SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!

Első gyermekem után járó gyeddel kapcsolatban már egyszer sokat segítettél, azóta is hálás vagyok érte. Most újra babát várok, az igényelhető ellátások összege és időtartama érdekel:
2007.februártól félállásban, 2008. áprilistól határozatlan idejű teljes állásban dolgoztam, de 2008.május 5-től veszélyeztetett terhesként 15 nap betegszabadság, azután szülésig táppénz következett.
2008.novemberben szültem első gyermekemet, akkor THGYS-t kaptam 2009.aprilis vegeig.
Utána azt mondták, hogy igényeljek inkább GYESt, mert az több, mint a gyed lenne. Így lett, aztán 2009.decemberben találtam meg a tanácsadó oldalad, ahol kiszámítottad, hogy ők tévedtek. Gyest lemondtam 2008.12.31-gyel.
2010.január 1-től igényeltem GYEDet, annak alapja 2009.év lett, jövedelem nélkül, tehát a szerződés szerinti bérem (br122.500Ft). Jó pár levélváltás után elismerték. Jelenleg is ezt kapom.
1. Az új thgys igényléssel egy időben le kell-e levélben mondanom a mostani gyedet is vagy az új kérelem beadásával azt automatikusan lemondom?
2. Mi lesz a második baba után igényelt thgys és 2011-ben igényelt gyed alapja?
3. Ha szülés előtt igényelném a thgys-t, akkor tényleg táppénzre kell mennem? (Pontosan ezt mondták most a munkahelyemen: háziorvostól kérjek táppénzes papírt minden héten) És akkor meddig jár a thgys?
4. Ha a baba hó végén, pl. szept.28-án jönne, de az igénylést a szükséges dokumentumokkal úgyis csak októberben tudom postázni (munkahelyem kifizetőhely Budapesten, én pedig vidéken lakom), akkor szept.28-29-30. napokra az első gyerek szerinti gyedet szokták még számfejteni? Azért, mert a gyedet minden hónap 2-3. napján elutalják, és azt mondták, csak akkortól jár a thgys, ha beérkezik hozzájuk a teljes igénylés.
Válaszaidat előre is, és újra köszönöm! Üdv:
Márta
1-4. Semmi nem automatikus, de amíg "házon belül van a váltás" (ugyanaz folyósítja a tgyást, mint a gyedet), addig viszonylag egyszerű a dolog, mert a tgyásigény mellé írsz 2 sort, hogy a gyedet meg lemondod, ezt rögtön látják és nem kell lelevelezni. (Ha gyesről történik a váltás, akkor a kincstár belekeveredése miatt hosszadalmasabb a váltás, mert előbb lelevelezik vele.) De arra ilyenkor is ügyeljünk, hogy visszamenőleg nincs variálás, tehát időben kell a gyedet lemondani. Ha akkor még nincs meg minden a tgyásigényléshez, vagy csak nem akarsz vele azonnal foglalkozni, akkor szétszedheted két részre az ügyintézést és a tgyásigénylést elintézheted később is, de csak attól a naptól kérheted a tgyást, amikor a gyedet lemondtad. Praktikus lehet kijelölni egy napot a váltás napjának - itt például adja magát a -28. naptól indított tgyás - és az előtte való nappal előre lemondani a gyedet. A többi utána ráér.

2. A tgyás és a gyed alapja 0 bérezet nappal a 2010-es szerződés szerinti bér, ha közben ennél jobban emelkedett volna, akkor legfeljebb a minimálbér kétszerese.

3. Szülés előtti időponttól indított tgyáshoz terhesállományba vételi igazolás kell. Ez ugyanolyan nyomtatvány, mint amit táppénznél adnak, de ez nem táppénz, mert másképp van kitöltve. Orvosi igazolás a keresőképtelen (terhességi) állományba vételről, ez a pontos neve, aláhúzzák vagy bekarikázzák, hogy ez terhes-, és nem keresőképtelen állomány, jobb oldalon a megjegyzésbe pedig beírják a szülés várható idejét.

Szakbarbár
2010-08-20 10:35:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
1. Határozott szerződéssel vagyok egy gyesen lévő anyuka helyén. A szerződésben dátum nincs csak hogy xy gyes-gyed idejére. Ez számításaim szerint december vége. Ha terhes leszek mert tervezzük ketteskét, akkor mi a legjobb döntés?
Jogviszonyom: 2007. április1-től április 30 ig munkaviszony ebből 2007. júni 29 ig tgyás-gyed.
2009. júni 30-tól indult a határozott szerződés mostanáig remélem kihúzom dec 31 ig
Ha közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszony akkor érdemes elmenni passzív táppénzre vagy szülésig menjek egyből munkanélkülire?
Ha így folyamatos marad a jogviszonyom akkor a 2010-es béremből számolják ki a tgyás és a gyedet?
És lenne még egy kérdés: Gyesen lévő elődöm is babát szeretne, de kislánya decemberben ugye betölti a 3-at. Ugye logikusan gondolom, hogy ha terhes is lesz neki az a legjobb ha kiveszi a szabiját, és pár hónapra visszajön dolgozni? Ilyenkor már a szabijának megkezdésekor vége van a szerződésemnek? Az nem írtam hogy közalkalmazotti jogviszonyról van szó és én úgy tudom hogy egy státuszon két ember nem lehet....
Túl sokáig (egy terhesség idejét) nem húzod ki munkanélkülin, akkor sem, ha a korábbi munkaviszonyod kitartott a gyed végéig, ha korábban megszűnt, akkor meg pláne nem. Márpedig munkanélküliről csak akkor tudsz elmenni tgyásra és gyedre, ha az álláskeresési járadék/segély folyósításával biztosítottnak minősülsz, a sima regisztráció és együttműködés, ami a folyósítás vége után van, az kevés.

Én innen, egyetlen mondatból szívességi bejelentésnek gondolom a régi munkaviszonyt, az ilyenek pedig a tgyás kezdete után meg szoktak szűnni. Ha így van, akkor még rövidebb az az időszak, amire álláskeresési járadékot kaphatsz, vagyis akkor nehezebb a helyzet. Ebben az esetben lehet, hogy biztosításba kellene kerülni szülés előtt - (viszont mostmár 1 hónapos munkaviszonyból nincs tgyás és gyed, csak nagyon durva dolgok, kivéve, ha valós az az 1 hónap, ami viszont nem valószínű).

A passzív táppénzt mindenképpen érdemes kihasználni, egyrészt mert így egy hónappal tovább kapsz normálisabb összeget, másrészt mert ennyivel kevesebb járadékos napod fogy.

Közszférás létszámgazdálkodáshoz nem értek, nem tudom, mennyire minősül tartósan távollévőnek az, akiről tudni lehet hogy csak pár hónapra van aktív állományban, utána megint évekig passzív lesz. De abban látatlanban biztos vagyok, hogy az egész csak jóindulat kérdése, mert ettől függ, hogy kit hogyan vesznek számba a létszám meghatározásánál.

2011-ben induló ellátás alapja a 2010.01.01-2010.12.31 közötti átlag.

Szakbarbár
2010-08-20 10:19:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

A következő helyzetben vagyok, amiben szeretném a segítségét kérni.
2009 május 1-től vagyok alkalmazásban, 2009 dec 31-ig minimálbéren voltam bejelentve.
2010. január 1-től 2010 október 31-ig (ekkor nagyon valószínű, hogy megszűnik a munkaviszonyom) 90.000 bruttóval vagyok bejelentve.
A szülés várható időpontja március 15.
Mi lenne számomra a legjobb megoldás? Táppénzre menni nov 1-től, (persze ha megoldható), jelentkezzek álláskeresési támogatásra, esetleg egyéb megoldásokra is kiváncsi volnék, a munkáltatóm rugalmas, sok mindent meg lehet vele beszélni.
Ha esetleg októbar 31-el megszűnik a biztosításom, tudom, hogy TGYÁS-ra nem, de GYED-re jogosult lennék a 2010-es év alapján számítva - ezt jól tudom?

Előre is köszönöm szépen válaszát.

Henriett
Álláskeresési járadékról/segélyről tudsz tgyást és gyedet igényelni, bár utóbbi elég macerás. Ez akkor igaz, ha a tgyás kezdetén még kapod a járadékot/segélyt. A korábbi munkaviszonyaidról nem írtál, ezek hosszától függ, hogy mennyi időre kaphatsz munkanélküli ellátást. Önmagában ennyi munkaviszonnyal, mint a jelenlegi, nem húznád ki járadékon novembertől márciusig, még úgy sem, hogy 30 napig lehetsz passzív jogon táppénzen és a tgyást már igényelheted a szülés várható idejét megelőző 28. naptól.

Ha a munkáltató valóban rugalmas, akkor próbáld meg vele megbeszélni, hogy 2010.02.28-ig tartson a (határozott idejű) munkaviszonyod és az utolsó másfél hónapra kifizeted neki a táppénz 1/3-ot, ami az egyetlen költsége a hosszabbítás miatt, ez kb. 14.000 Ft egy teljes hónapra. A tgyást tudod indítani a -28. naptól még a munkaviszonyból és ha az 1. napján még biztosított voltál, akkor utána passzív jogon végig jár a tgyás és a gyed is. Lényegesen egyszerűbb így, mint munkanélküliről.

Szakbarbár
2010-08-20 09:58:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Segítségét szeretném kérni. 1988. szeptember 1-e óta folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem. A mostani munkahelyemre 2002. május 22-n helyezkedtem el közalkalmazottként. Jelenleg 2014. szeptember 30-g GYES-n vagyok beteg gyermekemmel.

Az elmúlt 6 évből a következő adatok állnak a rendelkezésemre:
< 2004. 02. 04. - 2004. 02. 06. között táppénzen voltam,
< 2004. 02. 26. - 2004. 03. 05. között táppénzen voltam,
< 2004. 04. 01. - 2004. 11. 16. között táppénzen voltam,
< 2004. 11. 17. - 2005. 05. 03. között TGYÁS-t kaptam az első gyermekem születése után,
< 2005. 05. 04. - 2006. 10. 04. között GYED-t kaptam első gyermekem után,
< 2006. 10. 05. - 2007. 03. 21. között TGYÁS-t kaptam második gyermekem születése után,
< 2007. 03. 22. - 2008. 10. 05. között GYED-t kaptam második gyermekem után,
< 2008. 10. 06. - 2009. 10. 05. között GYES-t kaptam második gyermekem után, közben fizetés nélküli szabadságon voltam,
< 2009. 10. 06-ától jelenleg is GYES-n vagyok az első gyermekemmel, a munkahelyemen pedig fizetés nélküli szabadságot kértem.
< 2004. évben nem vettem ki szabadságot.

A következő kérdésekre szeretnék választ kapni:
- Hány nap szabadság jár a fent megadott adatok alapján 2004. januártól mostanáig?
- GYES ideje alatt hány órában vállalhatok munkát?
- Tudok-e munkahelyet változtatni a GYES ideje alatt, és ha igen, akkor milyen feltételekkel?
- Munkahely változtatással kapcsolatos kilépés, belépés menete megegyezik-e a normál esetben történővel?
- A GYES ideje alatt történő munkahely változtatásnál a felmondási időt le kell-e dolgozni?
- A GYES ideje alatt történő munkahely változtatásnál kérhető-e, hogy kifizessék a szabadság megváltást?
- Milyen és hány %-s levonások után kapom meg a szabadság megváltást?

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel! Krisztina
Ez egy munka utána, szívességből, nonprofit végzett tanácsadás. Ennyi idő nincs egy kérdésre - szerintem Te sem gondolhattad komolyan, hogy ez a terjedelem belefér.

Szakbarbár
2010-08-20 09:50:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Jelenleg 10 hetes terhes vagyok és mivel fizikai munkát végzek szeretnék 2010szeptember 1-től terhességi táppénzre menni.Mivel a tb-nél nem voltak túl segítőkészek abban reménykedem veled jutunk valamire.2008május15-2009július14ig 51750ft bruttóért dolgoztam.2009július15től egészen mostanáig87500 a bruttó fizetésem.A kérdésem az lenne hogy melyik bruttót fogják a táppénz a TGYÁS aGYED kiszámításakor alapul venni?(2011március17re vagyok kiírva).Köszönettel Krisztina
A 2010-ben induló táppénz alapja a 2009.01.01-2009.12.31 közötti kb. 68.000 Ft-os átlag, ebből nagyjából netó 40.000 körüli táppénz van. A 2011-ben kezdődő tgyás és gyed alapja a 2010.01.01-2010.09.?? - betegszabi utolsó napja - közötti időszak béréből számított átlag, tehát a táppénz ebbe nem tartozik bele, ebből kb. nettó 58.000 körüli tgyás és 52.000 körüli gyed várható.

Szakbarbár
2010-08-16 19:59:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Szakértő!

Kisfiam 2008.08.16-án született, /születését megelőzően megvolt az ellátásokhoz szükséges ledolgozott időm/.
Terhességem ideje alatt betegállományban voltam, majd t-gyást és jelenleg is gyedet kapok /még egy pár napig/.
Majd 16-ától gyesre leszek jogosult.Tervezünk második babát.
Az lenne a kérdésem, ha a gyes ideje alatt sikerül teherbe esnem és elmegyek betegállományba, majd az lejárta után mi lesz a következő t-gyásom és gyedem alapja?
Érdemes lenne e kivennem a felhalmozódott szabadságaimat és mellette apuka igényelhetné e a gyest vagy a szabdságok kivétele nélkül is ugyanannyit kapnék?
Válaszát előre is köszönöm!!
Tisztelettel: Natália

ui:A betegállomány ellátásnak számít vagy sem? Lehet esetleg a betegállomány átlag is az alapja egy esetleges t-gyásnak vagy később a gyedemnek?

Ha gyesről közvetlenül táppénzre mész, akkor csak a táppénz előtti 70%-os! betegszabadságból lesz csak járulékköteles jövedelmed, ami a következő tgyás és gyed alapját képezi. Ha szabadságból is lesz bérezett napod, akkor a szabadságból és a betegszabadságból számolódik az ellátások alapja. A felső határ mindkét esetben a minimálbér kétszerese. Tehát ha - nagyon durván - a béred 70%-a több, mint a minimálbér kétszerese, akkor nincs különbség a két verzió között, ha nem éri ezt el, akkor negatívan befolyásolod a tgyás és a gyed összegét a közvetlen táppénzzel.
Apuka minden további nélkül igényelheti a gyest, de amíg ő kapja, addig Te nem kaphatod majd a tgyást.



Szakbarbár
2010-08-16 19:52:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Irén!
2004. óta vagyok alkalmazásban a munkahelyemen. 2006.márciusa óta gyeden vagyok, közben 2008. márciusában megszületett 2. gyermekem is. A gyed lejárta óta gyesen vagyok s kivettem a felgyűlt szabadságaimat, mely 88 nap volt. Közben ismét babát várok, jelenleg 13 hetes terhes vagyok. A munkahelyemen azt mondták egy hónappal ezelőtt(mivel nem tudtam visszamenni dolgozni a gyerekek elhelyezésének hiányában), hogy vegyem ki az ez évi szabadságaimat is, mely 18 nap. Ez a hónap végén lejár. Elvileg úgy volt, hogy vissza tudnak venni dolgozni, hogy a 180 napom mag legyen, amiből a gyedet számítják majd. Ma azonban beszéltem a munkaügyes hölggyel, és mondta, hogy nem tudnak visszavenni, mert a munkakörömben állapotosan nem dolgozhatok(nyomda, fizikai munka), és irodába pedig nem fognak felvenni, hiszen csak egy rövid ideig tudnék munkát vállalni. Így azt mondta, hogy fizetés nélkülire kéne mennem. Érdeklődnék, hogy tényleg nincs más megoldás ilyen esetben? Illetve, hogyha fizetés nélkülire megyek, akkor a születendő gyermekem után miből fognak számolni tgyást, gyedet? Ez körülbelül mekkora összeg lesz, ha a gyedem 50-55.000 ft körül mozgott? A fizetésem kb. 62-64.000 ft jelenleg(szabadság alatti bér) (2010. március 27-étől vettem ki a felgyűlt szabadságaimat, aug. 2-ától pedig az ez évi szabikat töltöm) Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel: Réka
Ez azért nem igazán így működik - elméletben, majd a végén bemásolom az Mt vonatkozó részét - de könyörgöm, miért nem mész táppénzre? Ráadásul ilyen alacsony bérrel teljesen mindegy, hogy van-e 180 bérezett napod, ennyire csak magas bérrel érdemes hajtani, a Te tgyásod és gyeded ugyanannyi lesz akárhány nappal.

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről

85. § (1) A nőt terhessége megállapításától gyermeke egyéves koráig - munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi véleménybemutatása alapján - az állapotának egészségügyi szempontból megfelelő munkakörbe kell ideiglenesen áthelyezni, vagy meglévő munkakörében a munkafeltételeket kell megfelelően módosítani. Az új munkakör kijelöléséhez a munkavállaló hozzájárulása szükséges.
(2) Az (1) bekezdés alapján ideiglenesen áthelyezett, illetőleg áthelyezés nélkül módosított munkafeltételek mellett foglalkoztatott nő munkabére nem lehet kevesebb előző átlagkereseténél. Ha a munkáltató nem tud az egészségi állapotának megfelelő munkakört biztosítani, akkor a nőt a munkavégzés alól fel kell menteni, és erre az időre részére az állásidőre járó munkabért kell folyósítani.


Szakbarbár
2010-08-13 22:01:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

A második gyerek megszületése után TGYÁS-t fogok kapni (ez jövőhét). Az első után jelenleg GYES-re vagyok jogosult (ill.mellette szabadságon vagyok a m.helyemen), egészen szeptember végéig. A kérdésem az lenne, hogy a kettőt együtt kaphatom-e, vagy a GYES-t le kell mondanom, amikor a TGYÁS-t elkezdik folyósítani.

Köszönettel, Niki
Egyszerre csak egyre vagy jogosult, és ez családilag értendő, tehát apuka vagy nagyszülő által igényelt gyessel sem lehet kijátszani. Ellátások között választani visszamenőleg nem lehet, legkorábban csak azzal a nappal indulhat a tgyás, ahogy a gyest lemondod vagy a tgyásra az igényt beadod.

Szakbarbár
2010-08-13 21:49:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Első gyermekem 2007.12.11-én született, után volt a TGYS aztán
tavaly 2009.01.01-2009.12.10-ig kaptam a gyed maximumot.
2009.12.11től dolgozom, ( ugyanannál a munkáltatónál ) GYES mellett bruttóért- 272.000.
Sajnos nem lett meg GYES melleti munkavégzésből a 180 napom.

Idén volt hat nap gyápom
2010.02.10.-2010.02.12 3 nap
2010.02.17-2010.02.19 3 nap
2010.03.17-2010.04.06ig 15 nap betegszabadság
2010.04.07-2010.04.15ig 9 nap Táppnéz GYES mellet ( minimálbér alapján)

2010.05.01től nem kapom a GYES-t
2010.05.04től vagyok újra keresőképtelen

A kifizetőhely továbbra is a minimálbér alapján folyósítja a táppénzt, mivel szerintük a korábban folyósított ellátás az eb tv 48 §5 alapján a gyes melleti táppnénz volt nem pedig a GYED.
Szeretném megkérdezni, hogy tényleg helyes ez így, vagy a GYES melelti táppénz elkülönül, mint jogviszony és így a táppénzem alpja a GYED alapja lenne?


Ezt passzolom, mert hiába gondoltam volna elsőre az ellenkezőjét, van abban logika, amit a kifizetőhely mond.

Szakbarbár
2010-08-13 21:41:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
GYED-hez, Gyes-hez kapcsolódó kérdésem van.
Nappali tagozatos egyetemista voltam 2003-tól 2009. 06. 30-ig. Munkaviszonyom van 2009. 08. 05-től. Táppénzt kaptam 2009. 12.02-től 2009. 12. 18-ig és 2010. 01. 23-tól 2010.03. 31-ig. Terhességi gyermekágyi segélyt 2010. 04. 30-tól kapok. Első gyermekem 2010. 05. 27-én született.
A GYED-et fiam 2 éves koráig kapom- e, jogosult vagyok-e GYES-re 3 éves koráig?
Nem tudom megmondani, hogy a 296 nap biztosítási idővel megegyező időre vagy a beszámítható 180 nap miatt +180 napra fogod kapni a gyedet, mert ez egyelőre nem tiszta nekem. De az egészségbiztosító fog róla tájékoztatni, amikor beadod a gyedigényt, hogy meddig állapítja meg.

A dolgok jelenlegi állása szerint április 30. után született gyermek után 2 éves korig jár valamilyen ellátás, gyed vagy gyes. Ez akkor is így van, ha a tgyást az új szabályok hatályba lépése előtt igényelték. Viszont már kormányszóvívőtől is lehetett hallani, hogy 2012 április végéig módosítják a jogszabályt, hogy megint 3 éves korig lehessen gyest kapni. Az indoklás szerint a módosítás majd akkor lesz időszerű, ezért egyelőre nem sürgetik.

Szakbarbár
2010-08-13 21:38:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Abban kérem a segítséged, hogy kit illet a felmondási védlem? 2010. május 15-től, gyedről mentem vissza dolgozni, jelenleg felhalmozott szabadságaimet veszem ki. Második kislányom 2011. november 13-án lesz 3 éves, a gyest férjem kapja idén május 15-től. Engem vagy őt védi a felmondási védelem?

Köszönettel:

Zsuzsa
A felmondási védelem munka mellé igényelt gyesnél azt a szülőt illeti meg, aki a gyedhez, gyeshez a fizetés nélküli szabadságot utoljára igénybe vette, ez Te vagy.
Tudjál róla, mert hátha érdekes lesz, hogy ezzel a gyermekkel nem fogsz tudni gyermekápolási táppénzre menni, ha apuka van vele gyesen.

Szakbarbár
2010-08-13 21:32:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T Szakértő!
Gyermekem 20 éves,most végzett nappali tagozatos iskolában.Súlyos gerincbetegsége miatt
nem találtunk még állapotának megfelelő munkahelyet.A háziorvos javasolja a leszázalékolás elindítását.
Véleménye szerint aki nem rendelkezik biztosítási idővel kaphat járadékot,vagy csak a csökkent
munkaképességet igazoló papírt?
Köszönettel:
Andrea
Legjobb tudomásom szerint - ez nem a szakterületem - szolgálati idő nélkül egyedül a nyugellátások közé tartozó rokkantsági járadék nevű ellátásra lehet jogosult, erre akkor, ha legalább 80%-os egészségkárosodást állapítanak meg. A rokkantsági járadék összege fix, 33.300 Ft.
Ha a szakvélemény szerint az egészségkárosodás nem éri el a 80%-ot, akkor én nem tudok olyan ellátásról, amire jogosult lenne, viszont ha van egy legalább 40%-ról szóló papírja, az megkönnyítheti az elhelyezkedését. Van ugyanis egy évi közel 1 millió Ft-os közteher, amit az a cég fizet, ahol nincs minden 20 fő után 1 megváltozott munkaképességű. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy havi bruttó 63.000 Ft-os bér kvázi egyetlen forintjába sem kerül a munkáltatónak, mert havonta 63.000+járulékait tudja megspórolni azzal, ha megváltozott munkaképességűt alkalmaz. Ráadásul emellett a Start kártyát is tudjátok igényelni, ami további megtakarítás a munkáltatónak.



Szakbarbár
2010-08-13 21:17:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Én 2002-óta dolgoztam egy Zrt-nél, 2007. november 11-ig, az utolsó 1 évben a fizetésem elérte a bruttó 160.000,Ft-ot. Aztán egy év munkanélküli időszak jött, majd 2008. november 12-től be vagyok jelentve bruttó 80.000,Ft-ra.
Most 15 hetes terhes kismama vagyok. 2011. januárban fogok szülni.
A kérdésem az lenne, hogy ha most elmennék táppénzre (nehezen viselem az ingázást és a stresszt ami a munkámmal jár) mennyi lenne a táppénzem, illetve a táppénz összege is beleszámít-e a tgys és a gyed összegébe?
További kérdésem az lenne, hogy mennyi lenne a tgys és a gyed összege akkor, ha valahogy végig tudnám dolgozni az évet?
Valamint, hogy lehetne esetleg azt megjátszani, hogy a tgys és a gyed összege magasabb legyen.
Szíves segítségét az ügyben tisztelettel köszönöm!
Bruttó 80.000-ből nettó 48.000 körüli táppénz, 56.000 körüli táppénz és 50.000 körüli gyed várható. Egyik ellátás soha nem számít bele a másik alapjába, úgyhogy nem befolyásolja a tgyás és a gyed összegét a táppénz.

Amit a magasabb tgyásról és gyedről hallottál, az abban a formában nem igaz, pont a lényeg hiányzik belőle, illetve így veszélyes, de a fizetős szolgáltatásom tud ebben segíteni.

Szakbarbár
2010-08-13 20:59:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Kérdésem a következő lenne. A GYED összegének kiszámításának alapjául a szülést megelőző 180 munkanapot vagy naptári napot veszik figyelembe. Dióhéjban a történtem: 2010.06.01-től mentem vissza dolgozni korábbi munkáltatómhoz (2008.09.11-én szültem). Eddig a felhalmozott szabadnapokat töltöttem, ma kezdek 4 órában 'valóban' dolgozni. Jelenleg az 5. hónapban vagyok a második gyermekemmel (munáltatóm tisztában volt terhességemmel, mikor visszavett). Most azon gondolkozom, hogy a szóban forgó 180 nap vajon mikor telik le, hogy majd a fizetésem alapján kaphassak (magasabb) TGYÁS-t , GYED-et? Segítségét előre is köszönöm!!!!
Ha nincsen az előző év január 1-december 31. között 180 bérezett nap, és Neked nincs, akkor a következő opció az, hogy az ellátást megelőző naptól közvetlenül visszafelé próbálunk meg keresni 180 bérezett napot. Még 3 hónapot kellene dolgozni, hogy így meglegyen, de valószínűleg ennyit akkor sem dolgoznál, ha megérné, hiszen addigra nem sokkal szülés előtt leszel, ott azért már eléggé keresőképtelen szokott lenni a kismamák nagyon nagy része.

Az állapotodon kívül, ami nyilván fontosabb, mint minden más, a béredtől függ, hogy meddig érdemes dolgozni. Ha még úgy is (jóval) több az átlag, mint a minimálbér kétszerese, hogy ebben az átlagban 4 órás bérek is vannak, akkor érdemes lehet a 180 bérezett napra hajtani, mert a tgyás alapja csak akkor korlátlan, ha legalább 180 bérezett naptól számolódik. Gyednél minden mindegy, mert ott a maximális egyenlő a minimálbér kétszereséből számítottal. Ha viszont a 8 órás béred is kevesebb, mint a minimálbér kétszerese vagy a 4 órással húznád le az átlagot ezalá, akkor minél tovább dolgozol, annál kevesebb lesz a tgyásod és a gyeded, mert annál nagyobb lesz a súlya az átlagban az alacsonyabb bérnek.

Szakbarbár
2010-08-12 07:07:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
A véleményét kérném, jól gondolom-e a "pénzügyi tervemet" az alábbiak alapján:
2008.junius 3án szültem, innentől tgyás 6 hónapig, majd 2010.junius 03ig maximum gyed, azóta gyest kapok. A "gyes-be" lettem terhes, 2011.marcius 7-re várom a kovetkező babát. A szerződés szerinti bruttó bérem 570ezer ft.
2010. aug.15-től elmennék betegszabadság 15 nap, aztán a szülésig táppénz, gyest apa kapná.
A második gyerek után járó tgyás összegét nem tudom növelni azzal, ha az eddig felhalmozott (33 nap) szabadságomat kivenném, így nem veszem ki. Így a tgyásom a minimálbér kétszerese után fog járni, és a gyedem is maximum gyed lesz a második gyerkőccel.
Jól gondolom?
Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel
Szilvi
Minden pontosan így van.
Csak arra hívnám fel a figyelmedet, hogy a gyes mindenképpen legyen lemondva azelőtt, hogy betegállományba mész, mert visszamenőleg nem lehet azzal variálni, hogy ki igényli. Illetve hogyha csatolod a megszüntetésről szóló határozatot a táppénzigény mellé, akkor hamarabb lesz táppénzed - mert akkor nem a REP és a MÁK levelezi le egymással.

Szakbarbár
2010-08-06 22:31:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Munkatárs!

Legyen szíves segítsen nekem kiszámolni, hogy hány nap szabadság járna nekem szeptembertől, mert a munkáltatóm kevesebbet számolt ki, mint ahogy én számítottam...

2008.augusztus 22-étől vettem igénybe a szülési szabadságot (de előtte minden szabadságomat felhasználtam) és 2009.február 05-től vagyok gyed-en 2010.augusztus 22-éig!

Az ön számítása szerint hány nap szabadság (felhalmozódott) járna?

A segítségét előre is nagyon szépen köszönöm!
Ez attól függ, hogy mikor születtél és Te vagy apuka igényleted a gyermek utáni pótszabit. Ezekről nem írtál, így csak annyit tudok mondani, hogy a tgyásra és a gyed 1. évére jár a szabadság, vagyis 2010.02.05-ig, tehát 2009-re a teljes éves, 2010-re pedig 36/365-öd résznyi.

Szakbarbár
2010-08-06 22:28:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Azzal a problémával fordulok önhöz,hogy 5hónapos terhes vagyok,januárra várjuk a kisbabánkat.
Ez év júl.1-vel felszámolták a céget,ahol eddig dolgoztam( 1,5éve,keresetem br.90e.Ft).Kerestem másik munkát,de csak egy olyat találtam,ahol alkalmanként tudok csak dolgozni,és ezekre a napokra jelentenek be(heti 3nap),nem akarnak teljes munkaidőben.Azt hiszem a járulék napi 1000ft. A kérdésem:

Ez a munkaviszony is beleszámít majd a gyedembe?
Köszönöm
Ha normál munkaszerződéssel munkaviszonyban állsz ezeken a napokon, akkor az mindenképpen biztosításban töltött idő és beleszámít a tgyásra, gyedre jogosultsághoz szükséges előzetes biztosításba, ami az egyik jogosultsági feltétel ezekhez. A másik egy aktuális, legalább a tgyás 1.napján fennálló biztosítási jogviszony, ez ebben a konstrukcióban nem valószínű, hogy össze fog jönni. De álláskeresési járadékról igényelheted a tgyást és a gyedet.

Ha alkalmi munkának ("egyszerűsített foglalkozásnak) minősül, ahogyan dolgozol, vagyis ha ilyen szerződésed van, akkor arra nem tudok mit mondani, mert ennek pár hete változtak a szabályai és még nem vagyok benne otthon. Eddig ez nem számított biztosításban töltött időnek.

Szakbarbár
2010-08-06 22:24:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tiszelt Szakbarbár!

2007 júliusában végeztem az egyetemmel, 2008 januárjától élünk Angliában, ez az első munkahelyem, azóta folyamatos munkaviszonyom van, fizetem az adót, és az itteni társadalombiztosítást. Férjemmel szeretnénk babát vállalni, de mielőtt belevágnánk, haza szeretnénk költözni, és otthon családot alapítani, de a változások miatt nem vagyok tisztában a mai helyzettel, szeretnék tájékozódni a mostani GYED rendszerről.

Úgy tudom, hogy ahhoz, hogy GYED-et is kapjak meg kell lennie a 365 biztosított napnak a szülés előtt. A kérdésem az lenne, ha nem szakadna meg a munkaviszonyom, tehát augusztus végéig még itt dolgoznék, de szeptemberben egyből Magyarországon kezdenék, akkor onnantól számít-e a 365 nap, vagy beszámítják az Angliában ledolgozott napokat (mivel fizettem EU-s országban TB-t)? Ha 2008 januárjában kezdtem dolgozni, mennyit kellene még Magyarországon dolgoznom, hogy minden juttatást a maximum ideig kapjam?

Úgy hallottam, hogy az itteni fizetésemet, (ami kb. bruttó: 350 ezer Ft-nak felel meg) nem veszik számításba, de akkor nem tudom, hogy mi alapján számolják ki, hogy mennyi pénz járna nekem pl.: GYED, táppénz és TGyás esetén? Vagy azok a külföldi munkaviszony miatt nem is járnának, csak a GYES?

Válaszát előre is köszönöm,
Üdvözlettel:
"monnalisa"
EU tagállamban szerzett biztosítás beleszámít az előzetes biztosítási időbe, tehát bármilyen rövid ideig dolgozol is itthon, jogosult leszel gyedre és egészen 2 éves korig járni fog, mert hosszabb az előzetes biztosításod annál, mint ami a végig járó gyedhez kell.
Az ellátások alapját viszont csak magyar jövedelem képezi. Ha itthon lesz legalább 180 bérezett napod, akkor ez a bér lesz az ellátások alapja. Ha nem lesz ennyi, akkor a táppénz alapja a minimálbér, a tgyásé és a gyedé pedig a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2010-08-06 22:18:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Egy korábbi kérdésemre nem kaphattam pontos választ Öntől adathiány miatt. Ide írom az adatokat. Feleségemnek
1997.szept.-2002. szept. volt munkaviszonya (éves szerződésekkel).
2001. okt.-től jött a TGYÁS, majd GYED.
2003. máj.-tól, amikor 2. gyermekünk születésekor elment egy rövid ideig munkanélkülire, majd azt szüneteltetve GYED-re.
2005. máj.-tól GYES-re ment
2005. jún.-tól, amikor 3. gyermekünkkel ismét jöhetett a GYED (előtte talán a TGYÁS is)
2007. jún.-tól GYES-en volt.
2008. jún.-tól jött a GYET, a 4. gyermekünk születéséig.
Tehát most egy 2003. májusától szüneteltetett munkanélkülivel rendelkezik. Továbbra is kérdés, hogy feleségem jogosult-e ezzel Tgyásra és/vagy Gyed-re?

A régi levelezésünk:
„Kedves Szakbarbár! Van egy 9, 7, 5 és egy júl. 2-n hajnalban született gyermekünk. Feleségem tanító és lejárt szerződése után munkanélkülire ment, hogy jogosult legyen a GYED-re. A Gyed után gyes, majd gyet következett. Most pedig megszületett 4-eske. A szüneteltetett munkanélküli jogosulttá teszi a feleségemet most a gyedre? Ha nem, akkor választhat, hogy gyest kér, vagy gyeten marad? Ha igen, akkor melyiket érdemes választania? Beleszámít valamelyik a nyugdíj szempontjából a szolgálati időbe? Melyik mellett részmunkaidőben dolgozni? Melyik a legjobb választás? Előre is köszönöm válaszát! Üdvözlettel: Szabolcs

Mikor szűnt meg a munkaviszonya? Enélkül nem tudom megmondani, hogy az előzetes biztosítása mennyire van rendben és hogy sanszos-e a tgyás és a gyed.
Szakbarbár
2010. 07. 18. 15:25”
Tgyás és gyed teljesen esélytelen. Olyan régen volt utoljára még passzív gyede is, hogy az már egy tgyáshoz sem elég előzetes biztosítás, a szigorúbb jogosultsági feltételű gyedről nem is beszélve. Talán az a legegyszerűbb, ha marad gyeten és amikor annak vége (hármaska 8 éves korában), akkor újból megigényli négyeske 8 éves koráig.

A gyes és a gyet egyaránt szolgálati idő és egészségügyi szolgáltatásra jogosultság jár mellé. Gyes mellett a baba 1 éves kora után korlátlanul lehet dolgozni, gyet mellett napi 4 órában vagy otthon bármennyit.

Szakbarbár
2010-08-06 22:12:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Igaz, hogy még csak 37 éves vagyok, de a nyugdíjjal kapcsolatban lenne kérdésem. Ha jól értem, most elfogadták azt a törvényt, hogy 40 év szolgálati idő után el lehet menni nyugdíjba. Azt szeretném kérdezni, hogy a főiskolán, egyetemen töltött évek beszámítanak-e a szolgálati időbe? Illetve a gyermekek után jár-e valamilyen kedvezmény (nekem 3 gyermekem van).
Köszönettel:
Judit
Ez a non plus ultra kérdés eddigi pályafutásom során a na ez még nagyon nem időszerű témakörben. Válaszolok rá, de erre ne alapozz semmit.

Az 1998 előtti nappali tagozatos tanulmányok beszámítanak a szolgálati időbe. Későbbiek csak rokkantsági nyugdíj esetén. Gyerekek utáni szolgálati időnél jelentkező kedvezmény a gyes bevezetése, 1968 előtt született gyermekeknél van.

Több, mint 2 évtized múlva leszel nyugdíjas, addig legalább 5 kormány lesz hatalmon és talál ki újabb és újabb jogszabályokat, aztán vagy eleget tud tenni a nagylelkű ajánlatnak, vagy nem. 37 éves korban inkább valamilyen megtakarításon lenne célszerű gondolkodni.

Szakbarbár
2010-08-06 22:07:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja