SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő! Korábban már kértem a segítségét és köszönöm a válaszát. Azonban most ismét a segítségére lenne szükségem, mivel megszűnt a munkahelyem. Gyermekem 2005. szeptember 28-án született. 2003. májusa óta folyamatos munkaviszonnyal rendelkeztem, 90.000,- Ft-os havi bruttó jövedelemmel. Előtte főiskolai tanuló voltam, valamint 2003. januártól regisztrált munkanélküli. 2005. május 24-től táppénzen voltam az orvos javaslatára. Gyermekem megszületése óta kapom a tgyás-t, amely ha jól számoltam március 14-én lejár. Férjem kapja a családi pótlékot. Korábban azt javasolta, hogy gyed, aztán gyes, azonban nem tudom, hogy ez még mindig így helyes-e. 2005. december 31-el megszűnt a munkahelyem (közös megállapodással), mivel a cég anyagilag tönkrement. Mintha azt is olvastam volna valahol, hogy munkáltatói és jövedelemigazolás is szükséges a gyed igényléséhez. Így felmerül az a kérdés is, hogy a munkaviszonyom megszűnésével jogosult vagyok-e még az előbbi juttatásokra. Ha igen, mit igényeljek és mikor? A tgyás lejárta után igényeljem a gyed-et? Ezt is az OEP-nél kell igényelni? Mi szükséges hozzá? Valamint így mennyi gyed-et kapok? Amennyiben a gyed vagy a gyes lejárta előtt megszületne a második gyermekünk akkor kapnánk-e ugyanúgy a tgyást, az anyasági támogatást, a gyedet és a gyest? Előre is köszönettel:

Akinek a tgyás folyósítása alatt szűnik meg a biztosítása, az passzív jogon jogosult végig a gyedre. Az utolsó foglalkoztató tölti ki hozzá a foglalkoztatói igazolást. Ez kényelmes, de veszélyes megoldás, mert ha újra szülnél, akkor nem biztos, hogy ketteskéhez meglesz az előzetes biztosíás, amivel újabb gyedet kaphatnál, mert a passzív gyed ebbe nem számít bele, ezért inkább azt javaslom, hogy a tgyás lejárta után pár napra igényelj munkanélküli járadékot, ha ezt szünetelteted, akkor biztosítottként kapod a gyedet és ha beleszülsz a gyedbe vagy a gyesbe, megint fog járni minden. Bruttó 90.000-ből nettó 57.000 körüli gyed várható.



Szakbarbár
2006-02-20 09:57:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 2002.02.-kb 2002.07.tgyás(26ezer) 2002.07.-2004.03.18. gyed(25ezer) 2004.03.18.-2005.03.18.gyes(22ezer) szabadság megváltás kb. 50 ezer 2005.03.19.-2005.12.14.munkanélkülis.(42ezer) 2005.12.15.-2006.03.15.álláskeresési.(20ezer) Jövő hónapban megszűnik a biztosításom(férjem lévén leszek),két lehetőségen gondolkodunk: 1.anyósom bejelent minimélbérrel,már most.vagy 2.egyenlőre nem lesz munkaviszonyom,és ha összejön egy nov-decemberi szülés,akkor előtte 1 hónappal bejelent a min.bérnél magasabb összeggel. Ön szerint melyik a kedvezőbb? Mi a helyzet ha csak 2007-ben fogok szülni? Válaszát előre is köszönöm,és egyéb ötletét is szívesen fogadom.

A szabadságmegváltás nem számít bele a tgyás és a gyed alapjába, úgyhogy jelenleg 0 bérezett napod van. És egy csomó előzetes biztosításod, amivel 2007. szeptemberig szülhetsz és elég, ha előtte rövid idővel minimálbér kétszeresét elérő bérrel biztosításba kerülsz.



Szakbarbár
2006-02-20 09:57:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! A problémám a következő: én egy picike iskolában dolgozom 1999 óta pedagógusként, 2000-től határozatlan idejű szerződéssel. A napokban kiderült, hogy szeptembertől nem tudja fenntartani az Ök. az intézményt, így bezárják az iskolát. Már van egy kislányom(akivel 2002-2004 GYED-en voltam), de szeretnénk még egy kisbabát.A kérdésem a következő: Ha én szeptembertől táppénzre megyek (terhesen), közben felmondhatnak-e nekem, ill. ha megszületik a kisbabám nov., dec. táján, és utána Gyás-t kapok, akkor már 2007-ben lép életbe a GYED. Ezt a 2006-os jövedelmem alapján fogják számolni,mennyiben befolyásolja ennek az összegét a táppénzen töltött időszak? Jelenleg a bruttó alapom 121.000. Ebből tudnék én csinálni max. GYED-et valamilyen befizetéssel? Erre nagy szükségünk lenne, mivel a férjem még kevesebbet keres.Mit javasolna nekem ebben a helyzetben? Válaszát köszönöm!

Ha hamarabb terhes vagy keresőképtelen leszel, mint ahogy felmondanának, akkor nem tehetnek ki, mert a terhesség és a keresőképtelenség felmondási tilalom. A táppénz nem számít bele az ellátások alapjába, úgyhogy ettől nem lesz kevesebb. Egy nagyon minimálisat ront az átlagon, hogy előtte 15 nap 80%-os betegszabadság van, mert ez még beleszámít, de minél hosszabb normál időszak van előtte az évben, annál elhanyagolhatóbb ennek a szerepe. Ha közalkalmazott vagy, akkor a 0. vagy 13. havi fizetéssel meg az addig megvalósuló béremeléssel szerintem meglesz a maximális gyedhez szükséges átlag.



Szakbarbár
2006-02-20 09:57:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Erzsébet! Segítségét szeretném kérni abban, hogy a szeptemberben 14 hónapos kisfiúnk után igényevehető gyed-et a munkábaállásomat követően férjem igényelheti-e? Lehetőség van-e ugyanazon gyermek után járó gyed szülők közötti "váltására"? Válaszát előre is köszönöm.

Gyedre a szülő jogosult, aki a gyermeket saját háztartásában neveli. Az apa is szülő, úgyhogy neki is jár, amennyiben rendelkezik a jogosultsági feltételekkel: igénylés előtti 2 évben legalább 180 nap biztosítás és egy aktuális biztosítás. Amíg mindketten jogosultak vagytok a gyedre, addig akárhányszor megigényelheti bármelyikőtők, de mindegyikőtök ugyanannyit fog kapni, mint amennyit saját maga előszöri megállapításra kapott, tehát ha közben változik a bér, az nem fogja befolyásolni a régi összeget.



Szakbarbár
2006-02-20 09:57:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Gyermekem júniusban tölti be második életévét, terveink szerint bölcsödés lesz, én pedig visszamegyek dolgozni, 8 órában. Kérdésem, hogy az új szabályozás szerint GYES-re ennek ellenére jogosult leszek, vagy van ebben valamiféle korlátozás? A kérdés azért fontos, mert nappali tagozatos tanulmányaimból maradtak vissza elvégzendő szigorlatok, és amennyiben GYES-en vagyok amikor beiratkozom, akkor mentességet kapok a költségtérítés alól. A munkáltató számára jár-e előnnyel, hátránnyal, ha engem GYES mellett alkalmaz? Válaszát előre is köszönöm.

2006-tól teljes munkaidőben is lehet gyes mellett dolgozni. A munkáltató havi 1.950 Ft-ot takarít meg, ha gyeses kismamát foglalkoztat, mert akkor nem kell tételes egészségügyi hozzájárulást fizetni. Októberig, mert novembertől az egész ehó dolog megszűnik. Hátránya a munkáltató oldaláról az, hogy felmondási tilalom véd a gyes végéig, vagyis nem szűntetheti meg a munkaviszonyodat.



Szakbarbár
2006-02-20 09:57:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
1999. decembere óta van munkaviszonyom, 2003.03.14. született meg a lányom, most jár le a gyes. A munkáltatóm felhívot, nem tud alkalmazni, mert leépítések vannak. Azt mondja közös megegyezéssel váljunk meg egymástól. Kifizeti a szabadságomat ami jár a gyed 1 évére szerinte 22 nap ebből csak 20, mert állítólag mielőtt eljöttem 2 nap mínuszom volt. Úgy tudom jár még a szülési szabadság idejére is, de akkor az hol van? Ők miért nem látják? Hogy nézzek utána mennyi jár? Továbbá kifizetik a 45 nap felmondási időmet és a 2 hónap végkielégítést is. Ez jól hangzik, de éppen újabb babát szeretnénk. Terhesen senki nem vesz fel! Mit tegyek? Ja és az egy hónap védelemmel mi lesz? Vegyem ki a szerintük 20 nap szabimat az egy hónap védelem alatt és utána menjek, mehetek-e passzív táppénzre? Mert ezzel időt nyerek remélhetőleg pociban a babával, és aztán munkanélkülire. Esetleg mindent fogadajak el és egyből munkanélküli. Akkor viszont milyen gyed-re számíthatok majd? Nem tudom a tgyást mikor tudom így majd igényelni. Mivel előzőleg mindent a munkáltatóm intézett nem tudom hová kell fordulnom segítségért. Azt hiszem mindent megkérdeztem! Még majdnem egy hónapom van, hogy okosan döntsek! Remélem válaszával könnybben tudok majd dönteni! Köszönettel:

Szabadság a tgyásra és a gyed 1. évére járt. Ha a szülés előtt kivetted az összes 2003-as szabit, akkor lehetséges, hogy csak 20 napod van, mert akkor a tgyásra járót és a gyedre járónak kb. az 1/3-át már elfogyasztottad. Kérj egy kimutatást arról, hogy mennyi volt - ha volt - a 2002-es maradék és mennyit vettél ki 2003-ban, csak ezek alapján lehet pontosan kiszámolni. A felmondási tilalom 30 napja és a felmondási idő ledolgoztatható fele alatt valóban ki szokták adni a szabadságot, mert minek fizetnék duplán (hogy arra munkavégzés nélkül is - mert dolgoztatni nem fognak - megkapod a béredet és után még meg is váltják a szabidat, mondván, hogy bentmaradt). Nem értem, hogy a cégnek mi a jó abban, hogy közös megegyezést ajánl, mert ahogy látom, ugyanazt akarja kifieztni, amit rendes felmondás esetén is kellene. Ha bruttóban ugyanannyit adnának is megegyezéses bér címén, mint amennyi a felmondási időre járó bér, végkielégítés, szabadságmegváltás lenne, akkor sem javaslom semmiképpen, hogy ezt így elfogadd és közös megegyezéssel szűnjön meg a munkaviszony. Ha van rá esély, hogy a felmondási tilalom alatt terhes vagy keresőképtelen - és utána ezalatt terhes - leszel, akkor mindenképpen jobban jársz, ha nem mész bele, mert akkor az új felmondási tilalommal bebiztosítod magad, hogy onnan menjél szülni és az kényelemes dolog. Ha úgyis előbb-utóbb munkanélkülire mész, mert egyhamar nem lesznek új felmondási tilalmak, akkor sem javaslom a közös megegyezést, mert ha egy összegben van kifizetve ez a sokminden, akkor abból sokkal több adóelőleget vonnak - ami persz visszajár a bevallásban, de így egy évet várni kell a különbözetre. Munkanélküli ellátást kapóként egyébként ugyanúgy jár a tgyás és a gyed, csak ehhez szüneteltetni kell a járadékot. Ha 180-nál kevesebb bérezett napod van az irányadó időszakban, mert valamennyi így is biztos lesz, akkor a kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a tgyás és a gyed alapja, ugyanúgy, ahogy ha munkaviszonyban állnál, akkor is számolnák. Ilyenkor a munkaügyi központ minősül foglalkoztatónak és ő állítja ki a foglalkoztatói igazolást, amivel az egészségbiztosítási pénztárnál tudod igényelni a tgyást (a -28. naptól már lehet) és utána a gyedet ugyanígy.



Szakbarbár
2006-02-20 09:57:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértö Asszony/Ur! Köszönöm a visszajelzést a kérdésemre. Azota, hosszas telefonálgatás után megtudtam, hogy a svájci betegbiztositonál letöltött biztositási idöket figyelembe veszik az ellátásoknál,, igy az elözetes 180 nap megvan, és ha a biztositás még januárban is fennállt Svájcban, egy márciusban kezdödö munkaviszonnyal a biztositási idö is folyamatosnak tünik .A jogszabály adott cikke: 12. Cikk A magyar betegségi és anyasági biztosítási rendszerbe való felvétel az alábbiak szerint válik könnyebbé: a) ha egy személy lakhelyét Svájcból Magyarországra helyezi át és három hónapon belül Magyarországon létesített munkaviszony vagy egyéb kereső tevékenység alapján a magyar betegségi biztosításban kötelezően biztosítottá válik, vagy magyar nyugdíjban részesül, úgy a betegségi és anyasági pénzbeli és természetbeni ellátások megállapításakor, amelyek a magyar jogszabályok alapján őt megilletik, a Svájcban elismert betegsegélyező pénztárnál letöltött biztosítási időket figyelembe veszik; Remélem, hogy ennek ismeretében már tud a többi kérdésemre válaszolni. Ezek föleg az ellátások összegére vonatkoznak, ahol a probléma az, hogy bár van elözetes és folyamatos biztositási idö, de nincs figyelembe vehetö magyarországi jövedelem 2005-ben. A kérdéseimet ezért ismételten szeretném feltenni. Ha lányom márciustól biztositottá válik, mi lesz a tgyás, a gyed és esetleg a táppénz alapja : a 2006-ban szerzett magyarországi jövedelem? Már biztosan nem lesz meg a 180 bérezett nap a szülésig, kevesebb is elég? Ha esetleg táppénzre is szükség lenne, ezt mi alapján számolják: pl. 1 - 2 havi jövedelem után?Vagy a táppénzszabály szerint a minimálbérböl, ha nincsen meg a 180 napi tényleges jövedelem? Akkor-is,ha munkaviszony szerinti havi jövedelem ennél magasabb? Befolyásolja-e a táppénz igénybevétele és összege a tgyás és a gyed összegét? Ha a Start-program keretében a munkáltató igénybe veszi a kedvezményeket, akkor is járna-e minden pénzbeli ellátás is, azaz táppénz stb. Az ellátások összege ugyanaz lenne, mintha nem lenne ilyen kártyája? A járulékkedvezmény akkor is jár a munkáltatónak, ha a bér a minimálbér másfélszeresénél nagyobb? A maximális gyed elérése érdekében mekkora jövedelemre és a munkában töltött idõ, betegszabadság, majd táppénz milyen kombinációjára van szükség? A munkaviszony lehet határozott idõre szóló is, vagy célszerübb a határozatlan? Segítségét elõre is köszönöm. Tisztelettel

Akkor ha jól értem, akkor ugyanaz és ugyanúgy számít be, mint az EU-s országoknál. Ennek az a lényege, hogy a kint biztosításban töltött időt figyelembeveszik, az előzetes biztosításba beszámítják (táppénzhez, tgyáshoz, gyedhez egyaránt, de táppénzhez cask akkor, ha folyamatos marad a biztosítás), a jövedelmet viszont nem, mert magyar tb ellátásnak az a jövedelem az alapja, ami után 4%-os egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett, ez pedig csak az itthon kapott jövedelem. A 180 nap előzetes biztosítása tehát meglesz (feltételezzük, hogy a másik jogosultsági feltétellel, az aktuális biztosítással is fog rendelkezni,), nem lesz viszont 180 bérezett napja az irányadó időszakban, ilyenkor a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese után állapítják meg az ellátást. A táppénznél ez másképp van, ott180-nál kevesebb bérezett nappal a táppénz alapja legfeljebb a minimálbér, mert itt szigorúbb a törvény. A táppénz nem számít bele az átlagba, ezért ez a későbbiekben nem befolyásol semmit. Röviden és egyszerűen tehát itthon a minimálbér kétszerese fölötti jövedelme legyen - ha táppénzre készül, akkor a táppénz előtti 80%-os betegszabadságot is figyelembe véve. Legjobb a határozatlan idejű munkaviszony, mert akkor be van biztosítva minden ketteske és a többiek után is, de ha ez nem megy, akkor legalább addig tarson a szerződés, amíg a tgyást megigényli. Akinek a biztosítása a tgyás alatt szűnik meg, annak passzív jogon jár az ellátás végig. Start kártyával is ugyanígy van minden, az csak a munkáltató oldaláról jelent különbséget, de ez nem az én szakterületem, úgyhogy többet nem tudok róla mondani.



Szakbarbár
2006-02-16 10:48:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm! A feleségemnek megszűnt a munkahelye 2006.01.20-án. Táppénzen van(2006.01.02-tól) mivel gyermeket várunk. A múlt héten kaptuk az értesítést, hogy mivel megszűnt a munkahelye, így csak 90 napig jár neki (passzív)táppénz. Ez lejár 2006.04.20-án. A babát 2006.06.17-re várjuk. Azt szeretném megkérdezni,hogy mit tegyünk mit vehetnénk igénybe? (Tgyás, gyed, gyes.) Esetleg jelentkezzen a munkaügyi központba, ha letelik a passzív táppénz? Ha nincs biztosítása fizetni kell a szülésért, kórházi ellátásért?

A passzív táppénz lejárta után igényeljen munkanélküli ellátást, ezzel biztosításba kerül. A járadékot szüneteltetve jogosult lesz tgyásra és gyedre, ugyanúgy, mintha munkaviszonyban állna. Ha nem kerül biztosításba, akkor biztosított eltartott hozzátartozójaként is járhat neki az egészségügyi szolgáltatás, ehhez egy nyomtatványt kell kitölteni, amin ezt bejelentitek. Fizetni csak akkor kell, ha ilyennek sem minősül és ez utólag kibukik valahol - elméletileg 3 éven belül kiszámlázhatja az egészségbiztosítási pénztár.



Szakbarbár
2006-02-16 10:48:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Köszönöm válaszát kedves Szakbarbár! de még mindig van kérdésem: aki 2004.jan.1-2004.dec. 1-ig munkaviszonyban állt bruttó 150 000ért. majd 2004.dec. 2-től 2006.jan. 26-ig munkanélküli és 2006. febr.17-től megint munkaviszonyban áll (határozatlan idejű )br 150000ért, és 2006.ápr. 20-án szül ,az ezekszerint nem kap gyedet sem tgyást? mert hogy nincs előtte közvetlen 180 bérezett nap? Vagy ebben az esetben is jár minden(gyed, tgyás) persze arányosítva kevesebb mint a maximum? köszönöm válaszát!

Ha munkanélküli alatt járadékot értesz, akkor az biztosításban töltött idő és ezzel megvan a 180 nap előzetes biztosítás, ami a jogosultsági feltétel. Ez nem ugyanaz, mint a 180 bérezett nap, ami ha megvan, akkor - minimálbér kétszerese fölött - másképp számolják az ellátás összegét. Ha 180-nál kevesebb bérezett napod van, akkor a tgyás és a gyed alapja a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.



Szakbarbár
2006-02-16 10:48:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Gyed-en lennék novemberig, de március 1-től visszamegyek 8 órába dolgozni, valamint igényelni fogom a GYES-t március 1-től. A kérdésem az lenne, hogy jól tudom, hogy míg GYES-en vagyok, de dolgozom is, akkor nem rúghatnak ki az állásomból? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel,
Igen, így van. A gyes alatt akkor is felmondási tilalom véd, ha közben dolgozol.

Szakbarbár
2006-02-16 10:47:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A következőkben kérném a segítségedet. 2000 szeptembere óta dolgozom annál a cégnél, ahonnan a kislányom (1. gyerek) születésekor szülési szabadságra mentem. Kislányom 2005.07.21-én született, előtte 2005.05.01-től betegállományban voltam, 2005.07.21-től TGYÁS-t kaptam, 2006.01.05-től pedig a GYED-et kapom. 23 nap szabadság illet meg, a 2005. évi szabadságomból 8 nap maradt meg. 2004. évi átlagjövedelmem kb. bruttó 221.000 Ft volt, 2005. év 1-3 hónapjában br. 211.000 Ft volt a fizetésem, 2005. 4. hóban 221.000 Ft. (Remélem, minden szükséges adatot megadtam). A férjemmel most tervezgetjük, hogy mikor szülessen a kistestvér. A „jó időzítés” megtervezéséhez kérnénk a segítségedet, hiszen nem mindegy, hogy pénzügyileg hogyan alakul a helyzetünk a második baba megszületése után. Tehát a kérdéseim: 1.Miből számolják és kb. mennyi lesz a TGYÁS és a GYED akkor, ha a 2. baba megszületik az 1. gyerek 2 éves kora előtt? 2.Miből számolják és kb. mennyi lesz a TGYÁS és a GYED akkor, ha a 2. baba az 1. gyerek után járó GYES ideje alatt születik meg? 3.Mi a helyzet akkor, ha a 2. baba azután születik meg, hogy az 1. gyerek betöltötte a 3. életévét? Vagyis a lényeg: mikor „érdemes” megszületni a gyerkőcnek ahhoz, hogy anyagilag a lehető legkedvezőbben alakuljon a helyzet? Válaszodat előre is köszönöm! Üdvözlettel,

Akár a gyed, akár a gyes alatt születik ketteske, ha 0 bérezett napod van, akkor a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha szabadságból és a táppénz előtti betegszabadságból van 180-nál kevesebb bérezett napod, mert visszamész szabadságot kivenni, majd táppénzre, akkor az ellátások alapja a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Annyira előre most nem menjünk az időben, hogy mi van akkor, ha 2008.07.21 után szülsz.



Szakbarbár
2006-02-16 10:47:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! GYED-en lévő 33 éves kismama vagyok. A kisfiam 2004.11.22-én született. Férjemmel szeretnénk második gyereket, de nem tudjuk, hogyan járnánk a legjobban anyagilag.1999-től vagyok alkalmazásban egy cégnél. Az első gyerekkel jó volt a TGYÁS-em (átlag 150000FT) és a GYED-et is a maximumot kapom (83000FT) ,mert 2003-ban és 2004-ben amíg tudtam műszakoztam és túlóáztam sokat. (2003-ban 2687523FT, 2004-ben 1897145FT volt a bruttó éves jövedelmem, persze a 2004-esben már a TGYÁS is benne van). Ha visszamennék dolgozni, csak délelőtt, csak 8 órában tudnék járni, így a bruttó fizetésem kb. 100000FT lenne, ha emelnének rajta, az is csak 6-7000FT-ot jelentene. A szülés előtt kivettem az összes szabadságomat, a maradék betegszabadságomat és még 17 nap táppénzen voltam, mert később született meg a kiírtnál. A kérdésem az lenne, hogy ha a második gyerek a GYED alatt születik (aminek kicsi az esélye), mi lesz az alapja a TGYÁS- nak és a GYED-nek? Ha a második gyerek a GYES alatt születik, vagy ha nem megyek GYES-re,hanem GYED után kiveszem az elmaradt szabadságokat és még ha kell, utána táppénzre megyek? Hogyan járnék jobban? Mennyi szabadság járna? Válaszát előre is köszönöm!

Akár a gyed, akár a gyes alatt születik ketteske, ha 0 bérezett napod van, akkor a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha szabadságból és a táppénz előtti betegszabadságból van 180-nál kevesebb bérezett napod, akkor az ellátások alapja a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Bruttó 100.000-ből tudok minimálbér kétszeresét meghaladó átlagot csinálni, ha gondolod, hogy szükség lesz rá, keress meg. Szabadság a tgyás idejére és a gyed 1. évére járt. Munkábaállástól év végéig megint jár időarányosan.



Szakbarbár
2006-02-16 10:47:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő! Szeretném kérni szíves tanácsát! 2003.szept.22-2005.12.31-ig dolgoztam munkahelyemen, mindig meg-meghosszabbított szerződéssel. (Előtte munkanélküli voltam, és ez alatt az utolsó hónapokban jövedelempotlo támogatásban részesültem.) Mivel terhes lettem, és nem dolgozhatok, január 1-től passzív táppénzen vagyok. Május 25-re várható a baba. Mennyi ideig vagyok erre jogosult, ha én aug. 02-től már táppénzen voltam folyamatosan, (mert idegsebészeti műtétem volt).? Nekem azt mondták, márc.31-ig. Hogy állapítják meg a passzív táppénz összegét? Kaphatok-e munkanélküli segélyt, és kismamaként álláskeresési támogatást? Hogyan leszek jogosult TGYÁS-ra, majd Gyed-re? Mely időszakot veszik figyelembe ezek összegének meghatározásában? Válaszait előre is köszönöm!

A táppénzjogosultságod a táppénzelőzményt figyelembe véve kb. 7 hónap lenne még, de passzív jogon csak 90 napig jár. Utána igényelj munkanélküli ellátást, jogosult leszel rá, majd a -28. naptól szüneteltesd és igényelj helyette tgyást. A táppénz, a tgyás és a gyed egyaránt 2006-ban indul (kivéve a táppénz, ha dec. 31-én már táppénzen voltál), 2005-ben van több, mint 180 bérezett napod, ezért a 2005-ös átlag lesz az ellátások alapja. A táppénz nem számít bele az átlagba.



Szakbarbár
2006-02-13 09:49:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Kismama vagyok, a munkehelyem elfelejtett megkérdezni, h. kérem-e a 9000 FT-os adójóváírást. Most kérdeztem rá, h. esetleg kapom automatikusan v. miért nem kellett kitöltenem a korábbi évekhez hasonlóan ezt a nyomtatványt, ami erre vonatkozik? Közölték, elfelejtettek megkérdezni, de majd jövőre egyben megkapom a 108.000 Ft-ot. Kérdésem, van-e lehetőség most (febr.6.) után is kérni, ha már a januárit csak jövőre kapom is meg, de ettől a hónaptól igényelni ezt az összeget, ami egyértelműen jár, mivel csak a gyed a jövedelmem.

A kitöltési útmutató szerint a munkáltató akkor veszi figyelembe, ha kifizetés előtt ott van a nyilatkozat és az adójóváírás feltételeinek megfelelsz, tehát még nem érted el az 1,5 milliót. Feltételezem, hogy így januárban ezt még nem lépted túl, úgyhogy ha a februári számfejtés előtt leadod a nyilatkozatot, akkor a ennek figyelembevételével kell számfejteni a béredet.



Szakbarbár
2006-02-13 09:47:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! NAgy bajban vagyok. Tőled kérek tanácsot. Eddig 6 éven keresztül biztosított voltam: nappali főiskola, munkahely és munkanélküli. Sajnos február végén lejár a munkanélkülim. Elhelyezkedni csak a lejárat után 2-3 héttel tudok, de akkor biztos. Azonban május végén szülni fogok. Jár -e ilyenesetben is gyed? ha egy rövid ideig nem voltam biztosítva? Köszönöm válaszát!

Az előzetes biztosításod nem rövid, tehát azzal a jogosultsági feltétellel, hogy az előző 2 évben 180 nap biztosítás, bőven rendelkezni fogsz. De kellene egy aktuális biztosítás is, mert ez a másik feltétel. Ha az nem egy határozatlan idejű munkaviszony márciustól, akkor inkább a munkanélküli vége előtt helyezkedj el 2 hónapra, akár úgy is, hogy 1 hónap munka, 1 hónap passzív táppénz, aztán vissza munkanélkülire, a fennmaradó napjaidra járni fog a járadék és ha ezalatt leszel jogsoult tgyásra, vagyis éred el a -28. napot, akkor jogosult leszel tgyásra és gyedre. Azért jobb így igényelni, mint egy határozott idejű, szülés után nem sokkal megszűnő munkaviszonyból, mert így nem passzív jogon fog járni, hanem munkanélküli ellátást szüneteltető biztosítottként ugyanúgy kapod, mintha lenne közben munkaviszonyod és ez óriási előny egy esetleges ketteskénél.



Szakbarbár
2006-02-13 09:47:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Második babánkat idén szeptemberre várjuk. Jelenlegi munkahelyemen 2005.04.01 óta dolgozom, előtte gyeden voltam a kisfiammal,aki 2004.01.21-én született.Ő most bölcsödés.Azt szeretném tudni, hogy hogy lenne nekem a legjobb, és a legkifizetődőbb. A fizetésem 56.000 brutto havibér+100.000 körüli jutalék + pótlékok=kb120-130e Ft.Ezt már kézhez kapom. 24 órás munkarendben dolgozom, úgyhogy túl sokáig nem tudok már dolgozni.Kérdésem:menjek táppénzre vagy vegyem ki a szabimat, ami még erre az évre van(17 nap)?Mennyi tgys-re,és mennyi gyedre számíthatok? Válaszát előre is köszönöm!!!!!!!!

Nem írtad, hogy mióta dolgozol egyeske után, de feltételezem, hogy nincs még fél éve, hogy visszamentél. Ha nem tudsz 180 bérezett napot felmutatni, és ebbe a táppénz nem tartozik bele, de minden más igen, akkor ilyen bér mellett is csak a minimálbér kétszereséből számított tgyásra számíthatsz. A gyednek is a minimálbér kétszerese lesz az alapja, de ez egyúttal a maximumot is jelenti, tehát itt nem ér hátrány amiatt, hogy nincs 180 bérezett napod. A nettó maximális gyed adójóváírással 73.000 Ft körül van, a 180-nál kevesebb nap esetén minimálbér kétszereséből megállapított tgyás pedig kb. 81.000 Ft. A táppénz nem befolyásol semmit, mert nem számít bele az átlagba, úgyhogy táppénzre nyugodtan mehetsz. Annak ha nincs meg a 180 bérezett nap, akkor a régi, gyed előtti bér lesz az alapja- felső határ és gyedet terhelő 8,5% nyugdíjjárulék levonás nélkül. A szabadágról azért nem tudok mit mondani, mert egyrészt Te tudod, hogy mikor jön jobban az a szabadság, most, vagy majd x év múlva munkábaállás előtt, hogy kitóld vele a babázást, másrészt nem tudom, hogy milyen bért kaptok a szabadságra, távolléti díjat, amit az Mt. ír elő (ha igen, ebbe nálad mi tartozik bele) vagy esetleg átlagkeresetet, a kettő között pedig nagy különbség lehet.



Szakbarbár
2006-02-13 09:47:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Ha gyes mellett dolgozok 8 órában (135 ezer fizetés), és ez idő alatti munkaviszony lesz a tgyás és a gyed alapja (gyermeket várok), az (mármint a gyes) befolyásol-e valamit? Még egy kérdésem, hogy gyes mellett mehetek- táppénzre (a 8 órás munkám után)? Van-e valamilyen minimális munkaviszony ami után lehet csak táppénzet igénybe venni? 4 hónap munkaviszony után 4 hónap táppénzt lehet igénybe venni? Elnézést, ha "buta" kérdésekkel zavartam, előre is köszönet a rám fordított idejéért. Üdvözlettel:

Táppénzre a folyamatos biztosítással megegyező időre vagy jogosult. De amíg nincs 180 bérezett napod, addig csak a minimálbér a táppénz alapja, egy kivétel van, de azt ennyiből nem tudom megmondani, hogy Nálad ez van-e. Ha gyes mellett dolgozol és keresőképtelen vagy, akkor jár a táppénz. A gyes és a táppénz nem számít bele a tgyás és a gyed alapjába.



Szakbarbár
2006-02-13 09:47:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kislányom most fél éves és sajnos nekem vissza kell mennem dolgozni. Kapni fogom továbbra is a GYES-t?

Nem, legalábbis egyelőre, 1 éves koráig nem. 1 éves kor után lehet csak dolgozni gyes mellett, de akkor teljes munkaidőben is.



Szakbarbár
2006-02-13 09:47:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! A kérdésem talán furcsának tűnik, de én is osztom az ön véleményét abban, hogy a kiskapuk kijátszása még nem bűncselekmény. A helyzetem a következő: 7 éve közalkalmazottként dolgozom, van 3 gyermekem, közülük 2 tartósan beteg (asztmások). A nagyobbik már 12, míg a kisebbik 6,5 éves. 2006.01.01-től lehetőségem lenne a törvény szerint GYES mellett is teljes állásom folytatására, ill. a teljes állásom folytatni GYES mellett, ami a gyermekem 10 éves koráig tarthatna. (Ha jól értelmezem a jogszabályt) Ez a gondolat azért vetődött fel bennem, mert 2005. ősztől levelező és költségtérítéses formában beíratkoztam jogász szakra az egyik egyetemre. Ezeket összefoglalva a kérdésem: Lehetséges munka mellett úgymond GYES-re mennem, hogy a tandíjat megspóroljam? Ha igen hogyan induljak el? Válaszát előre is köszönöm

Ez nem kiskapu. Ha jogosult vagy egy ellátásra, akkor miért ne igényelnéd? Pláne, hogy nem csak a tandíjat spórolod meg vele, de egy kis plusz jövedelmed is lesz. Ami jár, az jár és azt meg kell igényelni. Ha közalkalmazott vagy, akkor az illetményszámfejtő hely fogja folyósítani a gyest, kérjél tőlük igénybejelentőt.



Szakbarbár
2006-02-13 09:47:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Kérdésem az lenne,hogy ha az illető kismama a terhessége alatt végig táppénzre kényszerül,akkor miből számolják ki a szülési szabadság és gyed összegét?(folyamatos biztosítási jogviszony a táppénz elött 12 év). Köszönettel:

A táppénz nem számít bele az átlagkeresetbe, csak a bérezett napokból számolnak. Ha az előző évben van 180 bérezett nap, akkor az az alap. Ha így nincs, még megpróbálják a tgyás, gyed 1. napját megelőző naptól közvetlenül visszafelé összeszedni a 180-at, táppénznél ez nem szokott összejönni. Ha sehogy sincs 180, akkor a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap.



Szakbarbár
2006-02-13 09:47:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja