SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
2004 06.22 én született a lányom aki után gyedet kapok,mely 2006,06 22-én jár le.most várom másik babámat is aki várhatóan 2006 jan.28 körül fog megszületni.Milyen lehetőség van mit igényelhetek utána? Így meddig kapom a lányom után a gyedet? várom megtisztelő válaszukat:egy tanácstalan kismama.
2005.12.31-től (-28. nap) már választhatsz, hogy a nagylány utáni gyedet vagy a kicsi utáni tgyást veszed igénybe. Vagy ha keresőképtelen vagy, akkor táppénzre is mehetsz addig gyed helyett. 0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Még ha most maximális gyedet is kapsz, akkor is érdemes inkább tgyásra váltani, mert az nettóban - a 8,5% nyugdíjjárulék miatt, ami csak a gyedet terheli - párezerrel több.

Szakbarbár
2005-08-31 20:37:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Férjemmel a közeljövőben aug. vége-szept.eleje babát tervezünk.Kérdésem az lenne, hogy a támogatások közül melyiket, vagy milyen sorrendben érdemes igénybe venni, hogy anyagilag a legjobban jöjjünk ki.9 hónapja bruttó 90.000Ft-ra vagyok bejelentve, előtte minimálbéres voltam 8 hónapig.Első gyerek lenne és még nem ismerjük ezt a rendszert, tudni szeretném mennyi jövedelemre számíthatok majd a szülés után, illetve előtte, mivel a munkahelyi körülmények miatt az első lehetséges időtől táppénzre szeretnék menni.Előre is köszönöm!
Idei bruttó 90-ből jövőre az első 168 napra 60 körüli tgyás, utána 2 éves korig 55 körüli gyed várható. 2 és 3 éves kor között gyes van, ez most nettó 22.600 Ft. Idén induló táppénznak a tavalyi minimálbér az alapja, 2 év folyamatos biztosításnál ez nettó 37, ennél kevesebbel 32. Jövőre induló táppénz a 2 évtől függően 60 vagy 54.000.

Szakbarbár
2005-08-31 20:37:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Tanácsát kérném a következő dolgokban. Kislányunk 2003.09.30-án született. Jelenleg gyeden vagyok vele. A munkahelyem, ahol 1997 júniusa óta folyamatos munkaviszonyban vagyok, sajnos gazdasági okok miatt megszüntette tevékenységét. Az erről szóló értesítésüket a minap kaptam kézhez, melyben tájékoztatnak, idézem:" .. az intézkedés során, az Ön munkaköre megszűnik, ennek következtében a munkaviszonyát a munkáltató fel fogja mondani. Önnek, amíg a védettsége tart nem kerül sor a felmondásra. Az első kérdésem rögtön az lenne, hogy ugye jól tudom, hogy a védettség a gyermek három éves koráig tart? Ez után így folytatódik az értesítés: A munkaviszony megszűnésének kétféle lehetőséget ajánlunk: 1. Közös megegyezés: a munkaviszony a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezésével szűnik meg. Ebben az esetben Ön megkapja a felmondási időre járó bért, és a végkielégítésnek megfelelő összeget egyéb bérként. Adózni sáv szerint adózik. 2. Rendes felmondás a munkáltató részéről: a munkaviszony –munkáltató részéről- rendes felmondással a felmondási idő leteltét követően szűnik meg. Önt a Kollektív Szerződés előírásai szerint illeti meg a felmondási idő, a munkavégzés alóli felmentés, és végkielégítés.. A végkielégítésből 20 % adóelőleget vonunk. Év végén Önnek adóhátraléka lesz amit, a 2005. évi adóbevallásnál rendezni kell. Szóval a további kérdésem az lenne, hogy: - nekem mikor kellene nyilatkoznom,(hogy melyiket választom) majd csak akkor, ha a védettségem lejár, vagy most - melyik feltétel lenne számomra a legelőnyösebb - a védettségem lejárta után a munkaviszonyom 9 év lesz- ha jól tudom beleszámít a három év a munkaviszonyba- erre a végkielégítés hány hónapi munkabér A másik „problémám”, hogy tervezzük a kistestvér születését. Mivel sajnos így alakult a munkaviszonyom- vissza szerettem volna menni legalább egy évre- így abban kérném még szaktanácsát, hogy ha a tesóprojektet előre hozzuk, akkor továbbra is védettséget élveznék-e, és, hogy a tesónak meg kellene –e születnie a kislányunk három éves kora előtt(hogy a védettségem megmaradjon), vagy elég a terhesség megléte. Ha sikerül teherbe esnem, ( és a gyermekem közben betölti a három évet) akkor táppénzre kell jönnöm, vagy egyáltalán mi lesz a bennmaradt szabadságommal, az is a végkielégítésben kifizetésre kerül? És Én a végkielégítést, a védettség lejárta után kapom meg (lehet, hogy több év múlva?) És még így hirtelen annyit kérdeznék, hogy a második gyermek után, hogy alakulnak a juttatások, igénybe vehetek mindent, amit az első gyermek után is kaptam? Most a pontos bruttót nem tudom, de az utalt gyedem a családi pótlékkal együtt 72.000 ft-t . Remélem, nem kérdeztem sok hülyeséget, és nem voltam nagyon zagyva, de nagyon nehéz így laikusként egyáltalán még megfogalmazni is a gondolataimat, kérdéseimet.
Terhesség illetve gyed, gyes alatt és ezek után a munkába visszatérés után 30 napig felmondási tilalom van. Ha majd eljön az ideje, mert szerintem Neked nem most kell döntened erről, akkor én a hagyományos utat, a rendes felmondást választanám, összességében ugyanúgy jársz, mint a másikkal, mert ha jól értem, pont annyit fizetnek ki, de mégiscsak tisztább. Az adóhátralékos szöveggel ne foglalkozz, nincs jelentősége, csak tartalékolni kell a bevallásig 18%-ot, mert a végkielégítésből az adóelőleg tényleg csak 20%, ami viszont a bevallásban ugyanúgy 38%-ra jön ki annak, akinek ezzel együtt 1,5 milliónál többje van, mintha egyébk jogcímen kapta volna és rögtön 38-at vontak volna. A 9 év után, amibe a babázós időszak is beleszámít, az Mt. szerint 50 nap felmondási idő és 2 hónap végkielégítés jár, de azt írod, van kollektív szerződés, abban ennél kedvezőbb mérték is lehet. Kistesó még alig van tervben, nem tudjuk, hogy addig mi történik a céggel, úgyogy erről szerintem korai beszélni. Úgyhogy csak röviden és általánosságban: húzd ki munkaviszonyban, amit lehet, így az előzetes biztosításod még jó sokáig rendben lesz a következő tgyáshoz és gyedhez, hogy ezekre jogosult is legyél, ahhoz meg akár munkanélküli járadékkal is biztosításba tudsz kerülni.

Szakbarbár
2005-08-31 20:37:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Talán még korai számomra elkezdeni a nyomozást a különböző ellátási lehetőségekről, mivel még csak 10. hetünkben vagyunk, de már most érdekes lehet háttérinformációt kapni. 2 éve folyamatosan dolgozom alkalmazottként, az utóbbi 1 évben átlag bruttó 630.000 forintos havi fizetésem volt. Jelenleg táppénzen vagyok kb. 5. hete (a vetélés lehetősége fennáll a munkámmal járó stressz és utazások miatt) és még legalább a 14. hétig maradok is. Előtte nem voltam hosszabb ideig táppénzzen (max. 5 nap). Az élettársam kb. 450.000 forintos bruttó havi jövedelemmel rendelkezik. Szeretnék minél tovább (3 év) otthon maradni, esetleg már egy második babával még tovább. Kérem tanácsodat, hogy meddig érdemes a táppénz igénybevétele, és utána mely támogatásokat pályázhatom meg. Köszönöm előre is a választ! Jó szünetelést.
Meg kellene nagyon pontosan nézni, hogy megvan-e idén a 180 bérezett napod és ha nem, akkor mielőtt végleg elvonulnál táppénzre, ki kellene pótolni 180-ra. 179 vagy kevesebb nappal ugyanis nettó 75.000 körüli, 180-nál több nappal pedig 298.000-es tgyásra pályázhatsz, ami ugye nem mindegy. A tgyás 168 napja után a baba 2 éves koráig klasszikusan a gyed következik, de ha el tudnál menni táppénzre vagy gyermekápolási táppénzre, az ugyanannyi lenne, mint a tgyás, vagyis több, mint négyszerese a gyednek, amiből a maximális nettó 70.000 körül van. 2 és 3 éves kor között gyes van, ami jelenleg nettó 22.600 Ft. Ami még fontos: ne kezdd meg a szülési szabadságot (tgyás) a szülésnél hamarabb, így a felső határ nélküli ellátások a lehető legtovább járnak.

Szakbarbár
2005-08-31 20:37:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szeretném megkérdezni öntöl,28 éves halmozottan sérült,100%-os rokkant gyermekem miért nem kapta meg a 80%-os FOT-t, csak 65%-ost?
A fogyatékossági támogatás nem egészségbiztosítási ellátás, én meg csak ezekhez értek.

Szakbarbár
2005-08-31 20:37:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakértő! Most derült ki, h állapotos vagyok (1hónapos), és sajnos a jelenlegi munkahelyemen nem vagyok bejelentve. Szerencsére úgy néz ki találtam egy munkát, ahova bejelentenek, de max. bruttó 100.000 Ft-ra (8órában). Ahhoz, hogy a maximális havi ellátást megkapjam (ami kb.80ezer Ft?) mekkora bruttó jövedelmemnek kell lennie? Van-e lehetőség párhuzamosan két munkahelyen történő bejelentésre is? Illetve visszamenőleg be lehet-e jelenteni (ha igen, mennyi idővel)? Hálás köszönettel
Mióta nem vagy bejelentve? Soha nem is voltál? Visszamenőleg nemigen fog senki bejelenteni, a munkáltatók - szerintem feleslegesen - félnek attól, hogy hivatalosan azonnal be kell jelenteni az alkalmazottat az Egységes Magyar Munkaügyi Adatbázisba. Amikor ezt létrehozták, mindenféle bírságokat is kilátásba helyeztek azoknak, akik nem tesznek eleget időben a bejelentési kötelezettségnek. Két munkaviszonyban is lehet gondolkodni, de csak akkor van értelme, ha egyik helyen sem vagy 8 órás, mert ha az egyik teljes munkaidős, akkor a másik jogviszonyban nem kell azt a járulékot fizetni, ami alapján a tgyás és a gyed jár. Ha még nem volt semmilyen biztosításod, akkor a 180 nap biztosítást most kell összeszedni. Az időbe belefér, más kérdés, hogy a pénztárcád bírja-e. Ha a bruttó 100 után veled fizettetik ki a járulékot, az havi 59.450 Ft. Ennél éppen tudok olcsóbbat is. Bruttó 100-ból 66 körüli tgyás és 60 körüli gyed várható. Ha maximális gyedet szeretnél, ami bruttóban 83.000, nettóban kb. 70.000, akkor 120.000-re kell bejelenteni.

Szakbarbár
2005-08-31 20:36:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Azt szeretném kérdezni, hogy a táppénzből egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékot nem kell vonni? Valamint mi a különbség a táppénz, a thgy és a gyed között? Valamint milyen járulékokat vonnak a fentiekből? Válaszát előre is köszönöm!
A táppénzből és a tgyásból csak adóelőleget vonnak. A gyedből adóelőleget és 8,5% nyugdíjjárulékot. Abba most hadd ne menjek bele, hogy mi a különbség a 3 ellátás között, mert erről részletes leírás van a honlapon.

Szakbarbár
2005-08-31 20:36:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Gyermekem 2005. évben érettségizett nappali tagozaton. Gyermekét 2005. október 8-ra várja. Munkaviszonya jelenleg nincs, valószínüleg augusztus végétől lenne egy minibálbérrel bejelentett munkavégzésre lehetősége. Férje dolgozik. Mire jogosult a szülést követően, mi számára a legkedvezőbb megoldás. Kérem segítsen.
Ha minimálbérre be lesz jelentve, akkor minimálbér utáni tgyásra és gyedre, ez 40 illetve 37.000 körül lesz. Ha nem jön össze a bejelentés, akkor alanyi jogon járó gyesre, ami idén nettó 22.600. Ezek mellett jár még az egyszeri anyasági támogatás, ami 55.575 Ft és a családi pótlék, ami 5.100 Ft. Apuka a 91. naptól érvényesíthet havi 3.000 Ft családi kedvezményt, ha van hozzá adója.

Szakbarbár
2005-08-31 20:36:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
67300HUF netto berre vagyok bejelentve. milyen tamogatast erdemes igenyelnem ha gyermeket varok. Munkahelyemen 1 eve dolgozom. Lehet igenyelni TGYAS-t szulesi szabadsagra ber 70%-at, utana pedig GYEDET munkaber 70%-at 2 evig, azutan pedig egy evig GYES-t minimalber szerint. mivel 3 evig szeretnek a kicsivel otthon maradni. Valaszat elore is koszonom. Udvozlettel
A tgyás és a gyed a bruttónak a 70%-a. A 0,7-tel szorzott összeg is bruttóban van, ebből még levonják, amit le kell, tgyásból az adólőleget, gyedből adóelőleget és nyugdíjjárulékot. A minimálbér kétszerese után az kap gyedet, akinek 180-nál kevesebb bérezett napja van és 0 napnál a szerződés szerinti, 1-179 napnál az 1-179 napi átlaga több a minimálbérnél, tehát nem automatikusan jár ennyi. A Te kb. bruttó 85.000-edből, mert nagyjából ennyi a nettó 67.300, ebből nettó 57.000 körüli tgyás és 52.000 körüli gyed várható. A gyes nem a minimálbérhez,hanem a nyugdíjminimumhoz igazodik, idén nettó 22.600 Ft.

Szakbarbár
2005-08-31 20:36:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
50 % munkaképességcsökkent vagyok. sajnos 10 éve nem találok egészségi állapotomnak megfelelő munkát(néha pár napig, hétig dolgoztam de utána többe került a gyógyszer) 1949 okt 26 án születtem.3 gyemeket neveltünk és 1 tartósan beteg volt(asztmás) 28 év munkaviszonyom van. most is regisztrált vagyok a munkanélküliben. Hallottama nyugdíj előtti segélyről és az előnyugdíjról. Mikor és melyikre lennék jogosult, és ezt hol kell kérvényezni, és ezek mekkora összegek lehetnek? Várom válaszát Tisztelettel
Ez nyugdíj kérdés, amit kifejezetten írtam a bemutatkozásban, hogy nem értek hozzá. Csak sejtem, hogy aki rendszeres szociális járadékot kap, mert gondolom az 50%-kal ezt kap, az munkanélküli ellátásra nem jogosult. De ez csak egy megérzés, tényleg nem értek a nyugdíjas dolgokhoz. A munkaügyi központban kellene érdeklődni, ők állapítják meg ezeket az ellátásokat.

Szakbarbár
2005-08-31 20:36:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!A kisfiam tartósan beteg,ezért méltányossági gyest kapok.A kérdésem,hogy másodállásban kiválthatom-e a vállalkozói igazolványt?
Kiválthatod, dolgozhatsz is vele, otthon korlátlanul, de ha ezt teszed, a minimálbér után meg kell fizetni a járulékokat, ami havi 30.000 Ft. Biztos, hogy ezt akarod?

Szakbarbár
2005-08-28 20:29:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jelenlegi munkahelyemen 2005.dec.31-én lejár a szerződésem. Szülésre viszont 2006.január 15-re vagyok kiírva, így akkor már nem leszek biztosított.Kapni fogom-e a gyedet?A 180 nap biztosítási időm megvan.
Semmi gond. Előszöris passzív jogon jár a tgyás, ha a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szülsz. Másodszor ha január 15-re vagy kiírva, akkor a tgyást már megkezdheted 12.18-tól (a -28. naptól, vagy utána bármikor). A 2. esetben a gyed is jár automatikusan, mert ha legalább a tgyás 1. napján biztosított vagy, akkor végig jár a tgyás és a gyed. Mégsem javaslom az egyszerű megoldást, akkor sem, ha a 2. variációt választod (az 1.-nél meg nem is tudsz mást csinálni, csak amit mindjárt mondok). A tgyás után pár napra igényelj munkanélküli járadékot, így ugyanolyan feltételekkel kaphatod a gyedet, mintha munkaviszonyban állnál. Azért jobb így gyeden lenni, mert ha passzív jogon lennél, mert egy esetleges ketteske utáni gyedbe a passzív gyed nem számít bele az előzetes biztosításba. A járadék szüneteltetése mellett kapott viszont igen, úgyhogy ez a macerásabb, mégis ezt javaslom.

Szakbarbár
2005-08-28 20:28:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakértő! A kérdésem: hogyan lehetne egy aránylag kedvező Gyed-et kapnom a következők alapján? 2004-ben a keresetem 60.000Ft bruttó végig, varia nélkül. 2005-ben (130.000.-, 127.000.-) jóval magasabb a bérem, táppénzen is voltam márciusban, és június végén a szülésig. De mivel gyermekem úgy döntött, hogy 2005. július 7-én világra jön, (tudomásom szerint) a 2004-es év keresétét fogják a Gyednek alapul venni.Mert ha később jön, elvileg a 2005 számított volna, ha jól tudom. Nagy vonalakban ennyi, pontos adatokat csak később tudok mondani, mert nincs nálam a papír.. Mire számíthatok? Mit lehet tenni? Tisztelettel:
Semmi gond. A tgyásod 12.21-én lejár, 12.22 és 12.31 között vegyél ki szabit és a gyedet csak 2005.01.01-től igényeld (nem kötelező azt azonnal a tgyás után indítani), így a minimálbér kétszerese lesz az alapja.

Szakbarbár
2005-08-28 20:28:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2005 szept.28-ra vagyok kiírva a szülés várható időpontját illetően.Kérdesem a gyed megállapítására vonatkozik. 2004-ben mint vállalkozó minimálbérre voltam bejelentve.Tehát ha szept 1-től Tgyás-ra megyek azt ez alapján fogják számolni.Ezt 6 hónapig kapom, majd Gyedet fogok kérni.Ezt a 2005-ös jövedelem alapján számolják.2005 januárjától egy Kft-nél dolgozom, havi brutto 70.000Ft-ra vagyok lejelentve.Mivel a vállalkozói tevékenységemet sem hagytam abba, és ez számít a főfoglalkozásomnak, ez után is fizetem a minimálbér után befizetendő járulékokat.Úgy tudom,hogy a két fizetés ilyenkor összeadódik és ez alapján számítják majd ki a Gyed-et.Jól tudom? Kb. milyen összegű Tgyásra és Gyed-re lehet számítani, ha nem voltam táppénzen/ úgy gondolom a tgyás megkezdéséig nem is leszek/? A Gyed igénylését iletően a Kft. könyvelőjénél kell kérnem,hogy igényelje vagy menjek a TB-re igénylőlapot kérni? Előre is köszönöm válaszod!
Ha legalább heti 36 órás munkaviszonyban állsz, akkor a vállalkozásban nem vagy kötelezett legalább a minimálbér után járulékfizetésre. Ha pedig nem vagy kötelezett, akkor hiába fizetgetsz utána, attól még nem leszel jogosult ebből a jogviszonyból semmire. A nem kötelező azt jelenti, hogy ha akarsz, attól még elszámolhatsz vállalkozói kivétet, de azután nem kell 4%-os egészségbiztosítási járulékot fizetni, úgyhogy megint ott vagyunk, hogy innen nem leszel jogosult se táppénzre, se tgyásra, se gyedre - ha a munkaidő meghaladja a heti 36 órát. De mielőtt ebbe jobban belemennénk, ezt tisztázzuk, mert amit írtam, azt csak megérzésből írtam (40 órásnak tűnsz ezzel a bruttó 70-nel, mert különben minek jelentettek volna be). Úgyhogy a részletekre térjünk vissza akkor, ha ezt megbeszéltük.

Szakbarbár
2005-08-28 20:28:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
1996.08.15. óta 8 órás főállású alkalmazottja voltam egy kft.-nek egészen 2005.06.15-ig. Mivel a kft. felszámolás alatt van ezen időponttal az összes dolgozónak felmondtak, mivel a kft. november végével végleg megszűnik. A végkielégítéseket ( bttó 440.000,-), felmondási időt(bttó 495.000,-), szabadságokat (bttó 480.000,-) kifizették készpénzben 2005.07.05-én. > Én ezen időpontban (2005.06.15.) GYED-en voltam a kisfiammal, aki 2003.08.09-én született, tehát lassan lejáróban volt a GYED-em. Viszont 2005.07.20-ra vártuk második gyermekünket, aki 2005.07.14-én született meg. Nekem azt a tájékoztatást adta a felszámoló cég alkalmazottja kérdésemre, hogy miben érinti ez a felmondás a GYÁS-t illetve GYED-t a második gyerek szempontjából, azt válaszolta hogy semmi változás nem lesz, mivel "beleszülök" a GYED-be ezért lényegében ugyanazokat az összegeket, juttatásokat fogom kapni a jövőben is. Annyi a változás, hogy most nekem kell majd benyújtanom az igényléseket nem a kft. intézi (nem volt TB kifizetőhely). Így én megnyugodva elfogadtam a felmondást, pontosabban aláírtam a fizetési bizonylatot (a kilépő papírjaimat, TB kiskönyvemet azóta sem adták ide). Próbálom őket telefonon elérni, de sajnos nem jártam még sikerrel. Felhívtam a TB-t, hogy ilyenkor milyen nyomtatványt töltsek ki, ahol azt a felvilágosítást kaptam, hogy csak GYES-re vagyok jogosult, sem GYÁS-t sem GYED-et nem kaphatok. Ezen nagyon megdöbbentem, mivel pont ezért vállaltunk ilyen gyorsan második gyereket, hogy minél több pénzt kaphassak az itthon töltött időre és ne kelljen a GYES-en "tengődni". ....... semmilyen más jövedelmem, bevételem nem volt Kérdésem az lenne, hogy mire számíthatok GYÁS illetve GYED szempontjából? Tényleg ilyen sötét a helyzet, ahogy azt az OEP-nél mondták? Lehet még valamit javítani rajta? Vagy már csak a méltányosság marad? Nagyon igazságtalannak érezném, ha tényleg csak GYES-t kaphatnék, mivel 1992. óta (18 éves koromtól) folyamatosan dolgoztam (bejelentve) valahol. Nagyon várom véleményét és tanácsát. Válaszát előre is megköszönve, Tisztelettel,
Előszöris csak akkor lehetett volna Neked felmondani, ha csoportosnak minősülő (legalább 20 fő, vagy telephelyenként legalább 10%) létszámcsökkentés volt, mert csak ennél nem élnek a felmondási tilalmak, ha nem csoportos, akkor a "simánál" a gyed miatt védett vagy. Nyugi. Passzív tgyásra mindenképpen jogosult leszel, mert a biztosítás megszűnése után 42 napon belül szültél. Azt viszont ne kérdezd, hogy ha ezt most passzív jogon igényled, akkor mennyi lesz az összege, mert ilyennel, hogy passzív és 0 bérezett nap van, még nem találkoztam. Hogy nehogy véletlenül az legyen belőle, hogy - mivel kifejezett szabályozás egyszerűen nincsen erre - a minimálbér után állapítsák meg, azt javaslom, ne passzív jogon igényeld, mert ha aktív biztosítottként teszed, akkor egyértelműen a minimálbér kétszerese után kaphatod. Biztosítottként akkor tudod igényelni, ha 08.07-től pár napra munkanélküli járadékot igényelsz, majd ezt szüneteltetve kéred a tgyást, majd a gyedet. Így mindkettő járni fog, és mivel feltételezem, hogy a munkanélküli járadékhoz kiadott igazoláson az átlagkereseted jóval több a minimálbér kétszerenél, ezért alapjuk a minimálbér kétszerese lesz. A tgyásod 12.28-án fog lejárni, de a gyedet csak január 1-től kérd, mert - ha jövőre változatlanok maradnak a szabályok, akkor - talán egy kicsivel többet kaphatsz így a 2006-os magasabb minimálbér miatt. Ha nem fogadnád meg a tanácsomat és passzív jogon igényelnéd a tgyást - ami után nem járna a gyed, csak a munkanélkülis változattal - akkor nem tudod önállóan intézni az igénylést, mert a foglalkoztatói igazolást ilyenkor is a cégnek kell kitölteni. Bevinni már be tudod egyedül, de mindenképpen kell tőlük ez a 4 oldalas nyomtatvány lebélyegezve.

Szakbarbár
2005-08-28 20:28:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Konkrét kérdesem az lenne, hogy az alábbi tényekkel mit javasol, mit vegyek igénybe, mi lenne számomra a legjobb anyagilag? 2 hónapos kismama vagyok, jelenleg dolgozom főállásban, 2éve vagyok itt, mindvégig minimálbérrel bejelentve. Egyébb juttatásaim nincsennek. Hallottam már olyat, hogy a főnökkel meg lehet esetlegesen beszélni, egy kedvezőbb bejelentett összeget, (bár ez nálam nem hinném, hogy sikerülne), de azért érdekelni, mi lenne az az összeg amire bejelentve a legkedvezőbb (gyest,gyedet) kapnám? Illetve nem késő-e még nagyobb összegre bejelenteni? A másik erre az összegre bejelentve engem, tudna -e nekem megmondani mennyivel többet fizetne utánnam a főnököm? Ha más nem lehet érdemes lenne azt odaadni neki, ha megéri utánna. Köszöm, válaszait. Tisztelettel
A gyes fix összegű, a tgyának nincs határa, a legtovább kapott gyedhez most bruttó 120.000 Ft-os átlagkereset kell, ha a mostani maximumra pályáznál. A tgyásnak és a gyednek egyaránt a 2005-ös béred lesz az alapja, ha itt már van 7 havi minimálbér, akkor a hátralévő 5 hónapban 208.000 Ft-os bruttót kellene produkálni ahhoz, hogy az áhított maximális gyedhez elegendő legyen az átlagod. A minimálbér és a 208.000 Ft járulékai között havi 116.000 Ft különbség van, úgyhogy azt hiszem, egyedül is megállapíthatom, hogy ennyire nem fog bejelenteni a munkáltató és ennyit Te sem tudsz kinyögni, úgyhogy ez a verzió elvetve. De ha találsz egy együttműködő munkáltatót, akkor ki lehet ebből még hozni pontosan duplaannyit, mint ami egyébként várható a minimálbérből. Ha találnál ilyet, jelentkezz, egyelőre legalább 2 hónapod van erre.

Szakbarbár
2005-08-28 20:27:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő! Kisfiam 2003.05.12-én született. Munkaviszonnyal rendelkeztem és rendelkezem. (szülési szabadság lejárta után fizetés nélküli szabadságon vagyok a fiam 3 éves koráig). 2005.01.01-től táppénzen voltam a szülésig. 2005.05.12-én lejárt a GYED és GYES-t igényeltem. Jelenleg 14. hetes terhes vagyok második gyermekemmel. Arra lennék kíváncsi, hogy második gyermekem születésénél ugyanúgy jár-e a tgyás, ill. a gyed. A jelenleg megállapított béremet vagy a minimálbért veszik alapul a jutattások összegének számításánál? Illetve, ha felmondanám a gyes-t és ismét táppénzre mennék szülésig, jobban járnék-e anyagilag? Válaszát előre is köszönöm.
0 bérezett nappal, vagyis ha végig gyesen maradsz, a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha táppénzre mész, akkor vagy ugyanúgy, vagy rosszabbul jársz, ez bérfüggő. Kb. bruttó 160.000 alatt rosszabbul, mert a táppénz előtt lesz néhány nap tényleges jövedelmed a 80%-os betegszabiból, ilyenkor a pár napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja. A táppénzt nem javaslom, ha a 80%-os bér kevesebb a minimálbér kétszeresénél - gondolom könnyű belátni, hogy miért.

Szakbarbár
2005-08-28 20:27:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakbarbár! Következő lenne a kérdésem, remélem, hogy tudsz választ adni.Van egy két éves halmozottan sérült gyermekünk, aki állandó felügyeletet igényel.Jelenleg én(anya) vagyok GYES-en.A férjem min.béren van, ezért van egy olyan gondolatunk, hogy váltanánk és én mennék el dolgozni, mivel a GYES négyszeresét megkapnám így,ami lényegesen javítana helyzetünkön.Azt kérdezném, hogy egyből dolgoznom kéne, vagy előbb a szabit letölteni?Vagy ha esetleg a férjem "nem bírná", akkor bármikor visszaléphetek-e a munkából GYES-re?Van-e valami meghatározott idő, amit le kell tölteni a munkahelyen?Egy másik kérdés:két gyerek esetén én eljöhetek-e táppénzre, ha a másik beteg lesz?(Közben apuka GYES-en van az elsővel.)Előre is köszönöm válaszodat!Tisztelettel
Apuka bármikor elmehet gyesre és bármikor vissza is mondhatja (Te pedig megint megigényelheted), ha mégis inkább Te maradnál otthon a kicsivel. Ha babázás után munkába állsz, akkor először a felhalmozódott szabadságodat adják ki. Másik gyerekkel lehetsz gyápon, ha apuka egyikkel gyesen van. A van-e valami meghatározott idő kezdetű kérdést nem értettem.

Szakbarbár
2005-08-28 20:25:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Tb. szakértő! Minap azt hallottam anyukáktól, hogy egy új módosítás állt be a GYED jogosúltságára a 2. gyeremek esetében, miszerint, ha a 2. gyermek megszületik az első gyermek 3 éves koráig, akkor a 2. gyermek-re az első gyermeknél kapott GYED összeget kapja az anyuka. Mennyi valóságalapja van ennek a hírnek Ön szerint? Illetve, ha ennek nincs alapja, akkor az lenne a kérdésem, hogy a 2. gyermek születése esetén miből számolják ki a gyedet(az első gyermek 3. életévét betöltve születik a második gyermek)? Tisztelettel
Ez így butaság, valószínűleg egy táppénzszabály keveredett össze a kismamák fantáziájával, de a keveréknek is csak kb. a negyede igaz, mert táppénzhez is csak bizonyos esetekben feléledni a régi gyedes átlagkereset, ebbe most nem menjünk bele. Ketteske akár a gyedbe, akár a gyesbe születik bele, a tgyás és a gyed alapja 0 bérezett nappal az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha 3 éves kor után érkezik ketteske és 1-179 bérezett nap van a gyes és a tgyás között, akkor a tgyás és a gyed alapja az 1-179 napi átlagkereset, de szintén legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2005-08-28 20:25:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt TB Szakértő! Szeretném a segítségedet kérni abban, hogy esetemben mi lenne a legjobb megoldás anyagiak tekintetében. Az elején kezdeném: 1998 óta köztisztviselő vagyok, 2002. május végén táppénzre kerültem veszélyeztetett terhesség miatt. Ekkor 59.400,- Ft volt a bruttó jövedelmem. 2003.01.02-án megszületett a kislányom, megkaptam a TGYÁS-t, majd a GYED-et, jelenleg GYES-en vagyok. A második gyermekünket szeptember végére várjuk. Az aktuális alapilletményem 77.000,- Ft. Az lenne a kérdésem, hogy igényelhetem-e a TGYÁS-t, a GYED-et ugyanúgy, mint az első terhességem idején, illetve mely jövedelem alapján fogják kiszámítani, hogy mekkora az ellátás összege? Esetleg érdemes-e betegszabadságon vagy táppénzen gondolkoznom a szülésig? Köszönettel várom válaszod!
0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja az ellátás 1. napján érvényes szerződés szerinti bér lesz (ez ha magasabb lenne a minimálbér kétszeresénél, akkor legfeljebb ennyit vennének alapul). A 77.000-ből megállapított tgyás lényegesen magasabb a gyesnél, úgyhogy amilyenn hamar csak lehet, a -28. naptól érdemes tgyásra váltani. Eszedbe ne jusson ilyen alacsony bérrel táppénzre menni. 1-2 hónapig kicsivel többet kapnál, mint a gyes, de utána 2 évig kb. 20%-kal kevesebb lenne a tgyás és a gyed, mert nem a 100%-os alapbérednek, hanem a táppénz előtti pár nap 80%-os betegszabadságnak a 70%-át kapnád. Bruttó 77.000-ből egyébként nettó 54.000 Ft-os tgyás várható, a gyed pedig a 2006-os besorolási béred szerint alakul, ezt előre nem tudom megmondani.

Szakbarbár
2005-08-28 20:25:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja