SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Tb.Szakértő! Szeretném kérdezni Tőled, hogy jelenleg gyesen vagyok,mert dolgozok mellette - egyébként még bőven gyeden lennék- ha lejár most novemberben a határozott idejű munkaszerződésem, akkor mit is kell csináljak, hogy újra a gyedemet kapjam? Köszönöm válaszodat, további jó munkát:

A gyedet akkor tudod igényelni, ha legalább az első napján biztosított vagy, úgyhogy vagy az utolsó munkanaptól igényeld, vagy utána menj munkanélkülire és onnan. Ha úgy mész vissza gyedre, hogy egyszer már kaptad ezután a gyermek után, akkor bármit és bármennyiért csináltál is, megint ugyanannyi lesz, mint először volt.



Szakbarbár
2007-10-29 11:58:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm! 2007 decemberig gyeden vagyok az első gyerekemmel, és másodikat is szeretnénk. Azt szeretném megtudni, hogy ha nem megyek vissza dolgozni 180 napra a második gyerek születése előtt, akkor jár nekem a második gyerek után tgyás ill. gyed? Ha igen, milyen összeggel? Szülés előtt munkaviszonyban voltam, ami azóta is fennáll. Válaszát előre is köszönöm!

Ha munkaviszonyban, 0 bérezett nappal szülsz a gyesbe, akkor a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz, tehát ha a béred engedi, akár maximális is lehet a következő gyed (mert annak a maximális gyed az alapja) anélkül, hogy egyetlen napra vissza kéne menni.



Szakbarbár
2007-10-29 11:58:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves tanácsadó! Kislányom ma töltötte be a 6. hónapot.Eddig GYÁS-tkaptam,ami lejárt mert szülés előtt megszünt a munkaviszonyom. Utolsó munkaviszonyom 2006.12.01-2007.02.09-ig tartott 125000ft bejelentett munkabérem volt. ez előtt 2006.06.19-2006.08.31-ig dolgoztam minimálbéren.az előtt 2006.06.01-2006.04.05-ig állás keresést ösztönző juttatásban részesültem a munkanélküli központ álltal. az előtt 2005,06,01-2005,08,27-ig szintén minimálbérért dolgoztam.az előtt pedig 2004,11,26-2005,05,25-ig munkanélküli támogatást kaptam. kérdésem az volna,hogy milyen juttatásra vagyok jogosult és azt hol tudom intézni. Köszönöm segítségét!Remélem minden szükséges infót meg adtam.

Ha nem teszel semmit, akkor csak a gyesre vagy jogosult. Ebből így nem tudom megmondani, hogy jogosult vagy-e álláskeresési járadékra, ha ez járna, akkor ezt megigényelve majd szüneltetve kaphatnád a gyedet, mert a járadékkal biztosításba kerülsz. Ha legalább a fapadosabb álláskeresési segélyt kaphatnád, az csak akkor érdekes, ha el tudnád kezdeni a tgyás vége utáni 30 napon belül, mert ha ennél később indul, akkor ha ennek a szüneteltetés után kéred a gyedet, akkor az már olyan kevés lenne, hogy nem is lenne érdemes megigényelni, maradna az alanyi jogon járó gyes, ami legrosszabb esetben bármikor ott van. Ezt a lakhely szerinti MÁK Családtámogatási Irodánál tudod intézni.



Szakbarbár
2007-10-29 11:58:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakbarbár! Egy valószínű Ön számára teljesen egyértelmű kérdést teszek fel Önnek. Nappali tagozatos főiskolás hallgató vagyok. A párommal babát várunk. Munkaviszonyom még nem volt. Ebben az esetben milyen támogatásokban részesülhetek? Tanulmányaimat gondolom minden ok nélkül folytathatom. A háztartásunkban él még 2 nyugdíjas és párom dolgozik. Mi lenne a helyzet, ha a nyugdíjas anyósom menne el gyesre? Milyen összeget jelentene ez? Valamint mi lenne a helyzet, ha maga a párom menne el gyesre? Mennyi idő után folytathatná ismét a munkát? Mindenképpen szeretném tudni, hogy melyik megoldás számunkra a legkedvezőbb. Mert ahogy már olvasgattam a leírtakat, én nagyon minimális összeget kapnék. Szeretnénk a legjobbat megtalálni. Ebben szeretném tájékoztatását kapni. Előre is nagyon köszönöm a válaszát.

Nappali tagozatosként szülve teljesen esélytelen vagy tgyásra és gyedre, csak az alanyi jogon járó gyest tudod igényelni, ami idén nettó 24.824 Ft. Emellé még jár a családi pótlék, idén 11.700 Ft és az egyszeri anyasági támogatás, ami most 61.043 Ft. Nagyszülő 1 éves kort betöltött unokával mehet gyesre és neki is ugyanennyi. A munkaviszonyos apuka a baba 169 napos korától mehet gyedre, 2 éves korig, mert addig jár, ha - legalább papíron - otthon babázik. A bérétől függ, hogy mennyi lenne a gyede, alapesetben az előző évi átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszeresének a 70%-a, mert ez a maximális összeg.



Szakbarbár
2007-10-29 11:58:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Kata vagyok. Igazából egy megerősítő választ szeretnék kapni, mert kismamákkal beszélgetve és a neten böngészve igen eltérő információkat hallok a dilemmámmal kapcsolatban. Közalkalmazott vagyok. 2006. március 31-én született meg az első gyermekem és most ismét kisbabát várok. 2008. június 12.-re vagyok kiírva. A TGYÁS-om 31 napra 113.994 ft volt, 30 napra pedig 110.317 ft volt. Jelenleg maximális GYED-en vagyok. A kérdés persze az, hogy hogyan jutna a családi kassza több pénzhez: 1.eset, ha maradok GYED-en és majd márciusban, amikortól már az a kis minimális GYES jár, akkor elmegyek táppénzre; 2.eset, ha már most elmegyek táppénzre. „Ha egyetlen bérezett nap sincs, pl. mert végig táppénz, tgyás, gyed, gyes volt, akkor alkalmazottnál az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap, egyéni és társas vállalkozónál pedig a minimálbér” (TGYÁS-ról szóló cikk) Ezt az idézetet a családi neten találtam és egy ugyanilyet a GYED-nél is. Ezt én úgy értelmeztem (és más infókat is elolvasva), hogy most a legjobb megoldás, ha elmegyek táppénzre, a TGYÁS-om és a GYED-em is ugyanannyi lesz, mit az első gyereknél. Helyes a gondolatmenet vagy teljesen másképp számítják már a második gyereknél az összegeket. Ha kell, leírom neked az előző két évben kapott pénzösszegeket, bár reménykedem, hogy nem ilyen bonyolult a helyzetem. Válaszodat előre is köszönöm! Remélem nem kérdezek nagy butaságokat! Üdvözlettel: egy családi kasszát féltő kismama

A tgyásod nem lesz megint korlátlan, annak is legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az alapja. A gyednek is, de ez pont a maximális gyedet jelenti. Csak akkor lenne több a tgyás, ha legalább 180 bérezett napban van hozzá minimálbér kétszeresénél magasabb átlag. Neked ennyi nem lesz, csak néhány bérezett napod lesz a táppénz előtti betegszabadságból. Erre a béred 80%-át kapod, remélhetőleg ez több lesz, mint a minimálbér kétszerese - a béredről nem írtál semmit, a tgyás alapjában meg mindenféle extra benne lehet. Viszont a táppénzzel jól jársz, mert az annyi lesz, mint a tgyás volt, ráadásul a párod kaphatja közben a gyest, csak azt majd el ne felejtsétek lemondani, mert visszamenőleg nem lehet variálni, hogy Te kérsz tgyást és nem ő gyest.



Szakbarbár
2007-10-29 11:58:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jelenleg gyes-en vagyok a fiammal. Mielőbb szeretnénk második babát, de közben /már terhesen/ visszamennék dolgozni (korábban nettó 200 eFt), hogy meglegyen a 180 bérezett napom az esetleges táppénz, valamint a tgys és gyed számításához. Mit jelent a 180 bérezett nap egy évben? Úgy kell számolnom, hogy egy hónapban kb. 22 bérezett nap van, tehát kb. 8 hónapot jelent a 180 bérezett nap egy évben? Ha 2008. jan. 1-én megyek vissza dolgozni, akkor meddig kell dolgoznom, hogy meglegyen a 180 bérezett napom? Válaszát előre is köszönöm.

A 180 napot naptári napban mérik és az ellátást kezdetét megelőző nap és az előző év január 1. között bárhol meglehet, akár több részletben is. 2008.01.01-től indítv 06.28-án van meg a 180 naptári nap. A táppénz előtti betegszabadság is beleszámít, úgyhogy ha addig egytlen nap kieső időd sincs, akkor egy 06.10-én vagy utána kezdődő betegállományból a betegszabis rész 06.28-án vagy később járna le, így elég lenne 06.09-ig dolgozni.



Szakbarbár
2007-10-27 13:59:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! A kérdésem az lenne hogy tgyás után elmehetek táppénzre? Röviden: Első gyermekek több éves rendezett munkaviszony után 2004 áprilisában megszületett. Tgyás, gyed, mejd 2 éves korában visszamentem dolgozni 8,5 hónapra. Táppénz 1,5 hónapig. 2007. jan 1-től febr 19-ig szabadságon, újra táppénz a második gyermekem születéséig 2007.06.01-ig. Mostanában sürűn járok orvoshoz. Mandulagyúladás, izületi fájdalmak, kardiológia. Ha nem tgyáson lettem volna akkor biztosan táppénzen lennék. A munkahelyemen (tb kifizető) nem díjazták hogy felvetettem az ötletet hogy táppénzre menjek. (Anyagilag jobban járnék?) A táppénzt a tgyás lejárta után közvetlenül igényeljem és utána a gyedet? Válaszát előre is köszönöm. Remélem időben megkapom.

A táppénz minden jogosultsági feltételével rendelkezel - biztosított vagy, pénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizető jogviszonyod van, keresőképtelen vagy - úgyhogy semmi akadálya a táppénznek. Egy idén induló táppénz ugyanannyi lenne, mint most a tgyás, illetve mint amennyi az ezelőtti táppénz is volt. (Jövőre már más a helyzet, az több mindentől függ, elsősorban attól, hogy a tgyás vége és egy jövőre induló táppénz között mit csinálnál, mert más a helyzet akkor, ha ott gyeden és más, ha szabadságon töltöd az időt.) Mindenképpen jobban jársz valamennyivel, mert ha minimálbér kétszeresénél kevesebb volt is a béred, akkor is megnyered a 8,5% nyugdíjjárulékot, ami a táppénzt nem terheli, de a gyedet igen. Más kérdés, hogy ilyen kevés különbségért érdemes-e összerúgni a port a munkáltatóval, akinek azért nem tetszik az ötlet, mert a gyedet a költségvetés fizeti, a táppénznek viszont csak a 2/3-át állja a költségvetés, 1/3-ot a munkáltató fizet. Ha a minimálbér kétszeresénél több volt a tavalyi átlagod, akkor a nyugdíjjárulékon felül is jól jársz, mert akkor egy korlátlan átlag az alap a minimálbér kétszerese helyett, ami a maximális gyedé lenne.



Szakbarbár
2007-10-27 13:59:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Egyszer már fordultan Önhöz, azzal a kérdéssel,hogy a nappali tagozatos egyetemista lányom kaphat-e GYED-et? Ön azt válaszolta ,hogy a jelenlegi jogszabályok alapján nem. Én már bejelentettem a saját vállalkozásomba, és telefonon beszéltem 3 vidéki TB Igazgatósággal ( a Budapestit nem tudtam felhívni ) a Műszaki Egyetemmel bérszámfejtésével is ők az ellenkezőjét állították ( egy kivétellel ). Tudna abban segíteni, hogy megnevezi a pontos jogszabályi hátteret e tárgykörben, mert igy eléggé ellentmondásos a témakör. Nagy tisztelettel, válaszát várva:

Ez egyedül abban az esetben kétséges, ha passzív féléven van a nappali tagozatos. Ha nem, akkor krisztálytiszta a helyzet, jogszabály vonatkozó részei alább. Ennek ellenére, ha nem jelzitek sehol és az iskolából kapott igazolásból sem derül ki, hogy még fennáll a hallgatói jogviszony - igazolás mindenképpen kell, a beszámító előzetes biztosítás miatt - akkor nincs kizárva, hogy a bátorság elnyeri a jutalmát, vagyis a gyedet.

1997. évi LXXX. törvénya társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről, egységes szerkezetben a végrehajtásáról szóló 195/1997. (XI. 5.) Korm. rendelettel Tbj. 31. § (3) Ha a biztosított . felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán folytat tanulmányokat, . nem fizet a 19. § (3) bekezdésében meghatározott pénzbeli egészségbiztosítási járulékot. 1997. évi LXXXIII. törvénya kötelező egészségbiztosítás ellátásairól, egységes szerkezetben a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelettel Ebtv. 39/A. § (1) Az egészségbiztosítási pénzellátás (terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a táppénz) összegének megállapításánál jövedelemként azt az összeget kell figyelembe venni, amely után a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett volt. Ebtv. 43. § (1) Táppénzre jogosult az, aki . a Tbj.-ben meghatározott mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett. Ebtv. 41. § (5) A terhességi-gyermekágyi segélyre, ha jogszabály eltérő rendelkezést nem tartalmaz, a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni. Vhr. 26/A. § (3) A gyermekgondozási díjra - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell.



Szakbarbár
2007-10-27 13:59:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Pedagógus vagyok, az iskola most szűnik meg, jelenleg a felmentési időmet töltöm. Minél hamarabb szeretnék újra elhelyezkedni, de csak akkor, amikor már a végkielégítés ezt megengedi, vagyis nem akarok elesni tőle. Nem világos számomra, hogy ehhez feltétlenül meg kell –e várnom a végkielégítés hónapjainak leteltét, vagy már a felmentési idő után munkába állhatok. Befolyásolja-e ezt az, hogy valószínűleg nem közalkalmazottként fogok dolgozni? Az is érdekelne, hogy ha a felmentési idő alatt állapotos lennék, a munkaviszonyom meghosszabbodik? Tisztelettel: Vicky

A munkaviszonyod az addig tart, amíg a felmondási idő letelik. A felmondás kézhezvétele után már nem tud olyasmi történni, ami ezt befolyásolná. A másik kérdésre nem tudok válaszolni, az nagyon közszféra specifikus, én pedig ahhoz nem értek.



Szakbarbár
2007-10-27 13:59:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
2004 10.27.-én szültem,ezt követően Tgyast, majd 2006 10 27.-ig Gyedet kaptam. Ezt követően Gyesen vagyok 2007 10. 27.-ig.Biztosított voltam folyamatosan munkahely által 2006 12.31.-ig.(Ekkor Felszámolták a munkahelyet.)Kismama vagyok, január 20.-án születik meg a kisbabám. Ő már a 3. gyermekem. Szeretnék érdeklődni,hogy jár e nekem Tgyas?

Ha a gyes vége után álláskeresési járadékot igényelsz és ennek a folyósítása alatt szülsz/igényled a tgyást (mert azt korábban is lehet), akkor járni fog a tgyás és a gyed is, mert szerencsére az előzetes biztosítási időd a passzívba váltó gyeddel is rendben van. Ha nem lenne a munkakörödhöz tartozó országos átlagkereset - mert közelmúltbeli saját bér hiányában ezt veszik alapul -, akkor előtte produkálj 1-2 hétben havi 138.000-es bért meghaladó bér időarányos részével némi jövedelmet, hogy maximális legyen a gyeded.



Szakbarbár
2007-10-27 13:59:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tiszteletem! Két kérdésem volna önhöz.Egy: ha nekem pl. július hónapban leját a GYED-em, de márciustól szeretnék dolgozni, akkor mi a teendőm? Nem az eredeti munkahelyemre mennék vissza. Kettő:Ugye nem kell felmondanom a munkahelyemen, ahonnan szülni mentem,ha GYES mellett vállalok pl. alkalmi jellegű munkát? Köszönettel;

Gyestől függetlenül is nyugodtan lehet egyszerre több munkaviszonyod. Nálad ez úgy nézne ki, hogy az egyik helyen fizetés nélküli szabadságon vagy és gyest veszel igénybe, a másikon pedig gyes mellett dolgozol.



Szakbarbár
2007-10-25 10:15:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm! Kérdésem a következő:13 éve dolgozom az első munkahelyemen.Jelenleg épp gyes-en,ami dec 11-én lejár.Válás,és költözés után( közben vagyok). Szeretnék munkába állni,de ahhoz le kell számolnom a jelenlegi munkahelyemről.Kérdésem: megszakítható-e a gyes,hogy dolgozhassak,és az évek alatt felgyűlt 147 nap szabadságomat hogyan tudom "pénzre váltani"? Válaszát köszönöm. Tisztelettel:

Ha jelzed, hogy a fizetés nélküli szabadságra nincs tovább szükséged, mert munkába állnál, akkor a munkáltatónak el kell kezdenie kiadnia az eddig akadályoztatás miatt kiadni nem tudott szabadságot. Eközben a gyest kaphatod tovább. Ha megszűnne a munkaviszonyod, akkor a kiadni nem tudott napokat pénzben váltják meg. Elég furcsának tartom, hogy ennyi nap össze tudjön jönni, ehhez legalább 4 gyerek kell.



Szakbarbár
2007-10-25 10:15:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!8 hetes terhes vagyok, jelenlegi munkahelyem 2007.okt.31-én megszűnik 5 éves munkaviszonnyal, viszont nov.1-től másik helyen vezetői beosztásban 120 e bruttó bérért alkalmaznak.Nem tudom kötnek-e ki próbaidőt.A kérdésem az ha kiderül terhességem, elküldhetnek-e,mit vehetek akkor igénybe ha megszűnik a munkahelyem,szülést követően milyen ellátást célszerű igénybe venni? Köszönettel!

Próbaidő alatt nincs felmondási tilalom, csak ennek a lejárta után. Ha keresőképtelen vagy, akkor a (következő) munkaviszony megszűnése után 45 napig passzív jogon kaphatsz táppénzt. Utána álláskeresési járadékot tudsz igényelni, ha ebbe beleszülsz, akkor a tgyás és a gyed is ugyanúgy jár, mintha munkaviszonyból igényelnéd.



Szakbarbár
2007-10-25 10:15:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Először ia szeretném megköszönni, hogy válaszoltál a kérdéseimre. Most is lenne egy kérdésem. Az első gyerekkel munka mellett gyesen vagyok, mert asztmás. Kapjuk az emelt családi pótlékot. Ha megszületik a második gyerek (tervezés alatt), akkor hogy alakul a családi pótlék? 2 gyerek után kapom és elveszik az emelt vagy az egyikre kapom az emeltet a másikra a normált. Válaszod előre is köszönöm.

Két gyermeked lesz, úgyhogy két gyermek után fogsz családi pótlékot kapni. Egyeskére a beteg gyermekre tekintettel járó összeget, ketteskére pedig a kétgyermekes családi pótlék egy gyermekre jutó összegét.



Szakbarbár
2007-10-25 10:15:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Segítségét szeretném kérni, mert nem tudok megegyezni a munkahelyem ügyintézőjével 2006. április 26-án született a gyermekem. 2007. január 1-ig voltam GYED-en, utána visszajöttem dolgozni és a férjem maradt otthon GYED-en. 2007. 06.1-én ő is elment dolgozni és én akkortól kezdve újra igényeltem a GYES-t az én nevemre. A gyerek a nagymamával van otthon. A problémám az, hogy a munkahelyen az ügyintéző azt mondja, hogy én nem vehetem ki az első félévre járó maradék szabadságaimat, majd csak ha lemondom a GYES-t mert én most átkerültem egy másik jogviszonyba és az most nem jár nekem. Tehát 2007. év elején volt 34 nap szabim (ennyit mutatott ki ő is, mert 27 az alap + 2 a gyerek utáni + 5 áthozott előző évről, amit a főnököm megengedett, hogy ne vegyem ki egyszerre), abból június 1-ig felhasználtam 9-et. A következő havi bérpapíron már azt találtam, hogy a felhasználható fizetett szabadság napok száma 15. Kérdéseim a következők 1. Tényleg nem használhatom fel a szabadságaimat (az első 4 hónapra járó maradékot) csak a GYES lejárta után? 2. Ha nincs igaza az ügyintézőnek (tehát kivehetem a szabadságaimat), akkor hogyan lehet érvényesíteni a jogaimat? 3. Ha tényleg nem adhatja ki, akkor megtehetem-e hogy egy hónapra visszamondom a GYES-t, elmegyek szabira, aztán újra igényelem? 4. Ha a nagymamára igényeljük a GYES-t, akkor nem vehetek igénybe táppénzt a gyerek után, ugye? 5. Ha én vagyok GYES-en (munka mellett), akkor hány százalék táppénz jár a gyerek után és mennyi ha magammal kerülök táppénzre? Itt számít hogy nincs meg a 180 nap? (2006-ban szülés előtt február 27-től voltam táppénzen, április 26-ig a szülésig) Előre is köszönöm a válaszait! Üdvözlettel

Ez egy gyakran előforduló probléma, az oka oda vezethető vissza, hogy 2006-tól lehet gyes mellett dolgozni, a szabadság pedig ugyanolyan, mint a munka, így szabadságon is lehet mellette lenni. Sokan vannak a szakmában, akiknek gondot okoz ennek a változásnak az alkalmazása a gyakorlatban a szabadság kiadásánál, mert régen az volt, hogy gyes=szabadság kiadásában akadályoztatás (hiszen nem lehetett mellette dolgozni) és kiadni majd csak az akadályoztatás megszűnése után lehet. Sehol nincs leírva, hogy gyes melletti munkánál hogy kell ezt a rendelkezést alkalmazni, de ha logikusan gondolkodik valaki - és az ügyintéző meggyőzősére csak ezt tudom javasolni, hogy gondolkodjatok együtt logikusan -, akkor be kell látni, hogy mivel a gyes igénybevétele és az akadályoztatás már elválik/elválhat egymástól, mert már lehet gyes mellett dolgozni, emiatt az akadályoztatás nem a gyes végével, hanem a munkába állás elhatározásával szűnik meg. Nagyszülő gyes mellett jár a gyermekápolási táppénz, ez a kevés együttfolyósítási kivételek egyike. Szerintem nem a táppénz mértéke érdekel Téged, az egyébként 70%, hanem az alapja. Az a minimálbér, amíg nincs gyes melletti munkából legalább 180 nap, utána pedig az utolsó 180 nap.



Szakbarbár
2007-10-25 10:15:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! A munkahelyem tb-kifizetőhely,így onnan kapom jelenleg a Gyed-et.2008.januárjától Gyesre vagyok már jogosult,ha visszamennék dolgozni(teljes vagy részmunkaidőben még nem tudom),de egy másik céghez akkor már nem kapom meg a Gyest mivel régi cégem folyósítja? Vagy mit lehet ilyenkor tenni? A régi munkahelyemre valószínűleg a munkaidőbeosztás miatt nem fogok tudni visszamenni. Kérem segítsen tanácstalan vagyok! Előre is köszönöm válaszát!

Ha jól értem, a munkaviszonyod megmarad közben ennél a cégnél, így igényelhetnéd innen a gyest, de valószínűleg 2008-tól megszűnnek a családtámogatási kifizetőhelyek. Ha így lesz, akkor a lakhely szerinti MÁK Családtámogatási Irodánál tudod a gyest igényeli.



Szakbarbár
2007-10-25 10:15:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Az alap bruttó bérem tavaly 147.000.- Ft volt az idén 152.000.- Ft. Változó, de kb bruttó 100.000, 150.000.- Ft a teljesítménybérem, így a havi bruttó fizetésem az idén 230.000- 330.000 közé esik. Jutalom, 13. havi fizetés sincs, prémium negyedévente kb. bruttó 30.000.- Ft, ez is változó a teljesítménytől függ, de nem jelentős az összeg. Kérdése az lenne, hogy mikortól mehetek el táppénzre, hogy a maximum gyest megkapjam majd. Illetve mit jelent az, hogy a táppénz nem számít bele a gyes alapba? Ezt a levelet már elküldtem Neked, csak nem írtam bele a szülés várható időpontját. Most kiegészíteném ezzel: várhatóan 2008. május 20-a körül fogok szülni. Előre is köszönöm a segítséget, várom mielőbbi válaszod.

Az, hogy a táppénz nem számít bele a tgyás és a gyed alapjába azt jelenti, hogy amikor átlagot számolnak az ellátások megállapításához, akkor a táppénznek sem az összege, sem az időtartama nem számít bele az átlagba, vagyis enélkül, csak a bérből számítják, ha pl 10 havi bér és 2 havi táppénz van, akkor a 10 hónap bérét a 10 hónap napjaival osztják. A tgyásod és a gyeded jövőre indul, mindkettőnek a 2007-es bér lesz az alapja. A gyeded mindenképpen maximális lesz, mert többszöröse a béred a maximális gyed alapjának, és a tgyást is csak elhanyagolható mértékben befolyásolja (az előtte lévő pár nap 80%-os betegszabi), ha táppénzre mész.



Szakbarbár
2007-10-25 10:15:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 2006.12.27.-től vagyok bejelentve egy céghez 110000 Ft.-os bérrel volt 1 hónap fizetés nélküli szabadságom, mert anyósomat kellet ápolnom és közben el kellett járnom lombikbébi programra mert másképpen nem lehetett közös babám a férjemmel bele fognak kötni a TB-nél ebbe a szünetbe? Miután letelt a fizetésnélküli m és megtudtuk, hogy babát várunk ráadásul nem egyet hanem kettőt belettem jelentve 140000 Ft-tal, hogy mégis ne kapjak majd olyan kevés Gyedet. Jól tettem , hogy magasabb lett a bérem vagy sem? Azt is szeretném megtudni, hogy iker esetén milyen járandóságokra leszek jogosult és azt hány gyerekre igényelhettem, mert én úgy értelmeztem, hogy csak egy gyerekre igényelhetem a Gyedet, THGYS, és a gyes igényelhetem majd 10 éves korukig de csak egy főrre így van? köszönöm

110.000 utána a 140.000 nem olyan nagy ugrás, hogy emiatt magadra vond bárkinek a figyelmét. Ha így lenne, akkor remélhetőleg alá tudod támasztani, hogy az anyóst ápolni kellett és azt Te tetted. A tgyás és a gyed a kieső jövedelmet pótolja, úgyhogy több babával is az egyszeres bér után jár. A családtámogatási ellátások azok, amik babánként járnak, úgyhogy az anyasági támogatás, a családi pótlék és a gyes lesz többszörös. A gyes annak az évnek a végéig jár, amíg az iskolát elkezdik - ha külön kezdenék, akkor addig, amíg a másik is elkezdi -, a 10 évet úgy értsd, hogy azért szól így a jogszabály, mert legkésőbb eddig tankötelesek lesznek, de ez azért nagyon ritka és szélsőséges, hogy addig ne kezdjék meg az általános iskolát.



Szakbarbár
2007-10-25 10:15:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szia Kedves Szakbarbár! Kérlek adjál tanácsot! 27 éves vagyok és /tudom eléggé rosszul hangzik/, de még talán ha három bejelentett melóm volt, az sem sokáig. Nem volt rá szükség, mert a volt páromék vállalkozásában dolgoztam. Szakítottunk, aztán a mostani kapcsolatomban született egy kisfiam, aki három éves múlt. Amig GYES-en voltam vele, természetesen a minimált kaptam (idén augusztusban járt le). Mivel most szeretnék vállalni még egy babát, munkát keresek, hogy legalább a minimális GYED-et kapjam. (Akkor még tök jól meglennénk) Ha jól tudom, minimum fél év bejelentett meló kell (pontosabban biztosítottnak kell lennem) és ha minden igaz, nyolc órában! Az előző terhességem veszélyeztetett volt, feküdnöm kellett hét hétig, és most is gondok vannak a hátammal, tehát nem kizárt, hogy megint hasonlóan járok! Ha így lenne, megszakadna a biztosítottságom? Vagy az nem számít bele, ha betegácsiban vagyok? Lécci mond el milyen kilátásaim vannak, mert már sok mindent hallottam, de most már szeretném biztosan tudni. Köszi a segítségedet, és várom a választ! Szép napot!

A biztosítást nem feltétlenül jelent teljes munkaidős munkaviszonyt. Részmunkaidővel is teljes értékű biztosítást szerzel az egészségbiztosítási ellátásokhoz, tehát pl 1 nap 4 óra ugyanúgy 1 napnak számít, mint az 1 nap 8 óra, de az ellátások jövedelemarányosak, részmunkaidősnek a részmunkaidős bér után járnak. Az előzetes biztosításba a táppénz is beleszámít. Táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre jár, úgyhogy kb. 3 hónap munka, 3 hónap táppénzzel már jó vagy, csak ha nem ilyen sorrendben csinálod, hogy először ledolgozol 3 hónapot, aztán jön a táppénz, mert esetleg közben már rövidebb időkre keresőképtelen lennél, akkor úgy számolj, hogy mindig annyit lehetsz táppénzen, amennyit előtte ledolgoztál és az így keletkezett jogosultságból még nem használtál el.



Szakbarbár
2007-10-25 10:15:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 29 éves vagyok. Az első babánkat 2008 májusra 25.-re várjuk.A 2007-es évem így néz ki:febr.8.-ig még munkanélkülin voltam,ekkor telt le a 9 hónap,jan.-ban bruttó 26000.ft.-al, febr.első 8 napjára br.8000-rel.Eközben dolgoztam AM könyvvel a mostani munkahelyemen.Bejelentve márc.1.-től vagyok br.160000-es bérrel,de az első hónapban még csak br.136000-rel voltam bejelentve.Táppénzelőzményem nincs. Idén 1 nap betegszabin voltam eddig. Ha jól számolom, akkor nem lesz meg egészen a max. GYED., mert ha jól tudom, az AM-könyvvel való munka nem számít, ugye? Esetleg ki lehet-e hozni valahogy a max. GYED-et, ha nem, akkor mennyi TGYás-ra, GYED-re számíthatok? Még valami: Januártól szeretnék táppénzre menni, kb. márc.közepe-végéig, aztán kivenném egyben a 22 nap szabimat. majd ápr.25?-től szülési szabadság. Mennyi táppénzre számíthatok igy? Vagy hogy csináljam, hogy jobban járjak? Még valami, a cég legkésőbb valószínűleg 2009.nov.-től jogutód nélkül meg fog szűnni.Ha szeretnénk ketteskét, akkor mi alapján kaphatom majd a TGYÁS-t, GYED-et, ill.ugyanannyi lesz-e, mint egyeskével? Válaszát előre is köszönöm!

Az álláskeresési segély sem számít bele az ellátások alapjába, úgyhogy a maximális gyeded bőven meglesz. A 2007-es kb. 157-158.000-es átlagból adójóváírással, mert érdemes kérni, járni fog, nettó 99.000-es táppénz és tgyás és maximális, nettó 79.000 körüli gyed várható. Hogy mi lesz 2-3-4 év múlva, arról még ne beszéljünk.



Szakbarbár
2007-10-25 10:15:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja