SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Címzett!
Összetett helyzetemre keresem a lehető legjobb megoldást 17 hetes kismamaként.
A munkáltatóm választás elé állított, hogy az eddigi 8 óra helyett vagy 4 órában folytathatom tovább, vagy kiléphetek. Hivatalosan 4 órás munkaviszonyról szól a módosított szerződésem, de 8 órában dolgoztam, így a bejelentett és a kézhez kapott fizetés összege is különbözött.
Miután ez megtörtént, ledegradálták az eddigi munkámat: az nem ért semmit és még anyagi kárt is okoztam a cégnek; ezeknek a vádaknak azonban semmi valóság alapja nincsen.
Ez a hangnem, amivel megillettek sajnos nem az első eset volt, mióta bejelentettem állapotomat, kezdtek állandóvá válni a megaláztatások, nehezebbé vált az együtt dolgozás. A hozzám való viszonyulásuk miatt tehát nem szívesen dolgoznék tovább ebben a környezetben, hiszen féltem magzatom egészségét.
Ami mégis megnehezíti döntésemet, hogy 4 órás munkaviszonyban vagyok bejelentve hivatalosan, így a táppénz összege nem túl magas, ahhoz, hogy gyermekem jövőjét megfelelő körülményekkel biztosítani tudjam.
A munkáltatóm egy kisebb vállalkozás, így a kifizetések is csak készpénzben történtek. Az eddigiek alapján komolyan van okom feltételezni, hogy a táppénz összegét sem kapnám meg. El tudom képzelni, hogy a bérpapíromat helyettem írják alá és ezzel ezt a kevés jövedelmet is elveszíteném.
Amivel nyilván arra ösztönöznének, hogy inkább kilépjek a cégtől, hiszen számukra ez lenne a legideálisabb megoldás. Persze ez mind csak feltételezés, de sajnos nagyon könnyen előfordulhat, így ezekre is gondolnom kell.
Ami az összetettségét jelenti, hogy közben egyetemi hallgató is vagyok, csak jelenleg passzív féléves státuszban. Anyagi okok miatt nem tudtam folytatni a költségtérítéses képzést, így ezért kerestem állást. Ha kedvezőbben jönne ki a diplomás gyeddel való kalkuláció, akkor az egyetem folytatása is szóba jöhetne, hiszen van lehetőség tandíj mérséklésre.
Írnék pár dátumot és adatot, ami fontos és számolni lehet vele.
A nappali tagozatos félévek után 2015. szeptembertől 2016. júliusig (tehát 2 félévet) passzív félév státuszban voltam. A munkaviszonyom 2015. november 16-án jött létre, tehát ha jól tudom a TB által támogatott időszakom 2015. november 1. és november 15. között szünetelt.
A kezdő bruttó fizetésem 122.000 Ft volt 2015. december végéig.
2016. január- 2016. júniusig bruttó 129.000 Ft-ra voltam bejelentve, 8 órás munkaviszonyban, majd egy júniusi szerződésmódosítás történt, 2016. júliustól 4 órás munkaviszonyom van havi bruttó 64.500 Ft-al.
Jelen helyzetbe 2016. szeptember 8-én kerültem. 2016. szeptember 9-től az orvosom táppénz állományba helyezett.
Abban várnám válaszát, hogy van-e esetleg valami más út, ami helyzetemben még szóba jöhet.
Amit nem szeretnék, az a jelenlegi munkahelyemen való további megjelenés.
Ami számomra ideális lenne, hogyha találnék egy másik állást és dolgozhatnék, amíg csak tudok.
Mivel azonban beléptem a terhességem 5. hónapjába, így erre úgy gondolom kevés lehetőség van.
Olyan megoldás keresésében kérném a segítségét, amely lelkileg is jó, és amivel mostani és szülés utáni anyagi helyzetem is ideális lehet.
Előre is köszönöm válaszát!
Keress egy céget, amelyik bejelent a minimálbér kétszeresénél valamivel többre, dolgozz itt egy hónapot, majd menj el táppénzre! A csed és a gyed alapja a minimálbér kétszerese lesz - idegeskedés nélkül. Minden ellátásnak csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem az alapja, az előzetes biztosításod rendben, ha a csed kezdetéig kitart az új munkaviszony, akkor az aktuális is rendben lesz, nincs itt semmi probléma.

Szakbarbár
2016-09-15 15:01:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Az alábbi szituációval kapcsolatban szeretném a tanácsát kérni!
Feleségem jelenleg szülési szabadságon van az 5 hónapos kisbabánkkal, ez nemsokára letelik, s az után már GYED-en lesz vele. Kiderült azonban, hogy héthetes várandós a következő babánkkal. Ezt a munkahelyen még nem közöltük.
Az érdekelne, hogy el tud-e menni táppénzre, majd szülési szabadságra, párhuzamosan azzal, hogy az előző gyermekünkkel GYED-en van? Amennyiben ez lehetséges, mi a módja ennek, mit kell tenni ez ügyben.
Lehetséges-e, hogy a második baba születése után párhuzamosan kapja a CSED-et és a GYED-et?
Lehetséges-e, hogy a második babával az apuka megy el GYED-re, úgy, hogy az anya is GYED-en van az elsővel?
Egyáltalán mi a módja annak, hogy ilyen szituációban a lehető legmagasabb juttatásokat kapjuk?
Tudom, kicsit komplex a dolog, és sokat kérdeztem, de sajnos tanácstalanok vagyunk, senki nem tudta még ezekre a válaszokat.
Segítségét előre is köszönöm!
Ha a csed után nem kér fizetés nélküli szabadságot, hanem kiadat pár nap szabadságot és emellett igényli meg a gyedet, akkor ha ezt követően megy el táppénzre, az már munkából igényelt táppénz lesz és ilyenkor kaphatja egyszerre a gyedet és a táppénzt. Szülés után pedig párhuzamosan az egyeske utáni gyedet és a ketteske utáni csedet, ehhez már semmilyen trükk nem kell.

Ha nem tudja elintézni a szabadságot, akkor még mindig meg lehet azt játszani, hogy Te igényelsz gyedet, a feleséged pedig táppénzen van. Ebben az esetben viszont "vissza kell adnia" a gyedet a csed kezdetével, mert csak úgy jár együtt két ellátás, ha ugyanaz a szülő kapja. Ezzel azt a kérdést is megválaszoltam, hogy lehettek-e mindketten gyeden - nem.

Hogy egyeske után ki kéri a gyedet ketteske születéséig, annál azt is érdemes mérlegelni, hogy kinek mennyi a bére.

Szakbarbár
2016-09-12 17:08:53
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Első babámat várom Szeptember 30.-ára vagyok kiírva.
Egy multi cégnél dolgozom 08.04.-én volt 2éve.
Március 11-től, sajnos el kellett mennem táppénzre, mert nem könnyítették meg a munkám, illetve veszélyesztetett terhes is lettem később.
153.000.- a bruttóm még is ilyen 55-77ezer ft-os táppénzeket kapok hónapról-hónapra.
A céget hiába hívom, hiába megyek be, értelmes választ nem adnak. Az étkezési utalványom is megvonták már Márciusban.
Szeretném megkérdezni, hogy a csed alapja a bruttó pénzem? Mert a cég könyvelője állítja, hogy a táppénzem lesz a csed, illetve gyedem alapja.
Valamint, hogy ha meg van a folyamatos 2év munkaviszony hány % tp jár naponta a béremből? 50-60%
Mert erre is azt mondja a cég könyvelője, hogy 50% jár. A 2évem alatt 1napot nem voltam táppénzen, illetve betegszabadságon sem, csak az éves szabikat vettem ki.
Előre is köszönöm a segítséget.
Lemonchello
A béren kívüli juttatásra jogosultság a munkáltató hatásköre, jogszabály nem rendelkezik róla. Nagyon sok helyen csak az kap ilyet, aki ott van és dolgozik, ezzel én semmilyen gondot nem látok.

Ha a cég kifizetőhely, akkor táppénzt mindig annyi időre folyósítanak, amennyiről az igazolás bérfizetésig beérkezik, ezért ingadozik az összege. A márciusban induló táppénz alapja durván a 2015. júl-dec. közötti átlag. A táppénz 2 év folyamatos - ez nem azt jelenti, hogy ugyanannál a munkáltatónál, hanem többnél egymás után - biztosítás esetén az előzőek szerinti átlagnak a 60%-a, ha nem lenne meg a 2 év, mert volt megszakítás a mostani helyre belépés előtt, akkor a 2 év betöltéséig 50%.

A csed és a gyed alapja az utolsó munkában töltött naptól visszafelé számolt 180 napi átlag lesz. A táppénz tehát nem számít bele az átlagba. A csed és a gyed mértéke 70%. Bruttó 153.000 Ft-os átlagból a csed havi nettó 91.000 Ft, a gyed havi nettó 80.000 Ft körül várható.

Szakbarbár
2016-09-12 17:02:51
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár,

A következő kérdéssel fordulnék Önhöz:
Pár hetes terhesen felmondtam az elöző munkahelyemen mert a fönököm csak 4 óra minimálbérre jelentett be már több mint 2 éve és szerettem volna ezen változtatni de nem tudtunk megállapodni.Utána elmentem munkanélkülire kb 1,5 hónapíg és több mint 2 hónapja megtaláltam a jelenlegi munkahelyemet ahol 220.000 a bruttóm.A problemam az lenne , hogy a legutóbbi vizsgálatomon az orvosom közölte, hogy veszélyeztetett terhes vagyok és ne dolgozzak tovább.Nem tudom, hogy most mitévő legyek, ha elmegyek táppénzre melyik béremet fogjak nézni? illetve ugyanez a kérdésem a CSED-nél.Jelenlegi munkahelyemen sajnos eddig csak 2 hónapot dolgoztam ilyenkor ez a bér beleszámít valamibe?
Válaszát előre is megköszönöm!
Ha 2 hónapot dolgoztál, akkor a 2 havi béből számított átlag lesz az ellátások alapja, mert az csak a bérből számolódik, a táppénz összege, ideje figyelmen kívül van hagyva az átlagnál. +120 nap csak annak érdekes, akinek a minimálbér kétszeresénél (lényegesen) több a bére, ennél kevesebből 1 és 180 napból is ugyanannyi lesz minden.

Szakbarbár
2016-09-12 16:53:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Többes munkaviszonnyal rendelkezem (4 órában közalkalmazottként, 2-2 munkaórában két magáncégnél van bejelentésem). Utóbbi két helyen minimálbér 1/4-ére van a bejelentésem - 32.500 ft értékben. A napokban azt a tájékoztatást kaptam, hogy az így nem jelent megfelelő társadalombiztosítási(nyugdíjra jogosító) jogviszonyt, tekintettel ha a munkaviszonyból származó kereset nem éri el a minimálbér 30%-át. Jogos ez a dolog, munkaviszonyból származó bérnél nem él az összeszámolási(3 munkabér együttes) szabály? Fel kellene emeltetnem a béremet a két 2 órás munkahelyemen?? Tgyás-gyed ellátásnál él a bérek összesítése-összegzése az ellátás meghatározásakor? Köszönöm válaszát!!
Ha munkaviszonyod van, akkor ott bármilyen kis összegű bérrel biztosított vagy, az más kérdés, hogy a pénzbeli ellátások csak ezzel arányosan járnak, a nyugdíjhoz pedig csak arányos szolgálati időt szerzel.
A megbízás az, ahol ha a 10% költséghányaddal csökkentett összeg nem éri el a minimálbér 30%-ét, akkor nem terjed ki a biztosítás a megbízottra, cserébe nem vonnak tőle 17% járulékot.
Ha a 2 órás helyek munkaviszonyok, akkor onnan is jogosult leszel az ellátásokra.

Táppénz, csedet, gyedet jogviszonyonként állapítanak meg, minden jogviszonyban külön-külön teljesíteni kell az előzetes és az aktuális biztosítás jogosultsági feltételét - az előzeteshez mindenhol csak az adott helyet lehet figyelembe venni.


Szakbarbár
2016-09-12 08:57:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
ÜDVÖZLÖM. SZERETNÉK TANÁCSOT KÉRNI. 2011 ÓTA HAJLÉKTALANNAK VAGYOK REGISZTRÁLVA,ÉS FÉLÉVENKÉNT MEGHOSSZABBÍTOTTÁK EDDIG A TB KÁRTYÁMAT NÁLUK, AMI TÉRÍTÉS MENTES. NOS MOST FOG LEJÁRNI MEGINT. AZ LENNE A KÉRDÉSEM,HOGY MOST IS CSAK NÁLUK TUDOM KÉRNI,VAGY MÁR VAN TÖRVÉNY, HOGY A TB OSZTÁLYON IS MEGCSINÁLJÁK INGYEN. ÉS MÉG ANNYI,PESTEN VAGYOK BEJELENTVE, DE MÁR KANIZSÁN LAKOM. SZÓVAL, AHHOZ HOGY ELINTÉZZEM, BE KELL IDE JELENTKEZNEM,HOGY MEGCSINÁLJÁK, VAGY CSAK PESTRE KELLENE EZÉRT MENNEM.TEHÁT A TB OSZTÁLYON ADNAK INGYEN,VAGY A HAJLÉKTALAN MENHELYRE MENJEK. ÉS BE KELL-E AHHOZ TERÜLETILEG JELENTKEZNEM,VAGY CSAK PESTEN CSINÁLTATHATOM. ELŐRE IS KÖSZÖNÖM VÁLASZÁT, REMÉLEM NEM ÍRTAM TÚL BONYOLULTUL. KÖSZÖNÖM TÜRELMÉT, VÁROM VÁLASZÁT. ÜDVÖZLETTEL. D.TÍMEA
Nagyon speciális a kérdés, félek, hogy nem tudok rá jól válaszolni, mert soha nem volt még dolgom ilyen témával. Csak elméletben tudok annyit, hogy az egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot annak az intézménynek a vezetője intézi/jelenti be az egészségbiztosító felé, ahol a hajléktalan tartózkodik, tehát az otthon, átmeneti szállás, nappali melegedő, stb. vezetője az illetékes. Ő ad róla igazolást, hogy ez mikor történt meg, innen lehet tudni, hogy meddig tart a fél év. Biztosan kötődsz egy ilyen intézményhez, ennek a vezetőjéhez kellene fordulni és csak neki van vele dolga, Neked nincs. Legalábbis elméletileg, a jogszabályból ezt szűrtem le.

Szakbarbár
2016-09-12 08:51:16
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Aug. 31én megszűnt a munkaviszonyom, de utána kiderült, hogy terhes vagyok. Most úgy néz ki, hogy sikerül újra elhelyezkednem okt. 1től havi bruttó 240 000 Ft-tal. 2 hónap munka után szeretnék táppénzre menni. A szülés várható időpontja 2017. 04. 26. Az lenne a kérdésem, hogy igy van-e esélyem a gyed maximumát megkapnom, vagy ahhoz még magasabb bruttó bérre lenne szükség? Illetve táppenz esetén jelent-e hátráltató tényezőt, ha veszélyeztetett terhességgel lennék táppénzen?

Köszönöm, Nóri
Ha jövőre nem lesz több a minimálbér bruttó 120.000 Ft-nál, akkor a bruttó 240.000-rel és ezekkel a tervekkel meglesz a maximális gyed. A táppénz nem befolyásol semmit, mert amikor az átlagot számítják, akkor csak a bért osztják a bérezett napokkal.

Szakbarbár
2016-09-12 08:33:10
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!
2016.09.02. 8:49-es „Renáta”-nak adott válaszában írta, hogy várjam meg a határozatot és abból kiderül, milyen összegből számolták a CSED összegét és mi adhatja az eltérést esetemben (nettó 46850 Ft kaptam „csaknem 52000Ft” helyett 2016.07.19-31. 13 napjára). A határozat szövegezése: „bruttó 6056.34 Ft naptári napi alap figyelembevételével bruttó 4239.44 Ft naptári nap összegben állapítom meg”. A határozat összege miből adódik, hogy ellenőrizhetem? Mit jelent ez egész havi összegben? Hogyan fog ezzel az összeggel a GYED alakulni, ha a napok száma megvan?
Válaszát előre is köszönöm, Renáta
Azt is írtam korábban, hogy a határozatban lévő összeget kell összevetni azokkal az adatokkal, amikből megállapították. Ehhez ügyfélkapus regisztráció kell és ezzel az ebev felületre belépve a járulékkivonat nevű cuccot kell 2015-re és 2016-re lekérni. Ha ezt elküldöd, akkor meg tudom mondani, hogy a munkáltató vallott be olyan adatokat vagy rontott el valamit, amiről nem tudtál és ezért lett kevesebb, vagy a kormányhivatalnál történt a tévedés.

Szakbarbár
2016-09-12 08:31:28
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő,

Köszönöm a gyors és precíz válaszát. Az önkormányzati tisztviselői díjamat ezek szerint már a Csed lejárta után kaphatom a Gyed mellé. A főállású munkám normál munkaviszony volt, valóban nem fogalmaztam pontosan, engem az átfedés bizonytalanított el mivel két jogviszonyból voltam biztosított. Ha jól értem amit mondott és most munkába állok bruttó 200000-ért, akkor a tisztviselői díjam mellè ezt is a csed alapjának veszik, mivel az előző munkaviszonyomból ebben az evben van 5 bedolgozott hónapom es az az előtti évben folyamatos munkaviszonyom volt, de az csak a biztosítási időbe számít, a csed alapját az új munkám bére határozza meg. A korábbi munkaviszonyomban 1-1 napos megszakítások azért voltak, mert a testületi ülés idejére nem a munkaviszonyom biztosított (fizetés nélküli távollét) hanem az önkormányzat.

Az a kérdésem lenne még, hogy jelenleg 12 hetes vagyok és még nem minősítettek veszélyeztetett terhesnek, de sajnos az esélyem meg van rá, az első gyermekemmel is így volt. Ha újra munkába állok és táppénzre kerülnék, akkor a 9-es kóddal levő táppénz veszélyeztetett státusszal rontja a csed alapját, vagy elég ha volt az új munkaviszonyomban legalább 1 teljes hónapom és akkor a teljes havi bérem is (a bruttó 200000) az alapja lesz a Csednek a tisztviselői díjammal együtt és csak a biztosítási idő tekintetében nézik, de összegszerűen nem számìt a táppénzem ilyen esetben?

Remélem sikerült kifejeznem magam normálisan, mert nehéz volt leírnom hogy mire gondolok :)

Köszönöm a válaszát és a segítségét.

A tisztviselőség az egyik jogviszony, a munkaviszonyok egymást után pedig a másik. A 2 éven belül 1 év előzetes biztosítást - jogviszonyonként - a több munkaviszonnyal egymás után teljesíted, ellátás alapja viszont csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem, ezért az új munkahelyen kapott bért veszik alapul.

A táppénz nem számít bele az átlagba, ahhoz csak a bért osztják a bérezett napokkal.

Szakbarbár
2016-09-12 08:28:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Szeretném a segítségét kérni. 2017. március 09-re várom a babámat. Idén (2016) szeptember 5-től munkahelyet váltottam, ahol magasabb a bérem mint az előzőnél. Melyik időszak számít a GYED alapjának?
Várom szíves válaszát!
Köszönöm szépen!
A csed alapja a szeptember 5-től a munkában töltött idő végéig, de márciusi csed kezdetnél legfeljebb dec. 31-ig elért jövedelemből számolt átlag. Tehát ha január végéig dolgozol, akkor a szept.5-dec.31, ha mondjuk dec. 15-ig, akkor pedig szept.5-dec.15. közötti átlag.
A gyed a alapjában szept. 5-től - nagyon leegyszerűsítve - minden csed - vagy ha volt előtte táppénz, akkor táppénz - előtti bér benne lesz.

Szakbarbár
2016-09-07 09:16:24
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Azt szeretném kérdezni, hogy ha Gyes-en vagyok kisfiammal, és a második babát várom, tehát a Gyes alat várandós vagyok és ezt bejelentem munkáltatóm felé, akkor is továbbra is csak a Gyes-t kapom míg a második baba megszületik?
Köszönöm a segítséget:Emőke
A munkáltatónak ehhez csak annyi köze van, hogy ha orvos felvesz táppénzre és leadod a táppénzes papírokat, akkor a munkáltató fogja az igényt benyújtani. Csak úgy kaphatod egyszerre a táppénzt és a gyest, ha a táppénz előtt pár nap szabadságot kiveszel. Ha ezt nem tudod vagy nem akarod megoldani, akkor a gyest át kell adni apukának.

Szakbarbár
2016-09-07 09:11:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

A megerősítését szeretném kérni abban, hogy igaz-e, hogy szülőként, Gyes mellett korlátlan időben lehet munkát végezni és az ellátás mellett a gyermeket bölcsődébe is lehet adni? (a bölcsőde nem állami, hanem magán)

Köszönöm szépen!
Így van.

1998. évi LXXXIV. törvény a családok támogatásáról
21. § (1)A gyermekgondozást segítő ellátásban részesülő személy ... kereső tevékenységet a gyermek fél éves koráig nem folytathat - vagyis innentől már igen

Ami a bölcsibe adást illeti, a 27. §-ban található, hogy mikor nem jár a gyes, nincs itt olyan, hogy a napközben elhelyezés kizárná.

Szakbarbár
2016-09-04 13:16:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Első gyermekem 2016. szeptember végén lesz 2 éves. 15 hónapos korában visszamentem dolgozni, tehát 2015. december 1-jén, még a GYED alatt 8 órában. Úgy alakult, hogy fel kellett mondanom, így a munkaviszonyom 2016. aug. 31-ig tart. Így a GYED-em lejárta után már csak a GYES-t kapom szeptembertől. Időközben kiderült, hogy jön a második gyerek is. Mivel elég kicsi az esélye, hogy terhesen újra munkát kapjak, így az a kérdésem, hogy GYES mellett biztosítottnak számítok-e, illetve jogosult leszek-e a második gyermek után CSED-re és GYED-re, így, hogy nincs munkaviszonyom. A második baba érkezése 2017 áprilisában várható (GYES-t 2017 szeptemberéig kapok).
Másik kérdésem, hogy GYES mellett igényelhetem-e az álláskeresési járadékot?

Köszönettel, Nóri
A mögöttes jogviszony nélküli gyes mellé jár az egészségügyi ellátás és a szolgálati idő, de biztosítottnak, aki csedre, gyedre lenne jogosult, nem minősülsz. Ha nem lesz valamilyen aktuális biztosításod, akkor nem lesz csed és gyed.

Vagy azt tudod tenni, hogy a gyest lemondod - átadod apukának - , álláskeresési járadékot igényelsz és ezt szüneteltetve kaphatsz egy minimálbér alapú csedet, gyedet, vagy kell egy munkaviszony és akkor az itteni bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese után kapod majd az ellátásokat. Vagyis a béred legyen ennél egy kicsivel több. Csak egy hónapig, utána szülésig táppénzen tudsz lenni. Fontos, hogy a munkaviszony legalább eddig tartson.

A gyes kizárja az álláskeresési járadékot.

Szakbarbár
2016-09-04 13:11:41
Olvasói értékelés: 5/5
Reala vagyok elnézést az előző levelemből kimaradt, hogy a határozott idejű munkaszerződés alatt 2015-ben (105e) és 2016-ban (111e) is a minimálbéren voltam bejelentve. Így hiába kérdezek Tőled összegeket:(, remélem, így nem hagytam ki semmit és összevonható lesz a levelezésem. Köszönöm!
Mivel a mostani munkaviszony úgyis megszűnik, az ellátások alapja meg csak az aktuális jogviszonyban kapott bér, ezért nincs jelentősége, hogy most mennyit keresel. Csak az új munkahelyen elért jövedelem érdekes, arról írtam, hogy mennyi lenne az optimális.

Szakbarbár
2016-09-04 13:04:57
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár! 2017. áprilisára vagyok kiírva, az ezt megelőző két évben nem volt/lesz folyamatos a jogviszonyom. 2015.06.26-tól 2016.12.31. határozott idejű a munkaszerződésem, amelyet a terhesség ténye miatt nem fognak meghosszabbítani. Milyen ellátásra leszek jogosult? Mennyi lesz összegszerűen? Ha decemberben lejár a szerződés el tudok menni betegállományba vagy munkát kell keresnem? Ha lenne lehetőségem most aláírni második munkaviszonyba egy határozott idejű munkaszerződést 6 hónapra, akkor nőni fog az ellátások összege, amelyet kapok a szülést követően? Válaszodat előre is köszönöm! Reala
A munkaviszony megszűnése után nem tudsz táppénzre menni. Vagy azt tudod tenni, hogy álláskeresési járadékot igényelsz és ezt szüneteltetve kaphatsz egy minimálbér alapú csedet, gyedet, vagy kell egy munkaviszony - de az elég január 1-től - és akkor az itteni bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese után kapod majd az ellátásokat. Vagyis a béred legyen ennél egy kicsivel több. Csak egy hónapig, utána szülésig táppénzen tudsz lenni. Fontos, hogy a szerződés legalább eddig tartson.

Szakbarbár
2016-09-04 13:03:03
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!

2007 óta folyamatos a főállású munkaviszonyom, 2015. szept. 1. óta egy iskolában tanítok. A szerződésem határozott idejű 2017. június 15-ig szól. Emellett 2016. május óta Katás egyéni vállalkozó vagyok (25.000 Ft-ot fizetek). A baba várható születési ideje 2016. nov. 20. Az iskola már ebben a tanévben nem tudott foglalkoztatni, így augusztus 25-től táppénzre küldtek. Ha van alkalmazottam és fizetem a KATÁT akkor a szülésig még számlázhatok a táppénz mellett? Mikor érdemes TGYÁS-ra mennem? Ha a baba 6 hónapos lesz szeretnék a vállalkozásban dolgozni (GYED extra), és számlázni. A baba 6 hónapos koráig mit kell tennem a vállalkozással? Addig is fizetni kell? Köszönöm válaszát!
Elnézést, de ezt most kénytelen vagyok passzolni. Nagyon sokmindennek utána kéne nézni a katával kapcsolatban, nem vagyok otthon benne.

Szakbarbár
2016-09-04 12:59:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kivánok !Egy olyan kérdésem lenne,hogy én már pár éve dolgozok egy munkahelyen,ha terhes lennék és azonnal az első hetekben vagy első honapban elmennék betegszabadsagra,mert a munkám olyan hogy nem birnám csinálni,akkor ugyanannyi gyedet kapnék és tgyást mint az aki végig dolgozik a terhessége alatt,vagy mivel hogy hamar elmentem táppénzre joval kevesebbet kap?Előre is köszönöm válaszát!Tisztelettel:Kata
A táppénz nem számít bele az ellátások alapjába, tehát - legalábbis közvetlenül - nem lesz tőle kevesebb a csed és a gyed.

Ha a béred nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor akárhány bérezett nappal is ugyanannyi lesz a csed és a gyed, ebben az esetben közvetett szerepe sincs a táppénznek.

Ha ennél több a béred, akkor a táppénznek annyi jelentősége van, hogy ha a sok táppénz miatt nincs az irányadó időszakban legalább 120 bérezett napod, akkor nem lehet a teljes béred a csed alapja, hanem meg van húzva a határ a minimálbér kétszeresénél.

Szakbarbár
2016-09-04 12:56:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Segítségét kérném az alábbiakban:
Jelenleg GYED-en vagyok a 19 hónapos fiammal, Ő 2017.01.22-én tölti be a 2 évet. Várandós vagyok a második babámmal, a szülés várható ideje 2016.11.23.
Kérdésem lenne, hogy a szülés után jár e a CSED a kicsi és továbbra is a GYED a nagy után, vagy választani kell, hogy melyiket veszem igénybe? Illetve, ha a nagy betölti a két évet, akkor a kicsi GYED-e mellett igényelhető e a GYES?
Folyamatos munkaviszonyom van 2009 óta, szülés előtt 210.000 Ft-os bruttó bérem volt, ez alapján kaptam a maximális GYED-et (minimál bér kétszeresét). Most nem megyek vissza dolgozni, vagyos GYED-ről megyek GYED-re, pontosabban CSED-re először.
Ez alapján csökkenni fog a második baba utáni GYED, vagy marad változatlan?

Segítségét előre is nagyon köszönöm.

Üdv
Dia
Két különböző korú gyermek után kaphatsz egyszerre két ellátást, vagyis kaphatod párhuzamosan egyeskével a gyedet, majd a gyest, ketteskével pedig a csedet és utána a gyedet.

Ha emelkedett közben a béred, akkor ez a magasabb bér lesz az ellátások alapja. Ha nem, akkor ugyanannyi lesz, minden, mint egyeskével.


Szakbarbár
2016-09-04 12:53:27
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértők,

Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy kicsit összetett helyzetemen segítsenek eligazodni. 2013. Május 6-tól 2016 május 27-ig munkaviszonyom volt. 2014. Novemberétől viszont választott önkormányzati képviselő vagyok nettó 50 ezret meghaladó tiszteletdíjjal (2019-ig) A munkaviszonyom megszűnése után teherbe estem. Az érdekelne hogy a képviselői díj miatt folyamatos biztosított vagyok, a főállású munkaviszonyom viszont az ülések miatt mindig megszakadt. 2017 márciusára születik meg a gyermekem. A tgyás és Gyed alapját így csakna tisztviselői díjam fogja kepezni vagy a munkaviszonyom is bele fog számítani? Ha a munkaviszonyom is beleszámít és most újra elmegyek dolgozni szülésig máshová, akkor mindkét munkaviszonyom bére is beleszámít a tgyás és gyed alapjába? A tisztviseloi díjamat a gyerek 1 éves kora után kaphatom a gyed mellé, mintha munkába álltam volna? Gondolom a tiszteletdíjamat nem folyósíthatják tgyás és gyed alatt a gyerek 1 éves koráig.

Köszönöm.
Nem értettem, hogy mit jelent az, hogy "a főállású munkaviszonyom viszont az ülések miatt mindig megszakadt."

Ha most csak 1 jogviszonyod van, akkor csak abból az egyből kapsz csedet, gyedet, az ottani jövedelem után. Ha bejársz arra a pár ülésre, ami a csed alatt van, akkor nem is érdemes csedet igényelni.
Ha létesítesz egy új munkaviszonyt, akkor ez egy másik jogviszony, amibe előzetes biztosításként a régi munkaviszonyt beszámítva megvan a 2 éven belüli 365 nap előzetes biztosítás, ezért így ebből a jogviszonyból is kaphatsz csedet, gyedet, alapja az új munkaviszonyban szerzett jövedelem. Ebben az esetben nem kéne bejárni az ülésekre a csed alatt, mert akkor a keresőtevékenység ebből a jogviszonyból kapott csedet is kizárja. Gyed mellett már lehet dolgozni, az már nem akadályoz semmit.

Szakbarbár
2016-09-04 12:48:34
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Címzett!
Jelenleg TGYÁS-on vagyok itthon kisfiammal.
2011 óta van munkaviszonyom bruttó 250e Ft-al.
2015 június óta veszélyeztetett táppénzen voltam.
2016.03.09.-én született meg kisfiam.
Szeretnénk második babát. Szeretném tudni, hogy
Járnék a legjobban? Úgy ha még a GYED alatt megszületik a második baba?
Vagy a GYED után kérjem ki a szabikat(jelenleg 49 van)
és ha sikerül úgy időzíteni, hogy itt még a várandoság elején legyek kérhetnék utána táppénzt?
Hogy lenne több a második baba után a járandóság?
Le tudná aut is vezetni, hogy körülbelül mennyit kapnék kézhez?
Nagyon köszönöm a segítséget: Emőke
A gyes végét követő 1 évig bezárólag teljesen mindegy, hogy mikor születik ketteske, mert a kedvezményszabálynak hála ebben az esetben - amennyiben közben nem váltasz munkahelyet - , legalább annyi lesz a következő csed, gyed is. Amikor ketteske után megállapítják az összeget, akkor előbb kiszámítják az általános szabályok szerint, utána ezt összehasonlítják az előző csed, illetve gyed alapjával és a kettő közül a magasabbat állapítják meg. Így az vagy ugyanannyi lesz, vagy több. Kevesebb semmiképp.

Szakbarbár
2016-09-04 12:40:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja