SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!
2016.07.01-től munkaviszonyban állok egy kft-nél. Eljöttem veszélyeztetett terhesség miatt Tp-re 2017.03.20-án. Közben a Kft-nél tulajdonos és ügyvezető váltás történet. 2017.07.18-án megszülhetett a gyermekem. A munkáltatóm azóta sem hajlandó beadni sem a Tp igénylésemet sem a Csed igénylést, hiába kerestem meg őket többször ezzel a kéréssel. Szeretném megtudni,hogy ilyen esetben hova tudok fordulni segítségért, hisz két hónapos gyermekemmel jövedelem nélkül maradtunk. Válaszát előre is köszönöm.
A csedigényléshez Tőled szükséges dokumentumokat - születési anyakönyvi kivonat másolat, kórházi igazolás a szülés miatti ápolásról, ez a nyilatkozat kitöltve: https://egbiztpenzbeli.onyf.hu/images/epel/nyomtatvanyok/PEO.-09-K.-Nyilatkozat-csed-megallapitasahoz.pdf küldd be a munkáltató székhelye szerinti illetékes Járási hivatal, a címét a megfelelő megyénél itt találod: http://www.kormanyhivatal.hu/hu és írd le mellé, hogy a munkáltató nem hajlandó az igényt továbbítani. Fognak vele foglalkozni!

Szakbarbár
2017-09-27 19:59:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Érdeklődnék, hogy az alábbi esetekben milyen típusú és összegű ellátásokra számíthatok 4. gyermekem után, akit 2018. augusztusra vagy szeptemberre tervezünk.

Adatok: munkaviszonyom 2005.09.05-től folyamatos, utolsó bruttó bérem 272.500 Ft volt. 2012.07.19-én megszülettek ikerlányaim, 2014.07.20 – 2015.03.01-ig Gyesen voltam, majd 2015.03.02 – 2015.08.09-ig táppénzt kaptam. 2015.08.10-én megszületett 3. kislányom, vele vagyok itthon jelenleg Gyesen 2018.08.10-ig.

1. lehetőség:
Marad a mostani (2005-ös) munkaviszonyom, és a 4. baba még 2018.08.10. előtt megszületik.

2. lehetőség:
Marad a mostani (2005-ös) munkaviszonyom, és a 4. baba 2018.08.10. után, szeptemberben születik.

3. lehetőség:
2017.10.09 – 2018.09.18. időszakra egy (kjt) határozott idejű munkaviszonyt ajánlottak fel, 6 hónapos próbaidővel, bruttó 266.000 Ft-os bérrel. Ha a próbaidő alatt kiderül, hogy terhes vagyok, felmondhatnak?
Ha a határozott idejű munkaviszony lejár még a szülés előtt, de egy ismerős bejelentene 2018.09.19-től 4 órás munkaviszonnyal a minimálbér feléért, akkor milyen összegű ellátásokra számíthatok?

Válaszát előre is köszönöm!
1. Következő csed és gyed alapja az ezek kezdetén aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed alapja közül a magasabb.
2. Végeredményét illetően ugyanez, csak itt lehet, hogy lesz valamennyi béred szabadságból, ha ez legalább 30 nap, akkor az ebből számított átlaghoz és nem a szerződés szerinti bérhez hasonlítjá az előző csed alapját, hogy a kettő közül a magasabbat állapítsák meg.
3. Próbaidő alatt nincs felmondási tilalom, de jogszerűen a terhesség miatt nem mondhatnak fel, vagyis ha bár nem kéne, de mégis ezzel indokolják vagy tudod bizonyítani, hogy a terhesség zavarta a munkáltatót, akkor ha bírósághoz fordulsz és ezt kéred, helyreállítják a munkaviszonyt.
A 3. verziónál nem írtad, hogy a jelenlegi helyen megszűnne-e a munkaviszonyod. Ha igen, akkor nem teszek hozzá semmit az előzőhöz. Ha nem, akkor amíg nincs 365 napod a párhuzamosan fennálló jogviszonyban is, addig eleve nem vagy jogosult innen csedre, gyedre, csak a régi jogviszonyból kaphatod ezeket

Szakbarbár
2017-09-27 19:37:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Július eleje óta táppénzen vagyok, jövő márciusra várom a kisbabánkat, már nem megyek vissza dolgozni a szülésig. Az lenne a kérdésem a CSED, GYED ellátások alapjául szolgáló jövedelemmel kapcsolatban, hogyha csak a 120 napos időszakom van meg (mert az év első időszakában egy hetet voltam táppénzen), akkor az ellátások alapjába az április, május, június, július hónapban kifizetett bérek és jutalmak összege számít bele?
A másik kérdésem, hogyha a táppénz időszaka alatt augusztusban fizették ki egy jutalmamat számomra, akkor a fentieken kívül annak összege is beszámítandó az ellátás alapjába?
Május hónapban projektértékelői jogviszonyból is származott jövedelmem, esetleg az is beszámíthat?

Köszönöm a segítséget.
A májusi és a júniusi jutalom mindenképpen beleszámít, a táppénz kezdete utániakról nem tudom egyértelműen ezt mondani, ebben most bizonytalan vagyok. A projektértékelői jogviszony az egy másik jogviszony, ha esetleg fenn is áll még a csed kezdetén, akkor sem lesz önmagában ebben a jogviszonyban két éven belül 365 nap előzetes biztosítás, úgyhogy ebből a jogviszonyból nem leszel jogosult az ellátásokra. Az itt kapott jövedelem pedig nem számít bele a másik jogviszonyból járó ellátások alapjába.

Szakbarbár
2017-09-27 19:28:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

A következő dologgal kapcsolatban szeretném a segítségét kérni:
2015. október 1-től kértem a határozatlan idejű, teljes munkaidős kinevezésem módosítását 4 órásra, mert a gyed mellett visszamentem dolgozni, a második gyermekem 1 éves kora után. Ez a gyermek szeptemberben fogja betölteni a 3. évét.
2017. június 5-én megszületett a 3. babánk, tehát a módosított, részmunkaidőből jöttem el szülni.
Most az a gond, hogy senki sem tudja, hogy a kinevezésemet vissza kell-e állítani az eredeti, 8 órásba.
A Kjt. 23./B paragrafusa szerint a munkáltatónak vissza kell állítani az eredeti munkaidőt legkésőbb, amikor a gyermek betölti a 3. életévét, amikor kértem a részmunkaidős foglalkoztatást, akkor is ebben állapodtunk meg a benyújtott kérelmem alapján.
Szeretném a segítségét kérni ebben a kérdésben, mert egyszerűen sehol sem kapok erre választ, visszamódosítható-e csed alatt a kinevezés. Nyugdíj szempontjából nincs jelentősége, de nem tudom, hogy valami miatt lehet-e ebből problémám, ha 4 órásban ragadok.
A törvény erről az esetről nem rendelkezik, viszont ha a másik oldalról nézem a dolgot, ha felvesznek valakit helyettesítéssel, akkor is csak vissza kell állítani először, és úgy hirdethetik meg az állást. (most másképp oldották meg a helyettesítésemet, egyelőre nem hirdették meg az állást)

Segítségét előre is köszönöm!
Csak a versenyszféra Mt-jét ismerem, a Kjt-t nem, de józan paraszti ésszel úgy gondolom, hogy a szerződésmódosítás határozott időre jött létre, ez a határozott idő pedig a gyerek - az első - 3 éves korának időpontjában lejárt, tehát most megint 8 órás vagy, így kellene módosítani a kinevezés.

Szakbarbár
2017-09-22 08:51:36
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
2015.02.15-én 5 év után közös megegyezéssel eljöttem a munkahelyemről. Álláskeresési járadék alatt kiderült h babát várok, a te tanácsodra egy ismerősöm bejelentett a cégéhez, majd táppénzre mentem gyermekem születéséig 2015.11.15-ig. Most Gyeden vagyok (maximális gyedet kapom), közben második gyermekemmel vagyok várandós. A szülés várható időpontja 2018.03.01.
Mit tanácsolsz, mit tegyek? Nem tiszta hogy mikor kell akár egy napra is visszamenni dolgozni és mikor nem? November közepétől már csak Gyes-t fogok kapni. Vissza kell mennem "dolgozni" valamennyi időre,hogy jogosult legyek a Csedre és a gyedre? Táppénzre mehetek? Ha igen, akkor a Gyes kezdetekor menjek táppénzre és úgy többet kapok? Ugye én fizetem a járulékokat, a táppénz munkáltatót terhelő részét is, nem mindegy mennyit fizetek be és mennyit kapok.
Előre is köszönöm válaszod!
Ha a munkaviszonyod fennáll, akkor egyetlen nap munka nélkül is jogosult leszel csedre, gyedre. A béred emelkedjen közben bruttó 300.000-re, így a 2018-as miniámálbér kétszerese lesz a csed és a gyed alapja és utóbbi 2019-ben még emelkedik is.
Ha akár a gyed alatt, akár utána kiveszel pár nap szabadságot, akkor utána az aktuálisan futó ellátás mellé kaphatod még az aktuális béredből számolódó táppénzt is, de a bruttó táppénz harmadát rá fogják terhelni a munkáltatóra, amit végső soron Neked kell megfizetni, de még így is üzlet.

Szakbarbár
2017-09-22 08:41:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Jelenlegi munkahelyemen 2016. 09. 15-től vagyok. Ez év júliusában terhes lettem 3. gyermekünkkel. Azonban sajnálatos módon múlt héten elvesztettük a babát. Szeptember 30-ig még táppénzen vagyok de nem szeretnék visszamenni jelenlegi munkahelyemre. 2 hónap múlva újra próbálkozhatunk a babaprojektel.
Kérdésem az lenne hogy az új munkahelyemen is 180 bérezett nappal kell rendelkeznem a következő Csed, Gyed megállapításához? Mert ugye a jogosultságom megvan már a jelenlegi munkaviszonyból, csak a jövedelmet nem fogják majd innen figyelembe venni?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Üdv.: Brigi
Ahhoz, hogy járjon a csed és a gyed, a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosítási idővel kell rendelkezni és legalább a csed 1. napján kell lennie biztosítási jogviszonynak. A 2 éven belül 365 nap akárhány munkaviszonyból összejöhet. Az ellátásokat csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelemből számítják ki, a főszabály az, hogy az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap vége és az előző év eleje, vagy ha ez később volt, akkor a belépés időpontja között az utolsó 180 napi jövedelem az alap, de még arra a helyzetre is van szabály, hogy mi van akkor, ha 0 bérezett nap van. Ha a béred nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor mindegy, hogy hány napod van a számítási időszakban. Ha eléri, akkor az ennél magasabb alapból számolódó csedhez legalább 120 bérezett nap kell, ha nincs ennyi, akkor a csed alapja sem lehet több a minimálbér kétszeresénél - a gyedé meg soha nem lehet több, mert annak ez a felső határa.

Szakbarbár
2017-09-22 08:34:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Jelenleg gyed-en vagyok 2016.03.07-én született második gyermekemmel. 2000-től folyamatos munkaviszonyom van, nemrég 161.000Ft-ra emelték az alapbérem. 2018.májusára várjuk a harmadik gyermeket. Mivel 2018 márciusától gyes-en leszek, érdekelne hogy járhatnék jobban, ha táppénzre megyek, illetve ha szabadságra. A harmadik gyermekre mennyi lenne a csed, gyed összege. Hálás köszönettel: Anita
Semmi nem változik akkor, ha táppénzre mész, mert a táppénz nem számít bele az átlagba. Ha szabadságon vagy, akkor az itt elért átlagból számolódnak az ellátások, ha nem, akkor 0 bérezett nappal a szerződés szerinti jövedelemből - a vége ugyanaz. Illetve egy idei szabadsággal még kevesebb is lehet, mert ha lesz legalább 30 napi béred idei garantált bérminimummal, akkor abból kevesebb lesz minden, mintha 0 bérezett nappal szerződés szerinti bérként a jövő évi garantált bérminimumot - 180.500 - vennék figyelembe.

Szakbarbár
2017-09-21 11:44:17
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Július eleje óta táppénzen vagyok, jövő márciusra várom a kisbabánkat. Az lenne a kérdésem elsősorban, hogy a CSED, GYED, GYESE ellátások alapjául milyen jövedelmet vesznek alapul, ha már nem megyek vissza dolgozni a szülésig, és továbbra is táppénzen maradok? (Mert a táppénz nem alapja.) Jelenlegi munkahelyemen dolgozok folyamatosan 10 éve. Júliusig bért és jutalmat is kaptam. Mindkettő számít?

A második kérdésem az lenne, hogy abban az esetben ha esetleg október-november-decemberben dolgoznék ismét, ez miként befolyásolja a fent hivatkozott ellátások alapját? Rosszabbul járnék-e.

Előre is köszönöm a választ.
dupla

Szakbarbár
2017-09-21 11:40:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Július eleje óta táppénzen vagyok, jövő márciusra várom a kisbabánkat. Az lenne a kérdésem elsősorban, hogy a CSED, GYED, GYESE ellátások alapjául milyen jövedelmet vesznek alapul, ha már nem megyek vissza dolgozni a szülésig, és továbbra is táppénzen maradok? (Mert a táppénz nem alapja.) Jelenlegi munkahelyemen dolgozok folyamatosan 10 éve. Júliusig bért és jutalmat is kaptam. Mindkettő számít?

A második kérdésem az lenne, hogy abban az esetben ha esetleg október-november-decemberben dolgoznék ismét, ez miként befolyásolja a fent hivatkozott ellátások alapját? Rosszabbul járnék-e.
A 2018-ban kezdődő csedhez és gyedhez az ezek kezdetét megelőző 3. hónap vége és az előző év eleje között keresgélik a bérezett napokat. Ha itt van legalább 180, akkor az lesz az alap, ha ennyi nincs, de van 120, akkor pedig az utolsó 120 nap. 2017-ben bőven van figyelembe vehető jövedelmed, ha nem voltál táppénzen, akkor ebben az évben akár 180 bérezett napod is lehet, de ha voltál egy keveset, a 120 akkor is megvan. Ettől függően a táppénzre kerülés előtti 180 vagy 120 napi bér lesz a csed és a gyed alapja, előbbi pedig magas bérből korlátlan is lehet. A jutalom is beleszámít az ellátások alapjába.

Ha ugyanannyi lenne a béred az év hátralévő részében, mint júniusig volt, akkor az átlag nem változik, mert bejön a számlálóba a 3 év végi hónap, kikerül belőle a július előtti 3, ezzel elvileg ugyanott vagy. Ha a jutalom az év elején volt, akkor kevesebbre jöhet ki az átlag, ha a táppénz előtti 3 hónapban, akkor nem változik.

Szakbarbár
2017-09-21 11:40:17
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg gyes mellett dolgozom, 2 éves kislányom családi napközibe jár. A kérdésem az lenne, ha megbetegszik, gyes mellett elmehetek-e vele gyápra, ill. amennyiben én betegednék meg, igényelhetek-e táppénzt?
Válaszát előre is köszönöm.
Minden tovább nélkül kaphatod a gyápot, ha a kicsi beteg lesz és otthon kell vele maradni.
Ebtv. 39. § (2) Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

Szakbarbár
2017-09-21 11:35:02
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok 1,5 éves ikreimmel és december 30-ára vagyok kiírva a 3. babánkkal. Szeretném a gyerekeket a kistesó megérkezése előtt alkalmanként elvinni bölcsibe/családi napközibe, hogy amennyiben majd nagyon nehéz lenne a 3 gyerekkel itthon egyedül, már ne akkor kelljen beszoktatni őket. Úgy tudom, ha nincs aktív munkaviszonyom, és bölcsődébe íratom őket, elvesztem a GYEDet. Van esetleg valamilyen lehetőség arra, hogy továbbra is kapjam a GYED-et? Ismerősöktől hallottam, hogy ha táppénzre mennék a munkahelyemről a 3. babával, akkor az megoldás lenne, és nyilván a táppénz összege is jól jönne. Próbáltam érdeklődni a munkahelyemen, közel egy hónap után a következő választ kaptam:
"Mint Munkáltató kötelesek vagyunk visszavenni a kismamákat aktív állományba, amennyiben 30 nappal a visszatérés előtt értesítést kapunk erről a szándékról.
Szeretnénk azonban felhívni a figyelmedet rá, hogy amennyiben a visszatérés kizárólag 1 napra korlátozódik, felmerülhet a gyanú, hogy ez a GYED és a táppénz szabályainak megkerülésére irányul, és így ez a Btk 395.§-a szerint (“Társadalombiztosítási, szociális vagy más jóléti juttatással visszaélés”) bűncselekményének minősülhet.
Kérünk, hogy a fentiek ismeretében jelezd számunkra, ha valóban szeretnél újra munkába állni nálunk."

Valóban bűncselekményt követnék el, amennyiben így mennék el táppénzre? Jól gondolom, hogy a bölcsi-GYED kérdés csak a 3.baba megszületéséig/a CSED igényléséig oldódna meg ilyen módon? Meg tudom valahogy tartani a GYED-et szülés után, bölcsi mellett?

Válaszát előre is köszönöm!
Dehogy követsz el bűncselekményt! Aug. vége van, de akkora marhaságot idén ebben a témában még nem hallottam.

Jogszabály adta lehetőséggel élni nem bűncselekmény. Társadalombiztosítási csalás pl. az lenne, ha nem lennél keresőképtelen és ennek ellenére írna ki az orvos táppénzre, na akkor mind a ketten csalnátok. Nem kifizetőhelyen dolgozó kismamáknak ellátást megállapító kormányhivatal is minden további nélkül megállapítja a gyed mellé a táppénzt ilyen esetben, csak abban van vita a megyék között, hogy kell-e egyáltalán 1 nap szabadság a táppénz elég, vagy elegendő, ha le van mondva a fizetés nélküli szabadság.

Ha a munkáltató nem kifizetőhely, akkor egyáltalán ne foglalkozz azzal a butasággal, amivel vagy a cég költségét akarják csökkenteni - a táppénz 1/3-át a munkáltató fizet - vagy egyszerűen csak nem tetszik valakinek, hogy a két ellátásod több, mint az ő fizetése, vagy mint az az összeg, amit szerinte kapjon a kismama. Ha kifizetőhely, akkor pedig mondd, hogy utasítsák el a táppénzigényedet határozatban azzal az indokkal, hogy szerintük társadalombiztosítási csalást követsz el, ha erre fellebbezel, akkor a kormányhivatal jár el az ügyben és majd helyreteszi a kifizetőhelyet.




Szakbarbár
2017-08-29 08:37:49
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Azzal kapcsolatban érdeklődnék, hogy a kislányom 2016.04.27-én született, előtte volt két év biztosítási jogviszonyom. 2017.08.07-től visszamentem dolgozni mivel párommal felváltva tudunk a kislányunkra vigyázni, tehát nem kell bölcsibe adni. 2017.08.01-tő párom veszi igénybe a gyed-et és úgy döntöttünk hogy a 2.gyerkőc kb. januárban megfogann és kb. 2018.03.01-től eljönnék táppénzre és itthon lennék a kislányunkkal terhességem alatt. A kérdésem az lenne, ha így alakulna a történet akkor a 2. gyerkőc születése után mekkora összegű ellátások járnának úgy, hogy 2016.12.31-ig br.129 000 volt a bérem 2017.01.01-től pedig br. 161 000.
Válaszát előre is köszönöm!
Inkább azt mondanám, hogy mi az az összeg, aminél semmiképpen sem kapsz kevesebbet, mert ennyi akkor, ha csak idei bér lesz az alap - egy 2018 márciusban induló táppénznél így lenne, később a csed és a gyed alapjában már valamennyi 2018-as bér is lenne, ami több lesz az ideinél. (2018-ban a 2016-os egyáltalán már nem érdekes.) Tehát az idei 161.000-es átlagból a táppénz havi nettó 81.000 Ft, a csed 96.000 Ft, a gyed 84.000 Ft, minden családi kedvezmény nélkül ennyi. De ha egyeskével a csed ennél több volt, akkor az első csedhez beszámító átlag lesz mindennek az alapja.

Szakbarbár
2017-08-26 08:25:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Születéskor járó 5 nap apaszabadság és az egy gyermek után járó évi plusz szabadságokról érdeklődnék.
Várhatóan egy hónap múlva fog szülni párom, és a kérdésem az lenne, hogy az 5 nap születési szabadság kivételére közvetlenül a szülés napjától van-e lehetőségem? Olvastam hogy a munkáltatónál be kell mutatni a születési kivonatot, de ez akkor még nyilván nincs meg. Mit lehet tenni ez ügyben, milyen dokumentumokra van szükség?
A másik kérdésem, hogy az éves +2 nap pótszabadságra és az 5 nap születéskor járó szabadságra egyáltalán jogosult vagyok-e, ha a párommal bejelentés nélkül lakunk közös albérletben, az állandó lakcímünk azonban eltér? Nem vagyunk házasok, de az apasági nyilatkozatot már megcsináltuk.

Köszönöm előre is!
Zoltán
Az apaszabadságot a szülést követő 2. hónap végéig lehet igénybe venni. A munkáltatók nem szoktak ilyen kemények lenni, hogy azonnal kérik, utólag is lehet igazolatlanként kezelni ezeket a napokat, ha mégsem viszed be. Nem is játszik senki ezzel, mert még azonnali hatályú felmondást is megalapozhat egy 5 napos igazolatlan. A sok dokumentum azért kell, mert a munkáltató az 5 napra kifizetett bért és ennek közterheit visszaigényelheti, ehhez viszont nagyon rendben kell lennie mindennek, a munkáltató részéről további papíroknak is.
A szabadság az apai státuszhoz kapcsolódik, meg ahhoz, hogy ténylegesen a saját háztartásodban neveld a gyermeket. Erről nyilatkozni kell. A jogalkotó pontosan tudja, hogy az emberek nagy része nem ott él valójában, ahol a bejelentett lakóhelye van...

Szakbarbár
2017-08-24 10:56:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Jelenleg Gyed-en vagyok 2017-03-13-án született gyermekemmel. Előtte 11 év folyamatos munkaviszonyom volt, 2017.01.03 és 2017.03.12 között táppénzen voltam. 2016-ban a bruttó bérem 129.000 Ft volt, 2017.-től 161.000 Ft, de ekkor már csak 1 napot dolgoztam. Jelenleg úgy tervezzük, hogy a gyed lejárata után a gyes ideje alatt jöhet a kistestvér. Ebben az esetben elmennék újra táppénzre. A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor táppénzre jogosult vagyok-e? A táppénz és a gyest folyósítják-e együtt? Valamint a második gyer mek születésénél jogosult leszek-e csed-re és gyed-re, és ezeknek az összege hogyan alakulhat?
A másik fontos kérdésem az lenne, hogy mi történik akkor ha időközben felszámolják a munkáltatómat? A két gyerek között nem szeretnék visszamenni dolgozni egy másik helyre, ilyenkor milyen lehetőségeim vannak, hogy ne maradjak ellátás nélkül?
Segítségét, válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Ibolya
Nem egységes a gyakorlat az országban abból a szempontból, hogy be kell-e iktatni a táppénz előtt legalább 1 nap szabadságot ahhoz, hogy járjon a gyed vagy gyes és a táppénz együtt, vagy elég a fizetés nélküli szabadságot visszamondani. Úgyhogy azt mondom, legyen 1 nap szabadság és akkor biztosan jár a két ellátás együtt. Csedre, gyedre jogosul leszel, ha legalább a csed 1. napján még él a munkaviszonyod. Alapja az ezek kezdetén aktuális szerződés szerinti béred, ami ha jól látom, a mindenkori garantált bérminimum.
Ha megszűnne alattad a cég, akkor pár napig tudsz vállalkozó lenni, onnan visszamész babázni és máris van egy aktuálisan fennálló jogviszonyod - ahonnan ráadásul több lehet az ellátások alapja.

Szakbarbár
2017-08-24 10:37:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
A gyermekem genetikai laktózérzékeny, 3 éves korában mutatták ki. A neten ezzel kapcsolatban össze-vissza írnak, nem tudok rajta kiigazodni. Jár ez után az emelt családi pótlék vagy nem?
Köszönöm Zsanett
Ha a betegség BNO kódja E73.0 - Veleszületett laktáz-hiány -, akkor ez a betegség magasabb összeg családi pótlékra jogosít. Más BNO kódú nem.

Szakbarbár
2017-08-22 21:09:42
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Első gyermekem születése után 2016.01.15-én megszűnt a munkaviszonyom, előtte 896 napot dolgoztam.Azóta GYED-en vagyok.Jelenleg várandós vagyok a második gyermekemmel. Azt szeretném tudni, hogy a második gyermek születése után jogosult leszek-e GYED-re?
Gyedre semmiképpen nem leszel jogosult, mert 1 évnél több esett ki a biztosításodból, így nem lesz 2 éven belül 1 év előzetes biztosításod. De csedet és szülésig táppénzt kaphatsz, ha lesz egy munkaviszonyod. Ha ez nem megoldható, akkor a gyedet vagy gyest lemondva, álláskeresési járadékot igényelve, ezt szüneteltetve egy legfeljebb minimálbér alapú csedet kaphatsz. Ennek lazábbak a jogosultsági feltételei, itt a passzív gyed is beleszámít az előzetes biztosításba, ezért az aktuális biztosítás is rendben van valamelyik módon a kettő közül, akkor járni fog a csed.

Szakbarbár
2017-08-22 20:00:35
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
2017.11.17-re vagyok kiírva.
A jelenlegi munkaviszonyom 2017.06.01. óta van meg. Ez jelenleg is tart, a szülés idejében is tartani fog. Előtte 2008.02.13.-2017.05.31-ig volt munkaviszonyom.
Jelenlegi bérem bruttó 300.000 Ft
Ilyen esetben mi alapján számolják a CSED-et? Azt látom, hogy nincs meg a 180, de még a 120 napom sem a jelenlegi helyen.
Arra számíthatok, hogy a minimálbér kétszeresét veszik alapul? Ez összegben mit jelent? Jól számolom, hogy a CSED 150.000 Ft körül lesz?
Előre is köszönöm a választ.
Novemberben induló csedhez augusztus végéig nézik a jövedelmet és csak az aktuális munkáltatónál szerzett számít, úgyhogy ha dolgozol is 120 napot, a számítási időszakban nem lesz ennyid. 120-nál kevesebb nappal, minimálbér kétszerese fölötti bérrel a csed és a gyed alapja a minimálbér kétszerese. Ez nettóban, a 30 és 31 napos hónapok átlagában családi kedvezmény nélkül 154.000 Ft-ot, illetve 145.000 Ft-ot jelent.

Szakbarbár
2017-08-21 12:36:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

2017.03.27 óta Gyesen vagyok gyermekemmel. 2017 szeptembertől megkezdjük a bölcsit,mert 2018.márciusától(betölti a 3.at és kötelező lesz) a helyi oviba nem férnúe be máshogy.Dolgozni nem terveztem menni még,mert a 2.gyermek tervben van. Úgy tudom,ha Gyes alatt megfoganna, az első gyerekkel azonos (vagy hasonló mértékű) ellátásokat kapnék.Ha visszamennék kevesebb lenne a 2.gyerekkel a Csed,Gyed stb..

Kérdéseim ezek lennének:

-Bölcsi kezdéssel jár-e még a Gyes nekem,ha nem dolgozom egyből?
-Hogy lenne költséghatékonyabb,ha a 2.baba Gyes alatt megfoganna,vagy menjek vissza dolgozni erre a pár hónapra míg meg nem fogan?
-Ha esetleg Gyes alatt részmunkaidős állást vállalnék más cégnél,az hogy befolyásolná a 2.gyermek juttatásait?

Köszönöm szépen! Bocsánat a sok kérdésért, elég nagy gondban vagyok,nem tudom mi lenne a legjobb!

Szép napot kívánok!

A bölcsi nem befolyásolja a gyesre jogosultságodat.
A következő csed és gyed alapja semmiképpen nem lehet kevesebb az előző csed alapjánál, mert ha az általános szabályok szerint kiszámítva kevesebb lenne, akkor helyette az előző csed alapja jön be. Ezért akár részmunkaidő, akár korábbi pótlékok, extrák elveszítése miatt lenne kevesebb a béred ketteske előtt, mint egyeske előtt volt, emiatt nem fogsz kevesebbet kapni. Az új ellátás csak több, vagy ugyanannyi lehet.
Ha egy másik helyen is lesz a szülés előtti 2 évben 1 év munkaviszonyod, akkor két helyről kaphatsz ellátást (gyedet az egyszeres maximumig).


Szakbarbár
2017-08-21 09:55:15
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!


Jelenleg GYED-en vagyok első gyermekemmel, aki 2017.02.09.-én született. Szülés előtt folyamatos volt a munkaviszonyom. Most a cégnél a GYED alatt fizetés nélküli szabadságon vagyok. Érdeklődnék, hogy amennyiben egy másik munkáltatónál részmunkaidőben dolgoznék, akkor a jelenlegi munkáltatómnál élne-e még a felmondás elleni tilalom. Ha úgy döntenék, hogy másodállásban részmunkaidőben dolgoznék, akkor egy második gyerek (feltéve, hogy az elsőre még jár a GYED) születése esetén hogyan számítanák a CSED és GYED alapot? A jelenlegi állásom bruttó havi jövedelmét nem vennék alapul, csak a másodállásból származó jövedelmet illetve a mostani GYED-et?
Előre is köszönöm a válaszát!
Üdvözlettel: T. Alexandra
A jelenlegi helyeden a fizetés nélküli szabadság miatt felmondási tilalom véd. Ha a másik helyen is lenne 1 év biztosítási időd, akkor két jogviszonyból kaphatnál csedet és - az egyszeres maximumig - gyedet . Ha nem lenne ennyi, akkor az új jogviszonyból nem járna semmi, a régi helyről pedig az ottani szerződés szerinti jövedelem, de legfeljebb a minimálbér kétszerese után.

Szakbarbár
2017-08-20 10:50:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Jelenleg táppénzen vagyok, mivel így várandósan már nem tudnám ellátni a munkámat. Viszont szeretném hasznosan tölteni az időmet és szeretnék szeptembertől tanulni egy felsőoktatási intézményben.Eleinte egy félévet végeznék, majd a gyerkőc 1 éves kora után végezném a többit.
Novemberig leszek táppénzen, azután szabadságon a szülésig, szülés után csed-re, majd gyed-re mennék.
A kérdésem az, van-e valamilyen jogi vagy bármilyen akadálya, hogy tanulhassak?

Köszönettel:
Csak a keresőtevékenység az, amit táppénz és csed alatt nem lehet végezni, tanulni nyugodtan tanulhatsz.

Szakbarbár
2017-08-20 10:48:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja