SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!
Első gyermekem 2014. júniusában született meg. Azóta vagyok vele itthon GYEDen (előtte a szülés napjától TGYÁSon). Főállásból jöttem el, ahol 3 évet töltöttem. Novemberre várjuk a második gyermekünket. A kérdésem az lenne, hogy a második gyerekemnél a GYEDemet ugyanúgy a főállásomból fogják számolni? Azaz ugyanannyi lesz, mint az első gyermeknél? Nagyon szépen köszönöm a válaszukat!
Ha jól értem, akkor a munkaviszony még fennáll és 2013 elejétől már ott dolgoztál ezen a helyen, így a csed, gyed alapját csak az itt szerzett jövedelem képezte. Ebben az esetben a következő csedet, gyedet kiszámítják az általános szabályok szerint - aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap - ,ezt összehasonlítják az előző megfelelő ellátással és a kettő közül a magasabb összeg lesz megállapítva.

Szakbarbár
2016-05-16 19:41:07
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő,
elnézést hogy levelemmel zavarom, de szeretnék tájékozódni a második gyermek után járó csed, és gyed összegénék alapjáról.

Helyzetem a következő:

2010. december 01-től dolgoztam egy cégnél, ahonnan 2014. júniusában eljöttem szülni. Kislányom 2014.09.04-én született meg. 2016. februárjában közös megegyezéssel eljöttem ettől a cégtől, és március 3-tól egy másik cégnél kezdtem, kislányom pedig bölcsödé került.Úgy néz ki, hojy június elején mikor lejár a próbaidő, nem fogják a szerződésemet meghosszabbítani így maradok "csak" gyeden. Szeptembertől gyest fogok kapni a kislányom után, és szeretnénk neki kistestvért. Ha összejön, akkor mi lesz a csed illetve a gyed alapja?
Mivel nem lesz 180 nap munkaviszonyom a kicsi érkezése előtt, illetve gyesen leszek így ugyanaz lesz az alapom mint az első gyermek után? Vagy mivel ott megszűnt már a munkaviszonyom nem veszik figyelembe az akkor alapomat?

Nagyon köszönöm válaszát előre is.

Üdvözlettel: Zsanett
Ha ketteske születése előtt nem lesz egy aktuálisan fennálló biztosítási jogviszonyod - a passzív gyed nem számít annak! - akkor nem leszel jogosult csedre és gyedre. Álláskeresési járadék igénylésével tudsz biztosításba kerülni, de előtte a gyest le kell mondani, különben nem jár a járadék. Ha a 2 éven belül 1 év biztosításod megvan és a járadék generálja az aktuális biztosítást, akkor ezt szüneteltetve jogosult lehetsz csedre és gyedre, de ezek alapja legfeljebb a minimálbér lehet. Vagy ha lesz egy új munkaviszonyod és az előzetes biztosítás rendben van, akkor az ottani béred után kaphatod az ellátásokat.

Szakbarbár
2016-05-16 19:38:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Köszönöm megint az előző választ, bár nem a kérdésemre kaptam választ. A 365 nap biztosításom megvan a vállalkozásomban is, mert voltam munkanélküli járadékon is (kicsit más néven volt de nem emlékszem rá) és az, mint megszűnt jogviszony ugyanúgy beleszámít a 365 napba. Szóval emiatt nem kell aggódni!
Visszatérve tehát az előző kérdésemre, hogy ha nincs 180 nap folyamatos jogviszony és nincs 180 illetve 120 bérezett nap, akkor a CSED is maximalizálva van 155 400 bruttóban az idén. A kérdés az volt, hogy a GYET miatt ugye nem fizetek kötelező járulékot csak ha kivétet csinálok. Létezik, hogy jövedelem létrehozása illetve kivét nélkül, minimum 30 nap járulékfizetés nélkül mégis a minimálbért veszik alapul a táppénznek illetve CSED, GYED-nek. Ez nagyon hihetetlennek tűnik. Biztos nem kell a minimum 30 bérezett nap hozzá minimálbér kivéttel?

Előre is köszönöm a rám szánt időt! Nagyon sokat segít!
skobianya
Akkor elmondom harmadjára is: a vállalkozásból csedre, gyedre nem leszel jogosult.

Szakbarbár
2016-05-16 19:33:15
Olvasói értékelés: 5/1
Kedves Szakbarbár!

Köszönöm szépen az előző levelet. Kérdésem lenne még, hogy ha a vállalkozásomban nincs meg a folyamatos 180 nap biztosítás,de megvan a 365 nap bizt. jogviszony az elmúlt két évben, hogy gyermek után igényelhessek CSED,GYED-et, akkor értelmezésem szerint a CSED-em is maximalizálva lesz bruttó 155 400 Ft-ban az idén. GYET-en vagyok és igen elég hihetetlen, hogy ha nem csinálok semmit, akkor lehet táppénzem és CSED, GYED-em, de ehhez biztos, hogy nem kell minimum 30 nap járulékfizetés, ami a minimálbért veszi alapul? Mert ugye nincs 180 ill. 120 bérezett napom és még 30 nap járulékfizetésem sem lenne, akkor mégis miért vennék nekem a minimálbért a táppénzem illetve CSED,GYED alapjának?Valami jövedelmet csak kell hozzá produkálnom, nem?
Előre is köszönöm, ha erre is választ kapok!
Üdvözlettel:skobianya
Miután az eredeti kérdésre válaszoltam, kiegészítettem, mert észrevettem, hogy egy lényeges körülményt figyelmen kívül hagytam. A kiegészítéssel felülírtam a korábbi választ. Ezt az Ácsi-val kezdődő választ értékelted, tehát olvastad. Csak megismételni tudom azt, amit akkor írtam.

2015.04.10-2016.04.25 között, több, mint 1 évig szüneteltél. 2014 szeptember és 2016 szeptember között kell meglennie a 365 nap előzetes biztosításnak. Mivel 365 napnál több esik ki, ezért nem marad 365 nap előzetes biztosítás. Nincs mit számolni egy olyan ellátáson, amire nem leszel jogosult, mert nem rendelkezel az egyik jogosultsági feltételével.

Ha nem maradt volna ki több, mint 1 év, akkor a hihetetlen forgatókönyv lenne.

Szakbarbár
2016-05-10 08:30:23
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő! Tejérzékeny gyermekemre kapott gyes megszűnik 10 éves korától. Utána mit kaphat a gyermek, emelt családi pótlék marad, utazási kedvezmény marad, tartós beteg elnevezés marad? Köszönöm válaszát!
Státusz, emelt összegű családi pótlék és erre teintettel utazási kedvezményre jogosító hatósági igazolvány addig jár, amíg a tartós betegséget időszakosan igazolja az orvos, tehát minden más megy tovább, csak legyen igazolva folyamatosan.

Szakbarbár
2016-05-10 08:11:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Feleségem határozott idejű megbízási szerződése 2015.12.31-én lejárt. Kisfiunk 2015.10.16-án született. Feleségem 2015.09.30-ig dolgozott, majd igénybe vette a Csedet, ami 2016.03.16-án járt le. Jelenleg Gyedet kap. Szeretnénk második gyermeket (nagyjából 2 év korkülönbséggel)és a kérdésem az lenne, hogy anyagilag hogy érné meg jobban? Nekem határozatlan idejű hivatásos jogviszonyom van. Csedre, illetve Gyedre jogosult lenne-e még és ha igen mekkora összegben? Mit tanácsolnál?
Most ún. passzív jogon kapja a gyedet, ami egy látszólag kedvező dolog: ugyanolyan összegben, ugyanannyi ideig jár, mintha nem szűnt volna meg a munkaviszonya, jár mellé egészségügyi ellátás és szolgálati idő. Egyvalami viszont nem és egy következő baba utáni ellátásokhoz ez lenne a lényeg: nincs biztosítási jogviszonya, mert nincs egy mögöttes jogviszonya, ami ezt adná. Márpedig ebből kell 2 éven belül 365 nappal + egy aktuálisan fennálló jogviszonnyal rendelkezni ahhoz, hogy ketteskével kaphasson csedet és gyedet. Ha biztosításba kerül és innen megy vissza babázni, akkor ketyeg a biztosítása, ezt kéne kihasználni.

Ellenkező esetben a legtöbb, amire jogosult lesz, az egy minimálbér alapú csed, az is csak akkor, ha 3 évnél nem lesz nagyobb a korkülönbség és álláskeresési járadékot igényel, majd ezt szünetelteti és így igényli. A csednek lazábbak a jogosultsági feltételei, ott a passzív csed, gyed is beleszámít a 365 napba, azért lehet azzal ezt megjátszani, de ebből nem lesz túl sok és utána a gyed esélytelen.

Megteheted, hogy a baba 169 napos korától Te igényelsz gyedet, de akkor anyuka nem kaphat egyeske után gyest, fizetnie kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot és nem ketyeg a szolgálati ideje nyugdíjhoz.

Szakbarbár
2016-05-10 07:57:11
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

A következő kérdéssel fordulok Önhöz. GYED ellátásban részesülök "A" gyermekkel. Ha ez idő alatt "B" gyermekkel teherbe esek, megszakítva az illetmény nélküli szabadságom kiveszek pár nap szabadságot, majd táppénzes állományba vetetem magam, a szabadság, illetve a táppénz idejére jár - e a gyed extra?
Ha megszületik "B" gyermek, az ő utána járó CSED illetve GYED időtartamára illet - e engem "A" gyermek után GYES?
Válaszát előre is köszönöm. R
Gyed és táppénz akkor jár együtt, ha gyed melletti munkából igényelsz táppénzt. Dolgozni lehet gyed mellett, a szabadság a munkával egyenértékű, úgyhogy minden adott ahhoz, hogy meglépd azt, amit terveztél és ezzel párhuzamosan kapd a két ellátást. Mivel az is megy párhuzamosan, hogy egyik gyerek után egyik ellátás, másik gyerek után meg másik - csak egy kézben legyen e két ellátás -, ezért a kérdés 2. részére is igennel tudok válaszolni.

Szakbarbár
2016-05-10 07:45:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Aproblémám ahogy olvastam nem egyedi, néhány kérdésemre választ is találtam, azonban van egy amire még nem. Jelenleg első gyermekemet várom, a szülés várható időpontja 2016.09.16. A határozott idejű munkaszerződésem 2016.05.02-án lejárt, jelenleg a kilépő papírjaimat várom, hogy mehessek a munkaügyi központba. 9-es kóddal voltam táppénzen 2016.02.20-tól. Azt tudom az olvasott válaszok alapján, hogy biztosítva kell, hogy legyek a szülés napján, legoptimálisabb esetben minimum 222.000 Ft bruttóval kell, hogy legyek bejelentve. Erre lehetőségem is lenne határozott idejű munkaszerződés keretében 2016. 07.01-től, viszont a házi orvosom szerint a 9-es kódot nem szakíthatom meg, így viszont hogyan tudnék biztosítva lenni a szüléskor? Az én elképzelésem az volt, hogy 2016.07.01-től "kezdek" az új munkahelyen, majd 2 hét/1 hónap múlva ismét táppénzen leszek. Ennek van valami akadálya a 9-es kód miatt? Az orvosom szerint csak nagyon nehezen állítható vissza a táppénz ebben az esetben...ez valóban így van? Szerinte továbbra is igazolnom kell az oep felé a keresőképtelenségemet, bár ebben nem volt biztos tegnap, utána fog járni mi ilyenkor a teendő, ugyan táppénzt nem fogok kapni. Számomra ez egy kicsit fura így, és kérdéses, hogy így 9-es kóddal akkor hogy fogok tudni akár csak rövid időre is munkába állni? Továbbá miért kell táppénzen lennem munkanélküli járadék alatt? Nekem ez így nem áll össze.
Folyamatos munkaviszonyom van 2008. szeptember óta, és mivel 2015. augusztban munkahelyet váltottam, ott az első szerződés sajnos 9 hónapos időtartamra jött létre, ha nem lettem volna várandós, akor biztos, hogy hosszabbítottak volna, de a baba miatt ez elmaradt. A kérdésem az lenne még, hogy a bruttó 222.000 Ft munkabér mekkora összegű járulékfizetéssel jár számomra és a leendő munkáltatóm számára, illetve, ha táppénzre megyek, akkor ennek milyen költségei vannak? Ha esetleg sor kerülhetne egy határozatlan idejű szerződésre még a szülés előtt, akkor ha letelne a gyedem 2018. szeptemberben, egy esetleges második gyermek esetén jogosult lennék-e csed-re és gyed-re, ha igen, akkor milyen összeg járna, illetve a gyedem folyósítása alatt a munkáltatót terheli-e valamilyen járulékfizetési kötelesség? Az utóbbi munkabéreim bruttó összege: 2014.12.01 - 2015.08.01 között bruttó 140.000-160.000 Ft között változó volt, 2015.08.03 - 2015.10.31. között bruttó 150.000 Ft, 2015.11.01-2016.05.02 között a személyi alapbérem bruttó 210.000 Ft volt. Ezt követően ugye munkanélküli járadékot fogok kapni, de azt még nem tudom sajnos, hogy mennyit, 2016.07.01-től pedig a bruttó 222.000 Ft lenne, ha "vissza mehetek" dolgozni, legalábbis papíron.
A segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel, B.B.
A háziorvosnak már nem kell igazolnia a keresőképtelenséget, mert a munkaviszony megszűnését követő naptól nem jár táppénz. Az új helyen az üzemorvos majd alkalmasnak talál - ez fontos! - , keresőképesnek is érzed magad, ezért nem mész orvoshoz, hogy az ellenkezőjét igazolja. Majd csak a legalább 1 hónap után mész hozzá. Háziorvos a szakorvos javaslatára tart táppénzes állományban, az le tudja írni, hogy a kritikus 1. trimeszter után ez már nem indokolt.
Ha ez sem elég a háziorvosnak, akkor mondd meg neki, hogy állítsa ki a 4 oldalas beutalót ehhez:
102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet
a keresőképtelenség és keresőképesség orvosi elbírálásáról és annak ellenőrzéséről
8. §. (2) Ha a biztosított a keresőképtelenség elbírálására jogosult orvos döntésével nem ért egyet, a keresőképességének elbírálása érdekében az orvosszakértői feladatkörében eljáró kormányhivatalhoz fordul...
Ennél a résznél garantáltan feladja, hogy tovább ragaszkodjon egy butasághoz, amiben neki ráadásul soha nem volt érdemi szerepe, ő csak kiadta a táppénzes papírt - mert csak ő adhatta ki - a szakorvosi javaslat alapján.


Szakbarbár
2016-05-10 07:39:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár,

Jelenleg GYED-en vagyok a 13 hós kislányommal, a kérdésem a következő lenne - ha a testvér GYED alatt születne miként alakulna a TGYÁS összege, miből számolnák? Illetve ha GYES alatt születik meg a tesó akkor hogy alakul?
Könyvelő szerint változott 2016-ban az SZJA és amit az első gyerkőc kapott azt kapja a második is. Tényéeg így van?
Köszönöm a választ!
SZJA törvény nem szabályoz tb ellátásokat. Az Ebtv-nek volt egy nagyon korrekt módosítása, de az sem idén, eszerint ha ugyanabból a jogviszonyból szülsz újra és az előző ellátás alapjában csak ennél a munkáltatónál szerzett jövedelem volt, akkor a következő ellátás nem lehet kevesebb az előző, azonos ellátásnál. Ezért az új csedet és gyedet kiszámolják majd az általános szabályok szerint is - 0-29 bérezett nappal az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap - , ezt összehasonlítják a régivel és a kettő közül a magasabbat állapítják meg.

Szakbarbár
2016-05-10 07:28:48
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
2013.10.31-én megszűnt a munkaviszonyom,utána munkanélküli ellátásban részesültem.
2014.01.18-án megszületett a kisfiam aki után meg is kaptam az akkor Tgyást. utána gyedet ám közben az munkanélküli ellátást szüneteltetnem kellet, de közben megint várandós lettem, még a gyed alatt és 2015.11.12-én megszületett a kisfiam.
Olyan kérdésem lenne, hogy azt mondták mivel nem volt meg a megfelelő biztosítási időm, így a második gyermekem után csak gyest igényelhetek.
Most még sem számít bele a biztosítási időbe a gyed?
Válaszát előre is köszönöm.
Addig vagy biztosított, amíg kapod az álláskeresési járadékot. Ahhoz, hogy egyeske után jogosult legyél csedre, gyedre, a járadékot szüneteltetni kellett. Ezzel a biztosításod sem ketyegett tovább, amiből semmit nem érzékeltél, mert a biztosítás megszűnését követően kapott csed és gyed mellé jár az egészségügyi ellátás, sőt még a szolgálati idő is ketyeg.

Azonban egyik sem egyenlő a biztosítási jogviszonnyal, ami azzal több az előzőeknél, hogy újabb pénzbeli ellátásokra jogosít. Ilyen jogviszonyod 2014 eleje óta - amióta a járadék szünetelt - nem volt. Ketteske után a csed és a gyed 2 jogosultsági feltétele egy, legalább a csed 1. napján fennálló biztosítási jogviszony és a szülést megelőző 2 évben legalább 365 nap biztosításban töltött idő, amihez csak a csednél van annyi kedvezmény, hogy a passzív csed és gyed is beleszámítható. Vagyis a csedhez az egyik jogosultsági feltétellel - előzetes biztosítás - rendelkeztél, a gyedhez viszont egyikkel sem - illetve az aktuális biztosítás későbbi időpontban megoldható lenne, de az önmagában kevés, mert ez még mindig csak a fele.

Ha visszamondtad volna a gyedet és pár napra megint járadékot igényeltél volna, akkor ezt újra szüneteltetve egy minimálbéralapú csedre jogosult lettél volna. Gyedre semmiképp, mert szinte semmi nincs meg a 365 napból. Visszamenőleg nem tudsz nem szünetelni, úgyhogy sajnos a csed sem pálya.

Szakbarbár
2016-05-10 07:19:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Jelenleg a 2. gyerekünkkel decemberig vagyok Gyeden, és a 3. gyerkőc várjuk, nagyjából 9 hetes terhes vagyok. Most a Gyedre 50-55.000 ft-ot kapok, szeretnénk a Gyed extrát igénybe venni, úgyhogy a férjemnek átadnám a Gyedet a munkája mellé, 300.000 felett van a bruttója, mennyire számíthatunk? Én viszont táppénzre mennék a pocaklakóval, mennyi szabit kellene kivennem hogy jobban járjak a következő gyerek Gyednél, a mostanit 650 Ft/óra órabér alapján számolták. Ez lehetséges? A szabi kivétele előtt jelezzük, hogy terhes vagyok?

Köszönöm előre is a válaszát!

Marika
Apukának maximális gyede lesz, ez nettó 132.090 Ft.
A terhesség bejelentéséből semmilyen hátrányod nem származik. A táppénzhez a fizetés nélküli szabadságot vissza kell mondani, ha ennél rövidebb időben nem tudsz megállapodni a munkáltatóval, akkor a bejelentéstől számított 30. napon lesz vége.
Ha nem leszel szabadságon vagy 30 napnál kevesebbet veszel ki , akkor minden ellátás alapja az első napján aktuális szerződés szerinti bér lesz. +30 nap szabadsággal az ebből számított átlag lesz az alap, a kettőnek a vége lényegében ugyanaz.


Szakbarbár
2016-05-06 18:40:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

CSED összegének számításával kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. 2016. aug. 22.-ra várjuk 2. gyermekünket.
Munkahelyemen 2016. március hónapig helyettesítési pótlékot kaptam, ezért szeretném, ha a CSED-et ezen összeg figyelembe vételével számítanák. Jelenleg még dolgozom és maradt 20 nap szabadságom is. Ha most kiveszem a 20 nap szabadságot, majd jún. 10.-től táppénzre megyek, mely időszak lesz a GYED számítás alapja? Változtat-e valamit, ha azonnal táppénzre megyek?
Köszönettel: KT
Augusztusban induló ellátás alapja a május 31-től visszaszámolt 180 napi átlag - ha van ennyi, Neked lesz. Ha tavaly decembertől nem voltál táppénzen, fizetés nélküli szabadságon, akkor konkrétan 2015.12.04-2016.05.31 közötti időszakban elért átlag fogja a csed alapját képezni.
Ha korábban mennél táppénzre, akkor sem lenne semmi gond belőle, mert a táppénz nem számít bele az átlagba, az utolsó 180 napba csak a bérezett napok számítanak bele, a táppénzes napok kimaradnak és ennyivel hátrébb keresik a 180 napot.

Szakbarbár
2016-05-06 18:25:34
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

3 gyermekem van. A negyedik szeptemberben születik. 2016.04.28-tól GYET-en vagyok. 2015.05.04. óta dolgozom 4 órában. 2016.04.26tól egyéni vállalkozó lettem munka és GYET mellett. Előtte 2016.04.27-ig GYES-en voltam a 3. gyerekkel. A fizetésem nem elég a maximális GYED alaphoz illetve a 155 400 Bruttó CSED-hez. Az 1 éves jogviszony a vállalkozásomban is meglesz szülésig, de volt egy több hónapos megszakítás a vállalkozásomban 2015.04.10-2016.04.25-ig, ami ellenére az 1 év meglesz, hogy a CSED és GYED alapot számíthassák belőle.
Eygik megoldás hogy kivétet illetve forgalmat kell produkálnom a vállalkozásomban, hogy maximalizálhassam a GYED-em, ám nincs meg a szülés előtti egy hónap utáni 180 bérezett sőt a 120 bérezett napom sem. Így hány bérezett napból tudnak számolni, illetve mennyiből lehet számolni? Táppénzre csak akkor mehetek, ha a vállalkozásomban 2,5 hónap járulékfizetés volt? GYET mellett azonban csak a kivét után kellene járulékot fizetnem. Ha csak pár nap-30 napig terjedő bérezett napom lenne a többi pedig GYET miatt járulékmentes, akkor mi lenne a táppénz alapja és járna-e? A munkám bruttó bére 140000 Ft/hó, ami havi 98 000 Bruttó GYED-re elegendő. Vagyis a vállalkozásommal kellene segíteni a problémán. Esetleg tud segíteni. Tudom, hogy nem egyszerű a helyzet. A havi 280000 forgalom járuléka havi 130 000 körül van, ami több hónapon keresztül fizetve tetemes összeg.További kérdésem, hogy a vállakozásból számolt GYED- nek tehát mi az alapja az én 180 ill. 120 bérezett napjaimnak hiányában.
Köszönettel:skobianya
Ácsi! Ha 1 évnél hosszabb szünet volt 2 éven belül, akkor nem lesz meg a vállalkozásban a 2 éven belül legalább 365 nap.

Szakbarbár
2016-05-06 17:56:27
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

3 gyermekem van. A negyedik szeptemberben születik. 2016.04.28-tól GYET-en vagyok. 2015.05.04. óta dolgozom 4 órában. 2016.04.26tól egyéni vállalkozó lettem munka és GYET mellett. Előtte 2016.04.27-ig GYES-en voltam a 3. gyerekkel. A fizetésem nem elég a maximális GYED alaphoz illetve a 155 400 Bruttó CSED-hez. Az 1 éves jogviszony a vállalkozásomban is meglesz szülésig, de volt egy több hónapos megszakítás a vállalkozásomban 2015.04.10-2016.04.25-ig, ami ellenére az 1 év meglesz, hogy a CSED és GYED alapot számíthassák belőle.
Eygik megoldás hogy kivétet illetve forgalmat kell produkálnom a vállalkozásomban, hogy maximalizálhassam a GYED-em, ám nincs meg a szülés előtti egy hónap utáni 180 bérezett sőt a 120 bérezett napom sem. Így hány bérezett napból tudnak számolni, illetve mennyiből lehet számolni? Táppénzre csak akkor mehetek, ha a vállalkozásomban 2,5 hónap járulékfizetés volt? GYET mellett azonban csak a kivét után kellene járulékot fizetnem. Ha csak pár nap-30 napig terjedő bérezett napom lenne a többi pedig GYET miatt járulékmentes, akkor mi lenne a táppénz alapja és járna-e? A munkám bruttó bére 140000 Ft/hó, ami havi 98 000 Bruttó GYED-re elegendő. Vagyis a vállalkozásommal kellene segíteni a problémán. Esetleg tud segíteni. Tudom, hogy nem egyszerű a helyzet. A havi 280000 forgalom járuléka havi 130 000 körül van, ami több hónapon keresztül fizetve tetemes összeg.További kérdésem, hogy a vállakozásból számolt GYED- nek tehát mi az alapja az én 180 ill. 120 bérezett napjaimnak hiányában.
Köszönettel:skobianya
Tudom, hogy ezt szeretnéd, de nem fogok különböző verziókat végigszámolni. Azért nem, mert a helyzet egészen más, sokkal jobb, mint gondolnád.
0 járulék mellet is jogosult vagy táppénzre, csedre, gyedre - utóbbira a munkaviszonyból kapottal együtt a maximumig - , ezek alapja a minimálbér 150%-a. Hihetetlen, de így van - nem tudni, meddig, de nem hinném, hogy hamarabb módosulna a jogszabály, mint ahogy szülnél. Illetve a megszakítás miatt a táppénz csak rövid időre fog járni a vállalkozásból és csak 50%-os mértékben. Kérjél 2 táppénzes papírt és igényeld meg a vállalkozásból is a táppénzt, ezzel tudod tesztelni, hogy tényleg így van.

Szakbarbár
2016-05-06 17:54:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Érdeklődni szeretnék, hogy mi történik, akkor ha 2 éves folyamatos munkaviszonyom van egy cégnél, de szülés előtt megszűnik jogutód nélkül a cég. Ha a szülés pillanatában már nincs munkaviszonyom, ha jól tudom, akkor nem jár CSED és gyed sem, de ha esetleg álláskeresési járadék folyósítása alatt történik, akkor a CSED kiszámítása a megszűnt munkaviszonyomból történik vagy az álláskereséséi járadékból? Illetve lenne olyan kérdésem, hogy ha a munkáltató jogutód nélkül szűnik meg, úgy meddig van munkaviszonyom? Itt arra gondolok, hogy ha a cégbírósági eljárás megindul, de a törlésről a határozat még került kiállításra (az akár 90-100 nap lehet) és akkor történik meg a szülés, akkor munkaviszonyom van még vagy már nem?

Köszönöm a segítséget!
Ahhoz, hogy járjon a csed és a gyed, egyszerre kell rendelkezni a szükséges előzetes és egy aktuális biztosítással, tehát hiába dolgoztál korábban bármennyit, ha legalább a csed 1. napján nincs egy aktuális jogviszonyod, akkor nem leszel jogosult az ellátásokra.
Az álláskeresési járadék jó aktuális biztosításnak, de az innen igényelt ellátás alapja legfeljebb csak a minimálbér lehet.

Egy cég kényszertörléssel, végelszámolással vagy felszámolással tud jogutód nélkül megszűnni. Az eljárás fajtájától függ, hogy mennyi idő alatt. Amíg az eljárás tart, addig a cég létezik és a munkaviszonyod, ezáltal a biztosítási jogviszonyod is fennáll. Ha legalább a csed 1. napján - ezt már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól lehet igényelni - még munkaviszonyban vagy, akkor utána passzív jogon ugyanolyan összegben és ideig jár a csed és a gyed, mintha nem szűnt volna meg a munkaviszonyod.

Szakbarbár
2016-05-06 17:44:09
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm Önöket! Anita v.ok,34éves jelenleg 30hetes kismama.Igazából infot szeretnék gyűjteni a helyzetemről,és arról,hogy jogosan járnak e el velem a terhességem idején,mert én úgy gondolom,hogy nm teljesen.A helyzetem a következőképpen alakult,tavaly október vége óta,v.ok veszélyeztetett terhességem miatt táppénzen,amit a munkáltató fizetett eddig felém.Ami minden hónapban konkrétan más összeg volt 30-40ezer ft körül,de volt olyan is mikor csak 20ezer.Tehát nem tudom 110.000nek ennyi lenne a 65%a?Mivel megelégeltem a dolgot,személyesen mentem be az oephez megkérdezni,hogy miért kapok ilyen keveset a munkáltatótól.Ők azt mondták minden hónapban 49.000ft ot kéne kapjak a családi adókedvezménnyel,ami úgyebár a gyerekem után járna.Hol van a 30 meg a 20ezer attól?Hagytam a dolgot,mert sajnos nem tudtam mit tenni.Utánnna megint felmerült egy probléma miután csak március 27-ig voltam jogosult a munkáltatóm által táppénzre,így igényelhettem a méltányóssági táppénzt az oep felől.Nos a mai napon egy igen érdekes helyzettel álltam szembe,miszerint a méltányossági táppénzhez a céghez beküldtem minden féle nyomtatványt ami ehhez szükséges volt,mivel ők kérték,és a mai napig nem jutott el az oephez,és a táppénzem lejárt március 28 al.Tehát úgy fest nem fogok kapni semmilyen jutattást,április hónapra,mert ők nem küldték el a papírjaimat,amit már márciusban leadtam időben,hogy eltudják küldeni az oep fele.A táppénzes papíromat pedig amit a háziorvosom adott,azt követelték,hogy adjam le feléjük.Ma felhívott az Oeptől egy kedves kolleganő és igazából ő sem tudott napirendre térni,hogy akkor hogy nem érkeztek be a nyomtatványok a mai napig a méltányossági táppénzhez?A másik pedig,hogy a cégem a tegnapi napon közölte velem,hogy április 27-tel lejárt a táppénzem,ami már egyszer lejárt március 28-al,és hogy ők a mai naptól április 28-juniús 12 ig kíírnak szabadságra,és a szülésem várható időpontja 2016.07.10.Én úgy tudom a szülési szabadságot egy hónappal lehetne kiírni csak,és nem ennyivel előtte!Kérem adjanak tanácsot,tudok-e v.mit esetleg tenni ez ügyben?Válaszukat Köszönöm!
Októberben induló táppénz alapja a július 31-től visszaszámolt 180 napi átlag - ott lehet, hogy kevesebb volt a béred valamennyivel. A táppénz 2 év folyamatos biztosítással is csak 60%, nem 65%. 2 évnél rövidebb folyamatos biztosítással ráadásul csak 50% és lejáró táppénzjoggal valószínű, hogy Te csak az 50%-ra vagy jogosult, mivel a rövid előzetes biztosítás miatt járhatott le a táppénzjog. A családi kedvezményt akkor veszi figyelembe a munkáltató, ha az új évben újra nyilatkoztál róla. Ez 3 ok, ami miatt rendben lehet, hogy kevesebbet kapsz annál, amennyit számoltál.

A mindig más összeg oka pedig az, hogy attól függ, hogy éppen hány napi táppénzt számfejtenek, hogy az orvosi igazoláson hány napot igazolnak. Ez normálisan 2 hét lenne, de az orvosok időnként vasárnapig és hónap utolsó napjáig állítják ki az igazolást, ilyenkor borul a 2 hét.

Normál fizetett szabadságot javasoltak a munkahelyeden a csed kezdetéig, a szülés várható idejét megelőző 28. napig. Ez bevett szokás, hogy ezzel és az ezáltal újratermelődött valamennyi táppénzjoggal próbáljuk meg áthidalni a táppénz vége és a csed kezdete közötti időszakot, én is ezt javasoltam volna, tehát ezzel nincs semmi gond.

Az egyetlen probléma, hogy a méltányossági táppénz kérelmet nem továbbították, de egyrészt kicsi rá az esély, hogy ezt megkapod, mert csak annak szokták engedélyezni, akinek a plusz táppénzzel helyreáll a keresőképessége, kismamánál ez nincs így, másrészt a megoldás, amit javasoltak - szabadság és utána normál táppénz - , az több pénzt jelent, úgyhogy nem biztos, hogy kéne ezt a méltányossági vonalat erőltetni.



Szakbarbár
2016-05-06 17:32:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár !

2014.05.14-én szültem első gyermekemet, akivel jelenleg GYED-en vagyok 2 éves koráig: 2016.05.14-ig, közben újból gyermeket várok, második gyermekem várhatóan 2016.11.12-én születik meg. GYES-t a férjemnek igényeljük meg. Én köztisztviselő vagyok, és most veszélyeztetett terhesként táppénzre szeretnék menni, 2016.05.14-től. Ebben az esetben a második gyermek után járó pénzbeli ellátás(CSED. GYED) megállapításánál ez a táppénz nem kerül figyelembe véve, és az első gyermek után megállapított alap lesz a mérvadó itt is, vagy a jelenlegi szerződésem szerinti bér? Kell-e a táppénz előtt pár nap szabadságot kiírni, hogy állományba tudjanak visszavenni?
Segítségét és válaszát nagyon szépen köszönöm!
A táppénz nem számít bele az átlagba. A csedet és a gyedet ki fogják számolni az általános szabályok szerint, amelyek alapján az ellátások alapja a mostani szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, és ezt hasonlítják össze az előző csed, illetve gyed alapjával. A kettő közül a magasabbat fogod kapni.
Ha a férjed igényli a csedet, akkor nem kell beiktatni szabadságot a táppénz elé. Ez csak ahhoz kell, hogy a kismama egyszerre kaphassa a kettőt.

Szakbarbár
2016-05-03 23:18:40
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

A segítséged kérném: Munkahelyem felszámolása 2012 óta tart. Második gyermekem lassan 2 éves lesz, időben keresni szeretnék munkát, de nem mindenáron... GYES ideje alatt létesíthetek még egy 8 órás munkaviszonyt úgy, hogy még a felszámolás alatt lévő cégben nem szüntetem meg munkaviszonyomat (végkielégítés, felmondási időre járó bér, szabimegváltás miatt)? Köszönöm válaszod, további jó munkát kívánok! E.
Hacsak a munkaszerződésedben nincs ilyen kikötés, akkor - az Mt. szerint - a további munkaviszonyt nem kell bejelenteni.

Szakbarbár
2016-05-03 23:14:51
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Ma megcsináltam egy terhességi tesztet és pozitív lett! :-) A következők lennének a kérdéseim:

A munkahelyemen határozott idejű szerződésem van, ami 2017 február 1-jén jár le. Több mint 2 éve dolgozom ugyanazon a munkahelyen - az első határozott idejű szerződésem 2016 februárban járt le, és utána kaptam a mostani új, 1 éves határozott idejű szerződést. Ha minden igaz, akkor még a mostani szerződésem lejárta előtt fogok szülni - ez azt jelenti, hogy jogosult leszek tgyásra és csed-re (ugye így hívják most a gyed-et?) ugye? Ez lenne az első kérdésem. A második kérdésem, hogy mi alapján fogják számolni a ezeket az összegeket? A szerződésem szerinti munkabérem meglehetősen alacsony, de tavaly plusz munkával kaptam keresetkiegészítést. Ez beleszámít?

A másik kérdésem, hogy befolyásolja-e a juttatásokat, ha veszélyeztetett terhes leszek?

A negyedik kérdésem, hogy ez után a kisbaba után kb. másfél évvel szeretnénk egy következő kisbabát is, valamikor 2018-ban. Ha most veszélyeztetett terhes leszek, majd lejár a fent említett munkaviszonyom 2017 februárjában, és azt követően folyamatosan tgyás-on és csed-en leszek, és úgy szülök, akkor mire számíthatok majd a 2. babával? Mit javasol ahhoz, hogy mindkét babával a lehető legjobban járjunk pénzügyileg (férjem sem keres túl sokat, és van már két kislányunk, ezért nem mindegy, hogy csak gyes-t kapok-e, vagy magasabb összegű juttatásokat)?

Előre is köszönöm szépen a válaszát!
üdvözlettel,
Suska
Ha legalább a csed 1. napján még van munkaviszonyod, akkor ennek megszűnése után is végig és azonos összegben jár a csed és a gyed. Főszabályként, és Nálad ezt kell majd alkalmazni, minden ellátás alapja a kezdő napját megelőző 3. hónap végétől visszaszámolt 180 napi átlag. Ha az említett pluszjuttatást ebben az időszakban kaptad, akkor bele fog számítani az ellátás alapjába.
A táppénz nem alapja az ellátásoknak, úgyhogy nem befolyásol semmit, ha táppénzen leszel.
Ha ketteske előtt nem lesz 2 éven belül 365 nap biztosítási jogviszonyod, és a passzív gyed nem ilyen, akkor utána nem leszel jogosult gyedre. A csednek lazábbak a jogosultsági feltételei, arra a konkért dátumoktól függően jogosult lehetsz - álláskeresési járadékot beiktatva, a minimálbér után.

Szakbarbár
2016-05-03 23:10:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Első gyermekkel június 1-ig GYED-en vagyok, utána pedig GYES-en leszek. Pár napja Kiderült, hogy jön a második baba. Így hogy jön a baba szeretnék Továbbra is itthon maradni, nem adnám bölcsibe első gyermekem. Hogy a legjobban járjak anyagilag is, arra gondoltam, hogy veszek ki a felhalmozódott szabadságból és utána Elmegyek táppénzre, így kapnám a Gyessel együtt. Ugye? ( első gyermekkel is veszélyeztetett voltam). Az lenne a kérdésem hogy ez megvalósítható-e? Milyen lépéseket kell megtennem a munkáltató felé? Mikor mondjam el a második babát a munkáltatónak?
Válaszát előre is köszönöm!
Szabadság után a gyes és a táppénz megy együtt. A fizetés nélküli szabadság befejezését 30 nappal korábban kell közölni, illetve a bejelentéstől számított 30. napon szűnik meg, kivéve, ha ennél rövidebb időben állapodtok meg.
A terhességet célszerű minél hamarabb bejelenteni, semmi hátrányod nem származik belőle, ha a munkáltató tud róla, hogy nem mondhat fel - a terhesség felmondási tilalom.

Szakbarbár
2016-05-03 23:01:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja