SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
TISZTELT SZAKÉRTŐ! 2008 MÁRCIUS 22-ÉRE VÁROM A BABÁT 2006.01.01-09.11-IG 62500,2006.09.11-11.30-IG NINCS MUNKAVISZONYOM ,DE MUNKANÉLKÜLI HIVATALBAN SEM REGISZTRÁLTATTAM. 2006.12.01-12.31-IG 68800.2007.01.01-2007.08.03-IG 75400FT A BÉREM.08.04-TÖL JELENLEG IS TÁPPÉNZEN VAGYOK,DE NEM SZÁNDÉKOZOM VÉGIG TÁPPÉNZEN LENNI.MILYEN MEGOLDÁST JAVASOL,HOGY A MAXIMÁLIS GYEDET KAPHASSAM.MILYEN ÖSSZEGŰ TGYS-RE ÉS GYEDRE SZÁMÍTHATOK HA NEM VÁLTOZTATUNK A JELENLEGI HELYZETEN.

A tgyás és a gyed alapja a 2007-es átlagkereset lesz - a táppénz nélküli, mert az nem nem számít bele az átlagba, sem az összege a számlálóba, sem a napjai a nevezőbe, így nem befolyásol semmit. Bruttó 75.400-nál egy nagyon kicsivel alacsonyabb átlagból, mert az első 15 nap 80%-os betegszabi viszont ha nem is számottevően, de rontott az átlagon, szóval ebből nettó 52.000 körüli tgyás és 48.000 körüli gyed várható. Maximális gyeded leginkább csak úgy tudna lenni, ha ezt a munkahelyet otthagyod, innen nem sok jóval tudlak kecsegtetni.



Szakbarbár
2007-10-08 12:00:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 2005 augusztus 5-én született meg a gyermekünk. Előtte, januártól táppénzen voltam veszélyeztetettség miatt, majd tgyást és gyedet kaptam. 2007 augusztus 6-tól a közben összegyűlt szabadságomat kezdtem kivenni (99 nap) és megigényeltem a gyest is. Szeretnénk második babát, s ha sikerül biztos, hogy a szabadság után táppénzre kell, hogy menjek. Mi lesz a táppénzem alapja? Valahol olvastam olyat, hogy ilyen esetben jobb inkább az apának igényelni a gyest, miért? S ha ő megbetegszik az ő táppénzét mi alapján számítják? Vagy inkább jobb lemondani a gyesről? Középiskolai tanár vagyok, bruttó bérem jelenleg 150000 Ft, maximális gyedet kaptam. Előre is köszönöm a segítséget.

Idén vagy 2008-ban, 180 bérezett nap elérése előtt kezdődő táppénz alapja a gyedhez beszámító átlagkereset, ez a 2005-ös, gyedhez beszámító átlag, mert ilyenkor ez éled fel. A következő tgyás és gyed alapja a minimálbér kétszerese lesz, ha szabadságból és a táppénz előtti betegszabaságból lesz előtte átlag alapjául szolgáló jövedelmed. Azért szoktam mondani, hogy hosszabb táppénz esetén adjuk át a gyest, mert ha gyes mellett vagy táppénzen, akkor csak annyi napra vagy jogosult táppénzre, amennyit előtte gyes mellett dolgoztál (szabadság is annak számít) és gyes melletti munkából származó 180 bérezett nap hiányában bármilyen bér mellett is csak a minimálbér a táppénz alapja. Míg ha nem vagy gyesen, akkor az általános szabályok alapján jár a táppénz, akár 1 évig is, összegéről az elején írtam. Ha apuka van táppénzen, akkor az ő táppénzénél ugyanezek az irányadóak azzal a különbséggel, hogy neki az általános szabályok szerinti táppénz az előző évi átlagból számoltat jelenti. Hosszan tartó táppénznél érdemes neki is lemondani róla, de pár nap miatt nem érdemes variálni.



Szakbarbár
2007-10-08 12:00:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Szeretnék tistán látni a problémámat illetően, de még egyértelmű választ sehonnan nem kaptam. Tényállás: Első gyermekemmel GYED-en voltam, amikor 2006. október 1-én újra munkába álltam, a GYED-et megszakítva 8 órában. Ezzel párhuzamosan igényeltem GYES-t is. A második babámmal 2007. november 30-ra vagyok kiírva és október 15-től szeretnék otthon lenni. Ez azt jelenti, hogy leszámítva a kivehető szabadságomat, kb. egy hónapra kellene táppénzre mennem. Kérdésem: Hogyan számítják ki a táppénz összegét, valóban a minimálbér után kapom csak a GYES miatt? Ha igen, akkor érdemes -e ettől a hónaptól lemondanom a GYEST, hogy ne érjen hátrányt a Tápöpénz számításában? (Azzal tisztában vagyok, hogy a TGYÁS-t a szüléstől visszaszámított 180 nap jövedelem átlagából számítják. Válaszod előre is köszönöm!

A gyes melletti jogviszonyodból több, mint 180 bérezett napod van, ilyenkor már nem a minimálbér a táppénz alapja, hanem a gyes melletti munkából számított átlag. Abból is a táppénz előtti utolsó 180 bérezett nap, mert tavaly nincs ennyi, akkor második körben közvetlenül visszafelé keresik a 180 nap meglétét és így már meg is van. Úgyhogy nem kell lemondani a gyest, majd csak legkésőbb a tgyás előtti nappal kell ezt megtenni, de akkor viszont időben, mert visszamenőleg nem lehet gyes helyett tgyást kérni, tgyást csak a gyes lemondása után igényelhetsz



Szakbarbár
2007-10-08 12:00:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kívánok! Azt szeretném megkérdeni, hogy a fiam évek óta allergiás asztmás és most szereztem tudomást arról, hogy magasabb családi pótlék járna utána,ez így van-e ; ha igen, hol kell igényelni és hogyan, valamint mennyi időre visszamenőleg kaphatom meg? Köszönttel várom válaszát!:

Mellékelem a jogszabályt, ami a magasabb összegű családi pótlékra jogosító pulmonológiai betegségeket tartalmazza. Ebben van asztma, de ennél többet nem tudok mondani, Ti bizonyára be tudjátok majd azonosítani a latin elnevezésekből. Ugyanezen jogszabály szerint "A gyermek kezelése során az alapellátás illetékes orvosa, illetve a gyermeket ellátó szakorvos felhívja a figyelmet a magasabb összegű családi pótlék igénylésének lehetőségére". Ha adtok hálapénzt, akkor ennek az elmulasztását meg Ti vegyétek figyelembe, ennél többet nem tehettek. Ha az állapot az igazolás kiadását megelőző 2. hónap 1.napján már fennállt - ezt az orvos igazolja - akkor legfeljebb eddig lehet visszamenőleg megigényelni a magasabb összeget, pontosabban a 2 hónap nem az igazolás kiállításától, hanem benyújtásától számít, de gondolom, ha a kezetekben van, akkor egyből intézkedtek vele. Az orvosnak kell rendelkeznie a szükséges nyomtatvánnyal, ha nem lenne neki, akkor a MÁK Családtámogatási Irodánál tudjátok beszerezni. A kitöltött nyomtatványt ott kell leadni, ahonnan a családi pótlékot kapod, munkahelyi kifizetőhelyen vagy a kincstárnál. 5/2003. (II. 19.) ESzCsM rendelet a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségekről és fogyatékosságokrólG) Pulmonológiai kórképek 1. A gyermekkori aszthma bronchiale krónikus formái, ha a beteg preventív, folyamatos gyulladáscsökkentő terápiára és/vagy rendszeres szakgondozásra szorul. 2. Krónikus, tartósan jelentős mértékű, csökkent légzésfunkcióval járó obstruktív és/vagy restriktív pulmonológiai elváltozások, továbbá hörgőtükrözéssel, és/vagy képalkotó eljárásokkal igazolt, a légzőrendszer funkcióját befolyásoló légúti fejlődési rendellenességek, anatómiai eltérések, immotilis cilia szindroma. 3. Hét éven aluliaknál súlyos, ismételt obstruktív légzészavarral járó kórképek, melyek gyakori kórházi kezelést igényelnek és a recidivák veszélye miatt a gyermek közösségbe nem adható.



Szakbarbár
2007-10-08 12:00:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Már többször kaptam tőled hasznos tanácsokat, köszönöm őket, biztos vagyok benne, hogy most is tudsz nekem segíteni. Most november 6-án lesz a kislányom kétéves, tehát vége a gyed-nek. November 27-ére vagyok kiírva a második babánkkal, így november 7-től szeretném igénybe venni a terhességi gyermekágyi segélyt. A munkahelyem már csak papíron létezik, gazdasági tevékenységet nem folytat. A könyvelő azt mondta, hogy nem kell semmit tennem, csak beszereznem egy háziorvosi igazolást, hogy terhesállományba vesz november 7-től, a többit ő intézi. A kérdésem az, hogy leghamarabb mikor kereshetem fel ezügyben a háziorvost, ill. mit is jelent pontosan ez a terhesállományba vétel? Ez nem egyenlő a táppénzzel ugye? Ugyanis a munkahelyem nem tudna fizetni, legalábbis úgy tudom 15 napig elvileg a munkahely fizeti a tp 1/3-át. A másik kérdésem pedig az, hogy a könyvelő szerint min. 30 nap, de a gyakorlatban kb. két hónap is lehet, mire az OEP-nél átfut ez a változás (gyedről tgyás), tehát addig nem kapok pénzbeli ellátást? Segítségedet előre is nagyon köszönöm.

A tgyás már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól vagy azutáni időponttól megigényelheted. Folyósítani viszont elméletileg 30 napon belül, gyakorlatilag viszont a legszerencsésebb esetben is csak max néhány nappal előtte szokták, inkáb az jellemző, hogy később, ráadásul néha mintha tudná az ügyintéző, hogy szülés előttől is van tgyás és a még meg nem született gyermek születési anyakönyvi kivonatát kéri be hiánypótlásként. Egy biztos, utólag meg fogod kapni visszamenőleg is, ezt tudomásul kell venni, hogy vannak ilyen helyzetek az életben, nyilván nem kizárólag erre alapozod a megélhetéseteket. November elején már bizonyára ki fogja állítani az orvos a terhesállományba vételről szóló igazolást, ami csak úgy néz ki, mint egy kezdő táppénzes papír, de a tetején már a terhesállomány kifejezés van bejelölve, úgyhogy senki nem fogja táppénzként kezelni, főleg, ha egy tgyásigényhez adod be.



Szakbarbár
2007-10-08 12:00:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni: 25 hetes terhes vagyok, nov. 30-án lejár a munkaszerződésem. 2006.ápr.19-2007.ápr.20 között folyamatos munkaviszonyom volt.Majd passzívtáppént vettem igénybe, ennek lejárta után munkanélküli járadékban részesültem 2007.aug.17-ig. A mostani munkaviszonyom 2007.aug 27-én kezdődött, így közben történt megszakítás, ezért nem tudom jogosult leszek-e a GYED-re? Szeretnék bővebben tájékozódni, hogy mik azok a juttatások (passzívtáppénz, tgyás,gyed) amiket igénybe vehetek a munkaszerződés megszűnését követően. Segítségét előre is köszönöm. Tisztelettel:

A 10 nap szünetnek semmi jelentősége. Nem írtál szülés várható idejét, úgyhogy csak nagyjából tudom azt mondani a 25 hetes terhességből utánaszámolgatva, hogy tgyásra valószínűleg egyszerűen jogosult leszel, a gyed az már bajosabb, de ha annó nem merítetted ki a munkanélkülit, akkor az is egyszerűen megoldható. A munkaviszony megszűnése után megint elmehetsz passzív táppénzre 45 napra. Ha ebbe, vagy a végét követő 28 napba szülsz bele, akkor passzív jogon jár a tgyás. A gyedhez már biztosításba kell kerülni, mert ahhoz az egyik jogosultsági feltétel, hogy vagy az 1.napján legyél biztosított, vagy legalább a tgyás 1. napján még volt biztosításod. Ha nem merítetted ki a járadékos napjaidat, akkor a tgyás után néhány napra igényelj járadékot, ezzel biztosításba kerülsz és a járadék szüneteltetése mellett megigényelheted a gyedet. Vagy megoldás lehet, ha meg tudnád beszélni a munkahelyeddel, hogy legalább a tgyás elejéig hosszabbítsák meg a munkaviszonyodat.



Szakbarbár
2007-10-08 12:00:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy nem világos számomra, hogy egy megbízási szerződés, az munkaviszonynak számít vagy sem. Az esetemben a közalkalmazotti munkaviszonyom előtt két hónapot megbízási szerződéssel foglalkoztattak, havi bruttó 130.600 Ft-al, és emelett nekem nem volt más munkaviszonyom és csak aztán vettek fel közalkalmazottnak. Akkor azt mondták ez így nekem ugyanolyan jó ellátások szempontjából. Most munkanélküli járadék kapcsán szeretném tudni, hogy ezen napok után is jár-e. Köszönettel.

Nem kismamás és nem is tb-s kérdés, de ma ilyenem van, hogy nem küldöm vissza. Többiek erre azért ne alapozzanak. A megbízásos jogviszony a minimálbér 30%-át elérő díjzás fölött ugyanúgy biztosítási időt és - ezáltal - szolgálati időt ad, mint a munkaviszony (közalkalmazotti jogviszony), de munkaviszonyt nem jelent, úgyhogy álláskeresési támogatás nem fog utána járni. Látatlanban elég nagy valószínűséggel merem mondani, hogyha ugyanott, ugyanazt, ugyanúgy csináltad megbízásosként is, mint utána közalkalmazottként, akkor az egy olyan elemeket tartalmazó jogviszony, amire megbízási szerződést nem lehetett volna kötni, mert akkor ez egyértelműen közalkalmazottként ellátható feladat. Hacsak nem voltál vagy leszel előtte sokáig közalkalmazott, hogy ez esetleg a jubileumi jutalmadat érintse, akkor az igazán fontos dolgokat nem érinti, mert 2 hónap után kb. 2 hétnyi járadék járna csak, ez nem olyan vészes, hogy ezért most nekimenjél a munkáltatónak. Illetve még a felmondás esetén járó juttatásokat csorbíthatja ez a 2 hónap, ha ezzel együtt hosszabb jogviszonyod lenne, ami után többet kaphatnál, ha elküldenek.



Szakbarbár
2007-10-08 12:00:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Történetem: 2005.10.26-án született meg első gyerkőcöm. 2002.02. tól dolgoztam egy kft-nél, bruttó 130.000-ért, 2005.08-tól 09.17-ig voltam betegállományban, utána 2006.03.05-ig TGYÁS, majd GYED ( max. összeg), most 2007.10.27-től GYES-t igényeltem, emelett megyek el dolgozni egy másik céghez 8 órában, szintén bruttó 130.000 körüli bérért. A kérdésem a következő: jövőre szeretnénk nekiállni testvér projektnek, de nem tudom hogyan időzítsük a várható születést ahhoz, hogy vele is megkapjam a max. juttatásokat - főleg GYED-nél lenne érdekes. Ha GYES alatt születne járok-e jobban, vagy ha inkább utána, vagy esetleg ha 2009-re esne a születési időpont? Válaszát előre is Köszönöm:

A gyes mellett másik munkaviszonyból származó jövedelem beszámítása vagy be nem számítása következő tgyás és gyed alapjába olyan kérdés, ami megosztja a szakmát, előfordulhat, hogy ugyanazt az esetet másképp bírálja el az ország két megyéjében lévő mep. Remélhetőleg mire szülsz, ez egyértelműbb lesz, de biztosat most nem tudok mondani. Azt gondolom, hogy nagy baj nem történhet, mert egyforma a két béred, ami számításba jöhet, mint ellátás alapja, úgyhogy rosszabbul biztos nem jársz amiatt, hogy másik helyre mész dolgozni. Azt azért még elmondom általánosságban, hogy maximális gyedhez egyetlen napot sem muszáj dolgozni, mert gyesbe szülve az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a tgyás és a gyed alapja, a maximális gyedé pedig pont a minimálbér kétszerese, úgyhogy elég, ha a bér legalább ennyire emelkedik akkorra, ez jövőre várhatóan 138.000, de a gyeded már nem kezdődik 2009-nél korábban és ezt még nem tudjuk, hogy itt mennyi lesz. Ugyanez a helyzet akkor, ha gyes utáni szabadságból, esetleg szabadságból és utána táppénz előtti betegszabadságból van valahány - 180-nál kevesebb bérezett nap, mert akkor a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap. +180 bérezett nap csak korlátlan tgyáshoz kell, ami viszont a Te bérednél fel sem merül. Ami még érdekes lehet nálad, hogyha a tgyás kezdetén még van valami közöd az új helyhez - a leírásból azt feltételeztem, hogy az új egy határozott idejű munkaviszony, vagy előbb-utóbb vissza akarnál menni az eredeti céghez - akkor előfordulhat, hogy két jogviszonyból leszel jogosult tgyásra és gyedre, de így is csak egyszeres maximális gyedet kaphatsz.



Szakbarbár
2007-10-08 12:00:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Az alábbiakban kérem segítségét. Kislányom 2007. október 21-én lesz 2 éves, most még gyeden vagyok, aztán ugye jön a gyes. Tervezzük a következő babát, és szeretném megtudni, anyagilag hogy fogunk jobban járni. 1989-től volt folyamatos munkahelyem, ez 2004.12.01-gyel megszakadt (sajnos nem voltam tisztában a következményeivel) és jelenlegi munkahelyemen 2005.01.01-től vagyok állományban. Az első három hónapban 200.000 Ft bruttó fizetésem volt, majd 2005. április 1-től 215.000-re emelték. 2005.06.01-től táppéhnzen voltam, aztán sorban megkaptam minden támogatást. Kérdéseim: 1:Ha már tudjuk, hogy lesz kistestvér, akkor érdemes visszamennem papíron dolgozni, úgyhogy kiveszem a felgyűlt szabadságokat,aztán újra táppénzre kerülni? (Ez egyébként szabályos dolog, el szabad árulni a munkáltatónak a terveimet, vagy inkább hallgassak róla?) 2: A kistestvér megszületése után gondolom újra kapom a TGYÁS-t és a GYEST? 3: A TGYÁS és a GYES alapja nekem mekkora összeg lesz? 4: A GYED-et is lehet igényelni az első gyermek után, vagy csak egy ellátásra vagyok jogosult? Szíves válaszát előre is köszönöm.

Együttműködési kötelezettséged van, úgyhogy a terhességet be kell jelenteni. Ha keresőképtelen vagy, ami a terhességeknél hol előbb, hol később, de valamikor átalában így lesz, akkor jár a táppénz, ezzel a munkáltató is tisztában van. Ráadásul sokszor egyszerűbb megfizetnie a betegszabadságot és a táppénz 1/-3-át, mint hirtelen munkát adni. Mindenképpen érdemes táppénzre menni, mert lényegesen több a táppénz (a gyed alapját képező, 2006-os minimálibér kétszerese az alapja), mint a gyes, ráadásul azt apuka igényelheti emellé -adjuk át neki, mert a gyes melletti munka (szabadság is annak számít) utáni táppénz szabályai kezdvezőtlenek. Amiatt is érdemes nem gyesen maradni, mert a szabadságra és betegszabadságra kapott bér sokszorosa a gyesnek. A következő tgyást és gyedet nem veszélyezteted vele, ezzel a bérrel akármit csinálsz - a 180 nap munka kivételével, amikor korlátlan tgyásod lenne - annak a minimálbér kétszerese lesz az alapja.



Szakbarbár
2007-10-08 12:00:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő! Tavaly májusban végeztem el az egyetemet, majd miután férjhez mentem, szeptemberben költöztem Magyarországra (még szlovák állampolgár vagyok, tartózkodási engedéllyel). 2006 decemberig Szlovkián fizettem a tb-t, majd januártól áprilisig a férjem után, mint eltartottnak járt a tb, és áprilistól újra én fizetem magamnak a tb-t. Az egyetem elvégzése óta még nem dolgoztam. Azt szeretném kérdezni, ha kisbabám lenne, melyik támogatást igényelhetném? A GYED-hez szükséges 180 biztosított nap, az 180 ledolgozott napot jelent? Nagyon szépen köszönöm a válaszát.

A biztosítás alapján járó tb ellátásokhoz a jogosultsági feltétel valamilyen aktuális biztosítás (pl. munkaviszony, tehát ezt értem biztosítás alatt, az egészségügyi szolgáltatás érdekében fizetett járadék az nem ilyen) és a szülés előtti 2 évben 180 nap biztosítás, amibe a nappali tagozatos tanulmányok beszámítanak. Tehát mindenképpen el kell helyezkedni hozzá és lassan a fél évet le is kell dolgozni, mert már elég rég jártál iskolába, ami beszámítana előzetes biztosításnak, úgyhogy azt már csak akkor tudod összeszedni, ha dolgozol. Hogy az alanyi jogon járó családtámogatási ellátások megilletnének-e, azt nem tudom megmondani, mert alapesetben magyar állampolgárnak és letelepedési engedéllyel rendelkezőnek jár, de van valami kitétel az uniós állampolgárokra, amit viszont ha jól értelmezem, olyan körre vonatkozik, amibe nem tartozol bele.



Szakbarbár
2007-10-08 12:00:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Az alap bruttó bérem tavaly 147.000.- Ft volt az idén 152.000.- Ft. Változó, de kb bruttó 100.000, 150.000.- Ft a teljesítménybérem, így a havi bruttó fizetésem az idén 230.000- 330.000 közé esik. Jutalom, 13. havi fizetés sincs, prémium negyedévente kb. bruttó 30.000.- Ft, ez is változó a teljesítménytől függ, de nem jelentős az összeg. Kérdése az lenne, hogy mikortól mehetek el táppénzre, hogy a maximum gyest megkapjam majd. Illetve mit jelent az, hogy a táppénz nem számít bele a gyes alapba? Előre is köszönöm a segítségét.

A táppénz, tgyás és gyed alapja valamennyi, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem. Te csupa ilyen jogcímen kapsz bért, úgyhogy minden beleszámít az ellátások alapjába. Egyik ellátás nem alapja a másiknak, úgyhogy a táppénz nem befolyásolja a tgyás és a gyed összegét, csak annyiban, hogy van előtte 15 nap betegszabadságra járó - 80%-os - bér, ami még járulékköteles és így beszámít, de utána maga a táppénz már nem. A maximális gyed alapja a minimálbér kétszerese, ez neked bőven megvan átlagban, talán csak abban az egy esetben nem lenne meg, ha év elején azonnal táppénzzel indítanál és a gyed a következő évben indulna. Inkább a korlátlan tgyás az, amit veszélyeztetni lehet, de azt is csak akkor, ha az indulása előtti az előző év elejétől nincs 180 bérezett napod, ez a helyzet 6-nál kevesebb havi táppénznél nem tud előfordulni. Könnyebben tudtam volna válaszolni, ha mondasz egy szülés várható idejét, mert akkor nem körbeírtam volna, hanem mondtam volna egy dátumot, hogy mikortól lehet úgy elmenni táppénzre úgy, hogy annak semmi jelentősége nem lesz.



Szakbarbár
2007-10-08 12:00:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő! A gyás alapja a munkahelyi szerződésen feltüntetett bér, vagy az adóbevallásban megjelölt összjövedelem? 2007. júliusában szültem (2006 decemberétl táppénzen voltam, mint veszélyeztetett terhes). A fizetésem 2006-ban és 2007-ben is 135000 Ft volt. A gyás amit most kaptam 75000Ft. Hogyan lehetséges ez? Elnézést ha megalapozatlan az elégedetlenkedésem, de most már egyáltalán nem látom át a helyzetet. Ezek szerint a gyedem még kevesebb lesz. A táppénz miatt ilyen kevés? Köszönöm a figyelmét és a válaszát

A táppénz, tgyás és gyed alapja valamennyi, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem, tehát ha az alapbéreden felül kaptál más jogcímen is jövedelmet, az - néhány speciális kivételtől eltekintve - beleszámít a tgyás és a gyed alapjába. Ha az átlagod az alapbéred volt, mert nem kaptál mellé extrákat (akkor viszont nem értem a kérdést, mert ebben az esetben a szerződés szerinti és a teljes járulékköteles jövedelem megegyezik), akkor szerintem bruttóban jól lett megállapítva a tgyás, mert ez egy 135.000 utáni tgyásnak néz ki, nettóban azért lehet ilyen kevés, mert nincs benne az adójóváírás. Azzal 9.000-rel több lenne, ezt bármikor kérheted, onnantól kezdve figyelembe veszik, amit pedig eddig nem kaptál meg, azt majd a bevallásban tudod érvényesíteni utólag.



Szakbarbár
2007-10-08 12:00:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértők!megszeretném kérdezni, hogy gyermekem születése után mire vagyok jogosult, mivel eddig nem volt munkahelyem, pályakezdőnek regisztráltak és nem kapok semmilyen juttatást. 22 éves vagyok, nem rég végeztem az iskolával is. Február 13-án születik meg a kisfiam. Mit vehetek igénybe? válaszukat elre is köszönöm!!

A biztosítás alapján járó tb ellátásokhoz a jogosultsági feltétel valamilyen aktuális biztosítás, pl. munkaviszony, és a szülés előtti 2 évben 180 nap biztosítás, amibe a nappali tagozatos tanulmányok beszámítanak. Ha nem kerülsz biztosításba, akkor tgyás és gyed helyett csak az alanyi jogon járó, fix összegű, soványra gyesre számíthatsz (jelenleg nettó 24.824 Ft), illetve bármelyik mellé jár még a családi pótlék (idén 11.700 Ft) és az egyszeri anyasági támogatás (most 61.043 Ft). Mindegyikről olvashatsz többet a kisokos gyed-gyes c. összeállításában.



Szakbarbár
2007-10-08 12:00:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A következő kérdésem lenne: a feleségem 4. éves nappali tagozatos egyetemi hallgatóként fog 2008. májusában szülni (az egyetemet megszakítás nélkül végzi). Az egyetem mellett csak egy rövid időre (6 hét) volt munkaviszonya. Ebben az esetben igényelheti-e a tgyás-t és azt követően a gyedet? Ha igen, mennyi lesz ezeknek az összege? Köszönettel:

Nappali tagozatos nem jogosult tgyásra és gyedre, mert - ha dolgozna is, ami az egyik jogosultsági feltétel lenne - nem alanya annak a járuléknak, amivel megalapozza a pénzbeli ellátásokra. Az alanyi jogon járó gyest, egyszeri anyasági támogatást és családi pótlékot fogjátok tudni igényelni.



Szakbarbár
2007-10-04 10:32:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Segítségedet kérem, az esetem a következő: 2008. május végére várom első babámat. 2007. szept. 15-ével megszűnt 7 éves köztisztviselői munkaviszonyom, ( nettó 150 ezres bérrel) jelenleg passzív táppénzen vagyok, nov. 1-ig. Kérdezném, ha ezek után bejelentkeznék munkanélküli ellátásra, ami tudtommal 270 napig jár, és így biztosított lennék, ez esetben mi lenne a tgyás illetve gyes alapja? Barátaim javasoltak egy másik utat is, a passzív táppénz lejárta után esetleg bejelentenének pár napra egy céghez, ahonnan táppénzre mehetnék veszélyeztetett terhesként. Melyik változatot javasolnád, és miért? Válaszodat köszönöm!

Ha az álláskeresési járadék folyósítása alatt szülsz, akkor ugyanúgy jogosult leszel tgyásra és gyedre, mintha munkaviszonyban állnál. A tgyásod még korlátlan is lehet, ha idén nem voltál sokat táppénzen és van legalább 180 bérezett napod. A gyeded pedig egyértelműen maximális lesz. Az ilyen szívességi bejelentésekkel az a gond, hogy legalább 2 hónapig illik járulékolni, mielőtt táppénzre elmész, különben lerí róla, hogy kamu az egész, színlelt játékok után meg nem jár semmi, mert ez ugye nem is létezett igazából. Ezen kívül a táppénz 1/3-át is veled fizettetné meg a cég, mert ezt rájuk terhelik.



Szakbarbár
2007-10-04 10:31:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Jelenleg főiskolán nappali tagozatos hallgató vagyok (negyedéves, megszakítás nélkül) és 33 hetes terhes. Munkaviszonyom hivatalosan még nem volt. Árvaellátást kapok. A kérdéseim a következők lennének: - milyen támagatásokat igényelhetek/kaphatok? Hogy jöhetnék ki ebből a helyzetből a lehető legjobban? - az árvaellátást kaphatom-e továbbra is (mármint GYES alatt)? - Ha nem halasztok akkor is kapok-e GYES-t vagy így hogy nappalis vagyok ez nem lehetséges?

Az alanyi jogon járó juttatásokra leszel jogosult: egyszeri anyasági támogatás, családi pótlék, gyes. Ezek mindentől függetlenül Összegről, igénylés módjáról részletesen olvashatsz a kisokos gyed-gyes c. összeállításában.

Az árvaellátást is kaphatod közben, mert a tanulmányok szünetelésénél, amikor egyébként nem járna, ezt az élethelyzetet kivételként említi a törvény. Megnéztem azt is, hogy nincs benne abban a felsorolásban (különböző ellátások), ami meg a gyest zárná ki, nincsen, úgyhogy mindkettőt kaphatod egyszerre. 1997. évi LXXXI. törvénya társadalombiztosítási nyugellátásról, egységes szerkezetben a végrehajtásáról szóló 168/1997. (X. 6.) Korm. rendelettel Tny. 54 (4) Iskolai tanulmányok címén az árvaellátás a tanulmányok befejezése hónapjának végéig, a nyári tanulmányi szünet tartamára is jár. A tanulmányok folytatását az oktatási intézmény által kiállított igazolással a) középiskolai tanulmányok esetén évente, b) felsőfokú tanulmányok esetén félévente, a tanulmányok megkezdésétől számított egy hónapon belül kell igazolni. (5) Az árvaellátásra való jogosultságot nem érinti, ha a középiskola tanulójának a tanulói jogviszonya, illetőleg a felsőoktatási intézmény hallgatójának a hallgatói jogviszonya az oktatási intézmény igazolása szerint a tanuló, illetőleg hallgató betegsége vagy szülése miatt szünetel.



Szakbarbár
2007-10-02 10:30:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! A következőkben szeretném kérni a segítségét. Jelenleg GYES-en vagyok két éves kisfiammal. Szerenénk neki kistesót, de a tervezéskor felmerült a kérdés, hogy a második gyermek esetében mi a TGYÁS és GYED kiszámítási alapja? A szülést megelőzően munkaviszonyban álltam egy Kft-nél br.170.000,-Ft volt a jövedelmem. Kisfiam 2005.szeptemberben született. 2006. március 03-ig voltam TGYÁS-on. 2007. szeptemberig kaptam a GYED-et, br.91.700,-Ft-ot. Szeretném megtudni, hogy ha kisfiam 3 éves kora előtt, tehát 2007. szeptemberig megszületne a kistesó, akkor a 91.700,-Ft-os GYED-re van-e esélyem, vagy a 2006-2007 évekből számolják ki, hogy mennyi GYED-re vagyok jogosult? Válaszát megköszönve, maradok tisztelettel:

Nem teljesen egyértelmű a megfogalmazásból, de ugye az a munkaviszony megvan még? Mert ezt feltételezve válaszolok. Tgyás, gyed, gyes nem alapja egy másik ellátásnak. Ha a gyesbe szülsz bele, akkr 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, mivel nálad a bér több, ezért a kevesebb, a minimálbér kétszerese után állapítanák meg az ellátást. Ez viszont gyedből éppen a maximálisat jelenti, legalábbis a kezdés évében, úgyhogy több lenne, mint az eddig kapott maximális gyed, mert annak csak a mostani minimálbér kétszerese volt az alapja.



Szakbarbár
2007-10-02 10:30:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő, a következő kérdéssel fordulok Önnhöz. 2007.10.31.-én lejár a GYED-em és úgy nézz ki hogy a munkáltatóm nem tud visszavenni és az elszámolásnál a szabadság megállapítássánál azt az iformációt kaptam hogy jött egy új törvény miszerint a GYED 2.évére nem jár szabadság. Ez tényleg igy van vagy probálkoznak???? Válaszát előre is köszönöm.

Ez nem újdonság, mindig is így volt. A tgyásra és utána a gyed 1. évére, tehát kb a baba 1,5 éves koráig jár a szabadság.



Szakbarbár
2007-10-01 11:07:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kérdésem a következő lenne: egy családi kft-t működtetünk a párommal, amelyben mindketten be vagyunk jelentve, mindketten ügyvezetőként. A jelenlegi jövedelmem bruttó 68 800,-, mert így is nagyon megterhelő havonta a kettőnk utáni járulékok fizetése. Én jeleleg a harmadik gyerekemet várom, március végére vagyok kiírva. Ez év augusztus 25-én járt le a második gyesem, így még csak egy hónapja dolgozom hivatalosan. Azt szeretném tudni, hogy járnék jobban szülés után a gyeddel, érdemes-e emelni a jövedelmemet, vagy pedig van-e lehetőség arra, hogy betegállományba kerüljek (39 éves vagyok) szülésig, hogy ne kelljen olyan magas járulékokat fizetnünk? Mit tanácsol? Köszönöm!

Egészítsd ki a tagi jövedelmet? bért? (nem írtad, milyen jogviszonyban ügyvezetsz) annyira, hogy aug. 26 és a minél korábbantól ajánlott táppénz előtti nap között naptári napokban bruttó 4.600 Ft-ot elérje a jövedelem, aztán a szülés várható idejét megelőző 28. napig legyél táppénzen, onnantól pedig tgyáson. Így maximális gyeded lesz és a tgyás kezdetéig csak a táppénz 1/3-át kell fizetni. 39 évesen feltételezem, hogy bármikor azonnal kiírnak táppénzre, úgyhogy ezzel a részével biztos nem lesz gond.



Szakbarbár
2007-10-01 11:07:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Legenda! A következő dologban szeretném a segítségét kérni: 2005. aug. 15-től 2006. aug. 14.-ig volt határozott idejű munkaviszonyom egy egyházi iskolánál. Előtte nem volt munkaviszonyom. Az utolsó bérrel ellátott nap jún. 25-e volt. Egy nagyon kedves TB-s hölgy tanácsa szerint 2006. jún. 30-tól 2006. aug. 14-ig táppénzen voltam, 2006. aug. 11-től szülési szabadságra mentem. 2006. szept. 15-én megszületett a gyermekem. a TGYÁS 2007. jan. 25-én szünt meg, azóta GYED-en vagyok, úgy tudom, ezt hívják passzív GYED-nek. (136650 Ft után járó gyedet kapom) (azt csak sejtem most már, hogy jobb lett volna esetleg pár napra munk. nélkülit beiktatni, de ezt akkor nem tudtuk) Kérdéseim: 2007. március 29-re , tehát még a GYED idejére várom a második gyermekemet. Jogosult vagyok-e TGYÁSra, és GYED-re utána? úgy tudom, vagy az egyik, vagy a másik gyermek után járó jutattást lehet csak igénybe venni. Mire számíthatunk anyagilag? Van egy Bt-nk, amiben kültag vagyok, bár a cég 2006. márciusa óta nem végez tevékenységet. Ha bejelentünk, és fizetjük a járulékokat, javulnak az esélyeink? mennyi időre lenne célszerű bejelenteni és mikortól? egyáltalán meg lehet ezt tenni? Nyilván ezt a mostani gyedet nem kaphatom, de ha már valamivel több lenne, mint a gyes, az nagyon-nagyon jó lenne. Köszönettel:

Már miért ne kaphatnád a mostani gyedet? Még több is ki tud ebből jönni, mert egy 2008-as maximálisat, ami 138.000-ből számolódik, nyugodtan meg lehet célozni. A kis korkülönbség miatt az előzetes biztosításod az egyébként nem ajánlott passzív gyeddel is rendben van (mert a passzív tgyás még annak számít egy következő tgyáshoz, gyedhez) és van egy együttműködő cég. Ha ez mind adott, akkor már csak a fizetős szolgáltatásom kell még, ami összerakja ezeket, de ez is itt van és rendelkezésedre áll, úgyhogy most már tényleg semmi akadálya nem lehet annak a maximális gyednek.



Szakbarbár
2007-10-01 11:07:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja