtatni a gyed ig?byl?sen

Tisztelt szak?rtő!Szeretn?k segits?get k?rni ,mert tanácstalan vagyok ,hogy legyen.Jelenleg cseden vagyok december 31 ig.Utána jön a gyed ,amit a munkáltatom be is adot egyszere .Jelenleg ahol dolgoztam be zárt,a többi boltja nyitva van.Azon gondolkozom az apa be adhatná-e m?g a gyed exrát ő magasabb jövedelemel rendelkezik.Lehet e változtatni,?Meg ?rn? -e .Valószinű ?n utána meg kapnám a felmondásomat.Szabadságaimat ilyenkor k?rnem kell hogy fizess?k ki.Január v?g?n jöttem el tápp?nzre (3honapos)9 kodal..Ennyi lenne rövoden.köszönöm sz?pen
Apuka bármikor megigényelheti a GYED-et, akár a CSED lejártát követő naptól is, akár menet közben bármikor. Ha az együttes igénybejelentős és foglalkoztatói igazolás már bement, és eztután döntenétek úgy, hogy inkább apuka kapja, akkor ezt a munkáltató felé jelezd, mert akkor nem GYED-en, hanem fizetés nélküli szabadságon lévőként tart nyilván. Ha kifizetőhely, akkor a GYED-et meg sem állapítja, ha nem kifizetőhely, akkor pedig ezt a nyilatkozatodat továbbítsa a kormányhivatal felé, hogy ne kezdjék el folyósítani a GYED-et. Attól, hogy ellátást nem kapsz, még felmondási tilalom véd, mert attól még gyermek gondozásához kért fizetés nélküli szabadságon vagy.
Fontos tudni, hogy a szünetelő biztosítás miatt az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetned kell magad után, és nem ketyeg a szolgálati időd sem. A biztosítási jogviszony hiánya/szünetelése megakadályozza, hogy egy következő terhesség esetén táppénzre menj és a kistestvérrel a dátumoktól függően nagy eséllyel nem leszel CSED-re és GYED-re jogosult.

Szakbarbár
2021-10-25 13:39:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Bölcsi-terhesség-munka-gyed

Tisztelt Szakértő!
Nagyobbik gyermekem bölcsibe megy, kisebbiket közben áprilisra várom. Márciusig dolgozom. A nagyobbik júliusban tölti a 2.életévét, tehát járna utána a GYED. Ha bölcsis, én viszont szülni megyek, akkor úgy tudom, hogy nem vagyok jogosult a GYED-re a fennmaradó hónapokra. Van kiskapu? Társadalmi munkás munkáltatóim lenne, tehát keresetem nem lenne (mert az ütné a CSED-et). Vagy a védőnői igazolás a megoldás? Nem szeretnék elesni a fennamradó GYED-től, de kivenni sem szeretném a már beszoktatott gyereket a bölcsiből... Köszönöm a segítséget!
Nem tudok olyan megoldást, amivel jogszerűen jogosult lennél GYED-re.

Szakbarbár
2021-10-25 13:34:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Második gyermek

Kedves Szakértő!
Köszönöm a lehetőséget!
Van egy kislányom aki novemberben tölti a 2.évet.
Jelenleg visszamentem a munkahelyemre dolgozni,szeptember elejével,viszont időközben terhes lettem a második babámmal.(még nagyon az elején vagyunk)
Azt tudom/ha jól tudom,hogy gyed/gyes alatt született második gyermek esetében ugyanannyi ellátásban részesülnék mint az első gyermeknél.(csed/gyed ugyannyi lenne)
Viszont ebben az esetben,hogy már visszamentem dolgozni,hogy fog alakulni a csedem/gyedem? Van-e kötelező nap amennyit le kell dolgozzak?Van rá lehetőségem,hogy az ellátásaim ugyanazok maradjanak? Most részmunkaidőben mentem vissza.
Köszönöm szépen a segítségét!
A jogszabály minden variációra fel van készülve, 0 és 180 ledolgozott nap esetére, meg a kettő között bármennyire is megmondja, hogy mi az ellátás alapja. (180 a max.,amit néznek, 0-nál meg kevesebb ugye nem értelmezhető.) Így, hogy ugyanabból a jogviszonyból szülsz a gyes alatt, először kiszámítják a csedet és a gyedet az általános szabályok szerint. Utána pedig összehasonlítják az előző csed alapjával , és a kettő közül a magasabb összegben állapítják meg. Tehát teljesen mindegy, hogy mennyit dolgozol, ha több lesz az átlagod, akkor a több után kapod a csedet és a gyedet, ha kevesebb lenne az új átlag, mint a régi csed alapja volt, akkor pedig a régi csed alapja jön vissza. Vagyis csak jobban tudsz járni, vagy ugyanúgy, olyan nem fordulhat elő, hogy rosszabbul, és kevesebb lesz az új csed, gyed.

Szakbarbár
2021-10-17 18:01:22
Olvasói értékelés: 5/5

Gyed mellett táppénz

Tisztelt Szakértő!
Kisfiam 6 hónapot töltötte. 2021.09.24-én járt le a CSED-em. Most újra várandós vagyok.
Gyed melletti táppénzt igényelhetem már vagy meg kell várni, hogy a kisfiam betöltse az 1 évet?
A munkahelyen hála Istennek hihetetlenül rugalmas és segítőkész így ezért nem aggódok hogy bármi gond lenne ha bejelentem.
Előre is köszönöm a választ
Ha dolgozol a GYED mellett és keresőképtelen vagy, akkor akár az első napjától kaphatod a táppénzt, de a két ellátás csak akkor jár együtt, ha dolgozol. Ha babázás miatt fizetés nélküli szabadságon vagy, akkor nem értelmezhető az, hogy a táppénzt azért kapod, mert nem tudsz dolgozni, hiszen nem is akarnál. Tehát a fizetés nélküli szabadságot előbb meg kell szüntetni. A zökkenőmentesebb elbírálás érdekében tanácsos ezt követően pár nap fizetett szabadságot kivenni és csak ezután táppénzre menni, mert így egyértelmű, hogy aktív státuszba kerültél a táppénz előtt, nem kell ezt bizonygatni a fizetés nélküli végéről szóló levelezéssel.

Szakbarbár
2021-10-13 08:43:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Gyed folyósítása a határozott idejû szerzõdés lejárta után után

Tisztelt Szakértő!
Babát tervezünk, de a munkahelyemen határozott idejű szerződésem van, amely 2023 decemberéig szól. Ez azt jelenti, hogy ha összejön hamarosan a baba , A GYED folyósítása alatt fog megszűnni a biztosítási jogviszonyom. Kérdésem az lenne, hogy GYEDet továbbra is kapnék? Illetve annak összege változna?
A TB-t fizetnem kellene ezalatt?

Köszönöm válaszát!
Ha legalább a CSED első napján még tart a munkaviszony, akkor a megszűnését követően is ugyanolyan összegben és ugyanaddig kapod a CSED-et és a GYED-et, mintha nem szűnt volna meg. Az egészségügyi szolgáltatási járulékot nem kell fizetni magad után, mert a passzív GYED mellé jár az egészségügyi ellátás. A szolgálati idő is ketyeg, egyedül az újabb pénzbeli ellátásra is jogosító biztosítotti státusz az, ami nem, ez pedig azzal jár, hogy egy következő babánál dátumoktól függően nagy eséllyel nem leszel jogosult GYED-re.

Szakbarbár
2021-10-10 11:02:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Várandósság, új munkahely, ellátás

Tisztelt Szak?rtő!
Jelenleg Gyest kapok a kisfiam után október közep?ig. Az előző munkahelyemről augusztus 31-?n közös megegyez?ssel jöttem el, itt m?g július közep?től a felhalmozott szabadságaim nagy r?sz?t kiadták.
Szeptember 1- el kezdtem az új munkahelyemen 3 hónap próbaidővel.
Most úgy n?z ki, hogy úton a kisesó, kb. következő ?v júniusára várjuk.
A k?rd?sem az lenne,hogy milyen ellátásra szám?thatok a gyermek szület?se után, ha mondjuk a jelenlegi munkáltatóm a próbaidő letelte után nem tart ig?ny a munkámra? Mikor ?rdemes, vagy kell a várandósságról táj?koztatni a munkáltatót?
Köszönöm megtisztelő válaszát!
A Munka Törvénykönyve együttműködési kötelezettséget ír elő, tehát elvileg be kéne jelenteni a terhességet, mert ez sokmindent befolyásol a "munkáltató életében", de a kismamák általában megvárják a kritikus első trimeszter végét, másrészt az embernek általában fontosabb a megélhetése, mint a jogkövető magatartás, úgyhogy hallgat, nehogy emiatt szüntessék meg a munkaviszonyát. (Ami egyébként jogellenes lenne, mert az egyenlő bánásmód követelményébe ütközne.)Úgyhogy én a próbaidő végéig hallgatnék.

A csednek és a gyednek 2 jogosultsági feltétele van, a szülés előtti 2 évben 1 év biztosítási jogviszonnyal kell rendelkezni, és legalább a csed 1. napján kell egy aktuálisan fennálló jogviszony. Ha megszűnik a munkaviszony és nem lesz helyette valami más, akkor a két jogosultsági feltétel egyikével nem fogsz rendelkezni, így pedig nem leszel jogosult ezekre az ellátásokba. Álláskeresési járadék igénylésével is biztosításba lehet kerülni, ezt okosan kell időzíteni.

Szakbarbár
2021-10-01 22:03:14
Olvasói értékelés: 5/5

táppénz gyed alatt

Kedves Szakértő!
Egy olyan kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy a sógornőm gyeden van a 1,5 éves gyermekével jelenleg pedig veszélyeztetett terhes a 2. babával, 12 hetes.
Beadta a kérelmet a munkáltatójához(tb kifizetőhely), hogy szeretné megszüntetni a fizetés nélküli szabadságát kiszeretné venni a bent maradt szabadságát (40nap) és közben jelezte, hogy terhes is.
A munkáltató abban az esetben tudja visszavenni állományba ha visz neki egy orvosi alkalmassági papírt, amit az üzemorvos ugye nem ad ki neki mert veszélyeztetett terhes, így nem veszik vissza állományba.
Kérdéseim lennének.
Ebben az esetben kaphat táppénzt?
Illetve igénybe veheti majd a gyedet ugye a mostani gyerekre továbbra is és a táppénzt is egyben? Vagy feltétel, hogy legalább 1 napot szabadságon legyen a táppénzhez?
Van e valami hátulütője a továbbiakban ennek, hogy nem ment el 1 nap szabadságra sem?
Nagyon köszönöm előre is a válaszát.


Nem munkába áll, hogy alkalmasnak kell lennie, az alkalmasság és a keresőképtelenség egyébként sem ugyanaz. A fizetés nélküli szabadság végét követően vagy ha ott kiveszi a szabadságát, akkor azután lenne munkavégzési kötelezettség, de a keresőképtelen nem tud dolgozni, a táppénz pont erre van "kitalálva", ha kéne dolgozni, de nem tud.
Kifizetőhelyen semmiképpen sincs gond abból, ha egyetlen nap fizetett szabadság sincs beiktatva a táppénz és a fizetés nélküli szabadság közé (nem kifizetőhelyen is csak annyi, hogy 1 mondattal több az adminisztráció).

Szakbarbár
2021-09-28 14:12:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

gyed és táppénz jogosultság

Kedves Szakbarbár!

Számos kérdést olvastam már az oldalon gyes alatt születendő gyermek témakörben, mégis, számomra néhány pont a mi esetünkben pontosításra szorul, ezért kerestem meg Önt.

Feleségem jelenleg várandós harmadik gyermekünkkel, és fizetés nélküli szabadságon, gyesen van a másodikkal. Ugyanazon a munkahelyen van határozatlan idejű szerződéssel, ahonnan annak idején az elsővel szülni ment. Második gyermekünk a három éves kort 2022. augusztusában fogja betölteni, így utána a gyed jogosultság idén, 2021. augusztusában járt le. Harmadik gyermekünk születése 2022. május elején várható.

Ha jól értelmeztem az Ön által eddig írottakat, feleségemnek lehetősége van a fizetés nélküli szabadság visszamondása, majd esetleg pár fizetett szabadságnap kivétele után táppénzre menni, amennyiben ezt a háziorvos és a javaslatot tevő nőgyógyász indokoltnak tartják (ezzel feltehetően nem lenne probléma az első terhesség során fellépő komplikációk miatt).

Első kérdésem az lenne, hogy függ-e a munkáltató jóindulatától a gyes alatti táppénz kérdése? Gondolok itt például arra, hogy Ön egy helyütt azt írta, a fizetett szabadságnapok kivétele egyértelműsíti a helyzetet, utána könnyebben fogadják el a táppénzt a kifizetők. És a fizetett szabadság kiadása vagy nem kiadása függhet a munkáltatótól. Azért fontos számunkra a kérdés, mert közös munkahelyen dolgozunk, és úgy alakult, hogy én a felmondásomat tervezem.

Második kérdésem, hogy amennyiben megoldható a táppénz intézése, kell-e feleségemnek lemondania a gyes-ről a javamra?

Harmadik kérdésem, hogy amennyiben a táppénzt mégsem tudjuk elrendezni, kaphat-e feleségem a harmadik baba születése után csed-et, gyedet? Dolgozni első gyermekünk születése óta nem dolgozott (persze csak ha nem számoljuk a két gyerek nevelését és a háztartást :) ), cseden, gyeden volt, a második gyermekünk az első gyed lejártakor született, így utána ismét cseden és gyeden volt egészen idén augusztusig.

Válaszait előre is hálásan köszönöm, ahogy eddigi munkáját is! Tájékoztatása hiánypótló.
A munkáltató jóindulatán egyetlen egy dolog múlik: az, hogy a fizetés nélküli szabadság mikor szűnik meg. Mt. rendelkezése alapján a bejelentést követő 30. napon, ettől lehet, de nem kötelező eltérni, akár korábbi időpontban is meg lehet állapodni. A munkáltató érdeke az, hogy várja ki a 30 napot, mert akkor későbbtől indul a táppénz, ami neki költség, mert a bruttó harmadát ő fizeti.
A fizetés nélküli szabadság megszűnését követően ki kell adni a felhalmozódott szabadságot, ez sem opcionális, a munkáltatónak muszáj ezt tennie, úgyhogy ez nem függ tőle.

Nem kell átadni a gyest. Gyes és táppénz jár együtt, ha dolgozik vagy dolgozna, csak a keresőképtelenség miatt nem tud. A fizetés nélküli szabadság végével a munkavégzési kötelezettség van - ami alól a szabadság miatt ideiglenesen mentesül, de ebből a szempontból a szabadság is munka - , ha kéne dolgoznia, de nem tud, akkor jogosult táppénzre.

Minden további nélkül jár együtt az egyik gyermek után a gyes és a másik után a csed, illetve a gyed. Viszont ha bármi miatt átadná Neked a gyest, akkor vissza kell venni, mert a több ellátás csak úgy jár párhuzamosan, ha egy kézben van mind.

Szakbarbár
2021-09-24 20:10:14
Olvasói értékelés: 5/5

GYES alatt táppénz

Tisztelt Szakétő!

Fenti tárgyban már számtalan kérdés volt a fórumban, melyeket elolvastam, de szeretnék egy megerősítést kérni, illetve lenne még egy kérdésem.
A feleségem jelenleg GYES-en van, állapotos, alapbetegsége(epilepszia) miatt veszélyeztetett terhesnek nyílvánította a háziorvos. Tájékozatlanságunk okán első körben a terhesség csak telefonon történő bejelentése mellett a táppénzes papír került továbbításra a munkáltatónak. Ő ezt az OP-nek továbbította, aki elutasította a táppénz kérelmet, mivel a munkáltató nem igazolta számára a munkavállaló fizetési nélküli szabadság megszüntetésére irányuló kérelmét. Azóta a szükséges jognyilatkozat megküldésre került a munkáltatónak, aki vissza is igazolta a 09.24-ei munkába állást. Kérdésem, hogy a megadott naptól a háziorvos táppénzre veheti-e úgy, hogy nem jelenik meg a munkában? Lényeges lenne, hogy ne kelljen bemennie mivel a munkáltató már több körben (közös megegyezéssel való felmondás, pénz, megfélemlítés stb.) próbálkozott.
Második: egy személyes megbeszélésen háziorvosi igazolást kért a keresőképességére vonatkozóan, melyet utána írásban is megküldött és leírta, hogy feleségem szóban megerősítette, hogy keresőképes állapotban van. Egyrészről ilyen szóbeli kijelentés/nyilatkozat nem hangzott el. Erre szükséges válaszolni, hogy valótlant állít szóbeli megbeszélésre hivatkozva? Másrészről kérhet a munkáltató erre vonatkozóan a munkavállalón keresztül szakorvostól háziorvostól?
Remélem sikerült érthetően fogalmaznom, válaszát előre is köszönöm!
09.24-től munkavégzési kötelezettsége van, mert már nincs fizetés nélküli szabadságon. Táppénz annak jár, aki keresőképtelensége miatt nem tud dolgozni. Úgyhogy jogosult táppénzre a fizetés nélküli szabadság megszűnését követő naptól, de mindenképpen legyen csatolva a táppénzigényhez a fizetés nélküli szabadság megszűnéséről szóló levelezés.
A keresőképességről nyilatkozást nem értem. A keresőképtelenség ténye az, amit igazolni kell, az pedig attól a naptól áll fenn, amikortól az orvos igazolta. A keresőképtelenséget a háziorvos igazolja, adott esetben szakorvosi javaslatra, de ezt a háziorvosnak juttatja el a munkavállaló, a munkáltatónak semmi köze hozzá, hogy milyen problémája van, ami miatt a szakorvos a keresőképtelen állományba vételt kéri az erre jogosult háziorvostól.

Szakbarbár
2021-09-16 12:09:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Határozott idejû szerzõdés

Üdvözlöm!

Már több. mint egy éve váltottam munkahelyet, ahol egy gyermekével otthon lévő kollégámat helyettesítem. A szerződésem határozott idejű, viszont nincs konkrét időpont meghatározva, addig él ez a szerződésem, míg a munkatársam vissza nem jön dolgozni.
A munkahelyemen már elmondtam, hogy én is kisbabát várok, jövő év elejére várjuk. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben, ha elmegyek szülési szabadságra, megszűnik a munkaviszonyom? Milyen ellátásokra vagyok jogosult? Sajnos nem nagyon vagyok tisztában még ezekkel a dolgokkal.

Válaszát előre is köszönöm!
A határozott időt nem feltétlen kell dátummal jelölni, rendben van, ha úgy van kikötve a szerződésben, hogy XY munkavállaló tartós távollétének az időszakára szól. "Mt. 192. § (1) A határozott idejű munkaviszony tartamát naptárilag vagy más alkalmas módon kell meghatározni. A munkaviszony megszűnésének időpontja nem függhet kizárólag a fél akaratától, ha a felek a munkaviszony tartamát nem naptárilag határozták meg. Ez utóbbi esetben a munkáltató tájékoztatja a munkavállalót a munkaviszony várható tartamáról."

Ilyenkor gyakorlatilag a kollégán múlik, hogy meddig tart a határozott idő, mert ha ő szül még egy vagy több gyermeket, akkor akár sokkal hosszabb ideig is, mint azt eredetileg gondoltátok, ez valószínűleg legfeljebb annak a gyermeknek a max 3 éves kora lehetett, akivel legutóbb ment el szülni. Viszont a határozott idő legfeljebb 5 év lehet, utána a jogszerű eljárás az, hogy határozatlan idejűvé lesz átalakítva a szerződés.

A határozott idejű szerződés mindentől függetlenül megszűnik akkor, amikor a határozott idő letelt, tehát akkor is megszűnik a munkaviszony, ha ebben az időpontban táppénzen vagy és/vagy terhes vagy. Táppénzre a munkaviszony végégig vagy jogosult. Csedre és gyedre akkor, ha legalább a csed 1. napján még fennáll valamilyen biztosítási jogviszony. Ez lehet álláskeresési járadék is, ha más megoldás nincs, akkor célszerű ennek az igénylésével kivárni úgy, hogy még legyen hátra valamennyi nap szüléskor. Viszont a járadékról igényelt csed és gyed alapja - ennél magasabb járadékalap esetén - legfeljebb a minimálbér.

Szakbarbár
2021-09-15 11:01:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Anya vagy apa gyed

Jó napot kívánok!
Előző kérdésemből még lemaradt, hogy 2018, februárjában született első gyermekem, a második 2019.december a harmadikkal most vagyok várandós... 6 évig volt folyamatos határozatlan idejű szerződésem mielőtt elmentem az első terhességem alatt táppénzre. Az első és második gyermekem közt, mikor terhes lettem kivettem a szabadságokat és elmentem táppénzre, most ugyanebben a cipőben járok, kivettem a szabadságokat és most táppénzen vagyok, de még kapom a 2.gyermekem után a GYEDet is. A kérdésem az lenne, hogyha apukának magasabb a bruttó fizetése akkor ő igényelheti majd a GYEDet amíg én gyesen vagyok a másodikkal? Mellette ugyanúgy dolgozhat?
Előre is köszönöm válaszát
Lehet egyszerre több gyerek után több ellátást kapni, tehát pl. az egyik után gyest, a másik után pedig csedet majd gyedet, de az ellátásoknak egy szülőnél kell lenniük, tehát nem lehet, hogy Te gyest kapsz, apuka pedig gyedet. Azt lehet tenni, hogy a gyest átadod apukának, aki így két ellátást kap majd, de ebben az esetben a biztosításod szünetel, a szolgálati időd nem gyűlik, és fizetni kell magad után a 8.000 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot. Vannak esetek, amikor ezzel együtt is megéri lemondani az ellátásokról azért, hogy a másik szülő többet kapjon, mert az annyival több, hogy azért megéri bevállalni az előzőeket, de tanácsos előtte alaposan végiggondolni és mindent mérlegelni.

Szakbarbár
2021-09-09 21:06:31
Olvasói értékelés: 5/5

3gyermek

Jó napot kívánok!
Érdeklődni szeretnék, hogy esetleg van olyan oldal, ahol össze van gyűjtve, hogy 3.gyermek születése után milyen ellátások vehetők igénybe?
Előre is köszönöm válaszát
Én nem szoktam ilyen oldalakat böngészni, de feltételezem, hogy nagycsaládos szervezetek honlapján lehetnek olyan információk, amelyek az ellátásokon túl mindenféle, ennek a körnek érdekes kedvezményekről és lehetőségekről osztanak meg információt.

Szakbarbár
2021-09-09 20:36:43
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja