SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár! Jelenleg gyeden vagyok, kisfiam augusztus 6-án lesz két éves. Most várom a következő kisbabát, aki szintén erre a dátumra van kiírva. 2004-ben bruttó 100000 Ft volt a fizetésem, 2005-ben br. 80000 Ft. Ez utóbbi évben kaptam papíron egy 600000 Ft-os prémiumot a jelenlegi gyedem miatt, így összesen (mivel csak július közepéig dolgoztam) 1139204 Ft volt az éves bruttó bérem. A 180 napom szerinem meg volt. A kérdésem az lenne, hogy mit érdemes tenni leginkább (egyáltalán érdemes-e tenni vmit), ahhoz hogy a legkedvezőbben járjak? Érdemes visszamenni valahogy dolgozni, vagy táppénzre menni? Érdemes a tgyás-t a lehető leghamarabb igényelni? Milyen összegekre számthatok majd? Elvileg a szülés csúszhat gyedbe, gyesbe is egyaránt. Válaszod előre is köszönöm.

0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, vagyis akár a gyedbe, akár a gyesbe szülsz, ha közvetlenül ezekről váltasz tgyásra, akkor az aktuális bér dönti el, hogy mennyit kapsz 2 évig. Táppénzt nagyon nem javaslom, mert akkor a táppénz előtt, átlagba még beszámító 80%-os betegszabi nagyon lehúzná az átlagot és 20%-kal kevesebbet kapnál 2 évig. Legjobb lenne egy 140.000-es bért beírni majd a foglalkoztatói igazolásba, akkor simán maximális gyeded lenne. Ha ez nem megoldható, mert a munkáltató nem megy bele, akkor a fizetős szolgáltatásom tud abban segíteni, hogy egy 100.000 körüli bérből is maximális gyeded legyen.



Szakbarbár
2007-01-15 11:01:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! A következő kérdésem van. Van egy öt éves kisfiam, akire táplálékérzékenység miatt emelt családi pótlékot kapunk. A férjem emiatt gyesen van munka mellett. Viszont én most várom a második gyermeket és emiatt táppénzen vagyok. Az itteni tb-s azt mondta, ha gyedre vagy tgyásra megyek a férjem már nem jogosult a gyesre. Azt szeretném kérdezni, van-e valamilyen módja annak, hogy esetleg mégse veszítsük el ezt a pénzt? Válaszod köszönöm! Nagyné Dömötör Márta
Valóban így van, olyannyira, hogy ezt még esetleg nagyszülő gyessel sem lehet kijátszani, mert ő is csak a szülő jogán lenne jogosult gyesre, a szülő meg nem jogosult rá, ha a másik szülő másik babával tgyást, gyedet vesz igénybe.
 
1997. évi LXXXIII. törvény
 
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól, egységes szerkezetben a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelettel
 
Ebtv. 39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.
 
(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresoképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.
 
(3) A szülők közös háztartásában élő gyermeke után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult táppénzre, gyermekgondozási díjra.
 
(4) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy - kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet - ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani.
 
(5) Ha a közös háztartásban élő gyermek után az egyik szülő (1) bekezdés szerinti ellátást, vagy gyermekgondozási támogatást vesz igénybe, úgy a másik szülő gyermekápolási táppénzre szerezhet jogosultságot, feltéve, hogy az ellátások nem ugyanazon gyermek után kerülnek megállapításra.
 
(6) Az (1)-(5) bekezdésben említett ellátások között a biztosított, illetőleg a szülő a jogosultság fennállása alatt választhat. A táppénz, a
baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély, valamint a gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt választott újabb ellátást a választás napjától - a korábban folyósított ellátás folyósításának megszüntetésével - lehet megállapítani és folyósítani.
 


Szakbarbár
2007-01-15 11:01:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! A kérdésem arra irányul, hogy fizethető-e még nekem táppénz és meddig ill. kórházi ápolásban részesülhetek-e.Ehhez az infok:1952.03.12-én születtem, nő vagyok, kb.36 éves munkaviszonnyal.2006.09.26-a óta munkanélküli vagyok, azóta passzív táppénzben voltam december 25-ig. Háziorvosom az Orvosszakértői Intézethebe küldött felülvizsgálatra, hogy további táppénzes állományt vagy csökkent munkaképességet állapítsanak meg. 1996-ban volt egy koronaér műtétem (PTCA), kórosan elhízott vagyok. A bizottság szakvéleménye: Diagnózis:atheroscleroticusként megnevezett szív-és érrendszeri betegség, elhízás k.m.n., magasvérnyomás betegség (elsődleges). Munkaképességcsökkenés mértéke 50%. Újabb felülvizsgálat szükséges 2009. januárban. "Jelen szakvélemény a kezelőorvos tájékoztatására szolgál, ennek alapján határozat nem készül, ezért a szakvéleményben foglaltak ellen jogorvoslatnak helye nincs" Vélemény a rehabilitációhoz: Orvosi rehab. időszakonként, jó eredménnyel. Testsúly redukció, további kardiol ellenőrzés jav. Nehéz fizikai munkát ne végezzen. Képzettségének megfelelően foglalkoztatható. (ez adminisztrációs munka lenne). A háziorvosom ez alapján elég tanácstalan volt, de mindenesetre táppénzbe tart és beutalt a kórházba, intenzív fogyasztásra, ahogy ezt a korábban a kardiológus felülvizsgáló orvosom is javasolta. Tehát ez a problémám, hogy jól járt-e el az orvosom, vagy majd utólag derül ki, hogy se táppénz se kórházi ellátás nem jár részemre, és akkor fizethetek. Köszönöm

A táppénzjogod lejárt, úgyhogy nem érdemes táppénzen tartani, mert nem fogsz táppénzt kapni. Egyelőre nem vagy jogosult egészségügyi szolgáltatásra, de most még nincs is ebből baj, azon kívül ezt visszamenőleg is tudod rendezni. 50%-os rokkantként 6 hónapra visszamenőleg is rendszeres szociális járadékot igényelhetsz a nyugdíjbiztosítónál, ez egy kb. 25.000 Ft-os összeg, ha ezt kapod, akkor jár az egészségügyi szolgáltatás. én előtte igénybe venném a munkanélküli járadékot, mert az magasabb összegű ás azzal is biztosított vagy. Ha ezt kimerítetted, utána jöhet az rszj addig, amíg elmehetsz előrehozott öregségi nyugdíjba.



Szakbarbár
2007-01-11 23:03:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 9 éve folyamatos munkaviszonyom van egy cégnél. 2004.08.16-tól táppénzen voltam, majd 2004.09.03.-tól szülési szabadságon első gyermekemmel. Ezután 2005.02.18.-től 2006.09.02.-ig GYED-en, azóta pedig GYES-en vagyok. Mielőtt szülési szabadságra mentem, a bruttó bérem 390000 Ft volt. 2007. szeptemberére várjuk második gyermekünket (tehát már nem biztos, hogy a Gyes alatt szülnék). Kérdéseim: 1. Ha jól értelmeztem másoknak adott válaszait, ha papíron visszamegyek dolgozni és kiveszem a szabadságaimat (kb. 30 nap), majd átadom a Gyes-t pl. az Anyukámnak, és utána táppénzre megyek, akkor a jelenlegi helyzetben ez a legjobb megoldás (kivéve, ha 180 bérezett napot össze tudnék szedni a szülésig)? Ebben az esetben a táppénzem alapja a minimálbér lenne, a TGYÁS és a GYED alapja pedig a minimálbér kétszerese? 2. Édesanyám, akinek a Gyes-t átadnám, nyugdíjas. Van-e olyan tényező, ami őt esetleg kizárja a Gyes lehetőségéből, pl. számít-e, hogy nem egy háztartásban, sőt nem is egy városban élünk? 3. A Gyest a kivett szabadságom alatt mikor érdemes átadni (szabadság utolsó napjával, vagy korábban)? Válaszát előre is köszönöm!

A táppénz alapja nem a minimálbér, hanem a gyedhez beszámító, magas, korlátlan 2004-es béred lenne. 180 bérezett napod úgysem lesz, úgyhogy a tgyás és a gyed mindenképpen a minimálbér kétszereséből lesz megállapítva, ez nettó 85.000 illetve 76.000 körüli összeget jelent - adójóváírással, azt kérjed. Nagymama akkor jogosult a gyesre, ha a szülők háztartásában gondozza az unokát és emellett nem lehet bölcsi. Ehhez nem feltétlenül kell egy háztartásban élni, de azért ne is legyen pl 200 km a két cím között. A gyest apuka is igényelheti, amíg te táppénzen vagy.



Szakbarbár
2007-01-11 23:03:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedvesm Szakbarbár! A babát még cak tervezzük, szeretnék előtte informálódni. Olvasgattam az itt feltett kérdéseket, de sajnos még az alapokkal sem vagyok tisztába. Egyszóval a helyzet a következő: bruttó fizetésem 350 ezer HUF/hónap, ehhez jön év végén bónusz, ami 2006-ban 500.000 HUF volt bruttóban (ez egyeszeri év végi juttatás-)Kapok 9 ezer HUF melegételt, és a brittó fizum 6%-át eü, illetve önkéntes pénzárba. Mit javasolsz, hogyan tudnék a legjobban kijönni? Mikor menjek táppénzre, meddig, és mekkora összgek játnak? Ja és táppénzen eddig még nem voltam, 2003. szept óta dolgozom, a fizum 2006. januárjától ennyi, előtte 208 ezer volt 2005.aug-ig, azelőtt 110 ezer.A munkáltató az első 10 nap táppénz alatt a 100% bért fieztio, ha jól tudom... Remélem elég infót írtam, várom válaszodat. Köszönöm

Ha egymás után több babát is tervezel, akkor azt mondanám, hogy úgy menj el táppénzre, hogy a gyedet legalább 180 bérezett napból állapítsák meg, tehát év közepéig jó lenne dolgozni. Ez azért lenne jó,mert így egy következő babával gyedről vagy gyesről magas - fizetés utáni korlátlan - táppénzre válthatnál. Magas bérnél általános szabály, hogy bár a tgyást a szülés várható idejét megelőző 28. naptól már meg lehetne igényelni, csak a szülés napjától érdemes kérni, mert így a korlátlan táppénz és tgyás a lehető legtovább jár. Az étkezési utalvány és az önkéntes pénztári befizetés nem számít bele az ellátások alapjába,a bónusz arra az évre számít, amelyikben kifizették. A 2006-os átlagodat a bónusszal együtt 392.000 Ft-ra számolom, ebből 2007-ben nettó 202.000 Ft körüli táppénz és tgyás várható. A gyeded mindenképpen maximális lesz, ez idén nettó 76.000 Ft-ot jelent.



Szakbarbár
2007-01-11 23:03:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakértő! Első gyermekemmel 2004. március eleje óta vagyok itthon. Ő 2004 április 17-én született. Születése előtt TGYÁS-t, 2 éves koráig GYED-et, jelenleg pedig GYES-t kapok. Második gyermekemet február végére várjuk. Tehát a két gyermek születése között nem mentem vissza dolgozni, munkaviszonyom azonban azóta is folyamatosan fennáll. 2004-ben az akkori minimálbérrel (53000 Ft)jöttem el, vagyis ez alapján kaptam a a különböző támogatásokat. Szeretném megtudni, hogy ebben az esetben ugyanazt a GYED-et fogom-e kapni mint első gyermekem után, illetve hogy ebben az esetben is igényelhetek-e GYÁS-t, és hogy mikor kell lemondanom a GYES-ről, és megigényelnem ezeket a támogatásokat. Segítségét előre is köszönöm!

Addig lehetsz gyesen, ameddig ketteskével el nem kezded a tgyást. 0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz, bár utóbbitól igen távol vagy még akkor is, ha közben a minimálbér jócskán emelkedett és annál kevesebb a Te béred sem lehet. Ha gondolod, még van kb 3 heted arra, hogy teljesen legálisan, mindössze némi matematikai ismeret felhasználásával 50%-kal növeljük a tgyásodat és a gyededet. A fizetős szolgáltatásom foglalkozik ilyesmivel.



Szakbarbár
2007-01-11 23:03:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarát! Kislányom szeptemberben tölti a harmadik életévét. Jelenleg gyesen vagyok vele. Mivel van munkaviszonyom, ezért kettő éves koráig gyed-et kaptam. Jelenlegi alapbérem 68000ft.Szeretnénk kistesót, de nem tudjuk, hogy melyik lenne a jobb megoldás anyagi okokból. Ha most terhes leszek vagy ha visszamegyek dolgozni? Mikor jár több jövedelem, vagy hogy számolják? Ebben szeretném válaszát kérni melyet előre is köszönök.

A legtöbb akkor jár, ha ezzel az alacsony bérrel egyáltalán nem dolgozol, mert amint elkezdesz ezzel bérezett napokat produkálni - szabadáson vagy illetve ténylegesen dolgozol - , úgy az fog beszámítani a tgyáshoz és a gyedhez, márpedig bruttó 68.000-es bérből sirelmas, nettó 48.000 körüli tgyás és 44.000 körüli gyed várható csak. Ha elmennél táppénzre ketteske előtt, akkor még kevesebb, mert ugyan a táppénz nem befolyásol semmit, de előtte ott van a munkáltató által fizetett 80%-os betegszabadság és az lehúzza az átlagot. Egyébként egyetlen napot sem kellene dolgozni, mert az előzetes biztosítási időd megvan, ezen belül pedig bérezett napból is a 180-ra az hajt csak, aki minimálbér kétszeresénél több után akar tgyást, ettől pedig messze vagy. Összefoglalva tehát neked a fizetős szolgáltatásom lenne a legjobb - majd, ha már terhes vagy, és akkor akár maximális gyeded is lehet.



Szakbarbár
2007-01-11 23:03:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Az elmúlt alkalommal azt ajánlottad, hogy a passzív gyed-em lejártával jelentkezzek be munkanélkülire és szüneteltessem a segély folyósítását, majd igényeljem a Gyest és így a második gyerekem után a tgyás-t és a gyed-et is igénybe vehetem. Az év végével lejárt a gyed-em és be is jelentkeztem év elejével a munkaügyi központban. Igazából arra lennék kíváncsi, hogy járható-e a következő út: igénybe veszem az álláskeresési járulék –gyesnél jóval magasabb és korábbi munkaviszonyom alapján több mint 6 hónapig járó– összegét, majd miután kifut a segély igénybe veszem a gyest és mellékállásban bejelentenek egy elég magas összeggel munkaviszonyban. Eltelik 1-1,5 hónap és a reményeim szerint pocakomban lévő 2, gyermek alapján kiíratom magam táppénzre és a táppénz alatt, tehát aktív munkaviszonyban megszülöm a második gyermekemet. Ha jól tudom a segély folyósításának az ideje is biztosított idő. Ha helyes a számításom, akkor anyagilag sokkal kedvezőbben járok így, mint a felfügesztett járulékfolyósítás esetében. Lehet-e ennek valami hátrányos következménye (azt nem számítva, hogy a második gyes után esetleg nem kapok munkát és akkor így nem jár a járulék)? Mennyi időre célszerű bejelentkezni, mennyi az a minimális fizetett nap, ami után a maximális támogatás jár? Lenne még egy kérdésem: a passzív gyed alatt igénybe lehet-e venni a 9000 forintos adókedvezményt? Válaszodat köszönöm:

Valóban jobban jársz, ehhez még azt is hozzáveszed, hogy amíg te munkanélkülin vagy, addig apuka vagy nagyszülő igényelheti a gyest, ennek a megoldásnak viszont az a hátránya, hogy az értékes munkanélkülis napjaidat kimeríted. Tb ügyintéző mindig hosszú távon gondolkodik, én eltettem volna a járadékot későbbre (jó lett volna az, amikor majd 2 kisgyerekkel nem kapkodnak utánad a munkáltatók), ezért javasoltam, hogy a gyest vedd igénybe, de a te döntésed és a tgyás, gyed szempontjából, márpedig ez a lényeg, ugyanaz a végeredmény. A járadékkal hosszú, folyamatos biztosításod lesz (amit a passzív gyed összeköt), így elmehetsz utána hosszabb időre is táppénzre. Előtte a béred a minimálbér kétszerese fölött legyen és illene legalább 2 hónapra ezt lejárulékolni. Adójóváírás a bérjövedelemre jár, az adóköteles tb ellátás bérjövedelem, nincs különbség, hogy a gyedet biztosítottként vagy passzív jogon kaptad, egyformán jár rá az adójóváírás.



Szakbarbár
2007-01-11 23:03:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő! Olyan kérdéssel fordulok Önhöz,hogy:kb 3 éve nincs bejelentett munkahelyem,de 2006 szeptemberétől bejelentett egy ismerősőm a cégébe 150000ft bruttóra, ugyanis 2007 május 1 -re várom a kisbabánkat.2006 szeptemberétől havi 102000 forintot fizettem havonta/munkaadói és munkavállalói rész/,dec.20-tól "táppénzre"mentem ,valójában azért, hogy ne kelljen ekkora összeget fizetnem,segítségét kérném,hogy így jogosult leszek-e egy megfelelő összegű GYED-re,illetve ennek összege mekkora lenne és,hogy a táppénz alatt mekkora összeget kell fizetnie a "munkaadónak",amit szintén én fizetnék meg.Elegendő-e a 3,5 hó "munkaviszony"+3,5 hó táppénz,valamint április 1-től a szülési szabadság? Köszönöm előre is válaszát!

A táppénz alapja a 2006-os minimálbér lesz, naptári naponként nettó 1.250 Ft lesz a táppénzed, a munkáltatót pedig napi 417 Ft fogja ebből terhelni. A lehető legkorábbi dátumtól, ez 05.01-re kiírásnál 04.03 érdemes elmenni tgyásra. Ennek is a gyednek is a minimálbér kétszerese lesz az alapja, nettó 85.000 körüli tgyásra és maximális, 76.000 körüli gyedre számíthatsz. A bruttó 150.000 ez kicsit több is volt, mint ami elég, 135.000 is elég lett volna.



Szakbarbár
2007-01-11 23:03:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Gyessel kapcsolatos kérdére szeretnék választ kapni. 2005 decemberben szültem.A munkahelyemen szerződéssel dolgoztam,és amint tudomást szereztek a terhességemről,nem hosszabbították többet.Kihasználtam a passzív táppénzt,és még 2hét munkanélkülit.Szerenénk még egy babát,mielőtt a lányom betölti a 3évet.Arra kérném a válaszát,hogy milyen ellátások illetnek meg,mert úgy tudom,ha pl:valaki 2évet betöltött gyerekkel van otthon,de várja már a másik babát,akkor nem a 3-dik évre járó díjat,hanem az érkező babára táppénzt vehet igénybe.Kérem világosítson fel,hogy mennyivel járok én anyagilag rosszabbul,hogy a munkaadóm így kiszúrt velem. Előre is köszönöm megtisztelő válaszát. Üdvözlettel:

Ha jól értem, most a járadék szüneteltetése mellett vagy gyeden. Ha a gyedbe, gyesbe, vagy az utána igénybevett munkanélküli ellátás folyósítása alatt szülsz még egy gyermeket, akkor vele is fog járni a tgyás és a gyed, a járadékhoz beszámító régi átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az alapja, viszont táppénzre nem mehetsz, mert arra munkanélküli ellátásban részesülő vagy ezt szüneteltető nem jogosult.



Szakbarbár
2007-01-11 23:03:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!Az adatok:2004. okt óta foly. munkaviszonyom van. Bruttó 160 e ft fizetés. 2006. 01. 23-án született a kisfiam. Most max gyeden vagyok, előtte 100 körüli táppénzt és tgys-t kaptam. Tervezünk egy kistesót. A kérdésem: Kapok-e és mennyi tgys-t és gyedet, ha az idén a gyed alatt, vagy ha 2008-ban a gyes alatt születik meg a pici? Válaszát előre is köszönöm

Akár a gyedbe, akár a gyesbe szülsz bele, a következő tgyás és gyed alaja - a jelenlegi szabályok szerint - az aktuális szerződés szerinti bér, de minimálbér kétszerese. A maximális gyed alapja is a minimálbér kétszerese, úgyhogy anélkül lehet maximális a gyed, hogy egyetlen napot visszamennél dolgozni.



Szakbarbár
2007-01-08 12:17:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Idén januárban jár le a GYES-em. A munkahelyemre ahol 1999 óta állományban vagyok, nem tudnak visszavenni. A kérdésem az, hogy ebben az esetben a szabadságpénzemen kívül mi jár nekem? (pl. a felmondási időre fizetés, végkielégítés, stb?)

Ha a munkáltató nem tud foglalkoztatni, akkor rendes felmondással megszünteti a munkaviszonyt. Az Mt szerint - de kollektív szerződésben vagy munkaszerződésben ennél kedvezőbb is lehet - 8 év után 2 hónap végkielégítés és 50 nap felmondási idő jár, aminek a felére fel kell menteni a munkavégzés alól (vagyis szabadság sem adható ki rá)



Szakbarbár
2007-01-08 12:17:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
helló! az lenne a kérdésem,hogy a lányom most 15hetes terhes.2006.október 15.ota van munkaviszonyban,ha nem bír 6 hónapot dolgozni,elmegy táppénzre,akkor is jár neki a gyed, gyes, anyasági,stb mint akinek több ideig volt munkaviszonya?Tehát le kell dolgozni a 6 honapot, vagy a táppénz is beleszámít a munkaviszonyba. Remélem érthető volt a kérdésem, várom válaszod. elöre is köszönöm.

A táppénz beleszámít az előzetes biztosításba, tehát ha táppénzzel együtt jön össze a szülést megelőző 2 éven belüli 180 nap biztosítás, akkor jogosult lesz tgyásra és gyedre, viszont csak annyi táppénzt kaphat, amennyi a keresőképtelenség kezdetén a folyamatos biztosítása és ha most rögtön elmegy betegállományba, akkor nem fogja kihúzni a tgyásig. Tgyást legkorábban a 36. hét elejétől (a -28. naptól) igényelhet, addig 21 hét van még hátra és van eddig kb 12 hét munkaviszonya, azután nem fog 21 hétnyi táppénzt kapni. A munkaviszony kezdete és a tgyás kezdete közötti időszakot felezzétek meg, vonjatok le belőle 3 hetet, mert azt a munkáltató fizeti betegszabadság címén, ez nem kavar be a táppénzes számításokba és ahol a fele mínusz 3 hét van, ott menjen el táppénzre.



Szakbarbár
2007-01-08 12:17:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Kislányom most múlt egy éves, és lassan tervezzük a tesót. Szeretném megkérdezni, hogy anyagilag mi lenne a legkedvezőbb számomra. 1998 óta folyamatos munkaviszonyom van, 2005. június 6. óta vagyok betegszabi+táppénzen az első terhességem által. Dec. 20-án született a kislányom, 2006. június 6-tól vagyok GYED-en, előtte TGYÁS. A betegszabi előtti bérem 345000 Ft volt, azóta azt 374500-ra emelték TGYÁS alatt. TBügyileg hogy érdemes készülni a második kisbabára? Válaszát előre is köszönöm.

Pár napon múlt, hogy igazából teljesen mindegy, hogy mit csinálsz, mert a következő tgyás és gyed alapja mindenképpen a minimálbér kétszerese lesz, mivel nem lesz ketteske előtt 180 bérezett napod. Ez a helyzet akkor is, ha gyed, gyes, vagy utána kivett szabadság, esetleg ezt követő betegállomány alatt szülsz. Úgyhogy ez a része egyértelmű. Addig viszont a táppénzzel esetleg jól lehetett volna járni, ha az ahhoz feléledő, gyedhez beszámító átlagkereset legalább 180 bérezett napból lett volna megállapítva. Akkor ugyanis egy táppénzhez a korlátlan átlagod éledne fel, így viszont ehhez is csak a minimálbér kétszerese fog feléledni, mert a gyed alapjául szolgáló 2005-ös magas, de 180-nál - csak alig - kevesebb napi átlagodból csak ennyit vettek figyelembe. Vagyis ebből a szempontból is mindegy, hogy mikor szülsz. Ha gyes alatt, akkor ahelyett - annak apukának, nagyszülőnek átadása mellett - azért érdemes táppénzen lenni, csak az nem lesz olyan barátságos összegű, mintha annó 2005-ben kb 1 héttel többet dolgoztál volna táppénz előtt.



Szakbarbár
2007-01-08 12:17:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő!Jelenleg GYEd-en vagyok itthon a 19-hónapos kisfiammal és tervben van a következő baba aki eddig nem sikerült.A GYED-em Május 24.-ével lejár tehát mindenképpen már GYES-en leszek ha sikerül teherbe esnem. HA a GYED lejárta után kiveszem a szabadságomat és utánna táppénzre vetetem magam milyen GYED-re számíthatok ha a fizum 74.000 bruttó? Most ezzel a bruttóval kapok 52.000 körül!Megkapom ugyan ezt az összeget?És még azt szeretném,hogy vissza kell mennem dolgozni,hogy a 180 napom biztosítva legyen vagy a táppénz alatt biztosítva vagyok? Válaszodat előre is köszönöm!

Előzetes biztosításod a babázás alatt folyamatosan ketyegett, úgyhogy a jogosultsági feltétellel a következő tgyáshoz és gyedhez mindenképpen rendelkezni fogsz. A meglevő előzetes biztosításon belül irányadó időszaki 180 bérezett napra úgyis csak az hajt, akinek a minimálbér kétszeresénél (lényegesen) több a bére, a többieknek 0 és 365 ledolgozott nappal is ugyanannyi az ellátása. Kivéve, ha táppénzre mész, mert azzal gyönyörűen le lehet húzni az átlagot. Nem a táppénzzel, mert az nem számít bele semmibe, de előtte ott van a munkáltató által fizetett 15 nap betegszabadság - 80%-os bérrel. Ha van is mellette (előtte) szabadság teljes bérrel, a 80% akkor is lehúzza valamennyire a kettőből számított átlagot. Ha csak szabin lennél, akkor bruttó 74.000-ből - de ezt azóta biztosan emelték, mert ha a többiekét emelték, akkor a Tiedet is kell, meg - ha érint, akkor - a differenciált minimálbér is emelkedik közben, szóval bruttó 74.000-es átlagból nettó 52.000 körüli tgyás és 47.000 körüli gyed várható. Ha betegszabival rontod az átlagot, akkor ennél valamivel kevesebb, attól függ, hogy mennyi szabi van előtte, mert minél több, annál kevésbé tud rontani betegszabi.

Én ilyen alacsony bérrel egészen másban gondolkodnék. A fizetős szolgáltatásom ilyen esetekre is szakosodott, ha tudunk konkrétumokról beszéni, vagyis ha már terhes vagy, akkor érdeklődés esetén állok a rendelkezésedre.



Szakbarbár
2007-01-08 12:17:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Segítségét szeretném kérni. 2007.végére vagy 2008. elejére tervezünk babát. Szeretnék maximális tgyás-t, gyed-et vagy gyes-t kapni. 2005-ben és 2006-ban sajnos csak 4órára voltam bejelentve. 2007. januártól vállalkozó lettem, kérdésem mennyi járulékot és hány napig fizessek, hogy jól járjak, és a maximumot kaphassam. Előre is köszönöm válaszát.

Kezdő egyéni vállalkozóként a minimálbér után kell fizetned a járulékokat, úgyhogy 2008-ban induló ellátás alapja a 2007-es minimálbér lesz. Egyelőre örülj neki, hogy elég kevesebb után járulékolni, ha terhes leszel, majd akkor ráér intézni maximális gyedet, a fizetős szolgáltatásom az akkori jogszabályi környezetben is biztosan tud majd segíteni.



Szakbarbár
2007-01-08 12:17:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Jelenleg 10hónapos Kisfiammal Gyed-en vagyok. 2005 novemberéig aktívan dolgoztam (folyamatos 12év munkaviszony), majd márciusig táppénzen, azt követően pedig TGYÁS-n voltam. A munkaviszonyom továbbra is fennáll. Ha minden jól megy, akkor a második babát augusztusra várjuk. Kérdésem, hogy a TGYÁS-t a 2005 évi keresetem alapján, vagy pedig a jelenlegi Gyed alapján fogom-e kapni, illetve, hogy a szülésig Gyed-n maradjak-e, vagy irassam ki magam táppénzre. Válaszát előre is köszönöm

Ha a gyedbe szülsz bele, akkor 0 bérezett napod van az irányadó időszakban, ilyenkor az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a következő tgyás és gyed alapja. Mivel gyedből eleve ez a maximum, ezért úgy is lehet maximális gyeded, hogy egyetlen napra visszamennél dolgozni. Ha táppénzre mennél, akkor a táppénz alapja a gyedhez beszámító, 2005-ös átlagkereset lenne, a következő tgyás és gyed alapja pedig a táppénz előtti 80%-os betegszabadság, mert a táppénz ugyen nem, de ez még beleszámít az átlagba. Emiatt nagyon kell vele vigyázni, nehogy minimlbér kétszerese alá rontsa az átlagot, vagyis kb 164.000 Ft-os bér alatt megfontolandó, hogy elmenjél-e táppénzre.



Szakbarbár
2007-01-08 12:17:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár, anyák segítője! Költői kérdés következik: A GYESen még Te sem tudsz emelni? Ezen múlik a bölcsi - nem bölcsi, elvesztem az állásom - nem vesztem az állásom kérdés.

A gyes fix összegű, a mindenkori öregségi nyugdíjminimummal egyezik meg, ezen még én sem tudok változtatni



Szakbarbár
2007-01-03 10:16:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szia Szakbarbár! 3 gyerkőcöm van, GYES-en vagyok itthon a legkisebbel, aki 2007. júliusában tölti be a hármat. Szeretnék utána is itthon maradni, amíg csak lehet, ugye elvileg 8 éves koráig.De, a legidősebb 2009 szept-ben nagykorúvá válik. Akkor GYET-re csak addig vagyok jogosult? Válaszodat előre is köszi,

Igen, gyetre addig vagy jogosult, amíg 3 kiskorút nevelsz és a legkisebb nem tölti be a 8-at. Amelyik a kettő közül hamarabb bekövetkezik (8 vagy 18 éves kor betöltése), addig jár a gyet, utána nem.



Szakbarbár
2007-01-03 10:16:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakbarbár! Jelenleg tegyást kapok és dec. 25-től igényeltem gyedet. Van egy ingatlanom, melynek 50%-ban tulajdonosa vagyok és számlásan ki szeretném adni 50 000 ft-ért. A kérdésem az, hogy ez változtat-e a gyeden, be kell-e jelentem.

Nem érinti a jogosultságot és nem kell bejelenteni. A bérleti díj nem munkáért járó díjazás, márpedig ez az egyetlen, ami tiltva van.



Szakbarbár
2006-12-12 09:36:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja