SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!

Segítségedet szeretném kérni a következőkben:
2007. szeptembertől dolgoztam 2008 nov. 30ig egy cégnél
2008 dec. 1- 2009 május 6ig folytonossággal átvett egy másik
utánna 45 napig passzív táppénzen voltam, majd julius végével vett fel a mostani cég, de az orvos táppénzre vett julius 30. (akkor már 12.hetes terhes voltam)
közte lévő időben befizettem magam után a tb-t
2008ban az éves bruttom 1.300.000.- volt, a 2009 évit 800.000 körül számolom (talán)
Január 29-re vagyok kiírva. Megoldható lenne, hogy még december végén tgyás-ra megyek és így a 2008-as bérem után kapnám a tgyást és a gyest?? vagy a gyest már mindenképp a 2009 év után fogom kapni?? A júliusi egy hónap kiesés jelent valamit?
Ha ezekből ki lehet számolni, mennyit fogok kapni tgyás-t és gyed-et?

Válaszod előre is köszönöm: Timi
A táppénz - sem az aktív, sem a passzív - nem számít bele az átlagba. Amikor nem dolgoztál és nem produkáltál átlag alapjául szolgáló jövedelmet, az sem.
A jogfolytonos helyen bizonyára ugyanannyi volt a béred, mint előtte, 2009-ben ezen kívül alig volt a másik helyen béred, úgyhogy az alig játszik bele az átlagba, olyan kicsi a súlya. Emiatt tulajdonképpen mindegy, hogy mikor kezded meg a tgyást.
(Ez egy kicsit aggasztó egyébként, hogy ilyen keveset dolgoztál ott, nekem nem életszerű, hogy próbaidőről táppénzre vonuló dolgozót évekre ott tartsanak ennek minden költségével együtt és ha nekem nem életszerű, akkor a REP-nek sem lesz az...)

Ha 2009-ben, akkor a 2008-as bruttó 1.300.000-ből nettó 73.000 körüli tgyás várható. A másik verziót nem számolom, mert ott bizonytalan voltál, ha meg nem pontos az összeg, akkor nem sok értelme van számolni. De mint mondtam, 2010-ben indítva is nagyjából ennyi a tgyás, mert az átlagszámítási időszak jelentős részében ugyanakkora a béred, mint az előző évben.


Szakbarbár
2009-10-21 13:44:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Próbáltam utána olvasni a dolgoknak, azt hittem, hogy az én esetem egyszerű, de talán ebben a törvényi kavalkádban mégsem az.

Itt volt tegnap a védő néni és ő azt mondta, hogy jelenlegi helyzetem szerint, ha GYESről megyek GYEDre, akkor GYED-t 1 évig kapnék a második baba után és 1 évig GYES-t, ezért kezdtem el kutakodni...

TB történetem:
2007-ben magas fizetésem volt (bér+túlóra+jutalom+13. havi), már nem emlékszem, de talán voltam egy hét betegszabim.
A szerződés szerinti bérem most 210.000 Ft.

2008. március 3-30 betegszabi+táppénz
2008. március 31. TGYS
2008. szeptember 15. GYED
2010. május 4. tölti a 2. életévét Flóra, onnan GYES

Decembertől tervezzük a babát és arra gondoltam, hogy ha sikerül, akkor március-áprilistól mennék táppénzre vagy betegszabi+táppénzre, ezt nem tudom, hogy mikor jobb egyből táppénzre menni és mikor betegszabira. Ahhoz ki kellene venni előtte szabadságot? Mivel megszüntették az irodát, ezért ha szabadságra mennék lehet felmondanának, bár tudom, ha terhes vagyok újra, akkor nem mondhatnak fel. Ez egy multi cég, nem szűnt meg, csak az itteni irodai rész.
Szóval 2010. május 1-e után fogok szülni és az érdekelne, hogy ebben az esetben mennyi ideig kapok GYED-et a ketteske után, ha GYESről mennék GYEDre, illetve elmehetek-e táppénzre, mert ugye az több lenne, mint a GYES, de azt hogyan csináljam.
1. még a GYED-ről táppénzre
2. még a GYED-ről betegszabi, táppénz
3. még a GYED-ről szabadság, betegszabi, táppénz
4. GYES-ről táppénzre
5. GYES-ről betegszabi, táppénz
6. GYES-ről szabadság, betegszabi, táppénz

Jelenleg max GYED-et kapok. Ketteske után kapok két évre GYED? Olvastam valahol, ha TGYS 168nap, akkor kellene még 12 nap betegszabi vagy szabadság (melyik?), hogy a GYED ismét max legyen?


Válaszodat, szakértelmedet és türelmedet nagyon szépen köszönöm.

Zsuzska



Ha egyeske előtt dolgoztál legalább 1 évet, akkor jogosult vagy tgyásra és gyedre ketteskével akkor is, ha egyetlen napot sem dolgozol a két baba között. Ha jár, akkor lehet tovább menni, hogy pontosan mennyi időre jár a gyed. Ha egyeske előtt dolgoztál legalább kb. 19 hónapot - és ez már nem derül ki abból, amit írtál - , akkor a tgyás után végig, a baba 2 éves koráig jogosult vagy gyedre.

Ha a gyed kezdete előtti nap és az előző év január 1. között bérezett napból, tgyásból és táppénzből van legalább 180 - mondjuk így: méltányolható - napod, akkor a gyed alapja is annyi, mint a tgyásé, ez az új rendszerben is ugyanúgy számolódik: 180-nál kevesebb bérezett nappal a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alapja.

Ha más miatt nincs 180 bérezett napod és egy táppénz nélküli, közvetlenül gyesbe szülésnél fordulhat csak elő ilyen, akkor is csak ritkán, akkor a minimálbér lenne a gyed alapja. De mivel itt is legalább 168 nap tgyás van a számítási időszakban, ezért ha ilyen szerencsétlen lenne a helyzet, akkor is mindössze 12 nap szabadság kell hozzá, hogy ne a minimálbérből számolódjon a gyed, hanem annyi legyen az alapja, mint a tgyásnak volt.

A táppénz miatt Nálad semmiképpen sem a minimálbér jönne be. Ha nem emelkedik nagyon a minimálbér, akkor bruttó 210.000 mellett akár szabadság sem kell, mert ennek a betegszabira járó, átlagba még beszámító 70%-a is elég lesz a maximális gyedhez.

Szakbarbár
2009-10-21 13:34:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Köszönöm a válaszát. 2008. januárjától voltam gyeden, előtte Tgyás 2007. július 19-től, azelőtt pedig és 2006. december közepétől a terhességem alatt táppénzen. Ezek alapján a minimálbér kétszeresét, vagy a keresetet veszik figyelembe a táppénz mgállapításánál?
Köszönöm a válaszát.
Mivel nem volt 2007.01.01-től a gyedet megelőző napig legalább 180 bérezett napod, ezért a minimálbér kétszerese lesz a mostani táppénz alapja. (Ha a gyedet 2007.12.31-ig megkezdted volna, akkor most korlátlan lenne a táppénz alapja.)

Szakbarbár
2009-10-20 12:59:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedtes Szakértő!

Jelenleg első gyermekemet várom, 5. hónapban vagyok. A mostani munkahelyemen alkalmazottként dolgozom, 2006. szeptember óta folyamatos a munkaviszonyom. Bérem: bruttó 100.000 Ft/hó. Prémiumot, jutalmat nem kaptam. Táppénzen nem voltam.
Szeretném megkérdezni, hogy mennyi TGYÁS-t és GYED-et fogok így kapni, illetve
tudna nekem segíteni abban, hogy a maximum GYED-et megkapjam? Lehetséges lenne? Szívesen felkeresném személyesen is.

Válaszát előre is köszönöm!
Judit
Bruttó 100.000-ből nettó 60.000 körüli táppénz, 70.000 körüli tgyás és 63.000 körüli gyed várható.
5 hónapos terhesen bruttó 100.000-ből nem a legegyszerűbb, de nem is lehetetlen magasabb, akár maximális körüli gyedet csinálni, de csak eléggé macerásan menne. A fizetős szolgáltatásom tud benne segíteni.

Szakbarbár
2009-10-20 10:34:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

2009. július 19-től vagyok gyesn kisfiammal. November 1-jétől megyek vissza dolgozni, de előbb az összegyűlt 52 nap szabadságomat veszem ki (kb. január közepéig). A szerződés szerinti fizetésem bruttó 325e Ft. Március végére várjuk a kistetvért, a szabadság lejárta után táppénzen leszek kb. 2 hónapig. Jelenleg kapom a gyest, de a január elsejétől, tehát még a szabadságom alatt lemondom és a táppénzem ideje alatt az apuka fogja ezt igényelni.
Kérdésem: mekkora tgyás ill. gyed összegre számíthatok, illetve a gyes igénylése így jó megoldás-e?
Köszönöm válaszát.
Apuka minden további nélkül megigényelheti a gyest, csak ne felejtsétek el időben lemondani, mert addig nincs tgyás és visszamenőleg nincs variálás, hogy mégsem ő kéri a gyest, hanem Te a tgyást.

180-nál kevesebb bérezett napban lesz a minimálbér kétszeresénél magasabb átlagod, ilyenkor a tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerese - ez gyedből a maximumot jelenti.

A táppénzhez azt kellene tudni, hogy mikor indult a gyed és mennyit voltál szülés előtt táppénzen, mert ettől függően vagy a minimálbér kétszerese, vagy a gyed előtti átlagkereset egy mostani táppénz alapja.

Szakbarbár
2009-10-20 10:29:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
2003-óta folyamatosan dolgozom.2008 júliusában megszületett kislányom, akivel előtte a terhesség idején táppénzen voltam, azután kaptam a TGYÁS-t és jelenleg GYED-et folyósítanak számomra, amire 2010 júliusáig vagyok jogosult. Újra kisbabát várok, 2010. júniusára vagyok kiírva. az lenne a kérdésem, hogy kell-e szabadságot kivennem, ahhoz, hogy a TGYÁS és a GYED összege legalább az előző legyen.( GYED-em nettó 80.000 ft.)
Gondolom a táppénzzel most nem járnák jól.
Köszönettel: Mária
Bér nélkül ez olyan "Hány éves a kapitány" jellegű kérdés, de legalább adsz valami támpomtot. A gyed összegéből kiindulva az átlagod bruttó 135.000 lehetett. Ha ez simán a bruttó bér, ami most is legalább ennyi (tehát ha annó nem valami extrákkal lett ennyi), akkor abból mindenféle variálás nélkül is olyasmi tgyás és gyed várható, mint amit ezzel a babával kapsz. Merthogy gyedbe szülve a tgyás és a gyed alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
(Gyedbe szülésnél 2010. május után is ez a helyzet, gyesbe szülésnél van az, hogy dátumfüggő a gyed.)

Szakbarbár
2009-10-19 10:17:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szeretném a TB szakértőt megkérdezni a 2010. április 30-át követően született gyermekek esetében érvényes terhességi-gyermekágyi segély (tgyás) és a gyermekgondozási díj (gyed) várható változásairól. Ha feleségem 6 órás munkaviszonyban szerződött, akkor is jár a tgyás vagy a gyed? Mik lesznek a feltételek? Mire kell odafigyelni a gyermektervezéskor, hogy biztosan igénybe tudjuk venni a támogatásokat? Az apa is igényelheti a támogatást?
A részmunkaidőnek semmi jelentősége. Munkaidőtől, munkabértől függően teljes értékű a biztosítása, tehát pl. egy 6 órás napon 1 teljes napnyi előzetes biztosítást szerez. (Egyedül nyugdíjnál, szolgálati időhöz kell csak arányosítani és ott is csak akkor, ha a bér nem éri el a minimálbért.)
A tgyás és a gyed bérfüggő, a kieső bért pótló ellátás, részmunkaidősnek a részmunkaidős bére után jár.

Apa gyesre alanyi jogon, gyedre a biztosítási előzményeitől jogosult. Tgyásra nem, mert az apánál fogalmilag kizárt. Ahogyan az egyszeri anyasági támogatás is, viszont a családi pótlékot megintcsak bármelyik szülő megigényelheti.

Szakbarbár
2009-10-16 09:48:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

2010. márciusáig vagyok Gyed-en. Szeretnénk egy következő babát. Ha gyesbe szülnék, akkor mi alapján számítják ki a Tgyás-t illetve gyed-et?
Hogy járok jobban:
Tgyás igényléséig gyes-en vagyok?
Vagy gyed lejárta után szülésig (2010 október - novemberre tervezzük) táppénzre megyek. Így talán a 2011-es gyed igényléséhez a betegszabadság növeli a 2010-es átlagomat.
Jelenleg 76000-79000 gyed-et kapok havonta. A szerződés szerinti bérem 145000.

Mi lenne a leggazdaságosabb megoldás? Mennyi juttatásra számíthatok?

Köszönöm
0 bérezett nappal a következő tgyás alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. 2010. május után a gyedé már nem ugyanez alapból, ott már majd a konkrét dátumoktól függ, hogy ugyanez az alap vagy a minimálbér. Ha utóbbi lenne a helyzet, akkor tgyás előtt vagy után 2 hét szabadság elég ahhoz, hogy ne a minimálbér, hanem a tgyáséval megegyező legyen a gyed alapja. Ebből elég, ha annyit értesz, hogyha legalább ennyi szabit kiadatsz, akkor nem lehet gond.

Közvetlenül táppénzre menetel nagyon nem jó ötlet. Ebben az esetben a 70%-os betegszabiból számított átlag lenne a tgyás és a gyed alapja. Ha táppénzt tervezel, akkor azt csak - lehetőleg minél több - szabadság után.

Szakbarbár
2009-10-16 09:38:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Szeretnénk 2. babát. Az elsőnél már segített, biztos most is tud majd.

Előzmények:
2007. 01.01-2007.06.30 Br:125.000 bér/hó
2007.07.01-2007.09.30 Br: 145.000 bér/hó
2007 október: Br: 133913 bér táppénz miatt
2007.11. 12. hó: Br: 145.000 bér / hó
2008.01 hó: 145.000 bér
2008. 02. hó 113.000 bér
2008.02.26-2008.08.11 Tgyás
2008.08.12-től 2010 03. 07 Gyed

Egyik jövedelem esetén se kértem az adójóváírást, gondolván majd adóbevallás esetén visszakapom egyösszegben.

A munkáltatómnál felszámolás van. Információm szerint még nem látják a végét, még hosszú folyamat lesz. Tudomásom szerint ha letelik a gyed ilyen esetben felmond a munkáltató. Viszont ha a gyed lejárta előtt el tudnék menni táppénzre (terhesség vagy egyén ok miatt) akkor nem mondhatnának fel. Ezt Ön is így gondolja?

Az lenne a kérdésem, hogy egy 2011 év eleji szülés esetén ilyen előzmények mellett milyen juttatásokra lennék jogosult.
Mi van akkor, ha a szülés előtt 6 héttel már befejeződött a felszámolás, és megszűnik a munkahelyem. Létezik olyan hogy passzív Tgyás? Vagy ebben az esetben menjek el munkanélkülire, s akkor jár a Tgyás?(még nem voltam soha munkanélkülin, 2004.08.11 óta munkaviszonyom van ennél a cégnél)
Ha még a Tgyás idején él a cég, de a Gyed igénylésénél már nem, akkor kaphatok passzív gyed-et?
Mennyivel járnék rosszabbul, ha kb 1 év múlva szülnék.

Válaszát előre is nagyon köszönöm

B.
A gyes, a keresőképtelenség és a terhesség külön-külön is felmondási tilalom, úgyhogy attól nem kell tartani, hogy megszüntetik a munkaviszonyodat. Az egy felszámolásnál csak kvázi magától megszűnni tud, a cég jogutód nélküli megszűnésével.

Ha legalább a tgyás 1. napján még él a munkaviszonyod, akkor utána passzív jogon jár végig a tgyás és a gyed is. Passzív tgyásra akkor is jogosult lehetsz, ha a munkaviszony megszűnése után 42 napon belül szülsz, vagy passzív táppénzbe bele, vagy passzív táppénz vége után 28 napon belül. De ebben az esetben csak passzív tgyásra vagy jogosult, utána a gyedre nem.

Hogy amikor Te szülsz, akkor el lehet-e még menni álláskeresési járadékról tgyásra, gyedre, azt nem tudom, mert ennek a rétegnak az ellátásaival az elmúlt évben nagyon sok gond volt, ami nem kizárt, hogy előbb-utóbb úgy lesz megoldva, hogy egyáltalán nem lesznek jogosultak tgyásra és gyedre.

Jelenleg még a 2010. május utáni szabályok sem tiszták, 2011-esekkel kapcsolatban végképp nem tudok mit mondani, hiszen addig még választások is lesznek és előtte, és/vagy utána adó- és tb szabályok szinte mindig változnak.

Szakbarbár
2009-10-15 09:34:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Tervezzük a 2. babát!:-) 2008. november óta folyamatos munkaviszonyom van. Mivel 2010-ben szülnék, és tuti, hogy május 1. után, így vázolom a 2009-es jövedelmemet.
2009. január-március Br. 99 000 Ft
2009. április-szeptember Br. 90 000 Ft

A Max. Gyed-et szeretnénk elérni.
A jelenlegi munkáltatóm mindenben partner. Az érdekel, hogy a hátralévő 3 hónapra mennyi legyen a Br fizetésem? Illetve jobb e, ha jutalmat kapok egy összegben? Van egy saját cégem is, ahol tag vagyok, esetleg osztalék fizetés beleszámít e a Gyed alapba?

Köszönöm válaszát,

Anica
Nemcsak az osztalék nem számít bele a tgyás és a gyed alapjába, de ha létesítenél egy másik jogviszonyt a saját cégben, azzal sem érnél semmit, mert a 36 órát elérő munkaviszony mellett egyidejűleg fennálló további jogviszonyokban nem lennél alanya a pénzbeli ellátásokat megalapozó pénzbeli egészségbiztosítási járuléknak. Ha részmunkaidőssé válás miatt csökkent áprilistól a béred, akkor ez nem akadály, viszont akkor meg az a gond, hogy egy esetleges máik jogviszonyban is leaglább 365 nap előzetes biztosításnak kellene lennie. Úgyhogy a saját céggel mindenféle kavarást felejts el.

Azt feltételezve, hogy jövőre 150.000 Ft lesz a minimálbér kétszerese, 150.000*12-((3*99.000)+(6*90.000))/3=321.000 Ft-os bér kellene ahhoz, hogy maximális gyeded legyen. Év végig 90.000-es bér mellé pedig 603.000 Ft-os jutalom kellene. Ezeknek olyan horrorisztikus közterhei vannak, hogy látatlanban merem mondani, ennyire nem partner a munkáltató és Neked sincs ennyi pénzed.

Ha akutális lesz a kérdés (ha már terhes vagy), akkor a fizetős szolgáltatásom fog tudni segíteni.

Szakbarbár
2009-10-14 10:03:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Kérdésem az lenne, hogy 2006. októberében megszületett a kisfiam és lassan vissza kellene mennem dolgozni. A gyes alatt szóban közölték velem, hogy nem tudnak visszavenni, és rendes felmondással elküldenek kifizetve a felmondási időt és a végkielégítést. Kérdésem lenne, hogy jelenleg 37 éves vagyok, (a 2006. évi szabimat mind kivettem) hogy mennyi szabit kell még kifizetniük, mert azt mondták ezt teszik. Szeretném továbbá megtudni, hogy a 30 nap felmondási tilalom, az úgy létezik, hogy én visszamegyek dolgozni mondjuk 16-án, és ők aznap közlik velem írásban a felmondást, és onnantól még 30 napig nem mondhat fel, tehát a felmondási időm kezdete a 31.nap lesz?

Köszönöm nagyon válaszát!
A tgyásra és a gyed 1. évére járt a szabadság. A tgyás pontos kezdetétől, 2006-os maradék szabadságtól és a gyermek után pótszabadság igénybe vételétől vagy igénybe nem vételétől függ, hogy pontosan hány napod van, tehát ezeket kellene tudni ahhoz, hogy meg tudjam mondani a napok számát. A munkáltató teljesen korrektnek tűnik a leírtak alapján, ha pedig az, akkor minden bizonnyal helyesen fogja kiszámolni és kifizetni a napokat.

A 30 napos felmondási tilalom a gyakorlatban azt jelenti, hogy az 1. napon, amikor már nem vagy gyesen, a kezedbe adhatja a felmondást, amiben viszont a felmondási idő nem kezdődhet korábban a gyes végét követő 31. napnál. (A felmondási tilalom és a felmondási idő ledolgoztatható fele alatt ki szokták adni a szabadságot.)

Szakbarbár
2009-10-14 09:56:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot!

A kérdésem az lenne,hogy jövöre tervezzük,a második gyerek után milyen jutattatást kaphatok, ha 2007 óta egy munkahelyem van ahol 100000ft-ot keresek,igaz ehhez hozzájön az étkezési jegy,eü.hozzájárulás,üdülési csekk.Ezek számítanak?
Azt szeretnénk elérni,hogy maximális tgyás,gyedet kapjak,ezt hogy lehetne?Nagyon fontos lenne,mert az első gyerek után szinte alig kaptam valamit.Milyen időszak számít bele a tgyásba,gyedbe?Több tényező miatt rövid időn belül táppézre kell mennem.
Én a munka mellett gyest kapok,mivel a kislányom tartós beteg.Ezt a táppénz alatt elveszítem vagy kaphatom mellette ? Befolyásol ez valamit?
Válaszát előre is köszönöm.
Egészségbiztosítási pénzellátásnak csak a pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem az alapja, úgyhogy az étkezési jegy, önkéntes pénztári hozzájárulás, üdülési csekk nem számít bele a tgyás és a gyed alapjába.

Maximális gyedhez 150.000 körüli átlag kell, ettől elég messze vagy.
Bruttó 100.000-ből 2010-ben nettó 70.000 körüli tgyás és 63.000 körüli gyed várható.

A táppénz biztosításban töltött idő, de az átlagba nem számít bele, úgyhogy egyáltalán nem befolyásol semmit hátrányosan.

Gyes és táppénz bizonyos feltételek mellett jól működik együtt, más kondíciók eseté meg nem éri megy együtt kérni. Ha együtt kéred mindkettőt, akkor táppénz csak annyi időre jár, amennyit gyes mellett dolgoztál. Emiatt egy hosszú táppénz előtt érdemes inkább lemondani a gyest, hogy az általános szabályok szerint - 1 évig - járjon. Gyes melletti munkából származó 180 bérezett nap előtt megléte előtt a gyes mellett kért táppénz alapja a csak a minimálbér. Ha legalább 180 naptári napot dolgoztál a gyes mellett, akkor már nem a minimálbér, hanem a tényleges bér után jár a táppénz.
Ha bármi miatt nem érné meg együtt kérni a kettőt, akkor ha a gyest lemondod, azt apuka is megigényelheti.

Arra majd ügyelni kell, hogy a gyest le kell mondani a tgyás kezdete előtt, mert vagy egyik, vagy másik és visszamenőleg nem lehet variálni vele, hogy melyik legyen.


Szakbarbár
2009-10-13 12:22:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot! Örülök,hogy ismét segít sok embernek.

A kérdésem a következő:
Tervezzük a harmadik babát jövőre. Én 2005 óta egy cégnél dolgozom 2008-ben 90,0e ft, 2009-ban 100,0e ft-ot kerestem. Sajnos olyan a munkahelyem,hogy ahogy kiderül a terhesség azonnal táppénzre vesznek,mert veszélyes lenne a babára. Ahhoz kérném a segítségét, hogy a legjobban jöjjünk ki anyagilag. Mit tehetnék, hogy a lehető,legtöbb maximális legyen a juttatás, amit szülés után kaphatok?! Menjek el dolgozni máshová papíron és az számít,hogy mikortól vagy a fönökeimmel beszéljem meg a plussz jutattást a részemre? És hogy mikor adják az számít?
A másik kérdésem,hogy az unokabátyámék különköltöztek és a gyerekeket elosztották egymást közt, nála maradt a fiú ,a felesége vitte a kislányt. Viszont mind a kettő gyerek tartós beteg. A kérdése az lenne,hogy melyikük jogosult a juttatásokra vagy milyen jutattásokat igényelhet a fia után?(családi pótlék,GYES)??
Bízom a szakértelmében és a jó ötleteiben!
Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelett
Ha azért variálnál, mert attól tartasz, hogy a táppénz miatt kevesebb tgyást és gyedet kapsz, akkor emiatt nem kell aggódnod. A táppénz nem számít bele az átlagba, úgyhogy nem befolyásol semmit. Az előtte lévő 15 nap 70%-os betegszabadság igen és az valamennyit ront rajta, de ha kicsi a súlya az átlagban, akkor ez is elenyésző - mindössze 15 nap alacsonyabb jövedelem átlagolódik együtt több hónap teljes bérrel.

Az egyszerre csak egyféle ellátás korlátozás a közös háztartásban nevelt gyerekek esetében van. Ha a rokonok külön háztartásban élnek, akkor mindenki, aki beteg gyermeket nevel, tehát mindketten külön-külön, igényelhetik a gyest. A családi pótlékot pedig egyedülállóként tudják igényelni.

Szakbarbár
2009-10-13 12:00:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Egyik ismerősünk nevében szeretnék segítséget kérni.
Nekem már kétszer segített,most is ennek a "következményeit "élvezem a harmadik kisfiammal : ) )))

Előzményei:
2008. májustól - augusztusig minimálbérre volt bejelentve,napi 6 órában.
2008. szept.-jan. 18.-ig szociális segélyt kapott - nem volt 200 ledolgozott munkanapja.
2009. jan. 19-től -febr.5-ig kis könyvvel dolgozott (bevétel kb.:netto 54 000.- Ft)
2009. febr. 5-től bejelentett munkája van, bruttó 75 000.-

Az lenne a kérdés,hogy innentől,ha bármikor terhes lenne jogosult-e a terhesség végéig táppénzre?
Illetve,hogy így ha mennyi GYED-re lenne jogosult!?
Gondolom,hogy az nem sok,van -e valamilyen megoldás ennek az összegnek a feljebb tornázásához??
Az élettársának van-egy KFT-je,megéri-e oda valameddig esetleg bejelenteni és fizetni utána??

Köszönettel:Tóthné Szabadi Betti
Táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre, de legfeljebb 1 évre jár (amit csökkent az utolsó 1 évben már igénybe vett napok száma). Kb. 8 hónap folyamatos biztosítása van eddig, úgyhogy ha csak nem jön közbe egy hosszú betegség, akkor akár az egész terhességet is kihúzza táppénzen, ha az állapota miatt szükséges.
Tgyásra, gyedre is jogosult lesz, legalább az előzetes biztosítása jól alakul.

Heti 36 órát elérő munkaviszony mellett ha további jogviszonyok vannak, azokban nem alanya annak a járuléknak, amivel megalapozná a tgyást és a gyedet, ráadásul a további jogviszonyokban is 1 év előzetes és egy aktuális biztosításnak kellene lennie, úgyhogy a kft-be bejelentés semmiképpen sem járható út - arról nem is beszélve, hogy színlelt lenne, amiből komoly gondok lehetnek.

Szakbarbár
2009-10-13 11:55:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Van két gyermekünk, egy hároméves és egy 10 hónapos. Lehetőségünk van-e arra, hogy a Gyed-et megszakítom, és férjem igényelje a Gyed-et. Illetve, ha férjem munkanélkülivé válna, és tanfolyamot végezne mellette, én dolgoznék, akkor megjár-e a Gyes az egy éves gyermek után valakinek. Nagyszülő szóba jöhet?
Apuka, ha rendelkezik a jogosultsági feltételekkel - igénylés előtti 2 évben 180 nap biztosítás és az igénylés időpontjában aktuális biztosítási jogviszony, akkor elmehet gyedre. Álláskeresési járadéról is lehet gyedet igényelni.

A gyes alanyi jogon jár, úgyhogy ahhoz semmilyen feltételnek nem kell megfelelni, csak 1 éves korig nem lehet mellette dolgozni. Nagyszülő is igényelheti a gyest a baba 1 éves kora után, de ő nem dolgozhat mellette - csak beteg gyermek vagy ikergyermekek utáni kapott gyes mellett az unok 3 éves kora után - és a baba sem mehet bölcsibe.

Szakbarbár
2009-10-13 11:49:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Kérdésem a harmadik gyerekkel kapcsolatos: 4 éve vagyok itthon (nagy 4 éves, kicsi 2 éves), előtte 1993óta folyamatos munkaviszonyom volt több munkahelyen. Most max. gyedet kapok. Ha a közeljövőben jönne a 3.gyerek, milyen és mennyi ellátást kapnék az új rendszer szerint? Pl. ha még a gyes alatt terhes lennék, vagy csak utána a szabi alatt, mert oda visszamenni dolgozni nem szeretnék… Van pénzbeli különbség a 2 verzió között? Vagy min.1évet kellene dolgozni előbb? Tehát táppénz, tgyás, gyed, gyes… Mire lehet számítani mostanság? Illetményem: 178.000 + 15.100,-Ft. Kérlek vázolj egy ideális, jól fizető verziót!
Köszi: Juci
2010. május 1. után születendő babáknál a 365 nap 2 éven belüli biztosítás másképp alakul annál, aki ebben a 2 évben volt olyan helyzetben, hogy dolgozzon és annál, aki nem - mert babázott.
Ha 2 éven belül gyedre voltál jogosult, akkor nyilvánvalóan nem volt 100%-os esélyed újabb biztosítást szerezni, mert ebből valamennyit otthon voltál. Ezért azt mondja a jogszabály, hogy ebben az esetben a következő babával is annyi idő a gyedjogosultság, amennyi biztosítási időt az előző baba előtt szereztél, feltéve, hogy az ott legalább 365 nap volt. Plusz ehhez hozzájön az az idő, amit esetlegesen szereztél a két baba között.

Ezt a szabályt még nem alkalmazzuk, hiszen csak a jövő év május 1. után született babák után igényelt ellátásoknál lesz majd aktuális. Ezért még nem tudjuk, hogy a gyakorlatban hogyan működik majd és milyen értelmezési problémákat vet fel. Illetve lehet tudni, hogy pl. ilyeneket is, mint a Te kérdésed, mert 2. babánál még viszonylag egyszerű a helyzet, de például hogy mi van ilyenkor, amikor a 3. vagy többedik baba születik, szerintem senki nem biztos még. Én legalábbis nem vagyok az, butaságot meg nem akarok mondani, úgyhogy most csak ennyit tudok válaszolni, hogy elmondtam az általánosságokat.


Szakbarbár
2009-10-03 10:23:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

33 hétben lévő kismama vagyok. 2009.november 20-ára vagyok kiírva. Jelenleg határozott idejű munkaviszonyom van ami 2009.11.18-án jár le. Munkaviszonyom kezdete: 2009.05.18. Közcélú foglalkoztatott vagyok.
Kérdésem: Milyen juttatásokra vagyok jogosult, ha a munkaviszony lejárta előtt születik meg a gyermekem. a 180 napnak meg kell e lennie a közvetlen szülés előtt folyamatossan, vagy az elmúlt két évben kell e meglennie (esetleg)megszakításokkal a 180 napnak. Fel kell e mondanom a munkahelyemen közös megegyezéssel akkor ha a munkaszerződés lejárta előtt szülnék?
Válaszát előre is köszönöm.
A 180 nap előzetes biztosításnak a szülés előtti 2 évben kell meglennie akárhány részletben. Az ellátás összegének a szempontjából izgalmas, hogy az irányadó időszakban van-e 180 nap folyamatos biztosításból, de ez is csak tgyásnál és csak egy minimálbér kétszeresét meghaladó bérnél érdekes. Gyednél és kevesebb bérnél teljesen mindegy, hogy folyamatos-e az az 180 nap.

Ha a tgyás 1.napján még van munkaviszonyod, akkor utána passzív jogon jár végig a tgyás és a gyed is, úgyhogy mindenképpen kezdd meg a tgyást november 18-ig. A tgyást már a szülés várható időpontját megelőző 28. naptól tudod igényelni, tehát simán megteheted a határozott idő lejárta előtt (utána teljesen mindegy, hogy ténylegesen mikor szülsz).

A határozott idejű szerződés mindentől függetlenül addig tart, ameddig eredetileg köttetett. Úgyhogy semmit nem befolyásol, hogy szülsz közben és még megszüntetni sem kell, mert magától lejár. (A közös megegyezés a megszüntetés és nem megszünés egyik lehetséges jogcíme, úgyhogy ez itt már csak emiatt sem merül fel.)

Szakbarbár
2009-10-03 10:08:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
A jelenlegi munkahelyemről mentem el szülni.2007.09.18-án megszületett a kislányom aki után járt a tgyás és a gyed is.A gyed lejárt és a gyes-t igényeltem 2009.09.19-től.A kistesóval 2009.12.08-ra vagyok kiírva.Az órabérem 501Ft/óra,12 órás munkarendben dolgoztam 3 munkanap,3 pedig itthon.A felhalmozott szabik 43 nap.A kérdésem:A munkáltatótól kérhetem a felhalmozodott szabik kiadását?A munkáltató megtagadhatja a szabik kiadását?Szabi alatt védetséget élvezek?A szülést megelöző 28 nappal elmehetek tgyás-ra? Mennyi tgyás és gyedre számíthatok?

Válaszát előre is köszönöm:Andrea
A munkáltatónak akkor kötelessége kiadni a szabadságot, ha az ún. akadályoztatás elmúlt, vagyis már nem babázol, vége van a fizetés nélküli szabadságnak és munkába állnál. Ha nem erről van szó, akkor sem tilos, de akkor már némi rugalmasságot igényel részéről, hiszen más esetben nem kötelező, pontosabban nem most kötelező.

A terhesség és a gyes külön-külön is felmondási tilalom.

Az ellátások összege attól függ, hogy milyen előzményekkel - lesz-e szabadság - és mikor - novemberben vagy decemberben - kezded meg a tgyást. Ez 3*2 variáció, ezzel már a személyes tanácsadást javaslom. Ott van idő végigszámolni és végiggondolni azt, ami most épp csak felötlött bennem, hogy akár 20% különbség is lehet 1-1 verzió között.

Szakbarbár
2009-10-03 09:51:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Végre újra itt!!!!
Remélem érthetően írom le a dilemmámat: Novemberben lejár a gyedem, jön a gyes. Bírósági tisztviselő vagyok, megkérdezték, nem megyek vissza dolgozni. De mi lesz, ha kevésnek bizonyul a 28ezer forint…?? Több havi szabadságom gyűlt össze, ki lehet-e venni, ha kellene a pénz? A munkáltató jóindulatán múlik ez? Meg kell beszélni, hogy tulajdonképp nem akarok dolgozni, csak a szabikat kivenni, aztán mehet tovább a fizetés nélküli szab., amíg gyes jár? Vagy ilyet nem lehet csinálni? Vagy azt kell „hazudnom”, hogy dolgozni akarok, de aztán mégse megyek a szabi után? Ilyenkor megtagadhatja-e a fizetés nélkülit aztán? Vagy köteles kérésre is kiadni a szabit, nem csak visszatéréskor? (Nem jó a kapcsolat a főnökkel.)Várom megnyugtató válaszod!
Köszönettel: Ani
Hogy megéltek-e akkor, ha csak egy gyest adsz a családi kasszába, azt úgy gondolom, hogy egy háztartást vezető nő fel tudja mérni előre is, úgyhogy a dillemád lényegét nem értem.

A fizetés nélküli szabadság igénybe vétele a Te kizárólagos döntésd, a munkáltató csak asszisztál hozzá azzal, hogy tudomásul veszi. Bármikor dönthetsz úgy, hogy mégis dolgoznál vagy hogy mégsem. Ha azt mondod, dolgoznál, a munkáltatónak kutya kötelessége a szabadságot kiadni. Ha még nem állnál munkába, akkor csak ha rugalmas, akkor fogja ezt tenni.
A jogokat viszont a rendeltetésüknek megfelelően kell gyakorolni, tehát nem célszerű hülyének nézni a munkáltatót meg esetleg valakinek a munkahelyét elvenni... (Ebből simán lehet az, hogy egy határozott időre felvett kolléganővel közlik, hogy akkor eddig tartott a határozott idő, mert jössz vissza, kiléptetik, aztán kiderül, hogy nem is dolgozni akarsz, csak némi pénzt felmarkolni.)


Szakbarbár
2009-10-02 10:15:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 2006.07.12-én született meg az első gyermekem, 9 éves munkaviszonyom azóta is folyamatos, ugyanannál a cégnél vagyok alkalmazásban. Letöltöttem a tgyást, gyedet, ahogy illik, majd a gyest kezdtem, de félidőnél teherbe estem, így még mielőtt az lejárt volna idén 06.01-től "visszamentem" papíron dolgozni. A felhalmozott szabadságomat (41 nap) letöltöttem, és azóta táppénzen tengetem várandós napjaimat itthon. (a gyesből maradt másfél hónapra a férjem nevére megigényeltük a járandóságot, így nem veszett el az a pénz sem). 2009.06.01-től visszavettek állományban, a béremet megemelték 187.300 Ft-ra, és 07.29-től vagyok táppénzen. Terveim szerint a szülésig, bár lehet, hogy jobban járnék, ha a szülést megelőző 4 hétben már tgyás-on lennék? Ezt nem tudom.
Kérdésem, hogy kaphatok én az emelt fizetésem után tgyást vagy ne reménykedjek? Az majd a 2006-os bérből számolják? Biztosított napom ugyan megvan a 180, hiszen 9 éve ugyan annál a cégnél vagyok alkalmazásban, de a bérezett közel sem. Az alig másfél hónap, ami szabi volt, ha úgy vesszük. Tehát akkor ne számítsak a jövedelem utáni tgyásra, csak a tv-ben meghatározott minimálbér kétszerese után járóra? ... és mi lesz a helyzet majd ha gyed-et igénylek? Az miként alakul majd? Az már 2010-ben lesz, azt már az emelt bérből számítják majd? Tudnál segíteni ezügyben? Köszönöm szépen!
A tgyás és a gyed alapja a szabadságból és a betegszabadságból számított átlag, de - ha ez ennél több lenne és nálad több lenne, akkor - legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Korlátlan alaphoz legalább 180 bérezett nap kell az irányadó időszakban, Neked csak 60 körüli napod lesz.

A maximális gyednek is a minimálbér kétszerese az alapja, úgyhogy a gyeded így is maximális lesz. A tgyás csak 5.5 hónapra és csak egy nettó kb. 7-9.000 Ft-nyi összeggel kevesebb így, hogy a kevés bérezett nap miatt nem a teljes bérből, csak a minimálbér kétszereséből számolódik.

Szakbarbár
2009-09-30 19:22:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja