SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár! Kisfiam 2003.11.22.-én született, előtte megbízást (önkéntes biztosítás) kötöttem, így utána a minimálbér alapján kaptam gyást, gyedet is. Jelenleg gyes-en vagyok. Kistestvér érkezését 2007. tavaszára tervezzük. Kérdéseim a következők: 1.Jól gondolom-e, hogy a gyed beleszámít a szülést megelőző két éven beüli 180 nap biztosítási időbe, a gyes pedig nem? 2. Mennyi munkában töltött idő szükséges ahhoz, hogy a lehető legmagasabb gyed összegre legyek jogosult? Elegendő a szülés előtti 1-2hónapban munkaviszont létesítenem, és milyen összeggel? Válaszát előre is köszönöm.

Ha a szerződést nem bontottad fel, akkor 2006.04.30-ig biztosított voltál, mert akkor szűntek meg ezek a megállapodások. Ameddig élt a szerződés (még ha nem is fizetted, mert nem kellett), addig bármilyen ellátást kaptál is, biztosított voltál és ez beleszámít később az előzetes biztosításba. Ha múlt hétig biztosított voltál, akkor egy 2007 októberi szülésig megvan az előzetes biztosításod, elég, ha szülés előtt 1-2 hónappal biztosításba kerülsz, lehetőleg a minimálbér kétszeresét meghaladó bérrel.



Szakbarbár
2006-05-08 12:14:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. szakértő! 2006. szeptember végére, október elejére várjuk párommal a babánkat. Előreláthatólag július 28.-is fogok dolgozni. Azt szeretnénk megtudni, hogyha én júl. 28.-a után betegállományban leszek, akkor én a járandóságaimtól nem esek-e el?( TGYÁS, GYED,GYES) A TGYÁS-t már a szülés előtt szeretném igénybevenni, ez úgye lehetséges??? Előre is köszönöm válaszát: Tisztelettel:

A táppénz nem számít bele semminek az alapjába. A tgyást már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól is igényelheted. Minimálbér kétszeresénél magasabb bérnél nem érdemes korábban igényelni, alatta mindegy, hogy mikor kezdődik a tgyás.



Szakbarbár
2006-05-08 12:14:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! A GYED-del, GYES-sel kapcsolatban szertném a segítségét kérni. A történetem a következő: 2000.november 1-20001.augusztus 31. közötti időszakban megbízással óvónőként dolgoztam.2001. szeptember 1-től 2002.augusztus 31-ig szerződéssel dolgoztam ugyanott.2002.áprilisában terheslettem.Panaszaim voltak, így orvosom 2hétre kiírt (táppénzt kaptam),majd 1 hétig kórházban is voltam.A kórház után már nem mehettem vissza dolgozni,így augusztus 31-ig táppénzen voltam.Augusztus 31-gyel megszünt a munkaviszonyom, nem hosszabították meg a szerződésem,így a szülésig passzív táppénzen voltam(2003.jan. 8-ig).Január 8-tól Terhességi-gyermekágyi segélyt kaptam (GYÁS)) június 24-ig.Ezek után szerettem volna a GYED-et igényelni. Az igénylőlap kitőltéséhez telefonon kértem segítséget az illetékestől. Az illető azt mondta, hogy nem jár nekem a GYED ,mert passzív táppénzen voltam a szülés előtt, így nem is adtuk be az igénylést.2003. június 25-től megigényeltük a GYES-t.2005. májusában újból babát vártam. Ekkor ismerősök buzdítására megérdeklődtük, hogy ha megszüntetnénk a GYES-t elmehetnék-e munkanélkülire,mert akkor legalább a második babára kapnék GYED-et(egy ismerös nézett utána, személyesen nem voltunk benn a hivatalban)Nemleges választ kaptunk.Maradt,tehát a GYES 2006.január 8-ig.2006 január 15-én született meg második kislányom.Ekkor újra felbuzdulva a férjem az összes papírommal bement a Komárom- Esztergom Megyei munkanélküli hivatalba.AZ ott dolgozó hölgyek nagyon ellenségessen viselkedtek vele.A párom ekkor kérte, hogy szeretne a fönökükkel beszélni.A vezető férfi teljesen megértette a helyzetünket.Ő azt tanácsolta, hogyha még ugyis szeretnénk babát, akkor annak a születése előtt vegyük igénybe a munkanélkülisegélyt.A kérdésem pedig: Ön szerint lenne-e mod arra, hogy mégis csak kapjak GYED-et a második gyerek után, illetve ha harmadik gyermek előtt sem tudnék visszamenni dolgozni, akkor mit tegyünk, hogy nála már ne essek el a GYED-től? Segítségét előre is köszönöm.

Egyeskével a tgyás után kellett volna járadékra menni és azt szüneltetve járt volna a gyed vele, utána meg minden ellátás ketteskével, sőt még akár hármaskával is, ha a gyedbe, gyesbe születik bele. Így viszont olyan távol kerültél az utolsó, előzetes biztosításba még beszámító időtől, hogyha hármaska után tgyást és gyedet szeretnél, akkor előtte össze kell szedni 180 nap biztosítást, ebből a munkanélküli 134 napot csinál, mert ennyire vagy jogosult a munkaviszonyaid után, csak akkor majd jókor kell igényelni azt a járadékot.



Szakbarbár
2006-05-08 12:14:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakértő! A cégnél 7 éves munkaviszonnyal mögöttem eljöttem szülni. 2004-ben született a lányom, idén május végén lesz 2 éves. Szeretnénk még egy babát lehetőleg úgy, hogy még azelőtt megszülessen mielőtt lányom betőltené a 3 évet! Amikor eljöttem a cégtől először veszélyeztetett betegállományban voltam majd kaptam a GYÁS-t és most a GYED-et. Eddig nagyon jó volt mert a bruttó fizetésem magas volt így a betegállomány pénzem és a GYÁS is. Kérdés: 1, Ha megszületik a baba és lemondok a GYES-ről (addigra már az fog járni)igényelhetem újra a gyást és azután ismét jön a GYED? Hogy kell elintéznem? 2, Mi van ha kifutok az időből és a lányom betölti a három évet? Visszamegyek dolgozni!A cég kirughat vagy köteles visszavenni? 3, Ha most teherbe esnék megtehetem hogy a cégnél kiveszem a felgyülemlett szabadságot ami a lányom alatt felhalmozódott és abból felvetetném magam veszélyeztetett betegállományba mert úgy több pénzt kapnék? Vagy nem tehetem meg mert kirúghat a cég? 4, A felhalmozódott betegállományt bármikor ki lehet venni függetlenül attól hogy a lányom mennyi idős ha vissza akarok menni dolgozni? Vagy kötelezhet a cég hogy 3 évig maradjak otthon?

Terhesen, keresőképtelenül, gyes mellett szabadságon felmondási tilalom véd. A táppénz alapja a korábbi, gyedhez beszámító átlagkereset lesz, a tgyásé és a gyedé pedig a minimálbér kétszerese. Ellátást lemondani egy 2 soros levélben lehet, a folyósítónak megírod, hogy x dátumtól kéred a folyósítás megszüntetését, mert x+1 naptól más ellátást igényelsz. Az utolsó kérdésnek se füle, se farka, így arra nem tudok válaszolni.



Szakbarbár
2006-05-02 09:37:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Én 2007-ben tervezek szülni. 2005-ben: 110.500,- volt a bruttó bérem. Az idei, azaz 2006-os fizetésem (jan. 1-től) bruttó 120.000. Kérdésem az lenne, hogy mennyi tgyás ill. gyed várható, ha év végéig ezt az összeget kapom (bruttó 120.000). Illetve, mi van akkor ha a szülés előtt mondjuk fél évig táppénzen vagyok (ez a fél év vagy 2006 végén lenne esedékes, vagy már 2007-ben); ez mennyire befolyásolja a tgyás és gyed összegét? Mennyi az a bruttó összeg amivel a maximális gyed kihozható? Ha mh.-et váltanék mennyi ideig kellene azt az összeget kapnom? Köszönettel!

A táppénz nem számít bele a tgyás és a gyed alapjába. 2007-ben induló ellátásnak a 2006-os jövedelem az alapja, 120.000-es átlagból nettó 77.000 körüli tgyás és 70.000 körüli gyed várható. Jövőre induló maximális gyednek a jövő évi minimálbér kétszerese az alapja, ez várhatóan bruttó 135.000 Ft lesz, tehát nagyjából ennyi kell hozzá a 2006-os év átlagában.



Szakbarbár
2006-05-02 09:37:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Zsuzsanna! Remélem, tud segíteni! Jelenleg gyes mellett dolgozom 8 órában. Sajnos nagyon sokat beteg a 3 éves fiam. Az asztmája miatt, tovább lehetek gyesen. A kérdésem az, hogy elküldhetnek-e munkahelyemről a gyakori táppénz miatt gyes mellett? válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel:

A gyes csak 3 éves korig és utána 30 napig felmondási tilalom. De táppénz alatt és ha 15 napnál tovább tartott, akkor további 15 napig, ha 30 napnál is tovább tartott, akkor további 30 napig felmondási tilalom véd. Arra alapozni viszont nem lehet egy felmondást, hogy sokat voltál táppénzen - létezik egy munkaügyi kollégiumi állásfoglalás (MK. 95.) , ami ezt kifejezetten felsorolja a nem helytálló indokok között. 3 és 6 éves kor között egyébként csak 42, egyedülállóként pedig 84 napot lehetsz gyermekápolási táppénzen két születésnap között.



Szakbarbár
2006-05-02 09:37:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Többször is előfordul válaszaidban, hogy a munkába visszatérő kismamák bérét korrigálni kell, ha a cégen belül volt időközben béremelés. Én most töltöm a tavalyi szabimat, de a béremet a régi szerint számolták, pedig volt 4%-os béremelés 2005-ben is és már idén is. Szeretném megkérdezni, hogy melyik jogszabály írja elő a kötelező bérkorrekciót? Üdvözlettel,

Ha a versenyszférában dolgozol, akkor a Munka Törvénykönyve. 1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvérol 84. § A munkavállaló személyi alapbérét a sorkatonai vagy polgári szolgálat teljesítését, illetve a gyermek ápolása, gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés a) pont], továbbá a közeli hozzátartozó ápolására vagy gondozására biztosított fizetés nélküli szabadság (139. §) megszunését követoen a munkáltatónál az azonos munkakörrel és gyakorlattal rendelkezo munkavállalók részére idoközben megvalósított átlagos éves bérfejlesztésnek megfeleloen módosítani kell. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos, éves bérfejlesztés mértéke az irányadó.



Szakbarbár
2006-04-20 17:42:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Tavaly Februárban megszületett a kislányom,jelenleg GYED-en vagyok. Közben megint terhes lettem és még idén Októberben meg is lesz a baba. A kérdésem az lenne meg kapom-e a gyed-et a másik babámra és,hogy az első babára az utolsó 5 hónap elveszik-e vagy sem, esetleg az apa igénybe veheti-e az első gyermekünkre a gyest? Válaszát előre is Köszönöm! Tisztelettel:

Egyszerre csak az egyik szülő, egy gyerek után, egyfajta ellátást igényelhet. Ha közben van munkaviszonyod vagy más biztosításod, akkor ketteskével is jogosult leszel tgyásra és gyedre, az átfedéses időszakban választhatsz, hogy melyiket veszed igénybe. Ha megírod, hogy mennyi a szerződés szerinti béred és mit, mennyiért csináltál tavaly szülés előtt, akkor megnézzük, hogy melyiket érdemesebb igényelni.



Szakbarbár
2006-04-20 17:42:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Gyes meletti munkáról szeretnék érdeklődni.Ikreim ez év augusztusban lesznek 3 évesek.Október 1-től munkába állnék gyes melett.Kérdésem az lenne,hogy nem lehetne -e kivenni a szabadságot kezdésként és utána megkezdeni a tényleges munkát.A munkaügyes előadó szerint csak a gyes lejárta után vehetem ki.Más anyukától azt hallottam ,neki előbb kiadták a szabadságot és utána kezdett gyes mellett dolgozni.Ez munkahely függő? Válaszodat előre is köszönöm:

Azzal továbbra sincs probléma, hogyha valakinek lejár a gyese és visszamegy dolgozni, akkor először kiadják a szabit, ezért hallhattad ezt más anyukáktól. Ha gyes melletti munkáról van szó, akkor viszont jelenleg tényleg munkahelyfüggő és ez nem azért van így, mer az egyik helyen rendes vagy jobban felkészült a munkaügyes, hanem azért, mert idéntől, amióta lehet teljes munkaidőben is dolgozni gyes mellett, nem egyértelműek az Mt. rendelkezései. Nem tiszta, hogy ilyenkor hány jogviszony van egyszerre, mert ha 1, akkor ki kell adni a szabit, ha 2, akkor nem, akkor ha majd a régibe visszatérsz, akkor kell. Le fog ez tisztulni, mire visszamész.



Szakbarbár
2006-04-20 17:42:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A kérdésem az lenne, hogy ha gyed után kivenném a szabikat /a gyest valószínűleg a férjem fogja megigényelni/, akkor a szabadság ideje alatt felmondhatnak e nekem? Megtudnád esetleg azt mondani, hogy idén leszek 30 éves, gyermekem 2004. 12 hóban született /a 2004-es szabikat mind kivettem/, akkor kb hány nap szabi jár, ha én kapom a gyerek után járó napokat is?

Gyed után még 30 napig felmondási tilalom véd, a 31. napon már odaadhatják a felmondást. Fizetett szabi kb. 2006 májusig (gyed 1. éve) jár, ez extrák nélkül (Munka Törvénykönyve vonatkozik Rád, nincs kedvezőbb szabályozás a munka- vagy kollektív szerződésben) összesen kb. 34 nap lehet 2005.01.01-től odáig.



Szakbarbár
2006-04-20 17:42:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Fiatal 27 éves párban élő nő vagyok,aki egy multi cégnél dolgozik középvezetői állásban havi brutto 125ezer forintért.Nem sokára gyermeket szeretnénk válalni.Nagyon sok helyen sokat olvastam a GYesről,GYEDről,táppénzről viszont ebben a rengetegben képtelen voltam helyesen eligazodni.2 és fél éve dolgozom elötte főiskolára jártam,de azt nem végeztem el. Annyit szeretnék kérdezni,hogy a gyermek válalást követően mire számithatok,milyen jutattások illetnének meg.Gondolok itt arra,hogy ebben az esetben ha valaki ennyit keres akkor melyik támogatási formát érdemes választani.Mennyi lenne összegszerüen a GYES,a GYED stb.Mikor mehetnék el tápénzre,kirughatnak e ez alatt az idő alatt stb... Tudom nem a legjobb kérdéseket tettem fel talán,de remélem érti mire gondolok. Várom válaszát: Tisztelettel egy leendő anyuka

Bruttó 125.000-ből nettó 81.000 körüli táppénz és tgyás illetve nettó 73.000 körüli gyed várható. Klasszikus sorrendben tudod igényelni az ellátásokat: tgyás, gyed, gyes. Táppénzre akkor vagy jogosult, ha keresőképtelen vagy, ennyi biztosítással akár a maximális1 évet is otthon töltheted táppénzen. A keresőképtelenség, a terhesség és a tgyás, gyed, gyes önmagában is felmondási tilalom, hát még együtt, a munkaviszonyod csak akkor szűnik meg ezidő alatt, ha határozott idejű szerződés lejár.



Szakbarbár
2006-04-20 17:42:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szakbarbár! Kérdésem a GYED,GYES-sel kapcsolatban lenne. Jelenleg 6 hónapos a kisfiam, most igényeltem a GYED-et. Közben visszahívtak a céghez dolgozni ahol vállalkozóként dolgoztam és dolgoznék most is. Csak heti egy napot kellene bevállalnom, ahhoz hogy ne szünjön meg a "munkahelyem" mert ha később mennék vagy szeretnék vissza menni, valószínű már nem tehetném meg. Viszont nem szeretném elveszíteni e gyedemet. Vagy menjek át gyesre? Lenne még egy megoldás, ha most alakítanánk egy bt-t. A férjem lenne a beltag akkor hogy nézne ki a számlázásom, hogy tudjuk megoldani? azért nem akarom teljesen elveszíteni a GYED-et mert ha nem sikerül ezt hosszú távon tartani, hogy csak heti egy-két napot dolgozom akkor inkább maradok itthon a babával. Nagyon fontos lenne a válasza!!!!!üdv

Gyes mellett is csak a baba 1 éves kora után lehet dolgozni. Ha egy bt számláz, abból csak akkor lesz gond, ha ez valakinek szúrja a szemét, egyébként semmi nem fut össze semmivel, amiből kiderülne, hogy a munkavégzés miatt nem lennél jogosult gyedre.



Szakbarbár
2006-04-20 17:42:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2005. április 1. óta vagyok köztisztviselő egy minisztériumban, határozatlan idejű szerződéssel, ez az első munkahelyem (2004. nyaráig voltam egyetemi hallgató). A fizetésem bruttó 214000 forint, 2005-ben ezen kívül kaptam még összesen 200000 ft jutalmat is. Idén fizettek ki 1 havi bérnek megfelelő plusz juttatást is, ami 2005 évre járt (ezt nem tudom, hogy melyik évhez tartozik emiatt). A babát szeptember végére várom és ebben az évben már voltam 2 hétig betegszabadságon. Az egyik kérdésem az lenne, hogy mennyi tgyás-ra, illetve gyed-re számíthatok, és hogy van-e jelentősége, hogy idén ledolgozom-e a 180 napot? A másik pedig az lenne, hogy egy minisztérium megszűnhet-e jogutód nélkül, és ha igen, akkor mi a legjobb, amit tehetnék? Köszönöm válaszodat, üdvözlettel:

Tavalyi 9 havi bruttó 2.126.000 Ft-ból nettó 128.000 körüli tgyás és maximális, idén ez - adójóváírással, mert erre már érdemes lesz kérni - 73.000 Ft körül van, jövőre ennél valamivel több gyed várható. A gyeded 0 bérezett nappal is tudna maximális lenni, csak egy korlátlan tgyásnál van jelentősége a 180 bérezett napnak. Nem tudom, hogy egy minisztérium meg tud-e szűnni jogutód nélkül, csak feltételezem, hogy igen, ha ez a tgyás alatt történik, akkor a gyed előtt érdemes munkanélküli járadékot igényelni és pár nap járadék után ennek a szüneteltetése mellett kérni gyedet, ami így biztosítottként és nem passzív jogon jár. Ha gyed alatt szűnik meg a biztosítás, akkor ezt elég macerás, úgyhogy nem javaslom, de ha így alakul, akkor egy esetleges ketteskénél nagyon az elején el kell kezdeni intézkedni.



Szakbarbár
2006-04-17 21:57:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Jelenleg a bruttó bérem 157372 Ft. 2 évig maximális GYED-en voltam. A GYES 4 hónapja után, érdemes-e betegszabadságra, ill. táppénzre mennem a második babával, hogy némileg több pénzt kapjak, mint a GYES? Vagy nem érdemes, mert emiatt a TGYÁS és GYED utána jóval kevesebb lesz? Vagy vegyem ki a szabadságomat, s utána menjek táppénzre? Köszönettel, Lenne egy másik kérdéskör is, ami érdekelne. Maximalizálva van-e két gyerek után a szabadság? Ha igen,mennyi időben? Amennyiben igen, nem járok-e jobban, ha két részletben, a két gyerek után külön-külön veszem ki? Pedagógus lévén évi 46 nap szabadságom van.

Ha csak 80%-os betegszabiból lesz tényleges jövedelmed tgyás és gyed előtt (táppénz nem számít bele), akkor rontod az egyébként maximálisnak kinéző gyededet, úgyhogy nem ártana elé egy kis 100%-os szabi. Közalkalmazottak szabadságához nem értek, a pótszabi 2 gyerek után 4 nap, ez biztos, mert ez egyforma, de hogy hogy adják ki, azt nem tudom, mert ez nálatok speciális.



Szakbarbár
2006-04-17 21:57:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő.A GYES,GYED,TGYÁS-sal kapcsolatban szeretnék érdeklődni.Magamról-2004-ben aug-ig bruttó 80ezerrrel voltam bejelentve,majd egy hét mulva 2004.szept-től 2005.jun-ig munkanélkülin voltam,ahol 30ezer Ft-ot kaptam kézhez.Majd 2 hónapig sehova sem voltam bejelentve.2005.aug.-tól dolgozom,ahol bruttó 90.500 az alapom(erre még kapok mindenféle pótlékokat,így lesz 120 a bruttóm,de gondolom csak az alapot nézik).Az éven terhes lettem,okt.-re vagyok kiirva.Májustól el szeretnék menni táppénzre.Kérdésem-Mennyi Tgyás-t fogok kapni,mert ugye a tavalyi éven megvan a 180 nap,de elég kevés lehet..Illetve a Gyed-nél nem lesz-e gond ha az éven 4hónapot dolgozom és utána táppénzre megyek.. Nagyon szépen koszonom a választ..

A tgyásnak és a gyednek ebben a konkrét esetben az utolsó 180 bérezett nap lesz az alapja, itt minden járulékköteles jövedelem beszámít, a pótlékok is. Bruttó 120.000-es átlagból nettó 78.000 körüli tgyás és 71.000 körüli gyed várható.



Szakbarbár
2006-04-17 21:57:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 2004. október végén született a gyermekem. Előtte 5 év folyamatos munkaviszonyom volt (közalkalmazott vagyok), a szülésig az éves szabadságomat vettem ki. Április végéig szülési szabin voltam, azóta GYED-en. A GYED maximum összegét kapom. Várhatóan augusztus elejétől- közepétől (a bentlévő szabimtól függ, amit még nem tudom, hogy mennyi) a GYED megszakításával visszamegyek dolgozni, lehetőleg GYES igénybevétele mellett. Szeretnénk második babát, ha minden jól megy, 2007 végén fog megszületni.Kérdésem az, hogy mi alapján számolják a második baba után a járandósságot? A szülést megelőző naptári év alapján ( 20006, amikor még GYED-en is voltam), vagy a 2007-es év alapján (amikor várhatóan szülésig végig dolgozni fogok/szabin leszek, ha minden jól megy)? A GYES összege beszámít ebbe? Másik kérdésem, hogy ha a fizetésem mellett GYES-t is kapok, akkor az emeli-e az adóalapot? Előfordulhat-e, hogy a 2006-ra eső 4 hónap GYES miatt elvesztem az egész éves adójóváírást, ha a GYES-el együtt a jövedelmem meghaladja a 1.500.000 ft-ot? Köszönöm a választ!

Táppénz, tgyás, gyed, gyes nem alapja egy másik ellátásnak. 2007-ben induló ellátásnak a 2006-os jövedelem (csak a bér) az alapja, ha itt van legalább 180 bérezett nap.Ha nincs, akkor a tgyás, gyed 1. napjától visszafelé az utolsó 180 bérezett nap. Ha így sincs ennyi, akkor amennyi van, de ilyenkor a tgyás alapja is csak legfeljebb a minimálbér kétszerese. Az adójóváírás egy részét valóban elveszítheted, mert a teljes adójóváírás évi 1.500.000 Ft-ig jár, de arra is számíts, hogy ha a gyes és a bér együtt 1.550.000 Ft fölött van, akkor az eredetileg adóterhet nem viselő járandóságnak minősülő gyes elkezd 20%-kal adózni, mert a 38%-os részt növeli, de csak 18% jön le belőle az adóterhet nem viselés miatt.



Szakbarbár
2006-04-17 21:57:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Barátnőm nevében teszem fel a kérdést,mivel ő nem rendelkezik internet elérhetősséggel.arra lenne kíváncsi,hogy milyen és melyik támogatásra jogosult,ha Bt.kültagjaként megbízási szerződéssel volt foglalkoztatva,mint színésznő.tudomása szerint járulékokat nem fizettek,csak az adó ráeső részét,minden tárgyév után.Köszönöm!

Ez így nagyon kevés infó. Hogy a megbízási díj járulékköteles-e, azt az összege dönti el, kültag biztosítási kötelezettségét pedig az, hogy a társasági szerződésben vállalt-e mellékszolgáltatásként személyes közreműködést. Ha valóban nem kellett tőle semmit vonni és nem fog rendelkezni a tgyáshoz, gyedhez szükséges egyik jogosultsági feltétellel, ami a szülés előtti 2 évben 180 nap biztosítás, akkor csak az alanyi jogon járó családtámogatási ellátásokra lesz jogosult, ezekről részletesen olvashattok a kisokosban.



Szakbarbár
2006-04-17 21:57:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! 1998. óta folyamatos munkaviszonyom van, de jövő hónaptól munkanélküli leszek, pár hónapon belül szeretnék kisbabát. Ha nem sikerül újból elhelyezkednem és közben terhes leszek munkanélküliről is lehet/érdemes táppénzre menni, vagy a segélyen töltsem ki a terhességet. Az elmúlt két évben minimálbérrel voltam bejelentve. Várom válaszát!

Munkanélküli nem jogosult táppénzre. Ha a járadékba beleszülsz, akkor ugyanúgy jár a tgyás és a gyed, mintha munkaviszonyod lenne, más kérdés, hogy egy minimálbér utáni tgyásért és gyedért nem kell ennyire hajtani, mert inkább azon lenne érdemes gondolkodni, hogy hogy lehet ebből többet csinálni. Ebben majd ha ott tartasz és úgy gondolod, tudok segíteni.



Szakbarbár
2006-04-17 21:57:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Most várom első gyermekemet, a jelenlegi munkahelymen kb 3 éve dolgozok. Jelen helyzetben felmerült, hogy távmunkásként otthonról dolgozhatnék a szülés előtti egy hónapban, illetve utánna is. Milyen járandóságok illetnek meg engem jelen helyzetben? Válaszát előre is köszönöm!

Tgyás, gyed mellett - hivatalosan - semmilyen munka nincs. Gyes mellett is csak 1 éves kortól lehet dolgozni. A családi pótlék és az egyszeri anyasági támogatás természetesen ilyenkor is jár, az független a munkától.



Szakbarbár
2006-04-17 21:57:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Munkaerő kölcsönző cégen keresztül állok alkalmazásban egy cégnél 2004 augusztus 26. óta. 2005 november 15-e óta táppénzen vagyok terhességemmel. Kérdésem az lenne, hogy ha még fennáll a munkaviszonyom, de folyamatos táppénzen tart az orvosom a terhességem alatt, megkapom-e a gyedet, vagy a tgyást? Nem gond, ha táppénz alatt kérelmezem az ellátásokat? És ha táppénzem alatt elbocsát a cég, mit tegyek, hogy jogosult maradjak az ellátásokra? Kinél kell igényelnem az ellátásokat ha munkaviszonyom megmarad, és ha megszűnik? Válaszát előre is köszönöm, és várom!

Egyszerre csak egy ellátást igényelhetsz, vagy táppénz jár vagy tgyás. De annak nincs akadálya, hogy pl. pár nappal korábban, amikor még betegállományban vagy, felvegyenek terhesállományba és ezzel megigényeld a tgyást. A lényeg, hogy egy adott időpontban csak egyféle ellátásban részesülhetsz. Ha a munkaszerződésed határozatlan időre szól, akkor a táppénz, tgyás, gyed, gyes felmondási tilalmat jelent, nem küldhetnek el. Ebben az esetben a munkáltatón keresztül tudod igényelni az ellátásokat, ha kifizetőhely, akkor folyósítani is ő fogja, ha nem az, akkor a székhelye szerinti egészségbiztosítási pénztár az illetékes, az igényhez majd a munkáltatóhoz be kell nyújtani egy ún. foglalkoztatói igazolást a biztosításra és jövedelemre vonatkozó adatokkal. Ha határozott idejű a munkaszerződésed, akkor az a tilalmaktól függetlenül lejár akkor, amikor az ki van kötve a szerződésben. Ha ez a tgyás vagy a gyed folyósítása alatt van, akkor másnaptól ún. passzív jogon jár végig az ellátás (igénylésük ugyanúgy történik, ahogy az előbb írtam), ami egyelőre nem veszélyes, de egy másik babánál időben el kell kezdeni összeszedni a szükséges előzetes biztosítást, amit a passzív gyed nem csinál. Ezért ha még tgyás alatt megszűnik a biztosítás, akkor a gyedet a kényelemes passzív helyett inkább egy kis macerával úgy érdemes igényelni, hogy előtte beiktatsz pár nap munkanélküli ellátást, majd ezt szüneteltetve kéred a gyedet. Tgyás előtti megszűnésnél már a tgyásnál el lehet ezt játszani.



Szakbarbár
2006-04-17 21:56:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja